Close
Faqja 2 prej 34 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 667
 1. #21
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Vallja e sorkadhes.

  Ngrihuni merrjani valles
  ne fusha e lugina,
  vallen e sorkadhes
  ne male dhe lendina.

  Hajde merrja valles
  une do te ndjek pas,
  tunde dhe shamine
  me buzen ne gaz

  Oh sa bukur eshte
  kur te gjithe kercejne,
  shamine kur e tundin
  gezimin kur e ndiejne.

  Gra tundeni shamine
  burra merrjani kenges
  vajza si trendeline,
  jepini jete zemres

  Grua qe kercen bukur
  edhe kur tund shamine,
  e hijshme porsi flutur
  rrobat te rrine.

  Te mos harrojme burrat
  qe valles ia marrin,
  se me fustanellat
  sjellin dhe beharin

  Valle, valle hidhni
  plot gezim e hare,
  kurre mos u lodhni,
  kur kendoni me ne.

 2. #22
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  pershendetje gloreta,
  jam nje anetare e rre dhe me pelqyen poezit e juaja shum.
  edhe un kam deshir qe te postoj poezi ne kete raste te ngelen ne kete adres qe edhe te tjeret te mund ti lexojn.
  por meqense ju mereni me poezi do u kisha lutur qe te me ndihmone dhe te me tregoni se
  si shkon kjo procedur.
  u lutem...
  me respekt: tetovarja 87

 3. #23
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Dimri

  Sa here qe vjeshta gjethet e saj te verdha,
  ne token e lagesht nga shiu i sapo rene i leshon,
  pemet pa gjethet qe lulezonin mbeten si te shkreta
  presin me zor pranveren qe sythet ua dhuron.

  Kudo syte te shohin vec debore,
  qe catite, malet,kodrat i ka mbushur plot e perplot
  njerezit duket nuk e lene deboren ne dore,
  as merziten as ankohen as qajne me lot.

  Ne vendet e varfera debora sjell vec dhimbje
  Se syri i tyre vec ngrice pa fund sheh
  Se si do i kalojne ditet, e dimrit me dridhje,
  te keputet shpirti, zemra te behet vre.

  Njerezit qendrojne si race e duruar,
  perballe dimrit nuk leshojne as pe,
  se nje jete te tere plot vuajtje kane jetuar
  lere sa dimra do te sjelle kjo jete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 02-02-2010 mė 11:02

 4. #24
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Skulptori


  Me duart e tij te palodhura ai vazhdon
  te gdhende skulpturen e pajete
  qe aty lart mbi nje tavoline qendron
  ta beje nje figure te dukshme , te vertete.

 5. #25
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Te kroi i Lasgushit


  Shoh si ujerat nga nje mal i larte me zhurme gurgullojne,
  ujera te paster, qe shkelqejne nen diellin, nga mali burojne

  Te hapin etjen, se sapo mbaruam se ngreni dreke,
  te burimi te shkojme me pagure te mbushim, jo gjetke

  Dielli ndriconte, balli nga vapa na djersiste,
  te kroi nxitonim, se mos dielli prapa na vriste.

  Shplodhesh kur pi ujin qe gurgullon nga burimi,
  si legjenda ku aty me nxitim vrapoi i lodhur trimi.

  Mos harrojme dhe Lasgushin qe nje vjershe shkroi,
  per vashezat, qe mbushnin uje per trimat aty te kroi.

  Vazhezat si lule ai plot mall i pershkroi,
  se kroi i vizituar nga rinia i atij etjen ia shtoi

  Se vazhezat me lule nuk lodheshin uje duke mbushur,
  as trimat qe vashezave u hidhnin shikime me kokat ulur.

  Mblidheshin te kroi nuk guxonin ti ngrinin syte,
  se vazhezat e bukura ishin te hijshme si selvite

  Aq shume te shtoi etjen kroi me ujin qe grumbullonte nga malet
  sa per tu freskuar aty prane hiqen me deshire sandalet.

  Plaget i sheroka, syte ashtu sic tha Lasgushi,
  etjen na shtonte, ia shtonte atij qe te burimi uje mbushi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 02-02-2010 mė 11:53

 6. #26
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Kujtimet e shkolles

  Te vegjel ishim nuk e njihnim fare boten,
  njihnim vec kopshtin, llastiqet dhe lodren.

  Me qejf ne kopshtin shumengjyresh shkonim,
  me lapsa vizatonim, kendonim, recitonim.

  Capkene ishim askush nuk na zinte,
  as edukatorja qe nje moment e qete nuk rrinte.

  Castet ne kopesht i shijonim me nge,
  shkolla priste, as e dinim cdo ndodhte me ne.

  Shkolla kishte vite qe ne te gjitheve na priste,
  per ne udhetimi tek ajo sapo do te niste.

  Hyme mesuam gjera te reja interesante,
  jo si ne kopesht ku edukatorja na qortonte.

  Rriteshim e rriteshim filluam ta pelqenim shkollen,
  aq shume saqe hapa te rendesishem hodhem.

  Na pergatiti kjo shkolle, na mesoi, na arsimoi,
  te ardhmen me kujdes te madh ajo na e afroi.

  Shume shoke, shoqe ne bankat e klases njohem,
  aq shume grindeshim, nga grindjet kurre nuk u lodhem.

  Mbi te gjitha na dhuroi dhe nje rreth shoqerie,
  kur u ndame mbeti rreth i paharruar miqesie.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 02-02-2010 mė 12:32

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar gloreta pėr postimin:

  berti_11 (23-04-2014)

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime
  Pershendetje gloreta !
  Pergezimet e mia per poezine "Kujtimet e shkolles" !
  Kujtimet jane gjeja me e shtrenjte e cdo njeriu, por me te bukura ato behen kur pasqyrohen ne vargje, pasqyrim i cili tek pena jote ka nje rrjedhshmeri mendimi te
  mbuluar me 1-figuracion te pasur !
  Kjo eshte rruga __ Urime !

 9. #28
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Jeta

  O jete e cmueshme, o jete e delire.
  si flutur e bukur me ngjyra e lire.

  Tek ti vlon kenga, tek ti lind gezimi,
  ne caste te padurueshme mbreteron hidherimi.

  Varferia te brengos, te rremben fuqine,
  te ben te vuash, te mohon lumturine.

  Sakrifica bejme, qe te mbajme frymen gjalle,
  na u bene si fortesa oh, nuk i bejme dot balle.

  Ka caste te gezueshme, ku ti qan me lot,
  se pengesat qe te dalin nuk i kapercen dot.

  Shpresa na jep krahe si shqiponja ne fluturim,
  can ne te ardhmen, hap horizonte pa mbarim.

  Jeta eshte dhurate e cmuar, dhurate e shenjte,
  Qe Perendia na e dhuroi, dhe e tille do te jete.

 10. #29
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga brunilda_it Lexo Postimin
  Pershendetje gloreta !
  Pergezimet e mia per poezine "Kujtimet e shkolles" !
  Kujtimet jane gjeja me e shtrenjte e cdo njeriu, por me te bukura ato behen kur pasqyrohen ne vargje, pasqyrim i cili tek pena jote ka nje rrjedhshmeri mendimi te
  mbuluar me 1-figuracion te pasur !
  Kjo eshte rruga __ Urime !

  Faleminderit Brunilda.

 11. #30
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Vetmia

  I ulur ne nje karrige
  me syte e ngulur
  te xhami i dritares
  I keputur, i pergjumir.

  Mendimet te vijne
  si ushtri pa fund
  vetmine ne zemer
  nuk e largon kund

  Caste te keqija
  te vijne kur si pret
  se vete shoqeria
  nuk te pranoi ne jete.

  Vullneti te braktisi
  syte leshojne lot
  se si valle jeta nisi
  me enderra perplot.

  Here pas here thua
  pse nuk ia dal dot
  dhe vetmia me mua
  mbeti shoqeri gjer me sot.

  Zemra nuk reagon,
  kur dikush te buzeqesh
  frika te tmerron
  nuk e largon dot vete.

  Rreth e qark sheh
  shoqeri pa mbarim
  vetmine e konsideron
  brenge, shqetesim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 04-02-2010 mė 10:07

 12. #31
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Trishtim i fshehur

  Dita iken pa lene gjurme, ti vazhdon e hesht,
  me syte e perlotur, por me mall shume,
  Tregon se ne jeten hidherim do kesh.
  hidherime qe ti nuk largon dot as me dhune

  Shume here perpiqesh ta fshehesh trishtimin,
  pas nje maske qe vec trazim te sjell.
  Me fole me the se do pergatiteshe per largimin
  nga vendi ku vec urrejtje pa fund mbjell

  Se toka ku ishe aq shume e doje
  po ashtu sic donte nena nje femi,
  dheu qe me dore ti mirrje, eren e ndjeje
  Eren e afert, qe te jepte embelsi
  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 11-02-2010 mė 07:15

 13. #32
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Fillim dashurie.

  Ka raste kur zemra jote te ndalon se rrahuri
  Ka caste kur dashuria jote ty te duket fantazi,
  me gjithe ato qe bere, i mblodhe te kraharori
  me gjithe sakrificat qe bere per te fituar afersi.

  Dashuria tingellon per ty si zeri me i embel,
  me i embel qe kujtimet e trishtueshme i zhduk,
  kufij te rinj ajo i hapi, qe si ke pare as ne enderr,
  ku dy shpirtera te dashuruar pergatiten per nje rruge.

  Sa te magjepsi dashuria me dallget e saj te rrembyeshme,
  qe perplasen pa ngurrim ne kraharorin tend te lodhur.
  Ti trazon mendimet, te vjedh qetesine e kalueshme,
  te pergatit per castet e dhimbshme qe nuk te kane ndodhur.

  Jetoje dashurine, qe eshte deshira me e madhe per nje lidhje
  qe as zemra jote e lodhur nga sulmet e saj nuk reagonte dot,
  ngri syte, shih qiellin, me rete e terbuara, dielli eshte ne lindje
  ne lindje do jete dhe dashuria, ku koha e cmuar nuk te iku kot.

 14. #33
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Trendafili i bardhe.

  Nje trendafil te bardhe te bukur do kepus,
  ty do te ta jap, qe ti marresh ere
  si era dehese e thelle si nje pus,
  ti turbullon mendimet e tua, te le te mjere

  Me trendafilin e bardhe une dua te tregoj
  ndjenjat e mia qe mbyllur rrinin per shume kohe
  qe dite te tera, nuk i hapja se per ty mendoj
  a do i durosh fjalet, a do i hedhesh pertoke?

  Dhe fjalet i shprehja nepermjet kesaj dhurate
  ku trendafili i bardhe per mua ne vendin tim fliste
  djali thashe, nuk éshte si thone te gjithe i marre
  ku tere diten shikimi me zor pranine e tij priste

  Ti kerkon pergjigje te menjehershme
  se durimi ty fillon te beje si te cmendur
  -- hej thashe prit se pritjen une e shoh te arsyeshme
  si gdhendesi ku emrin te skulptura ende se ka gdhendur.

  E di se pritja ta lendon zemren tende te marre.
  po trendafili te meson, kohe ke per te pritur
  e kur te marresh, madje kur morre puthjen e pare
  ku as ti as jeta jote, nuk ta bene te ditur.

 15. #34
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Ylli qe nuk shuhet


  Koken larte ngrita dashuria vargjeve ia mori
  nje yll pashe qe vetetinte si nje llambe e ndezur
  aq gjate ndenja sa gjumin ylli ma nxorri.
  nje gjume te lehte, shplodhes, te heshtur.

  Shoh yllin si xixellonje qe kurre nuk shuhet
  mendova per ty, per ne , per dashurine
  si ylli e mjere kjo dashuri nuk mund te quhet
  e quajme nje rime e nisur per historine.

  Shih si zemra si ora pa pushim rreh
  kur vapa e tmerrshme te koka me pervelon
  zemren e gjore je ti ai qe ma ke vjedhe
  qe as me pergjerime ate nuk ma e leshon

  Te mendoja yll, me dole stuhi
  as paqe nuk me jep, me sjell vec lote
  kaq e tmerrshme je moj e pameshirshme dashuri
  lere se cfare gezimi sjell, cfare jeton ne bote.

  Ylli je ti o dashuri, je bere legjende
  per ty kane thurur vjersha, histori, kenge pa fund
  pameshirshmerine e ke, e ushtron me te vertete
  je pronarja e e te dashuruarve,
  zemren e tyre ua shnderron ne burg.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gloreta : 16-02-2010 mė 08:30

 16. #35
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Pritja.  Te prita qe te vije te prita gjate
  se me the do vij por deri kur o djale
  me shkrove nje leter me shpjegove shkakun
  aty thoshe do me mirrje hakun

  Ne ate leter qe shkrove fjalet me radhe
  nuk le gje pa thene shkrove si palle
  se si u shprehe , keq nuk ta mirrja
  as jeten qe jetoje nuk doja te ta nxija

  the dua te jem i lire, jo i burgosur
  dua ta shijoj jeten, dhe pse jo e persosur
  te thashe shijoje, po cedo nuk degjove
  as pergjigje te fundit mua nuk ma dergove

  Ti vajton se je shume here i dashuruar
  vec nje jete ke, eh e ke tepruar
  lamtumire thua kur rrugedalje nuk gjen
  i hedh prapa shpine, koken me nuk e kthen.

  Te thashe ik mos hajde, jeto ne kete jete
  mos mendo per mua, mendo per ke do vete
  as mos thuaj hak per shkakun tend do te te marr
  se jeta qe kalove nuk eshte si damar.

 17. #36
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Ti

  I skuqur pas nje muri ti rri i fshehur,
  nuk guxon dot te me thuash nje fjale
  se fjalet e duhura ne gryke te kane ngecur,
  nuk i nxjerr dot shpejt por zvarre zvarre

  Ti doje te me ftoje te pinim bashke,
  nje kafe ose pije sa per tu njohur
  por nuk dije si te ma thoje, ate fjale
  qendroje me druajtje atje tutje i fshehur.

  Guximin nuk e merrje te me afroheshe
  mendoje se mos i thoje fjalet gabim
  se mos une nuk do pranoja , ti do lendoheshe
  do rrije me shume larg, do refuzoje cdo afrim

  I heshtur mos rri hajde merr se fundmi force
  se cdo gje e veshtire per te gjithe ka nje fillim
  thuama te pakten do vish moj goce
  kafe te pime, te bisedojme pa mbarim.

 18. #37
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Veshtrimi yt

  Shikimet e tua te shumta kerkojne lemoshe,
  se jane te lodhura duke luftuar pa mbarim,
  zemra jote e raskapitur te ka rene perposhte,
  ka humbur mallin, lodrat qe beje me mua me gezim

  Se kur ishe me mua kurre nuk me lije,
  as te shkoja vetem te bleja dicka,
  me thoshe do vij dhe une, lule me blije
  kur me ty shetisja eh beje shume shaka

  Erdhi nje dite kur ti ndryshove fytyre,
  une fytyren tende te dyte nuk e njoha me.
  Largesa na ndau, nuk ia hidhnim njeri tjetrit me syte,
  se gjendja e meparshme nuk ekzistonte me.

  Aty poshte i perlotur ti me kerkoje falje,
  per ate qe bere, se ai nuk ishe ti,
  kishe frike se menjehere do te kerkoja ndarje,
  dhe do i jepja fund asaj miqesi.

  Veshtrimi yt i cjerre zemren ma preku
  nuk rrija pa te thene te pakten nje fjale
  Hajde ngrije koken, se me zuri meraku
  pa grindje kesaj jete, ne nuk i bejme dot balle.

 19. #38
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Anėtarėsuar
  03-02-2010
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  urime glori per poezite tende jane fantastike
  shpirti dhe niveli i njeriut duket shume mire kur shprehet me poezi
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

 20. #39
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga laura.. Lexo Postimin
  urime glori per poezite tende jane fantastike
  shpirti dhe niveli i njeriut duket shume mire kur shprehet me poezi

  Faleminderit Laura.

 21. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
  Ti

  I skuqur pas nje muri ti rri i fshehur,
  nuk guxon dot te me thuash nje fjale
  se fjalet e duhura ne gryke te kane ngecur,
  nuk i nxjerr dot shpejt por zvarre zvarre

  Ti doje te me ftoje te pinim bashke,
  nje kafe ose pije sa per tu njohur
  por nuk dije si te ma thoje, ate fjale
  qendroje me druajtje atje tutje i fshehur.

  Guximin nuk e merrje te me afroheshe
  mendoje se mos i thoje fjalet gabim
  se mos une nuk do pranoja , ti do lendoheshe
  do rrije me shume larg, do refuzoje cdo afrim

  I heshtur mos rri hajde merr se fundmi force
  se cdo gje e veshtire per te gjithe ka nje fillim
  thuama te pakten do vish moj goce
  kafe te pime, te bisedojme pa mbarim.


  gloreta, muza jote eshte e bukur
  di te kapesh detajin ,
  nese pranon nje keshille miqesore;
  vargjet e tua mund te godasin me bukur me pak rregullim te vargut
  kujdes numrin e rrokjeve, ruhu nga rima folje - folje
  respekte 2043
  vazhdo shkruaj
  gjithsesi jane vargje zemre
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

Faqja 2 prej 34 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •