Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
  1. #41
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga doublex Lexo Postimin
    Frika me e madhe ne jete per mua eshte vdekja.
    Para nje muaj isha duke ecur ne autobus dhe po mendoja per vdekjen dhe jeten pa mua dhe pas nje gjysem kalova nje rrahje te shpejte te zemres dhe shkova ne urgjence.Qe atehere e kam kaluar disa here momente rrehje te shpejta zemre dhe kam shkuar disa here ne urgjence.Kam akoma frike se mund te vdes.
    Sa here trembem nga dicka kontrolloj zemren dhe koken se kam frike nga ndonje rrjedhje gjaku ne tru.Zemra me ka dale shume mire por perseri kam frike.Psikiatri dhe neorologu me ka thane se e ke nga stresi dhe do te kaloj por une perseri kam frike.Ato me thone se nuk vdes nga stresi.Si mund ta kaloj?Kerkoj ndihme te menjehershme?Faleminderit per mirekuptimin.
    People fear death even more than pain. It's strange that they fear death. Life hurts a lot more than death. At the point of death, the pain is over. Yeah, I guess it is a friend. [Jim Morrison]

    "Njerezit kane me shume frike vdekjen sesa dhimbjen,eshte e cuditshme pse ata i frikesohen vdekjes.Jeta shkakton dhimbje shume me teper sesa vdekja.Ne momentin qe vdes dhimbja ka kaluar.Po,mendoj qe vdekja eshte nje mik"[Jim Morrison]


    Ps.Lexoje kte shume here,kuptoje plotesisht,dhe nuk do kesh me frike nga vdekja.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 04-11-2009 mė 04:42
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2009
    Postime
    14
    Pershendetje,

    Une po perjetoj nje gjendje te tille prej disa kohesh. Gati cdo nate zgjohem me fiken se 'po vdes' e shoqeruar me marrje fryme dhe rrahje te shpeshta zemre. Aktualisht ndodhem me studime jashte dhe nje gjendje e tille nuk me ndodh kur jam ne Tirane.

    Ju uroj shendet!



    Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
    Pershendetje doublex

    Ne kete pike rivertetoj ato qe shkruajta ne postimin e pare, se ju po kaloni shqetesime me ankthin te cilat te shoqeruara me te gjitha simptomat qe kemi permendur me siper kane shkaktuar apo kane ndezur ato nivele te panikut.

    Ankthi qe ju shfaqet nuk eshte gje tjeter veēse nje pergjigje ndaj rrezikut apo kercenimit. Si te thuash ne momentin qe juve perjetoni atake paniku e simptoma te tjera keto krijohen pikerisht sepse detyra/qellimi i pare i ankthit (diēka psikike) eshte te mbroje organizmin nga rreziqet. Kjo forme kryen fuknksionin e nje sistemi mbrojtes.
    Ne momentin qe perceptohet rrezik, truri i dergon mesazhe sistemit nervor autonom, i cili ka dy dege: SN simpatik dhe parasimpatik. Keto kontrollojne energjine trupore si dhe e pergatisin trupin per veprim/aksion. SN simpatik pergatit trupin duke leshuar energji per veprim ndersa SN parasimpatik eshte rregullator.
    Te perqendrohemi te SN simpatik. Eshte pikerisht ky sistem i cili ne momentin qe aktivizohet perfshin gjithēka ose asgje, qe do te thote se pergjigjen te gjitha pjeset, pra, kur ai aktivizohet shfaqen te gjitha simptomat ose asnje.

    Nga ky arsyetim dalim ne shpjegimin se pse gjate atakeve te panikut tek ty perfshihen nje mori simptomash dhe jo vetem nje.

    Ne momentin qe aktivizohet SN parasimpatik (i cili ka efekte te kunderta me ate simpatik) normalizon ankthin dhe restauron ndjenjat e qetesimit. Pra SN parasimpatik eshte nje mbrojtes i brendshem i cili nuk lejon qe ankthi te vazhdoj pergjithmone deri ne nivele demtuese.

    Duke qene se gjate aktivizimit te SN simpatik sekretohen disa kimikate nga gjendra adrenale ( adrenalina dhe noradrenalina) ne momentin qe ju qetesoheni mund te vazhdoni te ndjeheni i shqetesuar edhe per pak kohe. Kjo ndodh sepse kimikatet e lartepermenduara vazhdojne te qarkullojne ne sistemin tuaj dhe kjo eshte arsyeja pse duhet edhe pak kohe qe ju te normalizoheni plotesisht.

    Nga ana tjeter, eshte pikerisht SN simpatik ai qe rrit rrahjet e zemres dhe shton shpejtesine e qarkullimit te gjakut duke bere ne kete mundur furnizimin me oksigjen. I gjithe ky proēes pergatit organizmin ndaj pergjigjeve perballje-ikje e cila nga ana e saj aktivizon te gjithe metabolizmin trupor. Kjo eshte arsyeja e shfaqjes se te gjitha atyre simptomave qe kemi permendur.

    Problemi jone eshte qe nuk e pranojme dot te mos kemi pergjigje per gjithēka. Kjo gje ndodh edhe me ty. Pra ti mendon, nese asgje e jashtme nuk me ben te ndihem ne ankth, atehere ka diēka qe nuk shkon tek une.
    Ne kete moment truri shpik disa shpjegime/fiksime te tipit "jam duke vdekur ose po ēmendem".
    Duke qene se truri kerkon nje pergjigje ndaj rrezikut dhe kete nuk e gjen nga jashte sepse nuk ka, atehere ai kerkon nga brenda dhe shpik nje rrezik te tipit "jam duke vdekur", etj.

    Duke qene se ju i perjetoni keq simptomat fizike qe ju shfaqen gjate atakeve te panikut atehere keto jane kthyer ne sinjale te demtuese dhe kercenuese dhe kjo eshte arsyeja pse ju reagoni frikshem sa here qe ato shfaqen, sepse e lidhni kete gje me eksperiencat e meparshme. Kjo mund te sjell qe edhe gjate nje aktiviteti fizik apo edhe ne rast se ju djersisni mund te ndodh qe te perjetoni panik.
    Asgje nga keto nuk duhet t'ju shqetesoj sepse sikunder e kam permendur edhe me siper te gjitha keto simptoma jane nje reagim i organizmit ndaj pergjigjes perballje-ikje, si rezultat nuk jane aspak te demshme per organizmin tuaj. Ne momentin qe ju do te ndergjegjesoheni se keto simptoma nuk jane te demshme atehere ju nuk do te perjetoni me atake paniku.


    Ushtrime si mbajtja e frymes 30sek ose sa te keni mundesi gjate momenteve qe perjetoni ankth si dhe relaksim i muskujve 60sek ju bejne mire.

    Te gjitha ato medikamente qe kam nenvizuar me te kuqe nuk duhet ti perdorni absolutisht, asnje lloj qetesuesi.

    Persa i perket medikamenteve si: xanax(alprazolam), tavor, rivontril, si dhe Elpram, citalopram, Escitalopram jane benzodiazepina te cilat futen ne grupin e SSRI evolutive ose me shqip jane medikamente qe ndihmojne dhe rregullojne shqetesimet e humorit te ankthit, e shume te tjera. Jane te rekomandueshme gjithmone me konsulten e psikiatrit per te luftuar simptoma te lehta depresive si dhe ērregullime te panikut. Dozat e rekomandueshme jane 20-40mg. Jane nder medikamentet me te fundit dhe rrjedhimisht me me pak efekte anesore se ēdo medikament tjeter. Keto medikamente mund te japin rezultate te dukshme pas 15-20 diteve. Nje permiresim i dukshem ne me pak se 15-20 dite vjen si rezultat i "efektit placebo".

    Gjithe te mirat.

  3. #43
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781
    Une si kam aq shum frike vdekjes,po paksa me dhimbet jeta,se them me vete nese vdes me shkojn huq te gjitha projektet te gjitha deshirat,e aq shum qe kam dua te jetoj akoma.por semundjeve ja kam friken,dhembjeve edhe me shum e per fat te keq egzistojne...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhenet.M.S. : 30-01-2010 mė 16:19
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  4. #44
    doublex ta jap une nje keshille te thjeshte.... fillo e beso ne Zot dhe do te te kaloje.

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-04-2010
    Postime
    41
    Pershendetje te gjithve, me falni qe ju them por mendoj se eshte shume lehte t'i thuash dikujt qe ka frike "Mos ki frike" ose "Mos mendo ashtu" " Hiqi ato mendime nga koka" sepse te gjithe ne e dime kete dhe duam qe te mos kemi frike ose t'i heqim ato mendime nga koka, puna eshte se nuk e kemi ne dore kete. Prandaj ju lutem mos e mendoni aq te lehte problemin dhe nuk eshte aspak e nevojshme te gjykosh dike qe ka problem.

    Sipas mendimit tim, frika nga vdekja fsheh ne vete mesazh, prandaj ka nje arsye qe te paraqitet, vizitohu te nje psikolog dhe kerko ndihmen e tij profesionale.
    Dhe cdo ndjenje e pakendshme, kerkon te merresh me te, ashtu si dhimbja e trupit qe kerkon barin perkates dhe e ka arsyen e saj.

    Nuk ka asgje te keqe te keshe frike, po dhe nga vdekja, nuk eshte asgje e turpshme, dhe ju paraqitet shume e shume njerezve, dhe me shume sukses tejkalohet. Menyra si dhe ku, ta tregon psikologu.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-06-2010
    Postime
    3

    vdekja

    Un e kam kaluar nje situate te ngjashme ......ishte nate vere dhe po shkruaja sms me shoqet e mija...papritur iken dritat dhe fillova te mendoja per vdekjen ......mu mor fryma ......dhe shkova menjeher te mami per ti then qe nuk ndihem mir ...u mblodhen te gjithe pjestaret e familjes pasi u bera shum e semur...ne menjges kur shkova tek doktoresha me tha qe ke kaluar nje stres te vogel .....mundohu qe te mos e mbash mendjen me tha ....po ku me largohej mendja mua ....kan kaluar tre vjet qe ate koh dhe akoma nuk e kam superuar ate gjendje ...tani me jan fiksuar dhe ca gjera te tjera qe ec e largoi....mendoj te kshillohem tek nje psikolog...me kane then dhe se kto probleme te vin nga menstruacionet pasi nuk i kam te rregullta ...tani jam 19 vjec....

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anėtarėsuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Friga eshte dukuri qe e posedojne njerezit intelegjent.
    Asaj qka njeriu i frigohet thone se nuk i vije. Kete faze qe jeni ju sot, ne forma te ndryeshme e kemi kaluar te gjithe. Por ja qe asnjerin nga ne nuk na gjete gja, dhe te jesh i bindur se edhe ne ndoj here apo shpesh here kemi menduar , se mund te na ndodhe ndoj gja e keqe.
    Aktiviteti fizik te ndihmon shume . Por edhje aj psiqik.
    Tij je njeri intelegjen, dhe Shqiperia ka nevoje per Ju.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2008
    Vendndodhja
    Durres
    Postime
    195
    beso te zoti dhe do e kalosh.
    gjithsesi, ne nuk e kemi asnje nga ne ne dor as vdekjen as jeten kshu qe nje njeri i mencur nuk mendon gjera qe nuk i ka ne dor.
    Ndihesh vetem prandaj. Te duhen njerez afer qe te jesh me i gjall.
    Edhe un e kam kaluar kte. Fillova te besoj te zoti se ai e ka ndor jeten dhe vdekjen dhe kur e ndjeva kte besim me kaloi. naten te uroj gjith te mirat!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e jesy
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Postime
    639
    Citim Postuar mė parė nga doublex Lexo Postimin
    Frika me e madhe ne jete per mua eshte vdekja.
    Para nje muaj isha duke ecur ne autobus dhe po mendoja per vdekjen dhe jeten pa mua dhe pas nje gjysem kalova nje rrahje te shpejte te zemres dhe shkova ne urgjence.Qe atehere e kam kaluar disa here momente rrehje te shpejta zemre dhe kam shkuar disa here ne urgjence.Kam akoma frike se mund te vdes.
    Sa here trembem nga dicka kontrolloj zemren dhe koken se kam frike nga ndonje rrjedhje gjaku ne tru.Zemra me ka dale shume mire por perseri kam frike.Psikiatri dhe neorologu me ka thane se e ke nga stresi dhe do te kaloj por une perseri kam frike.Ato me thone se nuk vdes nga stresi.Si mund ta kaloj?Kerkoj ndihme te menjehershme?Faleminderit per mirekuptimin.


    kur me ndon njeriu qe po vdes tani e po vdes pastaj kjo dote thote qe e ke jeten shum te gjate

    dhe nje keshille nga une se halla ime ka te njejten problem dil sa me shume ne natyre dhe largoje nga koka mendimet e keqija
    HESHTJA ESHTE FLORI

    FJALA ESHTE ARGJEND

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-06-2010
    Postime
    117
    Dikur kam patur frike nga Vdekja
    sot se kam me ate frike..

    mendoje se do vdese e Buzeqeshur sepse linda duke qare kur te tjeret qeshnin me mua ....atehere kur une do qesh te tjeret do derdhin lote

  11. #51

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e erla07
    Anėtarėsuar
    03-12-2009
    Postime
    752
    Citim Postuar mė parė nga doublex Lexo Postimin
    Frika me e madhe ne jete per mua eshte vdekja.
    Para nje muaj isha duke ecur ne autobus dhe po mendoja per vdekjen dhe jeten pa mua dhe pas nje gjysem kalova nje rrahje te shpejte te zemres dhe shkova ne urgjence.Qe atehere e kam kaluar disa here momente rrehje te shpejta zemre dhe kam shkuar disa here ne urgjence.Kam akoma frike se mund te vdes.
    Sa here trembem nga dicka kontrolloj zemren dhe koken se kam frike nga ndonje rrjedhje gjaku ne tru.Zemra me ka dale shume mire por perseri kam frike.Psikiatri dhe neorologu me ka thane se e ke nga stresi dhe do te kaloj por une perseri kam frike.Ato me thone se nuk vdes nga stresi.Si mund ta kaloj?Kerkoj ndihme te menjehershme?Faleminderit per mirekuptimin.
    Frike nga vdekja mund te kesh kur je ne moshen e pleqerise ,se atehere nuk ke cpret me,por kur je i ri shume pak na shkon mendja tek vdekja se nuk ke kohe te mendosh per te....gjithesesi jeta duhet marre me optimizem...

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Kila_16
    Anėtarėsuar
    21-02-2011
    Vendndodhja
    Burrel
    Postime
    63
    Kemi te gjith frike nga vdekj se cdo gje qe kemi frike e kemi se mund te na coje ne vdekje po duhet te mendojme per jeten jo per vdekjen ... dhe eshte me mire vdekja se sa vuajtja

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anėtarėsuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    730

    Pėr: Frika nga vdekja

    Tė gjithė kanė frikė nga vdekja.
    Mua mė ngushėllon ideja,se pasi tė vdes do jetoj nė njė univers paralel.
    Si dihet se ēfarė ndodh pas vdekjes.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •