Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584

  Energjia, sa shtrejnte e blejme

  Vetem tani qe tre kompanite OST, KESH dhe OSSH administrohen me vete pas shkeputjes nga kompania qe i lindi, Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare, konsumatoret mund te mesojne koston e vertete te prodhimit dhe transmetimit te energjise elektrike dhe mund te kuptojne se sa here me i larte eshte cmimi qe ata paguajne kundrejt kostos.

  Sipas operatoreve, cmimi i prodhimit dhe transmetimit te energjise elektrike se bashku nuk eshte me shume se 2.1 leke per kilovat ore.

  Cmimi aktual i shitjes se energjise eshte 12 leke per kilovat ore, qe do te thote se shqiptaret e paguajne mbi 470 perqind me shtrenjte energjine, se cmimet e shitjes se energjise nga prodhimi dhe transmetimi.

  Edhe sikur enti te miratoje kerkesen per rritje maksimale te cmimit, si nga KESH dhe nga OST, ku te dyja kompanite mbeten te kenaqura dhe mund te shlyjene borxhet duke arritur fitime, cmimi i shitjes nga prodhimi dhe transmetimi nuk arrin me shume se 3.4 leke per kilovat ore, e krahasuar me cmimin aktual me te cilin shitet energjia, shqiptaret e paguajne rreth 250 perqind me shtrenjete.

  Nje cmim i tille kaq i larte i energjise elektrike kundrejt cmimit te prodhimit dhe transmetimit nuk justifikohet sado te jene borxhet, kostot e tjera operacionale apo humbjet e opertatorit te fundit te zinxhirit te energjise elektrike, atij te OSSH.

  Ky rezultat rrezon edhe spekullimet e bera shpesh nga qeverite ne vite, qe e kane justifikuar rritjen e here pas hershme te cmimit me kosto te larta per prodhimin, transmetimin dhe shperndarjen e saj tek qyetaret.

  Perpos kesaj, cmimi final i parashikuar ne strategjine per energjine ka qene maksimumi 12 leke per kilovat ore, por ne kushtet kur i gjithe tregu i energjise do te ishte i optimizuar, me burime alternative energjie dhe investime te kryera, e sigurisht pa nderprerje e kufizime, ndaj cdo rritjeje mbi kete vlere eshte fakt i deshtimit te strategjise.

  Cdo cmim i rritur pas ketyre shifrave duket se ka fshehur me se miri paaftesine e qeverive per te menaxhuar nje nder sektoret me strategjike ne vend, paaftesi qe u eshte faturuar si rritje cmimi qytetareve.
  Liberté, égalité, fraternité

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Problemi eshte se nuk ju beson me njeri!!!Dikur shite lame duke qare hallin e popullit, tashti qe populli ka ngordhe keni mbete vetem ju dhe une!!! Nese ke ndermend me u marre me mua , po lodhesh kot, se me me ra ne dore sunet me thu kam me te bere.Natyrisht jo ty si antare i forumit qe merr persiper te hapesh nje teme, por ato te cilet, ky artikull i perkedhel sedren , hipokrisine e ligsine e shpirtit.Mallkuar qofshin!!!!!

 3. #3
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584
  Or ti idiot injorant, qenie e felliqur, kujt i plasi trapi te merret me ty, nqs do te diskutosh per temen je i lire ta besh, nqs do te tregosh injorancen tend je i lutur qe te mos shkruash me ne temat e mia. Per faj te dobicave si ju kemi ngel mbrapa. se na duhet te luftojme me idiotet, qorrat legenat dhe bythlepiresat e politikaneve....
  Keto qe jane shkruar jan fakte, ik informohu tek faqja zyrtare e KESH-it e shiko cmimin e shitjes tek OSSH.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ujku'80 : 29-10-2009 mė 06:26
  Liberté, égalité, fraternité

 4. #4
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584

  KESH kėrkon rritje tė ēmimit tė energjisė

  Korporata Elektroenergjitike Shqiptare i ka dorėzuar Entit Rregullator tė Energjisė kėrkesėn pėr rritje tė ēmimit tė energjisė qė kjo kompani i shet Operatorit tė Shpėrndarjes. Sipas kėtij propozimi, ēmimi rritet nga 1,6 nė 2,5 lek pėr kilovat/orė. Drejtori i KESH, Muharrem Stojku, thotė se kjo kėrkesė pėr rritje tė ēmimit tė energjisė ka ardhur, pasi ky ēmim nuk justifikon shpenzimet.

  Pak ditė mė parė edhe Operatori i Sistemit tė Transmetimit tė Energjisė Elektrike bėri kėrkesė zyrtare tek ERE pėr rritje tė ēmimit nga 5 lek pėr kilovat/orė nė 9 lekė pėr kilovat/orė pa pėrfshirė Tatimin mbi Vlerėn e Shtuar.

  Kėrkesa pėr rritjen e ēmimit, sipas OST, mbėshtetet nė nevojėn pėr fonde qė ka shoqėria nė realizimin e investimeve dhe pagesėn e kredive.

  Nė mars tė 2008-ės, OST kėrkoi nga Enti rritjen nga 4.5 lekė/kwh, qė ishte nė 5 lekė/kwh tarifėn e shėrbimit tė transmetimit tė energjisė elektrike. Duket se kėrkesa e dy operatorėve, KESH dhe OST, vjen si reaksion zinxhir pas kėrkesės sė bėrė nga Operatori i Sistemit tė Shpėrndarjes pėr rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike pėr konsumatorin final me rreth 20%.
  Liberté, égalité, fraternité

 5. #5
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  po dhe falas nuk ka mor bir.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •