Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4

  Pushkatimi pa gjyq i intelektualve nga komunistt n nntorin e 1944

  Pushkatimet pa gjyq t pedagogve, 28 viktimat dhe 65 t arrestuarit

  Shkatrrimi i elits nis nntorin e vitit 1944. Vetm n ditt e lirimit t Tirans u pushkatuan 37 intelektual.

  Rezarta Delisula

  Sipas t dhnave t mbledhura nga Tomor Aliko, jan 28 pedagog t pushkatuar gjat viteve t para t lirimit. Numri i ktyre intelektualve q jan burgosur sht 65, ndrsa 7 prej tyre kan vdekur n burg. Ky nuk sht numri real i pedagogve t vrar e burgosur, pasi ky sht vetm vllimi i par i librit t shkruar nga Aliko “Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar”. Mes t burgosurve pr motive politike prmendim shkrimtar t njohur si Mustafa Greblleshi, gazetari dhe shkrimtari Nebil ika, Martin Camaj, Mitrush Kuteli, Astrit Delvina, Petro Marko, Pjetr Arbnori, Visar Zhiti....


  Monumenti


  N selin e t prndjekurve politik, prball Parlamentit sht ngritur nj monument q i kushtohet terrorit komunist t Tirans, terror i cili filloi me dshmort e par t 30 tetorit deri m 16 nntorit 1944. Nebil ika, nj nga gazetart m t spikatur n vitet ’20-’30, i cili shkruante n t prjavshmen “Arbnia” (1929) e n revistn “Minerva” sht nj prej 37 personave q u ekzekutuan n prag t lirimit t kryeqytetit. Njkohsisht dy djemt e familjes s njohur gjirokastrite Kokalari, Muntazi dhe Vesimi, vllezrit e Musine Kokalarit u pushkatuan pa gjyq. Bashk me ta ishte dhe Syrja Kokalari, kushriri i par i tyre. Bodrumet e hotel “Bristolit” u kthyen n varrin masiv ku dergjeshin ata q quhen dshmort e par n luftn kundr komunizmit. U pushkatuan pa kurrfar gjyqi dhe pa ditur pse po ekzekutoheshin. Po ato dit jan pushkatuar dhe intelektualt Ali Panariti, Anton Fekei, Jakup Deliallisi, Akil Sakiqi, Lluka Xhumari e ushtarakt Boris Beleski, Nazmi Urui, Hamit Greblleshi, Abdulla Sarai, Sybi Topalli, Muharrem Liku, Rakip Kalenja etj. Muntazi dhe Vesim Kokalari, dy njerz t arsimuar dhe njohs t shum gjuhve t huaja themeluan shtypshkronjn “Mesagjerin shqiptare”, ku u botuan kryeveprat botrore si dhe libri i par i Musine Kokalarit, gruas q vuajti burgjeve e q vdiq n internim. Pika e prbashkt e ktyre intelektualve t pushkatuar pa gjyq ishte vetm nj; ata ishin antikomunist.


  Gruaja

  Historit e pedagogeve t pushkatuara jan t trishtuara. Sabiha Kasimati sht njra prej grave t pushkatuara n Institutin e Natyrs n Tiran. Ky institucion kishte t mbledhur asokohe, elitn intelektuale, shkencore. Aty punonin gjuhtart Prof. Aleksandr Xhuvani, Eqerem abej, Selman Riza, Kostaq Cipo, Mahir Domi, fizikant e matematikant si Prof. Selaudin Toto, q ishte njkohsisht deputet i Kuvendit popullor dhe kryetar i Institutit, Kristaq Piliken, Qazim Turdiun, Sotir Kuneshken, botanistt: Kol Papariston, Ilia Mitrushin; zoologt: Sabiha Kasimati, Islam Zeko... Dr. Sabiha Kasimati ishte emruar shefe e sektorit t zoologjis, por ajo vet u mor vetm me ihtiologji. At fush ajo e kishte hulumtuar q nga koha e studimeve universitare, ndaj kur ajo u b shefe hulumtoi, gjurmoi, studioi gjith faunn ihtiologjike detare dhe liqenore t ujrave territoriale shqiptare. Gjat dhjet viteve krkimesh, ajo arriti t evidentonte t gjith faunn ujore shqiptare, bri klasifikimin n taksonomin ihtiologjike n klasa, gjini, lloje, e nnlloje peshqish, prcaktoi zonat e prhapjeve t llojeve m t rndsishme t peshqve, ciklet biologjike t tyre, duke prgatitur monografin voluminoze Peshqit e Shqipris t ciln s’mundi ta botoj. Dalja hapur para disa vitesh ku Sabihaja akuzoi Enver Hoxhn, diktator nuk ishte harruar leht. Ajo arrestohet m 22 shkurt 1951, midis 81 intelektualve antikomuniste pr hedhjen e bombs n ambasadn sovjetike dhe pa gjyq, katr dit m von, pushkatohet. Ajo sht e vetmja grua mes 22 t dnuarve me pushkatim pr kt akuz.


  Familja e madhe

  N mes t 65 pedagogve t burgosur jan edhe 8 burra nga familja Ndreu. Familja Ndreu nga fshati Sllov i Dibrs sht nj ndr ato familje q u persekutuan rrnjsisht n epokn komuniste. 8 nga burrat e ksaj familjeje u burgosn me akuzn si “antikomunist”, ndrsa familjet e tyre u internuan. Shumica e tyre kishin mbaruar Normalen e Elbasanit, “Harry Fultz” dhe nj pjes vazhduan studimet jasht shtetit, n Franc e Itali. N mes t emrave t pedagogve t vrar sht dhe Avzi Nela i cili ishte kundrshtar i hapur i regjimit dhe nuk rreshti s foluri kundra Hoxhs deri n vitin 1988 kur vdiq. Hern e par ai arrestohet n vitin 1967 sepse kundrshtoi publikisht regjimin para publikut. Ai arrestohet prsri dhe dnohet me varje m 10 gusht 1988. Poeti kuksian sot e ksaj dite kujtohet n vendin e tij, ndrsa t moshuarit drithrohen nga historia e dnimit t poetit. Para se t varej publikisht Havzi Nela pr 5 dit dhe 5 net nuk vuri as uj as buk n goj, ndrsa terrori u shtua n qytet pas ekzekutimit publik. Secili prej tyre mban nj histori, t cilat kur i lexon pas kaq vitesh duken si t pamundura, por vetm vitet e para t lirimit 65 pedagog u burgosn dhe 28 t tjer u dnuan me vdekje. Pas tyre jan po kaq familje t cilat kan vuajtur n kurriz peshn e rnd t internimit. Nga studimet n universitetet evropiane prfundonin n punimin e toks dhe arjes s maleve tejprtej.

  pedagoget e denuar

  Syrja Kokalari

  lindi n Gjirokastr m 1903, ndrsa studimet e larta i kreu n Itali. M 12 nntor 1944 u pushkatua pa gjyq.

  Salim Kokalari
  lindi m 1896 po n Gjirokastr. Emigron n SHBA m 1916 po m pas kthehet duke punuar si pedagog n Liceun e Gjirokastrs. Dnohet me pushkatim m 10 tetor 1947.

  Selaudin Toto
  lindi n Tiran m 1919. Keu studimet e larta pr matematik-fizik n Universitetin e Torinos, ndrsa themelon Institutin e Shkencave. Deputet i legjislacionit t par t deputetve, dnohet me pushkatim m 10 tetor 1947.

  Namik Hadri
  lindur n Delvin m 1912. Pasi kryen shkolln “Harry Fultz” n Tiran punoi si arsimtar. Arrestohet m 22 korrik 1947 me akuzn “agjent amerikan” M 27 korrik po t atij viti pushkatohet.

  KOSTANDIN KOTE
  Lindur n Prmet 1896. Kryen studimet e larta pr shkenca politike-ekonomike e n Rom. Pjesmarrs n Kongresin e Lushnjs m 1920. N 1942 ka qen gjasht muaj ministr i Ekonomis. Dnohet me pushkatim, 14 prill 1945.

  JAVER HURSHITI

  Lindur n Kaukaz m 1880. Kryen studimet e larta n shkenca politike-administrative n Stamboll. Kryetar i forcave t Gjirokastrs n luftn e Vlors m 1920. Deputet i Gjirokastrs m 1925. Dnohet me vdekje, pushkatim, m 14 prill 1945.

  SAMI SULSTAROVA
  Lindur n Pogradec m 1906. . N vitin 1929 ishte profesor i vizatimit teknik. Si zotrues i gjuhs angleze punon tek UNRRA. Arrestohet natn e Vitit t Ri 1946 nga Sigurimi i Shtetit dhe zhduket pa iu ditur as varri. Samiu kishte lidhje me grupin “Bashkimi Demokrat”.

  NDREK KODHELI
  Lindur m 1909 n Shkodr. Arrestohet n nntor 1944 dhe dnohet me 7 vjet burg. M 1946 pritej q nj delegacion i Parlamentit anglez t vizitonte burgjet. Ndrekn e nisin pr n burgun e Burrelit dhe e pushkatojn gjat rrugs.

  LONI ADHAMI
  Lindur m 1908 n Progr t Devollit. Q prej vitit 1929 deri m 1939 ka qen sekretar n ambasadn amerikane n Tiran. Si pasoj e trajtimit barbar n hetuesi jep shpirt n qershor 1947.

  NIKO LEZO
  Lindur n Delvin 1891. Diplomohet n Universitetin e Tuluzs, Franc pr shkencat e natyrs. Krijoi t parin laborator kimik n Shqipri. Deputet i Delvins 1923-1924. Pushkatohet m 1951, akuza “Bomba n ambasadn sovjetike”.


  KAMBER KAZAZI

  Lindur m 1912 n Elbasan. Kryen shkolln teknike amerikane “Harry Fultz”. Arrestohet n vitin 1947 si pjesmarrs n grupin e deputetve. Akuzohet si agjent amerikan dhe dnohet me vdekje, pushkatim.

  KOSTAQ STEFA
  Lindur n Berat 1904. Kryen studimet e larta n Institutin e Magjistraturs n Franc pr shkenca shoqrore. Arrestohet m 8 shtator 1947. Akuza; “spiun i amerikanve”. M 3 mars 1947 pushkatohet.

  BEQIR ELA
  Lindur m Durrs 1918. Akuzohet si pjesmarrs n grupin e deputetve. Torturohet gjat hetuesis deri m humbje t ndjenjave. Me proces t montuar dnohet me vdekje, pushkatim 10 tetor 1947.

  TEFIK DELIALLISI
  Lindur n Shijak m 1917. Pjesmarrs n grupin e deputetve t vitit 1947. Arrestohet n vitin 1946 dhe pushkatohet m 10 tetor 1947.

  EDIP TERSHANA
  Lindur n Dibr t Madhe, 1907. U arrestua m 1947 me akuzn “armik i popullit”. U dnua me vdekje, pushkatim. Ai ishte kundr bashkpunimit me Partin Komuniste jugosllave.

  LORENC RASHA
  Lindur n Shkodr m 1900. Kreu shkolln franeskane n Shkodr, kurse studimet e larta n Austri. M 12 nntor 1944 me urdhr t Mehmet Shehut, pushkatohet.

  BEGO GJONZENELI

  Lindur n Vlor m 1911. Diplomohet n Universitetin e Roms pr histori e filozofi. Arrestohet m 1945 dhe dnohet me 25 vjet burg pr veprimtari antikomuniste. N 1950 pushkatohet.

  NAMIK LESKO

  Lindur n Delvin m 1918. Regjimi i egr komunist vrau dhe vllain e mbetur Namikun, duke e pushkatuar n dhjetor 1945.
  T vdekur n burg  GJERGJ KOKOSHI
  Lindur n Shkodr m 1904. Laureuar n letrsi n Universitetin e Parisit. Dnohet me 30 vjet burgim dhe vdes n burgun e Burrelit m 1960.

  XHEVAT KORA

  Lindur n Kor 1892. Kryen dy fakultete, at t jurisprudencs dhe pedagogjis. Arrestohet n vitin 1945 si armik i popullit dhe dnohet me burg t prjetshm. Si shenj proteste pr keqtrajtimin n burgun e Burrelit shpall grevn e uris derisa i dha fund jets mbas 12 vitesh burg.

  MIRASH IVANAJ

  Lindur n Shkodr 1886. Mbaruar n Itali pr shkenca politike-ekonomike. Ministr i Arsimit. Me pushtimin e Italis m 1939 emigron. Arrestohet 1947 dhe dnohet 7 vjet burg. Nj jav para se t lirohej vdes n infermierin e burgut t Tirans.

  SHASIVAR ISLAMI
  Lindur n Libohov m 1913. Kreu pedagogjiken dhe t lartn n Itali. Arrestohet n vitin 1945 si pjesmarrs n organizatn e “Bashkimit Demokrat”. Dnohet me 15 vjet burg, vdes si pasoj e vuajtjeve.

  HIQMET RROSHI

  Lindur n Libohov m 1980. Mbaroi studimet pedagogjike n Stamboll. Arrestohet n janar 1945 dhe lirohet pr munges fajsie. Arrestohet prsri n vitin 1948 dhe mbas 5 muajsh n hetuesi ndrroi jet.

  SULEJMAN LLESHI

  Lindur n Tiran 1914. Kryen studimet e larta pr letrsi n Itali. Pjesmarrs n mbledhjen e Mukjes. Arrestohet n vitin 1946. E drgojn n Pej ku burgoset nga UDB Jugosllave. N qershor 1946 futen etnikt n burgun e Pejs dhe masakrojn, duke e therur me thik s bashku me patriotin dhe nacionalistin, Klement Curri (nip i Bajram Currit).


  T burgosur

  Mihal Zallari
  Foto Bala
  Musa Dizdari
  Mustafa Grablleshi
  Xhavit Mehilli
  Sami Repishti
  Tahir Hoxha
  Arshi Pipa
  Kasem Malaj
  Beqir Hai
  Riza Shtylla
  Hasan Rami
  Petro Marko
  Pjetr Arbnori
  Fiqiri Llagami
  Reshat Asllani
  Gjergj Komnino
  Shaqir Trimi
  Halit Selfo
  Akile Tasi
  Pjetr Gjini
  Agim Musta
  Hekuran Zhiti
  Visar Zhiti
  Uran Kalakula
  Mustafa Cara
  Beqir Ajazi
  Llazar Papapostoli
  Osman Bishqemi
  Tanush Kaso
  Astrit Delvina
  Xhemal Alimehmeti
  Koo Llukani
  Xhemal Belegu
  Abdurahman Kreshpa
  Osman Visha
  Argjend Goci
  Haxhi Goci
  Beqir Xhepa
  Xhevat Bujari
  Martin Camaj
  Mitrush Kuteli
  Maksen Bundo
  Pirro Kuqi
  Luan Myftiu
  Gaqo Pei
  Sali Doko
  Baftjar Ndreu
  Xheladin Ndreu
  Selman Ndreu
  Lazem Ndreu
  Rexhep Ndreu
  Irfan Ndreu
  Rizahi Ndreu
  Halit Ndreu
  Sherif Merdani
  Leonard Prifti
  Veniamin Dashi


  Muntaz Kokalari
  Lindi n Gjirokastr m 1896, ndrsa studimet pedagogjike i kreu n Turqi. Si pjesmarrs n revolucionin e qershorit u burgos 4 vjet nga regjimi i asaj kohe. Themeluesi i “Mesagjeris shqiptare”. Pushkatohet pa gjyq m
  12 nntor 1944.

  Vesim Kokalari
  Lindi n Gjirokastr m 1898. N vitin 1932 ishte pjesmarrs n lvizjen e Vlors, ku dnohet 10 vjet burg. N vitin 1943 themeloi shtpin botuese ku botoi disa kryevepra botrore. Vesimi u pushkatua m 12 nntor 1944 pa gjyq.

  MUSINE KOKALARI
  Lindur n Gjirokastr m 1917. Kryen studimet e larta pr gjuh letrsi n Rom. Arrestohet n nntor 1944, por lirohet. M 1945 arrestohet si kryetare e grupit Social Demokrat, Dnohet 20 vjet dhe vdes n internim

  Sabiha Kasimati
  Lindur n Ankara t Turqis m 1912. Akuzoi Enver Hoxhn publikisht si diktator e m pas n 1951 me grupin e hedhjes s bombs n ambasadn sovjetike, ajo u dnua me pushkatim si bashkpuntore.

  Lef Nosi

  Lindi n Elbasan m 1891. Pasi kryen studimet e larta n filozofi e letrsi ai bhet botues dhe drejtor i revists politiko-letrare “Tomorri”. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me pushkatim.


  Kol Tomara

  Lindur n Devoll m 1887. M 1907 sht sekretar i shoqris “Besa-Besa” n Boston dhe m 1915 sekretar i “Vatrs”. M 1924 ai sht antar i Asambles Kushtetuese. M 14 prill 1945 dnohet me pushkatim.


  Panorama
  14 korrik 2007

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  Ja 43 punonjsit e administrats dhe 34 pronart e pushkatuar e dnuar

  Gjashtmbdhjet t pushkatuar, 6 t vdekur n burg dhe 21 t burgosur. Ky sht bilanci i dnimeve n vitet e para t lirimit t vendit n administratn publike.

  Pjesa m e madhe e tyre, t arsimuar jasht u dnuan me akuzn si antikomunist. Po kaq tragjik sht edhe situata n listat e pronarve dhe tregtarve. Mes tyre jan 8 t pushkatuar, 7 t vdekur n burg dhe 19 t dnuar. Akuzat m t zakonshme mes tregtarve jan agjitacion e propagand dhe pjestar n incidentin e ndodhur n ambasadn sovjetike.

  Viti i I
  Sipas qarkores s dats 20.12.1944 konsideroheshin kriminel lufte; Inspiratort, organizatort, ata q kan dhn urdhra si dhe ndihmesat dhe ekzekutort... pronart ose drejtuesit e siprmarrjeve n Shqipri dhe n vendet e okupatorit, kryetart dhe antart e regjencs, kryetart dhe antart e Qeverive, t dhoms koperative dhe t asambles kuislinge t Tirans, organizatort dhe inspiratort e organizatave tradhtare mercenare, ushtria, milicia fashiste, Balli Kombtar, Komanda e rinis, Xhandarmria, Legaliteti, Divizioni SS. Skanderbeg, ata q jan br vegla t propagands armike si agjitatort, propagandistt dhe publicistt... Nisur nga reformat e para t komunizmit n Shqipri, grupi i nacionalistve filloi t kundrshtoj hapur at ka po ndodhte. Tabloja e qart q u paraqitej ishte centralizim i pushtetit n duart e komunistve. T part q u vun n veprim pr t ndaluar kto reforma me mnyra demokratike, ishin grupi i deputetve. M pas ata hyn n histori, sepse u ekzekutuan si kundrshtar t diktaturs. Paralel me ta vepronte dhe grupi i rezistencs me Sami Qeribashin, Musine Kokalarin, Qenan Dibrn, Profi okn... dhe t gjitha kto u shkrin dhe u bashkuan n lidhjen Bashkimi Demokrat. Ata krkuan shtyrjen e afatit t zgjedhjeve dhe pranimin e vzhguesve t huaj. Por lvizja e tyre shpejt u b pre e asgjsimit. N librin e Tomorr Alikos, "Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar", gjejm n listn e dnimeve t administrats disa deputet t parlamenteve shqiptare ndr vite. Deputett e 1945, Riza Dani, Hysen Shehu dhe Kol Kuqali u pushkatuan n vitin 1947 si kundrshtar t regjimit. Vendimi erdhi pas prplasjeve q kishin n seancat parlamentare me drejtuesit m t lart komunist. Pas saj do t vinte vendimi i Byros Politike i dats 14 maj 1947, i firmosur nga Enver Hoxha, Nako Spiru, Hysni Kapo dhe Shefqet Pei, ku urdhrohej arrestimi i 10 deputetve, q me vendimin e dats 30 gusht 1947 dnohen me vdekje dhe ekzekutohen. Ve tyre jan dhe deputett korar t legjislacionit t vitit 1921 dhe 1924, Kristo Krika dhe Kol Rrodhe, t cilt vdiqn n burg. Kristo Krika shkon n SHBA pr themelimin e kishs autoqefale shqiptare. M 1921 ai zgjidhet deputet i Kors, ndrsa tre vjet m von konsull i Shqipris n Boston dhe Ne York. Deri m 1944 ai ishte prefekt i Kors. Pasi kreu 10 vjet nga dnimi prej 20 vjetsh, ai vdiq n burgun e Burrelit. Kol Rrodhe, nga ana tjetr sht deputeti i par i Kors n parlamentin e vitit 1924, por si pjesmarrs n grupimin Bashkimi Demokrat, ai arrestohet dhe dnohet me 30 vjet burg. 1 vit pas dnimit, vdes n biruc. Shumica e t dnuarve t administrats, kishin shrbyer pr vite me radh n shtet dhe kishin mbaruar studimet jasht pr administrim. Edhe ish-kryetari i bashkis s Tirans, Abedin Nepravishta, sht nj ndr punonjsit e administrats t dnuar. Ai u dnua me 20 vjet burg dhe pas lirimit u internua familjarisht.

  Pronar
  Me vendim t frontit t gjith ata q dnoheshin pr krime politike iu sekuestrohej pasuria. Kt fat patn t gjith tregtart dhe pronart, t cilt ishin kundrshtar t regjimit. Megjithat kishte dhe raste si Ali Panariti q u pushkatua pa gjyq. Shumica e tregtarve u prfshin n skenarin e madh t bombs n ambasadn sovjetike. Kshtu, Reiz Selfo, Jonuz Kaceli, Haki Kodra, Thoma Katundi, Lluka Rankovi u pushkatuan n vitin 1951 pr atentatin q s'e bn kurr. Pjesa tjetr dnohet me akuzn armik i popullit dhe agjitacion propagand. Ashtu sikurse ishte vendimi, shum nga pronart vuajtn edhe pr moskallzimin e pasuris. Jonuz Shijaku, i cili u kap n Selanik bashk me t vllan, u torturua n mnyr njerzore deri sa dorzoi 57.000 napolona floriri. Irakli Qirjakos pas dnimit si kundrshtar i regjimit iu konfiskua pasuria prej 20.000 napolona floriri dhe 7 dyqane me mallra t ndryshme. N mes t pronarve sht prfshir dhe Mahmut Mniku, i cili u angazhua n frontin e opozits s par Bashkimi Demokrat. Ai u dnua me vdekje, por familja e tij vuajti gjat gjith regjimit. Djalin, Eqeremin, ia burgosn pr agjitacion e propagand, ndrsa fmijt e tyre shiheshin si t deklasuar dhe s'mundn t bnin prpara. Metodat e internimit ishin pjes e shfrytzimit dhe e riedukimit t t deklasuarve me frymn e pushtetit popullor. Internimi sht krijuar n baz t dekret ligjs t vitit 1949 dhe sht ndryshuar m von me dekretin e vitit 1954. N nenin 22 t Kodit Penal t vitit 1953 prcaktohet kshtu masa e dbimit; "Dbimi sht largimi i t dnuarit nga vendbanimi pr nj koh t gjat nga gjasht muaj deri n pes vjet, me ndalim ose jo t qndroj n nj ose disa vende t caktuara. Kur dnimi jepet si dnim plotsues bashk me dnimin me heqje lirie, koha llogaritet nga dita e vuajtjes s heqjes s liris. E gjith jeta e ktyre njerzve ka qen e dhimbshme, luft pr mbijetes, frik se mos ndonj e keqe m e madhe mund t'i ndodhte.

  PRONARET E DNUAR

  ALI PANARITI
  Lindur n Kor 1903. Mbaron shkolln tregtare n Rom. M 10 nntor 1944, u pushkatua prej skuadrave partizane.

  REXHEP PICARI
  Lindur n Vor, Tiran m 1907. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me vdekje pushkatim si "Armik i Pushtetit".

  LLUKA RANKOVI
  Lindur n Mal t Zi, 1900. Antikomunist, ardhur n Shqipri gjat Lufts s Dyt Botrore. Krijon nj agjenci udhtaresh SATA. Pushkatohet n vitin 1951.

  RAMADAN ZDRAVA
  Lindur n Elbasan, 1911. Studimet e larta i kreu n Itali. N 1939 formon shoqrin "Zdrava & Deliallisi". Arrestohet n 1946 si "armik i pushtetit". Lirohet mbas 7 vjet burg. Arrestohet prsri n 1979 dhe vdes si pasoj e torturave n hetuesi.

  ADEM XHEPA
  Lindur n Tiran m 1885. Arrestohet n vitin 1946 si prkrahs i grupit t deputetve. Lirohet n 1950. Arrestohet prsri n 1952 pr shtje ari. Torturohet n hetuesi derisa pr t'i shptuar torturave hidhet nga dritarja ku gjen vdekjen.

  TEMO SHEHU
  Lindur m 1892, Sevaster, Vlor. Arrestohet n vitin 1944 dhe dnohet me 20 vjet burg.

  HAJRI NEVIRI
  Lindur n Libohov m 1883. Mbaron Akademin Ushtarake t policis n Stamboll. Arrestohet n vitin 1947 pr veprimtari antikomuniste dhe dnohet me 10 vjet burg.

  PROF OKA
  Lindur n Tiran, n 1908, tregtar. Kryen t mesmen ekonomike n Rumani. Gjykata e dnon me pushkatim, por i kthehet n 30 vjet burg.

  VASIL PAPA
  Lindur n Himar (Dhrmi) m 1879. Arrestohet n vitin 1946 dhe dnohet me 15 vjet.

  MEDI QYTEZA
  Lindur n Kor m 1914. Arrestohet n vitin 1950 dhe dnohet 20 vjet burg. Vdes n burg nga torturat e herpashershme n vitin 1956.

  MANOL KUME
  Lindur n Gjirokastr n 1918. Mbaroi shkolln tregtare. Tregtar grosist. Arrestohet n 1945 dhe dnohet me 20 vjet burg si armik.

  JONUZ SHIJAKU
  Lindur n Dibr 1895. Arrestohet n vitin 1945 n Selanik bashk me vllan e tij. Dnohet me 30 vjet burg si armik i popullit.

  IRAKLI QIRJAKO
  Lindur n Topov, Zagori n 1889. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me 15 vjet burg si kundrshtar i regjimit.

  FAIK MRLIKA
  Lindur n Kruj n vitin 1917. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me 15 vjet burg.

  IMER SHEHU
  Lindur n Dibr m 1913. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 10 vjet burg. sht marr me tregti. I sekuestrojn t gjith mallin dhe e burgosin si kundrshtar i regjimit. Lirohet nga burgu n vitin 1955.

  RUSTEM SHARRA
  Lindur n Kavaj n 1909. Pronar fabrike. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 20 vjet burg. Pjesmarrs n grupin e deputetve Opozita e Dyt, t vitit 1947. Lirohet nga burgu n 1964.

  NEXHMI SHIJAKU
  Lindur n Dibr, 1898. Arrestohet n Selanik s bashku me vllan. Dnohet me 15 vjet burg.

  RAM MARKU
  Lindur n Shijak, 1907. Pronar. Arrestohet n vitin 1946 dhe dnohet me burgim t prjetshm.

  SHABAN QOSJA
  Lindur n Tiran n 1892. Kreu shkolln tregtare n Itali. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 7 vjet burg. I sekuestruan pronat dhe gjith mallrat tregtare. Lirohet n vitin 1951.

  NIMAN BIBERAJ
  Lindur n Shoshan, Tropoj, n 1918. Arrestohet n vitin 1946 dhe dnohet me 10 vjet burg pr veprimtari antikomuniste. Dallohej pr trimri dhe burrri. Lirohet n 1956 dhe mandej arratiset jasht shtetit.

  MALIQ REKA
  Lindur n Dibr m vitin 1910. Tregtar (pastiier), arrestohet n vitin 1946 dhe dnohet me 8 vjet burg pr agjitacion e propagand. Lirohet n 1955.

  MYFTAR KUPI
  Lindur n Kruj, 1920. Pinjoll i familjes Kupi me reputacion n Kruj. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me 15 vjet burg si armik i popullit. Fisi Kupi persekutohet nga regjimi komunist q gjat lufts. Lirohet n vitin 1958.

  BAJRAM XHINDOLLI
  Lindur n Lushnj, 1920. Pronar. Arrestohet n vitin 1950 dhe dnohet me 12 vjet burg pr agjitacion e propagand. I sekuestrojn shtpin dhe pronat. Lirohet n vitin 1962.

  ISMAIL SHEHU
  Lindur n Tepelen, 1920. Kryen Medresen e Tirans. Familjarisht besimtari t Tarikatit Helveti. I ati, Sheh Beqir Toi, pjesmarrs n luftn e Vlors kundr italianve. Arrestohet n 1948 dhe dnohet me 10 vjet burg pr agjitacion e propagand. Lirohet n 1953.

  SHABAN PLAKA
  Lindur n Elbasan, 1918. Ka qen pronar i disa pronave. Pjesmarrs aktiv n organizatn "Balli Kombtar". Arrestohet n vitin 1944 dhe dnohet me pushkatim. I falet jeta dhe i kthehet dnimi n 25 vjet burg. Lirohet n 1955. Arrestohet prsri n 1966 dhe dnohet me 10 vjet burg. Lirohet n 1975.

  FUAT HALIMI
  Lindur n Gjirokastr n 1895. Arrestohet n vitin 1946 dhe dnohet me 8 vjet, sepse kundrshtoi reformat e shtetit. Lirohet n vitin 1951.

  HYSEN MALI
  Lindur n Kruj m 1885. Arrestohet n 1947 dhe dnohet 20 vjet burg pr veprimtari antikomuniste. Lirohet nga burgu n 1951 si i smur i pashrueshm.

  NEXHIP ZDRAVA
  Lindur n Dshiraj, Elbasan, n vitin 1909. Vllai i Ramadan Zdravs. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me 15 vjet burg si pjesmarrs n organizatn "Balli Kombtar". Lirohet n 1955.

  MUHARREM NEVIRI
  Lindur n Libohov, 1860. sht marr me tregti. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 5 vjet burg pr agjitacion e propagand. Lirohet n vitin 1949. Arrestohet prsri n vitin 1951 dhe lirohet n vitin 1953.

  PUNONJES TE ADMINISTRATES T PUSHKATUAR
  1. ISMAIL PETRELA
  2. JORGJI MEMA
  3. JAKUP DELIALLISI
  4. KAPLLAN DELIALLISI
  5. QAZIM PEZA
  6. IRFAN MAJUNI
  7. HAKI PENGELI
  8. TELAT DRINI
  9. ABDULLA KUSI
  10. RIZA DANI
  11. HIVZI GOLE
  12. HYSEN SHEHU
  13. XHELADIN KUQI
  14. MEDI KUQI
  15. KOL KUQALI
  16. ZALO FAMA

  VDEKUR NE BURG

  1. MUHARREM BEJLERLI
  2. KRISTO KIRKA
  3. KOL RODHE
  4. M XHIXHA
  5. XHILE LLAHA
  6. ALI MALIQI

  T BURGOSUR

  1. ABEDIN NEPRAVISHTA
  2. LUTFI SHEHU
  3. SHEFKI TRSHANA
  4. HAKI BUSHATI
  5. ALI FORTUZI
  6. SHEFKI MINAROLLI
  7. ANTON DUKAGJINI
  8. ZENEL PRODANI
  9. IBRAHIM HASNAJ
  10. ALI MENA
  11. RAMAZAN TABAKU
  12. ISMET KRYEZIU
  13. PETRIT SHAHINI
  14. QAZIM MERLIKA
  15. RAMAZAN JARANI
  16. REFAT TARTARI
  17. HYSEN MECE
  18. XHELAL NDREU
  19. ISLAM NDREU
  20. HYSEN MERLIKA
  21. HASAN SAKOLLARI

  PRONARE T PUSHKATUAR
  1. ALI PANARITI
  2. REIZ SELFO
  3. JONUZ KACELI
  4. HAKI KODRA
  5. MAHMUT MENIKU
  6. THOMA KATUNDI
  7. REXHEP PICARI
  8. LLUKA RANKOVI

  VDEKUR NE BURG
  1. RAMADAN ZDRAVA
  2. ADEM XHEPA
  3. TEMO SHEHU
  4. HAJRI NEVIRI
  5. PROF OKA (V.Internim)
  6. VASIL PAPA
  7. MEDI QYTEZA


  T BURGOSUR
  1. MANOL KUME
  2. JONUZ SHIJAKU
  3. IRAKLI QIRIAKO
  4. FAIK MERLIKA
  5. IMER SHEHU
  6. RUSTEM SHARRA
  7. NEXHMI SHIJAKU
  8. RAM MARKU
  9. SHABAN QOSJA
  10. NIMAN BIBERAJ
  11. MALIQ REKA
  12. MYFTAR KUPI
  13. BAJRAM XHINDOLLI
  14.ISMAIL SHEHU
  15. SHABAN PLAKA
  16. FUAT HALIMI
  17. HYSEN MALI
  18. NEXHIP ZDRAVA
  19. MUHAREM NEVIRI


  Pergatiti: Rezarta Delisula

  Panorama
  17/7/20
  07

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  Urdhrat pr pushkatimin e 34 oficerve t lart dhe burgosjen e 25 t tjerve

  N vitet e para t lirimit t vendit jan pushkatuar nga komunistt 34 ushtarak t lart, tre kan vdekur n burg dhe 22 t tjer jan arrestuar.


  Shumica e tyre jan pushkatuar pa gjyq nga forcat partizane n pragun e 28 nntorit 1944, ndrsa nj grup tjetr jan gjykuar e dnuar me pushkatim m 14 prill 1945. N librin e shkruar nga Tomorr Aliko, kemi listn e plot t oficerve t lart t pushkatuar e dnuar.


  Pragu
  Jan ditt e fundit t lirimit t vendit. Pjesa m e madhe e vendit sht spastruar, ndrsa forcat partizane kan edhe nj mision tjetr; t heqin qafe elementet nacionalist. N materialet e mbledhura nga Tomorr Aliko, vrejm se shum oficer jan pushkatuar pa gjyq nga partizant. Akil Sakiqi, i diplomuar n Akademin Ushtarake t Roms, pushkatohet m 28 nntor 1944. Shefqet Deliallisi i shkolluar po n Itali torturohet e vritet m 13 nntor 1944. T njjtin fat patn dhe Azis Blloshmi, oficer n karrier, i cili u pushkatua m 2 nntor. Rakip Kalenja, i diplomuar n Itali, Rifat Trshana, Muharrem Liku q ka ndihmuar n organizmin e ushtris shqiptare, Hamid Greblleshi i arsimuar n Turqi, kushriri i Bajo e eriz Topullit, Subi Topulli, Selim Kelmendi, Hidajet Kulla, Anton Fekei, Hasan Dine, Petraq Pekmezi, Nazmi Urui dhe Abdullah Sarai, t gjith t arsimuar n akademit ushtarake t Evrops, u ekzekutuan nga etat partizane para lirimit t vendit. 13 ushtarakt e lart q kishin marr pjes aktive n organizimin e ushtris dhe kishin luftuar pr lirimin, nuk mundn t shijonin lirin. Edhe n fillim t vitit 1945, oficer t tjer t lart u gjykuan dhe u dnuan me vdekje. N nj qarkore t dats 25 qershor 1945, Enver Hoxha, komandant i Prgjithshm i Ushtris Nacional lirimtare, u drejtohet t gjitha reparteve ushtarake, ku i njofton pr dnimet me vdekje t 14 oficerve efektiv t ushtris dhe 17 oficerve q morn dnime t ndryshme, t cilt kishin qen antar t Ballit, Legalitetit, milici dhe xhandarmri dhe sipas qarkores kishin br propagand kundra tyre. “Kta renegat me vetdije e shpirt reaksionari t pakorrigjueshm, kan vazhduar tradhtin e tyre duke mohuar gjakun e dshmorve t rn pr liri dhe sakrificat e panumrta t popullit shqiptar. Porse shpirtgjersi nuk do t thot dobsi, dhe pr kt, shpata e drejtsis me vend ra mbi kta tradhtar, duke u dnuar me vdekje; Enver Neka, Hajdar Teki, Sefedin Faslli, Harrun Hysejn, Syrja Zoto, Estref Mustafaraj, Nexhip Cenka, Mehdi Lame, Faik Tartari, Lec Ndreca, Zef Sadria, Gjon Cufi, (partizan t brigads s par dhe civilt) Faredin Angoni e Myrteza Selusha. Me dnim t prjetshm Avni Bejkova, me 30 vjet burg Luigj Camku, me 20 vjet Mehmet Shero, Luto Mustafa, Hysen Seiti, Can Dadoshi, Luigj Cepi e Tef Nika. Me 10 vjet, Samit Muo, Hajro Zyberi, Shyqyri Shasho, Safet Seiti, Baki Jonuzi. Me 5 vjet Riza Iliazi, Osman Halili. Me 6 muaj burg Jashar Aliu dhe me 2 muaj Muharrem Saliu. Kta t dnuar u ekzekutuan para reparteve ku bnin pjes, ndrsa t tjert vuajn ndshkimin me pun t detyruar. N kt qarkore t shkruar nga Enver Hoxha, ishte theksuar fakti se duhej t lexohej gjer e gjat n t gjitha repartet. Ushtarakt ishin ndr m t goditurit nga regjimi komunist, sidomos t arsimuarit jasht shtetit. N statistikat e t dnuarve n vitin 1947, n janar rezultojn 22 t dnuar, n shkurt 22, n mars 30, n qershor 200, n korrik 187, n gusht 190, shtator 201, tetor 200, nntor 193 dhe n dhjetor 200. Kjo statistik prforcon edhe m shum faktin e lufts s pushtetit kundrejt ushtarakve.


  Ligjet
  Masat ekstreme t dnimit sigurisht q s’mund t’i shptonin askujt. Me dekret nr.239 t dats 5 dhjetor 1946, Presidiumi i Kuvendit Popullor miratoi ligjin pr organizimin dhe kompetencat e gjykatave ushtarake. N t gjith botn po dnoheshin t ashtuquajturit kriminel lufte, por n vendin ton prmasat ishin t paimagjinueshme. N nj letr t kryetarit t Gjykats s Lart Ushtarake t vitit 1947, drejtuar Gjykats Ushtarake t Gjirokastrs thuhet: N gjyqet q do t zhvilloni duhet t kufizoni dnimet kapitale, do ta jepni kt dnim vetm n rast se sht tepr serioz. Bn prshtypje t keqe kjo mas kaq e rrept, prandaj shikojeni mir kt pun, mos u knaqni kur jepni vetm dnim kapital. Kjo letr mbante t shnuar viln “tepr rezervat”. M 1 tetor 1946, Ministria e Mbrojtjes Kombtare me nj urdhr t firmosur nga Enver Hoxha me cilsin e komandantit t forcave t armatosura thuhet: T gjith ushtarakt e arrestuar npr divizione t kalojn menjher para gjyqit ushtarak dhe vendimi i dnimit t njoftohet brenda dats 5 tetor 1946. N baz t urdhrit t Enver Hoxhs, nisn gjykimet masive dhe raportimet prkatse. Gjykata Ushtarake e Gjirokastrs njoftonte Ministrin e Mbrojtjes se ka dnuar 33 ushtarak, mes t cilve 8 me vdekje dhe 24 me burgim, ndrsa 1 sht shpallur i pafajshm. N t njjtn vorbull u prfshin dhe ushtarakt q gjejm n librin e Tomorr Alikos “Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar”.

  oficeret e pushkatuar

  RAKIP KALENJA
  Lindur n Mallakastr m 1901. Mbaron Akademin Ushtarake, Torino. N 12 nntor 1944, pushkatohet me urdhr t Mehmet Shehut.

  RIFAT TRSHANA
  Lindur n Dibr, 1904. Kryen Akademin Ushtarake n Itali. Arrestohet m 28 tetor 1944. Pushkatohet nga partizant.

  MUHARREM LIKU
  Lindur n Tiran m 1892. Kryen Akademin Ushtarake n Stamboll. N mesnatn e 31 tetorit 1944 pushkatohet nga njsit partizane.

  PJETER GURAKUQI
  Lindur n Shkodr n 1912. Kryen Akademin Ushtarake n Itali. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me vdekje pushkatim.

  HAMID GREBLLESHI
  Lindur n Tiran m 1907. Mbaron Akademin Ushtarake n Turqi. N 4 nntor 1944 pushkatohet nga njsitet partizane.

  AQIF AVERIKU
  Lindur n Kavaj, 1910. Kreu shklqyeshm Akademin Ushtarake n Itali. Nuk pranoi t vinte yllin e kuq. Pushkatohet m 1946.

  ZEF KADARJA
  Lindur n Shkodr, 1898. Diplomuar n Akademin Ushtarake n Itali. M 14 prill 1945 dnohet nga Gjykata e Lart me vdekje.

  SUBI TOPULLI
  Lindur n Gjirokastr m 1891. Mbaruar Akademin Ushtarake n Itali. Pushkatohet nga njsitet partizane natn e 12 nntorit 1944.

  SELIM KELMENDI
  Lindur n Vuthaj m 1902. Diplomuar n Akademin Ushtarake n Itali. Pushkatohet nga gueriljet partizane m 11 nntor 1944.

  HILMI LEKA
  Lindur n Pogradec, 1913. Kreu Akademin Ushtarake n Modena. M 1940, ministr i Kulturs Popullore. M 14 prill 1945 dnohet me pushkatim.

  HIDAJET KULLA
  Lindur n Nepravisht, 1898. Kreu Akademin Ushtarake n Itali. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me vdekje pushkatim.

  RESHAT STERMASI
  Lindur n Tiran n 1911. Kryen Akademin Ushtarake n Itali. Pushkatohet nga gjykata n vitin 1947.

  SHYQYRI BORSHI
  Lindur n Borsh, Sarand 1893. Kryen Akademin Ushtarake n Torino. Dnohet me pushkatim, m 14 prill 1945.

  ANTON FEKEI
  Lindur n Shkodr m 1917, me baba austriak, Josif Feke, dhe me nn shqiptare, bij nga dera e Borive. Pushkatohet m 30 tetori 1944.

  PETRAQ PEKMEZI
  Lindur n Ohr, 1901. Mbaroi Akademin Ushtarake n Austri. Pushkatohet nga gueriljet partizane m 12 nntor 1944.

  NAZMI URUI
  Lindur n Dibr, 1904. Oficer karriere. Arrestohet nga njsi partizane dhe pushkatohet m 12 nntor 1944.

  ABDULLAH SARAI
  Lindur n Tiran, 1903. Kreu Akademin Ushtarake n Itali. Komunistt e pushkatuan m 1 nntor 1944.

  NAZIF BABANI
  Lindur n Baban, Devoll 1910. Diplomuar n Akademin Ushtarake, Modena. Arrestohet m '47 dhe mbas nj viti, pushkatohet.

  DINO SHANI
  Lindur n Stamboll, 1912. Kryen Akademin Ushtarake n Itali. N 7 prill 1948 dnohet me vdekje, pushkatim.

  KRISTAQ PESHTANI
  Lindur n Peshtan, 1880. Mbaroi Akademin Ushtarake, Itali. Arrestohet m '45 me grupin. Vdes ne hetuesi m 1947.

  DIK CANI
  Lindur n Dibr 1905. Kreu Akademin Ushtarake n Modena. M 14 prill 1945, Gjykata e Lart e dnon me vdekje, pushkatim.

  ATIF GOLE
  Lindur n Dibr, 1911. Kryen Akademin Ushtarake n Itali. Ekzekutohet m 17 tetor 1947.

  GAFUR JEGENI
  Lindur n Dibr, 1908. Kreu Akademin Ushtarake, Rom. Kapet n shkurt 1951 dhe pushkatohet pr hedhjen e bombs te sovjetikja.

  MYFTAR JEGENI
  Lindur n Dibr n 1915. Kreu Akademin Ushtarake n Itali. Pushkatohet 1951, "Bomba n ambasadn sovjetike".

  XHEVIT LESKOVIKU
  Lindur n Leskovik m 1891. Kreu studimet e larta n Akademin Ushtarake t Stambollit. Vdes n burgun e Burrelit n vitin 1956.

  ILJAZ DEMA
  Lindur n Dibr m 1909. Oficer i karriers. Arrestohet m 1945 dhe dnohet me 20 vjet burg. Vdes n bodrumin e spitalit m 1949.

  SULEJMAN VUITERNA
  Lindur n Drenic t Kosovs 1898. Kryen Akademin Ushtarake n Torino. Dnohet me 30 vjet burgim. Vdes n tortura n kampin famkeq t Vloishtit.


  T BURGOSUR
  1. BILAL NIVICA
  2. BAJRAM PUSTINA
  3. MAHMUT GOLEMI
  4. TAHSIN SPAHIU
  5. JAHJA PANARITI
  6. HALO KUI
  7. ALI EREBARA
  8. NIAZI ARANI
  9. RESHAT BEQIRI
  10. QERIM NASUFI
  11. TAQO RUCO
  12. SKENDER SHTYLLA
  13. HAMID KROI
  14. VESEL PITARKA
  15. STEFAN BUMI
  16. RIZA SELMANI
  17. NINO KURTI
  18. NEFAIL SHIKULI
  19. IMER NDREGJONI
  20. KAJMAK XHILAGA
  21. SADIK OMARI
  22. SAMI KOKA


  Pergatiti: Rezarta Delisula

  Panorama
  18/7/2007

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  Pushkatimet dhe dnimet e mbi 200 klerikve q nga 1945

  Pushteti i vitit 1945 e vuri n shenj kryesisht Kishn Katolike t Shqipris, duke e cilsuar at si erdhe t agjentve t huaj n Shqipri. Frika nga ndikimi i madh i njerzve t fes n popullat, solli nj luft t hapur kundra tyre.

  N vitet e komunizmit, referuar librit t Tomor Alikos “Genocidi mbi elitn intelektuale”, u dnuan me pushkatim 24 katolik dhe u burgosn e internuan 24 t tjer. U pushkatuan 7 bektashinj, 4 vdiqn n burg dhe 7 t tjer u persekutuan. E po t njjtin fat patn 20 pjestar t komunitetit mysliman dhe 8 nga ai ortodoks. Rreth 217 klerik u vran e persekutuan nga regjimi i egr komunist.


  Vala e par
  Pr kt arsye, qysh n fillim, kishs katolike shqiptare iu krkua t shpallte autoqefalin e saj. Por t dy peshkopt katolik, imzot Gaspr Thai dhe imzot Vinenc Prenushi, nuk e pranuan nj gj t till dhe u dnuan. U arrestuan 30 franeskan, 15 jezuit dhe mjaft seminarist. Disa prej tyre u pushkatuan e disa vdiqn t munduar npr kampe prqendrimi dhe n pun t detyruar. Patr Gjon Fausti, Patr Daniel Dajani dhe Patr Gjon Shllaku, ishin pjesmarrs n organizatn antikomuniste “Bashkimi Shqiptar Shkodr”. T tre priftrinjt u pushkatuan m 1946 si armiq t pushtetit. I njohuri Patr Anton Arapi, drejtor i kolegjit franeskan n Shkodr, pati t njjtin fat. N shkurt t vitit 1946, ai u dnua me vdekje, pushkatim. N vitet e para pas lirimit nisi msymja e prgjithshme dhe n idet komuniste, fetart duheshin eliminuar, sepse ndikimi n popull ishte shum i madh. Patr Bernard Llupin e gjetn dhe e pushkatuan n Pej, e po kshtu dhe Patr Lorenc Mazrekun, Patr Leonard Tagaj... ndrsa Patr irjan Nika u pushkatua m 1946, duke thn si fjal t fundit; “Rroft Krishti Mbret, rroft Shqipria edhe pa ne”. Akuzat pr priftrinjt katolik ishin nga m t ndryshmet, por kryesisht ato i quanin; armiq t pushtetit dhe spiun t Vatikanit, si Imzot Fran Gjini, i cili u pushkatua m 1946. Vala e lufts kundra bektashinjve sht n vitin 1948. Pas pushkatimit t Baba Qamil Gllava, Sali Niazi Dede dhe Baba Zylfo Turani n prag t lirimit, u arrestuan dhe u pushkatuan Baba Ali Tomorri, Baba Shefqet Koshtani, Baba Bedri Cakrani, Baba Myrteza Kruja. Ndrkaq n listn e drejtuesve fetar mysliman personalitete si Sheh Karbunara, deputet i legjislacionit t par t 1945, u dnuan dhe pushkatuan n grupin e deputetve antikomunist. Ndrsa priftrinj ortodoks, si At Kostandin Bozdo, At Dhimitr Leka... u pushkatuan si armiq t vendit. Shum vuajtn n kampet e puns dhe vdiqn atje. Pr At Sifi Papamihalin tregojn se e kan varrosur t gjall n knetn e Maliqit, Dom Sandr Sirdanin e kan hedhur n grop deri sa dha shpirt e po kshtu dhe Dom Pjetr unin, q e hodhn n kanalin e ujrave t zeza.


  “Rrno pr me tregue”
  At Zef Pllumbi, nj nga katolikt e dnuar n kohn e diktaturs komuniste, n librin e tij me kujtime “Rrno pr me tregue” rrfen shum skena rrqethse n knetn e Bedenit. N kujtimet e vitit 1948 ai shkruan; “Kam par me syt e mij At Geg Lumn, q e kishin zhyt n uj t knets dhe dy t burgosun i hidhnin lluc sipr”. Ai tregon se si u rrah At Aleksi nga komandanti me lopat deri sa i ra t fikt... “Ishim 29 priftrinj q punonim t ndar. E kishim t qart se aty do t vdisnim. Kt na e kishin deklaruar komandantt e burgut disa her. Por, edhe ne donim me jetue mbi t gjitha vshtirsit. Kushdo q nuk bnte normn, prfundonte n at kryqin e torturs fizike prball kuzhins... Ndrsa nj i dnuar politik, ish-oficer i Ministris s Brendshme t kohs s Mbretnis, ishte duke shtyr karrocn e drurit q peshonte aq rnd, nj i burgosur i shkonte nga prapa duke e goditur me shkop nga shpina. Ky vazhdoi rrugn deri n fund ku pa nj lopat, t ciln e rrmbeu dhe iu kthye t burgosurit ordiner dhe e goditi disa her sa e la n tok. Disa t burgosur t tjer bashk me polict, e rrahn keq t burgosurin politik dhe e drguan n kamp t lidhur n kryqin para kuzhins”. N librin e At Zef Pllumbit tregohet se qllimisht t burgosur ordiner i bashkonin me ata politik pr t krijuar skena sherresh, ndrsa shto vuajtjeve, ushqimi ishte skandaloz.


  Vala e dyt
  Kunja me kishn katolike vazhdonte e ndrsa ushtrimi i fes survejohej ishin mbyllur shkollat, manastiret katolike, medreset, kudo. M 1967, besimet fetare dhe institucionet e tij e ndrpren me dhun veprimtarin e tyre. Dom Zef Bici arrestohet n vitin 1967 dhe pushkatohet nj vit m von. Po n kuadrin e ndalimit t fes u dnua me pushkatim Dom Mark Dushi. Lvizja kundr institucioneve fetare, e nxitur nga shteti diktatorial komunist, u mbulua me nj lvizje t rinis ateiste. Shum kisha u kthyen n salla publike, disa u kthyen n salla bagtish, disa u rrnuan plotsisht. U prishn 2169 objekte kulti, si kisha, xhami e teqe. Ather u burgosn 217 klerik pr terror e disa prej tyre vdiqn npr burgje ose u pushkatuan. Kodi Penal i vitit 1977 dnonte propagandn fetare si dhe prhapjen e liturgjis. Sipas ktij Kodi, u dnuan shum ish-klerik, por edhe laik. Pas prmbysjes s rendit ateist n Shqipri, m 4 nntor 1990, patr Simon Jubani, q ishte mbyllur 26 vjet n burg, si dhe Karlo A.Sevilla q ishte dbuar nga Shqipria q n vitin 1946, dhan nj mesh pr t gjallt e pr t vdekurit, n kapeln e vogl t varrezave t Shkodrs, e cila shrbeu si altar. Pjesmarrja n mesh ishte e jashtzakonshme. Po at dit u dha nj duva n Xhamin e Plumbit n Shkodr nga myslimant.

  AT DHIMITER LEKA
  Lindur n Kudhs, Sarand, n 1910. U arsimua n Korfuz. Arrestohet n 1944, ku dnohet me vdekje nga nj trup gjykues partizan. Pushkatohet n prroin e fshatit nn akuzn “armik i popullit”.

  AT KOSTANDIN BOZDO
  Lindur n 1902 n Koshovic nga nj familje kleriksh ortodoks. Arrestohet dhe torturohet 16 muaj. N shtator 1964 dnohet me vdekje nn akuzn e tradhtis ndaj Atdheut.

  Imzot KRISTOFOR KISI
  Lindur n Berat, 1881. Diplomuar pr teologji. N vitin 1937 emrohet Kryepeshkop deri n vitin 1948, kur u zvendsua nga besniku i Qeveris Komuniste, At Pashko. Vdekja e tij mbeti nj mister. U gjet i helmuar.


  KLERIKET KATOLIKE TE PUSHKATUAR
  1. Patr Gjon Fausti
  2. Patr Daniel Dajani
  3. Patr Gjon Shllaku
  4. Patr Anton Harapi
  5. Patr Bernard Llupi
  6. Patr iprian Nika
  7. Patr Leonard Tagaj
  8. Patr L. Mazreku
  9. Imzot Gjergj Volaj
  10. Imzot Frano Gjini
  11. Imzot Nikoll Noga
  12. Patr Mat Prendushi
  13. Dom Zef Bici
  14. Dom Mark Dushi
  15. Dom Engjell Kovaci
  16. Dom Ded Malaj
  17. Dom Luigj Pici
  18. Dom Luigj Prenushi
  19. Dom Lazr Shantoja
  20. Dom Anton Zogaj
  21. Dom Ndre Zadeja
  22. DOM ALFONS TRACKI
  23. Mons.Nikoll Deda
  24. Sem.Mark uni

  VDEKUR N BURGJE,TORTURA
  1.Patr Florian Berisha
  2.Patr Pal Dodaj
  3. Patr CIRIL ANI
  4. Patr Klement Miraj
  5. Patr Karlo Sereqi
  6. Patr Gasper Suma
  7. Patr Serafin Konda
  8. Imzot Vicenc Prenushi
  9. Imzot Gjergj Haberi
  10. Mons Jul Bonati
  11. Dom Kolec Prendushi
  12. Dom Jak Bushati
  13. Dom Anton Muzaj
  14. Dom Engjell Deda
  15. Dom Mark Hasi
  16. Dom Pjeter Gruda
  17. Dom Nikoll Gjini
  18. Dom Pjeter Noga
  19. Dom Lec Sahatcia
  20. Dom Pjetr uni
  21. Dom A. Sirdani
  22.Dom Mark Gjani
  23.Fratel Gjon Pantelia
  24.DOM LAZER JUBANI

  BEKTASHINJTE E PUSHKATUAR

  1. Sali Niazi Dede
  2. Baba Zylfo Turani
  3. Baba Qamil Gllava
  4. Baba Ali Tomorri
  5. Baba Shefqet Koshtani
  6. Bedri Cakrani
  7. Dervish Ali Kocia

  VDEKUR NE BURG
  1.Baba Myrteza Kruja (Paja)
  2.Dede Kamber Prishta (Mee)
  3.Baba Mehmet Zyka
  4.Baba Islam Leskoviku

  T BURGOSUR - T INTERNUAR

  1. Baba Bajram Mahmutaj
  2. Baba Islam Jangolli
  3. Baba Hilmi Kurtesi
  4. Dede Ahmet Myftari
  5. Dede Reshat Bardhi
  6. Baba Hajro Progonati
  7. Baba Sherif Canametaj

  MUSLIMANET
  1. Sheh Qerimi Delvines
  2. Sheh Ibrahim Karbunara
  3. Hafiz Ali Kora
  4. Hafiz Musa Drguti
  5. Hafiz Ismet Dibra
  6. Hafiz Ibrahim Dalliu
  7. Hafiz Ali Kraja
  8. Hafiz Sherif Lngu
  9. Hafiz Sabri Koi
  10. Hafiz Bakalli
  11. Hafiz Myrtja
  12. Hafiz Muhamet Bektashi
  13. Hafiz M. Varoshi
  14. Sheh Ali Pazari
  15. Sheh Reiz Sinani
  16. Sheh Qazim Hoxha
  17. H. Adem Metalia
  18. Vexhi Buharaja
  19. Jonuz Buliqi
  20. Shaban Demiri

  ORTODOKSE
  1. Imzot Visarion Xhuvani
  2. At Gjergj Suli
  3. At Dhimitr Leka
  4. At Kostandin Bozdo
  5. Imzot Kristofor Kisi
  6. At Sifi Papamihali
  7. Imzot Irine Banushi
  8. Episkop Kozma Qirjo


  Pergatiti: Rezarta Delisula

  Panorama
  19/7/2007

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  30 grat e dnuara dhe 18 t rinjt e pushkatuar nga regjimi

  Dhjetra gra jan arrestuar vitet e komunizmit pr akuza, si tentativ arratisjeje, agjitacion e propagand si dhe armiq t popullit, ndrsa mijra t tjera jan persekutuar se kan pasur burrin n burg politik, ose kan vuajtur kampeve t internimit.

  30 gra t dnuara gjejm n librin e Tomor Alikos "Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar", si dhe 18 t rinj t pushkatuar q n vitet e para t lirimit. Lista e t rinjve sht m e gjat. Jan 138 t rinj, q n koh t ndryshme vuajtn burgimin se kishin ide jo komuniste.


  Akuza
  Ajo ishte vetm 25 vjee kur u dnua me 10 vjet burgim, por me nj akuz shum t rnd; armike e pushtetit. Bardha Bici, vajza e bajraktarit Gjon Marka Gjoni, e kishte vuln e vuajtjes t skalitur n origjinn e saj. Pasi vuajti dnimin, bashk me familjen u internua deri n vitin 1990. Si armike t pushtetit u dnuan dhe Azize Ferhati, Dylbere Zeneli dhe Makbule Frashri. Pr agjitacion e propagand, nj akuz fare leht e prdorshme, u dnuan Shega Klcyra, Adile Buletini, Ana Daja, Fatime Dega, Tefta Tasi, Zybejte Alizoti, Drita Ahmeti, Fatbardha Qorri, Afrdita Starja, Bice Pistuli, Beatrie Berati dhe Behije Zdrava, q bn relativisht nga 4 deri n 10 vjet burg. Por pushteti nuk kursente as t vegjlit, q s'e kishin mbushur moshn. Donika Doko, motra e Bujar Dokos, u arrestua vetm kur ishte 14 vjee, por pas dy vjetsh burg u lirua me kusht pr arsye t moshs. N listn e akuzave t grave ishte dhe ajo e tentativs pr arratisje, si u dnuan Qerime Bome dhe Jolanda Karbunara, apo Sanie Doko, e ma e 14-vjeares s burgosur q u dnua me akuzn si strehuese e t arratisurve.


  Jasht
  Kur e kujtojn pas kaq kohsh se si kan jetuar n at periudh, mundohen ta heqin nga mendja. T mbyllura n rrethin e pashmangshm t kujdesit nga gjithka e gjithkush, ato shum halle i bluanin nat e dit me veten. Bashkshortin e kishin n burg pr arsyen e mirnjohur tashm, arsyen pa arsye, agjitacion e propagand, ndrsa t vetme duhet t prballonin presionet e frontit, spiunllqet dhe frikn se do t ndodhte me fmijt e tyre. Liri Beliu sht njra nga grat q kan vuajtur mbi shpin terrorin komunist. I shoqi, Eqerem Beliu (Mniku) mbahej si njeriu i urt i lagjes. Ashtu t dobt, me syt q flisnin shum, me zrin e avasht, por binds, e kujtojn edhe sot t gjith burrin q s'kish br kurr asgj t keqe n jetn e tij, por q mbarte nj vul nga pas, vuln e t qenurit biri i Mahmut Mnikut, i ekzekutuar me vdekje m 1946, si nj nga antart e Bashkimit Demokrat. Kt fakt komunistt s'mundn ta harronin. Eqeremi u dnua me akuzn agjitacion e propagand. Nna dhe gruaja e tij kishin dgjuar pr rrahje e tortura nga m t tmerrshmet n burg, madje dhe pr helmime brenda qelive, dhe shoqja bashk me nnn zemrdjegur pr t dytn her, kalonin nett pa gjum, a thua se mund t largonin nga shtpia ogurin e zi. Dy djemt e tij n mosh fare t re, ndjeheshin t krcnuar do dit. I mjaftonte vetm nj sebep i vogl frontit pr t t degdisur n kampe internimi apo edhe pr t futur n burg me akuzn standarde. Pr vite me radh deri sa i shoqi doli nga burgu, jeta e Liris ishte ferri toksor. Eqerem Mniku u shua vitet e para t demokracis nga nj smundje q iu instalua n shpirt birucave njerzore t komunizmit.


  Kujtime
  N kujtimet e shkruara nga Agim Musta, autor i shum librave me kujtimet rrqethse nga burgjet e tmerrshme t kohs s komunizmit, vjen e prshkruar vuajtja e grave t dnuara. Terrori komunist n Shqipri nuk kurseu as grat shqiptare, t cilat u dnuan me internime, burgje dhe deri te dnimet kapitale. Referuar kujtimeve qysh n kohn e lufts, u pushkatua n Ramic t Vlors m 1944, Ramize Gjebrea, nj nga lufttaret e para antifashiste, q shquhej pr zgjuarsi dhe guxim. Mbas vendosjes s diktaturs komuniste u arrestuan shum gra, q regjimi i Enver Hoxhs i kishte vn n shnjestr, si Drita Kosturi, e fejuara e Qemal Stafs, Musine Kokalari, Qefsere Begeja, Hava Golemi, Dhora Leka, Marije Medicina e shum t tjera, q u dnuan me burgime t rnda. Me mijra gra t tjera vuajtn n kampet shfarosse t internimit, si n Tepelen, Levan, Seman, Gradisht, Plug... N shtator t vitit 1951 u pushkatua antarja e Institutit t Shkencave t Shqipris, Sabahete Kasimati, nga Libohova, e diplomuar n Franc pr shkencat biologjike, e akuzuar pr hedhjen e bombs n ambasadn sovjetike. M 1956 u pushkatua Liri Gega, ish-antare e Komitetit Qendror t Partis Komuniste Shqiptare gjat kohs s lufts, megjithse ishte shtatzn. Grat e burgosura mbaheshin n kushte njerzore, npr qeli e burgjeve, duke mos prjashtuar as burgun shfaross t Burrelit. M 1957 ato u grumbulluan n burgun e artizanatit, n periferi t Tirans. M 1961 pr her te par u krijua n afrsi t Kuovs kampi me pun t detyruar pr grat. N nj barak shum t keqe dhe mjaft t ngusht, vendosen 60 gra t dnuara politike. Ato punonin n bujqsi e shpyllzim. Pr thyerjen m t vogl t rregullores ose mosplotsimin e norms s puns, ato lidheshin me hekura dhe torturoheshin nga gardiant. M 1970 kampi u shprngul n katundin Kosov t Dumres, 50 km n jugperndim t Elbasanit. Kampi ishte vendosur n nj grop q i ngjante kraterit t vullkanit, ku n ver temperaturat mbrrinin gjer n 45 grad C. Prve grave shqiptare, n kto kampe kishte edhe shum gra t huaja, t martuara me burra shqiptar, si italiane, jugosllave, ruse, hungareze, polake, gjermane, franceze, t ngarkuara me dnime t rnda. N kampin e Kosovs mbi 110 t dnuara detyroheshin t punonin n bujqsi dhe grumbullim gursh.

  MARIE TUI

  Lindur n 1928 n Mirdit (Orosh). Kryen studimet n shkolln e Motrave Stigmatiane, Shkodr. Ka punuar pr vite me radh n arsim. Arrestohet n ngjarjet e vitit 1949 n Mirdit. Torturohet n hetuesi dhe vdes nga torturat n vitin 1950.

  MARTA DODA

  Lindur n Austri, 1884, mbes e princit Preng Bib Doda. N 1912 krijon n Shkodr "Shoqatn e Gruas Shqiptare". Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 12 vjet burg. Kundrshtare e vendosur e diktaturs. Lirohet n vitin 1954 n agoni t jets s saj.

  HAVA GOLEMI

  Lindur n Golem m 1912. Arrestohet n vitin 1946. Akuzohej pr komplot pr vrasjen e Shefqet Peit. Dnohet me 20 vjet burgim politik. E torturuan njerzisht, por ajo qndroi burrresh. Lirohet nga burgu n vitin 1957.

  SHANISHA DOSTI

  Lindur n Gjirokastr m 1922. Me arsim t mesm. Internohet familjarisht. Arrestohet n vitin 1962 dhe dnohet me 5 vjet burgim pr agjitacion e propagand. Lirohet n vitin 1966, m pas internohet deri n vitin 1990.

  RITA KOI (KOKA)

  Lindur n Tiran, 1932. Kryen shkolln e mesme shklqyeshm, i mohohet e drejta pr shkolln e lart. Arrestohet n vitin 1951 dhe dnohet me 10 vjet burg pr agjitacion e propagand. Lirohet nga burgu n vitin 1959.

  MARIE MEDICINA

  Lindur n Kor m 1925. Kreu studimet n nj kolegj mjeksor n Firence, Itali. Arrestohet n vitin 1952 dhe dnohet me vdekje pr krime kundr shtetit. I falet jeta. Dnohet me 25 vjet burgim, lirohet n vitin 1966.

  MESHAN INIU

  Lindur n Delvin, 1925. Gjimnaziste. Arrestohet n vitin 1952 dhe dnohet me 20 vjet burg pr tentativ arratisjeje. Lirohet n vitin 1962.


  Nr.3006, dat 23.11.1959

  MBI AMNISTINE ME RASTIN E 15-VJETORIT TE LIRIMIT TE SHQIPERISE

  Me rastin e 15-vjetorit t lirimit t Atdheut, duke marr parasysh forcimin e mtejshm t rendit shoqror dhe shtetror t Republiks Popullore t Shqipris dhe me qllim q t'u lehtsohet vuajtja e dnimit shtetasve q kan kryer krime si dhe t'u jepet mundsia atyre pr t marr pjes efektivisht n ndrtimin e socializmit n vendin ton,

  Presidiumi i Kuvendit Popullor, n mbshtetje t nenit 58 t Kushtetuts s Republiks Popullore t Shqipris, me propozimin e Qeveris.

  VENDOSI:

  1) Amnistohen t gjith personat e dnuar me heqje t liris gjer n 5 vjet, ose me pun korrektonjse, gjob, humbjen e t drejtave, humbjen e npunsis; ndalimin e ushtrimit t nj veprimtarie t caktuar ose t nj mjeshtrie, qortim shoqror si dhe personat e dnuar me kusht.
  2) Amnistohen t gjith personat e dnuar pr krime ushtarake.
  3) Amnistohen t gjith personat e dnuar q jan n mosh gjer n 16 vje dhe u falet gjysma e dnimit t pavuajtur personave q jan me mosh nga 16 gjer n 18 vje.
  4) Amnistohen t gjitha grat e dnuara q jan me mosh 45 vje e lart.
  5) Amnistohen t gjitha grat e dnuara, q kan fmij me mosh gjer m 10 vje.
  6) Amnistohen t gjitha grat e dnuara q jan shtatzn.
  7) Amnistohen t gjith t dnuarit burra q jan n mosh 60 vje e lart, me prjashtim t personave q kan kryer krimet e parashikuara nga neni 77 i Kodit Penal.
  8) U falet 1/4 e pjess s dnimit t mbetur pa vajtur t gjith personave t dnuar me m tepr se 5 vjet heqje lirie.
  9) U falet 1/3 e mbetjes s dmshprblimit n t holla personave, t cilt n baz t vendimit t gjykats i detyrohen shtetit pr dmet e shkaktuara nga krimet e kryera.
  10) U kthehet e drejta elektorale t gjith personave t dnuar me humbjen e ksaj t drejte dhe q m par e kan vuajtur ose u sht falur dnimi kryesor.
  11) Pushohen ndjekjet penale pr t gjitha shtjet hetimore dhe pr t gjitha shtjet e pashqyrtuara nga gjykatat q kan t bjn me krimet e kryera gjer n datn e shpalljes s ktij dekreti, pr t cilat nga ligja parashikohet nj dnim gjer n 5 vjet heqje lirie, ose do lloj dnimi tjetr m i but si dhe pr shtjet q kan t bjn me pikat 2, 3, 4, 5, 6 dhe 7 t ktij dekreti.

  PER PRESIDIUMIN E KUVENDIT POPULLOR
  TE REPUBLIKES POPULLORE TE SHQIPERISE

  SEKRETARI KRYETARI
  Sami Baholli Haxhi Lleshi


  shifrat e diktatures

  Grate e denuara

  1 MARIE TUI
  2 MARTA DODA
  3 HAVA GOLEMI
  4 SHANISA DOSTI
  5 MESHAN INIU
  6 AGIME PIPA
  7 RITA KOI
  8 MARIE MEDICINA
  9 DRITA KOSTURI
  10 VERA DEMA
  11 BARDHA GJON MARKU
  12 AZIZE FERHATI
  13 SHEGA KLCYRA
  14 ADILE BULETINI
  15 QERIME BOME (STARJA)
  16 ANA DAJA
  17 DYLBERE ZENELI
  18 FATIME DEGA
  19 JOLANDA KARBUNARA
  20 MAKBULE FRASHRI
  21 TEFTA TASI
  22 ZYBEJTE ALIZOTI
  23 SANIE DOKO
  24 DONIKA DOKO
  25 DRITA AHMETI
  26 FATBARDHA QORRI
  27 AFERDITA STARJA
  28 BICE PISTULI
  29 BEATRICE BERATI
  30 BEHIJE ZDRAVA


  TE RINJ TE PUSHKATUAR


  ISUF LAI
  Lindur n Gur t Bardh Mat m 1926. N vitet 1943-1944, antar i rinis s Ballit Kombtar. M 3 nntor '44 pushkatohet nga partizant.

  TAQO KOI
  Lindur n Labov m 1922. N vitin 1945 arrestohet si antikomunist dhe dnohet nga gjykata me pushkatim.

  NAMIK MEMEQEJA
  Lindur n Berat, 1922. Arrestohet n vitin 1944 dhe pushkatohet nj vit m von. Antar i qarkorit t Ballit.

  RESUL DALLANI
  Lindur n Berat, 1923. Antar i qarkorit t rinis s Ballit. Arrestohet dhe pushkatohet m 1944.

  MUHAMET PRISHTINA
  Djali i patriotit Jahja Prishtina, themelues i komitetit pr mbrojtjen kombtare t Kosovs, u pushkatua.

  SAMI BARDHA
  Sami Bardha, lindur n Konic, m 1925. Pjestar i organizats Balli Kombtar. M 1950 vjen n Shqipri me mision, por kapet dhe torturohet dy vjet n hetuesi. M 1953 e pushkatojn.

  FADIL DIZDARI
  Lindur n Kavaj m 1928. Arrestohet dhe pushkatohet m 1951 me akuzn e bombs s ambasads sovjetike.

  RIZ METALIA
  Lindur n Dragobi m 1941. Arrestohet m 1960 bashk me dy vllezrit dhe dnohet me pushkatim pr shkak t arratisjes s babait.
  XHELAL KOMPRENCA
  Lindur n Tiran m 1932. Arrestohet dy her nga 10 vjet dhe m 1978 i drgon letr Komitetit Qendror, ku quan Enver Hoxhn, diktator. Pushkatohet.

  ZALO XHAMAQI
  Ish-sekretar i trupit gjykues kur u dnua opozita e par, dhe m pas u puq me Bashkimin Demokrat. U dnua me pushkatim n 1946.

  ISA MENA
  Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 15 vjet pr tentativ arratisjeje. N vitin 1961 tentoi srish arratisjen, por mbeti i vrar.

  KASEM ZHUPA
  Arratiset m 1945 n Itali. Pak vite m pas vjen me mision n Shqipri, por kapet nga sigurimi dhe m 1949 dnohet me pushkatim.

  VILSON BLLOSHMI
  Poet dhe msues. Arrestohet m 1977 dhe dnohet me pushkatim pr poezit e tij.

  GENC LEKA
  Poet dhe msues. Arrestohet m 1977 dhe dnohet me pushkatim pr poezit e cilsuara kundra pushtetit.


  Pergatiti: Rezarta Delisula

  Panorama
  20/7/2007
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-06-2009 m 23:27

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  Terrori i ’44, ja 46 juristt q u pushkatuan dhe vdiqn burgjeve

  • N dy vitet e para t lirimit u pushkatuan dhe u dnuan 46 jurist.

  Referuar librit m t fundit t Tomor Alikos, “Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar nn terrorin komunist” n periudhn kohore 1945 deri m ’47 jan pushkatuar 13 jurist, pes rezultojn t vdekur n hetuesi dhe burg dhe 28 t tjer t dnuar e m pas internuar. Duhet theksuar fakti se numri real i juristve t dnuar sht m i madh sesa 46, megjithat kjo sht vetm prmbledhja e par e ktyre fakteve.


  Situata
  N prag t lirimit t vendit m 20 tetor 1944 n Berat u mblodh Kshilli Antifashist Nacional lirimtar. Detyra kryesore e ktij takimi ishte kthimi i Komitetit Antifashist n qeverin demokratike provizore, n krye t s cils u zgjodh Enver Hoxha. N muajt e par t vitit 1945 SHBA dhe Anglia ishin mjaft t preokupuara pr formn e pushtetit q do t merrte Shqipria dhe insistimi i t huajve pr t pasur nj demokraci reale, vazhdonte. Por n konceptin e tij, drejtuesi i qeveris s Prkohshme, Enver Hoxha mendonte se populli donte nj parti, at Komuniste dhe se liria e t shprehurit vinte mes strukturave t po ksaj partie, si ishte fronti demokratik. Q n vitin 1945 Enver Hoxha u shpreh q pr bashkpuntort e pushtuesit, kriminelt, fajdexhinjt... nuk do t kishte liri. Referuar qndrimeve t prera t kryetarit t qeveris demokratike t prkohshme, Enver Hoxhs, lufta kundra njerzve q quheshin bashkpuntor t armikut nisi q n vitin 1945, ende pa u br zgjedhjet e para. N fakt eliminimi i personave q dihej haptazi se ishin kundrshtar nisi n fund t vitit 1944.


  Fillimi
  N fund t ’44 ata q e hngrn ishin eksponentt e Ballit e t Legalitetit q n thelb ndryshojn totalisht nga komunizmi. Koo Kota, ish-prefekt i Kors, kryetar i Parlamentit nga 1925-1936 dhe dy vitet pasardhs kryeministr i vendit u arrestua n dhjetor t vitit 1944 dhe u dnua me burgim t prjetshm dhe vdiq pas dy vjetsh n burgun e Burrelit. T njjtin fat pati dhe Estref Myftiu, nj nga eksponentt e Ballit pr Beratin dhe Lushnjn. Viti 1945 shnon qndrimin haptazi kundrejt t gjith eksponentve antiparti. Ministri i Ekonomis n kohn e regjimit t mbretit Zog, Terenc Toi, dnohet nga Gjykata e Lart m 14 prill 1945 me pushkatim. T njjtin fat pati dhe shum i njohuri atentatori i Zogut, Beqir Valteri, i cili u pushkatua m 1945 si dhe shum t tjer q u dnuan si armiq t popullit. Sipas autorit t librit, Tomor Alikos kyi i terrorit komunist ishin gjyqet speciale dhe ushtarake, ku u b dhe masakrimi i vlerave intelektuale. I pari gjyq i till mori emrtimin Gjyqi Special i Tirans n muajt mars-prill 1945. N studimet e arkivave t kryera nga Aliko n proces u prfshin “kokat e mdha” dhe u dnuan 60 vet, prej t cilve 17 u pushkatuan, 8 u dnuan me burgim t prjetshm, 10 u dnuan me 30 vjet burgim... me akuzn “armiq t popullit”. Referuar srish materialeve t grumbulluar n kt libr, Aliko i sht referuar nj shkrimi t botuar n gazetn “Republika”, t vitit 1991 ku gjeneral major Bedri Spahiu, prokuror i gjyqit special t Tirans kishte deklaruar: Ndihem i turpruar q kam qen n rolin e prokurorit t atij gjyqi. Vet autori i librit ka nj histori t lidhur me komunizmin dhe me burgjet e diktaturs. Prkrahs i ideve nacionaliste q n moshn 17-vjeare, Tomor Aliko n vitin 1945 arratiset n Greqi pr motive politike antikomuniste ku bashkohet me forcat aleate n qytetin e Selanikut. M 31 mars t vitit 1946 arrestohet n Janin nga Asfalia (sigurimi) grek me akuzn si vorio-epiriot, por lrohet pas 7 ditsh pas ndrhyrjes s ILSO, misionit ushtarak anglez. M 7 prill ’46 kapet n kufirin greko-shqiptar i spiunuar, ndrsa Gjykata e Tirans e dnon me burgim t prjetshm. Pasi bri 17 vjet burg ai u lirua dhe m pas u internua deri m 1990.


  Gjyqet
  Si pasoj e gjyqeve speciale t Tirans, avokatt mbrojts t intelektualve dhe nacionalistve q gjykoheshin, patn t njjtin fat. Myzafer Pipa, prfunduar studimet n Itali, merr prsipr t dal avokat mbrojts n gjyqin e par special n prill t vitit 1945, ku iu kundrvu kryetarit t gjyqit Koi Xoxes dhe prokurorit Bedri Spahiu. Nj vit m von ai arrestohet dhe vdes n hetuesi nga torturat. T njjtin fat kishin dhe avokatt e tjer mbrojts, t gjith t mbaruar fakultetet e drejtsis n Itali Suat Asllani, Ndrek Kakariqi dhe Haki Karapici. Suat Asllani u arrestua n janar t vitit 1946 dhe dnohet me 15 vjet burg dhe pas daljes nga gjyqi internohet familjarisht. Ndrek Kakariqi arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 20 vjet burg, ndrsa Haki Karapici arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 20 vjet burg. Kjo sht historia e minimizuar e fillimit t regjimit komunist n Shqipri pas vitit 1944, ndrsa do vijojm me kategori t tjera intelektualsh t vrar e persekutuar n ato vite.

  Qenan Dibra ka lindur n Dibr m 1916. Shkolln e lart e kreu n Paris pr drejtsi. Pr nj vit punon n Ministrin e Jashtme. Kryeson grupin monarkist “Bashkimi Demokrat”. U dnua me pushkatim m 3 korrik 1946.

  Sami Qeribashi ka lindur n Gjirokastr m 1887. Studimet e larta i kryen n Stamboll pr drejtsi. N vitin 1940 ai internohet n Itali nga fashistt. Ndr lidert e grupit “Bashkimi Demokrat”, opozita e par. Dnohet me pushkatim m 3 korrik 1946.

  Tefik Shehu lindi n Gjakov m 1911. Ai u diplomua pr drejtsi dhe ekonomi n Itali. N vitin 1943 i vrasin t vllan. Ai punon disa koh n administratn shtetrore. Pushkatohet n vitin 1951 si pjesmarrs n bombn e ambasads sovjetike.

  Ali Qoraliu lindi n Tiran m 1890. Ai mbaron studimet n kolegjin juridik t Selanikut. Pjesmarrs n lvizjen antimonarkiste t Fierit. N vitin 1945 si antikomunist iu ndalua e drejta e profesionit. Pushkatohet n 1951 pr hedhje t bombs n ambasadn sovjetike.

  Agathokli Xhitomi lindi n Prmet m 1888. Kryen studimet e larta pr drejtsi. Deputet i Gjirokastrs nga viti 1921-1923. Kryetar i Bashkis s Kors dhe deputet. Arrestohet n ‘46 si pjesmarrs n grupin e deputetve. Pushkatohet m 10.10.1947.

  Avdul Kui ka lindur n Ku m 1883. Mbaron studimet e larta pr drejtsi dhe gjat gjith jets s tij u mor me ushtrimin e profesionit t tij, avokatis. Ai arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me pushkatim si “armik i popullit”.

  Zyhdi Herri ka lindur n Tiran m 1921. Kreu Liceun e Kors e mandej vazhdoi studimet pr jurisprudenc. Pas lufts punoi n gazetn “Bashkimi”. Arrestohet n vitin 1951 pr hedhjen e bombs n ambasadn sovjetike dhe pushkatohet.

  Mehmet Babani lindi n Kor m 1887. Mbaron studimet pr drejtsi n Stamboll dhe m pas u kthye n qytetin e lindjes, ku punoi si noter. Arrestohet n prillin e vitit 1947, me grupin e deputetve. Dnohet me pushkatim m 1948.

  Muhamer Lio lindi n Kor m 1890. Ai mbaroi studimet e larta pr drejtsi. Si shum t tjer me ide antikomuniste ai arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me pushkatim.

  Estref Myftiu lindi n Berat m 1898. Kreu studimet e larta pr drejtsi. Arrestohet n dhjetor t vitit 1944 dhe dnohet me burgim t prjetshm. Eksponent i Ballit Kombtar pr Beratin dhe Lushnjn. Vdes n burgun e Burrelit m 1962.

  Terenc Toi ka lindur n Kalabri m 1912. Studion n Rom pr shkenca ekonomiko-politike dhe prfundon me rezultate t shklqyera. Gjat drejtimit t shtetit nga Mbreti Zogu I, Terenc Toi ka qen pr disa vite ministr i Ekonomis. Ai dnohet m 14 prill 1945 nga Gjykata e Lart me pushkatim.

  Xhahit Koka ka lindur n Larisa t Greqis m 1906. Kryen fakultetin e Shkencave Ekonomiko-Politike n Bukuresht, ku merr dhe titullin “Doktor shkencash”. N vitin 1936 nis pun n Ministrin ton t Jashtme. Antar i grupit t Legalitetit n organizatn “Bashkimi Demokrat” dhe pjestar n konferencn e Mukjes, ai dnohet me pushkatim m 3 korrik 1946.

  Beqir Valteri lindi n Mat m 1893. Kryen studimet e larta pr drejtsi n Itali. Ai ishte prkrahs i revolucionit t Nolit m 1924 dhe deputet pr pak koh. Njihet si atentatori i Zogut n Parlament. N vitin 1925 arratiset pr t’u rikthyer n vitin 1943. Ai merr detyrn e kryetarit t Kuvendit Kombtar dhe dnohet me pushkatim m 14 prill 1945.

  Abdyl Kokoshi lindi n Vlor m 1910. Kryen studimet e larta pr drejtsi n Itali. Ai rrjedh nga nj familje me tradita patriotike dhe intelektuale, ka do t thonte persekutim n vitet e komunizmit. Si pjesmarrs n grupin e deputetve “Opozita e Dyt”, arrestohet m 1946 dhe pushkatohet m 10.10.1947.
  Thoma Orollogaj lindi n Kor m 1891. Delegat n konferencn e Mukjes. Nga viti 1936-1939 ai punon si ministr i Drejtsis. Anesti, vllai i tij dnohet me 25 vjet burg dhe vdes n Burrel, e po t njjtin fat pati dhe Thomai, i cili vdiq m 1947 n hetuesi nga torturat.

  Myzafer Pipa lindi n Shkodr m 1914. Ai mbaroi studimet pr drejtsi n Itali dhe ishte avokat mbrojts n gjyqin e par special n prill t vitit 1945, ku iu kundrvu kryetarit t gjyqit, Koi Xoxes dhe prokurorit Bedri Spahiu. Nj vit m von vdes n hetuesi.

  Ferit Hysenbegasi lindi n Pogradec m 1911. Mbaroi studimet e larta pr drejtsi n Beograd n vitin 1933 dhe ushtroi profesionin e gjykatsit n disa rrethe t vendit. Arrestohet n vitin 1947 pr motive politike dhe vdes n hetuesi prej torturave.

  Koo Kotta lindi n Kor m 1890. Diplomohet n drejtsi. Prefekt i Kors nga viti 1921-1924. M pas 1925-1936 emrohet kryetar i Parlamentit dhe kryeministr. Arrestohet n ‘44 dhe dnohet me burgim t prjetshm. Vdes n burgun e Burrelit m 1947.

  Abdulla Rami lindi n Delvin m 1916. Kreu studimet e larta pr drejtsi n Franc. Si antar i Qarkorit t Ballit Kombtar n Gjirokastr arrestohet m 1945 dhe dnohet me burgim t prjetshm. Lirohet n vitin 1965 dhe prej andej internohet familjarisht.

  Suat Asllani lindi n Libohov m 1903. Kryen fakultetin e Drejtsis n Napoli dhe pas mbarimit t lufts sht avokat mbrojts n gjyqin e par special t 1945-s. Arrestohet n ‘46 dhe dnohet me 15 vjet burg. Lirohet n vitin 1960 dhe internohet familjarisht.

  Mithat Aranitasi lindi n Mallakastr m 1912. Kreu studimet e larta pr drejtsi n Franc. Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me 15 vjet burg pr pjesmarrje aktive n organizatn “Balli Kombtar”. Lirohet nga burgu n ’54 dhe internohet.

  Haki Karapici lindi n Tiran m 1913, ndrsa studimet i mbaroi pr drejtsi n Itali. Avokat mbrojts n gjyqin e par special n mbrojtje t personaliteteve politik. Arrestohet n vitin 1947 dhe dnohet me 20 vjet burg. Lirohet nga burgu n vitin 1962.

  Fuat Asllani lindi n Libohov m 1911. Pasi mbaroi studimet pr drejtsi n Itali ai bhet n vitin 1938 konsull i Shqipris n Angli. Arrestohet n vitin 1950 dhe dnohet me 10 vjet burg si antikomunist. Lirohet n vitin 1957.

  Isuf Vrioni nj nga prkthyesit m t shquar lindi n Berat m 1916. Kryen fakultetin Juridik, Ekonomik dhe Filozofik n Paris. N vitin 1946 ai arrestohet si shum t tjer me akuzn “armik i popullit” dhe dnohet me 20 vjet burg. Lirohet n vitin 1959.

  Jurist t dnuar


  T pushkatuar

  n Terenc Toi
  n Xhahit Koka
  n Qenan Dibra
  n Sami Qeribashi
  n Beqir Valteri
  n Abdyl Kokoshi
  n Tefik Shehu
  n Ali Qoraliu
  n Agathokli Xhitomi
  n Avdul Kui
  n Zyhdi Herri
  n Mehmet Babani
  n Muhamer Lio

  T vdekur n burg

  n Estref Myftiu
  n Thoma Orogollaj
  n Muzafer Pipa
  n Ferit Hysenbegasi
  n Koo Kotta

  T burgosur

  Abdulla Rami
  Suat Asllani
  Mit’hat Aranitasi
  Haki Karapici
  Fuat Asllani
  Baltazar Benusi
  Isan Libohova
  Lazr Radi
  Selman Riza
  Elmaz Libohova
  Kudret Kokoshi
  Fatos Kokoshi
  Qazim Bllaca
  Feladun Vila
  Isuf Vrioni
  Nikolla Kote
  Nevzat Vila
  Zafer Vila
  Tomorr Ypi
  Asllan Ypi
  Mark Dindi
  Tefik Mborja
  Ndrek Kakariqi
  Zef Benusi
  Gjovalin Vlashi
  Nedin Kokona
  Shelal Shaska
  Koo Tasi  Pergatiti: Rezarta Delisula

  Panorama
  13/7/2007

 7. #7
  Prpos q na sollt emra do t'bnit mir t na thoni se far paskan br ata " Intelektual" ose nse kan ndonj vepr ( prpos asaj kolaboracioniste) t shkruar apo edhe t br?!
  Intelektualt t cilt nuk pajtoheshin me regjimin e Ahmet Zogut po ashtu ndiqeshin dhe denoheshin me pushkatime; ata q nuk largoheshin jasht venit!
  na thuaj nj emr q vlen t prmendet nga ata intelektual ngaq po bj krahasime me kohn e viteve t 80-ta dhe t 90-ta.
  N Kosov regjimit serb i sherbenin Hajredin Hoxha ( akademik), Syrja Popovci ( akademik), Sinan Hasani shkrimtar, Gani jashari ( prof.dr i Fiziks) e shum t tjer!
  Po t'i arrestonte UK-ja dhe t'i dnonte si Tradhtar ( po luaj rolin e sistemit monist) a do t thot kjo q pas 50 vitesh do t derdhte lot krokodili dikush dhe t thoshte:
  " Regjimi i UK-s ka pushkatuar akademikt, profesort, juristt":
  N fakt kta i sherbenin regjimit dhe jo fshatarsia e thjesht!
  Regjimeve pushtuese u sherbenin " intelektualet e regjimit" dhe jo qytetari apo edhe fshatari i thjesht!
  Nuk prjashtohet fare mundesia q ka t pafajshm n ato pushkatime dhe likuidime por jo t gjith!
  Sa pr ilustrim Martin Camaj ka qen i martuar dhe ka jetuar me nj serbe!
  Shkrimtar i madh ( Poet) sa t duash!
  Nuk kan qen t gjith t burgosurit dhe t ekzekutuarit viktima t pushtetit: ka pas nga ata q e kan merituar q ke me t bile!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Preng Sherri : 17-06-2009 m 06:30
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PRMEND KAM!

 8. #8
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Sa pr ilustrim Martin Camaj ka qen i martuar dhe ka jetuar me nj serbe!
  E c'do me thene me kete?

  Psh ish ministri i mbrojtjes i Kosoves A. Krasniqi me ca ishite martu? Ma thuj edhe emrin e grus mundsisht.
  Life's too short to remove USB safely.

 9. #9
  Citim Postuar m par nga Jack Watson Lexo Postimin
  E c'do me thene me kete?

  Psh ish ministri i mbrojtjes i Kosoves A. Krasniqi me ca ishite martu? Ma thuj edhe emrin e grus mundsisht.
  Me nj serbe dhe jo q ka qen me serbe i martuar por ai A. krasniqi edhe ka luftuar n ann e serbve n luftn kroato-serbe dhe sht shkmbyer si rob lufte; serbt e kan krkuar Krasniqin n kmbim t nj kroati!
  martin Camaj sht dika tjetr; ai sht poet i madh por n fakt e ceka at gj vetm sa pr t ilustruar q n kohn e lufts s ftoht ka qen shum vshtir t besohet q, nj njeri q bashkjeton me armikun tnd t jet miku yt!
  Ai A. Krasniqi ka qen i ashtuqujturi minister i Mbrojtjes i qeveris s Bukoshit t cilt deshen t provokojn n Shqiperi Vlla-vrasjen n vitin 1998!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PRMEND KAM!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pushkatimet pa gjyq t nntorit 1944

  HISTORIA / Pushkatimet pa gjyq t nntorit 1944

  Shekulli Online | 16/11/2009 | Lajm i fundit |

  Sipas t dhnave t mbledhura nga Tomor Aliko, jan 28 pedagog t pushkatuar gjat viteve t para t lirimit. Numri i ktyre intelektualve q jan burgosur sht 65, ndrsa 7 prej tyre kan vdekur n burg. Ky nuk sht numri real i pedagogve t vrar e burgosur, pasi ky sht vetm vllimi i par i librit t shkruar nga Aliko "Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar". Mes t burgosurve pr motive politike prmendim shkrimtar t njohur si Mustafa Greblleshi, gazetari dhe shkrimtari Nebil ika, Martin Camaj, Mitrush Kuteli, Astrit Delvina, Petro Marko, Pjetr Arbnori, Visar Zhiti....


  Monumenti

  N selin e t prndjekurve politik, prball Parlamentit sht ngritur nj monument q i kushtohet terrorit komunist t Tirans, terror i cili filloi me dshmort e par t 30 tetorit deri m 16 nntorit 1944. Nebil ika, nj nga gazetart m t spikatur n vitet '20-'30, i cili shkruante n t prjavshmen "Arbnia" (1929) e n revistn "Minerva" sht nj prej 37 personave q u ekzekutuan n prag t lirimit t kryeqytetit. Njkohsisht dy djemt e familjes s njohur gjirokastrite Kokalari, Muntazi dhe Vesimi, vllezrit e Musine Kokalarit u pushkatuan pa gjyq. Bashk me ta ishte dhe Syrja Kokalari, kushriri i par i tyre. Bodrumet e hotel "Bristolit" u kthyen n varrin masiv ku dergjeshin ata q quhen dshmort e par n luftn kundr komunizmit. U pushkatuan pa kurrfar gjyqi dhe pa ditur pse po ekzekutoheshin. Po ato dit jan pushkatuar dhe intelektualt Ali Panariti, Anton Fekei, Jakup Deliallisi, Akil Sakiqi, Lluka Xhumari e ushtarakt Boris Beleski, Nazmi Urui, Hamit Greblleshi, Abdulla Sarai, Sybi Topalli, Muharrem Liku, Rakip Kalenja etj. Muntazi dhe Vesim Kokalari, dy njerz t arsimuar dhe njohs t shum gjuhve t huaja themeluan shtypshkronjn "Mesagjerin shqiptare", ku u botuan kryeveprat botrore si dhe libri i par i Musine Kokalarit, gruas q vuajti burgjeve e q vdiq n internim. Pika e prbashkt e ktyre intelektualve t pushkatuar pa gjyq ishte vetm nj; ata ishin antikomunist.


  Gruaja

  Historit e pedagogeve t pushkatuara jan t trishtuara. Sabiha Kasimati sht njra prej grave t pushkatuara n Institutin e Natyrs n Tiran. Ky institucion kishte t mbledhur asokohe, elitn intelektuale, shkencore. Aty punonin gjuhtart Prof. Aleksandr Xhuvani, Eqerem abej, Selman Riza, Kostaq Cipo, Mahir Domi, fizikant e matematikant si Prof. Selaudin Toto, q ishte njkohsisht deputet i Kuvendit popullor dhe kryetar i Institutit, Kristaq Piliken, Qazim Turdiun, Sotir Kuneshken, botanistt: Kol Papariston, Ilia Mitrushin; zoologt: Sabiha Kasimati, Islam Zeko... Dr. Sabiha Kasimati ishte emruar shefe e sektorit t zoologjis, por ajo vet u mor vetm me ihtiologji. At fush ajo e kishte hulumtuar q nga koha e studimeve universitare, ndaj kur ajo u b shefe hulumtoi, gjurmoi, studioi gjith faunn ihtiologjike detare dhe liqenore t ujrave territoriale shqiptare. Gjat dhjet viteve krkimesh, ajo arriti t evidentonte t gjith faunn ujore shqiptare, bri klasifikimin n taksonomin ihtiologjike n klasa, gjini, lloje, e nnlloje peshqish, prcaktoi zonat e prhapjeve t llojeve m t rndsishme t peshqve, ciklet biologjike t tyre, duke prgatitur monografin voluminoze Peshqit e Shqipris t ciln s'mundi ta botoj. Dalja hapur para disa vitesh ku Sabihaja akuzoi Enver Hoxhn, diktator nuk ishte harruar leht. Ajo arrestohet m 22 shkurt 1951, midis 81 intelektualve antikomuniste pr hedhjen e bombs n ambasadn sovjetike dhe pa gjyq, katr dit m von, pushkatohet. Ajo sht e vetmja grua mes 22 t dnuarve me pushkatim pr kt akuz.


  Familja e madhe

  N mes t 65 pedagogve t burgosur jan edhe 8 burra nga familja Ndreu. Familja Ndreu nga fshati Sllov i Dibrs sht nj ndr ato familje q u persekutuan rrnjsisht n epokn komuniste. 8 nga burrat e ksaj familjeje u burgosn me akuzn si "antikomunist", ndrsa familjet e tyre u internuan. Shumica e tyre kishin mbaruar Normalen e Elbasanit, "Harry Fultz" dhe nj pjes vazhduan studimet jasht shtetit, n Franc e Itali. N mes t emrave t pedagogve t vrar sht dhe Avzi Nela i cili ishte kundrshtar i hapur i regjimit dhe nuk rreshti s foluri kundra Hoxhs deri n vitin 1988 kur vdiq. Hern e par ai arrestohet n vitin 1967 sepse kundrshtoi publikisht regjimin para publikut. Ai arrestohet prsri dhe dnohet me varje m 10 gusht 1988. Poeti kuksian sot e ksaj dite kujtohet n vendin e tij, ndrsa t moshuarit drithrohen nga historia e dnimit t poetit. Para se t varej publikisht Havzi Nela pr 5 dit dhe 5 net nuk vuri as uj as buk n goj, ndrsa terrori u shtua n qytet pas ekzekutimit publik. Secili prej tyre mban nj histori, t cilat kur i lexon pas kaq vitesh duken si t pamundura, por vetm vitet e para t lirimit 65 pedagog u burgosn dhe 28 t tjer u dnuan me vdekje. Pas tyre jan po kaq familje t cilat kan vuajtur n kurriz peshn e rnd t internimit. Nga studimet n universitetet evropiane prfundonin n punimin e toks dhe arjes s maleve tejprtej.

  pedagoget e denuar

  Syrja Kokalari
  lindi n Gjirokastr m 1903, ndrsa studimet e larta i kreu n Itali. M 12 nntor 1944 u pushkatua pa gjyq.

  Salim Kokalari
  lindi m 1896 po n Gjirokastr. Emigron n SHBA m 1916 po m pas kthehet duke punuar si pedagog n Liceun e Gjirokastrs. Dnohet me pushkatim m 10 tetor 1947.

  Selaudin Toto
  lindi n Tiran m 1919. Keu studimet e larta pr matematik-fizik n Universitetin e Torinos, ndrsa themelon Institutin e Shkencave. Deputet i legjislacionit t par t deputetve, dnohet me pushkatim m 10 tetor 1947.

  Namik Hadri
  lindur n Delvin m 1912. Pasi kryen shkolln "Harry Fultz" n Tiran punoi si arsimtar. Arrestohet m 22 korrik 1947 me akuzn "agjent amerikan" M 27 korrik po t atij viti pushkatohet.

  KOSTANDIN KOTE
  Lindur n Prmet 1896. Kryen studimet e larta pr shkenca politike-ekonomike e n Rom. Pjesmarrs n Kongresin e Lushnjs m 1920. N 1942 ka qen gjasht muaj ministr i Ekonomis. Dnohet me pushkatim, 14 prill 1945.

  JAVER HURSHITI
  Lindur n Kaukaz m 1880. Kryen studimet e larta n shkenca politike-administrative n Stamboll. Kryetar i forcave t Gjirokastrs n luftn e Vlors m 1920. Deputet i Gjirokastrs m 1925. Dnohet me vdekje, pushkatim, m 14 prill 1945.

  SAMI SULSTAROVA
  Lindur n Pogradec m 1906. . N vitin 1929 ishte profesor i vizatimit teknik. Si zotrues i gjuhs angleze punon tek UNRRA. Arrestohet natn e Vitit t Ri 1946 nga Sigurimi i Shtetit dhe zhduket pa iu ditur as varri. Samiu kishte lidhje me grupin "Bashkimi Demokrat".

  NDREK KODHELI
  Lindur m 1909 n Shkodr. Arrestohet n nntor 1944 dhe dnohet me 7 vjet burg. M 1946 pritej q nj delegacion i Parlamentit anglez t vizitonte burgjet. Ndrekn e nisin pr n burgun e Burrelit dhe e pushkatojn gjat rrugs.

  LONI ADHAMI
  Lindur m 1908 n Progr t Devollit. Q prej vitit 1929 deri m 1939 ka qen sekretar n ambasadn amerikane n Tiran. Si pasoj e trajtimit barbar n hetuesi jep shpirt n qershor 1947.

  NIKO LEZO
  Lindur n Delvin 1891. Diplomohet n Universitetin e Tuluzs, Franc pr shkencat e natyrs. Krijoi t parin laborator kimik n Shqipri. Deputet i Delvins 1923-1924. Pushkatohet m 1951, akuza "Bomba n ambasadn sovjetike".


  KAMBER KAZAZI
  Lindur m 1912 n Elbasan. Kryen shkolln teknike amerikane "Harry Fultz". Arrestohet n vitin 1947 si pjesmarrs n grupin e deputetve. Akuzohet si agjent amerikan dhe dnohet me vdekje, pushkatim.

  KOSTAQ STEFA
  Lindur n Berat 1904. Kryen studimet e larta n Institutin e Magjistraturs n Franc pr shkenca shoqrore. Arrestohet m 8 shtator 1947. Akuza; "spiun i amerikanve". M 3 mars 1947 pushkatohet.

  BEQIR ELA
  Lindur m Durrs 1918. Akuzohet si pjesmarrs n grupin e deputetve. Torturohet gjat hetuesis deri m humbje t ndjenjave. Me proces t montuar dnohet me vdekje, pushkatim 10 tetor 1947.

  TEFIK DELIALLISI
  Lindur n Shijak m 1917. Pjesmarrs n grupin e deputetve t vitit 1947. Arrestohet n vitin 1946 dhe pushkatohet m 10 tetor 1947.

  EDIP TERSHANA
  Lindur n Dibr t Madhe, 1907. U arrestua m 1947 me akuzn "armik i popullit". U dnua me vdekje, pushkatim. Ai ishte kundr bashkpunimit me Partin Komuniste jugosllave.

  LORENC RASHA
  Lindur n Shkodr m 1900. Kreu shkolln franeskane n Shkodr, kurse studimet e larta n Austri. M 12 nntor 1944 me urdhr t Mehmet Shehut, pushkatohet.

  BEGO GJONZENELI
  Lindur n Vlor m 1911. Diplomohet n Universitetin e Roms pr histori e filozofi. Arrestohet m 1945 dhe dnohet me 25 vjet burg pr veprimtari antikomuniste. N 1950 pushkatohet.

  NAMIK LESKO
  Lindur n Delvin m 1918. Regjimi i egr komunist vrau dhe vllain e mbetur Namikun, duke e pushkatuar n dhjetor 1945.


  T vdekur n burg


  GJERGJ KOKOSHI
  Lindur n Shkodr m 1904. Laureuar n letrsi n Universitetin e Parisit. Dnohet me 30 vjet burgim dhe vdes n burgun e Burrelit m 1960.

  XHEVAT KORA
  Lindur n Kor 1892. Kryen dy fakultete, at t jurisprudencs dhe pedagogjis. Arrestohet n vitin 1945 si armik i popullit dhe dnohet me burg t prjetshm. Si shenj proteste pr keqtrajtimin n burgun e Burrelit shpall grevn e uris derisa i dha fund jets mbas 12 vitesh burg.

  MIRASH IVANAJ
  Lindur n Shkodr 1886. Mbaruar n Itali pr shkenca politike-ekonomike. Ministr i Arsimit. Me pushtimin e Italis m 1939 emigron. Arrestohet 1947 dhe dnohet 7 vjet burg. Nj jav para se t lirohej vdes n infermierin e burgut t Tirans.

  SHASIVAR ISLAMI
  Lindur n Libohov m 1913. Kreu pedagogjiken dhe t lartn n Itali. Arrestohet n vitin 1945 si pjesmarrs n organizatn e "Bashkimit Demokrat". Dnohet me 15 vjet burg, vdes si pasoj e vuajtjeve.

  HIQMET RROSHI
  Lindur n Libohov m 1980. Mbaroi studimet pedagogjike n Stamboll. Arrestohet n janar 1945 dhe lirohet pr munges fajsie. Arrestohet prsri n vitin 1948 dhe mbas 5 muajsh n hetuesi ndrroi jet.

  SULEJMAN LLESHI
  Lindur n Tiran 1914. Kryen studimet e larta pr letrsi n Itali. Pjesmarrs n mbledhjen e Mukjes. Arrestohet n vitin 1946. E drgojn n Pej ku burgoset nga UDB Jugosllave. N qershor 1946 futen etnikt n burgun e Pejs dhe masakrojn, duke e therur me thik s bashku me patriotin dhe nacionalistin, Klement Curri (nip i Bajram Currit).


  T burgosur

  Mihal Zallari
  Foto Bala
  Musa Dizdari
  Mustafa Grablleshi
  Xhavit Mehilli
  Sami Repishti
  Tahir Hoxha
  Arshi Pipa
  Kasem Malaj
  Beqir Hai
  Riza Shtylla
  Hasan Rami
  Petro Marko
  Pjetr Arbnori
  Fiqiri Llagami
  Reshat Asllani
  Gjergj Komnino
  Shaqir Trimi
  Halit Selfo
  Akile Tasi
  Pjetr Gjini
  Agim Musta
  Hekuran Zhiti
  Visar Zhiti
  Uran Kalakula
  Mustafa Cara
  Beqir Ajazi
  Llazar Papapostoli
  Osman Bishqemi
  Tanush Kaso
  Astrit Delvina
  Xhemal Alimehmeti
  Koo Llukani
  Xhemal Belegu
  Abdurahman Kreshpa
  Osman Visha
  Argjend Goci
  Haxhi Goci
  Beqir Xhepa
  Xhevat Bujari
  Martin Camaj
  Mitrush Kuteli
  Maksen Bundo
  Pirro Kuqi
  Luan Myftiu
  Gaqo Pei
  Sali Doko
  Baftjar Ndreu
  Xheladin Ndreu
  Selman Ndreu
  Lazem Ndreu
  Rexhep Ndreu
  Irfan Ndreu
  Rizahi Ndreu
  Halit Ndreu
  Sherif Merdani
  Leonard Prifti
  Veniamin Dashi


  Muntaz Kokalari
  Lindi n Gjirokastr m 1896, ndrsa studimet pedagogjike i kreu n Turqi. Si pjesmarrs n revolucionin e qershorit u burgos 4 vjet nga regjimi i asaj kohe. Themeluesi i "Mesagjeris shqiptare". Pushkatohet pa gjyq m
  12 nntor 1944.

  Vesim Kokalari
  Lindi n Gjirokastr m 1898. N vitin 1932 ishte pjesmarrs n lvizjen e Vlors, ku dnohet 10 vjet burg. N vitin 1943 themeloi shtpin botuese ku botoi disa kryevepra botrore. Vesimi u pushkatua m 12 nntor 1944 pa gjyq.

  MUSINE KOKALARI
  Lindur n Gjirokastr m 1917. Kryen studimet e larta pr gjuh letrsi n Rom. Arrestohet n nntor 1944, por lirohet. M 1945 arrestohet si kryetare e grupit Social Demokrat, Dnohet 20 vjet dhe vdes n internim

  Sabiha Kasimati
  Lindur n Ankara t Turqis m 1912. Akuzoi Enver Hoxhn publikisht si diktator e m pas n 1951 me grupin e hedhjes s bombs n ambasadn sovjetike, ajo u dnua me pushkatim si bashkpuntore.

  Lef Nosi
  Lindi n Elbasan m 1891. Pasi kryen studimet e larta n filozofi e letrsi ai bhet botues dhe drejtor i revists politiko-letrare "Tomorri". Arrestohet n vitin 1945 dhe dnohet me pushkatim.


  Kol Tromara
  Lindur n Devoll m 1887. M 1907 sht sekretar i shoqris "Besa-Besa" n Boston dhe m 1915 sekretar i "Vatrs". M 1924 ai sht antar i Asambles Kushtetuese. M 14 prill 1945 dnohet me pushkatim.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Kujtohen intelektualt e pushkatuar n nntor '44

  Kujtohen intelektualt e pushkatuar n nntor '44

  Shekulli Online | 16/11/2009 | Lajm i fundit |

  TIRAN - Ambasadori amerikan n Tiran Xhon Uidhers ka marr pjes n ceremonin prkujtimore t 28 intelektualve t pushkatuar pa gjyq n 1944. N 65 vjetorin e ksaj masakre pr liri e ideal, ambasadori amerikan iu bri thirrje shqiptarve q t mbrojn fjaln e lir.


  "Beteja pr t ciln ato u prballn n vitet 1940 sht e njjta betej q vazhdon edhe sot. Duhet t jemi t vendosur q sa her q shohim censur nga ana e qeveris duhet ta kundrshtojm. Sa her shohim t kanoset shtypi duhet ta kundrshtojm at. Sa her shohim nj grup t shoqris t cilt shmangin zbatimin e ligjit kundr vetes duhet ta kundrshtojm at. Sa her shohim dhun, nj prpjekje pr t fshir shkmbimin e lir t ideve duhet ta kundrshtojm at".


  Sipas Uidhers, kjo duhet t ndodh jo vetm si kujtim pr ata q dhan jetn, por pr ti br t pavdekshme idealet.


  Ambasadori John Uithers II eshte edhe vet djali i nj Lejtnanti (Dr.John Withers) i cili gjate luftes se dyte boterore, u be vecanerisht i njohur per shpetimin dhe rehabilitimin e dy hebrejve.

  Ceremonia e sotme n kujtim t intelektualve t pushkatuar nga diktatura komuniste u organizua nga Shoqata e t Persekutuarve dhe morn pjes edhe personalitete t vendit. Ndrkoh Presidenti Bamir Topi iu dha titullin e lart 'Nderi Kombit'.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Antarsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,745

  pershendetje nga gjermania

  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Kujtohen intelektualt e pushkatuar n nntor '44

  Shekulli Online | 16/11/2009 | Lajm i fundit |

  TIRAN - Ambasadori amerikan n Tiran Xhon Uidhers ka marr pjes n ceremonin prkujtimore t 28 intelektualve t pushkatuar pa gjyq n 1944. N 65 vjetorin e ksaj masakre pr liri e ideal, ambasadori amerikan iu bri thirrje shqiptarve q t mbrojn fjaln e lir.


  "Beteja pr t ciln ato u prballn n vitet 1940 sht e njjta betej q vazhdon edhe sot. Duhet t jemi t vendosur q sa her q shohim censur nga ana e qeveris duhet ta kundrshtojm. Sa her shohim t kanoset shtypi duhet ta kundrshtojm at. Sa her shohim nj grup t shoqris t cilt shmangin zbatimin e ligjit kundr vetes duhet ta kundrshtojm at. Sa her shohim dhun, nj prpjekje pr t fshir shkmbimin e lir t ideve duhet ta kundrshtojm at".


  Sipas Uidhers, kjo duhet t ndodh jo vetm si kujtim pr ata q dhan jetn, por pr ti br t pavdekshme idealet.


  Ambasadori John Uithers II eshte edhe vet djali i nj Lejtnanti (Dr.John Withers) i cili gjate luftes se dyte boterore, u be vecanerisht i njohur per shpetimin dhe rehabilitimin e dy hebrejve.

  Ceremonia e sotme n kujtim t intelektualve t pushkatuar nga diktatura komuniste u organizua nga Shoqata e t Persekutuarve dhe morn pjes edhe personalitete t vendit. Ndrkoh Presidenti Bamir Topi iu dha titullin e lart 'Nderi Kombit'.
  I/e nderuae Xhuxhmaku per keto shkrime te falenderoj perzemersishte,megjithse kam pas dike qe me ka treguar shume per histori te tilla vuajtjesh.Respakt.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  947
  I paharruar kujtimi per pederastin enver hoxha
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 14. #14
  [QUOTE=Xhuxhumaku;2486417][B]HISTORIA /
  Pushkatimet pa gjyq t nntorit 1944[/
  B]

  Pushkatime t tilla kishte kudo n Europ, jo vetm n ato vende t lindjes ku erdhn n pushtet komunistt por edhe n vendet perendimore. Pr Pushkatime t tilla, pa gjyq, Franca printe e para!

  Shekulli Online | 16/11/2009 | Lajm i fundit |

  Sipas t dhnave t mbledhura nga Tomor Aliko, jan 28 pedagog t pushkatuar gjat viteve t para t lirimit. Numri i ktyre intelektualve q jan burgosur sht 65, ndrsa 7 prej tyre kan vdekur n burg. Ky nuk sht numri real i pedagogve t vrar e burgosur, pasi ky sht vetm vllimi i par i librit t shkruar nga Aliko "Genocidi mbi elitn intelektuale t kombit shqiptar".

  T qenit intelektual nuk i prjashton automatkisht nga mos t qenit kolaboracionist! Pushtuesit n radh t par kolaboracionistt i krkojn nga radht e atyre q kan nj ndikim tek rrethi ku jetojn kshtu q Italia fashiste kishte instaluar drejtor e arsimtar shkollash sikurse edhe gazetar pr t ngritur famen e madhe t " Duqes dhe t fashizmit".
  Po marr nj shembull nga memorja e freskt dhe nga Kosova e viteve t fundit! Nga ata q ishin " Intelektual dhe t cilt i shrbenin haptas Rexhimeve serbe ishin: " Akademik Hajredin Hoxha, shkrimtar Sinan Hasani, akademik Syrja Pupovci, Dr. Halit Ternavci, prof dr. Gani Jashari, jurist Rrahman Morina, prof. dr. Ismet Salihu e shum tjer me titull " Prof" e " dr".
  Tashti, mos e b zo sikur kta t bnin kto gjra gjat viteve t Lufts dhe pas saj t'i pushkatonim dhe ti burgosnim: a thua pas nja 40 vitesh kur do t ndrronte regjimi, ata q do t'i dnonin do t'i quajn " kriminel" ndrsa " kolaboracionistt- intelektual dhe anti komunist!
  Tashti se far ishin akademikt q prmenda m lart vlersone vet!
  Kjo po m kujton at barcoleten e njohur pr Cena bej Kryeziun: q e bn atdhetar sepse paska qen kunra komunistve n Shqipri - ani pse ishte antar i partis radikale serbe t Nikolla pashiqit kjo kurrgjo: me rndsi q ka ra viktim e komunistve pa ka se ka qen klysh i Krajlve t serbis!

  Mes t burgosurve pr motive politike prmendim shkrimtar t njohur si Mustafa Greblleshi, gazetari dhe shkrimtari Nebil ika, Martin Camaj, Mitrush Kuteli, Astrit Delvina, Petro Marko, Pjetr Arbnori, Visar Zhiti....
  Kta nuk jan q t gjith t burgosur t viteve t pas lufts por kush m hert e kush m von!
  Tashti, si shkrimtar s'do t thot q s'kan b thyerje t ligjeve t kohs!
  Shembulli m i mir ish Kryetari i Shkrimtarve t Shqiperis ZYHDI MORAVA q me disa Kilogram Drog u zu nga doganieret Italian; po ta kishte futur Enveri n'burg do t derdhej lot krokodili pr t!
  martin Camaj ishte i martuar me Zoren nj serbe dhe me t jetonte n Gjermani; si poet e shkrimtasr ishte i mir: si Njeri i diskutueshm!

  Monumenti

  N selin e t prndjekurve politik, prball Parlamentit sht ngritur nj monument q i kushtohet terrorit komunist t Tirans, terror i cili filloi me dshmort e par t 30 tetorit deri m 16 nntorit 1944.
  Kta s'mund ti quan asnjeri i llogjikshm si dshmort e par ngaq ata ran n vitin 1939-t dhe at me 7 prill.

  Nebil ika, nj nga gazetart m t spikatur n vitet '20-'30, i cili shkruante n t prjavshmen "Arbnia" (1929) e n revistn "Minerva" sht nj prej 37 personave q u ekzekutuan n prag t lirimit t kryeqytetit
  .

  S'na sollt nj artikull nga ay pr ta lexuar t shkruar n ato vite? T shohim n e ngriste Zogun apo shkruante pr Zin e Buks q mbretronte n Shqipri, n shkruante pr vegjelin apo pr motrat e Zogut!
  Migjeni shkruante me pseudonim dhe e dini mir se far shkruante ay!


  Njkohsisht dy djemt e familjes s njohur gjirokastrite Kokalari, Muntazi dhe Vesimi, vllezrit e Musine Kokalarit u pushkatuan pa gjyq. Bashk me ta ishte dhe Syrja Kokalari, kushriri i par i tyre.
  Delet q ndahen nga Kopeja i han Ujku!


  Bodrumet e hotel "Bristolit" u kthyen n varrin masiv ku dergjeshin ata q quhen dshmort e par n luftn kundr komunizmit. U pushkatuan pa kurrfar gjyqi dhe pa ditur pse po ekzekutoheshin. Po ato dit jan pushkatuar dhe intelektualt Ali Panariti, Anton Fekei, Jakup Deliallisi, Akil Sakiqi, Lluka Xhumari e ushtarakt Boris Beleski, Nazmi Urui, Hamit Greblleshi, Abdulla Sarai, Sybi Topalli, Muharrem Liku, Rakip Kalenja etj
  .
  sht harruar edhe Lluka rankoviq!
  E pash q n TVSH- nj dit e vajtonin; deri sa ata e qanin n TVSH- un i beja vets pyetjen; pse mbiemri i tij korrespodon me mbiemrin e njrit nga sadistet m t madh t shqiptarve t Kosovs ish shefit t UDB-es Jugosllave Aleksandr rankoviqit!


  Muntazi dhe Vesim Kokalari, dy njerz t arsimuar dhe njohs t shum gjuhve t huaja themeluan shtypshkronjn "Mesagjerin shqiptare", ku u botuan kryeveprat botrore si dhe libri i par i Musine Kokalarit, gruas q vuajti burgjeve e q vdiq n internim. Pika e prbashkt e ktyre intelektualve t pushkatuar pa gjyq ishte vetm nj; ata ishin antikomunist.
  Ata ishin antikomunist por nuk na thot PRo ka ishin dhe me knd ishin?!


  Gruaja

  Historit e pedagogeve t pushkatuara jan t trishtuara. Sabiha Kasimati sht njra prej grave t pushkatuara n Institutin e Natyrs n Tiran. Ky institucion kishte t mbledhur asokohe, elitn intelektuale, shkencore. Aty punonin gjuhtart Prof. Aleksandr Xhuvani, Eqerem abej, Selman Riza, Kostaq Cipo, Mahir Domi, fizikant e matematikant si Prof. Selaudin Toto
  ,

  Ktu nuk kuptova n jan pushkatuar Prof abej, mahir Domi, Aleksandr Xhuvani e t tjer ose nse ka t tjer aher pse?

  q ishte njkohsisht deputet i Kuvendit popullor dhe kryetar i Institutit, Kristaq Piliken, Qazim Turdiun
  ,
  Ky i fundit s'ka qen gj u b i njohur m shum nga rasti i t bijs me djalin e mehmet Shehut? para ksaj nuk e dim se far vuajti ky ose n u pushkatua ky?
  Tekstin tjetr t lartcekur nuk po e komentoj ngaq e gjith prgjigja sht ktu:
  Cena bej Kryeziu dhe gani beu ishin n partin radikale Serbe t pashiqit!
  Pra, as n " Xhemijet" s'bnin pjes q ishte nj parti po ashtu e formuar nga shqiptart por e lejuar nga Krajli e q merrte pjes n zgjedhjet pr Parlamentin e Krajl Serbie!
  Pra, sikur t mos kishte Luft t dyt botrore- ata- do hanin e pinin e do t'ju qkokerdhojshin nanen shqiptarve, si ua shkokerdhuan bajram Currit e hasan prishtins e t cilt i ndihmonin kaaket q maleve e luftonin pushtetin e krajlit serb!
  Por meq pas Lufts s dyt Botrore Krajli i Serbis iku ndersa sherbetoret e tij Kryezinjt u burgosen nga pushteti i ri ose u vran dhe meq ky pushtet i ri nuk paska qen si duhet tash pr Inati t gjith ata q kan ra viktima ose jan demtuar duhet ti shpallim " hero t demokracis" n vend " sherbetor t Serbis dhe kundra komunizmit!
  Phuuuuuuuuuuu!
  Hiq s'po ma mbushin fort mendjen!
  Historia s'ja fut Njeri; ajo sht e till far ishte!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PRMEND KAM!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Shumica jon kon Hajna kriminela,por ajo koh ka shku tash mundohen mi bo heroi.
  Nji fjale popullore Thot: "Kur Je Ngushte genje dhe gjdo faj hedhjov te parve apo ata qe kan vdeke"
  Pushteti sodit spo di qame bo me krizen shkrujn genjeshtra ne shtype thuaja se enveri vete krejt ika bo kto.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 17-11-2009 m 10:25

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Babain e pushkatuan para shtpis

  Babain e pushkatuan para shtpis

  Drguar m: 17/11/2009 - 12:55


  Ata qndruan dy dit me radh n karrocn e akullores t familjes durrsake, m pas i bn nga nj ark druri dhe i varrosn. T paktn kishte fatin t kishte nj varr, se ka t tjer q nuk kan as varr, - kshtu shprehet Bahri Liku, djali i ushtarakut t ushtris s Mbretit Zog, Muharrem Liku, i cili u ekzekutua m 1 nntor t vitit 1944 s bashku me komshiun e tij, Abdullah Sarai. Kta ishin dy nga t 39 t ekzekutuarit e komunistve, t cilt i vran pa gjyq nga 28 tetori, me t hyr n Tiran deri m 16 nntor, nj dit para lirimit t kryeqytetit. Ather ka qen nnt vje dhe e mban mend natn kur erdhn partizant n dern e shtpis pr ta pyetur t atin pr dika q nuk kishte fare lidhje me ta. Dern e ka hapur gjyshja, kujton Bahriu, partizant po krkonin t bisedonin dika me Muharremin dhe i ka lejuar t hyjn brenda. Me t hyr brenda, ata kan filluar ta pyesnin baban pr gjithka. Por, ai i ka ndrprer duke i thn se ktu nuk sht sall gjyqi, por sht familje. Ather partizant i kan thn t dal pak jasht pasi e krkon Abdullah Sarai, i cili ishte gjithashtu jasht. Babai i ka pyetur nse duhej t vishej civil apo ushtarak, por ata i jan prgjigjur se nuk ka rndsi, - thot i biri i Muharremit. Pasi i kan konfiskuar nj pistolet dhe nj pushk, t cilat i mbante pr shkak t detyrs, e marrin me vete prjashta. Ai dshmon se nuk ka zgjatur shum, por sapo sht mbyllur dera e jashtme e shtpis jan dgjuar breshri automatiku. Askush nuk dyshoi n familje se ato krisma ishin pr t zotin e shtpis. Banor t lagjes i kan pohuar familjes se viktimat ishin mbshtjella me batanije, pastaj jan futur n karrocn e akullores, q u gjend aty krejt rastsisht. Babait tim i kan prer gishtin e unazs pr ti marr unazn prej floriri, - thot Bahriu. Karroca u ruajt nga partizan dhe askush nuk lejohej t afrohej. Ekzekutimi dhe mbajtja e viktimave pr 48 or n mes t rrugics s Sarave, pran Selvis, ishte pr t ndjell terror n mesin e banorve t Tirans, n t ciln nuk kishte shum dit q kishin hyr partizant. Ather nna ime ishte 31 vjee, kishte tre djem dhe n bark mbante fmijt e katrt, nj vajz, - shprehet Bahriu, i cili shton m tej se, askujt nuk do tia fal vuajtjet e nns sime, q e vetme dhe me at fatkeqsi duhej t rriste katr fmijt e saj. Kur e pyesim se cila ishte arsyeja e vrasjes s t atit, Bahriu ngre supet, sepse nuk e di dhe askush nuk i ka shpjeguar asnjher motivet e vrasjes s t atit, edhe pse familja e tij ka ndihmuar luftn, edhe pse n shtpin e tij kan strehuar pr tre muaj nj partizan. N ceremonin e prkujtimit t 65-vjetorit t ekzekutimit t 39 intelektualve, i pranishm ishte dhe kryetari i Bashkis, Edi Rama, q sht njkohsisht dhe kryetari i Partis Socialiste. I pyetur se si sht ndjer dhe cili do t ishte mesazhi i tij pr kryebashkiakun, Bahriu Liku thot: Ai e ka vet n dor dhe t reflektoj, se m 17 nntor do t jet me ata (me partizant). Sipas tij, pushtetart lokal t Tirans nuk jan kujtuar aq sa duhet pr ta. Bahri Liku kujton se vetm njher, m 1995, ka pritur n shtpi e tij, me rastin e 5 Majit Presidentin e Republiks dhe asgj m shum.

  GSH.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Terrori i nj kryeqyteti dhe vrasjet n hotel Bristol

  Terrori i nj kryeqyteti dhe vrasjet n hotel Bristol

  ELO HOXHA


  M 17 nntor 1944, Tirana nuk u lirua, si sht thn deri tani, at dit prfundoi pushtimi i saj nga partizant. Pushtimi nisi m 28 tetor, u shoqrua me terror kundr shqiptarve t pafajshm dhe zgjati 19 dit. Vetm n bodrumet e hotel Bristolit u pushkatuan m 12 nntor 14 vet.

  N librin Historia e Shqipris 1965, thuhet se beteja e Tirans kishte karakterin e lufts s vrtet, sipas normave t luftimeve midis dy ushtrive t rregullta, por dshmitart okular dhe faktet flasin ndryshe.

  Partizant shkonin shtpi m shtpi dhe i merrnin t piketuarit pr nj sqarim n komand ose i vrisnin n shtpit e tyre, si vran Muharrem Lleshin, tiranasin q nuk ndrroi veshjen tradicionale: qeleshen, xhamadanin, xhymlekun, brezin dhe brekushet.

  Un kam qen me nnn n oborr, mbaja kandilin sepse ishte nat, - tregon i biri, Njazi Lleshi, asokohe 10 vje. Dil, o Rrem, se kemi nj pun, - i than (partizant). Familja e varrosi n oborr. Mbas dy ditsh (partizant) vijn prsri dhe na thon: Ngrijeni prej ktu kriminelin. M 17 nntor, kur mbaroi lufta, e uam te Varri i Bamit, - tregon duke qar me ngashrim 75-vjeari, t cilit iu vran edhe dy vllezr n Kosov, Sulejman dhe Islam Lleshin. Nj vrasje e till sflet pr prballje ushtrish n betej, si thot teksti i prgatitur nga Instituti i Historis dhe Gjuhsis n Universitetin e Tirans.

  Por, ky nuk ishte as rast i izoluar. Edhe Muharrem Likun n shtpi e morn dhe pran saj e vran. Dali Ndreu, gjeneral i forcave partizane, i drgoi lajm vllait t Muharremit, Halil Likut, t fshihte njerzit e vet. Muharremi nuk u largua. Si kam lyer duart me gjak - tha, tregon i biri, Bahri Liku.

  Bashk me Muharremin vran edhe Abdulla Sarain, pasi i nxorn nga shtpit n mesnat pr nj fjal n komand. Trupat e tyre i hodhn mbi nj triikl akulloreje dhe aty i lan dy dit, t ruajtur nga nj patrull partizane. Babait i pren gishtin pr ti marr unazn, - thot zoti Liku; kt ia kan treguar pas rrzimit t regjimit komunist.

  T gjith thuajse kshtu u vran: duke i marr natn nga shtpia, sipas nj liste t hartuar nga komanda partizane.

  Lluka Xhumari, i cili u vra n hotel Bristol, ishte biznesmen. Pasi e morn partizant dhe prej tij svinte asnj lajm, e shoqja shkoi t pyeste pr fatin e burrit te Spiro Mosiu, me t cilin kishin njohje dhe ai, si tregon i biri, Jani Xhumari, iu prgjigj: Lluka nuk sht n listat q kemi pr t pushkatuar. Fati i Lluks dhe i viktimave t tjera t Bristolit u mor vesh nj muaj e gjysm m von, kur kutrbimi i trupave t tyre t dekompozuar u prhap n qytet.

  Ekzistenca e listave konfirmohet edhe nga burime t tjera. Kur un kam biseduar me Enverin, ai m ka kshilluar se kur t hynim n qytet, t spastronim elementt e rrezikshm. Prandaj, kur hyra n Tiran, krkova nj list nga organizata pr kta element, - thot Kristo Themelko, i cituar n dy libra, Tirana e prgjakur dhe Politika antikombtare e Enver Hoxhs.

  Ajo q ndodhte n Tiran, sht prshkruar si terrorizm edhe nga figura t larta t PKSH-s. Sejfulla Malshova i thot, i alarmuar, Enver Hoxhs - episod i prmendur te vepra Titistte diktatorit - se n Tiran bhej shum terror, po vriteshin shum oficer t penduar. Hoxha i prgjigjet: N Tiran vazhdon lufta e madhe pr lirimin e kryeqytetit. K quan terrori ti dhe pr cilt oficer m ankohesh?

  Oficert q vriteshin, nuk ishin t penduar, ata thjesht nuk ishin bashkuar me partizant. Tre prej tyre kishin qen shok shkolle me Enver Hoxhn, n liceun e Kors. Akil Sakiqi, Nazmi Urui dhe Fahri Dabulla u arrestuan n shtpin e t parit. Patrulla partizane q shkoi pr ti arrestuar, i gjeti duke darkuar, ata i ftuan dhe t gjith hngrn s bashku. Pas darks partizant u larguan, por u rikthyen n mesnat dhe i morn pr nj sqarim n komand. Enver Hoxha i prmend n kujtimet e tij n mnyr denigruese ish-liceistt e shklqyer. Pr Nazmi Uruin thot, i cituar nga Bedri Alimehmeti, se u b oficer e mbaroi keq. Sikur ai u vra nga rrufeja apo psoi aksident.

  Partizant ishin krijesa t dehumanizuara. Subi Topullin, oficer karriere, e vran dy komunist q, sipas Alimehmetit, ai i njihte dhe n nj moment t vshtir u kishte shptuar jetn. Ndrsa Doktor Rasha, msues linguistike, ishte nj njeri q bnte ve t mira. Pse e vrat doktorin, o una? Doktori binte ndihma dhe e donim t gjith, i madh e i vogl, - u tha partizanve i vetmi dshmitar okular i ngjarjes, ve togs s pushkatimit, Muharrem Picalla.

  Mes viktimave ishte edhe Nebil ika, nj gazetar shum i njohur dhe, pa dyshim, i urryer nga komunistt. Vllezrit e Musine Kokalarit, e cila, pr shkak t gjurmve q ka ln me penn e saj, sht m e njohur, Muntazi me Vesimin, patn gjithashtu nj fund t tmerrshm, n hotel Bristol, ndrsa vet ajo prjetoi nj tmerr q zgjati 39 vjet, deri kur mbylli syt, e vetmuar, n internim n 1983.

  Numri real i viktimave t nntorit t frikshm nuk dihet, por jan mbi 50. N romanin Nntori i nj kryeqyteti t Kadares, ku rrfimi prqendrohet te marrja e radiostacionit gjat pushtimit t Tirans nga partizant, nuk ka ndonj frym lufte mes dy ushtrive t rregullta. Gjra episodike, madje m shum vend i kushtohet dilems s njerzve q nuk jan me komunistt, si shkrimtari Adrian Guma apo publicisti Nebil Kaaj, kufoma e t cilit m von gjendet n nj bodrum pa emr n roman (n historin reale sht bodrumi i hotel Bristolit, ku u vra edhe publicisti Nebil ika).

  N shum detaje tregohet prbrja e ushtris partizane, me njerz injorant si Mete Aliu q shfryn inatin, duke qlluar me arm nj radio dore, ngaq nuk i plqejn lajmet apo kur marrin radiostacionin, spikerja prshndet prmes mikrofonit partizant apo ngacmon nj partizan t cilin e plqen duke i thn, prmes radios, se e krkon e fejuara n radiostacion. E banalitetet nuk dihet se ku do ta kishin fundin sikur t mos ndrhynte Enver Hoxha dhe ti kujtonte se kndej e tutje ne jemi shtet dhe se radiostacioni sht zri i shtetit dhe i popullit dhe jo nj vend pr t qeshur.

  Edhe viktimat e tij i kan ln t shkruara mendimet e tyre pr Enver Hoxhn. Muntaz Kokalari i drgon nj letr pr Makbule Vrionin, mike e familjes, tri dit para se t vritej, ku i shkruan: Jeta ime dhe e miqve t mi sht n rrezik nga bashtua i Gjirokastrs, Enver Hoxha. Ai ka urdhruar djajt e kuq kundr nesh. Kjo kuptohet: thjesht pr motive personale, se ne kemi qen kundrshtar t okupatorit nazifashist dhe kemi punuar pr t mirn e prparimit t kombit. Si e kemi biseduar edhe her t tjera, fatkeqsi e kombit ton dhe Shqipris s gjor, q ka rn n duart e nj njeriu t prbindshm, tinzar, hakmarrs, inati, dinak, megaloman, egoist, q i do njerzit nn vete, kumarxhi, gnjeshtar edhe kur qe jasht pr studime nuk dha asnj provim, mbeti pas kabareve, kazinove etj. Flliqi botn me borxhe. Ne intelektualt gjirokastrit ia dim t gjitha dhe sa i vlen lkura, prandaj krkon t na asgjsoj. Po kam besim se ktij batakiu, bashk me djajt e kuq, shpejt ka pr ti dal boja. Shpresa e Muntaz Kokalarit ende ssht prmbushur. Ende nuk sht shkruar e gjith e vrteta.


  16/11/2009

  STANDART
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #18
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Shumica jon kon Hajna kriminela,por ajo koh ka shku tash mundohen mi bo heroi.
  Nji fjale popullore Thot: "Kur Je Ngushte genje dhe gjdo faj hedhjov te parve apo ata qe kan vdeke"
  Pushteti sodit spo di qame bo me krizen shkrujn genjeshtra ne shtype thuaja se enveri vete krejt ika bo kto.
  A ishte terror komunist apo jo?
  Prektora

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,555
  Postimet n Bllog
  4
  Presidenti dekoron 37 intelektualt e ekzekutuar nga diktatura

  Laureta Rryi

  Presidenti i Republiks, Bamir Topi, dekoroi dje me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualt e Tirans t vrar nga diktatura komuniste 28 tetor – 16 nntor 1944. Ky nderim i lart nga kryetari i shtetit prkon me 65-s vjetorin e masakrs s terrorit komunist n Tiran, i cili u mori jetn ktyre personave mendjendritur e t pafajshm. Me kt rast, n Presidenc u organizua nj ceremoni solemne. N ceremoni ishin prezent t gjith familjart e intelektualve q u sakrifikuan pr idealizmat e demokracis.
  Kryetari i shtetit u dorzoi Urdhrin dhe dekretin e dekorimit familjarve t intelektualve t nderuar: Mes tyre jan emra si Akil Sakiqi, Nazmi Urui, Fahri Dabulla, Mumtaz Kokalari, Vesim Kokalari, Ismail Petrela, Muharrem Lleshi, Muharrem Liku etj. (Pr m shum, shih listn e plot m posht).
  Ky vlersim dhe nderim i lart i Presidentit t Republiks, Bamir Topi, u b n shenj respekti dhe pruljeje pr grupin e intelektualve t vrar nga terrori komunist nga 28 tetori deri m 16 nntor 1944 me motivacionin: “T martirizuar nga terrori komunist pr shkak t besimit n idet demokratike perndimore t zhvillimit t Shqipris pas Lufts II Botrore”. Bahri Liku, i ati i t cilit ka qen nj nga viktimat, shprehu mirnjohjen ndaj kreut t shtetit shqiptar pr nderin e lart, duke theksuar: “N emr t familjarve prshndesim Presidentin e Republiks pr kt vlersim kaq t madh q po u bhet prindrve tan. Edhe nj her shum faleminderit zoti President”, - prfundoi fjaln e tij nj nga familjart q ishin t pranishm n ceremonin e djeshm.
  Vetm pak dit pa prfunduar lirimi i vendit, drejtuesit e Partis Komuniste urdhruan ekzekutimin e dhjetra intelektualve t njohur shqiptar, t cilt u akuzuan pr bashkpuntor t nazi-fashizmit.


  Intelektualt e dekoruar
  Akil Sakiqi
  Nazmi Urui
  Fahri Dabulla
  Mumtaz Kokalari
  Vesim Kokalari
  Ismail Petrela
  Muharrem Lleshi
  Muharrem Liku
  Abdulla Sarai
  Jorgji Mema
  Nebil ika
  Hamid Greblleshi
  Subi Topulli
  Kapllan Deliallisi
  Jakup Deliallisi
  Shefqet Deliallisi
  Anton Fekei
  Isuf Allamani
  Boris Belevski
  Minella Toi
  Selim Kelmendi
  Selaudin Kora
  Lluka Xhumari
  Ali Panariti
  Rakip Kalenja
  Hasan Dine
  Azis Blloshmi
  Faik Shkupi
  Mehmet Dada
  Rifat Trshana
  Aleks Mavraqi
  Selman Shtjefni
  Petraq Pekmezi
  Ndue Pali
  Syrja Kokalari
  Bajram Cuka
  Lorenc Rasha

  Albania

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Shumica jon kon Hajna kriminela,por ajo koh ka shku tash mundohen mi bo heroi.
  Nji fjale popullore Thot: "Kur Je Ngushte genje dhe gjdo faj hedhjov te parve apo ata qe kan vdeke"
  Pushteti sodit spo di qame bo me krizen shkrujn genjeshtra ne shtype thuaja se enveri vete krejt ika bo kto.


  Nga e din ti Fegi qe kan qene hajna ,ke ndonje dokument historik per ta vertetuar kete qe thua per ndonjerin prej tyre ?
  Nuk besoj se e din se fare ka ndodhur ne Shqiperi ,nga menyra si shkruan nuk me dukesh shume i ditur ....
  shifni punet anej ka Kosova ma mire ,se e ndritet andej ju ,dhe ju ngeli me u marre me politiken shqiptare ...

  Ps.Te dhjefsha Enverin ....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •