Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 88
 1. #1
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime

  "Toleranca fetare" - fare sht dhe far nuk sht

  “Tolerance fetare” do te thote:

  Te shtrish lirine fetare tek te gjithe njerezit e te gjitha traditave fetare apo dhe tek ateistet, edhe nqs ju nuk i pranoni keto praktika apo besime. Te kesh tolerance fetare nuk nenkupton qe ju i pranoni si te verteta ato besime; Kjo thjesht tregon respektin tuaj per te drejten qe ato kane per te ekzistuar, dhe respekt per anetaret e nje komuniteti fetar per te ushtruar dhe mbajtur besime te ndryshme nga tuajat, pa qene te diskriminuar per kete.

  “Toleranca fetare” nuk nenkupton:

  1-) Qe ju pranoni se cdo besim eshte njelloj i vertete
  2-) Qe ju nuk duhet te kritikoni veprime qe demtojne te tjeret, te cilat mund te jene motivuar nga feja
  3-) Qe ju nuk duhet te dialogoni me njeri-tjerin per bindjet tuaja fetare, duke ruajtur respekt te ndersjelle

  “Toleranca fetare” nenkupton qe ju mund te:

  1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni
  2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
  3-) Te dialogoni me te tjere per t’ju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar

  Ftoj secilin nga ju te shkruaje ate qe mendon ne lidhje me "Tolerancen Fetare" si vlere e shoqerive moderne
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 28-10-2009 m 13:30
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin

  Toleranca fetare nenkupton qe ju mund te:

  1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni 2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
  3-) Te dialogoni me te tjere per tju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar
  Mendoj per piken e pare, qe cenzure duhet te kete, perderisa jo cdo mendim eshte i pershtatshem (si p.sh diskutimet mbi vetevrasjen, qe kane shkaktuar shume vdekje femijesh nga ana e deshmitareve te Jahovait) apo cenzure per perdorimin e disa objekteve si p.sh mbajtjen e thikave pa asnje problem (Fe-ja Sikh), apo mosperfilljen e grave e mosrespektimin e ligjeve, sepse mund te bien ne kundershtim me urdherat fetare...

  Tolerance fetare nuk dmth te durosh jeten krah tjetrit, por te jetosh ne harmoni me tjetrin, duke vazhduar jeten tende fetare, por duke mos ngacmuar ne asnje menyre bindjet dhe veprimet e te tjereve.

  P.S. Jane hapur edhe tema te tjera me te njejten permbajtje...
  La vita bella...

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Weh, cfare ndryshimi radikal te nenforumi tolerance fetare! Me sofra, me mesazhe paqeje midis feve te ndryshme. Ju pergezoj per kete iniciative mirekuptimi midis njeri-tjetrit dhe shpresoj te ju zgjase

  Sa per temen, per mua tolerance fetare ka kuptimin "Live and let live"

  Ju flm!

 4. #4
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  urime per temen.

  jam so happyyyyyyy qe u pajtuat me ne fund.

 5. #5
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Toleranca fetare per mua eshte

  => refuzimi i cdo mesimi te fese te ciles i perkas, i cili eshte ne kunderthenie me mesime qenesore te feve tjera ne shoqeri.

  Shkurt: Zhdukja e cdo intolerance, refuzimi qe vije nga feja ime.

  Kerkese e larte, por e qelluar. Sepse nuk eshte njeriu i thjesht problemi kryesor per intolerancen fetare, por problemi jane vet fete. Ndersa menyra e siperpermendur eshte forma me e mire e zbutjes se feve, pastrimit te cnjerezores ne to, varesimit i tyre nga njera-tjetra dhe ne fund mbjellja e tolerances ne mes tyre.


  *

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Per ju te krishteret:-
  A eshte e pranueshme shprehja tolerance fetare kur behet fjale qe muslimanet jane te konvertuar me dhune dhe jane produkt i transformuar i pushtuesit?A eshte e pranueshme kjo tolerance, kur pjesa me e madhe e popullsise kombetare duke qene viktime e kesaj politike eshte e veshur me nje tradite dhe kulture orejentale, e cila ka zene nen vete ,kulturen e vertete te identitetit te krishtere perendimore?Pra per shkak te magiorances muslimane ne sot paraqitemi me nje kulture te rreme.Seshte ky identiteti yne.Bota perendimore po na trajton , penalizon po na godet duke ju referuar kesaj maske te kultures sone te vertete.Per nje vend te vogel si Shqiperia kjo po rrezikon absorbimin e kultures se vertete te krishtere bizntine e romake, e cila ruhet sot nga nje minorance e shqiperise ilire dhe epoiriote. Faleminderit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 30-10-2009 m 05:06

 7. #7
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Anesti, Mendoj se ne postimin e pare te kesaj teme, pyetja jote e ka marre tashme pergjigjen. Nqs kane dicka per te shtuar besimtaret e krishtere, jane te lutur ta bejne.

  Une po shtoj vetem kaq:

  Ne pergjithesi dihet se konvertimet ne mase jane pasoje e detyrimeve shteterore dhe jo zgjedhje individuale. E njejta gje do kishte vlejtur dhe nqs shqiptaret do ishin konvertuar ne krishterim me dhune. Por, kjo s'do te thote se meqenese dikur u ushtrua dhune (fizike apo psikologjike) ndaj stergjyshit te komshiut tim per t'u bere musliman, une duhet ta urrej komshiun tim sot qe vazhdon te jete musliman. Nuk e di se sa me kupton?

  Kjo s'do te thote qe ne qe jemi te krishtere (nga familja) i kemi pasur stegjysherit me besnike ndaj krishterimit, por thjesht ata kane jetuar ne zona qe sulltani nuk i ngacmonte per shkak te marreveshjeve politike me udheheqesit e krishtere.

  Asnjeri s'eshte me fajtor se tjetri

  Pervec kesaj, do doja te shtoj se dhe nga ballafaqimi i kulturave nuk vjen asgje e keqe. Secila kulture ekspozohet dhe pastaj cdo kush ka te drejte te zgjedhe nga ato qe i ofrohen. Une nuk mund ta dij se sa e mire eshte nje kulture nqs nuk e kam njohur ate qe me ofrojne kulturat e tjera.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 30-10-2009 m 06:42
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Tolerance fetare do te thote:

  Te shtrish lirine fetare tek te gjithe njerezit e te gjitha traditave fetare apo dhe tek ateistet, edhe nqs ju nuk i pranoni keto praktika apo besime. Te kesh tolerance fetare nuk nenkupton qe ju i pranoni si te verteta ato besime; Kjo thjesht tregon respektin tuaj per te drejten qe ato kane per te ekzistuar, dhe respekt per anetaret e nje komuniteti fetar per te ushtruar dhe mbajtur besime te ndryshme nga tuajat, pa qene te diskriminuar per kete.

  Toleranca fetare nuk nenkupton:

  1-) Qe ju pranoni se cdo besim eshte njelloj i vertete
  2-) Qe ju nuk duhet te kritikoni veprime qe demtojne te tjeret, te cilat mund te jene motivuar nga feja
  3-) Qe ju nuk duhet te dialogoni me njeri-tjerin per bindjet tuaja fetare, duke ruajtur respekt te ndersjelle

  Toleranca fetare nenkupton qe ju mund te:

  1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni
  2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
  3-) Te dialogoni me te tjere per tju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar

  Ftoj secilin nga ju te shkruaje ate qe mendon ne lidhje me "Tolerancen Fetare" si vlere e shoqerive moderne
  Nuk e kisha pare kete teme , shume e sakte.Pra terhiqem nga ajo cka shkruajta pak me pare te rregullorja e forumit.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Pyetja e sakte do ishte,
  "toleranca fetare" eshte apo nuk eshte?
  ekzistenca e tolerances nenkupton qe duhet te kete nje vlere te ndryshme nga 0, qofte kjo negative apo pozitive.
  Duke bere zevendesimet e duhura shprehimore:

  toleranca fetare = tolerance + fe = tolerance + intolerance = tolerance + (-tolerance) = tolerance - tolerance = 0

  sjell qe "toleranca fetare"= 0

  shkruajta sakte te gjitha hapat per ata qe mund te kene veshtiresi ne matematiken e klases se pare.

  Te analizojme bashke implikimet e perfundimit te mesiperm, cilat jane karakteristikat e "tolerances fetare" pare nen syrin objektiv matematikor?

  1) eshte neutrale ndaj operatoreve + dhe -, per nje shprehje te faredoshme x vlen barazimi:
  x=x-"tolerance fetare"
  x=x+"tolerance fetare"

  mund te themi qe "toleranca fetare" mund te eliminohet pa humbur kuptimin e fjalise.

  2) do shprehje apo grup shprehjesh e shumezuar me "tolerance fetare" reduktohet ne "tolerance fetare" e per rrjedhoje humbet do lloj kuptimi.
  vlen barazimi i meposhtem:
  (x1+x2...xn)*"tolerance fetare" = 0

  nga ky perfundim kuptojme se do teme/bisede apo mendim qe vertitet rreth "tolerances fetare" ka vlere 0.

  3) nuk lejohet si emerues ne thyesa, pra nuk mund te pjesetohet me "tolerance fetare" , eshte matematikisht e pamundur.
  Gje qe ne praktike perkthehet se "toleranca fetare" nuk mund te perdoret si pike referimi per te matur vlera te tjera. Kjo mbase nuk eshte dhe aq intuitive por mjafton te reflektojme se fare perfaqeson emeruesi ne nje thyese.  Pra, fare eshte toleranca fetare? Eshte asgje.
  E vetmja menyre qe "toleranca fetare" te kete kuptim dhe nje vlere reale mjafton qe te heqim ate pjesen "fetare" dhe rezultati kthehet ne "tolerance" reale.


  Fushata e Matrix per te ulur pak gjakrat mes dy feve kryesore monoteiste eshte per tu lavderuar, te gjithe e dime se te dyja palet nuk e durojne dot njera tjetren,
  dhe kjo atmosfere tolerance artificiale dhe gati gati te detyruar bie ere hipokrizi.

  Na falni por nuk mbulohet m...jalti me sh....eqer.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 30-10-2009 m 19:37

 10. #10
  i ktyne herit Maska e Dardhan
  Antarsuar
  29-10-2009
  Vendndodhja
  n'Toke t'Zotit (Dardhanii)
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Te ne shqiptaret duhet muslimanet, kristianet dhe ateistet te jetojne ne harmonie si kan jetuar te paret tane. Te mos qesim kanune te reja ne katund te vjeter se nuk kemi dobi nga to por vetem dem. Neve nuk duhet te na interesoj aspak urrejtja dhe lufta e popujt te tjere mes vete per shkak te feve te tyre te ndryshme. Ne duhet ti shikojme punet tona dhe te mos lejojme qe te tjeret te na manipulojne neve e te na fusin ne zenkat e tyre idiote.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  [QUOTE=Matrix;2467491]Anesti, Mendoj se ne postimin e pare te kesaj teme, pyetja jote e ka marre tashme pergjigjen. Nqs kane dicka per te shtuar besimtaret e krishtere, jane te lutur ta bejne.

  Une po shtoj vetem kaq:

  Ne pergjithesi dihet se konvertimet ne mase jane pasoje e detyrimeve shteterore dhe jo zgjedhje individuale. E njejta gje do kishte vlejtur dhe nqs shqiptaret do ishin konvertuar ne krishterim me dhune. Por, kjo s'do te thote se meqenese dikur u ushtrua dhune (fizike apo psikologjike) ndaj stergjyshit te komshiut tim per t'u bere musliman, une duhet ta urrej komshiun tim sot qe vazhdon te jete musliman. Nuk e di se sa me kupton?
  Pergjigje-Eshte e pa pranueshme te urresh muslimanin dhe kete kerkush nuk e thote, por te respektosh besimin e tij kjo eshte e pa pranueshme, pasi ai dhunon identitein e vertete.Shqipetart jane nje popull fare i vogel dhe per shkak te konvertimit masiv dhe fenomenit te emigracionit sot, rrezikojme te humbasim perfundimisht identitetin e krishtere kombetar. Kjo eshte e rendesishme.Ska ketu urejtje mes njerzish por perplasje per nje ceshtje themelore, shume te rendesishme.Ceshtja e identitetit eshte e pa tolerueshme.Mund te me pushtosh , te me dhunosh, te me varferosh , por i dashtun dua te mbatem i biri i Gjegjrgjit, Muzakes ,Vrana Kondit, jo i Hasanit, Mahmutit , Mehmetit,Aliut e faqe ziut.

  Kjo s'do te thote qe ne qe jemi te krishtere (nga familja) i kemi pasur stegjysherit me besnike ndaj krishterimit, por thjesht ata kane jetuar ne zona qe sulltani nuk i ngacmonte per shkak te marreveshjeve politike me udheheqesit e krishtere.
  Pergjigje-Ketu , te lutem mos merr persiper te mohosh dhimbjen, qe te paret tane kne kaluar, mos moho besnikerinee tyre,mos thuaj kurre marreveshje, pasi historia i ka dokumetuar te gjitha.Shqipetaret kane luftuar per identitetin e tyre te krishter, dhe matyrisht nje dite jane thyer , por pranuan varferine mohimin e se drejtes , dhunen fizike e psiqike , pranuan mohimin e priviliegjeve e kjo nuk eshte marrveshje, por heroizem. besoj se ketu ke mekatuar!!!

  Asnjeri s'eshte me fajtor se tjetri

  Pervec kesaj, do doja te shtoj se dhe nga ballafaqimi i kulturave nuk vjen asgje e keqe. Secila kulture ekspozohet dhe pastaj cdo kush ka te drejte te zgjedhe nga ato qe i ofrohen. Une nuk mund ta dij se sa e mire eshte nje kulture nqs nuk e kam njohur ate qe me ofrojne kulturat e tjera
  Pergjigje_ Populli shqipetare nuk ka linde sot dhe po del te beje pazar per te zgjedh kulturen e tij , identitein e tij.Identitetin e kane zgjedhe njehere e pergjimone te paret tane dhe ajo trashegohet , nuk tjetersohet.Ajo eshte "tapi shpirterore"dhe kush e shet apo e kemben e humbet pergjithmone.Jezusi nuk i kercenoi te konvertuarit ,per ato qe ju larguan u shqetesua shume.Ne Bibel thohet qarte se sa gezoi Ai, kur gjeti delen e humbur. Pra dhe ne le te shpresojme se vellezrit tane qe me faj apo pa faj , i jane larguar besimimit te tyre te vertete, nje dite ato do te kuptojne e do te kthehen ne krishterim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 30-10-2009 m 20:35

 12. #12
  i ktyne herit Maska e Dardhan
  Antarsuar
  29-10-2009
  Vendndodhja
  n'Toke t'Zotit (Dardhanii)
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Pergjigje-Eshte e pa pranueshme te urresh muslimanin dhe kete kerkush nuk e thote, por te respektosh besimin e tij kjo eshte e pa pranueshme, pasi ai dhunon identitein e vertete.Shqipetart jane nje popull fare i vogel dhe per shkak te konvertimit masiv dhe fenomenit te emigracionit sot, rrezikojme te humbasim perfundimisht identitetin e krishtere kombetar. Kjo eshte e rendesishme.Ska ketu urejtje mes njerzish por perplasje per nje ceshtje themelore, shume te rendesishme.Ceshtja e identitetit eshte e pa tolerueshme.Mund te me pushtosh , te me dhunosh, te me varferosh , por i dashtun dua te mbatem i biri i Gjegjrgjit, Muzakes ,Vrana Kondit, jo i Hasanit, Mahmutit , Mehmetit,Aliut e faqe ziut.  Pergjigje-Ketu , te lutem mos merr persiper te mohosh dhimbjen, qe te paret tane kne kaluar, mos moho besnikerinee tyre,mos thuaj kurre marreveshje, pasi historia i ka dokumetuar te gjitha.Shqipetaret kane luftuar per identitetin e tyre te krishter, dhe matyrisht nje dite jane thyer , por pranuan varferine mohimin e se drejtes , dhunen fizike e psiqike , pranuan mohimin e priviliegjeve e kjo nuk eshte marrveshje, por heroizem. besoj se ketu ke mekatuar!!!

  Asnjeri s'eshte me fajtor se tjetri  Pergjigje_ Populli shqipetare nuk ka linde sot dhe po del te beje pazar per te zgjedh kulturen e tij , identitein e tij.Identitetin e kane zgjedhe njehere e pergjimone te paret tane dhe ajo trashegohet , nuk tjetersohet.Ajo eshte "tapi shpirterore"dhe kush e shet apo e kemben e humbet pergjithmone.Jezusi nuk i kercenoi te konvertuarit ,per ato qe ju larguan u shqetesua shume.Ne Bibel thohet qarte se sa gezoi Ai, kur gjeti delen e humbur. Pra dhe ne le te shpresojme se vellezrit tane qe me faj apo pa faj , i jane larguar besimimit te tyre te vertete, nje dite ato do te kuptojne e do te kthehen ne krishterim.
  Te me falesh por ti ketu paske shprehur urrejtje ekstreme ndaj feve te tjera. Ti ose nuk je shqiptar fare ose qenke manipuluar dhe "riedukuar" nga ekstremist dhe fundamentalist te jashtem, se une kurre per jete nuk besoj qe ka ndonje shqipetar te edukuar shqip qe mund ta shpreh nje urrejtje aq te madhe ndaj vllezerve te vet musliman ose ateist.

 13. #13
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  ... Ne pergjithesi dihet se konvertimet ne mase jane pasoje e detyrimeve shteterore dhe jo zgjedhje individuale. E njejta gje do kishte vlejtur dhe nqs shqiptaret do ishin konvertuar ne krishterim me dhune. Por, kjo s'do te thote se meqenese dikur u ushtrua dhune (fizike apo psikologjike) ndaj stergjyshit te komshiut tim per t'u bere musliman, une duhet ta urrej komshiun tim sot qe vazhdon te jete musliman. Nuk e di se sa me kupton?
  Nuk behet fjale per urrejtje, por per komunikime, per shkembime te informacioneve dhe vlerave. Per nje te drejte qe duhet te kete nje popull per te u pastruar nga mbeturinat e kulturave pushtuese.

  Si musliman (nga prinderit) nuk do me pengonte aspak te me thoshte nje i krishter:

  A e di zoteri se besimi islam eshte asgje tjeter vetem mbeturine e pushtuesit osman? A e di se pa pushtimin osman ti sot as qe do kishe degjuar ndonjehere per Allahun? A di qe e tere bindja jote per Allahun/Islamin ka vetem nje rrenje te vetme: Pushtimin.

  Sikur te kisha qene nje njeri injorant do e kisha urrejtur te krishterin qe me kishte thene keto gjera. Por sapo qe kisha tejkaluar injorancen time, sapo qe isha bere njeriu qe ka arsye dhe logjike, do e kisha falenderuar kete njeri.

  Sikur nje mjek, i cili vaksinon nje femij (shkakton dhembje te vogel), per ta sheruar me pas (debim te infektit). Femiu e urren mjekun, vaksinen, por me vone i falenderohet mjekut.

  Keshtu qe nuk ka te beje me intolerance nese flitet haptazi per faktet ashtu sic jane, edhe atehere kur keto fakte duken te hidhura apo sulmuese ne fillim.  *

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Nuk behet fjale per urrejtje, por per komunikime, per shkembime te informacioneve dhe vlerave. Per nje te drejte qe duhet te kete nje popull per te u pastruar nga mbeturinat e kulturave pushtuese.

  Si musliman (nga prinderit) nuk do me pengonte aspak te me thoshte nje i krishter:

  A e di zoteri se besimi islam eshte asgje tjeter vetem mbeturine e pushtuesit osman? A e di se pa pushtimin osman ti sot as qe do kishe degjuar ndonjehere per Allahun? A di qe e tere bindja jote per Allahun/Islamin ka vetem nje rrenje te vetme: Pushtimin.

  Sikur te kisha qene nje njeri injorant do e kisha urrejtur te krishterin qe me kishte thene keto gjera. Por sapo qe kisha tejkaluar injorancen time, sapo qe isha bere njeriu qe ka arsye dhe logjike, do e kisha falenderuar kete njeri.

  Sikur nje mjek, i cili vaksinon nje femij (shkakton dhembje te vogel), per ta sheruar me pas (debim te infektit). Femiu e urren mjekun, vaksinen, por me vone i falenderohet mjekut.

  Keshtu qe nuk ka te beje me intolerance nese flitet haptazi per faktet ashtu sic jane, edhe atehere kur keto fakte duken te hidhura apo sulmuese ne fillim.  *
  Te lumte!Chino.Ska perse te fyhemi nese marrim vesht gjera te verteta., pervese te gezohemi dhe se duken te hidhura.

  Shpesh here te verteten e merr vesht dhe nga armiku, e jo me nga miku.Nje filozof grek na jep nje shmbull te tille.-Nje mbret i greqise po luftonte ne duel me nje princ te ushtrise armike.kur arriti ta carmatose ate , e mbeshteti pas murit dhe ju afrua per ti fole.Ne kete moment armiku i mposhtur i tha:- Bah! mos mu afro kaq shume se te qelbka ere goja.Mbreti u ndie shume i fyer nga kjo thenie,e la kundershtarin te lire dhe kur u kthye ne fortese. Gruaja e tije nuk ndjehu tek ai gezimin e fitores dhe e shqetesuar i e pyet ate.Imzot , i thote perse je i zemeruar me mua?-Grua i thote ,ti e ke dite qe mua me vjen ere goja perse nuk ma ke thene ate kushedi sa here do te kem lene pershtypje te keqe para miqeve te mi?Sot ajo u be shkak te ndjehem inferiore, dhe prandaj nuk i gezohem fitores. -Gruaja e tij e ndershme , besnike dhe e mire, kishte fjetur me te per 10 vjete me rradhe i thote: - Po, une e kam ndjere , por kam kujtu se te gjithe burrat kete ere kane!!!!!!!

  Ne sinkron me kete shembull fillozofit grek, ne rolin e armikut eshte autori i enciklopedise, i cili i ve ne dukje shqipetareve te maqedonise qe ato kane nje difekt- I quan te ardhur, pyllare, natyrisht sepse nuk kane identitet ne sinkron me realitetin e tregon historia,nuk kane ndjesi per kultet e krishtera qe dhe dokumentet por dhe historia gojore e tregon se kane qene jo vetem prone por dhe kult i shqipetareve, pra te te pareve te tyre.(katregjyshi)Ju e kishit harruar kete E dashura juaj perandoresha Turke ,nuk ju a tha nje gje te tille, e keshtu sot ndjeheni te fyer.Por nerealitet kultet jane prona shirterore dhe kerkush nuk ta merr ate nese nuk deshiron ti.Pra te paret tuaj e kembyen ate dhe keshtu jeni ju qe e humbisni manastirin apo dhe te gjitha kultet fetare te krishtera kudo ne Kosove maqedoni e shqiperi.Ne serbi kerkon tja u marre serbi, (ato themele te vjeter qe ju kane mbete)ne Maqedoni maqedonasi.
  Keto debate per shume muslimane te Kosoves dhe te maqedonise, keto debate per manastirin apo enciklopedine ndonese i fyen ato , por nuk mund te mohohet se ju bene dhe nje ndere, qe arriten te kuptojne te verteten se shqipetaret nuk jane njelloj si ato muslimane ,por dhe te krishtere.Putheni manastrin tuaj ,ai eshte joni me musliman dhe te krishtere ,eshte identiteti yne i perbashket.Beini vend ne zemren tuaj , (nese kam mbete)dhe prej aty ska kush tju a rrembej.

  Gjej rastin te pershendes te gjithe te rikonvertuarit ne te krishtere, kryesisht ne Kosove, pasi nuk ka akt me madhore, nuk ka sherbim me te madh per kombin e atedheun, kesaj i thone trimeri, kesaj i thone te sakrifikosh per nje kauz, kesaj i thone progres , kesaj i thone te grisesh vellon e turpit qe ka mbuluar identitetin tone te vertete e me te bukurin ne bote.

  Dardhan, besoj se ketu do te kesh gjete dhe ti pergjigjen.Une te kuptoj dhe prandaj nuk fyhem nga ato qe thua, pasi ti tregon nje te vertete.Kerkush nuk te ka thene se identiteti qe ke vjen ere turpi.Une skam kurr ndermend te fyej ty , por fene qe na solli pushtuesi me perdhunie.Ne te dy jemi pronare te manastirit, ndonese tie kishe harruar kete.Mire u ndigjofshim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 31-10-2009 m 11:08

 15. #15
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Shume e qarte o Anest. Shembulli i qelluar ky i gjeneralit grek.
  Tregon qe e verteta percjelle njeriun kudo, sado qe ky kete nganjehere nuk e veren.

  Une s'behem dot mik i tolerances te bazuar ne heshtje. Mendoj se toleranca qe populli yne arriti deri sot bazon ne arsyen e te pareve tane, ne komunikimin dhe informimin eksplicit te tyre, jo ne tabuizim e heshtje.  *

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Toleranca fetare eshte nenprodukt i ligjit demokratik ne nje shoqeri demokratike. Ligji themeltar i cdo shoqerie demokratike, Kushtetuta, mbron lirine e besimit te cdo shtetasi. Liria e besimit nuk nenkupton vetem qe cdo njeri eshte i lire te besoje apo te mos besoje ne Zot, por liria e besimit nenkupton qe ligji i mbron te drejten cdo shtetasi qe te praktikoje besimin e tij. Do te thote, qe kushdo qe cenon te drejten e qofte nje individidi per te besuar ne zot, ligji nderhyn duke ndeshkuar te gjithe ata qe cenojne lirine fetare te qytetareve. Pra toleranca fetare eshte nje nenprodukt ligjor dhe i paperthyeshem nga askush.

  Harmonia fetare nga ana tjeter, nuk eshte nje sinonim i tolerances fetare. Harmonia fetare buron tek respektimi i lirise se besimit te nje individi jo ne kuadrin ligjor, por ne kuadrin shpirteror: Krijuesi(Zoti) e krijoi njeriun me Vullnet te Lire dhe i dha liri atij qe ta pranoje si At apo ta mohoje Ate. Pare ne kontekstin shpirteror, te gjithe pjesemaresit e nje shoqerie, pavaresisht nga besimi qe kane, u respektojne njeri-tjetrin per te besuar ne nje fe apo besim ndryshe sepse edhe Vete Perendia ia njeh secilit prej nesh kete liri.

  Dallimi tjeter i madh midis tolerances fetare dhe harmonise fetare eshte se toleranca fetare eshte e mesueshme ne bankat e shkollave, harmonia fetare vetem kultivohet ne familje dhe ne shpirtin e secilit prej nesh. Shpirti nenkupton vendtakimin e krijeses me Krijuesin dhe aty ndodh perplasja e botekuptimit te ngushte njerezor me botekuptimin hyjnor.


  Shembujt e gabuar te tolerances fetare:

  - Njerezit qe nuk dine te respektojne lirine e besimit te cdo individi. Jane te gjithe ata qe besojne se "shqiptaret duhet te besojne ate qe besoj une" duke dashur ne kete menyre tu imponojne te tjereve besimin apo mosbesimin e tyre.

  - Njerezit qe u pelqen qe te flasin ne emrin e popullit apo ne numrin shumes. Lexon shpesh ne temat e forumit njerez qe e kane me te lehte te marrin persiper te flasin ne "emrin e popullit shqiptar" apo "ne shqiptaret..." apo "populli yne..." apo "komuniteti X ..." kur duhet te shpehen se "Une, si besimtar i besimit X, besoj se ....".

  - Njerezve qe u pelqen qe tu mohojne shqiptareve lirine e besimit ne zot per "hir te unitetit kombetar". Kjo eshte edhe trashegimia me e keqe e komunizmit shqiptar, qe krijoi tek shqiptaret botekuptimin e mbrapshte te nje "uniteti ne ateizem" duke iu imponuar me dhune cdo shtetasi qe guxonte te besonte ne Zot. Sa vlen liria e nje shqiptari te vetem nuk vlen "uniteti kombetar" i gjithe shqiptareve pasi nuk mund te kete komb te shendoshe pa liri. Mungesa e lirise prodhon vetem diktatura dhe trauma nga me tragjiket, dhe historia e popullit shqiptar sherben si shembull i keq per gjithe boten e qyteteruar.

  - Njerezve qe u pelqen qe te fusin hundet ne punet e nje komuniteti fetar edhe pse nuk i perkasin atij komuniteti. Kur nje i krishtere flet per probleme te komunitetit mysliman, apo nje mysliman flet per probleme te nje komuniteti te krishtere ne Shqiperi, kjo eshte shkelje me te dyja kembet e tolerances fetare. Cdo besimtar eshte i lire te besoje e praktikoje besimin e tij, e si pjese e praktikimit te besimit, besimtaret kane te drejten qe te organizohen ne komunitetet e tyre. Askush qe nuk i perket atij komuniteti nuk duhet te fusi hundet ne punet e atij komuniteti. Bile kjo vlen jo vetem per shqiptaret qe i perkasin besimeve te ndryshme, por edhe per ata shqiptare qe mund te vijne nga nje familje me nje tradite te caktuar fetare por zgjedhin te mos e praktikojne besimin e tyre e te mos jene pjese e atij komuniteti. As keta nuk kane te drejte te shprehen per punet e komunitetit qe nuk i perkasin. Bile keto nderhyrje, jane te denueshme jo vetem moralisht por jane te denueshmee dhe ligjerisht pasi cenojne pikerisht lirine e praktikimit te besimit.

  Albo

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Pergjigje-Eshte e pa pranueshme te urresh muslimanin dhe kete kerkush nuk e thote, por te respektosh besimin e tij kjo eshte e pa pranueshme, pasi ai dhunon identitein e vertete.Shqipetart jane nje popull fare i vogel dhe per shkak te konvertimit masiv dhe fenomenit te emigracionit sot, rrezikojme te humbasim perfundimisht identitetin e krishtere kombetar. Kjo eshte e rendesishme.Ska ketu urejtje mes njerzish por perplasje per nje ceshtje themelore, shume te rendesishme.Ceshtja e identitetit eshte e pa tolerueshme.Mund te me pushtosh , te me dhunosh, te me varferosh , por i dashtun dua te mbatem i biri i Gjegjrgjit, Muzakes ,Vrana Kondit, jo i Hasanit, Mahmutit , Mehmetit,Aliut e faqe ziut.
  Ironike me fjalet e tua me lart (dhe te gjithe ata qe kane replikuar me ty) eshte se ju e keni me te lehte te flisni per "identitetin shqiptar" apo per "krishterimin", apo per "islamin" si fe, por ju vjen turp te rrefeni besimin tuaj personal. Bile po tu lexosh ato qe shkruani, te krijohet pershtypja se ju jeni hipokritet me te medhenj ne fakt: "Beni sic them une por mos beni sic bej une!". Kur qenka kaq i mire besimi i krishtere, ti perse nuk provon vete ta praktikosh para se ti kerkosh edhe atij myslimanit shqiptar te beje te njejten gje?!

  Albo

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Vet i bashkohem mendimit te te madhit XFILES,jam plotesisht dakort me te dhe do shtoja akomase;

  Sot e 2000 e ca vjet, keto fet qe ju besoni(problemi juaj) u krijuan per qellime, ndarese dhe jo bashkuese, se asnje her nuk ka patur paqe te mirfilt.Gjithmon ka egzistuar, egziston dhe do egzistoj nje lufte e hapur, direkte apo ne distance, sepse fet jan projektuar per qellime djallezore dhe jo njerzore.Problemi nuk eshte libri fetar sic mendojn shumica,POR RRACA qe ka nxierr librin,sepse duhet then se ne kete bot,KA TRE LLOJE RRACASH, secila me me pak apo me shume bastard rreth tyre(popuj te shartuar) dhe fet me te medha jan po TRE? dhe secila rrac perdor nje metode te vjedhur te lasht, per qellimet e veta RRACORE dhe kurrsesi fetare.Nese nje shqiptar zgjedh nje nga keto grupime, ai behet pjestar i bashkesis se rraces qe dominon nje fe te caktuar(persh; nese zgjedh buden bohet direkt, rrac e verdh, nese muhametin, bohet direkt arab, dhe nese zgjedh krishtin del evropian).Keto jan skuadra futbolli mor njerez kure dreqin do e kuptoni kete gje, se na nxorret zorrt e barkut.

  Ps vetem injoranet se kuptojn dot kete qe thash, me falni per shprehejn, por nuk i duroj dot hipokritet e pabes,sepse sot e dy mij vjet vriten perdit njeres ne emer te ketyre feve, dhe ju doni te na bindni per te kunderten se keto paskan qellim te mire.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ironike me fjalet e tua me lart (dhe te gjithe ata qe kane replikuar me ty) eshte se ju e keni me te lehte te flisni per "identitetin shqiptar" apo per "krishterimin", apo per "islamin" si fe, por ju vjen turp te rrefeni besimin tuaj personal. Bile po tu lexosh ato qe shkruani, te krijohet pershtypja se ju jeni hipokritet me te medhenj ne fakt: "Beni sic them une por mos beni sic bej une!". Kur qenka kaq i mire besimi i krishtere, ti perse nuk provon vete ta praktikosh para se ti kerkosh edhe atij myslimanit shqiptar te beje te njejten gje?!

  Albo
  Se kuptoj saktesisht cfare ke dashte me thene.Ketu te gjithe e kane deklaruar se cfare besimi kane, ose me sakte se cfare produkt edukimi jane.Une personalisht kam thene se jam nje produkt i nje familje te krishtere ortodokse,por nuk jam besimtare pasi feja ishte e ndaluar dhe per me teper na kane ushqyer me mesime ateiste marksiste leniniste.Une besoj se jam treguar i sinqerte, kesoj lloj specije jam, made in albania.Kush pretendon te thotese eshte besimtare i devoteshem , ne moshen time , nuk thote te verteten. perkatesine e kam shprehur kudo ne shkrimet e mia dhe ne profil, por ajo qe eshte e vecante ne percaktimin tim fetare, eshte se une perderisa i kerkoj te tjereve qe te lene besimine pushtuesit dhe te rikthehen ne besimin e krishtere(katolik, ortodoks, apo protestant)atehere me duhet dhe mua te ta fus veten ne nje proces konvertimi.Une e shikoj unifikimin e besimit fetare kombetare, si nje nevoje e se ardhmes se shqiperise europiane, si dhe si nje nevoje per te ule kontradiktat per shkak te saj ne rajon dhe brenda vendit tone.Une nuk kuptoj se perse njerzit ngurrojne, kur per me teper e dine se, identiteti i tyre i vertete ka qene katolik dhe ortodos. Ajo cka ke shprehur me lart per tolerancen eshte nje qendrim politik, ashtu shprehet kushtetuta, por jo misionari, jo patrioti, jo progreisti.kushtetuta e politikaneve shiqpetare dhunoi identitetin fetare te krishtere, ortodoks ne jug dhe katolik ne veri.Duke mos e cilesuar krishterimin si te vetmen fe kombetare ajo humbet autoritetin e saj.Edukimi yne shpirterore ka pesuar deformim , ka nje pjese te semure ne ateizem-komunist dhe islamizem, por nuk eshte detyre e kushtetutes te barazoje berthamen , identitetin e vertete te paster si drita, me idologjite e injektuara me dhune nga diktatura komuniste dhe ajo e pushtuesit me te ndyre ne tere historine kombetare Turqia.Cfare kupton ti me tolerancete lejojme pjeset kancerogjene te zhvillohen?Te lejojme plaget te asfiksojne identitetin e vertete?Une nuk do te doja te besoj se ti u bere i krishtere ortodoks se te pelqeu, se e zgjodhe ate si ne supermarket, une deshiroj qe ti i je perkushtuar asaj si je detyre patriotike, se eshte identiteti i te pareve tuaj qe nga viti 330.Per mua feja eshte dhe etni (rrace).Shpesh njeriu eshte ashtu sic sillet, sic e shikon ai boten si krijon mardheniet apo replikon me te tjeret, si vishet si kendon etj.Pra mund te jeshe kollaj i idntifikuar nga sjellja jote ,se je nje oriental apo perendimore, aziatik apo shejtan.Une pranoj si tolerance qe te pranoje largimin e nje te krishteri nga feja pasi kete e pranon dhe bibla, por nuk pranoj qe te mos i beje atij njeriu propogande per tu rikthyer ne origjinen e tije te edukimit shpirterore.
  Perfundimisht Kushtetuta e Shqiperise duhet te sanksionoje me ligj identitetin e krishtere si i vetmi identitet kombetare fetare, pavarsisht se kemi te bejme me nje shtet lik.Clirimi shpirterore eshte nje lufte e pa mbaruar qe nga pushtimi turk.Nese gabuam ne asimilimin tone ne islam te pjeses me te madhe te shqipetareve, kjo nuk do te thote se kjo gjendje duhet rajtur si nje vlere, apo qofte dhe relike turpi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 07-11-2009 m 10:36

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-05-2009
  Postime
  1,152
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mua me duket se ne nga nje komb model per tolerance fetare, duam te shnderrohemi ne nje komb model per intolerance fetare. Kujt po i konvenon kjo?! Normalisht armiqeve tane.
  Nese mundohemi t'i bejme te gjithe shqiptaret muslimane, apo te krishtere, atehere gabohemi rende, sepse as ne Arabi, e as ne Vatikan, nuk kane mundur t'a arrijne kete gje.
  Nese themi se Islami eshte fe e pushtuesit turk, atehere themi se edhe krishterimi eshte fe e pushtuesit serbo-grek.
  Por ne realitet asnjera nuk qendron, sepse feja nuk eshte e as nje kombi, feja eshte e tere njerezise dhe nuk e ka derguar Zoti per ndonje komb te caktuar. Andaj njeriu eshte i lire qe me vetedijen dhe vullnetin e tij t'a zgjedh cilendo fe.

  Pershendetje!

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •