Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 239
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Hedh vargjet e ditės se ikur ....!

  Libri i Poetit dhe Poezia e Shpirtit !


  1-U nisa me veten

  Pa mall u nisa, larg tė mbetesha nga ju,
  Pa lotė strukur, akrepit tė sekondave .
  As hija ime s’mė ndjek buzė bregut...,
  Si shkėmbi qė lėngon nga pėrplasje vale !
  Marr mallin nė shpirt, e lotėt vishen duarve,
  Jam..., mbetem..., brenga e njė deti nė stuhi...,

  2-Ēaste ndjenjash !

  Preva vėshtrimin, nga krismat u ēua qielli,
  Theva orėt jetime, prej heshtjes rrahu zemra,
  Ecja..., dhe ecjeve hidhja kohė nė letėr,
  Tė ngrihesha pas pritjes, fshirė dashurinė e vjetėr!
  Nga thellėsitė e shpirtit u ēua njė qiell i ri,
  Sytė krahė-shtrirė tė ishin pas kohe tė lirė.
  Ecja nėn hijet e hapave e vitet numėroja si minuta,
  Tė ndieja dashurinė pranė, qė e humba dikur...,


  3-..., ..., ...,

  U fėrkua dielli nė kurriz tė malit,
  Me shigjeta rrezesh ia ēau trupin vesės.
  U shtrua horizontit, hapėsirės sė blertė,
  Hidhte mesazhet e para tė ditės fytyrė-ējerrė!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Hedh Vargjet E Dites Se Ikur ....!

  Poete, po se gjetem veten ne mes vargjeve tona..........., atehere
  kerkoni,kerkoni tek miqte qe kini t'u japin me shume se keto vargje ?!!


  Kreha rrezet...,...

  Kreha rrezet me gurė resh ..., ...,
  Pėrkulej shkėndija nė gji tė kodrės,
  Mes kaltėrsisė ngrihej pėr nė perėndim.
  Shkėrmoqte copėza dallge qė vinin vėngėr,
  Njė mall qė shukte nga brigjet, shkėmbenj loti!


  Mendja djeg

  Shkrendem midis flakėve tė qiririt,
  Trazoj, frymė mė frymė, trupin e heshtur.
  Lėkunden hijet e turbullta, natės rreth pene,
  Mendja bėrė shpuzė, djeg mendime nė fletė!


  U var mjergulla....,

  U var mjergulla mbrėmjes, nė fytyrė tė qiellit,
  Yjet u strukėn nė furrikun e natės ..., ...,
  Endur, si varfanjake, nisi tė bridhte mjergulla,
  Zbardhi hapėsirėn, deri nė agim ...,
  ..., ..., u shkri prej rrezeve .


  Pėrpėlitej nė hi !

  Duarve dridhej loti, pėr sythėt qė s’ēelėn kurr,
  Nė degėt e thara, damarėve endej jetė.
  Fshehur lastarėve nė trup digjej nga pak,
  Loti i dashurisė, rėnkonte e pėrpėlitej nė hi!
  Linte shenjė kohe, nė hartėn e viteve .  Mendimet e dallgėve

  Kėputen mendimet tek shkojnė perėndimit...,
  Diku, detit palosin dallgė tė mavijosura.
  Nėpėr thellėsi trembin e ndajnė grumbuj peshqish,
  Lodhen pas tyre..., humbasin thellesive

  Detit kėpus dallgė !

  Detit ia preva dallgėn, tek vinte bregut,
  Me penė ia shemba ngjyrėn nėn gurinj.
  Letrėn e shtriva pėr sė gjati nė hapėsirė,
  Tė merrte nė bardhėsi, “mėkatet e shenjtorit”!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Cuccador
  Anėtarėsuar
  08-10-2009
  Vendndodhja
  Everywhere
  Postime
  208
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pėrpėlitej nė hi !

  Duarve dridhej loti, pėr sythėt qė s’ēelėn kurr,
  Nė degėt e thara, damarėve endej jetė.
  Fshehur lastarėve nė trup digjej nga pak,
  Loti i dashurisė, rėnkonte e pėrpėlitej nė hi!
  Linte shenjė kohe, nė hartėn e viteve .


  Kjo qenka himn per vetevrasje.

  Shume vargje te trishtueshme Bruni.Jepi pak me shume fryme optimiste vargjeve se keshtu i fut ne depresion te gjithe lexuesit.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime
  Pesimizmi eshte pjese e shpirtit te poetit, gershetur me dhembjen , lotin , gezimin, dhe rrall , shume rrall mes nesh do te gjejme njerez te ndryshem nga NE !
  Atje tek njerezit e thjeshte, rrall gjen pesimizem, sepse jane pjesa tjeter e te jetuarit jeten, por jo ndryshe nga ne qe shkruajme per ta, per njerezit qe na kene humbur nga kjo jete dhe per veten, por teper pak per vehten !
  Bruna!


  Larg dhe afėr

  Largėsia tretet mes lotėsh, nė pellgun e njerėzisė,
  Larg ..., njė jetė ndodhem nga ty,
  Afėr ..., numėroj hapat qė mė ndajnė si pa dashur.
  Largėsia ėshtė e fshehta e dashurisė,
  Afėrsia nxit mė tepėr xhelozitė !
  Paralelizėm

  Njerėzia jeton, e pafatė,
  Dyfytyrėsia..., ...,
  Intriga..., ...,
  Pabesi..., ...,
  Bota sjell rrotull,
  Fshehtėsi..., ...,
  Katasrofė..., ...,
  Enigmė..., ...,
  Ne fatkeqėt !  Ka dhe kėshtu... !

  Kalojmė tė heshtur,
  Ēlodhemi pa zhurmė,
  Pėrtypemi e bark bosh,
  Flemė pa gėrrhitur,
  Ngrihemi me shpresė,
  ..., ..., ..., ..., ..., ..., ...,
  Kaq ! Mjaft ! ..., dhe Shumė,
  E flamosura jetė!
  Kulmi i durimit

  Forca e urrejtjes mė ndizet si eshka gurit,
  Me thonjtė e mi tė grris trupin tuaj ngado,
  Gjakun e pistė, nga venat t’jua nxjerr me duf.
  Me dhėmbė t’ju kajshojė pa ndalur njė ēast,
  Trupin t’jua kthejė nė ngjyra tė shumta...,
  Nė 1-pllakatė emrin tua balcamos
  Qė tė rrojnė tė tjerėt tė qetė nė kėtė botė !!  Me kohėn ! (fytyra)

  Fytyrė,
  Mashtruese,
  Me sy,
  Tė zilepsur.
  Fytyrė,
  Tradhėtare,
  Me buzė,
  Zhgarravinė.
  Fytyrė,
  Pa fytyrė...,
  Me kohėn,
  Shpėrfytyruar,
  U theve,
  Copė,
  Si pasqyrė !

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Heshtur-Shkruajme e Heshtur Ikim nga kjo BOTE !

  1-Dy lotėt e fundit !

  Nė thelpi tė gurit t’a zhvesha atė’ vėshtrim,
  Dhe “mallin” eshtėr-copėtuar e hodha larg….,larg…,
  Larg tė ikte , pa mė pėrqafuar ..., si dikur me mall,
  Larg tė ikte, pa parė…, si dikur me ėmbėlsi…,
  ….,dhe shuka nė trup tė gurit tė thelpisur dy lotėt e fundit !!  2-Portreti nė zarfin e lotėve !

  As kurrė se ndjeva vėshtrimin e cjerrė qė kishe marrė nė fytyrė,
  Presjen mbi ballin e menduar ndjekur nga reticensa se pash nė ndarje,
  Kėmbanat e lotit s’i ndjeva tė binin mė, shpirtit tėnd….,….,….,
  Ti ishe kthyer nga njė tjetėr botė…., nga njė hije lak-mbėshtjellė,
  E s’e njohe kurrė mė, portretin tim tė mbetur nė zarfin e lotėve !!
  3-Nė faqe tė dheut…,…,

  Nė faqe tė dheut rrėshkiti njė plis mendimi…,…,
  U shkėput thėrrime pėrmbi pellgun-kufomė,
  Portret-qielli i rėnė si nė grackė, rrotullonte retė ujit,
  ….,dhe unė e heshtura para shiut qė binte rrėmbimthi,
  Mblidhja plisa dheu e shiu tė mbetura jetimė pas vijės sė ylberit!

  4-U pėrdrodh mall-koha nė kthim !

  Nė vėshtrimin tėnd e theva pabesinė e njė ėndrre,
  Lakuar nė hije tė kohės, humbe shteg-shpirtit tė lotit,
  U harrove si lastari rrėzė trungut, shekuj me diell ,
  E ndjeva tė tė dhimbte, dhimbja si kockė e ciflosur,
  E pash tė tė kapte malli, si nėna pėr fėmijėn mėrguar,
  Si blutėsia mbulohet me re formė-shprishura e tė nxira,
  U pėrdrodh cdo gjė nga e para, mall-koha u thye nė kthim!

  5-Mbi shpatull tė agimit !

  Qesha me fjalėn qe zhytej llumit nė heshtje….,
  Qesha t’ia humbisja rrėnjėt egoiste…,…,
  E shtrydha vėshtrimit, njė nate tė pa hėnė,
  Hijen e harbutėrisė e bėra me kėmbė, shtėng !
  Nisa t’a harroja fytyrėn e ditės sė shtrembėr,
  Mbi shpatull tė agimit vara shpresat pėr tė ecur.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Poezia eshte Shpirt e atij qe e jep dhe e lexuesit te perhereshem te saj!!

  *** *** ***
  Shkon syri, kap majėn e horizontit me etje,
  Shkon zemra, pushton me krahė pėllumbi mallin.
  Shkon njeriu, pėrplas inatin me njeriun.


  *** *** ***
  Theva dallgėn breg-lotit qė degėzohej sinqeriteti,
  Lėndinave mė pushtoi vala qė endėte erėn.
  Udhėkryqit tė natės tremba pavdekėsinė !?

  *** *** ***
  M’u ul zjarri prehėrit tė qetėsonte flakėt,
  Mes pėrmes ēau heshtjen-ngrirėn tė viteve.
  Kur poezia kėrciti fletės, zjarri iu bė strehė.


  *** *** ***
  Dashuria mė iku, si jetime mė la nė jetė,
  Aromėn e saj ditari e gdhend me ėmbėlsi.
  Ishin vitet qė ende s’kuptohej, nė ish’vėrtet dashuri…,


  *** *** ***
  Brenda dhomės jam e lirė nga sytė e fjalės,
  Aty rri, pa njeri, e vetme siguria mė hap portė.
  Brenda dhome dhe poezia ėshtė mė e qetė.


  *** *** ***
  Me ndarjen vulosėm, miqėsinė e ngritur dikur,
  Me ndarjen harruam, qė njiheshim dikur,
  Me ndarjen u bėm mė miq…, se ē’ishim dikur.

  *** *** ***
  Si iku melodia, mori rrugėt e mėrgimit,
  Bashkė me njeriun, ēau brigjet e plagosura.
  Zėri i buēiste pėr dheun qė shtrėngonte nė grusht.


  *** *** ***
  Mos m’i kėrko lotėt, borxh i kam marr pėr veten,
  Detit, nis sa herė shpirtin, tė lypi atje.
  Mos m’i kėrko lotėt, syve tė kafshuar tė dhembjes.  *** *** ***
  Kėmbėt hidhja zvarrė, nė gropat me gurė,
  Diku rrėzoja vehten, qeshja me tė, pa folur.
  Diku thyeja gurė mbi gurėt e harresės.

  *** *** ***
  Kruspull u mblodh fjala, ngriu me lotėt,
  Vajtimi humbi gjurmė thellėsive tė shpirtit.
  Aty ngritėn kurorėn e fjalėve, tė vetmit dėshmimtarė.

  *** *** ***
  Urrej qeshjen, kur mė ēan tejpėrtej si vetmia,
  Me ėndje pushtoj buzėt e njė fėmije.
  Qeshja e tij mė bėn tė qesh si furtunė.

  *** *** ***
  Trembim melodinė, ritin e vrazhdė tė kohės,
  Mbi telat e kitarės, krahėt ngriti nė fluturim.
  Vajza qė kishte vjedhur notat nė pentagram.


  *** *** ***
  Ngroha sytė supeve ku prehej qetėsia,
  Mbi lulet qė flinin, mbolla farėn e lumturisė,
  Bukuria shtat i hodhi mbi sytė e qeshur.

  *** *** ***
  Nga tė ftohtėt hapat mori zdrėnkthi, ndjenja,
  Lotė pėr tė thirrur dashurinė s’kishte mė,
  Ndjenja jetime, botė-krrusur mbeti nė pritje.

  *** *** ***
  Qėllova detin, kur dallgėn mė plasi nė fytyrė,
  Qėllova detin, kur sinqeritetin mė vodhi me dinakėri
  Qėllova detin, kur syve mė voli gėzimin e viteve.

  *** *** ***
  Litar m’u bė mendja, zvarritej si hardhuca gurėve.
  Hapte-mbyllte, shkruante-fshinte pa pyetur,
  Ec e ec…, diku ngeci, si lastari pemėve tė lashta.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2008
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Dashuria mė iku, si jetime mė la nė jetė,
  Aromėn e saj ditari e gdhend me ėmbėlsi.
  Ishin vitet qė ende s’kuptohej, nė ish’vėrtet dashuri…,

  Shume e bukur..........

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Mllefet e Miqesise qe Treten Tercinave!

  [COLOR="Blue"]


  *** *** ***


  Malit u ngjit syri tė kapte rrezen e diellit,
  Gjakoste duar e kėmbė drejt majės sė hirtė.
  Gurėve i rrėshqiti vėshtrimi, u gjend nė det.

  *** *** ***
  Brenda meje qan dashuria pėr pak dashuri.
  Iu sul vetmisė, e kapi fytit tė jepte shpirt,
  Mes duarve, sythe zemre shpėrtheu ndjenja.

  *** *** ***
  Ēalė-ēalė eci me lavdėrime fallco,
  Dita e re harron t’mė pėrshėndes si njeri.
  Vajtoj folesė sė braktisur, s’mė sheh kush !?

  *** *** ***
  Ia ndala rrugėn puthjes, mesazhi e dėrrmoi,
  Ia ndala rrugėn puthjes, atje,largėsisė tė jetonte si unė.
  Ia ndala rrugėn puthjes, mbeti kujtim shkruar nga loti.


  *** *** ***
  Miqėve ua dhashė shuplakėn e fundit tė ndarjes,
  Shenjė gishtash s’i mbeti asnjėrit prej tyre.
  Veē emrat u gdhendėn radhė nė dorėn e poetit.

  *** *** ***
  Ē’e dua jetėn zemėr thyera unė !?
  Ē’e dua dashurinė, ndjenjėn vjeshtake,
  Veē e dua poezinė, artin e pafjalė.

  *** *** ***
  U zvarrit mendimi…, qeshi me tė heshtja,
  Urė u bė, me kėmbė e shkelėn tė pafytyrėt,
  Kur heshtja foli, trembi dhe veten !

  *** *** ***
  Mė iku frymėzimi, hije m’u bė fleta,
  Pritja ra telave tė hekurt, i humbi durimi,
  Krahėt uli mbi mua besimi pėr tė nesėrmen.  *** *** ***
  Nga dega nė degė, dikur sythet shtonte stina,
  Mbeti harresė kriminele, dashuria trung i lashtė.
  Nisėn tė binin degėt, sythėt klithėn nga pafajėsia.

  *** *** ***
  Detit poezinė e nxora tė shėtiste pak,
  Gjėmoi dallga, shkėmbit ia shembi vargjet.
  Gėrmat si pulėbardha u bėnė me krahė.

  *** *** ***
  E tremba lotin, tė vinte tek ti,
  E tremba buzėqeshjen e syve.., tė shkonte larg,
  E tremba dorėn e miqėsisė, ta zgjasja si dikur!

  *** *** ***
  Fajtorė me njėri-tjetrin, kaq vjet krahė-thyer,
  Mbysim lotėt nė valėn e ujit, ku ripet e drejta.
  Ngelemi tė heshtur, fajet na i sjellin njohjet e tepruara!

  *** *** ***
  U drodh buza, nė prag tė fjalės,
  Mori zemėr, mes pabesive ēau e vetme.
  Fund-filmi, njė jetim nė rrugėt e braktisura.

  *** *** ***
  U struk poezia dorės katile,
  E grisa fund e krye finesėn e saj.
  Shėmtia s’isha unė, por vargu i pafajė.

  *** *** ***
  Mal me borė m’u bė shikimi, kur ra mes pabesive.
  …,dhe dielli qė me rrezet fjalėt shpėrndante, heshti,
  Mori udhė rrėkeja e lotit, nė cep tė kodrinės.

  *** *** ***
  U pėrkul detit, me krahė tė pushtonte hapėsirėn,
  Aty nisi tė ligjėronte, hija mbi kaltėrsinė,
  Diellit fshehu pamje, mbeti si e ngrirė.


  *** *** ***
  Qėndroi heshtja mendjes, si zogu mbi pemėn pa fole,
  Gėrmonte sirtarėt e shumtė me andra, holluar.
  Nga hutimi ra prej folesė sė shkatėrruar nga brenga.

  *** *** ***
  Breshėrit eci, thyej kėmbėn e mbarėsisė.
  Dhembja ēalonte zėrit tė mekur tė lotit,
  Me shpirtin bėhej jehonė, ēalė-ēalė e mbara.

  *** *** ***
  M’u plas shikimi dallgėve tė urrejtjes,
  Gonxhe m’u bė loti, syve tė dashuruar,
  Drodhi buzėt e njoma, si qiriri flakėn e heshtur.

  *** *** ***
  Me ditėn lodhim mendjen, vėrdalliset fati,
  Kalon e qeshura, tund kokėn pak me frikė.
  Pas e ndjek dyshimi, ti turret si bishė.


  *** *** ***
  Rrugėve ecte kėmbė-zbathur mendja,
  Kapej pas gurėve me thonjtė e paprerė.
  Diku shpėrfytyronte vehten, diku errėsirėn.

  *** *** ***
  E ula zemrėn, buzė vazos me borzilok,
  Aromė tė merrte, tė rrihte dhe krahėt.
  Kur u ndje tik-taku i parė, me zemrėn u vura nė garė.

  *** *** ***
  Fushave me bar, mė kulloste shpirti,
  Lėndinave lule mbushur, mė rrėmbehej muza,
  Lumenjėve dehej pėr vargjet qė hidhte nė letėr.

  *** *** ***
  Kjo natė trembi dhe yjet, nė errėsirėn pa jetė.
  Hėna nė tė thella, me kohėn qe gėnjyer,
  Mendimeve tė zymta, endte fjalė boshe.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Urime ne krijimtari! Besoj ne vazhdimesia. Pershendetje, Mondi
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Derdhur vargje per kete jete, derdhur si uji shkembinjeve!

  *** *** ***
  U rrokullis nga lartėsia, guri i harresės…,
  Mes rrėkesė njerėzore ra, e mbuloi llumi,
  Ngeli harresė e harruar nė gurė shekullorė.

  *** *** ***
  Ndahej dhembja, nė dhembje kredhur pritja,
  Shtynte me kėmbėt e lodhura, fuqinė e kohės.
  Nė rrugėt pa jetė, ku kėputej muzgu.

  *** *** ***
  E kapa vargun t’a merrja me vete,
  Nga dora m’u shkėput, si gjethe e tharė,
  Ndjeva gėrmat tė rėnkonin nga dhembja.

  *** *** ***
  Halli ēan dhe dyert e blinduara tė lotit,
  Njė pasqyrė thyhet mė dysh pėr ters,
  Nė mijėra tė tjera, halli e copėton fatin e trokitur.


  *** *** ***
  Gjėmonte zėri, si rrjedha nė grykė tė malit,
  Prej frikės shkundte copėza zemre.
  Mbeti harresė nė sytė e qiellit blu.

  *** *** ***
  Diku ngeci, ngrinte akujt pėr tė qenė aty,
  Diku mbeti, shtypte faqe tė tėra pėr kronika,
  Diku rėnkoi, gishtat hoqi zvarrė mbi letėr.

  *** *** ***
  E dua njerinė, ku dashuria tė ēeli e para,
  E dua njerinė, ku ndjenja tė mos mbytet,
  E dua njerinė, ku vdekjes mos ti trembet zemra.

  *** *** ***
  Errėsirės, dallgė e detit mė shembi kujtimet,
  Statujė mendimi, s’tunden hapat vendit,
  Trembet zbehtėsia, fytyrės sė dallgės sy rjepur.


  *** *** ***
  Pentagrm m’u bė heshtja qė sorollatej hapėsirės,
  Notat krodhi pa pyetur vetminė qė ruante kohėn.
  Ēelėsi merrte mungesė, prisnin t’i sillte nė formė.

  *** *** ***
  Kapa yjet, me sy ua mbėrtheva vezullimin,
  Nisa t’i numėroja nė natėn e lagėsht,
  Ca fikeshin, ca ndizeshin, dita erdhi shpejt.

  *** *** ***
  Fijes sė barit mbėshteta lodhjen e djegur,
  Trupit iu pėrkul me butėsi vesa e parė.
  Ngjalli lodhjen, plagėt ia shėroi shpejt.

  *** *** ***
  Vijave pa numėr uji ēante i sigurtė,
  Rrėnjėve njomte jetėn, qė flinte e calė.
  Sythet e para kokėn ngrihnin me agimin.


  *** *** ***
  Mu var buzėqeshja degėve tė mėnit,
  Kokėrrave tė ėmbla, ēante lotin e largėt,
  Ranė radhė, mbi tokėn qė heshtėte.

  *** *** ***
  U shtri dhembja shtratit, e shqeu me dhėmbė,
  Mbi zemėr shoshiti pak derte pėr jetėn.
  Kafshohej gjer nė kockė me sytė dėshmimtarė.

  *** *** ***
  Mė iku sythi i qeshjes, u preh buzė shtratit,
  Kapej me njeriun errėsira, si lugati mes hienave.
  Diku grryente loti, kripėsinė e kohės.

  *** *** ***
  U shtri loti i shpirtit, ēau zinė trupit,
  Dhembja, dejeve tė trungut qė le, nėnė.
  Ike larg, larg shtegėtoi urtėsia e fjalės.


  *** *** ***
  Jam harruar nė kujtesėn tuaj eshtake,
  Nga lotėt m’u zhduke, mbete buzėve tė mia.
  Puthjet me shpirt, mė tė shenjtat e kujtesės.

  *** *** ***
  U shtri loti i shpirtit, ēau zinė trupit,
  Dhembja, dejeve tė trungut qė le, nėnė.
  Ike larg, larg shtegėtoi urtėsia e fjalės.


  *** *** ***
  Qiellit tė kaltėr dorėn ngriti vėshtrimi,
  Yjėsinė e fundit ta kapte fort me shpirt.
  Prej vehtes njė copė malli, t’a shkėpuste pėr atje.

  *** *** ***
  Griste sytė loti, para orėve tė mėngjesit,
  Me etje ēalonte, buzėve tė njeriut,
  Tė mbante mos’harresės fytyrėn qė treti Janari.

 11. #11
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Sa keq me vjen qe nuk di te shprehem me rim ne vargje edhe pse letersia me pelqen shume.
  per kete jete.
  Aroma e diteve eshte manteli qe mbaj mbi supe, fluksi i casteve qe kerkojn emocione.
  Ne heshtje ka zhurm ne levizje gjej qetesi milimentra detaje qe te cojn ne infinit. Per kete jete deshmitar i veprimeve te mia.
  Per kete jet qortohem dhe vlersohem sepse ky eshte kushti qe me kan imponuar qe ne embrion. Une statuja e misheruar, shpirterisht, i hedhur ne natyr diku aty brenda botes qe jetoj. Jeta kuptimi i sakt eshte ekzistenca.Po pse vall jetojm thjesht per te qen nje gjalles qe merr frym apo per te kryer evolucion pas evolucioni. Jo, une kenaqem edhe me gjerat me te vogla me nje pershendetje te perzemert me njohuri te reja, te shikoj gjera te bukura, te me pelqej vetja, te me pelqesh ti, te degjoj muzik, fragmente te vogla qe bejn tek njeriu jo vetem nje proces sistematik te te qenit gjalles. Per kete jet betohem se dua te jetoj...
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime
  Pershendetje iktuus !
  Brenda shkrimit tend gjeta shprehjet e nje shpirti, qe se besoj kurre ti mungoje rima per te shkruar vargje, por vetem iniciativa per t'ju perkushtuar fletes se bardhe !
  Merre penen e fleten e thuaj vetes : -Dua te shkruaj pak vargje per ty Jete , qe po iken
  si te qe ne momentet e fundit !
  _Merre penen e thuaj shpirtit jam ketu te shkruaj per ty !
  E di qe endrrat mund te fitojne mbi kujtimet, por vall sa zgjasin ato !?!?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 16 postime
  brunilda.it

  Shijova dhe lexova me shume endje 21 esset e tua poetike. Me vure nė mendime. Nuk gaboj kur them qe ti je e nje dimensioni poetik "alla Wetmann" . POETI I MADH ESSEIST amerikan WALT WITMAN eshte nder te paktėt poetė qe lirisht quhet Homologu Juaj.
  urime! Urime vertet. Sejcili nga 21 trevargėshit tuaj te fut ne boten filozofike te mendimit poetik intelektual.
  Sinqerisht Agimi

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 16 postime
  bruna.it

  Ndoshta pakkush ju kupton sesa varg te forte madje do te thosha tejet te forte metaforik keni! E gjithe bota qe na rrethon, nen peshen e vargut tend behet e vertetė. Butaforia poetike tek ne te tjeret eshte vetem dehsira sesi DUHET TE JETE. ndersa ju me forcen magjike te krahasimit, metafores dhe pse jo te antivesit, e beni ate me te vertete. Une nuk trembem nga vargu juaj! Une e kam zili vargun tend. Do te deshiroja te shpalosnit edhe poezi rozė....pra poezi qe nuk eshte fort e veshtire per tu vargezuar. Kam shume kenaqesi kur te lexoj, sepse ashtu siē me kane emocionuar piktoret impresioniste - ashtu me impresionon poezia dhe idea juaj poetike.
  Urime te sinqerta

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime
  Nuk heq asgjė nga ato qė shkruan poeti Agim Doēi sepse vetė nuk jam poet qė tė bėj analizė por mė pėlqejnė poezitė e tua Brunilda.
  Suksese.

 16. #16
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  Citim Postuar mė parė nga brunilda_it Lexo Postimin
  Poete, po se gjetem veten ne mes vargjeve tona..........., atehere
  kerkoni,kerkoni tek miqte qe kini t'u japin me shume se keto vargje ?!!


  Pėrpėlitej nė hi !

  Duarve dridhej loti, pėr sythėt qė s’ēelėn kurr,
  Nė degėt e thara, damarėve endej jetė.
  Fshehur lastarėve nė trup digjej nga pak,
  Loti i dashurisė, rėnkonte e pėrpėlitej nė hi!
  Linte shenjė kohe, nė hartėn e viteve .

  Ky varg me preku thelle ne zemer!Ju deshiroj krijimtari te pashterrshme!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 17. #17
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  sikur te varej cdo gje nga pena....
  respekte edhe per ty
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Urime per kete krijimtari me vlera artistike dhe filozofike.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Dora qe tjerr..., heshtja qe shkruan!

  DORA QE TJERR ....., ...., HESHTJA QE SHKRUAN !


  Koha qė humbe....., s’tė vjen kurrė !?  Do kohė tė vijė sėrish lumturia, qė shkele me kėmbė,
  Do kohė tė vijnė ato ditė, qė i sterrove me dorėn tėnde,
  Do kohė tė qeshė dhe njėherė syri, e fjala mos tė tė dhemb,
  Do kohė tė kthehet besimi, qė mė ēorri, si tė qe forcė malli,
  Do kohė, pas kohėsh, nė pritje tė njė kohe tjetėr....,....,
  Do kohė tė vijė pėrsėri tek ty, koha qė tė solli buzėqeshjen !!  Shkarpė e djegur !


  Nuk kishte buzėqeshje mė, tė tė uronin si mė parė....,
  Nuk kishte pritje si dikur, tė tė rrėzonin ndoshta lodhjen....,
  Kishte veēse buzėqeshje tė shtirur nė sytė e tu...,....,
  Nuk kishte, as do tė ketė mė, si mė parė nė kaq kohė jete...,
  Ti do tė ngelesh njė shkarpė e djegur nė vatrėn e ftohtė,
  ..,dhe nė ēdo gėrmė tė emrit tim..., fjala jote s’do tė ketė zė !!


  Tharė nga harresa !


  Hapėsirave tė kaltra endet mendje-vetmuara....., vetėm,
  Kėnd-dritares sė errėt klith pėrbrenda shpirti, si lakuriq nate,
  Pėrtej qiellit qė mė shumė se unė hesht, njė hije flet me yjet,
  Dėshmi e gdhendur nė trungun e drujtė, ditė-ora e njė tjetėr jete...,
  Ishin ende mbi tė, shenjat e gishtrinjėve, por tharė nga harresa !!


  Heshtja e mallit !


  Ka kohė qė ditėt...., s’i numėroj mė ditėt e mallit...,
  Ka kohė qė dhe fletėve tė tij, trup ka hedhur heshtja,
  Njė re e mpitė trazohet nė vargjet e situra tė poetit....,
  ....,dhe dora shkruan e shkruan, s’trembet nga hija qė zė vend,
  Shkruan dora e pa-forcė, mbi kartat e panumėrta lė jetė,
  Shkruan, ka kohė qė dredh petė poezie pėrmbi vargje.
  Heshtja, vazhdon tė ecė, herė zvogėlohet-herė zmadhohet !!


  Pas kohėsh ...., nė se....,

  Nė tė ikur, do tė kesh mall pėr mallin qė e le jetim...,diku,
  Kujtesa do tė kthehet pėr pak minuta nė lotėt e tu....,e....,
  Rrėmbimthi do tė shkojnė me tė, ēdo lodėr a fjalė,
  Nė tė ikur, dhe kokėn s’do e kthesh mė pas, si dikur,
  U shuan tė gjitha, si lodhje prindi pėr fėmijėt, njė jetė,
  ....,dhe qetėsisht do ndjesh vehten tė ulur nė pragun e gurtė.
  Aty do nisėsh tė ftillosh pak e nga pak
  aromėn e mallit tė humbur!!
  Pres tė agoj dita e re !
  Kjo natė e “egėr”, mė vėrtitet pėrreth shtratit qė fle,
  Kacavirret pasqyrės e tremb veten e mangėt nė mes errėsire,
  Hija e saj, zmadhohet e shket pėrtokė si e dorėzuar,
  Kjo natė e “egėr”, m’a tremb mendimin qė endet yjeve...., !
  E unė pres agun tė bjerė, tė shkruaj fjalėt e kėsaj nate tė gjatė.
  Ulėrimat e erės se parė !  Era ulėrinte nga larg, e shukej pa mendje murit,
  Xhamit vėrtitej disa herė e shkonte pėrsėri larg,
  Fishkėllente nė buzėt e mermerta tė parmakut,
  Si tė kishte mall tė pashuar brenda kohės “shterpė”,
  Si tė kėrkonte dikė...,klithte e marra dritares time.
  E ndieja nė heshtje freskinė qė pėrtypej pas tė nxehtit,
  Nė tė shkuar dita varg-varg, malli u lidh me erėn rrėzė dritares!

  Ishte mėngjes gushti....,....,
  Freskia e kėtij mėngjesi gushti mė pėrpiu pa ndjerazi,
  Shtratit pėrpėlitej trupi nga tė ftohtėt e hidhėt.
  Ishte mėngjes...,....,
  i pari mėngjes pas atyre ditė-nxehtave tė korrikut.
  Unė ende pėrgjumur nga freskia qė luajti me mua,
  se kam marr veten !

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime nė 101 postime

  Heshtja qe fle prane POETIT eshte me e bukur se fjalet e hedhura ne letra !

  Heshtja qe fle prane POETIT eshte me e bukur se fjalet e hedhura ne letra !


  ...,....,nė botėn tjetėr !  Fatin e pash tė mė ikte kuturu pėrtej reve,
  Livadhin e jetės tė tharė nga loti i dashurisė,
  Fjalėt e shenjta tė rrudhura nė hojet e shpirtit,
  Kishte kaluar kohė me vetminė nė heshtje vetja.
  Nė dritė tė hėnės yjet ia lidha gėrshet fatit tė ikur,
  Tė mė kujtonte nė tė shkuar..., andej nė botėn tjetėr !


  Enigmė njerėzore  Larguar pėr tė mos u kthyer nė “kujtimet-kufomė”,
  Nisur pėr tė harruar ato qė s’duheshin harruar kurrė,
  Ndarė pėr t’i fshirė pak e nga pak brenda vetes...,...,
  Mbetem njė trung vjeshte nė grusht tė tokės sė tharė,
  ...,dhe era qė fryn mė e harruar se unė, mė jep pakėz frymė !!
  Dhembja qė s’ka emėr...., !?


  Kam dhembje nė trupin qė ka kohė qė s’flet....,...,
  Dhembja hapet ēoroditur, si fletėt e njė libri tė vjetėr,
  Dhembja kafshon si hija nė prag, prej njė tė dehuri,
  Kam dhembje...,dhembje kudo hapave tė lodhur,
  Nata nis me fjalėn dhembje e gdhihet agut nė dhembje.
  Dita ėshtė mė e gjatė pėr t’a pėrtypur dhembjen...,
  ...,...,dhembjen qė kafshon orėt e “lumturisė sė varfėr”!
  Cast pranė detit

  E pash detin tė kafshohej me sythe resh tė virgjėra,
  Hijen e kodrės trup-rrudhur t’i binte dallgėve,
  E pash kaltėrsinė, tė mbytej nė kaltėrsitė e tij
  Mes kripėsisė qė ndante thellėsitė,
  si njė enigmė e mbetur nė heshtje!


  Flladitet deti me mua !!

  Era qė mė zvarritet trupit m’a prish mendjen,
  Dherazi vjen njė aromė pėr nga deti e mė kėput,
  Brenda meje lė kujtesės fllade deti tė kaluara....,
  ....,dhe njė penė ndan e vijėzuar,
  Orė vetmie nė inagurime e pronovime librash !!  M’u tret loti i vjetėr !?!

  Nė presje tė mendimit m’u tret njė lot i vjetėr,
  Dhe nga pas tėrhoqi njė tjetėr lot tė mekur,
  Kishte kohė....,kishte ditė qė sitej me mendjen,
  Dridhėrueshėm nė buzėt e njoma ngriu kripėsia,
  E rrugės sė lotit derdhej njė buzėqeshje e lodhur,
  Aty nė prag tė heshtjes, mendimi u drodh, s’heshti jo,
  Hapi rrugė tė reja, ndarė nga koha-skelet-thyer e respektit!!

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •