Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2008
    Postime
    108

    shqiptaret e qytetit te barit ne mal te zi

    pershendetje per te gjithe forumistat e malit te zi ,me vjen mire nese dikush nga ju te me njohtoj me shum per shqiptaret e barit ,prejardhjen e tyre ne ate qytet ,traditen e tyre kombetare si dhe martesat e tyre,se kom degjue se tani me vec martesat i bejne me malazez s qendron kjo ,flm per respekt..............

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176
    Qyteti per te cilin e ke fjalen,ne shqip quhet Tivarė dhe sot ne ate qytet kane mbetur pak banore qe deklarohen si shqipetare per arsye te asimilimit si te shqipetareve mysliman ashtu edhe atyre katolik.Perjashtim nga kjo eshte krahina e Krajes (pjese e komunes se Tivarit),ku banoret jane dhe deklarohen shqipetar,por edhe aty numri eshte ne ramje por arsye te emigrimit,si pasoje e moszhvillimit te kesaj treve shqipetare.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2008
    Postime
    108
    ok flm shoki,por une ketu ne google earth po verej s e qytetit i tivarit eshte krejt dicka tjeter e bar eshte ne vete qytet ju lutem em sqaroni dikush ,BAR eshte qytet vetem 25 km larg ulqinit dhe nga kurreshtja dua te dij per kete qytet....

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    ka pas nji radio Bar andej nga vitet 90, qe jepte muzike dhe e degjonim me radio Iliria ne plazh...

    sic edhe te kane thene, pjesa me e madhe eshte assimiluar...

    nga viti 93 kam kam takuar nji shqiptar nga tivari qe banonte ne france dhe mbiemrin qe sja mbaj mend me tani e kishte me vic nga mrapa...

    edhe ai keshtu thonte qe pjesa me e madhe e tyre ishte asimiluar.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2008
    Postime
    108
    flm shum per pergjigjet e dhena,thjeshte cka me shtyry te pyes per shqiptaret e tivarit,un rastesishte kom takuar nje shqiptar nga anej dhe kuptova se ka emrin shqiptar keshtu qe edhe pershendeta ne shqip,ai me ktheu en serbokroatsiht u befasova dhe menjeher dyshova se me ke bisedoj,po me pas shoku me tregoi se eshte shqiptar por nuk din te flas shqip ceshte me e keqja prinderit shqiptar i kishte dhe vet nuk dinte shqip mbiemrin ka pasur zikoli,une kisha dashur ndonje shqiptar nga tivari te me shkruaj me shume ,psh per traditen,kulturen,martesat e me radh....respekt.....

  6. #6
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga mendi1 Lexo Postimin
    ok flm shoki,por une ketu ne google earth po verej s e qytetit i tivarit eshte krejt dicka tjeter e bar eshte ne vete qytet ju lutem em sqaroni dikush ,BAR eshte qytet vetem 25 km larg ulqinit dhe nga kurreshtja dua te dij per kete qytet....
    bar dhe tivar eshte e njejta gje. behet fjale per te njejtin qytet. 25 km ne veri te ulqinit.
    mos ndoshta ti e ngaterron me tivat, qe eshte krejt ne veri, afer kotorrit.
    e di mjaft mire se kam qene shume here ne mal te zi. jam rritur ne shkoder.
    per sa i perket shqiptareve ne tivar (bar) pothuajse nuk kane mbetur me. mua vetem nje here me ka rastisur te takoj shqiptare atje.
    madje edhe ne ulqin nuk me ka rastisur te flas edhe aq shume shqip.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tias : 10-11-2009 mė 19:46

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176
    Shqipetare te verdhe
    Malazeze te kaltert
    Kroate te kuq
    Bosnjake te gjelbert

    viti 2003

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-09-2009
    Postime
    176
    me falni per gabimet gjate postimeve
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tias : 10-11-2009 mė 20:13

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2008
    Postime
    108
    flm,flm shume besomeni se tash kom nje pasqyr me te qarte per shqiptaret e tivarit,por edhe njeher shum sinqerishte me vjen keq qe po asimilohen keta njerz ,ku jane partit politike shqiptare atje ,besoj eshte lehte te besh politik en mjedisin 100% shqiptar ,por mendoj s eketu nevoitet patriotizmi qe keta vllezer dhe motra mos te na asimilohen,respekt te gjitheve.......

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anėtarėsuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Tivarost kurr nuk jan majt si shqiptar,por Turqeli mbiemnat Karagjuz/karagjuzoviq,Krqiku/krqikoviq etj mbiemna turq, kurse kranjant Shqiptar se dihet prej ka kan ardh kurse tivari i ri ka gjithcka mrenda pra isht nji qytet i ri 35-40 vjecar.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Milla
    Anėtarėsuar
    19-10-2006
    Vendndodhja
    nė zvicėr
    Postime
    60
    Citim Postuar mė parė nga xho1 Lexo Postimin
    Tivarost kurr nuk jan majt si shqiptar,por Turqeli mbiemnat Karagjuz/karagjuzoviq,Krqiku/krqikoviq etj mbiemna turq, kurse kranjant Shqiptar se dihet prej ka kan ardh kurse tivari i ri ka gjithcka mrenda pra isht nji qytet i ri 35-40 vjecar.
    I ndruari xhoe 1,

    Nė Tivar ( ose ndryshe nė gjuhėn serbe Bar por fatkeqėsisht me emrin Bar e quajnė edhe shumica e kosovarėve) jetojnė rreth 30% shqiptarė ndėrsa pupullsia tjetėr ėshtė me prejardhje malazeze, serbe kroate e njė numėr i madh goranėsh ose muslimanė me origjinė sllave. Duke shkuar nga Ana e Mali ( prej Katėrkollės ose Vlladimirit kufiri nė mes komunės sė Ulqinit dhe Tivarit fillon te Ura e Merkotit.
    Pra prej urės sė Merkotit e deri nė qytet tė Tivarit jetojnė goranėt ose muslimantė me origjinė sllave. Brėnda qytetit tė Tivarit jetojnė shqiptarė autokton prej shekujsh dhe shqiptarė qė njė pjesė ka ardhur prej fshatrave tė komunės sė Tivarit nga Kraja.
    Shqiptarėt e vjetėr nė Tivar pothuajse e kanė harruar gjuhėn shqipe. Ata qė kanė dalur kėto vite nga Kraja e flasin mirė gjuhėn shqipe. Por nuk duhet pėrzier goranėt ose merkotasit me shqiptarė spse ata kan origjinė sllave.
    Banorėt e Tivarit quhen tivaras e jo tivarost siē shkruan xhoe 1.
    Sa i pėrket asaj se pse janė asimiluar ka shumė e shumė arsye.Po nuk ėshtė edhe aq e ēudishtshme kjo kėtu nė Tivar sa ėshtė ajo nė Plavė e Guci ose Rozhajė ku mu nė rrėnjė tė kufirit me Kosovėn sot mijėra shqiptarė sot deklarohen se janė musimanė malazez ose thjesh malazez.

    Por edhe ai qė e ka hapur temėn "shqiptarėt e qytetit tė "barit" nė Mal tė Zi " ėshtė gabim sepse me kėtė ne po e pėrforcojmė asimilimin. Shqiptarėt e Anės sė Malit dhe tė Ulqinit nuk thonė "*po shkojmė nė Bar" por thonė "po shkojmė nė Tivar me ba pazar."

    Prandaj ti xho 1 po mė ēudit fakti se pse ti po thue Bar e nėse je vėrtet i Ulqinit ulqinakėt thonė Tivar e jo Bar.


    Pėrshėndetje nga MP fshati Millė Ana e Malit afėr Tivarit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milla : 21-08-2010 mė 09:27
    Mėsuesi

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    ka pas nji radio Bar andej nga vitet 90, qe jepte muzike dhe e degjonim me radio Iliria ne plazh...
    Ti je me pushime te perhershme(ndoshta) por e vertete cfar ke shkruajtur.
    Personalisht kam respekt per Shqiptaret e Malit te Zi,dhe ata qe njoh une(2) jane shume shqiptare,dhe gjuhen e flasin te pastert me dialektin shkodran.
    I pershendes nga ana ime.
    lg

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •