Close
Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 388
 1. #181
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  vazhdim...

  1.View of boat 3 from the northwest.

  2.The Maenad the inspiration for dance workshops.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #182
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Amber bead Nadin
  2.Bronze earring Nin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 3. #183
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Silver earrings Udbina
  2-Silver ring Udbina
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #184
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Bronze pendant Velim
  2.Bronze fibula Relja Image 7 of 9
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #185
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Glass beads Velim

  2.Iron knife Nin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 6. #186
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  vazhdim...

  1.Bronze coin Nin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #187
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Figur antike e bronzite e kalit shekullit I p.e.sone.
  2.Zog qelqi shek.2
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Form Hellenizuar e Horus zot egjiptian
  Otto n Knin
  Vendndodhja: gardh Tomica
  Dimensions: 14,5 x 5,5 cm
  2 e.s
  .Harpocrates ( vrull. Χαρποκπάτος) n mitologjin greke, zot i fsheht heshtje, dhe i pafajsise

  2.koke e gruas tradhton nj buzqeshje t leht. Buzt jan thickened, dhe syt e tij jan t mdha dhe me theks t rnd. ne hund sht e dmtuar. flokve sht kontrolluar prsri dhe u mblodhn n nj simite.


  Dating: mesi i dyt te e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 18-12-2010 m 15:07

 9. #189
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Panter(leopard)
  Secili mban putrat e prkulur mbi nj medalion rrumbullakt n t ciln sht br lehtsim mask e njeriut. Kjo sht nj lidhje e fort me vend q sht i lidhur me lak pr kali.
  Habitat: Suselj n Drnis
  Vendndodhja: unknown
  Dimensions: 7.7 x 12cm
  Dating: 1-2. st
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 18-12-2010 m 15:06

 10. #190
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Koka e Apolonit periudh: 1 eres sone
  Matjet: 20 x 19 x 18 cm
  Description: Pjesa e kreut t statuj bronzi e madhsis monumentale mbinatyror. U gjetur n lumin Kupa, ku ai ndoshta arriti pas nj anijembytje lasht.
  Muzeu i Qytetit Karlovac

  2.Fragment i statuj kmb romake
  Date ose periudh: 1 e.s.
  Item Type: Skulptura
  Description: Pjesa e ruajtur e statujs kmb romak prej bronzi q prshkruan madhsin natyrore e sandale.
  arlovac.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 18-12-2010 m 16:07

 11. #191
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Bust i nj figurin femr n nj pozicion ulur
  Date ose periudh: Epoks Hekurit t hershm, 5 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  2.

  Skulptura, nj objekt kulti
  Description: Shiko kalors qart tregon tiparet m t rndsishme ikonografike t figurines balta zbuluar n nj vend kulti (vendin e shenjt n t hapur) n vend, flokt Turqi pran Topusko. Kjo sht nj altar n vend t hapur afr nekropol me nj shtres t trash e djegies, duke sugjeruar se t vdekurit ishin djegur ktu dhe do t kryej aktivitete t tjera ceremoniale. Prandaj, ne besojm se pikpamjet e zakonshme t figura e njeriut me kmbt e prhapur dhe mund t qndroj lirisht dhe kalors madhshtor jan t vdekur. Mbi kal figurines nganjher mund t shihet gjurm t, ku ai qndroi kalors, dhe riders dhe shifra e sakt erdhi n nj figurines kal para qitjes.
  N prgjithsi, figurines zoomorfe, me kultin e Turqis flokve jan mjaft realiste shfaqen ndrsa personazhet e njeriut jan thjeshtuar n mas t madhe, pa detaje e fytyrs. Vetm bizhuteri metal q qndron jasht sht treguar fustani feta plastike, zakonisht nn qafn (ift rrotullues).
  Emri i Muzeut: Muzeu i Qytetit Karlovac
  Emri i Collection: Mbledhja arkeologji
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 18-12-2010 m 15:49

 12. #192
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Lop
  Date ose periudh: n fund t vjetr - nga fillimi i Epoks s Hekurit t hershm, 5 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Size: Lartsia: 40 mm, length: 80 mm
  Description: modelimin realist t kafshve, m lop t ngjar.
  Habitat: Turqia e flokve, dhe nj vend t shenjt, 1981 grmimit Mr
  Muzeu i Qytetit Karlovac
  2.koke dreri koha e re e hekurite shekulli 6 -3 pes.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 13. #193
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Shtrir figure, ndoshta nj kalors

  1.Date ose periudh: n fazn finale t Epoks s Hekurit t hershm ose n fillim t Epokn e Hekurit t Von, 5 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Size: Lartsia: 45 mm, gjersia: 25 mm, me trashsi: 4-11 mm
  Description: Prfaqsimi i thjeshtuar i nj figur e njeriut me nj lehtsim t shquar ruffled pr t ciln ai e varur nj trapezoid varse (varese).
  2.Date ose periudh: fazat e rinj t hekurit e hershme - Fillimi i Epoks s Hekurit t hershm, 6 - 3 shekullin e pes (kultura Kolapijana)
  Materialet dhe teknika: qeramika
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 14. #194
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.urne me kapake i bere nga balta i shekullit 9-7pes
  2.shishe e vitit 2500 pes.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 18-12-2010 m 16:55

 15. #195
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Mozaik, motive te zez n nj sfond t bardh.
  Mozaiku u zbulua ne qytetin e vjeter te Pules ne funde te shekullit te I ers.

  --Bust mermeri i perandorit ka fundi shekullit II ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #196
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  korniz Pediment br nga glqeror me dekorim t pasur lehtsim. nga gjysma e shekullit te II te pare

  -Altare e gurite gelqerore nga Eutychios Titja e bere per vete ,qe para kohe kishin vdekur gruja Lucija Mesiju Terentinu dhe femijet e tije.daton nga fillimi apo fundi i I. II. ers.ne Pula
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 04:37

 17. #197
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -Nj gote e gjat qeramike t rrethuar me mure t holl, e shek.I ers.
  -Filgjane shekullit t par ose n gjysmn e par t II. ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 18. #198
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Prezantimi Relief t priftrinjve
  Reliefs tregojn prifti me kokn e tij t mbuluar, e cila kryen nj rit fetar Relievi sht n ann e majt t mbishkrim monumenti qndron nj qytetar t shquar t kolonis Pol, Quintus Minervijanu Plini i Mursi,227.

  -Kalape qeramike pr t br llamba ne shekullin e par, dhe jan prdorur n nj kohe t gjat, madje edhe n V dhe VI. ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 19. #199
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Fragment i nj varri e br nga glqeror me emrin e Sextus Palpelija Mancije dhe Gvije e bija Gaj.Monumenti i prkiste te parit te fisit t shquar dekurionsk dinasti palelepolia koloni POLI E gjetur Puli e shekullit te pare pes.

  -Qiri mbajtse tresh ngjyr kafe t errt.Shandant e ktij lloji jan relativisht t gjetjeve t shumta n Pula dhe mund t konsiderohet karakteristike t aroms eshte perdorur ne ndezjen lokale. .vaj llamb t vogl esht perdorur ndezjen e e nje teatri te vogel ne PULE DATON NE SHEKULLIN II-III-te eres sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 20. #200
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -pjes e siprme e amforave qeramike me vaj ulliri pr t'u transportuar

  -Kjo kopje i takon rrall te amforve te gjetura n detin adriatike te cilate vijen nga ishulli te Egjeane i Cnida prodhimi i ketyre amforeve datone ne fillime te te vitit te II dhe te fillime te III ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 05:29

Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •