Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-09-2008
  Postime
  71

  Prizreni - Qyteti I dy Universiteteve Publike

  QYTETI I DY UNIVERSITETEVE PUBLIKE


  Universitetet nuk themelohen me vendime, por me ligj
  (Enver Hoxhaj, ministr aktual i arsimit)


  Vendimi i fundit i qeveris s Hashim Thait pr formimin e Universitetit t Prizrenit, sa ka qen sihariq i mirpritur dhe i mirseardhur pr qytetar e tij, aq i ka br edhe skeptik ata. Sepse, sikur sht br zakon n dy zgjedhjet e fundit, pr ta fituar sa m shum besimin e elektoratit t ktij qyteti, gjat do fushate parazgjedhore, partit politike n pushtet, gjithmon si karrem e prdornin kt truk t mashtrimit politik.
  Neve qytetarve prizrenas, ende na kujtohet mir dy vjet m par, kur gjat fushats elektorale t LDK-s, n Qendrn sportive t Prizrenit, ish ministri arsimit Agim Veliu, solli nj vendim t Ministris pr themelimin e Universitetit n Prizren, dhe n pranin e mira simpatizantve partiak dhe t shum medieve, publikisht ia dorzon at Eqrem Kryeziut (kryetarit t athershm t Prizrenit) . Pa dyshim se, sikur edhe na doli n praktik, LDK-ja n at koh n pushtet, nuk e kishte marr kt vendim pse sinqerisht e donte nj universitet pr Prizrenin, por duke menduar se nj veprim ksisoj do tu siguroj fitore n zgjedhjet qendrore e komunale q atkoh ishin n prag. ka ndodhi me kt premtim, dihet! Edhe me rezultatin e zgjedhjeve, po ashtu!. Prej ather Prizreni nuk pati nj Universitet, por vetm nj shoqat q do t lobonte pr brjen e Prizrenit me Universitet, ndrsa, LDK-ja, pas 7 viteve n pushtet, kaloj n opozit. Pra, prizrenasit nuk e kafshuan kt karrem. Andaj, frika dhe dyshimi i arsyeshm i tyre nuk ndalon ktu. Sepse, edhe vendimi i tashm i qeveris s Hashim Thait pr themelimin e Universitetit n Prizren, bhet pikrisht n prag t zgjedhjeve. Duke pas pr baz kt realitet, me parashikimet e tyre t mbrapshta, disa gojkqij t arshis, edhe me kt rast shohin nj analogji t njjt:Rrejtn ata, po rren edhe kta. Ose, sipas asaj popullore: Ne hngsh be daj, mos e hagsh, asgj kurrkujt?
  Sido q t Jet, meqense ksaj radhe bhet fjal pr nj vendim t qeveris, duam t besojm se kjo edhe do t ndodh duke mos mbetur sikur premtimi i para dy viteve i LDK-s.
  Jasht fjalve t arshis t cilat zakonisht kurr dhe n asnj vend nuk ndalen, jan edhe disa indicije t bazuara q na bjn edhe n kt vendim t fundit t qeveris t dyshojm. Sepse, nuk kaloj as nj dit nga njoftimi zyrtar i ktij lajmi, hapsirat e shum billbordeve reklamuese n Prizren, ve ishin t mbushura me fotografit e Hashim Thait, dhe kryetarit t Komuns Ramadan Muja. Aty mund t lexosh fjalin falnderuese t Ramadan Mujs br kryeministrit dhe sloganin Prizreni qytet me universitet
  Nga ana tjetr, nj jav nga marrja zyrtare e ktij vendimi, ministri i arsimit Enver Hoxhaj e kishte vizituar Prizrenin. I pyetur nga gazetari i TV Opinion:-it se mos jan ato fjal q dgjohen kinse pr hapjen e nj universiteti pjes e propagands pr t fituar vota, ai, n pranin edhe t kryetarit t komuns Ramadan Muja, mes tjerash ishte prgjigjur: Personalisht n kto shtje nuk jam emocional sepse pr realizimin e saj duhet mjaft koh dhe prgatitje t gjata profesionale. Universitetet n nj shtet (serioz v.a.) nuk munden t formohen aq leht dhe vetm prmes vendimeve ministrore, por ato themelohen me Ligj.
  Me sa shihet nga ky prononcim i ministrit Hioxhaj, as aji vet nuk na paska dit se shefi i tij Hashim Thai do ta merr aq shpejt kt vendim serioz edhe pa ligj. Ta prsris edhe nj her: kjo deklarat publike e ministrit t arsimit jepet vetm nj jav para marrjes zyrtare t ktij vendimi t Qeveris s Kosovs pr themelimin e Universitetit t Prizrenit?!!
  Sido q t jet, pse ne jemi djegur nj here nga tmbli, e tani i fryjm edhe kosit, nuk na ka faj askush. Kryesorja sht se, m n fund, Qeveria e Republiks s Kosovs vendosi q t themeloj edhe nj universitet tjetr publik n Kosov - Universitetin e Prizrenit, n prbrje t t cilit do t jen shtat fakultete: Fakulteti Juridik, Ekonomik, i Edukimit, i Filologjis, Fakulteti Filozofik dhe me mundsi q n t ardhmen t themelohet edhe Fakulteti i Kulturs Fizike dhe ai i Arteve.
  Fundja, s paku formalisht , tani Prizreni u b me dy Universitete: nj e ka pasur para dy viteve n letr - at t LDK-s, tashti e ka t dytn, po ashtu ende n letr - at t PDK-s...?!

  Adnan Abrashi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  A ma buken that nuk kemi me hanger vetem me kokerr te krypes
  Pse more jemi kaq popull i pa dishem,pse mashtrohemi kaq leht nga propaganda politike,tash jan zgjedhjet e hashimi me se lehti e ka pas me hap univerzitet.
  Por a ka then ndonjeher hashimi se sa eshte numri i te pa punve me diploma te univerzitetit,qfar ka ber hashimi per kete kategori njerzish.
  Ju kujtohet me par sa univerziteti privat u hap,ne qdo bander ke pas univerzitet,nuk eshte ketu problemi,problemi eshte sepse nuk kemi kfalitet,pastaj gjith ky student ku do punesohet,keta te mjer vetem do shpenzojn dhe pastaj do humbin kohen kot neper kafiteri.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •