Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 88
  1. #21
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Anesti_55, nga nje ane thua qe je "i pafe" nga ana tjeter thua se "Krishterimi duhet te jete feja e popullit tim". Dhe me e bukura eshte se insiston qe gjithe populli shqiptar duhet te unifikohet ne fene e krishtere.

    Kur feja e krishtere qenka kaq e mire sa ua rekomandon edhe myslimaneve shqiptare, nuk do beje mire qe te filloje e ekploroje besimin e krishtere vete ne fillim?!

    Ajo cka ke shprehur me lart per tolerancen eshte nje qendrim politik, ashtu shprehet kushtetuta, por jo misionari, jo patrioti, jo progreisti.kushtetuta e politikaneve shiqpetare dhunoi identitetin fetare te krishtere, ortodoks ne jug dhe katolik ne veri.Duke mos e cilesuar krishterimin si te vetmen fe kombetare ajo humbet autoritetin e saj.
    Po do te jetosh mes te krishteresh, shko e behu murg ne ndonje manastir orthodhoks apo katolik, meqenese te vlon shpirti per kete fe. Por mos bej gafa si keto me lart, se i humbet piket. Kushtetuta nuk eshte nje ligj dosido, eshte ligji themeltar i asaj shoqerie, eshte kontrata e perbashket e gjithe shtetasve shqiptare qe jetojne ne ate vend. Nese kushtetuta do te mbante anen e shumices myslimane duke e kthyer Shqiperine ne "Republike Islamike", te garantoj une qe te gjithe te krishteret shqiptare ose do te largoheshin nga ai vend per te mos u kthyer me kurre ne te, ose do te shpallnin "Republiken e Krishtere" shqiptare. Nese Kushtetuta do te mbante anen e te krishtereve, qofshin keta katolike apo orthodhokse, atehere shumica myslimane do te niste lufte civile ne vend duke refuzuar qe te behej pale e nje shteti te tille, do te shpallnin republike me vete, sic bene ne 1912 ne Durresin tend te dashur, Esat Pashe Toptani e Faik Konica.

    Kushtetuta respekton njesoj te drejtat e gjithe shtetasve te vete: respekton te drejten e atij myslimanit ashtu sic respekton edhe ate te drejten e atij te krishterit, ashtu sic respektone dhe te drejten tende per te mos besuar fare. Kjo e ka emrin liri e garantuar me ligj kurse ato "bindjet" e tua me lart nuk jane gje tjeter vecse enderra donkishoteske qe shiten per patriotizem por qe ne thelb te vete shkaterrojne harmonine e bashkejetesen e shoqerise shqiptare.

    Kush nuk respekton Kushtetuten shqiptare nuk perfundon vetem ne burg, por humbet edhe te drejten e shtetesise shqiptare. Te jesh shtetas shqiptar do te thote pikerisht te respektosh Kushtetuten e atij vendi. Pak rendesi ka se cfare besimi ke, cfare ngjyre e ke lekuren apo cfare grupi etnik i perket.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-11-2009 më 03:06

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Anesti_55, nga nje ane thua qe je "i pafe" nga ana tjeter thua se "Krishterimi duhet te jete feja e popullit tim". Dhe me e bukura eshte se insiston qe gjithe populli shqiptar duhet te unifikohet ne fene e krishtere.

    Kur feja e krishtere qenka kaq e mire sa ua rekomandon edhe myslimaneve shqiptare, nuk do beje mire qe te filloje e ekploroje besimin e krishtere vete ne fillim?!



    Po do te jetosh mes te krishteresh, shko e behu murg ne ndonje manastir orthodhoks apo katolik, meqenese te vlon shpirti per kete fe. Por mos bej gafa si keto me lart, se i humbet piket. Kushtetuta nuk eshte nje ligj dosido, eshte ligji themeltar i asaj shoqerie, eshte kontrata e perbashket e gjithe shtetasve shqiptare qe jetojne ne ate vend. Nese kushtetuta do te mbante anen e shumices myslimane duke e kthyer Shqiperine ne "Republike Islamike", te garantoj une qe te gjithe te krishteret shqiptare ose do te largoheshin nga ai vend per te mos u kthyer me kurre ne te, ose do te shpallnin "Republiken e Krishtere" shqiptare. Nese Kushtetuta do te mbante anen e te krishtereve, qofshin keta katolike apo orthodhokse, atehere shumica myslimane do te niste lufte civile ne vend duke refuzuar qe te behej pale e nje shteti te tille, do te shpallnin republike me vete, sic bene ne 1912 ne Durresin tend te dashur, Esat Pashe Toptani e Faik Konica.

    Kushtetuta respekton njesoj te drejtat e gjithe shtetasve te vete: respekton te drejten e atij myslimanit ashtu sic respekton edhe ate te drejten e atij te krishterit, ashtu sic respektone dhe te drejten tende per te mos besuar fare. Kjo e ka emrin liri e garantuar me ligj kurse ato "bindjet" e tua me lart nuk jane gje tjeter vecse enderra donkishoteske qe shiten per patriotizem por qe ne thelb te vete shkaterrojne harmonine e bashkejetesen e shoqerise shqiptare.

    Kush nuk respekton Kushtetuten shqiptare nuk perfundon vetem ne burg, por humbet edhe te drejten e shtetesise shqiptare. Te jesh shtetas shqiptar do te thote pikerisht te respektosh Kushtetuten e atij vendi. Pak rendesi ka se cfare besimi ke, cfare ngjyre e ke lekuren apo cfare grupi etnik i perket.

    Albo
    Pa dashur te replikoj per cdo shprehje po te pergjigjem shkurt dhe ne menyre te pergjitheshme.Anesti eshte produkti i diktatures shqipetare qe paraqitet nevitet 90.Une jam i verteti keshtu sic paraqitem dhe se jam otrodiks ne trashegimni, jam i barazvlefshem me bashkeatedhetaret muslimane ketu qe po per te njetat shkaqe nuk jane besimtare.Nuk e mohoj se gjate kesaj periudhe elemente te pervetshem ,te cilet i kane kapercyer shpejt problemet e tranzicionit jane bere besimtare te devotshem.Nje kryefamiljari te pergjegjeshem, ne kete realitet te ri ju deshte harxhoje shume energji per te mbijetuar, pa lene keshtu mundesine ti perkushtohet dhe fese.Ku e lexove ti qe une nuk bej perpjekje per tu bere besimtar i mirfillte?Ne dobesine time per te qene i sinqerte ?Po a nuk eshte ky nje virtyt i krishtere?Pra a nuk jam ne rruge te drejte?
    Ne ceshtjen e Kushtetutes , mos i ndaj gjerat me sepate, pasi nuk len vend per diskutim.Nje njeri si une jeton dhe pa kushtetute komunistesh apo interesaxhinjsh dhe pa police dh pa gjykate dhe pa sistem drejtesie , jam i sigurte se problemin nuk eshte Anesti, por te tjeret........Kushtetuta dhe te tjerat...sherbejne per keto shtresa .....dhe jo per nivelin e edukimit tim.Kur flas per identitein fetare te kombit une shprehem si patriote dhe si qytetare qe e shikoje kete si prioritet per popullin tim.Ne ceshtjen e edukimit fetare kam thene gjithmone se jam ne proces.Me duket se dhe per tu bere rrugac komunist duheshin prova disa muaj, apo dhe dy tre vjet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 08-11-2009 më 21:45

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    pershendetje Anesti55
    Kuptoj qe te shqeteson kriza e identitetit shqiptar gje qe tregon mbi te gjitha, je patriot,dhe cdo shqiptar qe i dhemb Shqiperia,perpiqet qe te gjeje arsyen dhe rruge dalje,edhe pse mund te jene utopike.Sepse ato jane destine te kombeve dhe nuk zgjidhen me idera.
    Historia dhe pozicjoni gjografik ne shekuj na ka dhene kete shanc.Sa njohje dhe urtesi kemi aq edhe flasim.
    Po jap edhe une mendimin tim. Kjo eshte nje Teme ku behet fjale per "tolerance Fetare".dhe kjo hap shume diskutime.
    Ju kishit mendim per ti konvertuar shqiptaret ne nje fe!!?? kete e jep nje laik thjesht se eshte i bindur qe shqiptaret myslimane jane keq, dhe po u kthyen ne katolike o ortodoks o protestante do te shpetoje Shqiperia!!!?? Ide utopike e pa realizueshme.
    Eshte e vertete nqs ne si komb do te ishim te identifikuar, edhe ne nje fe,do te ishim me unik me patriote per te shkrire interesat e vendit dhe ato shpirterore ne nje, dhe me te imunizuar ndaj goditjeve percarse, nga fqinjet ,per te na coptuar,Nqs ata sot jane me te forte se ne(dhe realisht jane shume te forte), jane se identifikojne patriotizmin edhe me fene.I kemi pare qe ne cdo problem kombetar qe kane, del ne krah te djathte te presidentit lideri fetar,qofte ky katolik,ortodoks,judaist apo mysliman( lindja e mesme)
    Ne sot nuk behemi me ligj Katolik,ortodoks,protestant apo musliman.Harroje!!qaj po deshe.
    Por me shume eshte per te qare qe ky vend qe quhet Shqiperi ka aq pak qe besojne tek Krijuesi i Tyre qe ju ka dhene dhurate nje vend e natyre aq te begate me te gjitha,sa edhe Izraeli si toke e premtuar do te kishte zili !
    Por ka shume si ju Anesti55( jo per ofeze)qe flasin,sa here t'i jepet mundesia, se ka origjine ortodokse o dicka tjeter .
    -Por une po te pyes me shume sinqeritet-A ke menduar ndonjehere se, eshte NJE Zot mbi ty qe gjithmone te ka mbrojtur,dhe vazhdon te te prese qe para se te flasesh per Te, ti thuash : -Po te dua dhe desheroj te te njoh me shume!
    Per kete gje ka gjithmone kohe,nuk te ndalon as materjalizmi qe ke bere ne shkolle as mosha.
    Po te them nje kurjozitet Shqiptaret mund te krenohen per Krishterimin jo pas vitit-330.me Konstandinin,qe e barazoi kishen me shtetin pra ne gjithe perandorine Romake te gjithe shtetasit i konvertoi nga pagane ne te krishtere!
    Por per kohen para viteve330, ku ne France ,Angli, Gjermani,Serbi, Rusi,e Amerike mbizoteronte Paganizmi i eger, ketu ne Shqiperi mblidheshin neper shtepira te krishteret e pare te cilet kishin zgjedhur me deshire dhe pasjon te ndiqnin Krishtin.edhe pse perndiqeshin e persekutoheshin nga Roma pagane.
    Thuhet nga shkrimet qe jane gjetur se ne keto vite mblidheshin bashke ne Durres rreth 75 familje te krishtera shqiptare! bukur apo jo dicka per tu krenuar vertet!...
    Shqiptaret nuk mund te behen kurre bashke te krishtere me te rene te shkopit, me ortdoksine ne qender te Athines o Beogradit,apo katolik me qender ne Rome,apo te gjithe shqipetaret myslimane me qender ne Meke!!
    Por, deri sa Perendia te na bashkoje bashke ,le t'a pranojme me qetesi njeri tjetrin ta respektojme ,pa harruar qe jemi nje komb e nje gjuhe.
    Ketu ne Forum kam lexuar nje poezi shume te bukur dhe kuptimplote dhe po i lutem Matrix te me ndimoje ta sjelle dhe ta sjelle ne kete teme me duket qe qehet ""A mund te dale nje gje e mire nga Shqiperia"
    Edhe nje here i dashur Aleksi55 mos e mbyll zemren per Zotin tend as nje here nuk eshte vone.Ata qe besojne tek Ai nuk jane qaramane,te dobet e frikacake o se s'kane cfare te bejne tjeter,e nuk perballojne dot jeten ,perkundrazi jane te forte, besnik dhe te afte te perballojne shume mire jeten e tyre.

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    “Tolerance fetare” do te thote:

    Te shtrish lirine fetare tek te gjithe njerezit e te gjitha traditave fetare apo dhe tek ateistet, edhe nqs ju nuk i pranoni keto praktika apo besime. Te kesh tolerance fetare nuk nenkupton qe ju i pranoni si te verteta ato besime; Kjo thjesht tregon respektin tuaj per te drejten qe ato kane per te ekzistuar, dhe respekt per anetaret e nje komuniteti fetar per te ushtruar dhe mbajtur besime te ndryshme nga tuajat, pa qene te diskriminuar per kete.

    “Toleranca fetare” nuk nenkupton:

    1-) Qe ju pranoni se cdo besim eshte njelloj i vertete
    2-) Qe ju nuk duhet te kritikoni veprime qe demtojne te tjeret, te cilat mund te jene motivuar nga feja
    3-) Qe ju nuk duhet te dialogoni me njeri-tjerin per bindjet tuaja fetare, duke ruajtur respekt te ndersjelle

    “Toleranca fetare” nenkupton qe ju mund te:

    1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni
    2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
    3-) Te dialogoni me te tjere per t’ju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar

    Ftoj secilin nga ju te shkruaje ate qe mendon ne lidhje me "Tolerancen Fetare" si vlere e shoqerive moderne
    faliminderit dhe te lumte qe keni hap ket tem ,andaj po jap mendimin tim. Toleranca fetare eshte ta praktikoshe vete fene qe i perket ,ta thirreshe tjetrin ne ate besim me sinqeritet pore asnjiher mose e lendoshe tjetrin se ka nji besim te gabuar ose tregime nga mesjeta. Zoti ka mundsi te na tregoj rrugen e besimit edhe me dhune po ai krijusi yne ka deshire besimtari vete me deshire ta falenderoj ta madhruj ta doje e respektoj ZOTIN e madhrishem dhe tjert ti thrase per nji qellim Madhrimin e Zotit tone qe na krijoj nga hiq nga asgjeja na beri qenje te dashura te diture e pa as nji temet ,ather sa e pa logjike te mose shprehum respekt ,falenderim per ZOTIN tone te madhrishem pa te meta dhe te vetmin sundimtare te GJITHSISE.

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    “Tolerance fetare” do te thote:

    Te shtrish lirine fetare tek te gjithe njerezit e te gjitha traditave fetare apo dhe tek ateistet, edhe nqs ju nuk i pranoni keto praktika apo besime. Te kesh tolerance fetare nuk nenkupton qe ju i pranoni si te verteta ato besime; Kjo thjesht tregon respektin tuaj per te drejten qe ato kane per te ekzistuar, dhe respekt per anetaret e nje komuniteti fetar per te ushtruar dhe mbajtur besime te ndryshme nga tuajat, pa qene te diskriminuar per kete.

    “Toleranca fetare” nuk nenkupton:

    1-) Qe ju pranoni se cdo besim eshte njelloj i vertete
    2-) Qe ju nuk duhet te kritikoni veprime qe demtojne te tjeret, te cilat mund te jene motivuar nga feja
    3-) Qe ju nuk duhet te dialogoni me njeri-tjerin per bindjet tuaja fetare, duke ruajtur respekt te ndersjelle

    “Toleranca fetare” nenkupton qe ju mund te:

    1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni
    2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
    3-) Te dialogoni me te tjere per t’ju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar

    Ftoj secilin nga ju te shkruaje ate qe mendon ne lidhje me "Tolerancen Fetare" si vlere e shoqerive moderne
    faliminderit dhe te lumte qe keni hap ket tem ,andaj po jap mendimin tim. Toleranca fetare eshte ta praktikoshe vete fene qe i perket ,ta thirreshe tjetrin ne ate besim me sinqeritet pore asnjiher mose e lendoshe tjetrin se ka nji besim te gabuar ose tregime nga mesjeta. Zoti ka mundsi te na tregoj rrugen e besimit edhe me dhune po ai krijusi yne ka deshire besimtari vete me deshire ta falenderoj ta madhruj ta doje e respektoj ZOTIN e madhrishem dhe tjert ti thrase per nji qellim Madhrimin e Zotit tone qe na krijoj nga hiq nga asgjeja na beri qenje te dashura te diture e pa as nji temet ,ather sa e pa logjike te mose shprehum respekt ,falenderim per ZOTIN tone te madhrishem pa te meta dhe te vetmin sundimtare te GJITHSISE.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    faliminderit dhe te lumte qe keni hap ket tem ,andaj po jap mendimin tim. Toleranca fetare eshte ta praktikoshe vete fene qe i perket ,ta thirreshe tjetrin ne ate besim me sinqeritet pore asnjiher mose e lendoshe tjetrin se ka nji besim te gabuar ose tregime nga mesjeta. Zoti ka mundsi te na tregoj rrugen e besimit edhe me dhune po ai krijusi yne ka deshire besimtari vete me deshire ta falenderoj ta madhruj ta doje e respektoj ZOTIN e madhrishem dhe tjert ti thrase per nji qellim Madhrimin e Zotit tone qe na krijoj nga hiq nga asgjeja na beri qenje te dashura te diture e pa as nji temet ,ather sa e pa logjike te mose shprehum respekt ,falenderim per ZOTIN tone te madhrishem pa te meta dhe te vetmin sundimtare te GJITHSISE.
    Me fal ,nese nga c'kam shkruar me siper te kam lenduar.
    Kuptohet qe je kunder ,e se ke dash te japesh mendimin tend me kulture.
    Gjithsesi po bej nje sqarim te shkurter.
    Jam dakort 100% me ju se Perendia ka lejuar nder shekuj edhe shpaten per perhapjen e besimit ne bote.
    Por dokumentat e shkruara per ngjarje te ndodhura ne lashtesi jane vete Historia,per me teper kur ka te beje me Ne shqiptaret.
    Me fal por gjithe histora e besimeve tona te krishtere e myslimane eshte e mbushur me judej, arabe e greke,dhe nese keta besimtare bashkekombes tane, demostrojne se populli yne nuk e ka besimin tek Perendia jo vetem nga shpata por edhe me vullnet te lire qe ne shekullin e pare?kur nuk ekzistonin fare as Bibla as Kurani as katolicizmi dhe as ortodoksia as edhe myslimanizmi, dhe kur gjithe bota ishte e mbushur me paganizem!(cfar te keqe ka?)
    Me fal edhe nje here nese te kam lenduar ne besimin tend por qellimi ka qene per te ngritur lart nje te vertete te kombit tone,qe ne shqiptaret kemi besimin tek Perendia jo vetem me shterngim dhe shpate ,por te zgjedhur edhe me vullnet te lire qe nga thellesia e viteve,ashtu si ju dhe une...
    Dote degjoja me shum interes histori qe tregojne per besimin e popullit tone te zgjedhur me vullnet te lire dhe jo vetem nga detyrimi(nga cdo besim)

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE=Luani33;2478175]

    pershendetje Anesti55
    Kuptoj qe te shqeteson kriza e identitetit shqiptar gje qe tregon mbi te gjitha, je patriot,dhe cdo shqiptar qe i dhemb Shqiperia,perpiqet qe te gjeje arsyen dhe rruge dalje,edhe pse mund te jene utopike.Sepse ato jane destine te kombeve dhe nuk zgjidhen me idera.
    Historia dhe pozicjoni gjografik ne shekuj na ka dhene kete shanc.Sa njohje dhe urtesi kemi aq edhe flasim.
    Po jap edhe une mendimin tim. Kjo eshte nje Teme ku behet fjale per "tolerance Fetare".dhe kjo hap shume diskutime.

    Edhe nje here i dashur Anesti_55 mos e mbyll zemren per Zotin tend as nje here nuk eshte vone.Ata qe besojne tek Ai nuk jane qaramane,te dobet e frikacake o se s'kane cfare te bejne tjeter,e nuk perballojne dot jeten ,perkundrazi jane te forte, besnik dhe te afte te perballojne shume mire jeten e tyre.
    pershendetje.Nuk di se ku ta kem shprehur une, se jam per largimin nga besimi i krishtere qe dhe ti si dhe Albo ma veni ne dukje.Une leviz ne te njejtin drejtim e kahje me ju, por me shpetjesi te ndryshme.Une ne temat e mija nuk kerkoj se c'rruge duhet te marre Anesti por shoqeria.Une e kam zgjedhe drejtimin tim .Ceshtja e perkushtimit ndaj fese per ne shqipetaret nese do te kishte nje paraqitje grafike, eshte pikerisht kjo pike ku une e kam vendosur vehten sot.Mua nuk me interesojne individet,si ato qe mbahen per ateiste dhe qe perbuzin fene si dhe per ato qe jane vetrete apo jane shprehur se kane arrite te behen besimtare te devoteshem.Mua me intereson e pergjithshmja. Per mua kjo shtrese magioretare eshte indiferente ndaj fese, nuk ka tendenca per ta perbuze dhe as ta perqafoje ate.Kjo shtrese ruan ritet zakonet por nuk tenton ti afrohet kulteve.Kjo shterese pranon te thote se cfare feje trashegon por nuk eshte besimtare eshte thjeshte indiferente. Pra eshte nje shoqeri e pa edukuar me fene.Kjo me intereson mua dhe per kete une e kam vene veten ne kete pike te grafikut.A nuk duhet orijentuar kjo magiorance?A nuk eshte me e perpunueshme kjo per ndryshime madhore ne kerkim te moralit fetare? Mua s'me interesojne kleriket as besimtaret e perkushtuar me devotshmeri ndaj fese, keto jane pika ekstreme qe kane arrite objektivin ne kahe te ndyshme (- +).Une e kam vendosur veten ne ate pjese te shoqerise shqipetare qe ka premisa per te pranuar ndryshime.Une nuk mund te beje propogande si nje fondammentalist i fese ortodokse apo katolike, une ndejhem dhe synoj te jem pjese e kesaj shoqerie, ku te keme mundesine qe duke qene ne te njetat ndjeshmeri ndaj religionit te keme mundesi te preke ndjesite e tyre patriotike, ndjesine e tyre per tu ndjere perendimore,ndjesite e tyre per te krijuar nje mentalitet te ri te nje bashkesie europiane pa kufi, ndjesite per te ule divergjencat mes etnive rajonale, apo dhe ato europiane, ndjsite e tyre per nje kontribut drejt nje ballkani ne paqe dhe nje europe me dashamirese per ne shqipetaret.Ky eshte kuptimi i vertete i ndertimit te struktures se tolerances, pra te rrisim dashurine dhe jo urrejtjen mes njerezve dhe popujve te ndryshem dhe per me teper me ato vende qe kemi pase dhe me shume konflikte.Une nuk jam per te ndertuar te ardhmen mbi nje baze urrejtje historike me popujt e rajonit por duke bere c'eshte e mundur per te ndyshuar tek vetja ato vecori qe nxisin urrejtjen tek ato.Nuk eshte rruga e drejte per te ushqyer shoqerine me urejtje te cdo gjeje e komeshijeve tane.Ne kete pike duhet te dalloje toleranca dhe jo une ne llogoren time e ti ne tenden.Sot per here te pare jemi te lire per te menduar keshtu, kurre me pare ne keto kushte lirije ndonese e me plage qe na shkaktoi tranzicioni politike, si ketu dhe ne Kosove.Tashme qe kohet ndryshuan, ka nevoje per mentalitet te ri politike, qytetare dhe fetare.E pra le ti diskutome ne vecati keto tema ne rubrikat perkatese pa fyerje por me dashuri e respekt pasi dhe se japin sinjale utopie, jane kaq te nevojshme per te formatizuar mentalitetin tone.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 09-11-2009 më 20:22

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    [QUOTE=Anesti_55;2478729]
    Citim Postuar më parë nga Luani33 Lexo Postimin






    pershendetje.Nuk di se ku ta kem shprehur une, se jam per largimin nga besimi i krishtere qe dhe ti si dhe Albo ma veni ne dukje.Une leviz ne te njejtin drejtim e kahje me ju, por me shpetjesi te ndryshme.Une ne temat e mija nuk kerkoj se c'rruge duhet te marre Anesti por shoqeria.Une e kam zgjedhe drejtimin tim .Ceshtja e perkushtimit ndaj fese per ne shqipetaret nese do te kishte nje paraqitje grafike, eshte pikerisht kjo pike ku une e kam vendosur vehten sot.Mua nuk me interesojne individet,si ato qe mbahen per ateiste dhe qe perbuzin fene si dhe per ato qe jane vetrete apo jane shprehur se kane arrite te behen besimtare te devoteshem.Mua me intereson e pergjithshmja. Per mua kjo shtrese magioretare eshte indiferente ndaj fese, nuk ka tendenca per ta perbuze dhe as ta perqafoje ate..
    Pershendetje,nese jam gabim ne ate qe aludova,ne lidhje me besimin tend te kerkoj te falur.Por s'ka rendesi fare,se cfar mendon c'dokush. Besimi eshte individual ,eshte si nje llampe qe ndrit tek besimtari e kenaq syte e Zotit.
    Ke te drejte ne raport me besimin ne Zot ne Shqiperi. Sondazhet qe jane bere nga religjone te ndryshme dhe laike eshte konstatuar se pyetjes a beson ne Zot, i jane pergjigjur me "Po" pak njerez, aq pak sa nuk i kane publikuar,sa religjonet tradicjonale me perqindjet qe kane pretenduar ...do dilnin me gisht ne goje.
    Persa i perket mendimit se nje popull, mund te ndryshohet, te behet me i zhvilluar duke u zgjuar nje dite i krishtere... po ta them prape se s'ka emer tjeter vec utopi.
    Kete mendim e degjon shpesh edhe nga laike,ata thone se Shqiperia do te behet me e kulturuar nese Shqiptaret(pra turma ,jo ata) do fillonin te besonin dhe shkonin ne kishe cdo te djele,dhe te mesonin se sa mekatare qe ishin!
    Por po ti pyesesh vete ata( pra keta ideolog : Po ju a besoni? ata do te pergjigjen te cuditur-Joooo ne? - ata te thjeshtet ne jemi ne rregull!
    E fundit , eshte se une nuk mendoj se cdo popull ne krye ka ate udhehqje qe meriton.Une besoj se ne vendin tone, nuk ka faj populli ;ky popull kurre s'ka patur shansin te kete nje udheheqes, nje lider (idealist largpames)qe t'a drejtonte me mencuri e urtesi....Dhe per mendimin tim keta lloj lideri mund t'ja jape si dhurate popullit tone, vetem Perendia.....Le te shpresojme! mgjthse akoma nuk duket ne horizont..

  9. #29
    interesant , se paskam ditur se feja kombetare shqipetare na paska qene krishterizmi, po jezuzi ku ka lindur ne lac , apo ne durres , ose ne vlore .kjo vlen per ti anest 55, sepse mundohesh te shkruash ( te mencurohesh ) po si duket je krejt i coroditur dhe nuk e din se ku je .

    po cka me te paret tane te cilet kan besuar ne paganizem ??????
    I penduari nga gjynahu eshte si ai i cili nuk ka fare gjynah

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga halil_gostivari Lexo Postimin
    interesant , se paskam ditur se feja kombetare shqipetare na paska qene krishterizmi, po jezuzi ku ka lindur ne lac , apo ne durres , ose ne vlore .kjo vlen per ti anest 55, sepse mundohesh te shkruash ( te mencurohesh ) po si duket je krejt i coroditur dhe nuk e din se ku je .

    po cka me te paret tane te cilet kan besuar ne paganizem ??????
    Pershendetje.Nuk me habit me ato qe ke shkruar, Ke dy mangesi ne sinkron me njera tjetren. Nje, qe nuk din te lexosh gratis ne portalin shqipetare per te mesuar se cfar feje kane shqipetaret dhe me cfar feje kerkojne te na prezantojne.E dyta ,ke ngaterruar rubriken, ketu nuk eshte vendi per humor dhe sidomos te nje niveli ordiner!!!!!Nese nuk kerkon falje do te kerkoj te perjashtojne.Merr shembull nga replikat e me siperme dhe te kuptosh se ceshte toleranca , se ceshte edukimi i krishtere, se c'do te thote te jesh sa me afer virtyteve te Krijuesit.Ne vendin tend ke nje manastir dhe ketu ne forum nje shkrim per te.Nese manastiri ka mbet i pa shkelur nga shqipetaret maqedonas,( te cileve u perket )atehere do te kuptojme se ju jeni akoma ne pyll, s'keni zbritur akoma, pra ka te drejte ai qe beri enciklopedine.Manastiri aty ka qene per mijra vjet me dyer hapur qe kur u be per shqipetare dhe jo shqipetare, por nese per 600 vjet aty nuk shkel kembe shqipetari ,do te thote se ose ato mungojne,ose jane asimiluar ose jane kthyer ne pyllare pra pa identitet.Pra nese kerkon te na diskutosh ketu nise nga manastiri, falu nje here atje e me pas na trego se sa shqipetare ndjehesh.

    Paganizmi eshte faza e pare e besimit te qenies njerezore dhe kjo nuk eshte argumet per tu rikthyer atje.Ne e kemi fene tone identitetin tone fetare kombetere.Religioni nuk blihet ne supermarket sa here ti teket nje force madhore e brendeshme apo e jashteme.Keto forca mund ta demtojne , mund ta deformojne, mund te mekatojne deri ne braktisje te identitetit masiv, por kjo nuk do te thote se nje dite, kur te ndjehem i cliruar te mos kem te drejten morale, per tu rikthyer atje ku nderin ma moren,ku degen ma keputen, ku me humben fisin, ku me humben vellain , moteren, kusherijte, pra atje ku me te gjithe forcen me shkeputen dhe me basarduan trashegimnine genealogjike te familjes e te fisit.Prandaj Halil nuk kabitem nga shkrimi yt, pasi ti nuk je i verteti, ti je nje produkt pushtuesi, pra merre me mend se me sa pasion ka punuar ai per te te bere ty ,qe te kesh alergji per mua dhe dashuri per ate, qe eshte dhunuesi "qe tu ul ne voter e qe na mori nderin me nene e moter".(V.Pasha)Ty vetem emri i vendit te quan shqipetare , reagimin , mardheniet e cdo veprim e ben si turk, ke humbe c'do ndjesi, c'do respekt per ate cka ke nen toke dhe mbi toke, nje histori te tere , nje identitet te mrekullueshem, nje identitet te krishter!!!Asgje se lidhe kete vend me islamin , asnje deshmi e tij nuk i ka rrenjet ne kete toke.Xhamijat sjane gje tjeter, vecse plage kancerogjene qe e kane shemtuar bukurine ,qe i kane marre madheshtine, qe i kane sjelle kaq dhimbje pa fund atedheut tone te dashtun, me fatkeqi ne europe.


    Nuk eshte e rendesishme te besosh ne Zot, pasi pa marre nje edukim per te eshte e veshtire.Njeriu pranon ne menyre aproksimative ate besim qe te paret e tij kane pase, ate besim qe ka rajoni me te cilin ke mardhenie interesi, ate besim qe ka dhene konkretisht nje produksion te njeriut cilesore.Shikoje shqiperine , ballaknin dhe krahasoi me eurpoen.Pra ku vuri kemben pushtuesi turk,dhe ku ai ka mbete shpirterisht ,prapambetja eshte me e madhe.Prandaj eshte e rendesishme te pranojme kthimin ne identitet, qe te vishemi me virtytet e shenjta dhe kur te ndjejme ndryshimin real te vetja e te kombi do te themi se paskemi qene besimtare te mire.


    Dhe nese ne shume vende te civilizuara po shohim nje largim nga kultet, apo nga besimi, kjy eshte nje abuzim qe njeriu i sotem kerkon te bej ndaj atij investimi shekullor te te pareve te tij.Nese ne Europe kemi njerez qe nuk besojne me, kjo nuk do te thote se ato nuk jane nje produkt i krishtere, pasi ato replikojne si te krishtere, krijone mardhenie si te krishtere,gezojne vallezojne kendojne apo shijojne jeten ne menyren e krishtere.Pra ajo c'ka nxjerrin nga goja, nuk konvenon me c'ka ato jane rrealisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 11-11-2009 më 11:22

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Toleranca fetare eshte, te mos urresh tjetrin per shkak te fese se tij.
    La verita' ti rendera' libero!

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684

    Exclamation

    Ne duar te kujt eshte toleranca fetare ?

  13. #33
    Çufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Citim Postuar më parë nga Gj.Fishta Lexo Postimin
    Ne duar te kujt eshte toleranca fetare ?
    Ne duar te te gjithe antareve, si puna jote dhe e imja.

    Eshte ne doren e te gjitheve ne per ta bere reale tolerancen, apo per te sjelle ne jete debate intolerante.
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Ne duar te te gjithe antareve, si puna jote dhe e imja.

    Eshte ne doren e te gjitheve ne per ta bere reale tolerancen, apo per te sjelle ne jete debate intolerante.
    Debatet jan te tolerueshme, ato qe s'tolerohen jan fyerjet. Nuk mund te ket debat nese interlokutori fillon dhe te ofendon. Kjo ne fakt nuk duhet toleruar, sa i perket mospajtimeve n'aspektin fetar, keto jan permbrenda tolerances. Ne nuk mund ta mohojm njeri tjetrin, por mund te diskutojm, te debatojm se tek e fundit qe te dy palet pretendojm se jem e Verteta. Kam pas ndermend ti hapi edhe disa tema qe mund ti afronin muslimanet dhe krishteret me mir se rreth nje "sofre,, por e shoh qe kjo nuk mund te jet e mundshme, se paku ketu, ku intolernca triumfon ne çdo tem.

  15. #35
    Citim Postuar më parë nga Gj.Fishta Lexo Postimin
    Ne duar te kujt eshte toleranca fetare ?
    Sipas gjasve jo ne dor te fetarve apo feve, e keni menderos fare edhe Hitleri ka qen me tolerant se ju <fetaret e leshit>
    Revolution 1848

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Toleranca fetare eshte, A mos urresh tjetrin per shkak te fese se tij.
    Term i gabuar dhe fyes.Me "torlerance" ne gjuhen
    teknike kuptojme limitin e nje gabimi te lejuar.Ne ceshtjen e religionit kuptojme limitin e devijimit nga rregullat fetare.Kur flasim per tolerancen mes religioneve kuptojme karhesimin e lejimit te devijimit per te njetin problem.Ps. si sillet bibla dhe kurani nese nje besimtar konvertohet ne fe te tjeter, c'qendrim mbajne keto religione nese nje besimtar kryen nje mekat , pra godet nje tjeter brenda fese se tij, etj.Ne konceptim ushtarak , toleranca ka te beje me leshim te pranueshem,ne favor te armikut etj.Ne perplasjet mes dy individeve, njeri terhiqet si me i edukuar se tjetri, ose ben leshim pasi kupton se oponenti eshte shum negativ dhe mund te degjeneroje problemin duke sjelle humbje te dy paleve etj.
    Ne te gjitha keto shembuj kuptojme se perdorimi i ketij termi eshte jo vetem i gabuar por dhe fyes.
    I vetmi term i perdorshem eshte "Respektoj" besimin e tjetrit.Por dhe ky term nuk hyn ne pune ne rastin e shqipetareve.Edukimi i tyre ishte nje program qe cenonte rende te drejtat e pjese tejeter te popullit, ishte nje program i qellimshem armiqesor jo vetem per shqiptaret por dhe per popujt e tjere ne Perandori.Nese ne kurrizin e secilit te krishter u ushtrua dhune bestiane, nese ne jeten e tyre u kufizuan me ligjet e Kalifit Omar, nese mbi to u injektua nje urrejtje e madhe, nese si shkak i kesaj dhune , padertjesie , te krishteret humben pronen, humben nderin,humben cdo te drejte minimale njerezore, atehere, Kush eshte ai njeri normal qe te thote se respektoj edukimin tend?OOOOOOOOuuuu!Mos beni gallate mbi dhimbjen e te pareve tane.Por duke qene se Zoti na ka detyruar te bashkejetojme sebashku per interesa me madhore, atehere, po ne te humburit ju derjtohemi juve mekatareve me thirrjen me paqesore : "JU lutemi ndryshoni"qe perkthehet , hade te behemi njelloj, te edukohemi njelloj , te heqim c'do pengese per nje jete te perbashket , te hedhim tej ate rregullore te ndyre qe na vune ne mes per tu percare.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2011
    Postime
    23
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    “Tolerance fetare” do te thote:

    Te shtrish lirine fetare tek te gjithe njerezit e te gjitha traditave fetare apo dhe tek ateistet, edhe nqs ju nuk i pranoni keto praktika apo besime. Te kesh tolerance fetare nuk nenkupton qe ju i pranoni si te verteta ato besime; Kjo thjesht tregon respektin tuaj per te drejten qe ato kane per te ekzistuar, dhe respekt per anetaret e nje komuniteti fetar per te ushtruar dhe mbajtur besime te ndryshme nga tuajat, pa qene te diskriminuar per kete.

    “Toleranca fetare” nuk nenkupton:

    1-) Qe ju pranoni se cdo besim eshte njelloj i vertete
    2-) Qe ju nuk duhet te kritikoni veprime qe demtojne te tjeret, te cilat mund te jene motivuar nga feja
    3-) Qe ju nuk duhet te dialogoni me njeri-tjerin per bindjet tuaja fetare, duke ruajtur respekt te ndersjelle

    “Toleranca fetare” nenkupton qe ju mund te:

    1-) Te besoni, shpallni apo praktikoni pa kurrfare censure ate qe besoni
    2-) Qe ju mund te ndryshoni bindjen tuaj fetare ne cdo kohe
    3-) Te dialogoni me te tjere per t’ju treguar ate qe besoni duke ua shpjeguar, pa qene te paragjykuar

    Ftoj secilin nga ju te shkruaje ate qe mendon ne lidhje me "Tolerancen Fetare" si vlere e shoqerive moderne
    Hyra ne kete teme per te dhene edhe une nje mendim, per tolerancen fetare, por, tani, thjesht po bej nje copy paste te komentit te Matrix. E gjeta veten te shprehur plotesisht tek ky koment pervec, ndoshta termit "tolerance", i cili mbase duhet zevendesuar; Thanks Matrix!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Çelsi : 07-11-2011 më 08:49

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2011
    Postime
    23
    [QUOTE=Luani33;2479674]
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje,nese jam gabim ne ate qe aludova,ne lidhje me besimin tend te kerkoj te falur.Por s'ka rendesi fare,se cfar mendon c'dokush. Besimi eshte individual ,eshte si nje llampe qe ndrit tek besimtari e kenaq syte e Zotit.
    Ke te drejte ne raport me besimin ne Zot ne Shqiperi. Sondazhet qe jane bere nga religjone te ndryshme dhe laike eshte konstatuar se pyetjes a beson ne Zot, i jane pergjigjur me "Po" pak njerez, aq pak sa nuk i kane publikuar,sa religjonet tradicjonale me perqindjet qe kane pretenduar ...do dilnin me gisht ne goje.
    Persa i perket mendimit se nje popull, mund te ndryshohet, te behet me i zhvilluar duke u zgjuar nje dite i krishtere... po ta them prape se s'ka emer tjeter vec utopi.
    Kete mendim e degjon shpesh edhe nga laike,ata thone se Shqiperia do te behet me e kulturuar nese Shqiptaret(pra turma ,jo ata) do fillonin te besonin dhe shkonin ne kishe cdo te djele,dhe te mesonin se sa mekatare qe ishin!
    Por po ti pyesesh vete ata( pra keta ideolog : Po ju a besoni? ata do te pergjigjen te cuditur-Joooo ne? - ata te thjeshtet ne jemi ne rregull!
    E fundit , eshte se une nuk mendoj se cdo popull ne krye ka ate udhehqje qe meriton.Une besoj se ne vendin tone, nuk ka faj populli ;ky popull kurre s'ka patur shansin te kete nje udheheqes, nje lider (idealist largpames)qe t'a drejtonte me mencuri e urtesi....Dhe per mendimin tim keta lloj lideri mund t'ja jape si dhurate popullit tone, vetem Perendia.....Le te shpresojme! mgjthse akoma nuk duket ne horizont..
    Perendia, por pak edhe Amerikanet, si aleate, clirimtare dhe mbrojtes te Shqiperise...

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2011
    Postime
    23
    Citim Postuar më parë nga halil_gostivari Lexo Postimin
    interesant , se paskam ditur se feja kombetare shqipetare na paska qene krishterizmi, po jezuzi ku ka lindur ne lac , apo ne durres , ose ne vlore .kjo vlen per ti anest 55, sepse mundohesh te shkruash ( te mencurohesh ) po si duket je krejt i coroditur dhe nuk e din se ku je .

    po cka me te paret tane te cilet kan besuar ne paganizem ??????
    Naim Frasherlliu, ka shkruar: Baba Tomor, o Fron i Perendise...
    Prania e praktikave e doktrinave religjioze, ne Shqiperi, sidomos, nuk ka filluar me krishterimin, apo islamin. Shqiptaret-iliret-pellazget, kane patur kultet e tyre te shkelqyera, kulte te cilat i vodhen grekerit, si me cdo gje tjeter 9Qe kane bere). Zeusi eshte Zoti i Iliro-pellazgeve (hyjnore), Orakulli i Dodones, ishte krejt shqiptar, sic ishte shqipe (e vjeter), gjuha ne te cilen foli Homeri, Sokrati, Aristoteli...etj; Aleksandri i Madh, Pirro i Epirit, mbreti Oton (i greqise-1820), etj, etj, etj. Perpara se te exportoheshin fete monoteiste, te Hapesirat pan ilirike (shqiptare), frynte Flladi fantastik i Spiritualitetit, Mistikes, dhe pergjithesissht Ezoterikes, ne nivelet me te admirueshme. Ne lozhat masone boterore, sot e gjithe diten, perdoren fjale e fjali ne gjuhen shqipe, ne ritualet e tyre. Shumica e masoneve nuk e dine qe jane shqipe, por i perdorin ne ceremonialet e tyre te shenjta). Ishte Paganizmi nder shqiptare, por jo ai paganizem qe kuptohet sot, si nje besim feminor tek kafshet, planetet, pemet etj. Paganizmi i vertete, e shihte Diellin, Eren, pemen, zjarrin ajrin, e pergjithesisht gjithesine, si "Gjurme" te Vullnetit Suprem. Ata te lashtet shqipetare (iliro-pellazge), kur i kendonin hymne diellit e henes, shihnin e perceptonin pertej ketyre "objekteve) qiellore; e mandej, ndoshta ishion me te informuar se c'ishte universi i dukshem, ne te vertete, per te mos e katandisur ne nje grumbull (sado harmonik), coperash te formesuara materiale. Shkenca kuantike, sot, po na ben me dije, se uji reagon ndaj fjaleve tona, duke ndryshuar struktura kristalore sipas rastit (emocionit qe i shprehim). Po kjo shkence, zbulon se grimcat "elementale", kane informacion per levizjet e njera tjetres, etj. Pra shkcenca, sot, po na ofron nje veshtrim mjaft te ngjashem me ate te "paganeve" te lashte shqiptare, te cilet, duke konsideruar (besuar) Njesine Hyjnore, Kozmike, krijonin raporte spirituale me shumesine (Njeshi ne shume she shume-t, ne Nje). Shqiptaret nu kane nevoje te importojne religjion, por veteme rizbulojne lashtesine e tyre te perndritur. Ne ate lashtesi, eshte Qenia Supreme, ne tere lavdine e Saj, dhe vendi i njeriut eshte shume me dinjitoz sesa ne cdo fe qe kerkon c'personalizim, nenshtrim, e qe kercenon me terror prej ferri e xhehnemi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Çelsi : 07-11-2011 më 09:14

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Term i gabuar dhe fyes.Me "torlerance" ne gjuhen
    teknike kuptojme limitin e nje gabimi te lejuar.Ne ceshtjen e religionit kuptojme limitin e devijimit nga rregullat fetare.Kur flasim per tolerancen mes religioneve kuptojme karhesimin e lejimit te devijimit per te njetin problem.Ps. si sillet bibla dhe kurani nese nje besimtar konvertohet ne fe te tjeter, c'qendrim mbajne keto religione nese nje besimtar kryen nje mekat , pra godet nje tjeter brenda fese se tij, etj.Ne konceptim ushtarak , toleranca ka te beje me leshim te pranueshem,ne favor te armikut etj.Ne perplasjet mes dy individeve, njeri terhiqet si me i edukuar se tjetri, ose ben leshim pasi kupton se oponenti eshte shum negativ dhe mund te degjeneroje problemin duke sjelle humbje te dy paleve etj.
    Ne te gjitha keto shembuj kuptojme se perdorimi i ketij termi eshte jo vetem i gabuar por dhe fyes.
    I vetmi term i perdorshem eshte "Respektoj" besimin e tjetrit.Por dhe ky term nuk hyn ne pune ne rastin e shqipetareve.Edukimi i tyre ishte nje program qe cenonte rende te drejtat e pjese tejeter te popullit, ishte nje program i qellimshem armiqesor jo vetem per shqiptaret por dhe per popujt e tjere ne Perandori.Nese ne kurrizin e secilit te krishter u ushtrua dhune bestiane, nese ne jeten e tyre u kufizuan me ligjet e Kalifit Omar, nese mbi to u injektua nje urrejtje e madhe, nese si shkak i kesaj dhune , padertjesie , te krishteret humben pronen, humben nderin,humben cdo te drejte minimale njerezore, atehere, Kush eshte ai njeri normal qe te thote se respektoj edukimin tend?OOOOOOOOuuuu!Mos beni gallate mbi dhimbjen e te pareve tane.Por duke qene se Zoti na ka detyruar te bashkejetojme sebashku per interesa me madhore, atehere, po ne te humburit ju derjtohemi juve mekatareve me thirrjen me paqesore : "JU lutemi ndryshoni"qe perkthehet , hade te behemi njelloj, te edukohemi njelloj , te heqim c'do pengese per nje jete te perbashket , te hedhim tej ate rregullore te ndyre qe na vune ne mes per tu percare.
    >>> Nese fjala Tolerance eshte gabim perdor fjalen Pranim apo Mirkuptim dhe nuk ka nevoje te shkruash aq gjate pa arsye dhe jashte teme.
    La verita' ti rendera' libero!

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •