Close
Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 303
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime

  Ajo, vetėm ajo!

  Sytė?!

  Si grimcė e universit
  Qė fsheh pafundėsi
  Sytė e njeriut fshehin
  Ē'ka di e ē'ka nuk di.

  Dhe kur dija mė pak
  Ma shtuan kėrshėrinė
  Pa ditur mbeta prap'
  I zhytur nė enigmė.

  Ooh, ē'mbetem i hutuar
  Magjepsur, i zhgėnjyer
  Nga sytė e shikuar
  Si qielli mbushur yjesh.

  Aty ėshtė mistikja
  Realja gjithashtu
  Aty pėrcillet frika
  Dhe prapė shuhet aty.

  Aty pėrcillet zemra
  Si yjet nė pulsim
  Jam jashtė e jetoj brenda
  Urrejtjen-dashurin'.

  Aty largohem-kthehem
  Si Zot' i universit
  Dhe plazmė mes plazmės mbetem
  Krijimit tė misterit.

  Aty do ndal shikimin
  Kur sytė e mi do mbyll
  Do ma ndriēojn' udhėtimin
  Dy sy shndruar nė Yll.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pėrshėndetje, Mondi.
  Tė ndjek me vėmendje, pavarėsisht se nuk shprehem shpesh. Uroj ta mbushėsh me poezi cilėsore ciklin qė sapo ke filluar. Poezia mė pėlqeu. Mė dėrgo adresėn E-mail me mesazh personal.

 3. #3
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  22
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kurre mos thuaj kurre
  se jeta eshte dinake
  edhe nese shpeton
  fjalen kurre nuk e harron !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 4. #4
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime nė 35 postime
  I nderuari Mondi! Ju pėrgėzoj pėr prurjen e re poetike dhe ju uroj muzė tė pa fund.Prezantimi mė duket tepėr dinjitoz.Poezia qė ka ēelur temėn tėnde tė re mjaft e arrirė.Si gjithmonė jeni befasues pas njė pauze tė vogėl dilni me kijimtari suprizė.Respekte i nderuar Mondi.....

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Ju falenderoj miqte e mi, qe ndaleni, lexoni e me dashamiresi shpreheni ne kete teme modeste.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Ėndėrr mėkatare

  Hapi sytė porsi reja
  Qė le diellin tė ndriēojė
  Ler' mėritė, nisu, eja
  Shpirti-shpirtin tė shikojė!

  Ishte ėndėrr e njė nate
  Qė shkoi kondra tė vėrtetės
  Nuk e sheh, sa sytė hape
  Ėndėrra iku para vesės?

  Se dhe vesa, moj e dashur
  I la vend rrezes sė diellit
  Jo si ėndėrra e llahtarur
  Qė u dogj zjarrit tė ferrit.

  Atij ferri tė njė ėndrre
  Qė ngacmon gjithnjė mėkatin
  Ndaj tė lutem, gjumit lere
  Veē atij t'ja kesh inatin!
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime nė 145 postime
  Enderr mekatare! Shume bukur Mondi!Ju uroj per prurjet tuaja te reja...e...s'ka si te ndodhe ndryshe poetet jane te destinuar per poezi dhe t'na sjellin njeherazi ne lexuesve kenaqesi.Suksese Mondi na kini munguar per kafe.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Te falenderoj dhe pershendes Pranvera me poezi...

  Dhe pse larg

  Unė ta ndjeva zėnė
  Mė erdhi nga gėrmat
  Nė shpirt mė ka lėnė
  Ē'ka i lidh dy zemrat.

  Unė t'i pashė sytė
  M'u shfaqėn nga fjalėt
  Pėr ne s'ka tė dytė
  Mbetemi tė parėt.

  Ne bashkuam buzėt
  Nė ēdo gėrmė e fjalė
  Nuk na ndajn' dot rrugėt
  As Zotat s'na ndajnė!
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Heshtja...

  Po hesht...
  Nė heshtja ime, je ti.
  Po flet!?
  Ooh, tė lutem,
  Mos e prish heshtjen.
  Le tė bėjė ajo me ne
  Atė c'ka ne tė dy
  Jashtė saj nuk arritėm.

  Mbase duhej heshtur
  Kur fjalė, vetėm fjalė flisnim.
  Mbase duhet folur
  Kur heshtja vetė, tė heshtė.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Dhe pse larg

  Unė ta ndjeva zėnė
  Mė erdhi nga gėrmat
  Nė shpirt mė ka lėnė
  Ē'ka i lidh dy zemrat.

  Unė t'i pashė sytė
  M'u shfaqėn nga fjalėt
  Pėr ne s'ka tė dytė
  Mbetemi tė parėt.

  Ne bashkuam buzėt
  Nė ēdo gėrmė e fjalė
  Nuk na ndajn' dot rrugėt
  As Zotat s'na ndajnė!
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 11. #11
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  22
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Syte e saj
  te zi
  zemra e saj
  qershi.

  Kur ia shikova syte
  te kalter si deti
  fjale TE DUA
  mu ne fyt me mbeti !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2005
  Mosha
  34
  Postime
  289
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
  Syte e saj
  te zi
  zemra e saj
  qershi.

  Kur ia shikova syte
  te kalter si deti
  fjale TE DUA
  mu ne fyt me mbeti !!
  Zog a i pat syt e zi a te kalter se na e perzive krejt.  mondishall shume poezit e bukura, te lumte

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime

  Urime poet e mik i dashur Mondi!

  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Ėndėrr mėkatare

  Hapi sytė porsi reja
  Qė le diellin tė ndriēojė
  Ler' mėritė, nisu, eja
  Shpirti-shpirtin tė shikojė!


  Ishte ėndėrr e njė nate
  Qė shkoi kondra tė vėrtetės

  Nuk e sheh, sa sytė hape
  Ėndėrra iku para vesės?

  Se dhe vesa, moj e dashur
  I la vend rrezes sė diellit
  Jo si ėndėrra e llahtarur
  Qė u dogj zjarrit tė ferrit.


  Atij ferri tė njė ėndrre
  Qė ngacmon gjithnjė mėkatin

  Ndaj tė lutem, gjumit lere
  Veē atij t'ja kesh inatin!
  Te uroj e pergezoj per temen Mond i dashur!
  Ti gjithmone na sjell e jep knaqesi te pa harruara me penden e arte Tenden...vargu Yt eshte flori!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Falenderim miqve ne vazhdim, Ereza dhe Caush.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Fjeta me Hėnėn

  E plotė nė lakuriqėsi
  Kjo Hėnė tek mua erdhi
  Oh, sa paturpėsi!
  Nė krahėt e mia fjeti.

  Kush tha bėra mėkat
  Me trupin qiellor?
  Pa Evė e pa Adam
  Pa tė ndaluarėn moll?

  Ish' Hėna e natės sime
  Nata e Hėnės sime ish'
  Nė bėra mėkatime
  Mėkati nga dashuria lind.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Tek vetja

  Kur ti ma di mendimin
  Ē'tė duhet fjala ime?
  Ai brenda ka gjėmimin
  Rrufetė i ka shpėrthime.

  As fjala mė e ashpėr
  As mė e ndyra fjalė
  Mos prit tė nxjerrė jashtė
  Atė qė brenda mban.

  Kėshtu ka qenė gjithmonė
  Gjithmonė kėshtu do jetė
  Pa zhurmė do gjėmojė
  Dhe shi do bjer' pa retė.

  Se brenda tė padukshmes
  Ėshtė vetė ekzistenca
  Njeriu dhe kur lutet
  Mėkatin mban tek vetja.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Ngrysje dhe...

  Ngryset dita
  Dhe ne e ndjekim pas
  Me shpirtin gdhirės
  Qė mbetet sakat.

  Kėshtu qė nė lindje
  Para lindjes kėshtu
  Mė shumė me ngrysje
  Me zgjimin absurd.

  Dita ngryset
  Jo mė parė se ne
  Dhe zgjimi murmet
  Si qielli plot re.

  Kėshtu deri nė ikje
  Nė ikjen e ngrysur
  Me shpresė pėr rilindje
  Tej botės pėrmbysur.
  __________________
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Mjer i ziu!

  Trishtimi i shijuar
  Pėr inat tė inatit
  Qė mbeti i ngujuar
  Nga vepra e Djallit.

  Nga shijim' i trishtimit
  Dhe Zoti ēuditet
  Krijes' e krijimit
  Ka kohė qė s'i bindet.

  Dhe Zoti dhe Djalli
  Jashtbrenda njeriut
  S'din' ē'lenė e ē'marrin
  Veē thon': Mjer i ziu!
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 19. #19
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  22
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ereza Lexo Postimin
  Zog a i pat syt e zi a te kalter se na e perzive krejt.  mondishall shume poezit e bukura, te lumte

  Syte i kam ngjyre kafe, ama njera strofe i pershtatet dikujt tjeter e njera dikujt tjeter !! E kupton, personi qe eshte duke vuajtur per te dashuren e tij, ndodhta ajo i ka syte e zi e personi tjeter eshte duke vuajtur per dike qe i ka syte e kalter !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 20. #20
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  22
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Si gure i qmuar
  si diell ndriqon
  si are i kulluar
  syte mi verbon.

  A ka gje me te bukur se ti
  a ka gje me te shtrenjte si ti
  a ka gje me te embel si ti
  Dashuri !??

  Ah sikur te kthehesha perseri
  atje ku per here te pare u takuam,
  ah sikur te te shihja perseri
  aty ku dashurine tone e filluam !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •