Close
Faqja 3 prej 34 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 667
 1. #41
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  gloreta, muza jote eshte e bukur
  di te kapesh detajin ,
  nese pranon nje keshille miqesore;
  vargjet e tua mund te godasin me bukur me pak rregullim te vargut
  kujdes numrin e rrokjeve, ruhu nga rima folje - folje
  respekte 2043
  vazhdo shkruaj
  gjithsesi jane vargje zemre

  Po rima folje folje del vete nuk kam ctu bej.

  Faleminderit.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
  Po rima folje folje del vete nuk kam ctu bej.

  Faleminderit.
  Rrima folje - folje e zbeh pak vargun tend te cilter
  Perpiqu ta ndertosh ndryshe
  te siguroj qe do te dali me i bukur
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 3. #43
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Rrima folje - folje e zbeh pak vargun tend te cilter
  Perpiqu ta ndertosh ndryshe
  te siguroj qe do te dali me i bukur

  meqe mendon keshtu te shohim si do dale tjetri.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Anėtarėsuar
  03-02-2010
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  tani une nje gje nuk e kuptoj cfare folje folje ato jane shume te bukura 2043
  mbase shpjegoje me mire se as une spo te mar vesh...
  ajde drejtoj derman drejtorit qenke ti lol
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

 5. #45
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Enderrat


  Ne enderr enderruam te beheshim poete
  vjersha te shkruanim, me rima pa fund
  vjersha terheqese, te bukura, si kjo jete
  vec neper libra i imagjinoje, po nuk i gjeje kund.

  Ti vije me thoshe si Arkimedi e gjeta
  vjershen e bukur,u perpoqa ti jepja fryme
  thua a eshte vjersha ime me e verteta
  se nuk bej dot me, ika do fle gjume

  Pas kur zgjohesh, vrap merr nje fletore
  me lapsin ne dore thua i dermuar
  do shkruaj vjershen si rruga ne shenjtetore
  qe mua force te me jape, per te vazhduar.

 6. #46
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga laura.. Lexo Postimin
  tani une nje gje nuk e kuptoj cfare folje folje ato jane shume te bukura 2043
  mbase shpjegoje me mire se as une spo te mar vesh...
  ajde drejtoj derman drejtorit qenke ti lol


  E dashur Laura, nuk ka gje pranohen dhe kritikat.

 7. #47
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Uaa mi shoqe sa bukur i hidhke fjalet, Bravo.
  E kam provuar edhe une njehere kte punen e poezise lol, po s'me hecte. Vetem me u ankua di te bej mire ne shkrim, edhe kete me zor ta shkruaj ne shqip

  Sakrifica bejme, qe te mbajme frymen gjalle,
  na u bene si fortesa oh, nuk i bejme dot balle


  Po i vulos emrin tim ketyre rrjeshtave.

 8. #48
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Uaa mi shoqe sa bukur i hidhke fjalet, Bravo.
  E kam provuar edhe une njehere kte punen e poezise lol, po s'me hecte. Vetem me u ankua di te bej mire ne shkrim, edhe kete me zor ta shkruaj ne shqip

  Sakrifica bejme, qe te mbajme frymen gjalle,
  na u bene si fortesa oh, nuk i bejme dot balle


  Po i vulos emrin tim ketyre rrjeshtave.

  Rima dhe vargjet e poezise rrjedhin natyrshem, vetem do kohe qe tia marresh doren, ti gjesh fjalet e duhura, te formosh te pakten 2 ose 4 vargje .

  S0ni me siguri do ia dalesh. Faleminderit.

 9. #49
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Dashuria e larget

  Floket e tu ngjyre geshtenje te rrinin ne balle
  japin magjepsine e vecante, te viteve me radhe
  thua i jetova une ato te ikura vite
  se vec mjerime me sollen, vec te pangopura pritje

  Shpatullat e mia me jane lodhur aq shume,
  nuk kam me te ardhme, nuk kam lene as gjurme
  here pas here mendoj ti hedh tutje te gjitha,
  pas dore ti le, as me ti perseritja.

  Dashurine qe per ty pata e mbajta te gjalle,
  qe ty te te shihja, te kisha me prane
  prisja te uruaren dite kur para teje te vija,
  me mall te puthja me lote te mbeshtillja

  Ti me dhe force lere sa larg shkoi dashuria,
  nuk me le vetem ne brengat e mia.
  Trupi nuk duronte, pranine tende donte
  qe prane te te kishte me te mos te leshonte.

  Ti me dhe zemer , kur akulli mori dhene
  harrova emrin tend, embelsine qe me ke dhene
  thashe - oh iku jeta me te vetmen dashuri,
  qe me ty e gjetem shume heret ne femijeri.

  Jo me the nuk te harrova, lere pse more mergimin,
  ne kujtese te forte te mbajta, durova poshterimin.
  Se vec ty te doja vec ty doja te te perkisja,
  pa ty nuk jetoja me ty doja te vdisja.

 10. #50
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Fjalet e thena ne shi.


  Perjashta me thirre hajde dalim bashke,
  merr cadren, vish xhaketen se bie shi jashte.
  Nje gje dua te te them, nuk vij dot lart
  poshte po te pres, se jam shume i ngrate.

  Shiu bie pa pushim, ne supet e tu,
  lagte xhaketen tende te kendshme blu,
  si pule e lagur qendroje atje tej te rrugica
  te dridhej trupi yt i gjore, mornica mornica.

  Peshperisje ngadale nje germe dashurie,
  deri ne fund nuk e coje, papritur pe nje hije,
  cte ndalonte valle ate fjale ne fund ta coje,
  - ah e kuptova a do te me thoje se me doje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 16-02-2010 mė 17:29

 11. #51
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Buzeqeshja

  Me iku fare buzeqeshja, mori arratine
  nuk erdhi me tek une, me la te munduar,
  si breshka kur iken merr me vete dhe shtepine
  e rende, pse me ngadale ecen, ecen pa pertuar.

  Me iku buzeqeshja, me la nje jete boshe,
  me solli vec tmerrin, vetmine, braktisjen
  as gjallerimin nuk ma fali, as humorin ne nje qoshe,
  me fali merzitjen, zhgenjimin, bastisjen.

  Si te qeshesh, kur nga brenda behet lufte
  e vazhdueshme me ndjenjat e poshtra,
  qe si zjarr i shuar, u mungonin vec drute
  ti jepte flake te pashueshme flake te forta.

  Buzeqeshjen nuk ta fal kush, lere se e kerkon
  prano humbjen e ndjenjave,qe si kuaj te terbuar luftojne
  humbja eshte nje rreze e re hijeshie, qe tek ti rrezaton
  mes zhgenjimit ne jeten tende, qe te ajo e rrethojne.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 16-02-2010 mė 18:19

 12. #52
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Embelsia jote.

  Mu afrove, me dhe doren, me the -hajde
  me bere te ndieja ate embelsine,
  qe prej teje vinte, aty ku ti e mbaje
  embelsine me burimin e tmerrshem, dashurine.

  Embelsine tende une e admiroja,
  se te jepte nen vete nje siguri,
  nje siguri, ku vec me ty une e perjetoja
  ne ate vatren tende qe ti e quaje pasterti.

  Shpeshhere vecoja tutje fjalet
  shpeshhere i harroje me nge
  thoje mos ma var se jam i manget
  se fjalet jane kot nuk bejne per ne.

  Me embelsine tende ti nuk le gje pa bere
  lere se cfare te ndodhte, cfare thoje pa menduar
  mendjen kurre nuk e pergatisje,kurre nuk e ke ndare
  zemra te gufonte, thoshe -eh jam jam i dashuruar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 19-02-2010 mė 12:28

 13. #53
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Kuajt e plakjes

  Kuaj ngjyra ngjyra duken pertej horizontit,
  kuaj, qe me vete nje lajm te tmerrshem sillnin,
  nje lajm, qe se ndalje dot as permes lotit
  nje lajm ku njerezia plakjen po prisnin.

  Ky lajm permes kuajve hynte ku sduhej,
  askush nuk e priste, as ta kishte prane,
  ne pasqyre fillojne vajet, nje liber shkruhej
  gezimet u zhduken, ama gjurme lane.

  Ah shoh nje rudhe pa kuptuar pse,
  nuk ka aq shume qe fillova jeten,
  rudha nuk pyeste, thoshte ketu me ke
  ne jete rudhat dalin me te verteten.

  Kuajt galoponin si vargmale ne udhe,
  nje udhe ku askush nuk e njihte,
  nje udhe ku vitet lene nga nje rudhe,
  nga nje rudhe, lere cben as nuk ikte.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e RUDIGURI
  Anėtarėsuar
  18-10-2009
  Mosha
  35
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  per poezit jan te mrekullueshme gloreta po i ke krijuar ti apo i ke marr nga librat te shkolles mesme?

 15. #55
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga RUDIGURI Lexo Postimin
  per poezit jan te mrekullueshme gloreta po i ke krijuar ti apo i ke marr nga librat te shkolles mesme?

  Keto jane krijime te mijat, nuk i gjen kund.

  Faleminderit RUDIGURI. Shpresoj qe dhe ti te kesh krijimet e tua.

 16. #56
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Vajet.


  Sa shume vaje, sa shume mallkime,
  ne bote perjetojme ne te gjithe.
  Sa shume lufte sa shume shkaterrime,
  po behen kudo nga dita ne dite.

  Televizoret japin lajme pa fund,
  kudo shohim shkaterrime, trazira.
  Njerez qe duan strehe, rropaten me mund,
  mbajne ne ajer duart e tyre te shtrira.

  Njerezia luften ne gjak e ka,
  filluan gjysh prej lashtesise.
  Paqen e fshiu kurre nuk e la,
  ti hape udhe dhembshurise.

  Vajet kudo qe syri yt i sheh,
  do vazhdojne se sa pa e ditur,
  Se klithma, tmerre, vdekje njeh,
  dhe sundimtare te urritur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 19-02-2010 mė 13:03

 17. #57
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Pelerina e qetesise.

  Rreth e rrotull teje ti ndien vec qetesi,
  shpirtin me tinguj te padukshem ta mbush,
  ndien nje enderr ku vjen ajo e humbura liri,
  me hapa te shpejte iku , me faqe te bera prush.

  Ti nuk degjon asgje perreth, lere se ku je,
  se pelerina e saj e padukshme ty te mbulon,
  as cicerimen e zogjve qe hidhen peme me peme,
  as traktorin, qe token me zhurme e punon.

  Pelerina e saj e padukshme mendime hedh,
  mendime ku zeri i embel ne zemer triumfon,
  mendime ku enderrat pa zhurme kercejne perreth,
  enderra te mbyllura ne kafaz ku roja pergjon.

  Qetesia nuk do te thote do rrije gjithnje me ty,
  nuk do te thote do e kesh cdo hap prane,
  nuk do te thote se nuk e sheh realitetin me sy,
  se pelerina e saj te nuk do te mbuloje ne cdo ane.

 18. #58
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Mos thuaj......


  Mos thuaj do iki ne nje vend te fshehte,
  ku askush nuk do te me njohe me.
  Te rri i qete nga kjo e tmerrshme jete,
  vec te shara dhe poshterime gjeta ne te.

  Mos thuaj do zhdukem pa lene gjurme,
  mos thuaj askush per mua nuk do e tia dije,
  Mendo se njerezit ty te duan shume,
  lere se nuk kaluan kohe me ty qe femije.

  Te largohesh tutje te ikesh, te zhdukesh,
  zgjidhja me e mire nuk mund te jete,
  boshlleqe te lesh, nuk ke ku ti fusesh,
  jeta perballet here a vone me ate te vertete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 19-02-2010 mė 17:31

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime nė 145 postime
  Mikja ime!Te uroj te ecesh lart e me lart me vargjet e tua te sinqerta!

 20. #60
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
  Mikja ime!Te uroj te ecesh lart e me lart me vargjet e tua te sinqerta!

  Faleminderit ti po ashtu.

Faqja 3 prej 34 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •