Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375

  Muzika dhe kercimet latine

  Kush ka qejf te kerceje salsa? Si shqiptare kam vene re qe kemi disi afinitet ose simpati per boten latine, muzika latine vecanerisht. (Pale grate ne Shqiperi qe dritherohen pas atyre telenovelave tani. lol)

  Nejse, jemi tek vallezimi. Ketu mund te postoni klubet tuaja te preferuara ku mund te shkoni si cift dhe te kerceni salsa, mambo, merenge dhe kercime te tjera latine.

  Po e filloj une:

  Sky Bar ne Royal Oak, Michigan.
  Gjendet ne katin e siperm te restorantit Sangria.
  Poshte tek restoranti keni live music me kitare. Nganjehere marrin dhe nje grua qe hip ne skene, merr ca kastanjeta ne dore dhe kercen flamengo. Por njerezit nuk kercejne, eshte vetem shfaqje.

  Kurse po te ngjitesh ne katin e dyte tek Sky Bar, nga ora 8:00 pm deri 10:00 pm jepen free dance lessons. Pastaj kur mbarojne mesimet, ndizet gjaku dhe fillojne te gjithe tundin vithet for real. O Zot, o Zot ca qejfi!
  Kjo, te merkurave dhe te enjteve. Ditet e tjera te javes eshte bar normal.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 2. #2
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Kam qene nja 2 here ne keto spanish clubs .
  Spara me terheqin keto spanjollet , por kishim dale nje nate me disa shoke/qe dhe pasi hengrem& pime disa kerkuan te shkonim atje . Meqe kishim ardh nje cikez fare ne qef , thame te kercejme nje here salsa .

  Ne fakt ishte dite e premte dhe hyrja per femra ishte falas dhe kishin dhe instruktor per dance lesson . Ishte funny kur te gjithe i tundin ato te shkreta i bene telef . lol

  Ishte dicka e vecante ne fakt .
  Njera qe mbaj mend akoma ishte ne King's Court ne Lyndhurst , NJ , sa per oret kulmi ishte andej nga 1 e nates , mos shkoni me heret ( kaq di per adrese , megjithate po te shkoni e gjeni kollaj ) kurse vendin tjeter , smbaj mend se ishte erresire shume .. lolol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Po ne linje more, ma meson dot kush kete Salsen ?

  Nje here, isha me i ri ahera, kishim nje mesonjese me baba maroken dhe nene spanjolle. Eh mire, ajo mesonjesja ishte shume e re, mos te them diku 22 apo 23 vjeç, jo me shume. E une isha si babagjyshi i klases, e mbani mend Hipolitin kur ngrihej ne kembe me gjithe banke ? Eh, ja aty rrotull dhe une . Edhe mire, kur mbaruam mesimin, kjo mesonjesja kishte dalur ne koridor dhe po priste. Kur dola une, mu drejtua dhe me tha : Ti vjen nga Shqiperia ? Ehe, i thashe, qe andej vij dhe une, si gjithe shoket... Eh mire, me tha, ç'te pelqen ketu ne France ? I thashe me pelqejne njerezit se jane te bute, dhe nuk e di, ndihesh mire (kisha shume turp ahera, i ri shume...). Eh mire, me thote ajo, mua me pelqen salsa, dhe e kercej shume bukur, me thote prape. Une as qe e dija nga bije me shtepi kjo salsa, po nejse. E pastaj, une e pashe qe do ngaterrohem ne gjera qe nuk i dija, dhe i thashe : oh, ke degjuar ti per Vrimat e Zeza ne qiell ? Ajo me pa njehere habitshem, dhe me tha : Jo, po ç'ne, nga tu kujtuan ato ? Mu kujtuan, ia prita une, se jane shume interesante : sa me shume qe iu afrohesh, aq me i vogel behesh, dhe me e keqja eshte se nuk e di ç'po te ngjet sepse ato nuk shihen...

  Eh mire, e pa ajo e shkreta qe une kisha lajthitur me kohe, dhe me tha : nuk e di une, une di qe me pelqen vetem Salsa... E mua me duhej te shpejtoja sepse me ikte autobusi pastaj

  Ah sikur ta kisha ditur Salsen thuaj...

 4. #4
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Na tregoni ndonje ne Boston

 5. #5
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967
  Vdes per Salsa,shume me pelqen gjithashtu edhe RUMBA,SAMBA,yyyyyyy te gjitha llojet e vallzimit latin me pelqejn.

  oiseau en vol Looooooooooooooooool,mer amon sa kam qesh dhe ti e bere si te ishte ndonje filme

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Oh i love Salsa .. por merenge eshte e preferuara ... di te kercej pak sepse tek klubi spanjoll qe shkonim ne cdo jave kishte dy ore leksione kercimi per ata qe nuk dinin dhe mblidheshim nje grup aty dhe mesonim merenge , ishte bukur vertete : )

 7. #7
  esperandote Maska e la macha
  Anėtarėsuar
  27-05-2005
  Vendndodhja
  aty, diku prane
  Postime
  10
  Kercimet latine i kam shume qef qe nga ai i Merengues, salsa, cha cha, samba etc.
  Ketu ku jam bashke me shoqerine shkojme shpesh ne latin clubs.i preferuari yn eshte :el Barrio. Salsen e mesova prej nje shokut tim nga Costa Rica , i cili ishte profesionist ne kercimet latine.
  Vetem kur degjojm:"La Negra Tiene Tumbado" nga Celia Cruz,te behet qe te kercesh salsa tere naten.
  duke patur parasysh qe ne shqiptaret dime ta dredhim mire kur kercejm napolonin, besoj se sdo te ket problem per kercimet latine.

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Shiko, shiko paska filluar salsa revolution.

  La macha na ka nxjerre "Dirty dancing Havana nights" atje tek avatari... film qe e kam pare mbare e prape muajt e fundit me shume se disa here. lol Ai djali pak i shemtuar, ose te pakten s'ishte gje, por kur fillon tundet pastaj sa i bukur te duket... ta merr mendjen.

  Uazë... te perpiqemi te ta mesojme salsan keshtu nga interneti eshte njelloj si te jemi te ulur bashke ne nje tavoline dhe une te jem duke ngrene nje ushqim shume te shijshem. Ti do pak ta shijosh, por une ngaqe s'ta jap dot per nje arsye abstrakte, te ofroj vetem t'i marresh ere luges sime. (Kriminele me bere? lol)

  Edhe mos harroni:

  Does practice make perfect?

  NO!
  Perfect practice makes perfect.- na thoshte ai profesori i salsas javen e kaluar. lol

  Tjeter bar per salsa dancing ne Windsor, Canada:
  Spago... ne Little Italy... me duket se emri i rruges ishte Erie St.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9

 10. #10
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Mbreme pash nje film franko-spanjoll " Salsa " dhe perfundimishte vendosa tu futem ktyre danseve latine..Muzika eshte shume ritmike, leviz thuajse cdo pjese te trupit (sa energji duhet po s'ka fiskulture me te mire), dhe eshte tip kercimi sensual (nese mund te quhet kshu)..
  Kam parasysh nga filmi psh. skena kur kercenin kto dy aktoret kryesore, syte aq fort te kryqezuar mbi te njeri-tjetrit e trupat qe here pas here puthiteshin aq sa mund ta ndjeje lehte rrahjen e zemres se partnerit.
  Nje gje kishte kjo Salsa, donte prapanica..lol...(te te mbusheshin duret se sic e ka thene Pink telef i benin:-))
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga marsela : 27-01-2006 mė 06:47
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e *andrea*
  Anėtarėsuar
  09-02-2007
  Vendndodhja
  everywhere ...
  Postime
  39

  Hi

  Keto lloj kercimesh futen ne nje teme te vetme "Dance Sport".
  Edhe ne Shqiperi existon qe prej vitit 1998 nje shoqate e tille "Shoqata Shqiptare e Dansit Sportiv". Eshte e para e ketij zhanri... por mos harroni se kjo nuk ka fare lidhje me baletin apo balerinet. Ai qe ka bere te mundur edhe antaresimin ne IDSF (International Dance Sport Federation) eshte Frederik Hysi.
  Dance Sport ndahet ne dy lloje kercimesh:
  - kercimet Latino-Amerikane - perfshihen cha-cha, rumba, salsa, jive, merengue, quick steps, samba, etj.
  - kercimet Standard - tango, slow fox, viennesse waltz, english waltz, etj etj...
  Gjithsesi eshte bukur te merresh me dance sport
  une kam shume vite qe e bej
  Everything has its opposite: although this is never absolute, only relative... :)

 12. #12

  Muzika LATINE dhe kercimet Latine !!!!!!

  Tregoni pak ...a ju pelqen muzika latine ? ...po kercimet latine a ju terheqin ? cilet ritme preferoni me shume : salsa merengue reggaeton cumbia vallenato sambra forro' axe' rock-latino baladas bachata ...??????????
  keni nei kengetare ose grup te preferuar ?????  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 15-11-2009 mė 00:30

 13. #13
  sa e cuditshme ..askujt si pelqen muzika latine ne tere kte forum te madh ??????

 14. #14
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Anėtarėsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  36
  Postime
  868
  Disa nga kengetaret/grupet e mia te preferuara po i vendos me poshte :  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa’ todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 15. #15

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine  LOVE this song!
  Kushedi c'siklet I ka patur shpirti Hektorit, kur ka bere kete kenge.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine

  tre here ne dite e jep radio kete kenge, e kam mesuar permendesh.

  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #17

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine  Me kenaq muzika latine. Eshte e mrekullueshme.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #18

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine  Kenge per te qetesuar nervat. Love this guy!

  see you den- thote...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 19. #19

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine

  The Best!


  Ndersa ketu keni perkthimin, qe te kuptoni pse kenga eshte si nje himn.

  http://www.metrolyrics.com/la-vida-e...elia-cruz.html

  Ika tani, se pasi degjon kete kenge.......
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  254

  Pėr: Muzika dhe kercimet latine

  Mė mirė ėshtė tė lakmojmė nė muzikėn tonė shqipe, po pse jo edhe ndonjė muziė tė huaj moderne e qe ka vlera,se sa muzikė nga amerika latine.
  po ju sjellė njė poezi nė lidhje me kėtė temė

  Telenovelat nė familjet tona

  Jemi ngjit para televizorit
  po nxisim sėmundjen e tumorrit.
  njerėzit po lakmojnė telenovelat
  si lakmon bujku,tė korrat e te velat,
  ngjarjet si tė vėrteta pėrjetohen
  aq shumė teprohen sa qė nuk durohen.
  gjithēka me plan, e me orar
  kultures sonė nuk i vemė kandar
  njė javė mė parė plani hartohet
  as njė seri pa e pėrcjellė nuk shpėtohet
  seriale e punė tė kėqija
  nga mos puna e mėrzija,
  ky ves njihet me emrin dembelija.
  Prej mėngjesit deri ne mbrėmje
  na shkon dita ne fejs buk,
  harrojmė shpesh,me ngrėnė bukė,
  nuk hamė bukė, po gurabija
  kėshtu duhet tė rritet rinia
  tė rritet rinia e tė edukohet ,
  as njė shkronjė tė mos mėsohet,
  hajt se mėsimit kush s’ja ka pa hajrin
  ka mėnyra tjera me nxjerr lekun e dollarin,
  nuk ėshtė libri e shkenca qė na mėson
  ėshtė fejs buku e telenovela qė na pėrparon,
  harxhojne kohėn hiē pa mejtuar
  pa vu gishtin nė kokė me menduar
  se mėsimi e shkenca janė dy gjėra,
  na i mėson gjėrat mė tė rėndėsishme
  prej raketave, e deri te gjilpėra.
  Ka seriale te kėndshme e tė lezetshme
  por janė pa vlerė e te pavlefshme
  here turqishte e here spanjollisht
  kėto novela janė dardhė me bisht.
  Herė seriale turke e here si vetėtime,
  na janė bėrė shtėpitė tona Amerikė latine.
  Janė shpėrlarė trutė janė bėrė sikur hirrė,
  druhem qė kultura jonė tė mos bėhet gjizė.
  Shumica e rinisė mendojnė kėsi soji
  s’dinė se telenovelat e huaja
  kanė vlerėn e njė ene rasoi.
  Rini e bukur, lexoni njė libėr ose roman,
  se me eduktėn tonė,do ja dalim mbanė.!
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •