Close
Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 396
 1. #181
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim...

  1.View of boat 3 from the northwest.

  2.The Maenad – the inspiration for dance workshops.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #182
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Amber bead – Nadin
  2.Bronze earring – Nin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #183
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Silver earrings – Udbina
  2-Silver ring – Udbina
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #184
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Bronze pendant – Velim
  2.Bronze fibula – Relja Image 7 of 9
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 5. #185
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Glass beads – Velim

  2.Iron knife – Nin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 6. #186
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim...

  1.Bronze coin – Nin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #187
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Figur antike e bronzite e kalit shekullit I p.e.sone.
  2.Zog qelqi shek.2
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Formė Hellenizuar e Horus zot egjiptian
  Otto nė Knin
  Vendndodhja: gardh Tomica
  Dimensions: 14,5 x 5,5 cm
  2 e.s
  .Harpocrates ( vrull. Χαρποκπάτος) nė mitologjinė greke, zot i fshehtė heshtje, dhe i pafajsise

  2.koke e gruas tradhėton njė buzėqeshje tė lehtė. Buzėt janė thickened, dhe sytė e tij janė tė mėdha dhe me theks tė rėndė. ne hundė ėshtė e dėmtuar. flokėve ėshtė kontrolluar pėrsėri dhe u mblodhėn nė njė simite.


  Dating: mesi i dytė te e.sone.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-12-2010 mė 15:07

 9. #189
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Panter(leopard)
  Secili mban putrat e pėrkulur mbi njė medalion rrumbullakėt nė tė cilėn ėshtė bėrė lehtėsim maskė e njeriut. Kjo ėshtė njė lidhje e fortė me vend qė ėshtė i lidhur me lak pėr kali.
  Habitat: Suselj nė Drnis
  Vendndodhja: unknown
  Dimensions: 7.7 x 12cm
  Dating: 1-2. st
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-12-2010 mė 15:06

 10. #190
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Koka e Apolonit periudhė: 1 eres sone
  Matjet: 20 x 19 x 18 cm
  Description: Pjesa e kreut tė statujė bronzi e madhėsisė monumentale mbinatyror. U gjetur nė lumin Kupa, ku ai ndoshta arriti pas njė anijembytje lashtė.
  Muzeu i Qytetit Karlovac

  2.Fragment i statujė kėmbė romake
  Date ose periudhė: 1 e.s.
  Item Type: Skulptura
  Description: Pjesa e ruajtur e statujės kėmbė romak prej bronzi qė pėrshkruan madhėsinė natyrore e sandale.
  arlovac.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-12-2010 mė 16:07

 11. #191
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Bust i njė figurinė femėr nė njė pozicion ulur
  Date ose periudhė: Epokės Hekurit tė hershėm, 5 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  2.

  Skulptura, njė objekt kulti
  Description: Shiko kalors qartė tregon tiparet mė tė rėndėsishme ikonografike tė figurines balta zbuluar nė njė vend kulti (vendin e shenjtė nė tė hapur) nė vend, flokėt Turqi pranė Topusko. Kjo ėshtė njė altar nė vend tė hapur afėr nekropol me njė shtresė tė trashė e djegies, duke sugjeruar se tė vdekurit ishin djegur kėtu dhe do tė kryejė aktivitete tė tjera ceremoniale. Prandaj, ne besojmė se pikėpamjet e zakonshme tė figura e njeriut me kėmbėt e pėrhapur dhe mund tė qėndrojė lirisht dhe kalors madhėshtor janė tė vdekur. Mbi kalė figurines nganjėherė mund tė shihet gjurmė tė, ku ai qėndroi kalorės, dhe riders dhe shifra e saktė erdhi nė njė figurines kalė para qitjes.
  Nė pėrgjithėsi, figurines zoomorfe, me kultin e Turqisė flokėve janė mjaft realiste shfaqen ndėrsa personazhet e njeriut janė thjeshtuar nė masė tė madhe, pa detaje e fytyrės. Vetėm bizhuteri metal qė qėndron jashtė ėshtė treguar fustani feta plastike, zakonisht nėn qafėn (ēift rrotullues).
  Emri i Muzeut: Muzeu i Qytetit Karlovac
  Emri i Collection: Mbledhja arkeologji
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-12-2010 mė 15:49

 12. #192
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Lopė
  Date ose periudhė: nė fund tė vjetėr - nga fillimi i Epokės sė Hekurit tė hershėm, 5 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Size: Lartėsia: 40 mm, length: 80 mm
  Description: modelimin realist tė kafshėve, mė lopė tė ngjarė.
  Habitat: Turqia e flokėve, dhe njė vend tė shenjtė, 1981 gėrmimit Mr
  Muzeu i Qytetit Karlovac
  2.koke dreri koha e re e hekurite shekulli 6 -3 pes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 13. #193
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Shtrirė figure, ndoshta njė kalorės

  1.Date ose periudhė: nė fazėn finale tė Epokės sė Hekurit tė hershėm ose nė fillim tė Epokėn e Hekurit tė Vonė, 5 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Size: Lartėsia: 45 mm, gjerėsia: 25 mm, me trashėsi: 4-11 mm
  Description: Pėrfaqėsimi i thjeshtuar i njė figurė e njeriut me njė lehtėsim tė shquar ruffled pėr tė cilėn ai e varur njė trapezoid varėse (varese).
  2.Date ose periudhė: fazat e rinj tė hekurit e hershme - Fillimi i Epokės sė Hekurit tė hershėm, 6 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #194
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.urne me kapake i bere nga balta i shekullit 9-7pes
  2.shishe e vitit 2500 pes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-12-2010 mė 16:55

 15. #195
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Mozaik, motive te zezė nė njė sfond tė bardhė.
  Mozaiku u zbulua ne qytetin e vjeter te Pules ne funde te shekullit te I ers.

  --Bust mermeri i perandorit ka fundi shekullit II ers.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 16. #196
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  kornizė Pediment bėrė nga gėlqerorė me dekorim tė pasur lehtėsim. nga gjysma e shekullit te II te pare

  -Altare e gurite gelqerore nga Eutychios Titja e bere per vete ,qe para kohe kishin vdekur gruja Lucija Mesiju Terentinu dhe femijet e tije.daton nga fillimi apo fundi i I. II. ers.ne Pula
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 19-12-2010 mė 04:37

 17. #197
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  -Njė gote e gjatė qeramike tė rrethuar me mure tė hollė, e shek.I ers.
  -Filgjane shekullit tė parė ose nė gjysmėn e parė tė II. ers.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 18. #198
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Prezantimi Relief tė priftėrinjve
  Reliefs tregojnė prifti me kokėn e tij tė mbuluar, e cila kryen njė rit fetar Relievi ėshtė nė anėn e majtė tė mbishkrim monumenti qėndron njė qytetar tė shquar tė kolonisė Pol, Quintus Minervijanu Plini i Mursi,227.

  -Kalape qeramike pėr tė bėrė llamba ne shekullin e parė, dhe janė pėrdorur nė njė kohe tė gjatė, madje edhe nė V dhe VI. ers.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 19. #199
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Fragment i njė varri e bėrė nga gėlqerorė me emrin e Sextus Palpelija Mancije dhe Gvije e bija Gaj.Monumenti i pėrkiste te parit te fisit tė shquar dekurionsk dinasti palelepolia koloni POLI E gjetur Puli e shekullit te pare pes.

  -Qiri mbajtse tresh ngjyrė kafe tė errėt.Shandanėt e kėtij lloji janė relativisht tė gjetjeve tė shumta nė Pula dhe mund tė konsiderohet karakteristike tė aromės eshte perdorur ne ndezjen lokale. .vaj llambė tė vogėl esht perdorur ndezjen e e nje teatri te vogel ne PULE DATON NE SHEKULLIN II-III-te eres sone.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 20. #200
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  -pjesė e sipėrme e amforave qeramike me vaj ulliri pėr t'u transportuar

  -Kjo kopje i takon rrallė te amforve te gjetura nė detin adriatike te cilate vijen nga ishulli te Egjeane i Cnida prodhimi i ketyre amforeve datone ne fillime te te vitit te II dhe te fillime te III ers.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 19-12-2010 mė 05:29

Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •