Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Karakteristikat e fmijs q ka rregullime n t msuar

  I paparashikueshm, jokonsekuent, ka dit t mira dhe t kqija
  Prqndrim i dobt, i shkaprderdhur
  Punon shum ngadal, nuk i kryen detyrat me koh
  I pakujdesshm, ngatrrues, shkruan ose jep prgjigje pa menduar
  I organizuar keq, bankn e ka t pasistemuar, shprehi t kqija t puns
  Ka prag t ult t tolerancs, leht trhiqet apo shprthen
  Nuk orientohet pr t`i ndjekur udhzimet, veanrisht kur jan m shum
  Tepr tekstual; nuk kupton shakat, lojn e fjalve, sarkazmin, shumkuptimsin e fjalve
  Vshtir u prmbahet fakteve kryesore; parashtron t dhna t parndsishme
  Nuk e kupton raportin midis shkakut dhe pasojs; nuk mund t parashikoj dhe t vlersoj
  Ka vshtirsi t zbatoj njohurit nga nj leksion ose situat n tjetrn
  Gjithmon pyet: ka? dhe gjrat duhet t`i prsriten
  Koordinimi motorik si dhe kontrolli i dobt i lapsit; dorshkrim jo i rregullt
  sht i ngadalshm dhe jopreciz, kur prshkruan nga tabela

  Prshtatur nga libri Nuk ka prgjigje t thjeshta (No Easy Answers, Sally Smith).


  Simptomat e mungess s vmendjes
  rregullimi hiperaktiv


  Pakujdesia/Hutimi
  Prqndrimi i dobt i vmendjes n detaje: gabimet pr shkak t pakujdesis
  Prqndrim i dobt i vmendjes gjat aktiviteteve dhe detyrave
  Duket se dgjon pak
  Leht e pengojn ngacmimet nga jasht
  U shmanget ose shpreh papajtueshmri me detyrat q krkojn vmendje t prhershme
  Vshtirsi n organizimin e detyrave dhe aktiviteteve
  I humb gjrat, si jan librat, detyrat...
  Harrestar

  Hiperaktiviteti
  Lkundet ose lakohet n karrige
  Shpesh e lshon vendin e vet n shkoll
  Ngjitet tepr lart ose vrapon
  Gjithnj lviz ose
  Flet s teprmi

  Impulsiviteti
  Nuk mendon para se t bj dika
  Ua ndrpret bisedat dhe aktivitetin t tjerve
  I prgjigjet pyetjes para se bashkbiseduesi ta ket prfunduar at
  Vshtirsi gjat pritjes n radh
  Ngutet npr detyra

  Versioni i materialit t prshtatur: American Psychiatric Association,

  DSM-IV, 1994.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #42
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  202 falenderime n 112 postime
  Dar_di Falenderit qe solle kete liber,qenka kuptimplote por keta thenje jane me se te verteta.

  Fmijt msojn at q e prjetojn

  N qoft se fmija jeton me kritikn,
  ai mson t gjykoj.

  N qoft se fmija jeton n armiqsi,
  ai mson t luftoj.

  N qoft se fmija jeton me prqeshjen,
  ai mson t turprohet.

  N qoft se fmija jeton me turpin,
  ai mson t ndihet fajtor.

  N qoft se fmija jeton me toleranc,
  ai mson durimin.

  N qoft se fmija jeton me kurajn,
  ai mson besimin.

  N qoft se fmija jeton me lvdatn,
  ai mson t respektoj.

  N qoft se fmija jeton me drejtsin,
  ai mson t jet i drejt.

  N qoft se fmija jeton n siguri,
  ai mson t besoj.

  N qoft se fmija jeton me miratimin,
  ai mson ta doj vetveten.

  N qoft se fmija pranohet dhe jeton n miqsi,
  ai mson t gjej dashuri n bot.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Falemnderit Sueda! Uroj t jet kjo nj ndihmes modeste pr t gjith ata q merren me fmijt! Gjith t mirat!  `sht rregullimi i mungess s vmendjes?


  “Fmija i cili e pengon msimin dhe i cili rrall i kryen detyrat, ndoshta nuk sht me qllim i parehatshm, por tregon shenja t rregullimit t mungess s vmendjes. Ngjashm me t, nxnsi i cili gjithnj shikon n dritare, ndoshta nuk e injoron arsimtarin me qllim, por demonstron sjellje t shkaktuar nga ky rregullim. rregullimi i mungess s vmendjes shkakton sjellje impulsive, vshtirsi n prqendrim, e nganjher edhe hiperaktivitet.”*

  rregullimi i mungess s vmendjes (ADD), ose rregullimi i mungess s vmendjes dhe hiperaktivitetit (ADHD) sht mosfunksionim neurologjik n tru. Edhe pse nuk ekzistojn t dhna t reja n lidhje me kt sindrom n Ballkan, vlersimet amerikane llogarisin se 8% t popullats s moshs shkollore jan t prekur nga ky sindrom. Kjo do t thot se m s paku dy fmij n klas me numr mesatar t nxnsve kan kt rregullim, i cili ose mund t krijohet ose mund t trashgohet. Hulumtimet kan provuar se kjo smundje shpesh sht karakteristike pr familjet. Gjithashtu ky rregullim ndrlidhet me paaftsit n msim, nj rregullim tjetr neurologjik. Atmosfera e keqe n familje, traumat, keqtrajtimi i fmijve, depresioni dhe thuajsimi nuk jan shkaktar t rregullimit t vmendjes, por ndikojn n vmendje, n prqendrim, si dhe n kontrollin e impulseve (kjo nuk do t thot se bhet fjal pr rregullimet e mungess s vmendjes).

  Edhe pse faktort shoqror nuk nxisin rregullimin e mungess s vmendjes. Vet rregullimi mund t ndikoj n aftsit e fmijs pr t`u prshtatur rrethanave shoqrore. Fmijt e ktill n prgjithsi nuk kan shum miq dhe vshtir prshtaten pr shkak t papjekuris s kontrollit emocional, frustrimit t teprt, disponimit t paparashikuar, mungess s aftsive pr kaprcimin e problemeve shoqrore dhe prqendrimit kohshkurtr. Meq e kan vshtir t ulen dhe t rrin qet e t punojn, kta fmij n shkoll shpesh pengojn msimin. I llomotisin prgjigjet ose bjn zhurm e cila i pengon nxnsit e tjer.

  sht me rndsi pr prindrit dhe msuesit t bashkpunojn me njri tjetrin pr t`i ndihmuar fmijve q kan ADHD. Nj ambient pozitiv, i qndrueshm dhe i formsuar n t cilin rregullat jan qart t komunikuara dhe t zbatuar n shtpi dhe klas kontribuojn n mirqenien e fmijs. N SHBA kt rregullim e mjekon ekipi q prfshin personelin shkollor (arsimtari, pedagogu, infermierja), prindrit dhe mjeku i fmijve. 60-90% e fmijve n SHBA t cilt e kan kt diagnoz marrin barna t caktuara pr ta kontrolluar kt rregullim.

  Propozimet e tjera pr arsimtar q t`u ndihmojn fmijve me rregullim t mungess s vmendjes prfshijn:

  • Q fmija t ulet afr katedrs s arsimtarit
  • Kontakti me sy gjat komunikimit me nxnsin
  • Dhnia e udhzimeve vizuale dhe verbale
  • Zbrthimi i detyrave n pjes t vogla
  • Q fmija t ulet s bashku me nxnsin solid
  • Paralajmrimi i nxnsve disa minuta para aktivitetit t ri pr t`u prgatitur pr detyr
  • Stimulimi dhe llojllojshmria e shpjegimit pr ta mbrojtur vmendjen e nxnsve pr materie e cila u paraqitet
  • Ndrrimi i aktiviteteve fizike dhe mentale
  • Shfrytzimi i filmave, videokasetave, epidiaskopit, puna n grupe t vogla etj.
  • Caktimi i detyrave aktive, si jan fshirja e tabels, mbledhja e letrave ose kalimi prej nj aktiviteti n tjetrin
  • Ndihma nxnsve me rastin e organizimit t shnimeve
  • Dhnia e prgjigjeve momentale, veanrisht trimrimet e jo ndshkimet
  • Realizimi i kontrollit t impulseve duke shfrytzuar fjalt “ndal, shiko, mendo”

  Fmijt q kan rregullim t munges s vmendjes duan trajtim t veant, por energjia e tyre dhe entuziazmi pr klasn mund t ken sharm t veant. moni talentin e tyre dhe shkathtsit e veanta, duke pasur parasysh se sht vshtir t ulen dhe t prqendrohen n rrethin shkollor.

  *Departamenti pr Arsim i Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Burimet e tjera: www.childdevelopment.com, www.ldanational.Org
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  NEGATIVIZMI
  Fmijt me ADHD dhe M kan sjellje q mund t:
  ngacmojn
  lodhin
  mundojn
  ----------- prindrit e tyre
  ----------- msuesit e tyre
  ----------- dhe t tjert
  ngacmojn
  lodhin
  mundojn
  ----------- vetveten
  q burojn nga gjendja
  jo
  nga mendjet devijante q kan
  q rrin t thurrur gjat nats
  pr t`i ngacmuar dhe goditur t rriturit.
  Kta fmij ndihen keq pr vetveten.
  Kta fmij jan pranues t kritikave konstante.

  POZITIVIZMI
  Prindrit dhe msuesit duhet t shikojn se far punojn
  --dhe t`i lavdrojn ata
  -----t`i ndihmojn ata t ndihen t prgjegjshm
  -------t`i ndihmojn ata t ndihen mir.
  ---------- T NDIHEN MIR PR VETVETEN.

  ---Sally Smith
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Droga dhe t rinjt


  Pse t rinjt fillojn t marrin drog?

  Asnj tinejxher a i rritur nuk ka pr qllim t marr drog. Askush nuk parashikon se do t bjer n kurth. N fillim, fmijve u bie n dor porta e drogave q prfshin duhanin, alkoolin dhe marihuann. Kur ata dshirojn nj m t fort dhe m kulmore, fillojn t marrin droga m t forta, si pilula, ekstazi, metamfetamina, kokain dhe heroin. Fmijt jan kureshtar pr drogat dhe efektin e tyre. Tinejxhert gjithashtu krkojn pranimin nga moshatart, dshirojn t prshtatn dhe t jen m cool. Ata shikojn m t mdhenjt si modele, por n t njjtn koh i ndjekin edhe kngtart, idhujt e tjer t famshm dhe prindrit e tyre. Kur prindrit prdorin nikotinn a drogat e tjera, ose kur prdorin alkoolin a pilulat si mnyr e ballafaqimit me stresin, ata bhen nj shembull katastrofik pr fmijt e tyre. Nse ndihesh keq, droga mund t t ndihmoj t ndihesh m mir.

  Tinejxhert prdorin drogn pr t`u ndier mir dhe kulmor. Ata krkojn knaqsi dhe ngazllim. Por, nganjher ata prdorin drogn pr t`u ndier normal. Nse t rinjt kan probleme psikike ose emocionale, ata mund t prdorin drogat pr t`u larguar nga tensioni, ndjenjat e mrzis a t dhembjes. Pr kt arsye sht shum me rndsi q prindrit t komunikojn me fmij q nga mosha e hershme q t jet n dijeni pr rregullimet psikologjike t fmijve. Nse fmija sht n depresion, ather sht shum me rndsi q prindrit t krkojn kshilla psikiatrike pr fmijn e tyre.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Fazat e prdorimit dhe keqprdorimit t drogs

  Jo t gjith t rinjt q prdorin drog varsohen nga ajo. Shum prej tyre e ndrprejn at n nj faz t hershme; disa t tjer mbeten n portat e drogave dhe nuk kalojn n drogat m t larta a n varshmri. far i bn njerzit t vazhdojn marrjen e drogs, pavarsisht nga efektet negative q ka dhe uarjes n varshmri? Disa faktor q i shtyjn njerzit t bhen t varur nga droga jan: predispozitat gjenetike (historia familjare e varshmris nga droga), problemet psikologjike, streset e jashtme dhe moshatart si prdorues t drogave.

  N hapin eksperimental, t rinjt jan kureshtar rreth asaj se si droga do t ndikoj te ta. Atyre s pari u ofrohen droga t lehta, si marihuana dhe jo nga nj i rritur zemrlig, por nga shokt dhe shoqria. Meq ata nuk jan t msuar me drogn, shpejt arrijn n kulm. Ata zakonisht prdorin drogn n fundjav me moshatart e tyre dhe shpesh knaqen duke rrezikuar t bjn dika q ata e prceptojn si t ndaluar a t pjekur. N fazn e dyt, ata aktivisht krkojn drog dhe bjn plane pr t pasur ndjenja kulmore. Ata gjat ditve dhe fundjavs dehen dhe mund t humbin interesimin pr disa aktivitete t tjera si pasoj e drogimit. Ata mund t shoqrohen me njerz t tjer t droguar dhe mund t gnjejn rreth vendndodhjeve dhe veprimeve t tyre.

  N fazn e ardhshme, tinejxhert pushtohen nga drogat dhe krkojn droga m t forta dhe kulmore e m t rrezikshme. Suksesi n shkoll bie dhe keqsohen marrdhniet me familjen pr shkak t mashtrimeve dhe nervozizmit. Kta tinejxher mund t dnohen nga shkolla. Nse punojn, ather mund t largohen nga puna pr shkak t neglizhencs dhe paprgjegjshmris. Ata mund t fillojn t vjedhin dhe t shesin drog pr ta financuar zakonin e tyre t drogs. N kt pik, ata fillojn t prdorin drog gati do dit dhe largohen nga shokt e drejt, q nuk marrin drog pr t`u shoqruar me ata t cilt jan integruar n kulturn e drogs. Prdoruesit e rinj mundohen ta mohojn varshmrin e tyre ndaj drogs, ose mund ta vrejn at, q i shtyn t provojn pa sukses zvoglimin apo ndaljen e prdorimit t drogs.

  N fazn e fundit t varshmris, konsumuesit e drogs nuk marrin at pr ta ndier veten n kulm, por pr ta ndier n rregull. Pas zhvillimit t tolerancs ndaj drogs, prdoruesit e saj kan nevoj pr t m shum q t`u shmangen simptomave t dhembshura trheqse. rregullimet e sistemeve fizike, mendore dhe emocionale: ndjenja e fajit, turpit, depresionit dhe pendimi mund t bhen t pakalueshme dhe t rezultojn me pashpres dhe vetvrasje.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  T rriturit mund t ndihmojn

  Prindrit, gjyshrit, fqinjt, msuesit, kshilltart dhe t rriturit e tjer mund t parandalojn n mnyra t ndryshme tatpjetn e keqprdorimit t drogs.

  Tregoni kujdes dhe pranim t fmijve, jo vetm pr shkak t veprimeve t tyre, por pr at se jan qenie t vlefshme njerzore.
  Ndrtoni sigurin, vetbesimin dhe vlerat e mira tek fmijt. Ndihmoni ata n zhvillimin e aftsis s ballafaqimit me emocionet e tyre dhe aftsive pr zgjidhjen e problemeve pr t marr vendime t duhura.
  Nxitni fmijt pr sukses n shkoll, por n mnyr prkrahse, jo ndshkimore. Prindrit dhe fmijt duhet t punojn si ekip pr t`u ballafaquar me problemet e fmijs n t msuar. Fmijt q ndihen mir n shkoll jan m pak t prirur t prdorin drog.
  Msoni fmijt pr mnyrat e shndosha t gzimit dhe ballafaqimit me stres: sportet, muzika, arti, shoqria, teknikat relaksuese. Fmijt e motivuar pr aktivitete kreative jan m pak t prirur t krkojn drogn.
  Zhvilloni nj komunikim t mir me fmijt, duke i dgjuar dhe duke mos i gjykuar ata. Interesohuni pr pikpamjet, ndjenjat dhe aktivitetet e tyre.
  Ndihmoni fmijt t prshtaten n situatat e reja, veanrisht gjat zhvendosjes nga nj vend n tjetrin apo ndrrimit t shkolls.
  Derisa fmijt t jen n shkoll fillore, bisedoni me ta rreth drogave, por jo n mnyr t fjalimit apo qortimit. Bhuni kureshtar se far din dhe far dshirojn t din ata. Nxitni ata t pyesin dhe diskutoni rreth pasojave t drogs. Bashkrisht krkoni dhe gjeni informata rreth drogs.
  Bhuni model i mir. Kur t rriturit thon: Kam pasur nj dit t vshtir; Kam nevoj pr duhan/uiski/pilula, ata e drgojn nj porosi se sht m leht t mbshtetesh n kimikatet e jashtme sesa n aftsit e brendshme prballuese ndaj problemeve emocionale.
  Bhuni t vetdijshm pr efektet e drogs t cilat jan dominante n komunitetin tuaj dhe jini syel rreth shenjave dhe simptomave t prdorimit t drogs te tinejxhert.


  Simptomat e keqprdorimit t drogs

  Ndryshime t personalitetit

  Munges e motivimit, Qndrimi: Nuk m intereson
  Inkuadrim i pakt n shtpi
  Nervozizm dhe arsyetim
  Sjellje letargjike
  Lkundje t pashpjeguara t disponimit nga depresioni n ankth apo hiperaktivitet

  Ndryshime fizike

  Pamje e rregullt
  Humbje e peshs, qeska nn sy, fytyr e zbehur
  Sy t skuqur, bebza t zmadhuara t syve
  Kollitje, ftohje e shpesht, rezistenc e ult ndaj smundjeve
  Ndryshime n gjum

  Ndryshime n sjellje

  Sjellje e dehur, fjalor i varfr
  Probleme me vijimin e msimit
  Rnie e suksesit n shkoll
  Paaftsi pr t`u koncentruar; vmendje e ult
  Nevoj e madhe pr para
  Fshehtsi pr shoqrin e re
  Thirrje misterioze telefonike
  Kalim i kohs n dhom ose jasht shtpis
  Rebelim
  Fyerje e antarve t tjer t familjes
  Shprthim inati ndaj shtjeve t vogla

  Dshmi fizike

  Pikat n sy, lngu i gojs apo sprkatja gjat frymmarrjes
  Vegla t drogave pr mbshtjellje t letrave dhe llulla pr marihuan, hala pr heroin
  anta t plastiks me mbeturina t drogave
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #48
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,022
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Kto qe i kam lexu me kane ndihmu shume lidhje me nje provime...Suksese ne te ardhem e FLM per keto info.
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gzohem pr suksesin tnd Ardiana! Gjith t mirat vazhdimisht!


  Parandalimi dhe trajtimi

  Keqprdorimi i drogs sht nj problem individual, familjar dhe i tr shoqris. Kta jan fmijt tan dhe ne jemi prgjegjs pr t`i edukuar ata q t jen produktiv, fizikisht dhe emocionalisht dhe t rritur t shndetshm dhe pa drog. Kur ata drogohen dhe kalojn n varshmri, ne duhet t`i ndihmojm, jo t`i refuzojm dhe t`i largojm ata.

  Kosova duhet t marr hapa n edukimin e prindrve, msuesve dhe shoqris rreth drogave, metodave t parandalimit, identifikimit t hershm dhe trajtimit. Parandalimi i drogs duhet t prfshihet n planprogramet msimore n t gjitha nivelet, nprmjet lndve n edukatn shndetsore dhe fizike t cilat jan m relevante dhe trheqse sesa lndt didaktike dhe memorizuese. Lndt, si biologjia, studimet shoqrore, gjuha, artet mund t japin informata rreth rreziqeve dhe pasojave t prdorimit t drogs. Kto lnd duhet t prfshijn teknika t msimit aktiv n t cilat t rinjt mund t zbulojn vet t vrtetat dhe t ndihen t lehtsuar duke marr pjes n diskutimet n klas ku mund t shtrojn pyetje dhe shprehin brengat e tyre.

  Aktivitetet rekreative si dhe mentorimi nga t rriturit q japin shembuj t modeleve t mira, ndihmojn parandalimin e drogs dhe i orientojn fmijt n drejtime pozitive. Tinejxhert kan nevoj pr udhzime dhe ndihm prderisa ata ballafaqohen me probleme, si: vshtirsit n shkoll, probleme n marrdhniet me moshatart, probleme familjare, si sht ndarja, dhuna n familje, apo prindrit q kan probleme psikologjike ose jan prdorues t drogs.

  Pedagogt n shkolla duhet t jen n gjendje t`i identifikojn tinejxhert e rrezikuar para se kta t fillojn marrjen e drogs. sht shum e rndsishme t intervenohet n fazat e para t prdorimit t drogs duke ofruar kshilla dhe prkrahje q kta fmij t mos kalojn n droga m t forta ose t`i prdorin m shpesh ato.

  Duhet t formohen qendrat e shndetit mental, qendrat pr rehabilitimin e prdoruesve t drogs dhe grupet vetndihmse si Alkoolistt Anonim apo Narkotikt Anonim q t`u ndihmohet dhe t`u ofrohen kshilla prdoruesve t drogs dhe familjeve t tyre. Rinia jon jan e ardhmja e ktij vendi dhe ne u kemi borxh atyre t gjitha kapacitetet tona q t`i nxisim ata t zhvillojn tr potencialin e tyre.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Memorandumi i fmijve pr prindrit

  Mos i bni pr mua punt q un jam n gjendje t`i bj vet. Un do t ndihem si foshnj dhe mund t`ju shikoj juve si robr t mi.
  Mos harroni, un kam dshir t eksperimentoj. Kjo sht mnyra e t msuarit tim, kshtu q bhuni t durueshm.
  Mos m mbroni nga pasojat. Un duhet t msoj nga prvoja.
  Mos e ndrroni mendjen. Ajo m ngatrron mua.
  Mos m refuzoni kur shtroj pyetje normale. Nse nuk prgjigjeni, un m nuk do t pyes dhe do t krkoj prgjigje tjetrkund.
  Mos lejoni t ndihem m i vogl sesa jam. Un si kundrprgjigje do t bhem shef i madh.
  Mos lejoni q sjellja ime e pahijshme t trheq vmendjen. Kjo m nxit mua ta vazhdoj at.
  Mos m korrigjoni para t tjerve. Do t jem m i vmendshm nse flitni me mua qet dhe pa prani t tjerve.
  Mos m merrni n mbrojtje. Ju do t habiteni se si un di ta dalloj t mirn nga e keqja.
  Mos lejoni q un t mendoj se gabimet e mia jan mkate. Un duhet t bj gabime e t mos ndihem si njeri i keq.
  Mos prdorni forc mbi mua, sepse m msoni ta respektoj vetm forcn.
  Mos u ankoni tr kohn. Nse ankoheni, un duhet t shtirem se jam i shurdhr.
  Mos thuani se jeni t prkryer dhe nuk bni gabime. sht vshtir t jetohet me njerz t till.
  Mos harroni se un nuk mund t rritem pa prkrahje dhe mirkuptim t plot nga ju.
  M trajtoni si shokun tuaj dhe un do t jem ashtu. Mbani mend, un m shum msoj nga shembulli juaj sesa nga kritikat tuaja.


  Mbi t gjitha, un ju dua shum. M duani dhe ju mua!


  Fund

  E solli pr ju, Dar_di.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shum t mira kto pjes t zgjedghura t cilat u shrbejn jo vetm prindrve t rinj.

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-09-2003
  Vendndodhja
  USA, Evrope:P
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Komunikimi me fmij.

  Teme shume e mire dhe me informacion shume per prinderit e rinj sidomos is puna jone

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •