Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  T dashtun vllazn dhe motra,

  Njitu do postoj nj libr qi asht shkruejt nga nj motr katolike e shekullit t 17. Emri i saj asht Jeanne Guyon. Jeanne Guyon asht konsiderue, akoma edhe prej anmiqve t saj, si nji prej grave ma t njohuna n historin e kishs.

  Dikur ky libr asht djeg publikisht n Franc dhe megjithate ky libr asht marr nga t krishtert krkues si nji prej librave t krishter ma t fuqishm qi asht shkrue ndonjiher.

  Kur Watchman Nee (Uomn Ni)e pa se ky libr asht prkthye ne gjuhn Kineze, e shprndau te t gjith t krishtert e "Kopes s Vogl". Fenelon, Konti Zinzendorf, Xhon Wesley (Gjon Ueslei) Quakers-it e hershm, Jessie Penn-Lewis dhe Hudson Taylor (Hadsn Teilr), t gjith kta ja u kan rrekomandue kyt libr besimtarve t kohs s tyne.

  Shpresoj qi edhe pr ju t bahet nji libr qi ka me ndryshue jetn tuej t lutjes.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  Hyrja

  Hyrje

  E shkruar n pjesn e dyt t shekullit XVII

  Ky libr i vogl, i lindur n nj thjeshtsi t madhe, nuk u shkrua pr t'u botuar. Un e shkrova at pr disa individ t cilt krkonin t donin Perndin me gjith zemr. Por pr shkak t prjetimit t madh frymor q ata patn nga leximi i ktij dorshkrimi, shum t tjer m krkuan t ken kopjen e tyre personale dhe pr shkak t ksaj krkese, ky libr i vogl u dorzua pr botim.

  E kam ln kt libr n thjeshtsin e tij origjinal. Nuk prmban kritik ndaj msimeve t t tjerve q kan shkruar rreth gjrave frymore. Pr kundrazi, ky libr prforcon msimet e tyre.

  Tani, un e l librin nn gjykimin e njerzve me shkoll dhe me prvoj duke br nj krkes: Ju lutem mos ndaloni n siprfaqe, por n qllimin kryesor t shkrimit t librit tim. Qllimi i tij sht ta drejtoj tr botn, q ajo ta doj Perndin, e t'i shrbej Atij n nj mnyr q sht m e leht dhe m e thjesht se sa mund ta imagjinoj njeri.

  Un e kam shkruar qllimisht kt libr pr ata ndjeks t dashur t Jezu Krishtit, t cilt nuk jan t kualifikuar pr krkime intensive, por q megjithat, dshirojn t'i jepen plotsisht Perndis.

  Lexuesi q do t vij para ktij libri pa paragjykime, do t gjej t fshehura posht shprehjeve m t thjeshta, nj vajosje sekrete. Kjo vajosje do ta ngazlloj at pr t vazhduar t ndjek at lumturi t brndshme, t ciln t gjith dishepujt e Zotit do dshironin ta kishin dhe t'i gzoheshin si fmij.

  E kam thn se prsosja mund t arrihet lehtsisht dhe kjo sht e vrtet. Jezu Krishti sht prsosja dhe kur e krkojm At brnda vetes son, mund ta gjejm At fare leht.

  Por ndoshta ti do t pyessh, "Po a nuk tha Zoti 'Ju do t m krkoni por nuk keni pr t me gjetur'?" (Gjoni 7:34) Ah, por Zoti juaj i cili nuk mund t kundrshtoj vetveten, gjithashtu u tha t gjithve, "Krkoni dhe do t gjeni" (Mateu 7:7)

  Po, sht e vrtet se nse ti e krkon Zotin dhe ende nuk je i gatshm t'i japsh fund t mkatuarit, nuk ke pr ta gjetur At. Prse? Sepse po e krkon At n nj vnd n t cilin nuk ndodhet. Prandaj sht thn: "Do t vdisni n mkatet tuaja"

  Por nse ti e krkon Perndin n zemrn tnde dhe nse sinqerisht i largohesh mkateve t tua q t'i afrohesh Atij, sigurisht q do ta gjesh At.

  vazhdon...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  Vazhdimi i Hyrjes

  Un e kuptoj se ideja e t jetuarit "nj jet t Perndishme" sht e frikshme pr shumicn e t krishterve dhe lutja shihet si dika shum e vshtir pr t'ju dal mban. Pr pasoj shum besimtar shkurajohen shum q n fillim, madje nuk kan kurajo as pr t hedhur hapat e par n kt drejtim. sht e vrtet se nse do t vresh vshtirsit e nj ndrmarrje t re, natyrisht q ajo mund t t dshproj dhe t t heq do dshir pr t filluar. Nga ana tjetr, dshirimi q t ngjall nj aventur e till dhe ideja se kjo mund t kryhet lehtsisht, mund t t bj q t nisesh me fuqi drejt saj.

  Ky libr, ndrion rrugn drejt dshirs, knaqsis, avantazheve dhe lehtsis s ktyre dy shtjeve: lutjes dhe devocionit.

  Oh, sikur edhe nj her t vetme t mund t shihnim mirsin e Perndis ndaj fmijve t Tij dhe dshirn e Tij pr t'ju zbuluar atyre! Athere, ne nuk do shkonim m pas dshirave tona egoiste. As nuk do t shkurajoheshim kaq shpejt nga ndjekja e asaj q Ai ka mall t na dhuroj.

  "Sepse ai q nuk e kurseu Birin e vet, por e dha pr t gjith ne, qysh nuk do t na dhuroj t gjitha gjrat bashk me t?" (Romakt 8:32)

  Na duhet vetm pak kuraj dhe kmbngulje. N fakt ne i kemi me bollk t dyja n shtjet tona toksore, por nuk kemi asnjrn prej tyre n t vetmen gj q ka rndsi (Luka 10:42).

  Disa prej jush, ndoshta mund ta vn n dyshim se Perndia mund t gjehet kaq lehtsisht. N kt rast mos u mjaftoni me kt g po ju them, por provojeni vet ka propozoj. Sepse jam e bindur se do ta zbuloni q realiteti sht shum m madhshtor nga 'ju kam thn un.

  I dashur lexues, lexoje kt libr t vogl me nj shpirt t sinqert e t ndershm. Lexoje at me nj mendje t prulur, pa prirjen pr t kritikuar. Nse e bn kt do t prfitosh vrtet shum prej tij. Un e kam shkruar kt libr me dshirn q ti t mund t'ja japsh veten tnde trsisht Perndis.

  T lutem, merre kt libr me t njjtn dshir n zemr.

  Ky libr nuk ka asnj qllim tjetr prve ktij: t ftoj t thjeshtt dhe ata q jan si fmij, t'i afrohen Atit t tyre...nj Ati q gzon tek sheh besimin e prulur t fmijve t Tij dhe hidhrohet nga mosbesimi i tyre.

  Prandaj me nj dshir t sinqert pr shptimin tnd, mos krko gj tjetr nga ky libr, prve dashuris s Perndis. Me nj shpres t till n zemr pa dyshim q do ta marrsh at dashuri.
  Nuk them q kjo rrug sht m e mir se ajo e dikujt tjetr. Un ve po shpall ndershmrisht, nga prvoja ime dhe e t tjerve, gzimin q gjejm duke e ndjekur Zotin n kt mnyr.

  Ka edhe shum subjekte t tjera q mund t'i kishim prekur, gjra t nj rndsie t veant shpirtrore, por pr shkak se nuk lidhen drejtprdrejt me subjektin ton kryesor, t prjetuarit e Jezu Krishtit, ato jan ln mnjan. Ktu nuk do gjeni asgj ofenduese nse libri do t lexohet me t njjtn frym n t ciln sht shkruar. Pr m tepr, ata q do ta vn n prov seriozisht kt mnyr, do t shohin se un kam shkruar t vrtetn.

  O Jezu i shenjt, vetm Ti i do t thjeshtt dhe t pafajshmit. sht "plqimi Yt, s bashku me bijt e njeriut t pushosh" (Proverbat 8:3) me ata q jan t gatshm t bhen "fmij t vegjl!" (Mateu 18:3). Ti je i vetmi q mund ta bsh kt librth t ket ndonj vler. I dashuri Zot, shkruaje at n zemrat e atyre qe do ta lexojn dhe drejtoi ata t t ndjekin Ty s brndshmi. Pikrisht aty Ti qndron, si n fole, duke pritur provat e dashuris s tyre, dhe pr t'ja rikthyer me dshmit e dashuris Tnde. Oh, sht e vrtet q faji sht i tyre q nuk prjetojn gjithka. Ti je kaq i gatshm t'u japsh. E megjithat, oh Fmij i Gjithfuqishm, Dashuri e pakrijuar, Fjal e heshtur dhe Gjithprmbledhse, vetm Ti e ke n dor t bhesh i dashuruar, i prekshm e i kuptueshm nga gjithkush. Ti mund ta bsh kt dhe un e di se Ti do ta bsh n kt libr t vogl. Sepse ai t prket krejtsisht Ty, ai i tri doli prej Teje, dhe ai flet vetm pr Ty.

  Jeanne Guyon

  Grenoble Franc, rreth 1685
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 18-10-2009 m 15:39

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  Kapitulli I

  Nga Siprfaqja n Thellsi

  Ndrsa merr n dor kt libr, mund t ndiesh se thjesht nuk je nga ata njerz t aft pr nj prvoj t thell me Jezu Krishtin. Shum t krishter nuk ndjejn q jan thirrur pr nj marrdhnje t thell t brndshme me Zotin e tyre. Por ne jemi t gjith t thirrur n thellsit e Krishtit, jo m pak se sa jemi thirrur n shptim.

  Kur flas pr kt "marrdhnje t thell t brndshme me Jezu Krishtin", far kam parasysh? Kjo sht fare e thjesht. Duhet vetm t'i kthesh dhe t'i dorzosh zemrn tnde Zotit. sht shprehja e dashuris pr T brenda zemrs tnde.

  E di q Pali na inkurajon "t lutemi pa pushim" (Selanikasit 5:17). Edhe Zoti gjithashtu na fton t "mbajm syt hapur e t lutemi". (Marku 13: 33, 37). Nga kto dy vargje, si edhe nga shum t tjer, sht fare e qart se t gjith ne jetojm me an t ksaj prvoje, ksaj lutjeje, po ashtu si jetojm me an t dashuris.

  Njher Zoti foli e tha: "t kshilloj t blesh nga un ar t provuar nga zjarri. Athere do t pasurohesh". (Zbulesa 3:18). I dashur lexues, ai ar sht pr ty. Ky ar mund t bhet i yti shum m thjesht nga 'mund ta mendosh. Ai sht pr ty. Qllimi i ktij libri sht t t nis ty n kt eksplorim e n kt zbulim.

  Un po t bj nj ftes: Nse je i uritur, eja tek uji i gjall. Mos shko kot kohn tnde t muar duke rrmihur puse q s'kan uj. (Gjoni 7:37; Jeremia 2:13).

  Nse je i uritur e s'mund t gjesh asgj pr t shuar urin tnde, athere eja. Eja dhe do t ngopesh.

  Ti q je i varfr, eja.

  Ti q je i lnduar, eja.

  Ti q je rrzuar prtok nga barra e mjerimit dhe dhimbjes tnde, eja. Ti do t gjesh ngushllim!

  Ti q je i smur dhe ke nevoj pr nj mjek, eja. Mos ngurro se ke smundje. Eja tek Zoti yt dhe tregoja Atij t gjitha smundjet e tua dhe athere do t shrohesh.

  Eja!

  I dashur fmij i Perndis, Ati yt i ka hapur kraht e dashuris pr ty. Hidhur n kraht e Tij. Ti q ke humbur dhe je larguar tutje si dele, kthehu tek Bariu yt. Ju q jeni mkatar, ejani tek Shptimtari juaj.

  U drejtohem veanrisht atyre prej jush q jan t thjesht, juve q jeni t pashkoll dhe madje edhe juve q nuk mund as t shkruani e as t lexoni. Ti mund t mendosh se je personi m i paaft pr kt prjetim t prhershm t Krishtit, kt lutje t thjeshtsis. Ty mund t t duket vetja si m i largti nga prjetimi i thell me Zotin; por n fakt Zoti t ka zgjedhur ty veanrisht! Ti je m i prshtatshmi pr ta njohur mir At.

  Askush pra t mos ndjehet i ln mnjan. Jezu Krishti na ka thirrur t gjithve.

  Oh, mendoj se ka nj grup q sht ln mnjan!

  Mos eja nse nuk ke zemr. Q ta dish, para se t vish, duhet t bsh dika: s pari ti duhet t'ja japsh zemrn tnde Zotit.

  "Por un s'di si t'ja jap zemrn time Zotit".

  Mir athere, n kt libr t vogl do t msosh 'do t thot t'ja japsh zemrn tnde Zotit dhe si t'ja bsh Atij kt dhurat.

  Lrm t t pyes athere, a dshiron ta njohsh Zotin thellsisht? Perndia e ka br t mundur pr ty nj prvoj, nj rrug t till. Ai e ka br t mundur kt prmes hirit q u ka dhn t gjith fmijve t Tij t shptuar. Ai e ka br kt me an t Fryms s Tij t Shenjt.

  Si do t vish ti athere tek Zoti pr ta njohur At thellsisht? elsi sht lutja. Por un kam parasysh nj lloj t veant lutjeje. sht nj lloj lutje fare e thjesht, e megjithat sht elsi i prkryerjes dhe mirsis, gjra q gjenden vetm n vet Perndin. Tipi i lutjes q un kam parasysh, do t t liroj nga skllavria ndaj do mkati. sht nj lutje q do t sjell mbi ty do virtyt t Perndishm.

  Si e sheh, e vetmja rrug pr t'u prkryer sht t ecsh n pranin e Perndis. E vetmja mnyr q t mund t jetosh n pranin e Tij n nj shoqri t pandrprer, sht me an t lutjes, por nj lloj lutje shum t veant. sht kjo nj lutje q t shpie n Pranin e Perndis dhe t mban atje gjat gjith kohs, nj lutje q mnd t prjetohet n do rrethan, vnd apo koh.

  A ka vrtet nj lutje t till? A ekziston vrtet nj prvoj e till m Krishtin?

  Po, ka nj lutje t till! Nj lutje q nuk przihet me punt e tua, apo me rrjedhn e jets s prditshme.

  Ka nj lloj lutje q mund t praktikohet nga mbretr, priftrinj, ushtar, puntor, fmij, gra dhe madje edhe nga t smurt.

  Lejom t nxitoj t them se lutja pr t ciln flas nuk sht nj lutje q del nga mndja. sht nj lutje q fillon n zemr. Ajo nuk vjen nga t kuptuarit apo nga mendimet e tua. Lutja ofruar Zotit vetm nga mndja nuk do t ishte e mjaftueshme. Pse? Sepse mndja jote sht shum e kufizuar. Mndja nuk mund t'i kushtoj vmndje disa gjrave njkohsisht. Lutja q del nga zemra, nuk ndrpritet nga t menduarit! Un guxoj t them se asgj nuk mund ta ndrpres kt lutje, lutjen e thjeshtsis.

  Prve dikaje. Dshirat egoiste mund ta ndrpresin kt lutje. Por edhe n kt rast mund t marrim zemr, sepse pasi t jesh gzuar n Zotin dhe t kesh shijuar mblsin e dashuris s Tij do t shohsh se madje edhe dshirat e tua egoiste nuk do ken m fuqi mbi ty. Do t shohsh se sht e pamundur t gjesh knaqsi n gjra t tjera prve Tij.

  E kuptoj se disa prej jush ndjejn se jan t ngadalt, se nuk kuptojn shum gjra dhe se jan shum pak frymor. I dashur lexues, nuk ka asgj tjetr n kt univers qmund t prftohet m lehtsisht se bashksia me Jezu Krishtin! Zoti yt sht m i pranishm te ti se sa ti vet je n veten tnde! Pr m tepr, dshira e Tij pr t t dhn Vetveten sht m e madhe se dshira jote pr ta pasur At.

  Athere si t fillosh? T duhet vetm nj gj. Duhet t dish se si ta krkosh At. Kur ta kesh gjetur mnyrn pr ta krkuar At, do t zbulosh se kjo rrug drejt Perndis sht m e leht dhe m e natyrshme se vet frymmarrja.

  Me an t ksaj "lutje t theshtsis", ktij prjetimi t Krishtit thell brnda teje, do mund t jetosh me an t vet Perndis me m pak vshtirsi dhe me m pak ndrprerje se 'jeton tnai me an t ajrit q thith. Nse kjo sht e vrtet, athere un t pyes, a nuk do t ishte mkat t mos luteshim? Po, do t ishte mkat. Por pasi t kesh msuar si ta krkosh Jezu Krishtin dhe si t mbahesh fort pas Tij, pr ty do t jet aq e leht sa nuk do ta lsh m pas dore kt mardhnje me Zotin tnd.

  Le t vazhdojm m tej pra dhe t msojm mnyrn e thjesht pr t'u lutur.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  Kapitulli II

  Nisja


  Do t preferoja t t drejtohesha sikur t ishe nj fillestar n Krisht, si dikush q po krkon ta njoh At. Duke br kshtu, m lejo t t sygjeroj dy mnyra pr t ardhur tek Zoti. T parn do ta quaja "T lutesh mbi Shkrimin"; t dytn do ta quaja "t vshtrosh Zotin" apo "t pressh n pranin e Tij".

  "T lutesh mbi Shkrimin" sht nj mnyr unike e trajtimit Shkrimit; ajo prfshin si leximin ashtu edhe lutjen.

  Ja se si duhet t fillosh.

  Eja tek Shkrimi; zgjidh ndonj pasazh q sht i thjesht dhe praktik. Pastaj eja tek Zoti. Eja me qetsi dhe prulje. Aty, para Tij, lexo nj pjes t vogl t pasazhit t Shkrimit tek i cili e ke hapur.

  Bj kujdes ndrsa lexon. Bje tnden plotsisht, me butsi dhe me kujdes at ka lexon. Shijoje dhe trete ndrsa lexon.

  N t kaluarn mundet q ta kesh pasur zakon q, ndrsa lexoje, t hidheshe shum shpejt nga njri varg i Shkrimit n tjetrin deri sa t kishe lexuar t gjith pasazhin, me qllimin ndoshta, pr t gjetur shtjen kryesore t pasazhit.

  Por duke ardhur tek Zoti me an t "lutjes mbi Shkrimin", nuk duhet t lexosh shpejt, por shum ngadal. Nuk duhet t hidhesh nga nj pasazh n tjetrin, s paku jo deri sa t kesh ndjer vet thelbin e asaj q po lexon.

  Athere ti mund t ndjesh dshirn pr ta kthyer n lutje at pjes t Shkrimit q t ka prekur.

  Pasi t kesh ndjer dika nga pasazhi dhe pasi t jesh i sigurt se esenca e asaj pjese sht nxjerr dhe kuptimi i saj i thell ka hyr brnda teje, athere, shum ngadal, butsisht dhe me qetsi fillo t lexosh pjesn tjetr t pasazhit. Do t habitesh kur t shohsh se kur koha jote me Zotin ka mbaruar, do t kesh lexuar shum pak, ndoshta jo m shum se gjysm faqe.

  "T lutesh mbi Shkrimin" nuk gjykohet nga sa shum lexon, por nga mnyra se si e lexon.

  Nse do t lexoje shpejt, do t prfitoje shum pak. Do t ishe tamam si ajo bleta q sa e prek siprfaqen e nj luleje. Ndrsa tani, n kt mnyr t leximit si lutje, duhet t bhesh si bleta q deprton thell n brendsi t lules. Duhet t zhytesh thell brnda saj pr t thithur nektarin m t thell.

  Natyrisht q ka edhe nj lloj t lexuari t Shkrimit pr studiuesit dhe pr studim, por ky nuk sht ai lloj. Ai lloj i t studiuarit serioz, nuk ka pr t t ndihmuar kur t arrish n shtjet q jan hyjnore! Pr t pasur nj prfitim t thell t brndshm nga Shkrimi, duhet t lexosh kshtu si e kam prshkruar. Zhytu n thellsit e fjalve q lexon derisa zbulesa, mu si nj arom e mbl, t prhapet mbi ty.

  Jam shum e sigurt se nse ti do t ndjeksh kt drejtim, pak nga pak do fillosh t prjetosh nj lutje shum t pasur q buron prej qenies sate t brndshme.

  vazhdon...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  Do ishte mir qi para se me vazhdue me leximin e ktij libri duhet ma par t keni praktikue ate lloj lutje qi thuhet ma sipr: "lutjen mbi Shkrimin"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  Le t shohim tani llojin e dyt t lutjes, t cilin e prmnda m sipr. Lloji i dyt i lutjes, t cilin e prshkrova m par si "t vshtrosh Zotin" apo "t pressh n Zotin" mbshtetet n Shkrimin gjithashtu, por n fakt nuk sht nj koh leximi.

  Ki parasysh se un po t drejtohem sikur t ishe nj i sapokthyer. Kjo sht mnyra e dyt pr t takuar Krishtin. Dhe kjo mnyr e dyt, megjithse ti prsri do prdorsh Shkrimin, ka nj qllim krejt t ndryshm nga "t lutesh mbi Shkrimin". Pr kt arsye duhet t veosh nj koh t caktuar q t mund t vish e t pressh n T.

  Duke u "lutur mbi Shkrimin" po krkon t gjesh Zotin n at ka lexon, n vet fjalt. N kt shteg athere, prmbajtja e Shkrimit sht ika qndrore e vmndjes. Qllimi yt sht t marrsh nga pasazhi gjithka q t zbulon Zotin.

  Cili sht shtegu i dyt?

  Duke "vshtruar Zotin", ti vjen tek Zoti n nj mnyr krejt t ndryshme. Ndoshta n kt pik duhet t t flas mbi vshtirsin m t madhe q do t hassh duke pritur Zotin. Kjo ka t bj me mendjen tnde. Mendja ka nj prirje shum t fort pr t'u larguar nga Zoti. Prandaj, ndrsa vjen prpara Zotit tnd, pr t qndruar n pranin e Tij e pr ta vshtruar At, prdore Shkrimin pr t qetsuar mndjen.

  Mnyra pr ta br kt sht vrtet shum e thjesht.

  S pari, lexo nj pasazh nga Shkrimi. Pasi t kesh ndjer pranin e Zotit prmbajtja e asaj q ke lexuar nuk ka m rndsi. Shkrimi ja ka arritur qllimit; ai e ka qetsuar mndjen tnde; t ka sjell tek Ai.

  Q ta kesh m t qart kt, lejom t prshkruaj mnyrn n t ciln ti vjen tek Zoti me an t aktit t thjesht t vshtruarit dhe t priturit n T.

  Fillo duke caktuar nj koh t posame pr t qen me Zotin. Kur vjen tek Ai, eja me qetsi. Ktheje zemrn tnde nga prania e Perndis. Si bhet kjo? Edhe kjo sht fare e thjesht. Ktheju Atij me besim. Nprmjet besimit ti je i bindur se ke ardhur n pranin e Perndis.

  S dyti, kur t jesh para Zotit, fillo t lexosh ndonj pjes t Shkrimit. Ndrsa lexon bj nj pauz. Ky pushim duhet t jet shum i but. Pusho q t mund t prqndrosh mendimet tek fryma. Kshtu ti prqndron mndjen n brendsi, te Krishti.

  (Duhet t kesh gjithmon parasysh se ti nuk po e bn kt pr t kuptuar at q ke lexuar. Jo, ti lexon me qllim q ta largosh mendjen nga gjrat e jashtme dhe ta kthesh n pjest m t thella t qenies tnde. Nuk ke ardhur pr t lexuar apo pr t msuar, por ke ardhur pr t prjetuar pranin e Zotit tnd!)

  Ndrsa gjndesh para Zotit, hape zemrn tnde n pranin e Tij. Si? Edhe kt e bn me an t besimit. Po, me an t besimit mund ta mbash zemrn n pranin e Zotit. Tani, duke pritur para Tij, ktheje gjith vmendjen drejt fryms tnde. Mos e lejo mendjen t livadhis. Mse mendja jote shprqndrohet, prqndrohu srish n pjest e brendshme t qenies tnde.

  Do lirohesh nga shprqndrimi, do t lirohesh nga do ngacmim i jashtm dhe kshtu do t afrohesh pran Perndis.

  (Zotin mund ta gjesh vetm n frymn tnde, n brendsi t qenies tnde, n Shenjtoren e Shenjtoreve, pikrisht ktu rri Ai. Njher Zoti premtoi t vij e t ndrtoj shtpin e Tij brenda teje. (Gjoni 14:23). Ai premtoi t'i takonte atje ata q e adhurojn dhe q e zbatojn vullnetin e Tij. Zoti do t t takoj n shpirtin tnd. Ishte shn Agustini ai q tregoi se sa shum koh kish humbur n fillim t prvojs s tij si i krishter, duke u prpjekur ta gjente Zotin s jashtmi, n vend q t kthehej e ta krkonte s brendshmi).

  Pasi zemra jote t jet kthyer s brendshmi drejt Zotit, ti do kesh njdesin e pranis s Tij. Di do jesh n gjndjeta shquash pranin e Tij n mnyr m t mbreht, sepse shqisat e tua t jashtme jan qetsuar tashm. Vmendja jote, nuk sht m te gjrat e jashtme apo n mendimet e siprfaqshme t trurit tnd; n vend t ksaj, heshturazi dhe mblsisht, mendja jote zotrohet nga ajo ka ke lexuar dhe nga prekja e pranis s Tij.

  Oh, kjo nuk do t thot se ti do t mendosh pr at ka ke lexuar, por ti do t ushqehesh nga ajo. Nga dashuria pr Zotin, ti e detyron vullnetin tnd ta mbaj mendjen n qetsi prpara Tij.

  Kur ta kesh arritur kt faz, duhet ta lejosh mendjen tnde t pushoj.

  Si ta prshkruaj at q duhet br m tej?

  N kt gjendje paqeplot, glltit ka ke shijuar. N fillim kjo mund t duket e vshtir, por ndoshta un mund t t tregoj sa e thjesht sht. A nuk t ka ndodhur ndonjher, t t ket plqyer shija e nj ushqimi shum t shijshm? Por po t mos ishe i gatshm ta glltisje ushqimin, ti nuk do ushqeheshe. E njjta gj sht edhe me shpirtin tnd. N kto aste t qeta, t thjeshta dhe paqeplot, glltit at q ke prpara si ushqim.

  Po ngacmimet e jashtme?

  Le t themi se mndja jote fillon t livadhis. Nse je prekur thell nga Fryma e Zotit dhe pastaj ndodh q t shprqndrohesh, ji kmbnguls q ta sjellsh mendjen tnde t shprqndruar tek Zoti. Kjo sht mnyra m e thjesht n bot pr t mposhtur ngacmimet e jashtme.

  Kur mendja jote sht shprqndruar, mos u prpiq ta bindsh at duke ndryshuar at q po mendon. Nse do t'i kushtosh vmendje asaj q po mendon, mendja jote ve do t irritohet dhe do t trazohet m shum. N vend t ksaj, largohu nga mendja jote! Vazhdo me kmbngulje t kthehesh n pranin e Zotit. Duke br kshtu, ti do ta fitosh luftn me mendjen tnde t shprqndruar megjithse pa marr pjes asnjher n mnyr t drejtprrdrejt n betej!

  Para se ta mbyllim kt kapitull do dshiroja t vija n dukje edhe nj apo dy shtje t tjera.

  Le t flasim pak mbi zbulesn hyjnore. M par ti mund t kesh pasur zakon q duke lexuar, t kaloje nga nj subjekt n tjetrin. Por mnyra m e mir pr t kuptuar dhe pr t'i gzuar trsisht misteret e fshehura n zbulesn e Perndis, sht t'i lsh ato t gdhnden thell n zemrn tnde. Si? Ti mund ta bsh kt duke u ndalur n at zbules deri sa t ndjesh Zotin. Mos nxito t kalosh nga njra tek tjetra. Qndro me at ka Zoti t ka zbuluar; qndro aty derisa edhe ndjesia e Zotit t jet me ty.

  Kur t fillosh kt ndrmarrje t re, pa dyshim do t zbulosh se sa e vshtir sht ta mbash mendjen nn kontroll. Pse ndodh kjo? Sepse pr shum vjet me rradh, mendja jote sht mesuar t bredh n mbar botn, ashtu si i plqen; kshtu q ajo ka po them ktu sht dika q do t shrbej si disiplinim i mendjes sate.

  T sigurio q sapo fryma jote t filloj t msohet me trheqjen drejt gjrave t brendshme, ky proes do t bhet shum m i leht.

  Ka dy arsye q ta bjn gjithmon e m t leht t'ja nnshtrosh mendjen tnde Zotit. Njra sht se pas shum praktike, mendja do t fitoj zakonin e ri t kthimit thell s brendshmi. E dyta sht se ti ke nj Zot t hirshm!

  Dshira m e madhe e Zotit sht t t zbuloj Vetveten dhe me qllim q ta bj kt, Ai t fal ty hir me bollk. Zoti t jep prvojn e prjetimit t pranis s Tij. Ai t prek dhe prekja e Tij sht kaq e kndshme saq trhiqesh drej Tij m shum se kurr.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Thellsit edhe pr t pashkolluarit


  Dshiroj t'ja drejtoj kt kapitull atyre prej jush q ndoshta nuk din t lexojn. Pr shkak se nuk di t lexosh, mund t ndjehesh n nj pozicion m t dobt se t krishtert e tjer. Ti mund t ndjehesh i pavlefshm pr t njohur thellsit e Zotit tnd. Por n fakt, ti je vrtet i bekuar. Bekimi i pamundsis pr t lexuar qndron n faktin se lutja mund t bhet leximi yt! A nuk e di se libri m i madh sht vet Jezu Krishti? Ai sht nj libr q sht shkruar s brendshmi e s jashtmi. Ai do t t msoj gjithka. Lexoje At!

  Gjja e par q duhet t msosh i dashur mik sht se "mbretria e Perndis sht brenda teje" (Luka 17:21)

  Kurr mos krko pr mbretrin diku tjetr prvese atje, brenda teje. Pasi t kesh kuptuar se mbretria e Perndis sht brenda teje dhe mund t gjendet ve atje, eja tek Zoti.

  Ndrsa vjen, eja me nj ndjenj t thell dashurie, eja tek Ai shum butsisht, eja tek Ai me nj ndjenj t thell adhurimi. Ndrsa vjen tek Ai, prano me prulsi se Ai sht gjithka. Shpalli Atij se ti nuk je asgj.

  Mbylli syt ndaj gjithkaje rreth teje; fillo t hapsh syt e brendshm t shpirtit tnd duke i kthyer ato mbi frymn tnde. Me nj fjal, prqndroje vmendjen plotsisht n pjest e thella t brendshme t qenies sate.

  Duhet vetm t besosh se Perndia jeton brenda teje. Ky besim dhe vetm ky, do t t sjell n pranin e Tij t shenjt. Mos e lejo mendjen t bredh, por mbaje nn fre sa m shum t jet e mundur.

  Pasi t kesh ardhur n pranin e Zotit, qndro i qet e urt para Tij.

  Dhe tani, aty n pranin e Tij, fillo t prsrissh Lutjen e Zotit. Fillo me fjaln "At". Ndrsa bn kt, lre kuptimin e plot t ksaj fjale ta prek thell zemrn tnde. Beso se Perndia q sht brenda teje dshiron vrtet kaq shum t jet Ati yt. Zbrazja zemrn tnde Atij, ashtu si nj fmij ja zbraz zemrn atit t tij. Kurr mos dysho n dashurin e thell q Zoti ka pr ty. Kurr mos dysho n dshirn e Tij pr t t dgjuar. Thirr emrin e Tij dhe qndro n heshtje para Tij pr ca koh. Qndro atje, n pritje q Ai t t zbuloj zemrn e Tij.

  Kur vjen tek Ai, eja si nj fmij i dobt, i gjithi i zhyer dhe i rrahur keq - si nj fmij q sht vrar duke u rrzuar vazhdimisht. Eja tek Zoti si dikush q nuk kam forc n vetvete; eja tek Ai si i pafuqishm pr t pastruar veten tnde. Sill me prulje para syve t Atit gjndjen tnde pr t ardhur keq.

  Ndrsa pret atje para Tij, her pas here pshprit nga zemra nj fjal dashurie pr T dhe nj fjal hidhrimi pr mkatin tnd. Pastaj prit pr pak koh. Pasi t kesh pritur, ti do ta ndiesh se kur sht koha pr t vazhduar m tej; kur t kete ardhur ky ast, thjesht vazhdo Lutjen e Zotit.

  Ndrsa thua fjalt "Ardht Mbretria Jote" thirre Zotin tnd, Mbretin e Lavdis t vij e t mbretroj brnda teje.

  Dorzoja veten tnde Perndis. Jepja veten Perndis q Ai t mund t bj n zemrn tnde at q ti ke dshtuar t bsh me prpjekjet e tua pr kaq koh. Njihe para Tij t drejtn q Ai ka pr t t sunduar.

  N nj pik t caktuar t ktij takimi me Zotin tnd, ti do t ndiesh thell n frymn tnde se sht koha pr t qndruar n heshtje para Tij. Kur t kesh nj ndjesi t till, mos kalo te fjala tjetr pr sa koh q kjo ndjesi vazhdon brenda teje. sht Vet Zoti q po t mban n heshtje. Kur ajo ndjesi e t priturit para Tij t ket kaluar, vazhdo me fjalt e tjera t Lutjes s Zotit.

  "U bft vullneti yt, si n qiell ashtu dhe n tok".

  vazhdon...
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 21-10-2009 m 02:27

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Duke u lutur mbi kto fjal, prulu para Zotit duke i krkuar Atij me etje t prmbush vullnetin e Tij te ti dhe prmes teje. Dorzoje zemrn tnde n duart e Tij. Dorzoje lirin Tnde n duart e Tij. Jepi Zoit tnd t drejtn t bj me ty 'ti plqej Atij.

  A e di cili sht vullneti i Perndis?

  Vullneti i Tij sht q fmijt e Tij ta duan. Prandaj, kur ti lutesh, "Zot, u bft vullneti yt" ti po i krkon Zotit t t mundsoj ta duash At. Kshtu pra, fillo ta duash At! Dhe ndrsa e bn kt, prgjroju Atij t t jap dashurin e Tij.

  Gjithka t kam prshkruar do t ndodh shum mbsisht e plot paqe prgjat gjith lutjes.

  Dhe tani le t shohim nj mundsi tjetr. Mund t ndodh q ndrsa je me Zotin t kesh dshir ta lsh mnjan Lutjen e Tij. Ndoshta do t duash t vish tek Ai si tek bariu yt.

  Athere eja tek Ai si nj dele q vshtron bariun pr t marr ushqimin e vrtet. Ndrsa vjen te Ai, prshprit dika t till: "Oh, i dashuri Bari, Ti e ushqen grigjn Tnde me Veten Tnde dhe Ti je vrtet buka ime e prditshme."

  sht e nevojshme q t sjellsh t gjitha nevojat e tua tek Zoti yt. Por fardo q t bsh, bje duke besuar nj gj: q Perndia gjendet brenda teje.

  E kuptoj q mund t jesh nj nga ata q kan nj model t caktuar, ose nj ritual n lutjet e tyre. Mos e rndo veten me ritualet q ke msuar. Nuk sht e nevojshme t prdoren lutje t prsrituar apo t msuara prmndsh. N vend t ktyre thjesht prsrit Lutjen e Zotit ashtu si e kam prshkruar ktu. Kjo do t sjell fryte t bollshme n jetn tnde.

  I dashur fmij i Perndis, t gjitha konceptet e tua lidhur me imazhin e Perndis shumzohen me zero. Mos u prpiq t prfytyrosh se si sht Perndia. N vend t ksaj, thjesht beso n pranin e Tij. Kurr mos u prpiq t prfytyrosh se 'do t bj Perndia. Nuk ka asnj mundsi q Perndia t'u prshtatet koncepteve t tua. E 'duhet t bsh athere? Krko t ndjeksh Jezu Krishtin duke e vshtruar At n qnien tnde m t brendshme, n frymn tnde.

  Le ta mbyllim kt kapitull duke par nj mnyr t tret me an t s cils mund t fillojm nj takim m t thell me Zotin ton.

  Mund t vish tek Zoti duke e konsideruar At si Mjekun tnd. Sill te Ai t gjitha lngimet e tua q Ai t t'i shroj. Por ndrsa vjen tek Ai, mos eja me ankth ose i paqet. Ndrsa vjen, pusho koh pas kohe. Kjo periudh e t priturit n heshtje para Zotit gradualisht do t rritet! Pr m tepr, prpjekjet e tua n lutje, do t vijn duke u paksuar. M ne fund, pr ty do t vij ai ast kur Ai do t marr kontroll t plot, e kur ti do t'i jepesh vazhdimisht puns s Perndis brenda teje.

  Si e sheh, ajo @ka filloi si dika fare e vogl, do t rritet! Ajo do t rritet pr t'u br njmarrdhnie e vrtet jetsore mes teje dhe Perndis s gjall.

  Kur prania e Zotit t bhet vrtet prvoja jote, ti do t zbulosh se pak nga pak ke filluar ta duash kt heshtje e pushim paqeplot q vjen me pranin e Tij.

  Ti ndjen nj knaqsi t mrekullueshme nga prania e Tij.

  Ky shijim i mrekullueshm i pranis s Tij do t t ndihmoj tani t kalosh n nj nivel tjetr lutjeje! Ne do t vazhdojm me kt nivel t dyt lutjeje n kapitullin tjetr. sht nj thellsi lutjeje q mund t prjetohet nga t gjith besimtart, si nga ata t thjeshtt ashtu edhe nga ata t diturit.

  ---------------------------------------------------------------

  P.S. T gjith ju q mund t lexoni mos e kaloni kt kapitull sepse edhe pr ju do jet nj ndihm e madhe. Mos harroni se deri n shekullin 19 pjesa drrmuese e popullsis nuk dinin t lexonin. Jeanne Guyon u drejtohet pikrisht ktyre njerzve. Megjithat nse ky libr i lexohet dikujt q nuk mund t lexoj, do jet nj ndihm tepr e madhe pr ta.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Niveli i Dyt!  Tani, ti ke disa njohuri mbi "t lutesh mbi Shkrimin dhe "t vshtrosh Zotin" ose t "pressh n pranin e Tij". Le t themi se ti i ke praktikuar kto dy mnyra pr t ardhur tek Zoti. Le t themi se ti ke kaluar prmes fazs s vshtir t ksaj praktike dhe ke ardhur n prjetimin real.

  Tani le t vazhdojm m tej pr t par nj nivel m t thell t prjetimit me Zotin; do t thot nj nivel m t thell lutjeje. Disa e kan prshkruar kt nivel tdyt siprjetimin e "Besimit dhe qetsis". T tjer i referohen asaj si "Lutja e thjeshtsis". Un paraplqej emrin e dyt.

  Le t themi q ti tashm je msuar kaq mir me lutjen mbi Shkrimin dhe t priturit qetsisht n ndjesin e pranis s Zotit, sa kto jan br pjes e jets tnde. N sht kshtu, do t kesh zbuluar se tani sht shum e leht t vish tek Zoti dhe t shquash pranin e Tij. Por dshiroj t'ju kujtoj edhe nj her se ajo 'ka sht shkruar m par sht shkruar pr ata q sapo fillojn ta njohin Krishtin.

  N fillim t ksaj praktike, ishte shum e vshtir pr ty ta prqndroje mendjen tnde t shprqndruar. Ishte e vshtir t ktheheshe vazhdimisht s brndshmi tek fryma jote. Pak e nga pak, kto jan br shum m t natyrshme dhe t thjeshta. Tani lutja sht shndrruar n dika t leht, t mbl dhe t natyrshme dhe nj knaqsi gjithashtu. Gradualisht ti zbulon se lutja sht rruga e vrtet, rruga reale pr t gjetur Perndin. Dhe pasi e ke gjetur At, ti shpall me gzim, "emri yt sht nj vaj i parfumuar i derdhur" (Knga e Solomonit 1:3)

  Ti mund t mendosh tani se un do t t inkurajoj t vazhdosh n kt shteg t suksesshm. Por n fakt un t inkurajoj ta ndryshosh pak kursin tnd. Duke br kt, do t gjndesh edhe nj her n nj pik q mund t t shkurajoj pak. T apitesh n nj shteg t ri pr t eksploruar Zotin, gjithmon do t thot t hassh disa vshtirsi n fillim! Prandaj t inkurajoj t kesh nj zemr me besim, duke filluar q nga kjo pik, sepse nuk duhet t shkurajohesh. Patjetr q do t hassh ca vshtirsi gjat rrugs, ndrsa krkon t hysh n nj marrdhnie m t thell me Zotin.

  Tani, t'i lm kto fjal pas e t shohim kt nivel t ri lutjeje.

  Para s gjithash, eja n pranin e Zotit nprmjet besimit. Ndrsa je aty para Tij, vazhdo t kthehesh s brendshmi drejt fryms tnde derisa mendja jote t prqndrohet dhe ti t jesh plotsisht i qet para Tij. Tani, kur e gjith vmendja jote sht kthyer s brendshmi dhe mendja sht prqndruar tek Zoti, thjesht qndro n qetsi pr pak kohe para Tij.

  Ndoshta ti do t fillosh t kesh nj ndjesi t pranis s Zotit. Nse sht kshtu, mos u prpiq t mendosh pr asgj tjetr. Mos u prpiq t thuash asgj. Mos u prpiq t bsh asgj. Pr sa koh q vazhdon ndjesia e pranis s Zotit, vetm qndro aty. Qndro para Tij, pikrisht ashtu si je.

  Me koh, vetdija mbi pranin e Tij do t filloj t paksohet. Kur t ndodh kjo, prshprit disa fjal dashurie pr Zotin ose thjesht thirr emrin e Tij. Bje kt qetsisht dhe butsisht me nj zemr plot besim. Duke br kshtu, ti do t kthehesh edhe nj her n bmlsin e pranis s Tij! Do t zbulosh se po rikthehesh n at vend t bl tknaqsis s tejskajshme q sapo ke prjetuar! Pasi mblsia e pranis s Tij t jet kthyer n plotsin e saj, prsri qndro i qet para Tij.

  Nuk duhet t mundohesh t lvizsh sa koh q Ai sht pran.

  Cili sht qllimi? Qllimi sht ky: brenda teje ka nj zjarr dhe ky zjarr meket ose rritet. Kur meket duhet t'i frysh leht, por ve leht ama. Sapo zjarri t ngrihet prap, mos bj asnj prpjekje tjetr. Prndryshe mund ta fiksh flakn. Ky pra sht niveli i dyt i lutjes - niveli i dyt n prjetimin e Jezu Krishtit.

  vazhdon...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kur kjo koh t ket mbaruar, qndro gjithmon aty n qetsi para Zotit pr pak koh. Gjithashtu, shte rndsishme q e gjith lutja jote t bhet me nj zemr me besim. T luturit me nj zemr me besim sht m e rnsishme se do gj tjetr q ka t bj me lutjen!

  Para se ta mbyllim kt kapitull do t dshiroja t flisja pak mbi motivin e zemrs tnde pr t krkuar Zotin.

  Tek e fundit, prse vjen tek Zoti? A vjen tek Ai pr mbslin q shijon? A vjen tek Ai sepse sht knaqsi t jesh n pranin e Zotit? Lejom t t sugjeroj nj mnyr m t lart.

  Ndrsa vjen tek Zoti pr t'u lutur, sill nj zemr jplot me dashuri t pastr, nj dashuri q nuk krkon asgj pr vete. Sill nj zemr q nuk krkon asgj nga Zoti, por dshiron ve t'i plqej Atij dhe t zbatoj vullnetin e Tij.

  T marrim nj shembull. Le t marrim shrbyesin. Shrbyesi kujdeset shum pr padronin e Tij, por nse e bn kt vetm pr t marr ndonj shprblim, ai nuk sht i denj pr asnj lloj vlersimi. Kshtu i dashur i krishter, ndrsa vjen tek Zoti yt pr t'u lutur, mos eja pr knaqsi shpirtrore. Madje mos eja as pr t prjetuar Zotin tnd.

  Por pr far t vish athere? Eja vetm pr t'i br qefin Atij.

  Kur je aty, nse Ai vendos t derdh ndonj bekim t madh mbi ty, pranoje. Por nse n vend t ksaj, mendja jote shprqndrohet, prsri pranoje. Ose nse ke vshtirsi gjat lutjes, pranoje. Prano me gzim gjithka q Ai dshiron t t jap. Beso q do gj q t ndodh sht ajo Ai dshiron t t jap!

  Lerm ta prsris kt sepse sht shum e rndsishme! sht veanrisht e rndsishme pr rritjen tnde n t ardhmen. Beso me an t besimit q do gj q ndodh sht dshira e Tij pr ty n at ast.

  Kur ti vjen tek Zoti n kt mnyr, do t shohsh q fryma jote ka paqe cilado qoft gjndja jote. Kur t jesh msuar t vish tek Zoti n kt mnyr, ti nuk do t fyhesh nse Zoti trhiqet nga ti. Periudhat e thatsirs frymore, do t jen pr ty njsoj si periudhat e lulzimit frymor. Ti do t'i trajtosh njsoj ato. Pse? Sepse do kesh msuar ta duash Perndin thjesht pr shkak se ti e do At, jo pr shkak t dhuratave t Tij, e madje, as pr pranin e Tij t pamuar.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kapitulli V


  Periudhat e Thatsirs  N kapitullin e katrt ne prekm pak subjektin e "thatsirave" frymore. Nse je nisur pr n tokat frymore q jan prshkruar n kapitujt e par, duhet ta kuptosh se prpara t presin kohra thatsire. Mendoj pra se do t ishte me vend ta vazhdojm kt subjekt edhe ca m gjat.

  Lexues i dashur, duhet ta kuptosh se Perndia ka ve nj dshir. Natyrisht, ti nuk mund ta kuptosh kurr nj thatsir frymore nse nuk ke kuptuar cila sht dshira e Tij. Dshira e Tij sht q t'ia jap Vetveten atij shpirti q e do me t vrtet dhe q e krkon me kmbngulje. Megjithat, sht e vrtet se ky Perndi, i cili dshiron t t jap Vetveten, shpesh do t fshihet nga ty - nga ty q kaq shum e krkon At!

  Prse e bn Perndia kt? I dashur shenjt i Perndis, ti duhet t msosh rrugt e Zotit tnd. Perndia yt sht nj Perndi q e fsheh shpesh Vetveten. Ai e bn kt me nj qllim. Prse? Qllimi i Tij sht t t nxjerr nga dembelizmi frymor. Qllimi i Tij kur largohet prej teje sht t t bj ta ndjeksh. Zoti Jezus po krkon pr at t krishter q do t mbetet besnik dhe plot dashuri edhe athere kur Ai t jet larguar prej tij. Nse Zoti gjen nj shpirt t till besnik, kur kthehet, Ai e shprblen besnikrin e Fmijs s Tij. Ai derdh mbi at besnik mirsi t pashtershme dhe prkujdesje t mbla dashurie.

  Ktu pra ka dika q duhet ta kuptosh. Ti do t provosh koh thatsire frymore. Kjo sht pjes e mnyrs s Zotit.

  Por fakti q do t kesh thatsira frymore nuk sht m kryesori. Pyetja m e rndsishme sht do t bsh n kohrat e thatsirs frymore? sht koha t msosh dika mbi prirjet e tua natyrore. sht e natyrshme q n nj koh t till t prpiqesh t'i provosh Zotit besnikrin tnde ndaj Tij; kt do ta bsh duke prdorur t gjith fuqit e tua. N mnyr t pavetdijshme, ti shpreson q me an t ksaj vetprpjekjeje ta bindsh At t kthehet m shpejt.

  Jo i dashur i krishter, m beso, nuk sht kjo mnyra pr t'iu prjgjigjur Zotit tnd n periudhat e thatsirs.

  Por do t bsh athere?

  Ti duhet t pressh kthimin e t Dashurit tnd me nj dashuri t mbushur me durim. Bashkangjiti ksaj dashurie vetmohimin dhe pruljen! Edhe pse Zoti e ka fshehur Vetveten nga ty, qndro vazhdimisht para Tij. Atje, para Tij, derdhe mbi T me pasion dashurin tnde, por gjithmon ne mnyr paqeplot, do t shtoja.

  Kalo ca kohe me T n adhurim dhe n heshtje respektplot. Duke pritur n Zotin n kt mnyr, ti do t'i tregosh se ti po krkon At dhe vetm At. Pra, do t'i tregosh se nuk sht knaqsia egoiste q ti ndjen n pranin e Tij, shkaku i dashuris tnde pr T. Ti kshtu tregon se nuk sht knaqsia q prjeton, por dashuria jote q t motivon.

  Le t citojm Apokrifn q flet pr periudha t tilla: Mos ji i paduruar n koh t thatsirs dhe errsirs; lejo t t ndodhin largimet dhe vonesat e ngushllimeve t Perndis; afroju Atij dhe prit me durim q jeta jote t mund t shtohet e t rinohet.

  Kshtu pra i dashur fmij i Zotit, ji i durueshm n lutjen tnde gjat ktyre periudhave t thatsirs.

  M lejo t t bj nj pyetje. Po nse Zoti do t t thrriste t kaloje gjith jetn duke pritur kthimin e Tij tek ti? Si do t veproje nse ky do t ishte shorti q Zoti do t t caktonte pr gjith jetn? do t bje ti?

  Bj kshtu.

  Prit n T n nj frym t pruljes, n nj frym t braktisjes, me paqe n zemr e me vetmohim. Kaloje kohn n at lloj t mrekullueshm lutje t ciln un e kam shtjelluar n kapitullin e katrt. Eja para Tij qetsisht e plot paqe duke e drejtuar mendjen tnde n pranin e Tij, megjithse prania e Tij mund t t braktis.

  Ndrsa bn kto, shoqroji me lutje dashurie t dhimbshme e vajtuese dhe me shprehje prmallimi pr kthimin e t dashurit tnd.

  Dua t t siguroj se nse sillesh kshtu, do ta knaqsh shume zemrn e Perndis. Nj qndrim i till do ta detyroj At t kthehet tek ti shum m shpejt se do gj tjetr.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Krishtit!

  Kapitulli VI


  Braktisja

  N fillim t ktij libri ne diskutuam si t njohim thellsit e Jezu Krishtit. Fillimi yn ishte fare i thjesht. N fillim ne pam si t lutesh mbi Shkrimin dhe m pas thjeshtsin e t vshtruarit Zotin. Pasi t kesh ndenjur n kt nivel t prvojs me Zotin pr nj koh t konsiderueshme, athere duhet t jesh i gatshm pr t vazhduar n nj nivel m t thell t prvojs me T dhe n nj nivel m t thell t njohjes s Tij. Por n kt takim m t thell me Zotin t cilin e pam n kapitullin e katrt, ti duhet t shkosh prtej lutjes, ose, pr t qen m t qart, duhet t shkosh prtej atyre nj apo dy herve n dit q kishe ndar pr lutje me Zotin.

  Tani, n zemrn tnde, duhet t hyjn qndrime krjtsisht t reja kundrejt gjith jets tnde. Nse do ta zgjerosh kt koh t vetme lutjeje q ke caktuar pr do dit, pjes t tjera t jets tnde - madje e gjith pikpamja jote mbi jetn - duhet t ndryshoj. Ky qndrim i ri duhet t vij pr nj arsye shum t veant, q ti t mund t shkosh thell e m thell n nj nivel tjetr me Zotin tnd.

  Pr ta br kt, duhet t mbash nj qndrim t ri ndaj vetes tnde, po ashtu si dhe ndaj Zotit; ky duhet t jet nj qndrim q shkon m thell se gjithka tjetr q ke njohur m par.

  Pr ta br kt, po t paraqes nj fjal t re.

  Kjo fjal sht braktisje.

  Pr t deprtuar m thell n prjetimin e Jezu Krishtit, krkohet q ti ta braktissh krejt ekzistencn tnde, duke ia dhn at Perndis. Le t marrim si shembull ndodhit e prditshme t jets. Ti duhet t besosh plotsisht se rrethanat e jets tnde, q do t thot, do minut e jets tnde, po ashtu si i gjith drejtimi i jets tnde - do gj, po, do gj q ndodh - kan ardhur tek ti nga vullneti e me lejen e Tij. Ti duhet t besosh plotsisht se do gj q t ka ndodhur sht nga Perndia dhe sht tamam ajo pr ka kishe nevoj.

  A t kujtohet nga nj kapitull i mparshm se ke par se si mund t filloje t prezantoheshe me nj prirje t till? Ti mund t fillosh duke pranuar do lloj kohe lutje, qoft kjo nj koh e lavdishme me T, apo nj koh ku mnendja jote sht e shprqndruar, pikrisht si ajo ka Ai dshironte pr ty. Athere mso ta zgjerosh kt kndvshtrim derisa t prfshij do ast t jets tnde!

  Nj qndrim i till ndaj rrethanave t jets tnde dhe nj vshtrim i till me besim ndaj Zotit tnd, do t bj q ti t knaqesh me gjithka. Pasi ta kesh besuar kt athere ti do fillosh ta marrsh gjithka q vjen n jetn tnde si t prur nga dora e Perndis, jo nga dora e njeriut.

  A dshiron ti pra, vrtet e sinqerisht tja japsh veten tnde Perndis?

  Athere m lejo t t kujtoj se pasi ta kesh br kt dhurim, nuk mund ta marrsh mbrapsht dhuratn. Pasi dhurata sht br nj her, ajo nuk i prket m dhuruesit. Ky libr i vogl sht shkruar pr t'ju treguar si t prjetoni thellsit e Jezu Krishtit, por t njohurit e thellsive t Jezu Krishtit nuk sht thjesht nj metod. sht nj qndrim q zgjat gjith jetn. sht shtja e t qenit i pshtjell nga Perndia dhe pron e Tij.

  vazhdon...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit

  Folm pr braktisjen. Braktisja sht nj shtje e rndsis s veant nse do t bsh prpara n t njohurit e Zotit. Braktisja sht elsi pr n oborrin e brendshm - elsi pr n thellsit e pamata. Braktisja sht elsi pr jetn e brendshme frymore.

  Besimitari q di si ta braktis vetveten n Zotin, shum shpejt do t prkryhet*

  Le t themi se ti e arrite kt gjendje t braktisjes. Pasi ta kesh aritur kt gjendje, ti duhet t vazhdosh me kmbndulje dhe i palkundur. Prndryshe, t arrish aty dhe t qndrosh vetm pak koh, nuk ka ndonj vler kushedi se far. T arrish kt gjndje dhe t mbetesh aty, nuk sht e njjta gj.

  Kujdes, mos i vr veshin zrit t asryes. sht e natyrshme q nj arsye e till t dal prej teje. Megjithat duhet t kesh besim se ti mund ta braktissh trsisht vetveten n Zotin,pr gjiht jetn tnde, dhe q Ai do t t jap hir pr t qndruar atje! Duhet t kesh besim n Perndin, "shpres kundr do shprese" (Romakt 4:18)

  Besimi i fuqishm sjell braktisje t plot.

  'sht braktisja? Nse arrijm ta kuptojm se 'sht ajo, ndoshta do mund ta zotrojm m mir.

  Braktisja sht lnia mnjan e t gjitha prkujdesjeve t tua. Braktisja sht t hedhurit tej e do nevoje. Kjo prfshin edhe nevojat frymore. M lejo ta prsris kt, se zakonisht nuk kapet leht. Braktisja sht t lnit mnjan, prgjithmon, e t gjitha nevojave t tua frymore.

  T gjith t krishtert kan nevoja frymore; por besimtari q e ka braktisur vetveten n Zotin nuk jepet m pas kuksit e t qenit i vetdijshm pr nevojat frymore. Ne vend t ksaj, ai e l vetveten krejtsisht n dor t Perndis.

  A e kupton se t gjith t krishtert jan t thirrur pr braktisje?

  Vet Zoti ka thn, "mos u merakosni pr t nesrmen, dhe Ati juaj qiellor e di q keni nevoj pr t gjitha kto" (Mateu 6:32,34) dhe prsri Shkrimi thot: "pranoje n t gjitha rrugt e tua, dhe Ai do t drejtoj shtigjet e tua." (Fjalt e urta 3:6) "Besoja Zotit veprimet e tua dhe planet e tua do t realizohen." (Fjalt e urta 16:3) Prsri tek Psalmet gjejm: "Vendose fatin tnd tek Zoti, ki besim tek ai dhe ai ka pr t vepruar." (Psalmi 37:5)

  Braktisja e vrtet duhet t mbuloj dy bot t tra, dy mbretri t tra.

  N jetn tnde duhet t ket nj braktisje q t prfshij t gjitha gjrat e jashtme, praktike. S dyti, duhet t ket gjithashtu edhe nj braktisje t t gjitha gjrave t brendshme frymore. Duhet t vish tek Zoti dhe t fillosh t heqsh dor nga gjithka t prket. Gjithka q ti ke, duhet t shkoj n duart e Perndis. Duhet t harrosh vetveten, dhe q nga ai ast e tutje duhet t mendosh vetm pr T.

  Duke br kt vazhdimisht, pr nj periudh t gjat kohe, zemra jote do t mbetet e lir; zemra jote do t jet e lir dhe n paqe.

  vazhdon...

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Si praktikohet braktisja? Ti e praktikon at do dit, do or dhe do at. Braktisja praktikohet duke e humbur vazhdimisht vullnetin tnd n vullnetin e Perndis; duke e kredhur vullnetin tnd n thellsit e vullnetit t Tij, q t humbas atje prgjithmon.

  Po si fillohet? Duhet t fillosh duke refuzuar do dshir personale q t vjen, sapo t shfaqet pavarsisht sa e mir sht dhe sa e nevojshme mund t duket.

  Braktisja duhet t arrij nj pik ku ti qndron krejtsisht indiferent ndaj vetes. T siguroj se nga nj prirje e till, do t vij nj rezultat i mrekullueshm.

  Rezultati i ktij qndrimi do t t oj n pikn m t mrekullueshme q mund t mendosh. sht pika ku vullneti yt shprthen krejtsisht jasht kontrollit tnd dhe bhet i lir pr t'u bashkuar me vullnetin e Perndis. Ti do t dshirosh vetm ka dshiron Ai, q do t thot, ka Ai ka dshiruar prjetsisht.

  Braktisu duke ia dorzuar vetveten asaj q do Zoti, n gjithka, pavarsisht se 'jan, nga vijn, apo si ndikojn n jetn tnde.

  'sht braktisja? sht t harruarit e t kaluars; sht t lnit e s ardhmes n duart e Tij; sht t kushtuarit e s tashmes plotsisht e krejtsisht Zotit tnd. Braktisje do t thot t knaqesh me do ast q jeton, pavarsisht se 'prmban ai. Ti knaqesh sepse e di se pavarsisht se 't jep momenti, ai mban brenda, pikrisht n at ast, planin e prjetshm t Perndis pr ty.

  Ti do ta dish gjithmon se ai ast sht shpallja absolute dhe totale e vullnetit t Tij pr jetn tnde.

  Mbaj mend, nuk duhet t fajsosh kurr njerzit pr asgj. fardo q t ndodh, nuk e kan sjell as njerzit as rrethanat. Duhet t pranosh gjithka (natyrisht, me prjashtim t natyrs tnde mkatare) si t ardhur prej Zotit.

  Dorzo jo vetm far t bn Zoti, por edhe prgjigjen tnde ndaj veprimeve t Tij.

  A dshiron t hysh n thellsit e Jezu Krishtit? Nse dshiron t hysh n kt faz m t thell t njohjes s Zotit, duhet t krkosh t njohsh jo vetm nj lutje m t thell, por gjithashtu, braktisjen m t gjitha fushat e jets tnde. Kjo do t thot t kalosh gjithmon e m shum koh me Zotin derisa marrdhnia jote e re t prfshij 24 or n dit braktisje t plot n T. Fillo t lejosh Perndin t t drejtoj dhe t merret me ty. Bje kt pikrisht tani. Detyroje vetveten tnde q ta lejoj At t bj me ty ashtu si i plen Atij - n jetn tnde t brendshme n prjetimin e Tij dhe gjithashtu n jetn tnde t jashtme, n pranimin e t gjihta rrethanave si t ardhura prej Tij.
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 27-10-2009 m 03:52

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kapitulli VII

  Braktisja dhe Vuajtja


  Do t doja t vazhdoja t flisja mbi braktisjen, por n kt kapitull le t shohim se si nj prkushtim i till ndikon n jetn tnde kur n t hyn vuajtja.

  Ti duhet t jesh i duruar n gjith vuajtjet q t drgon Perndia. Nse dashuria jote pr Zotin sht e pastr, ti do ta duash At njsoj si n Kalvar ashtu edhe n malin Tabor. Zoti Jezus e deshi Atin e Tij n malin Tabor kur u shprfytyrua, po aq sa Kalvarin kur u Kryqzua. Edhe ti pra, pa dyshim q duhet ta duash Zotin njlloj edhe n Kalvar, sepse pikrisht atje ai e shfaqi m s shumti dashurin e Tij.

  Ka mundsi q ti t gabosh prsa i prket braktisjes tnde n Zotin. Ti mund ta braktissh vetveten n Zotin duke shpresuar dhe duke pritur gjithmon q t kujdeset, t t doj dhe t t bekoj frymrisht. Ti q ja ke dhn vetveten Zotit gjat nj periudhe t till t knaqshme, t lutem ki parasysh se nse ia dhe vetveten Atij pr t qen i bekuar dhe i prkdhelur, nuk und t kthehesh e ta marrsh prap jetn tnde n nj periudh tjetr.....kur t kryqzojn!

  As mos shpreso t gjesh ngushllim tek njerzit kur t kan vn n kryq. do ngullllim q t vjen, kur ti po prjeton kryqin, t vjen nga Zoti.

  Duhet t msosh t duash kryqin. Ai q nuk e do kryqin nuk i do gjrat e Perndis. (Mateu 16:23). sht e pamundur q ti ta duash Zotin pa dashur kryqin. sht e pamunudur q ti ta duash Zotin pa dashur kryqin. Besimtari q e do kryqin, zbulon se edhe gjrat m t hidhura q i ndodhin n jet, jan t mbla. Shkrimi thot, "pr shpirtin e uritur, do gj e hidhur sht e mbl. (Fjalt e urta 27:7)

  Sa dshiron ti t kesh uri pr Perndin? Ti do kesh uri pr Perndin dhe do ta gjesh At, n t njjtn mas q ke uri pr kryqin.

  Ja nj parim i vrtet frymor q Zoti nuk do ta mohoj: Perndia na jep kryqin dhe pastaj kryqi na jep Perndin.

  Si e sheh, tashm kemi dal jasht caqeve t nj kohe t caktuar pr lutje; kemi kaprcyer tani, n kufinj t rinj, q prfshijn gjith prvojn e besimtarit. Le ta themi ktu, tani: T jesh i sigurt se nj prparim i brendshm frymor do t vij vetm pasi t kesh ecur vrtet prpara n prjetimin e kryqit. Braktisja n Krisht dhe prjetimi i kryqit, jan gjithmon t lidhura me njra-tjetrn.

  Athere si do t sillesh ndaj vuajtjes? Ose ta marrim ndryshe, so to t'i prgjigjesh puns s Zotit me kryqin n jetn tnde?

  Duhet t prgjigjesh kshtu: sapo q dika vjen tek ti n formn e vuajtjes, mu n at ast, diku brenda teje do ngrej kok natyrshm prirja pr t rrezistuar. Kur t vij ky ast, menjher dozoju Perndis. Pranoje shtjen. N at ast jepja vetveten Atij si nj sakrific.

  Duke br kshtu, ti do t bsh nj zbulim t mrekullueshm. Ky zbulim sht: kur kryqi vjen n jetn tnde, nuk sht aq i rnd sa i trembeshe. Merre si sht nga Perndia, fardo q t jet. Bara sht shum m e heht kshtu.

  Pse kryqi sht m i leht kur pranohet n kt mnyr? Sepse ti do ta kesh dshiruar kryqin dhe do ta kesh pregatitur veten pr t pranuar gjithka q vjen nga dora e Zotit.

  Mos i keqkupto kto fjal. Un nuk t kam prshkruar nj mnyr pr t'i shptuar kryqit. Megjithse ti e braktis trsisht vetveten n Zotin dhe i dorzohesh krejtsisht vuajtjes, kjo nuk do t bj q ti t mos e ndiesh peshn e kryqit. Nse nuk e ke ndjer kryqin, athere nuk ke vuajtur. T ndiesh dhimbjen e vuajtjes, sht nj nga pjest kryesore t vuajtjes. Dhimbja sht nj aspekt i pashmangshm i kryqit. Pa t, kryqi nuk mund t kuptohet. Dhimbja sht endur n natyrn e kryqit. Dhimbja sht n qendr t njohjes s vuajtjes. Mos harro t lutem q Zoti yt zgjodhi t duronte dhunn m ekstreme q mund t shkaktonte kryqi. Nganjhere do ta mbartsh kryqin n aste dobsie; her t tjera do ta mbartsh n aste force. Por qoft n dobsi, qoft n fuqi, mbarte at! Dobsia dhe fuqia duhet t jen njsoj pr ne, prderisa kryqin e mbartim me vullnetin e Perndis.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kapitulli VIII

  Braktisja dhe Zbulesa  Le t vazhdojm t vshtrojm shtjen e braktisjes.

  Disa kan br pyetjen: "Nse un e braktis krejtsisht vetveten n Zotin, a do t thot kjo se un nuk do t kem zbules t re t Jezu Krishtit?"

  A i jep fund braktisja zbuless?

  Jo! Prkundrazi, braktisja sht mjeti q Zoti do ta prdor pr t t dhn nj zbules. Zbulesa q do t t jepet, do t vij m shum si realitet sesa si njohuri. Kjo bhet e mundur vetm me an t braktisjes.

  Duhet t kesh parasysh se n k po e braktis vetveten.

  Ti e bratkis vetveten n Zotin Jezus. sht Zoti t cilin ti do ta ndjeksh si Rruga; Zoti q ti do ta dgjosh si e vrteta dhe pikrisht nga ky Zot, do t marrsh Jet. (Gjoni 14:6) Nse ti e ndjek At si Rruga, do ta dgjosh At si e Vrteta dhe Ai do t t sjell ty jet, si Jeta.

  Ndrsa te ti vjen zbulesa, ndodh dika; Jezu Krishti e gdhend Vetveten mbi shpirtin tnd. do her q Ai vjen tek ti, Ai l nj gjurm t re e t ndryshme t natyrs s Tij mbi ty.

  Shum shpejt, mbi qnien tnde do t jen gdhendur shprehje t ndryshme t natyrs s Tij.

  Ndoshta ti ke dgjuar se duhet t mendosh mbi prjetimet e ndryshme t Jezu Krishtit. Por sht shum m mir pr ty q t'i mbartsh brenda vetes kto prjetime t Jezu Krishtit.

  Kshtu ndodhi n jetn e Palit. Ai nuk meditoi me vuajtjet e Krishtit; ai nuk u mor me studimin e gjurmve t vuajtjeve n trupin e Zotit. N vend t ksaj, Pali mbarti mbi trupin e tij prjetimet e Zotit. Ai madje tha, "un mbaj shenjat e Zotit Jezus n trupin tim" (Galatasi 6:17). A ndodhi kjo vetm duke i vzhguar kto shenja? Jo. Vet Jezu Krishti e kish gdhendur Vetveten mbi Palin.

  Kur Jezusi gjen nj besimtar q sht braktisur trsisht n T n gjithka t jashtme dhe n gjithka t brendshme, shpesh Ai do t zgjedh t'i jap ktij personi zbulesa t posame t natyrs s Tij. Nse prvoja jote do t ish e till, pranoji kto zbulesa me nj zemr mirnjohse.

  Gjithmon prano gjithka nga Ai me nj zemr mirnjohse, pavarsisht nga se far zgjedh t t dhuroj.

  Le t themi se Zoti t jep nj zbules t veant. Cili duhet t jet qndrimi yt? Duhet ta pranosh zbulesn si do t kishe pranuar gjithka tjetr prej Tij.

  Ka t krishter t cilve Perndia u ka dhn ndonj zbules mbi Vetveten dhe kjo zbules u ka sjell atyre gzim pr vite t tra. Me fjal t tjera, Zoti do t t jap ndonjher nj zbules aq t fuqishme mbi Vetveten, sa prvoja e asaj t vrtete t vetme do t jet fuqia jote pr vite t tra.

  Gjat asaj kohe, ti trhiqesh gjithmon e m shum s brendshmi drejt Perndis. Kjo sht e mrekullueshme. Ti duhet t'i mbetesh besnik asaj zbulese pr sa koh q ajo zgjat.

  Por 'ndodh kur kjo zbules fillon e tretet; do t bsh kur ajo t mos sjell m gzimin q sillte njher? Kur t ndodh kjo, thjesht do t thot se Perndia ka vendosur se sht m mir t'i jap fund asaj prvoje. Cili duhet t jet qndrimi yt? Ti duhet t lejosh q ajo t merret lirisht nga ty. Lre mnjan. Zoti dshiron t kaloj n nj kuptim m t thell e m qndror t Vetvetes. Pranoji njsoj t gjitha. Braktise vetveten edhe n shtjet e zbuless. Ji gjithmon i gatshm t jepesh ndaj asaj q duket t jet vullneti i Tij. Mos ki dshir tjetr n jet prve dshirs pr ta ndjekur At me pasion dhe pr t qen gjithmon me T. Mso do t thot t asgjsohesh vazhdimisht prpara Zotit tnd.

  Mso, pasi ta kesh br kt, t'i pranosh njsoj t gjitha dhuratat e Tij, qofshin ato drit apo errsir. Trajtoje njsoj si pjellorin ashtu dhe shterpsin.

  Qoft dobsia apo fuqia, mblsia apo hidhrimi, tundimi, hutimi, dhimbja, kapitja, paqartsia apo bekimi, pranoji t gjitha njsoj si nga dora e Zotit. Asnjra nga kto nuk duhet ta ndryshoj kursin tnd, qoft edhe pr nj ast.

  Nj fjal t fundit pr zbulesn.

  Zoti t jep edhe disa zbulesa t cilat ti je i pazoti t'i kuptosh. Mos e humb toruan; nuk ke arsye pr t'u shqetsuar. Thjesht duaj Zotin. Kjo dashuri prfshin n vetvete prkushtimin ndaj Tij. Nse ti i je dhn Perndis dhe vetm Perndis, athere ti nuk do ta kesh t vshtir t shohsh Jezu Krishtin t t zbulohet n gjiht plotsin e natyrs s Tij. Ndonj pjes e zbuless s Tij mbi Vetveten, mund t jet krejt e qart, ndonj pjes tjetr e asaj zbulese mund t mos jet edhe aq e qart.

  Pranoji t dyja njsoj. dokush q e do Perndin, do do gj q i prket Atij. Ti gzohesh me pjesn e zbuless s Tij q nuk e kupton, njsoj si gzohesh me pjesn e asaj zbulese t ciln e kupton.

  Nse e do At, ti do gjithka t Tijn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 29-10-2009 m 03:12
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kapitulli IX

  Braktisja dhe Nj Jet e Shenjt  Cili sht rezultati i t ecurit vazhdimisht prpara Perndis n nj gjendje braktisjeje? Rezultati prfundimtar sht shenjtria. Pasi ta kesh br pjes t jets kt marrdhnie me Perndin, shenjtria mund t arrihet leht.

  'kuptojm me shenjtri? Shenjtria sht dika q vjen nga Perndia. Nse ti to ta msosh kt mnyr t thjesht pr t prjetuar Zotin, ti do ta bsh tndin Perndin. Dhe kur ta bsh tndin At, ti do t trashgosh t gjitha trajtat e Tij. Ky sht shenjtrimi: sa m shum e bn tndin Perndin, aq m shum bhesh si Ai.

  Por ky duhet t jet nj shenjtrim q sht rritur brenda teje. Nse shenjtrimi nuk vjen nga thell brenda teje, ai sht vetm nj mask. Vetm pamja e jashtme e shenjtrimit sht po aq e ndryshueshme sa rrobat. Por kur shenjtrimi krijohet te ti nga Jeta q sht thell brenda teje, athere ky shenjtrim sht i vrtet, i qndrueshm dhe esenca e pastr e Zotit. "Tr shklqim sht brenda e bija e mbretit" (Psalmi 45:13)

  Po si arrihet shenjtrimi athere?

  I krishteri q ka msuar t braktiset n Jezu Krishtin dhe q ecn n nj jet t braktisjes n T, praktikon shenjtrimin e shkalls m t lart. Por ti nuk do ta dgjosh kurr nj njeri t till t shpall se ka bot frymore t veant. Pse? Sepse ai i krishter sht bashkuar totalisht me Perndin. sht vet Zoti i cili po e drejton kt besimtar n kt praktik t thell shenjtrimi.

  Zoti sht shum xheloy pr do shenjt q sht braktisur trsisht n T. Ai nuk e lejon at besimtar t ket ndonj knaqsi tjetr prve Tij.

  A sht braktisja e vetmja gj e nevojshme pr t na sjell shenjtrim? Jo, por nse ti ndjek me besnikri do gj q kemi thn deri tani, shenjtrimi do t vij. Por mos harro se vuajtja prfshihet n prvojn e braktisjes. sht zjarri i vuajtjes ai q do t nxjerr arin e shenjtrimit.

  Mos ki frik se nuk do kesh dshir t ecsh ksaj rruge. N nivelin e prvojs pr t cilinj po flas, ka nj etje pr vuajtje. T krishtert e till, digjen nga dashuria pr Zotin. N fakt nse do t'u lejohej t ndiqnin dshirat e tyre, ata do t'u nnshtroheshin nj disipline t fort, madje nj vetmohim t tepruar. Kur nj dashuri e till z e digjet brenda zemrs s nj besimtari, ai s'mendon pr gj tjetr ve si t'i plqej Zotit t tij t dashur. Ai fillon ta ler veten, jo, shum m tepr se kaq, n dashuri me Zotin, ai madje e harron fare vetveten. Ashtu si rritet dashuria pr Zotin, po ashtu rritet edhe urrejtja pr jetn e unit t tij.

  Msofshi kt shteg!

  Oh, nse kjo mnyr e thjesht lutjeje, ky prjetim i thjesht i Jezu Krishtit t mund t prvetsohej nga fmijt e Zotit, e gjith kisha e Perndis do t reformohej fare leht.

  Kjo mnyr lutjeje, kjo marrdhnie e thjesht me Zotin tnd, sht shum e prshtatshme pr doknd; sht po aq e prshtatshme pr t mefsht dhe t paditurit, sa edhe pr t shkolluarit. Kjo lutje, kjo prvoj q fillon kaq thjesht, n fund kthehet n dashuri krejtsisht t braktisur n Zotin.

  Krkohet vetm nj gj - dashuri.

  Shn Agustini ka thn, "Dashuro, pastaj bj si t duash", sepse kur ke msuar t duash, as q do t kesh dshir t bsh gjra q mund ta fyenin At q ti do.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574

  T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!

  Kapitulli X

  T Jetuarit s Brendshmi  Kapitullin e fundit e mbyllm duke thn se besimtari i cili sht krejtsisht i dashuruar me Zotin,as nuk i dshiron gjrat q mund ta fyejn objektin e dashuris s tij. Un do t vazhdoj m tej duke thn se vetm mean t braktisjes sht e mundur t arrihet nj fitore e plot n nnshtrimin e shqisave dhe dshirave t tua.

  Pse ndodh kshtu?

  N fakt arsyeja sht shum e qart. Para s gjithash, duhet t kuptosh si funksionojn pjest e tua t brendshme. Nga e marrin jetn dhe energjin pes shqisat e tua? Nga shpirti. sht shpirti ai q u jep jet dhe energji pes shqisave t tua; dhe kur shqisat e tua zgjohen, nga ana e tyre ato stimulojn dshirat. Si mund t flasim pr nj fitore t plot mbi pes shqisat dhe mbi pasionet dhe dshirat q lindin prej tyre?

  Nse trupi yt do ishte i vdekur, ti nuk do t ishe i aft t ndieje dhe natyrisht nuk do t kishe dshira. Po pse? Pse trupi nuk do t kishte dshira? Sepse ai do t ishte i shkputur nga shpirti. Pra po e prsris, ndjenjat dhe shqisat e tua, e marrin fuqin nga shpirti.

  T krishtert jan prjpjekur t gjejn shum mnyra pr t'i mposhtur dshirat e tyre. Ndoshta prpjekja m e zakonshme ka qen disiplina dhe vetmohimi. Por pavarsisht se sa i rrept mund t jet vetmohimi yt, ai nuk do t'i mposht kurr plotsisht shqisat e tua.

  Jo, vetmohimi nuk sht zgjidhja!

  Edhe kur ai duket t ket patur efekt, ajo q vetmohimi ka arritur sht n t vrtet vetm ndryshimi i shprehjes s jashtme t atyre dshirave.

  Kur merresh me gjrat e jashtme, ti n t vrtet po largon shpirtin nga fryma. Sa m shum q shpirti yt prqndrohet n kto gjra t jashtme, aq m larg zhvendoset ai nga qendra dhe nga vendi i Tij! Rezultati i ktij lloji vetmohimi, sht e kundrta e asaj ka prisje ti. Fatkeqsisht, kjo i ndodh gjithmon nj besimtari kur jeta e tij jetohet n siprfaqe.

  Nse ti prqndrohesh n dshirat e natyrs tnde t jashtme - duke i kushtuar vmendje atyre - ato vijn duke u shtuar. N vend q t nnshtrohen, fitojn m shum fuqi. Nga e gjith kjo mund t arrijm n prfundimin se megjithse vetmohimi mund ta dobsoj vrtet trupin, ai nuk mund t zhduk kurr mprehtsin e shqisave.

  Athere, cila sht shpresa jote?


  vazhdon...
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 30-10-2009 m 12:42
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  Do doja t komentoja mbi postimin e msiprm. N at shkrim del qart ndryshimi mids shpirtit dhe fryms. Duket qart se shpirti ka m shum kuptim negativ se sa pozitiv dhe se njeriu duhet t clirohet nga produktet e shpirtit. Ndrsa fryma ka vetm kuptim pozitiv pasi sht mjeti i vetm me t cilin njeriu mund t komunikoj me Zotin. sht vendi ku vet Zoti banon.

  Nse prkthimi i fryms, pra i "spirit" apo "pneuma" do prkthehej shpirt, si do mund t prkthehej kjo fjali? "...ti n t vrtet po largon shpirtin nga fryma". Me siguri ktu do t vshtirsoheshim t kuptonim, pasi do thonim "... ti n t vrtet po largon shpirtin nga shpirti" Prandaj mendoj se sht e domosdoshme t dim diferencn midis fryms dhe shpirtit.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •