Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Amik Kasoruho

  Kryeministri Berisha, kultura dhe Kasoruho

  Miranda Haxhia

  Nė njė ditė tė ngarkuar me vizita zyrtarėsh, delegacionesh, grupe biznesi, ashtu si zakonisht janė ditėt pėr njė institucion tė rėndėsishėm shtetėror, atė tė Kryeministrisė, gjėja mė e pazakontė qė mund tė mendohet ėshtė takimi i Kryeministrit me njė njeri tė letrave.

  Ēdo kryeministėr nga ata qė kam njohur, do ta injoronte dhe shpėrfillte njė rast tė tillė. E them me bindje kėtė gjė, jo se z.Berisha ėshtė Kryeministri qė jo rastėsisht u gjend pėrballė njė shkrimtari, tė ikur, tė vetmuar prej largėsisė, prej frikės se ky vend nuk ėshtė i dashur si ka dashur gjithė jetėn tė ishte pėr shkrimtarin; por se njoh psikologjinė e intensitetit intelektual tė gjithė sojeve qė kanė qeverisur deri mė tash kėtė vend.

  Ishte njė takim i veēantė me pėrkthyesin e njohur, shkrimtarin dhe publicistin Amik Kasoruho, njeriun qė i solli letėrsisė shqipe mė shumė se 44 libra tė huaj tė pėrkthyer; tė njeriut qė provoi diktaturėn qė nga prangat e adoleshencės e deri te izolimi, dėbimi dhe ndėshkimi nė njė fshat tė humbur.

  Duke marrė guxim prej inteligjencės sė Kryeministrit tė Shqipėrisė, duke shpresuar prej dashamirėsisė sė Tij, duke besuar nė bindjet e Tij demokratike, pėrparimtare dhe patriotike, tė cilat i ēmoj shumė, dėshirova dhe i bėra me dije se nė vijim tė qėllimit tim nė profesion pėr tė reflektuar nė ēdo fushė kulturėn dhe identifikimin e njerėzve tė shquar tė kėtij kombi, isha thellėsisht e bindur se vlerėsimi i njė zotėrie si z.Kasoruho, ėshtė njė nder jo vetėm pėr letėrsinė shqipe, pėr fushėn e pėrkthimit, por edhe pėr gjithė kulturėn shqiptare, e cila pa kėtė emėr, pavarėsisht vlerave tė tjera qė ka, do tė ishte e mangėt. Guxova dhe komunikova me Kryeministrin intelektualisht, njerėzisht, duke e kujtuar se:

  Amik Kasoruho ka 44 libra tė pėrkthyer nė shqip nga letėrsia mė e mirė botėrore; ku mjaft tė kujtoj:

  Kodi i da Vinēit; Harry Potter; Harold Robbins,etj, etj.

  Rreth 10 libra tė pėrkthyer nė gjuhė tė tjera tė autorėve tė mirė shqiptarė; katėr libra tė tijėt botuar nė gjuhė tė ndryshme; vlerėsuar nė evente ndėrkombėtare kulturore.

  Ėshtė njohės i shkėlqyer i disa gjuhėve tė huaja dhe publicist i njohur nė Itali, ku jeton prej 20 vjetėsh, pasi provoi nė Shqipėri: burgun nė moshėn 17 vjeē, gjatė kohės sė burgut i pushkatuan tė atin (Historia e bombės nė ambasadėn sovjetike!); internimin e nėnės sė vet, njė nga tė paktat femra shqiptare tė diplomuara nė Institutin Kyrias, njohėse e shkėlqyer e mėse gjashtė gjuhėve tė huaja; dėbimin, diskriminimin, pėrbuzjen, izolimin nė Gosė tė Kavajės pėr gjatė gjithė diktaturės komuniste, nė humbėtirėn, ku lajmi mė i madh kulturor ishte prodhimi i misrit hibrid gjeorgjian dhe botimi i librave tė llojit "Kėneta".

  Kasoruho, nė vitin 1999, ėshtė pritur nė audiencė dhe vlerėsuar nga Presidenti italian Ciampi pėr veprimtarinė e tij letrare dhe publicistike pėr problemet shqiptare.

  Duke patur parasysh moshėn e tij 77-vjeēare dhe dėshirėn qė shteti shqiptar, atdheu, Shqipėria, t'i bėhet i ngrohtė si di tė jetė njė vend me njė Kryeministėr kaq njerėzor dhe largpamės nė dashamirėsinė ndaj kulturės shqiptare, me rastin e promovimit tė librit tė tij "Ikje nga trilli i perėndive" nė ditėt e Panairit nė fillim nė nėntorit 2009, Kryeministri, nė pikun e punėve tė tij, priti dhe bisedoi ngrohtė, qetė, menēurisht, me kėtė mjeshtėr nė fushėn e pėrkthimit dhe po kaq tribun i mendimit dhe vlerave tė historisė shqiptare nė Shqipėri, Kosovė, Itali e mė tej.

  Nuk mė zhgėnjeu intuita ime kulturore! Z.Berisha dhe Kasoruho qenė pėrballė njė kulture tė tė njėjtit standard dhe kjo ėshtė njė rreze e ngrohtė drite pėr gjithė shkrimtarėt dhe njerėzit e letrave nė Shqipėri. Asnjė tjetėr nuk mund t'i bėnte njė shkrimtari njė verifikim tė tillė tė kulturės, letėrsisė dhe vlerave qė pėrēohen pėrmes gjithė kontributit tė shkrimtarėve nė tė mirė tė Shqipėrisė.

  Askush tjetėr nuk mund tė respektonte mė shumė se Dr.Berisha vuajtjen dhe persekutimin e gjatė tė njė njeriu pėr kauzėn e tė cilit dhe mijėra tė tjerėve, vlerėsimin dhe rivlerėsimin e gjithė intelektualėve tė vrarė, dėnuar, burgosur, internuar, izoluar, ai vetė guxoi sė tepėrmi nė '90, atėherė kur jo tė gjithė guxonin kaq sa sot, pėr tė cilėt, vazhdon tė bėjė deri nė orėn e fundit.

  Njė kamera dhe televizionet qė shpesh herė tė mbysin me lajme rutinė, me konferenca zėdhėnėsesh, munguan. Po ashtu njė fotografi. Jo pėr faj tė protokollit! Por biseda me shkrimtarin nuk e pėrball dot atė shėmbėlltyrė sipėrfaqėsore qė tė pėrcjell njė kamera. Biseda dhe dialogu me intelektualin ėshtė pėrtej kufijve zyrtarė. Nė njė rast tė tillė u fol pėr emra shkrimtarėsh, u fol pėr rryma letrare, u fol pėr edukimin dhe informimin e brezit tė ri, u fol pėr mėnyrėn e shpejtė tė dhėnies dhe marrjes sė informacionit, u fol me nota malli pėr kohėn e bukur kur lexohej shumė, kur librat e ndaluar, libri nė pėrgjithėsi ishte e vetmja dritare komunikimi me botėn e qytetėruar.

  Ajo qė nuk mund ta kapte asnjė kamerė televizive, asnjė reporter i zakonshėm ishte emocioni qė u ndje nė ajrin mes dy intelektualėve. Emocioni dhe respekti i ndėrsjellėt dhe mesazhi se ajo ishte njė kohė diktature, por njerėzit ishin ata qė i shtrėngonin apo lironin prangat nė duart e mbėrthyera!

  U deshėn pothuaj 20 vjet qė Amik Kasoruho tė kthehet nė Shqipėri dhe tė ēmohet jo vetėm puna e tij hulumtuese, gjurmuese, krijuese nė fushėn e letėrsisė dhe publicistikės, por u deshėn pothuaj 20 vjet qė njerėzit tė kuptojnė se ėshtė koha e duhur, ėshtė institucioni i denjė dhe dashamirėsia e lartė qė i bashkon tė gjitha gjasat pėr njė emocion, i cili i kalon kufijtė e ēdo fotografie, tė ēdo kamere, tė ēdo takimi.

  Jam e bindur se shumė takime qė u zhvilluan ditėn e premte, nė datėn 30 tetor janė shėnuar nė protokoll, janė filmuar dhe sugjeruar nė edicione lajmesh, por po aq sa unė dhe shkrimtari, nuk do ta harrojmė atė takim, edhe vetė Kryeministri e ka veēuar, jo si njė orė pushimi dhe ēlodhjeje takimin me Amik Kasourhon, por si njė merak dhe si pėrmbushje tė pjesės sė munguar gjatė nė sallonet e ndėrtesės sė Kryeministrisė, ku pėr shumė vite mund tė kenė shkelur kryetarė shtetesh, qeverish, delegacione, grupe biznesi, por rrallė shkrimtarė, njerėz tė kulturės dhe tė artit. Kėtė nuk mund ta bėnte kushdo kryeministėr i radhės. Isha e bindur pėr kėtė, po aq sa jam e bindur pėr pjesėn qė nuk e di, por e mendoj, se Amik Kasoruho do mbetet njė ndėr mysafirėt mė tė nderuar, mė tė vlerėsuar tė asaj dite nė dhomėn e pritjes sė Dr.Berishės. Zoti e bekoftė mendjen, shpirtin dhe dorėn e njerėzve qė e duan kulturėn! Kėshtu priten shkrimtarėt dhe artistėt nė njė vend qė i ēmon sė tepėrmi ata: me bukė e kripė e zemėr, ashtu si priti pėrkthyesin dhe shkrimtarin Kryeministri ynė, i pasionuari pas librave, po aq sa edhe pas misionit tė tij nė shėrbim tė zhvillimit tė vendit! Ne u ndjemė tė dėgjuam Kryeministrin, por ai u ndje mė i pasur se mori njė libėr dhuratė, sikur t'ia dinim pikėn e dobėt, librat!

  rd

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,991

  Pėr: Amik Kasoruho  Amik KasoruhoJamais Vu

  Intervista filon nė min. 7 / 2013 - RTV Ora

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,991

  Pėr: Amik Kasoruho  " Kafe e sė Dielės " - AMIK KASORUHO

  Tetor 2013 .


  Pėrkthyesi Amik Kasoruho rrėfen jetėn e tij pėrballė gazetares Aulona Minga.

  Surpriza e mesazhe nga miqtė dhe familjarė, pasurojnė tregimin e jetės sė Pėrkthyesit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 21-01-2021 mė 11:53

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Albo (22-01-2021)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •