Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 387
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Reljev Derase me fotografi te Zotreshese Nemeze 3 er e gjetur ne Petrovin
  2.Varreze Romake Ne forme pusi me te pasura anekse 1-2 e r s
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 04:23

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Statuj Perendis Zeuse
  2.Para e Mbretit Hadrijan 1-2 er son e gjetur ne Sv.Duhu
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 05:27

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Urna Romake ne funde te shekullit 1 te e.sone e gjetur ne Stenjevcu
  2.Ene me kapak Romake prej qelqi (urne)1 te e.son.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 05:36

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Baz e nje Statuje te Mbretit Decija nga mesi i shek.3 e er.son ne Stenjevc
  2.Germimet e nje kompleksi te pishinese romake.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 06:00

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Llampe e Vjeter kristiane e shekullit 4 te eres sone e gjetur ne Mirogoje
  2.Ene romake prej qelqi e shekullit te pare te eres sone e gjetur ne Stenjevce
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 06:27

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Rrofsh o fegi 100 here per keto foto, edhe une kam shume materiale po nuk di ti hedh ne internet midis te cilave edhe harta te vjetra .
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Citim Postuar m par nga medaur Lexo Postimin
  Rrofsh o fegi 100 here per keto foto, edhe une kam shume materiale po nuk di ti hedh ne internet midis te cilave edhe harta te vjetra .
  Pershendetje Medaur . nese deshiron me postu ndonje foto shiko kete linkun.http://www.forumishqiptar.com/showth...t=86079&page=5

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Varre Ilire ne Kosinja ne funde te 8 para erese se re
  2.Stoli prej Qelibari nga fisi ilir i Japodve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 14-05-2010 m 14:13

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Vjetersia e Evropes dhe Azise perendimore sipase gjetjes Arkeologjik keto me te kuqe jone Para 6000 vjete. me te zeze 6000 -5000 para krishtit e treta 5000-4000 mije vjete para Krishtit
  Kete Linkun me zmadhime te madhe . http://img130.imageshack.us/i/94908177.jpg/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 15-05-2010 m 13:45

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Mure shume te Medheje te fisit ilir Darosi me madhesi te Mikenes antike
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-05-2010 m 04:54

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Mure me madhesi te medhej te fisi ilir Daoros te dertuara nga shekulli V-I para eres se re
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-05-2010 m 05:04

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Para te fisit Ilir Dorseje me pamje te Anijes

  Dorsejt fise Ilir qe banonin ne luginen e lumite Neretve
  Qendra e fisite te tyre ishte vendbanim te madhe te fortifikuar prane Oshaniqit qytet pran Stolacit te soteme.Besohet qe Dorsejte qytetin e formuan ne shekullin IV-III para erese se re.
  Ne kohen e bronzite Madhesia dhe ruajtja e qytetit sugjerojne se fisi ishte begatuar dhe mardhenjet e mira me fqinje sepse eshte vrejtur gjurme te shkatrimite,si ne vendete e ngjajshme.
  Ne nje shtepi te vogel ne qytetin Dorseje jane gjetur 39 monedha te ndryshume(29 me figur te mbretit ilir Ballaiosa nga 168 pes,dhe 9 monedha me nje mbishkrim grek dhe imazhin e nje anijese)
  Disa burime permendet ky fise dhe quajten Daverisi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-05-2010 m 07:02

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Piramida e pare ne Evrope me Prejardhje Ilire
  (Bosnje)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 20-05-2010 m 05:18

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Pjesa e dyte vazhdim.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Piramida Ilire e Bosnjes 1-2
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Guri i gjetur nen piramiden e henes i cili njimije vjete ka qene nen dhe deri qe njerzite para lufte nuke kan germuar kur keta gure i shfrytezuar per ndertimin e shtepive nga lufta shtepiete jane shembura dhe pase luftes udhheqsia i kan shitur shtepiet dhe aje tjetri e ka zbuluar pllaken
  Dyshohet se ne fotografi Pterodactyl qe teoria e sotme esht e pamundur sillet ne koke dhe veq disa mendojne se kjo esht nje shpende e cila ka jetuar ne kohen kur njerzit e kan dertuar kete piramide.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 20-05-2010 m 07:11

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  1.Guri shume intersante.Sigurishte i punuar nga Njerzite
  2.Drangua me tri koka.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 20-05-2010 m 07:27

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Evrop kishte piramidat e par krkes
  Maj, 19 2010  Autor amerikan Paul Von Ward ka mbshtetur nj fushat t re n Bosnje t ket "boshnjak Lugina e piramidave njohjen" e dhn zyrtare si piramidat m t vjetra dhe m e madhe n bot.  Grmimi i lokacionit t afrt me qytetin qendror t Visoko sht duke ndodhur tani pr disa vite dhe Von Ward q ishte n vend t ksaj jave konfirmoi se ai ishte duke i dhn mbshtetjen e tij n krkes.
  Autori Harvardit trajnuar tha: "Lugina e Bosnjes i piramidave sht m emocionuese dhe m t rndsishme arkeologjike vend n bot. Piramidat boshnjake jan m t mdha se ato t egjiptian."

  "Ata jan nj goditje mahnitse n historin konvencionale - kto struktura vigan jan ndrtuar m e madhe dhe m e mir dhe edhe m hert - mijra e mijra kilometra larg n Evrop - se piramidat n Egjipt.

  "Piramidat e Bosnjes nuk kan faraonve n to, por jan ndrtuar n vend, si tributes pr zotat e lasht nga mijra puntor rob.

  Ofertn e Bosnjes pr njohjen sht mbshtetur edhe nga arkeologu egjiptian Swelim Nabil Dr.

  Ai tha: "Kjo sht m e madhe piramidale n bot. Ajo sht nj arritje e ndrtimin e gjeniut dhe rndsi t madhe pr t gjith botn. Ky sht nj zbulim pabesueshme. Ajo do t marr shum koh pr t kuptuar se si kto struktura t madh jan ndrtuar. "

  Eksperti egjiptiane u ftua t Visoko dy vjet m par nga nj grup prpjekur t prgnjeshtroj pretendimet e nj amator Osmanagi arkeolog Semir i cili beson se malet form piramidale n Visoko u i br nga njeri.

  Por n vend t ksaj ai e shpalli veten i tronditur nga ajo q ai e gjeti - delighting zyrtart e Bosnjes, i cili kishte vendosur m par q t sponsorizoj grmimeve n kt faqe interneti.

  Kryeministri boshnjak Nexhat Brankovi tha n at faz: "Ne u tha me u qesh me ne kur ne kemi vendosur t mbshtes kt grmimit, por nuk ka asnj qeveri n bot q duhet t qndrojn t qet n gjra t cilat jan pozitive. Pse duhet t mohojn dika q ka trhequr vmendjen e tr bots? Ne duam q t kemi institucione zyrtare t prfshira n hulumtim n Visoko dhe t jen pjes e zbulimit. "

  Osmanagi ka lindur n Bosnj, por u transferua n Amerik, ku ai bri nj pasuri q ai i ka shpenzuar pr udhtime n bot duke vizituar faqet e lasht - duke fituar vet pseudonimi Indiana Jones.

  Ashtu si hero i vrtet aventura ai kundrshtoi urtsi konvencionale dhe ka vazhduar punn e tij n kodrat afr Visoko s bashku me qindra vullnetar. Ai pretendon se sht m i madh q t gjeni Tutankhamen pas unearthing at q ai pretendon se sht prov se Evropa kishte piramidat e par.

  Vendort thon se gjeni sht gjja m e mir q ka ndodhur n Bosnje q nga vizita nga Bono Vox apo Papa, dhe t mir pr biznes.

  Lokale dyqanxhiu Safet komitetit drejtues tha: "Njerzit ishin skeptik, por tani ne besojm n Semir Osmanagi. Njra mund t shohim qart se mali mbi qytetin e Visoko sht n nj form piramidale, ne kemi qen prdorur n mnyr t q ne kurr nuk e pa kt, por ne kan shikuar n rezultatet e deritanishme dhe jan habitur ne kurr nuk vn re at q ishte m par hundt ton.

  "Kjo sht nj gj e madhe pr qytetin dhe gjith vendin. Ajo sht t paktn disa lajme t mira pr ekonomin ton, pas viteve t lufts dhe krizs ekonomike, por kjo nuk sht nj penges PR - t cilat ishin shum t pretenduar n fillim, deri sa emrat e madhe e njoftimeve pr t mbshtetur ne dhe pastaj qeveria vendosi pr t financuar kt hulumtim. "

  Semir Osmanagi rn dakord, duke thn: "Po, t gjith nga shofert e taksive n hotelet, restorantet dhe kafenet kan prfituar - por q nuk ishte qllimi yn. Ne duam t pranishm n bot vend i madh q ne kemi zbuluar n Visoko. Dr Swelim's Vrejtjet kan sjell tani verifikimit ndrkombtar q ne kemi piramidat e Bosnjes. Ky zbulim ka ndryshuar historin e Evrops. "
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Kulti i dragoit i henese te Ilirve Delmate,zoti i katerte ite keqes,kaqene nje dragua i zi qiellor,sipase besimeve te tyre gjate eklipes se diellore apo henor.Ne zgafellen e Dragoit ne Muravice te Braqu.Nje te permendurat e 40 zgafellave,ka qen "kishe" e Delmatve ne te paraqete reljevin e drangoit."Jane friguar ti shikojne yjete ne qielle qe te mos vdesin"Dhe gjate eklipese jane ra n nj kllapi kolektive te shoqrouar me ulrit shtazarak q uan draguan e zi i cili prpin diellit ose hns.Para kesaje zhurmete dhe goditjet e kantave te dryshme metalike,a shumica kolektive e ketyre kane bere vetevrasje per arsye se kan besuar se shpejti dote ndodhe shkatrimi(kijameti) i botese.

  "Shpella e Dragoit"ne Muravice
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-08-2010 m 06:34

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Djepi i fudbollit nuk a ne Angli po ne Dalmaci

  Futbolli i pare i cili eshte lujtur ne iliri ne dalmaci nga fisi ilir i delmatve ne rajonin e e Cetines neTrilj.Ne shekullin e 1 para krishtite apo para eres sone.
  Figura nga nje pjese e mire e mbishkrimite e gdhendure ne gure e cila gjendet ne nji fasade shtepie ne Sinje ku lehtsim sht i ngulitur me imazhin e nj t riu q prqafuan futbollin.

  Pas ardhjes s romakve, Delmati trima jan shprndar gjithandej: ose si skllevr nga ishujt e detit Egje, apo si ushtar n Angli, ku fuqi mundsi shrbyer ushtris. Pjesa tjetr sht histori, ose m sakt t them - t tashmen, mbi bazn e tanishme histeri futbollit botror.
  prova t prekshme t ktij kapitulli histori emocionuese.
  Ky sht gur varri nga shekulli 1 para eres sone.E cila sht gjetur dhe zbuluar n kodr pran Trilj Gardun gjysma e 19 rr
  Figura nga nj pjes e mir e mbishkrimit gdhendur me figurn e romake, i cili tregon se si sht caktuar Laberije Gaj, i cili n nj koh jetoi dhe luajtur futboll n zonen Trilj.
  Pr t'i br gjrat edhe m shum interesante duket t jet nj loj n t ciln Delmati intriguar nga Romakt dhe do t jen po aq t rndsishme dhe interesante.
  Veprat e shkrimtarve t lashta romake, duke prfshir Seneca, japin prshkrime t lojrave t futbollit, t cilat n mnyr t qart treguan se ata kishin kt displina sport shum te njohur.

  Gaj Laberije
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-08-2010 m 15:46

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •