Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Zgjidhja e konflikteve

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Shum nga ne mendojm se, kur ka ndonj mosmarrveshje njra an duhet t fitoj, ndrsa tjetra t humb. Ky kapitull merret me mnyrat se si t gjitha palt mund t jen fituese, duke dgjuar pikpamjet e njri-tjetrit, ekzaminimin e nevojave prapa konfliktit dhe duke komunikuar me respekt me njri-tjetrin pr t gjetur nj zgjidhje t knaqshme t ndrsjell.

  Zgjidhja e konflikteve

  far ndodhi?
  Saktsisht prshkruajeni se far thot tjetri.

  Si ndiheni?
  Prshkruajeni se far thot tjetri.

  ka krkoni?
  Prshkruajeni se far thot tjetri.

  Cila sht zgjidhja juaj?
  Bni kompromis
  far duhet t lini mbrapa?

  Zgjidhja e konflikteve ndrmjet fmijve

  Prpiquni t zbatoni s paku dy nga kto ide kur t keni konflikt.


  Ndani gjrat me t tjert dhe lejoni q fmijt t ndrrohen
  Thuajuni atyre t ndalen
  Injoroni
  Largohuni
  Pritni dhe qetsohuni
  Luani ndonj loj tjetr
  Bisedoni pr kt
  Arrini marrveshje (kompromis)
  Krkoni falje

  N raste friksismesh, banalitetesh ose ngatrresash (rrehjesh), menjher drejtojuni nj t rrituri.

  Zgjidhja e problemeve:
  Gjasht hapa t metods pa humbje


  Hapi 1: Identifikimi dhe prkufizimi i problemit
  Hapi 2: Krkimi i zgjidhjeve t mundshme alternative
  Hapi 3: Vlersimi i zgjidhjeve t mundshme
  Hapi 4: Prcaktimi i zgjidhjes m t pranueshme
  Hapi 5: Marrja e vendimit pr zgjidhjen q do t zbatohet m s miri
  Hapi 6: Ndjekja dhe vlersimi i efikasitetit t zgjidhjes

  Dr. Thomas Gordon. Parent Effectiveness Training. 1975, 2000.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  Te pershendes ,per keto qe ke sjellur,jan shum me vler flm.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga Midja Lexo Postimin
  Te pershendes ,per keto qe ke sjellur,jan shum me vler flm.
  Falemnderit Midja! Shpresoj q kto rregulla t arta t Bonnie Miller t`u ndihmojn prindrve, msuesve, edukatorve dhe gjith atyre q merren me fmijt. N mos aq sa dshirojn ata, t paktn vetm 1%.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Nxitja e bashkpunimit

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Ndonjher, kur t rriturit japin urdhra ose krkojn dika, fmijt kundrshtojn pikrisht pr shkak t mnyrs me t ciln krkohet nga ta q t bjn dika. N kt kapitull jan paraqitur disa metoda t cilat ndihmojn q fmijt dhe tinejxhert (posarisht ata q rebelohen kur u jepen urdhra) t`i msojm pr t bashkpunuar me dshirat e t rriturve.

  Nxitja e fmijve pr bashkpunim

  Kur fmija bn dika q prindi nuk dshiron ose nuk bn at q prindi dshiron, ather:

  MOS:
  Kritikoni, as mos e fyeni fmijn
  Akuzoni, mos fajsoni, as mos gjykoni

  Kush e bri kt rrmuj n kuzhin?
  Dhoma jote duket shum keq!

  Thuani ti gjithmon녔 apo ti kurr녔
  Ti kurr nuk kujdesesh pr vetveten
  Ti gjithmon grindesh me motrn tnde

  Ti kurr nuk i kryen detyrat e shtpis
  Sulmoni, as mos etiketoni personalitetin e fmijs
  Ti je prtac, budalla/egoist.
  Prdorni sarkazmn
  Ajo ishte nj lvizje shum e menur.
  Hartim i mir, Shekspir!
  Sa ide e mir, t mos dal me xhupin tnd n kt dit t ftoht

  Krcnoni
  Nse nuk ndalesh tash, do t izolohesh gjat tr muajit!
  Bre kt pr nj minut, ose do t hash dajak!

  Komandoni
  Largo xhupin nga dyshemeja tash menjher!


  Nxiteni fmijn pr bashkpunim duke:

  Prshkruar problemin
  Ka shum thrrmija buke n kuzhin
  Qeni yt dshiron t dal n shtitje

  Ndrlidhur informatat
  Kur ushqimi lihet jasht, vijn insekte t ndryshme
  izmet me balt i prkasin salls s prapme
  Motra jote shqetsohet shum kur ti ia ngatrron mozaikun

  Treguar fmijs se far dshironi
  Do t dshiroja q tash ta pastrosh tavolinn
  Do t isha mirnjohse nse ma sjell telefonin ta bj nj thirrje

  Mundsuar fmijs t`i prmirsoj gabimet
  Sfungjeri sht afr lavapjats. Merre dhe pastroje tavolinn
  Do t ishte mir sikur t`i ndihmoje motrs sate ta rregulloj mozaikun e prishur.

  Prdor deklarat Un
  Un shqetsohem kur dgjoj kso lloj emrtimesh
  Vrejtur fmijn tek sillet mir dhe duke e lavdruar at n mnyr t veant
  I ke mbaruar t gjitha detyrat e matematiks para darks!
  Dhoma jote duket aq bukur pas rregullimit t librave, rrobave dhe krevatit.

  Vn fmijn n nj pozit ku mund ta shoh veten pozitivisht
  M ndihmove shum me rregullimin e tavolins.
  Vllai yt i vogl sht mirnjohs pasi q i ndihmove t`i kryente detyrat.
  T`u kujtuan t gjitha hollsit si dhe gjrat e nevojshme pr udhtimin ton.


  Pengesat n komunikim

  Urdhr, komandim Ti vrtet duhet
  Krcnim Nse nuk e kryen, ather do t, M mir e ke,sepse
  Predikim, moralizim Eh, sht dashur
  Ligjrat Ja pse nuk ke t drejt
  Supozime Ke br kt, ngaq, Ajo q ke menduar ka qen
  Gjetje e prgjigjeve Ajo q un do ta bja sht, M s miri do t ishte sikur
  Gjykim, fajsim Ti je i keq, Nuk ke t drejt
  Kureshtje, marrje n pyetje Pse? ka? Si?
  Diagnostikim Ti vetm po prpiqesh ta trheqsh vmendjen

  Prshtatur nga Thomas Gordon, Parent Effectiveness Training.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Porosia me “UN”

  Qllimi i porosis me “Un”
  • T bindet personi q t`i ndryshoj sjelljet e tij
  • T ruhet ndjenja e tij pozitive pr vetveten dhe vetbesimin e tij
  • T ruhen marrdhniet e mira

  Kur ti..................(prshkruajeni sjelljen me saktsi),
  un ndihem ............................(shfaqni ndjenjat tuaja: i lumtur/ i zemruar/ i friksuar/ i piklluar),
  ngaq ..........................(shprehni nevojn q lidhet me ato ndjenja dhe ndonj mendim a besim q lidhet po me ato).
  Ajo q un dua sht ........................(prshkruajeni sjelljen prkatse q do t ishte n prputhje me nevojat e shtruara).


  • Lini koh q t mendoni para konfrontimit.
  • Prdoreni kontaktin me sy dhe zrin e sinqert pr t dshmuar se e keni me gjith mend.
  • Jinni konkret dhe prdorni shembuj konkret.


  Prshtatur nga libri Pgatitja e prindit efikas (Parent Effectiveness Training) nga Thomas Gordon.

  Shembulli i porosis me “UN”

  Kur (ti) brtet derisa flas n telefon, un po ndihem i/e zemruar i/e frustruar, ngase nuk mund t dgjoj se far m thot tjetri.

  Ajo q un do t doja sht q t flassh me z m t ult derisa flas n telefon.

  Kur ti i hedh librat dhe rrobat n dysheme, un ndihem i/e zhgnjyer i/e zemruar, ngase kjo shkakton rrmuj n shtpi.

  Ajo q un do t doja sht q t`i vsh librat dhe rrobat n vendin e duhur.


  Udhzoni, mos u bni t dhunshm

  N astin e zemrimit, fare leht mund t prdoret dhuna dhe t thuhen e t bhen pun q i sjellin dm m t madh qndrimit tuaj, sesa q ndikojn n sjelljet e fmijve. Pr t penguar q incidenti t mos kaloj n dhun, at q ia thoni fmijs dhe si e msoni q t reagoj kur zemrohet, prpiquni t jet edukative.

  Tregoni fmijs si ndiheni ose `dshironi, por pa sarkazm dhe pa fjal fyese, sepse kjo do t`i prekte ndjenjat e tij nj koh t gjat edhe pas prfundimit t biseds. N vend t deklaratave plot sarkazm: “Mendon se tash mund t m dgjosh?”, thjesht tregoni se far vrtet krkoni: “Tash duhet t m dgjosh.”

  Flitni pr pasojat e sjelljes s keqe, pa krcnime friksuese t cilat vetm sa e ulin bindshmrin tuaj. Pr shembull: “Nse nuk kthehesh me koh n shtpi, nesr n mbrmje nuk do t dalsh.”

  Jini konsekuent n kshillat tuaja. ato do t hyjn n fuqi nse pr to nuk flitni vazhdimisht. Prgatiteni planin n rast se fmija nuk prmbush at q keni pritur dhe prmbajuni atij plani.

  Prshtatur nga Larry Tobin, Parenting on the Go: Effective Discipline Strategies for the Busy, Devoted Parent, 2000.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Fjalt mund t lndojn

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Shum pak prindr dhe msues i kuptojn plagt q shkaktojn fjalt q ia thon fmijs kur jan nervoz. Prindrit, gjyshrit dhe msuesit jan modelet m t rndsishme pr t`u shrbyer fmijt si shembull. Prandaj, sht shum e rndsishme t kuptohet se nofkat fyese, krcnimet, friksimi, prqeshja ose nnmimi kan efekte negative n vetbesimin e fmijs.

  Shmangni kurr dhe gjithnj

  Fjalt kurr dhe gjithnj rrisin tensionet dhe konfliktet. Thniet ti kurr ose ti gjithnj shtojn vshtirsit, sepse ato rndom rritin problemin dhe rrall jan t sakta. (A i merr ai gjrat tuaja GJITHNJ, ABSOLUTISHT GJITHHER, i humb ato, apo kjo ndodh NGANJHER?). Menjher personi mbrohet dhe thot se ai nuk e bn kt gjithnj dhe n at ast diskutimi humb kuptimin.

  T enjten e kaluar nga dollapi more kmishn time

  T shtunn n mbrmje je kthyer n shtpi 45 minuta m von


  Fyerja

  Fyerja sht nj kritik prtace; n vend se t prpiqeni pr t prshkruar me saktsi se far ju ka shqetsuar, ju etiketoni personin me emr fyes. Pasi q t filloj etiketimi, biseda kalon nga problemi n mbrojtjen nga fyerja (Nuk jam un (i/e till), po je vet ti).

  Orientojeni veten dhe fmijn nga prkufizimi i problemit, e jo nga fyerjet. Msoni fmijt t prshkruajn at far ka ndodhur dhe far ndiejn pa teprime e pa fyerje. Kjo do t pengoj shprthimin e zemrimit.

  Prshtatur nga Larry Tobin, Parenting on the Go: Effective Discipline Strategies for the Busy, Devoted Parent, 2000.


  Fjalt mund t lndojn!

  Krcnimet mund t ngjallin frik.
  Nse nuk sillesh si duhet,
  Un do t l ktu (n dyqan, n autobus etj.)
  Un do ta thrras policin t t arrestoj


  Fjalt mund t ulin vetbesimin

  Etiketatmarrash, prtac, i keq

  Krahasimet
  Pse nuk mund t jesh i menur si vllai yt?
  Pse nuk po sillesh mir sikurse Drita?


  Refuzimi

  Nuk m plqen
  Nuk dua t flas me ty


  Nnmimi
  Me ty dika nuk sht n rregull
  Vall, asgj s`mund t bsh si duhet?
  Nga ti nuk do t dal asgj kur t rritesh


  Ndoshta kshtu s`keni menduar. Ndoshta kt s shpejti do ta harroni.
  Por, fmija nuk do ta harroj at q keni thn.
  Mendoni para se t flisni!  Kritika
  Kur kritikoni dik, jo vetm q i themi se far ka br gabimisht, por njhersh i themi se ai sht njeri jokomplet ose madje edhe i keq. Ka shum elemente q na e bjn me dije se t kritikosh sht gabim. Ja disa prej tyre:

  Kritika dhemb
  Natyrisht kurr nuk ndikon pozitivisht te njerzit t cilve u sht drejtuar, apo i shkatrron ata.

  Kritika fajson
  Askush nuk ka dshir t fajsohet pr at q ka br apo nuk ka br, pavarsisht `mosh ka. Kur dik e kritikoni n mnyr t vazhdueshme, nuk i tregoni se far dhe si duhet t veproj. N kt mnyr prqndroheni vetm n t keqen.

  Kritika i mbyll njerzit
  Disa njerz mbrohen. Disa nuk bjn asgj, nuk flasin dhe eventualisht nuk dgjojn asgj. S paku jo at far thua ti. Veanrisht tinejxhert i prjashtojn prindrit, kur ata kritikojn.

  Kritika nxit zemrimin
  Disa njerz kritikave u prgjigjen me zemrim dhe kshtu fillojn t grinden.

  Kur kritikoni, ju kritikn duhet ta merrni me vete. N fund, q t dy, personi q e kritikoni dhe ju jeni humbs.


  Prshtatur nga Family Development Resources, Inc. 3160 Pinebrook Road, Park City, Utah, USA www.familydev.com
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2006
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Dardi pergezime! I ke bere nje dhurate te gjitha moshave. E mira eshte qe te kishe permendur autoresine e perkthimit. Sepse edhe nese perdoret si material ose lexohet ne mejdise te interesuara mire eshte qe krahas burimeve ku jane marre informacionet te permendet dhe kontributi i cmuar i perkthyesit.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga shqypo Lexo Postimin
  Dardi pergezime! I ke bere nje dhurate te gjitha moshave. E mira eshte qe te kishe permendur autoresine e perkthimit. Sepse edhe nese perdoret si material ose lexohet ne mejdise te interesuara mire eshte qe krahas burimeve ku jane marre informacionet te permendet dhe kontributi i cmuar i perkthyesit.
  Prshndetje shqypo,

  Ju falnderoj pr vlersimin dashamirs t ksaj pune q keni br dhe bindjet tuaja t sinqerta se ky material do t`ju ndihmoj prindrve, msuesve, edukatorve dhe t gjith atyre q bashkjetojn me femijt. Njkohsisht, e moj vmendjen tuaj dhe minutat q keni ndar t`i hedhni nj sy ktij materiali dhe t vreni begatit dhe mungesn serioze q ai bart n vete, mangsi kjo e pavrejtur m par nga ana ime. Ju kerkoj ndjes! Flemnderit pr mirkuptimin!

  Patjetr, kontributi dhe meritat n perkthim dhe pershtatje t ktij doracaku, i takojn Faton Lekaj (student).

  Me kt rast, m lejoni q ksaj pune t`i bashkangjes signaturn e plot!

  Titulli i origjinalit: Bonnie Miller, Communication with children.
  Boton: Qendra pr Prparimin e Edukimit dhe Arsimit (QPEA)
  Ferizaj - Kosov
  Viti i botimit: 2005
  Redaktor prgjegjs: Ramush Lekaj
  Redaktor: Sulejman Drmaku
  Recensues: Sabit Shabani dhe Musli Marevci
  Pr botuesin: Mr. Haki Xhakli
  Redaktor gjuhsor: Dem Topalli
  Korrektor: Gazmend Bytyqi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prmbajtja nga zemrimi

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Zemrimi sht nj emocion normal q e prjetojn t rriturit dhe fmijt. Ndihma q fmijt t jen t vetdijshm pr ndjenjat e tyre pozitive dhe negative, si nervoza e zemrimi, sht hapi i par drejt msimit t vetkontrollit. Etiketimi dhe pohimi i ndjenjs s zemrimit u tregon fmijve se ata kan t drejt mbi emocionet e tyre. Me rndsi sht t caktohen kufij t shprehjes s zemrimit, jo nprmjet fjalve dhe veprimeve q lndojn t tjert, por nprmjet fjalve dhe veprimeve pozitive. N kt kapitull do t diskutohet se si t rriturit dhe fmijt mund t prmbahen nga zemrimi n mnyr jo t dhunshme, t cilat nuk i cenojn marrdhniet me t tjert.

  A po e humbni kontrollin me fmijn tuaj?

  1. Merrni frym thell. Edhe nj her.
  Pastaj kujtohuni se jeni t rritur.
  2. Mbyllni syt dhe imagjinoni se po dgjoni at q po prgatiteni t`ia thoni fmijs suaj.
  3. Bashkoni buzt dhe numroni deri n 20, apo m mir deri n 50.
  4. Uleni fmijn tuaj n karrigen e Time Out-it (n qoshe, nj vit mosh nj minut).
  5. Edhe ju keni nevoj pr Time Out. Largohuni nga situata e krijuar. Mendoni pse jeni zemruar. A jan vrtet veprimet e fmijs suaj shkak i zemrimit apo ato jan vetm nj cak i prshtatshm pr zemrimin tuaj?
  6. Telefononi ose vizitojeni ndonj shok.
  7. Nse dikush mund t kujdeset pr fmijn tuaj, ather dilni dhe shtitni jasht.
  8. Lajuni me uj t nxeht ose shprlajeni fytyrn me uj t ftoht.
  9. Dgjoni muzik. Ndoshta edhe krceni ose kndoni.
  10. Shkruani sa m shum fjal pozitive dhe ruajeni listn me kto fjal.

  Prshtatur nga: The Parent Connection
  Hampton Roads (Virginia) Committee to Prevent Child Abuse.

  Ka t tjera mnyra m efektive sesa goditja

  Goditja sht shembull i keq
  Goditja sht nje shembull i keq i zgjidhjes s konflikteve. Fmijt msojn duke i shikuar prindrit. Rrahja nuk mson sjellje t hijshme. Nse prindi e mson fmijn se sht n rregull t godas, fmijs i lejohet t`i godas t tjert. Nse nj prind godet fmijn, ai i drgon porosin fmijs se ndrmjet rrahjes mund t arrij at q do.

  Goditja sht form e dhuns
  Fmijt asnjher nuk duhet t goditn me objekte, si thupra, rripa etj. Krcnimi pr rrahje gjithashtu sht form e dhuns. do form e goditjes zvoglon vetbesimin e fmijs.

  Goditja nuk i ndihmon fmijt q t msojn vetdisiplinn ose kontrollin e brendshm

  Kur fmijt rrahen, ata ndiejn nj varg emocionesh negative, t cilat pengojn msimin. Kur fmijt ndiejn dhimbje, frik, nnmim, fyerje ata nuk mund t prqndrohen n msim. Ata m nuk prsrisin sjelljen e pahijshme pr shkak t friks dhe pr t mos u dnuar prsri, jo pr shkak se mendojn pr rregullat dhe arsyet. Fmija bhet manipulator dhe i shmanget prindit, prandaj kshtu edhe dmtohen marrdhniet.

  Goditja ngatrron fmijt
  Kur prindrit gjat rrahjes thon: Po e bj kt ngaq t dua apo Kjo m shum m dhemb mua sesa ty, fmija i ngatrron dashurin e dhimbjen dhe format e lidhjeve midis dashuris e dhuns.

  Goditja prjetson nj rreth t mbrapsht
  Rrahja shkakton zemrim, armiqsi dhe dshir pr hakmarrje. Sa m shum q rritet fmija, aq m e ashpr sht rrahja n mnyr q t ndalet sjellja e pahijshme. Statistikat tregojn se fmijt q rrahen nga prindrit e tyre shpesh, kur rriten rrahin partnert dhe fmijt e vet.

  Kontrollojeni zemrimin tuaj!
  Prdorni fjalt dhe pasojat n vend t dnimit fizik.
  Fmija juaj do t msoj m mir dhe do t`ju respektoj m shum.


  `sht keqtrajtimi i fmijs?

  N vend t dhnies s prkufizimeve t cilat mund t jen t ndryshme, varsisht nga koha ose sistemi juridik, n vazhdim jan dhn prshkrimet e katr formave t keqtrajtimit t fmijs.

  Keqtrajtimi fizik
  Shkaktimi i lndimeve fizike si rezultat i goditjes, me shuplak ose me shqelm, i kafshimit, i djegies, i prerjes ose i lndimeve t tjera si pasoj e sjelljes brutale ndaj fmijs. Si keqtrajtim i fmijs konsiderohen edhe metodat e egra disiplinore, si jan goditja, rrahja me kabllo ose me rrip, t cilat ln vurrata ose gjurm n trupin e fmijs.

  Keqtrajtimi seksual
  Kur fmija shfrytzohet pr knaqsi seksuale t fmijs m t madh ose t personit t rritur. Nse pr fmijn jan t pakndshme prejkjet e caktuara, kjo sht keqtrajtim seksual. do aktivitet seksual ndrmjet fmijs dhe atij q kujdeset pr t sht keqtrajtim seksual.

  Kontakti fizik
  Personi i rritur i prkdhel gjenitalet e fmijs ose fmija sht i detyruar t`i prkdhel gjenitalet e keqtrajtuesit
  Penetrimi

  Lndimet seksuale pa prekje
  Paraqitjet e pahijshme
  Para fmijs paraqitet material pornografik ose akti seksual

  Shfrytzimi seksual
  Angazhimi i fmijve pr qllime prostitucioni
  Shfrytzimi i fmijve pr pornografi

  Keqtrajtimi emocional/ psikik/ verbal
  Nnmimi i vazhdueshm, veshja e fajit ose terrorizimi i fmijs, krcnimi me ndshkime brutale, prznia nga shtpia, refuzimi q fmijs t`i ofrohet kujdesi elementar. Nse fmija u ekspozohet shembujve negativ, si jan: prdorimi i drogs, sjellja kriminale etj.

  Fmija i ln pas dore
  Mosplotsimi i nevojave elementare t fmijs, n aspektin fizik, emocional, shndetsor dhe arsimor, si dhe lnia e fmijve pa mbikqyrje.

  Material i prshtatur nga National Clearinghouse me temn Keqtrajtimi dhe lnia pas dore e fmijve n SHBA.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Teknika pr kontrollimin e stresit

  U jepni rndsi gjrave t vogla, t mira
  Kremtoni gjrat e vogla, jini mirnjohs dhe t buzqeshur.
  Gjithmon pr t ardhmen mendoni me knaqsi.

  Vendosni gjrat n prspektiv t drejt
  Prcaktoni qllimet reale.
  Prcaktoni prparsit; organuzohuni; planifikojeni kohn drejt.
  `sht me t vrtet e rndsishme? Sigurojeni kohn pr t.
  Pyeteni veten, A sht pr mua vrtet kjo e rndsishme?

  Bhuni fleksibil dhe prshtatuni
  Zgjidheni problemin; shprehni gatishmrin pr kompromis.
  Hiqni dor nga prkufizimet e ngurta, t patjetr dhe t perfeksionizmit.
  Parashikoni q gjrat MUND t marrin drejtim t gabuar; gjithmon t keni gati planin alternativ.
  Vshtrojeni situatn tuaj specifike prshtatjuni situats suaj aktuale.

  Flakni zemrimin dhe armiqsin
  Bni shaka. T qeshurit vrtet sht ilai m i mir.
  Bhuni t mir ndaj vetvetes, bhuni miku m i mir i vetes suaj.

  Krijoni parakushte pr jet t mir
  Ushqehuni me rregull, ushtroni, pushoni.
  Hiqni dor nga shprehit e kqija (duhani, droga, ushqimi i keq, pagjumsia).
  Msoni dika t re, gjeni ndonj hobi, bjeni at q ju disponon.
  Dilni shpesh n diell dhe n ajr t pastr.

  Siguroni mbshtetjen e mjedisit
  Shoqrohuni me njerz me t cilt ndiheni mir.
  Pr familjen dhe pr kolegt tuaj n pun mendoni si pr (munges e tekstit)!
  Dgjoni me vmndje.
  Bisedoni pr ndjenjat tuaja.

  Ndryshojeni at q mundeni, ndrsa pranojeni at q nuk mund ta ndryshoni
  Jini kmbnguls kur mund t ndikoni n zgjidhjen e problemit.
  Prshtatuni kur nuk mund t ndikoni n zgjidhjen e problemit ndryshojeni qndrimin tuaj ndaj problemit.
  (Dallimi ndrmjet aventurs dhe s paplqyeshms sht n filozofin ton jetsore).


  Si t veprohet me stresin te fmijt

  Prindrit mund t`i ndihmojn fmijve q vet t qetsohen dhe t ballafaqohen me stresin, anksiozitetin, zemrimin, pikllimin

  Relaksimi
  Mbyllni syt dhe lirojeni trupin.
  Qetsohuni dhe merrni frym thell.
  Gradualisht t lirohen muskujt e tendosur si dhe t gjith muskujt e tjer, duke filluar nga gishtrinjt e kmbve deri te fytyra.

  Meditimi
  Mbyllni syt dhe merrni frym qet.
  Paramendoni ndonj vend t qet dhe udhtimin atje.
  Paramendojeni veten tuaj ideale.

  Strategjit konjitive
  Ndryshojeni bindjen (pr at q ka ndodhur) nuk sht aq keq, ka arsye pse sht kshtu.
  Bised pozitive me vetveten dhe deklarata pozitive
  (p.sh. Un mund t`ia dal mban.)

  Deklarata pozitive t orientuara drejt qllimit
  far dshiron? Si do t arrish atje? I orientuar nga e ardhmja.

  Zgjidhja e konfliktit
  Zgjidhja e problemit dhe marrja e vendimeve.

  Biblioterapia
  Shfrytzoni librat dhe tregimet q t`u ndihmoni fmijve pr t shqyrtuar shtje problematike.

  far nse
  Paramendojeni nj fmij t thelluar n mendime me problem t ngjashm.
  N hollsi mendoni pr t gjitha zgjidhjet.
  far do t bje, nse do t ndodheshe n vendin e tij?

  Modalitetet e t shprehurit
  Nprmjet artit figurativ.
  Tregimet angazhoni fmijt q t`i rrfejn tregimet e tyre t njmendta ose t trilluara.
  Kukullat, shfaqjet, luajtja e roleve.
  Muzika.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Puna me fmijn e zemruar

  Ballafaqimi me zemrimin tek fmija mund t`i hutoj, t`i rraskapit dhe t`u shkaktoj dhembje t rriturve. N t vrtet, nj nga problemet ky lidhur me zemrimin te fmija sht ndjenja e zemrimit q shpesh shfaqet te ne. Nuk sht qllimi q ta ndrydhim ose ta flakim ndjenjn e zemrimit te fmija ose te ne por q ta pranojm at ndjenj dhe t ndihmojm q ajo t orientohet drejt zgjidhjes konstruktive.

  T rriturit do t duhej ta dallonin zemrimin nga agresiviteti. Zemrimi sht gjendje e prkohshme, e shkaktuar nga frustrimi; agresiviteti shum shpesh sht prpjekje pr ta lnduar dik ose pr t shkatrruar dika. Prpiquni t shkoni prtej hidhrimit dhe agresivitetit, prpiquni t arrini te emocionet t cilat qndrojn prapa t gjitha ktyre. Zemrimi mund t shfrytzohet si mekanizm mbrojts, pr t`iu shmangur ndjenjs s lndueshmris; mund t jet i lidhur me ndonj mossukses, me mungesn e vetbesimit dhe me ndjenjat e izolimit; apo ka ka t bj me ndjenjn e ankthit t lidhur pr situatn n t ciln fmija nuk ka kurrfar kontrolli. Zemrimi i t pabindurit mund t jet i lidhur me pikllimin ose depresionin.
  Gjat puns me fmij t zemruar arsimtart duhet t`i motivoj nevoja pr t mbrojtur dhe pr t qen t hapur, e jo dshira pr t ndshkuar. Tregojuni fmijve se t gjitha ndjenjat jan t pranueshme, por sugjeroni mnyra t tjera ballafaqimi me to dhe t shprehjes s ktyre ndjenjave.


  N vijim disa sugjerime far qndrimi t mbajm ndaj fmijve t zemruar:

  Prgjigjuni prpjekjeve pozitive dhe theksoni rndsin e sjelljeve t mira. Thuani fmijs se `sjellje ju knaq.
  Qllimshm injoroni sjelljet e paprgjegjshme t cilat mund t tolerohen.
  Siguroni mundsin e izolimit fizik dhe alternativa t tjera.
  Ndrrojeni ambientin. Krijoni klimn n t ciln problemet jan m pak t mundshme.
  Tregoni afrsi dhe mos ngurroni nga kontaktet fizike.
  Jini t gatshm t tregoni lojalitet.
  Uleni tensionin me humor.
  Apeloni drejprdrejt te fmija. Sqarojeni situatn.
  Ndrtoni te fmija imazhin pozitiv pr vetveten. Trimroni fmijn q t`i njohin virtytet si dhe dobsit e tyre.
  Thuani fmijs se e pranoni zemrimin e tij, porse gjithashtu sugjeroni si t`i shpreh ndjenjat e tilla.
  Msoni fmijt q verbalisht t`i shprehin ndjenjat e tyre.
  Me kujdes prdorni metodat ndshkuese.
  Sillni shembuj t sjelljes adekuate, prfshir edhe metodat e kontrollimit t zemrimit.

  Prshtatur nga libri Luleen S. ANDERSON. Fmija agresiv (The Aggressive Child), publikuar n Children Today (janar-shkurt 1978), t cilin e ka botuar The Children`s Bureau, US Depatment Of Health And Human Services.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kontrollimi i zemrimit

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Zemrimi sht nj ndjnj t ciln t gjith fmijt e prjetojn. Qarja e foshnjs, shprthimi i zemrimit, grindja e parashkollarve, prqeshja e nj shkollari, armiqsi e tinejxherit, jan prkujtues t gjall se zemrimi nuk sht dika e panjohur n fmijri. Zemrimi sht pjes e jets. Nganjher jeta na lndon. Nganjher jeta nuk sht e drejt. T gjith fmijt do ta prjetojn zemrimin n nj mnyr apo tjetrn. Dhe t gjith fmijt do t msojn si t ballafaqohen me zemrimin do t msojn mnyra q ndihmojn dhe mnyra q lndojn.


  ka shpresojm t msojn fmijt:

  T shprehin zemrimin pa dhun. sht n rregull t ndihesh i zemruar, por nuk sht n rregull t lndosh dik sepse ti je i zemruar.
  T pranojn ndjenjat e nervozs, si t vetvetes, ashtu edhe t t tjerve.
  T msojn si t`i kontrollojn impulset nervore.
  T msojn teknika t vetqetsimit.
  T`i shfaqin ndjenjat e zemrimit pozitivisht.
  T msojn t`i zgjidhin problemet.
  T msojn si ta largojn veten nga nj situat e dhunshme dhe zemruese.
  T msojn si t mos jen viktima t zemrimit t dikujt tjetr.


  Prgjegjsia mbi zemrimin

  Marrja e prgjegjsis mbi ndjenjat e zemrimit sht nj aftsi shum e rndsishme pr tr jetn. T rriturit mund t`i ndihmojn fmijt n kontrollimin e zemrimit me mnyra efektive dhe t dobishme.

  Prgjegjsia mbi ndjenjat e zemrimit do t thot zhvillim i aftsive ballafaquese q mund t prdoren n situata t ndryshme. Secili fmij ka veantit e veta. Prindrit mund t`u ndihmojn fmijve n kontrollimin e nervozs duke u msuar atyre:
  Relaksimin
  Komunikimin
  Zgjidhjen e problemeve
  Ndryshimin e ambientit dhe
  Krkimin e humorit.


  Msoni relaksimin

  Tek shumica e fmijve zemrimi nxjerr prgjigje fizike. Si pasoj mund t ndodhin tendosja e muskujve, rrahje t shpejta t zemrs dhe dhembje t barkut. Fmijt mund t msohen si t`i pranojn kto reagime fizike dhe si t relaksohen. Njra prej mnyrave t ballafaqimit me reagimet fizike t zemrimit sht brja e ndonj veprimi tjetr fizik.

  Ndihmoni fmijt t qetsohen duke prdorur pes shqisat: prekjen, nuhatjen, shijimin, dgjimin dhe shikimin. Masazhimi i trupit, vrapimi jasht, dgjimi i muziks, pikturimi, relaksimi i muskujve, marrja frym thell dhe ngadal, ose ngrnia e ndonj ushqimi t shndetshm, jan prgjigje t dobishme ndaj zemrimit.

  Fmijt q i prgjigjen pozitivisht prekjes mund t msohen t`u bjn masazh qafs e krahve, si teknika t vetqetsimit. Fmijt mund ta prdorin t njjtn teknik gjat ledhatimit t klyshve.


  Msoni komunikimin

  Fmijt mund t msohen t`i komunikojn ndjenjat e tyre n disa mnyra. Pr disa fmij kjo mund t kuptohet si marrje e gjrave n dor nga nj shok a i rritur. Nj kafsh ose klysh shtpiak mund t jet gjithashtu nj dgjues i mir.

  Fmijt shpesh shprthejn nga zemrimi dhe nuk jan n gjendje t`ju tregojn juve se pr far jan ata t zemruar. Kjo mund t jet ndoshta pr shkak t moszhvillimit t aftsive t tyre t mendimit dhe t arsyeshmris.

  Msoni fmijt t`i identifikojn ndjenjat e zemrimit nprmjet ksaj deklarate: Un ndihem .., kur ., sepse .. Pr shembull, Un zemrohem, kur Edona m thrret me emra fyes, sepse kjo m turpron.

  Qllimi sht t ndihmohet fmija t kuptoj se gjithmon ka disa ndjenja dhe veprime t fshehta prapa zemrimit. Msimi si t njihen kto ndjenja t fshehta sht nj hap i rndsishm drejt tejkalimit t zemrimit.

  Disa fmij e kan t vshtir t gjejn fjal pr t krkuar at q dshirojn. Msimi i ju lutem dhe faleminderit jan hapa t mdhenj pr disa fmij. Disa fmij t tjer e kan shum t vshtir pr t krkuar ndihm ose pr t`i thirrur fmijt e tjer n loj. Disa t tjer akoma kan nevoj t msojn si t jen kategorik kur dikush i detyron ata.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Msoni zgjidhjen e problemeve

  Fmijve m t mdhenj se ata parashkollor dhe t moshs shkollore mund t`u msohet zgjidhja e problemeve si mjet mbrojts ndaj zemrimit. T rriturit mund t msojn fmijt nprmjet hapave t zgjidhjes s problemeve:
  1) Ndaleni veprimin, veanrisht kur dikush lndohet
  2) Dgjojeni njri-tjetrin me sy dhe vesh
  3) Emrtojeni problemin
  4) Mendoni mnyra t ndryshme t zgjidhjes s problemit
  5) Zgjedheni nj plan pa humbs, q u prshtatet nevojave t secilit
  6) Zbatojeni planin
  7) Vlersojeni ecurin e zbatimit t planit

  Shumica e fmijve kan nevoj pr ndihmn e t rriturve n kt proces dhe kjo natyrisht se merr koh. Megjithat, rndsia e ksaj sht se duke e kryer kt proces shum her, fmijt do t jen n gjendje q pas nj kohe t identifikojn vet problemin dhe t ofrojn zgjidhje t veta pr problemin. Nj fmij q ka mjaft prvoj n krkimin e mnyrave t ndryshme pr zgjidhjen e problemeve sht m i prirur t zgjidh problemin pozitivisht.


  Msoni ndrrimin e ambientit

  Fmijt mund t msohen t ndryshojn ambientin. Nganjher n situata t vshtira m s miri sht q t largohemi prderisa t gjith t qetsohen. Nxitni fmijt q t largohen nga situatat q mund t dalin jasht kontrollit. Ndihmoni ata q t identifikojn vende t veanta t ftohjes, ku mund t jen t sigurt dhe t rimarrin veten.

  T rriturit gjithashtu, mund t ndihmojn n strukturimin e ambientit q promovon dhe prkrah sjelljet e hijshme. Pastrtia, dhomat e rregulluara dhe rutinat e rregullta jan mnyra t krijimit t nj atmosfere paqsore. Oraret kaotike dhe ambientet e rregulluara e bjn fmijn t ndihet i ngatrruar dhe i irrituar.


  Msoni krkimin e humorit

  Humori sht nj kundrhelm i mir pr zemrimin. Ndihmoni fmijt q t shohin humorin n situatat e tensionuara. T prgjigjurit ndaj zemrimit me nj mnyr t qet ndihmon n tejkalimin e zemrimit. Qeshja dhe tallja gjat zemrimit tnd ndihmojn fmijn pr vnien e gjrave n pah.


  Edhe prindrit zemrohen!

  Natyrisht, edhe prindrit zemrohen. Dhe kuptoni se sht n rregull t zemrohesh; vetm sigurohuni q zemrimi juaj t mos teprohet. Shfrytzoni rastin pr t`i treguar fmijs suaj mnyrat pozitive t kaprcimit t nervozs. Msimi nprmjet shembujve sht nj mjet i fuqishm prindror.

  Identifikoni zemrimin tuaj. Fmijt shpejt e vrejn se jeni nervoz. Duke thn Jam nervoz, Jam i marr, N t vrtet ndihem nervoz, i mson fmijt si t flasin rreth zemrimit t tyre.

  Shpjegoni pse jeni t zemruar. Mbani mend se fmijt shpesh mendojn se ata jan shkaku i zemrimit tuaj. Nj deklarat si, Jam shum i zemruar pr shkak se nuk punon makina, ndihmon fmijn t kuptoj se ka qndron prapa zemrimit tuaj.

  Ballafaqohuni me zemrimin pozitivisht. Duke u thn fmijve se ndihem i zemruar pr llambn e thyer dhe do t pushoj pr pak minuta pastaj flasim se far ka ndodhur, ne ndrtojm nj shembull t mir pr ta.


  sht n rregull t grindemi para fmijve?

  Asnj familje nuk sht oaz e paqes dhe e harmonis. T gjitha familjet koh pas kohe kan mosmarrveshje. Fmijt mund t frikohet tek shikojn prindrit si grinden, por n qoft se arrijn t`i shikojn si i zgjidhin problemet me mnyra pozitive, ather kjo u ofron atyre shum stabilitet dhe siguri.

  Fmijt nuk duhet t jen spektator t nj dhune fizike ose mosmarrveshjeje t ashpr ndrmjet prindrve. Prania e fmijs n kso raste mund t ket efekte serioze pr t.


  Zemrimi kronik

  Nganjher zemrimi bhet dukuri e jets son t prditshme. Kur bhemi nervoz shpesh, kjo do t thot se na duhet ndihma. Ndarja, prvoja keqprdoruese, humbja e puns, apo vdekja, t gjitha mund t nxisin zemrimin. Pr t keqsuar situatn, nganjher t njtat vshtirsi mund t na kthejn n ndjenjat e s kaluars dhe n zemrimin q kemi menduar se e kemi kaluar shum koh m par.

  Zemrimi i shpesht mund t jet shkatrrues pr familjet tona. N qoft se gjrat keqsohen, ather duhet ta konsiderojm ndihmn e ndonj kshilltari ose terapeuti familjar.

  National Network for Child Care
  Oesterreich, L. Getting Along: Brothers and Sisters.
  Ames, Iowa: Iowa State University Extension. 1996.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-10-2009
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  gjera shum interesante dhe te drejta deri diku

  nuk ka shabllon per femijen femija ndryshohet ne cdo moshe

  po nuk e manipuluan per arsye politike etjera

  cdo sistem politik ka manipulimin e vet
  te rim shtrember te tregojme te verteten deri ne moshern 10 vjec femija eshte engjell


  zoti ja bekofte zemren cdo femije

  ne shkoll femija meson se ska zot pse

  qe te jet agresor etjer etjer

  me torturuan se kerkova zotin dhe jo politoken qe ne femijeri por


  ky eshte pylli prej betoni ku ujku komandon

  zoti me ju un jam i burgosur ne zemer e shpirt

  por besimin ne zot sma burgos dot njeri

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te mbrekullueshme keto shenime!!!!
  vetem keni harruar dicka jo pake te rendesishme... nuk munda ti lexoja te gjitha... por shkrimeve te para u mungon ceshtja e moshes!
  femijet i perceptojne ndryshe gjerat ne mosha te ndryshme!
  mendoj se gjerat me te rendesishme qe kane te bejne me femijen dhe pershtypjen qe ai ka per veten e tij jane me te rendesishmet dhe atu duhen konsumuar qe kur ai eshte i vogel fare!
  pra une mendoj se do ishte me mire te vendosnit gjerat ne baze te moshes, per shembull, ata nuk mund te mesojne dicka mbi sexin pa mushur moshen e pubertetit! ose nuk mund te vihen para pergjegjesis dhe te ndihen fajtor deri ne moshen 10 vjec. pra do ishte me bukur sikur te vendosnit limite TE PERGJITHSHME ne forma te tilla!
  ju pershendes dhe ju komplimentoj per kete teme!

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  shtje t veanta

  Fmijt me nevoja t veanta, si paaftsit n t msuar, vshtirsit n t msuar, rregullimi i rnies s vmendjes, ose temperamentet e vshtira, kan nevoj pr teknika t veanta prindrore. Prdorni burime t tjera, si interneti ose profesionistt lokal pr t msuar m shum rreth ktyre fmijve dhe edukimit t tyre.


  Dimensionet e temperamentit

  Prshtatshmria Prshtatja ndaj ndryshimeve; fleksibiliteti
  Ngulmimi/Vmendja Prirja pr t vazhduar nj aktivitet deri n fund
  Hutia Si hutohet nga nj aktivitet
  Rregullsia Parashikueshmria e motiveve t sjelljes
  Aktiviteti Sa sht aktiv – shum apo pak
  Arritja/Trheqja Reagimi i par ndaj risive
  Reagimi & Intensiteti Niveli i pragut energjik t reagimit
  Disponimi Pozitiv apo negativ


  Llojet e temperamenteve

  I lirshm/fleksibil
  • I rregullt n funksione biologjike
  • U prshtatet shpejt ndryshimeve
  • Ka reagime afruese ndaj risive
  • I knaqur, disponim pozitiv
  • Intensitet i ult

  Jo plot gjallri
  • I frikshm, i pashoqrueshm
  • Trhiqet nga prvojat e reja
  • Prshtatet ngadal n situata t reja
  • S pari sigurohet, pastaj ndrmerr hapa

  I vshtir
  • Funksione t rregulluara biologjike
  • Trhiqet nga njerzit dhe vendet e reja
  • U prshtatet ngadal ndryshimeve
  • Shpesh i padisponuar dhe i bezdisshm
  • Tenton t reagoj intensivisht
  • Shum aktiv

  Teknikat intervenuese pr temperamente t ndryshme

  Jo plot gjallri
  • Prgatiteni fmijn pr ndryshime.
  • Silleni fmijn ngadal.
  • Lejoni t zgjerohet pavarsia.
  • Ndihmojeni fmijn n aktivitetet e reja.
  • Rregulloni nj ambient ku gjrat jan n t njjtin vend doher.
  • Prcaktoni rutin; ofroni siguri.

  Fmija i vshtir
  • Pranoni dhe rritni ndjenjat.
  • Prcaktoni kufij t prer.
  • Prdorni ridrejtimin.
  • Prgatiteni fmijn pr ndryshime.
  • Lejoni lirin e zgjedhjes.
  • Bhuni fleksibil – prshtatuni ju.
  • Ofroni paqe dhe qetsi.
  • Gjeni siprfaqe pr loj pr fmijt energjik.

  Prshtatur nga Stanley Turecki, The Difficult Child. 1985.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 13-07-2010 m 05:48
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Fmija i druajtur

  Fmijt e druajtur zakonisht jan t but, kreativ dhe t mbyllur n vetvete. Druajtja sht nj cilsi temperamenti shpesh e trashguar, por mund t jet edhe si pasoj e edukimit prindror, e problemeve familjare, problemeve n t folur a n t msuar, prshtatjes n nj shkoll t re, imazh i varfr i vetvetes, ose prqeshja nga moshatart. Druajtja mund t jet nj reagim i prshtatjes ndaj nj situate t re dhe krcnuese, por mund t ket efektin e kundrt nse ka ndikim n jetn shoqrore dhe edukative t fmijs. Kur frika nga kritika, nga gabimet, ose nga rrezikimet bhet tronditse ose kur fmija i mbyllur n vete izolohet nga moshatart e vet, fmija i druajtur ka nevoj pr ndihm. Kjo trheqje mund t rezultoj n vetmi dhe t krijoj nj rreth t gabuar t refuzimit nga moshatart.

  far mund t bjn prindrit?

  Pranojeni fmijn si t tr. Druajtja sht vetm nj aspekt i fmijs.
  Folni ngadal dhe butsisht. Jepni koh fmijs pr prgjigje.
  Ndrtoni vetbesimin n mnyr q fmija t fitoj siguri dhe vetbesim, t marr rreziqe dhe t hyj n situata t reja. Theksoni forcat, por mos e teproni apo mos e bni publikisht q t mos turprohet fmija.
  Nxiteni fmijn t marr pjes n aktivitete ku mund t tregoj talentin. Arti, sportet, puna prapa skens gjat prgatitjes s nj drame, bojskautizmi dhe aktivitete t tjera ekstrakurrikulare u ofrojn fmijve fusha ku mund t shklqejn.
  Butsisht nxiteni fmijn t marr pjes, por mos e prdorni forcn.
  Lejoni fmijs t`i ndihmoj t tjert apo t jap kontribut konstruktiv n mnyra t tjera.
  Forconi aftsit pozitive shoqrore dhe lidhjet e prshtatshme me moshatart.
  Tregoni empati kur fmija ngurron t hyj n situata t reja. Nganjher sht vshtir t fillosh dika t re, por jam i/e sigurt se do t`ia dalsh mban.
  Lejoni fmijt e druajtur t gjallrohen pr situata t reja. Jepni paravrejtje, mundsi pr prova dhe koh pr prshtatje. Jini t durueshm.
  Ndihmoni fmijt e tjer q ta pranojn fmijn e druajtur. Nxiteni fmijn e druajtur q t luaj me nj apo m shum fmij t tjer q e pranojn at.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kur fmija prjeton pikllim t thell

  Fotografi e bashkangjitur si ilustrim:


  Pikpamjet pr vdekjen te fmija varen nga kultura s cils i takon si dhe niveli i zhvillimit t fmijs.

  Fmijt parashkollor jan t preokupuar me hollsi biologjike t vdekjes. Pasi t shikojn shum filma vizatimor, ata mund t prjetojn vdekjen si gjendje t prkohshme e cila mund t rikthehet.

  Pas moshs gjasht vjee
  fmijt gradualisht fillojn t kuptojn se vdekja sjell dika t pakthyeshme, por edhe mund t mendojn se vdekja sht “dikush q vjen natn t t marr” dhe mund t jen t pushtuar nga frika natn (frika nga terri apo nga tmerri i nats). Nisin t kuptojn se vdekja sht e pashmangshme edhe pr ta, edhe pr t tjert. Kur u vdes dikush i afrm, fmijt mund t shprehin shqetsim t madh pr shndetin e tyre dhe shfaqin simptoma psikosomatike ose mund t brengosen pr dhimbjen dhe vuajtjen q i paraprin vdekjes. Shpesh ndjejn anksiozitet, kur mendojn se prindrit e tyre mund t vdesin dhe t`i ln. T rinjt mund t gjykojn n mnyr irracionale, prandaj ndihen prgjegjs pr vdekjen, sepse ndoshta ndonjher i kan dshiruar t keqen personit q ka vdekur. Ndjenja e fajsis rezulton nga kto rregullime t t kuptuarit ose nga besimi se vdekja as q do t ndodhte “sikur ata t kishin qen m t mir”, q rezulton me bindjen se fmija n njfar mnyre ka mundur ta pengoj vdekjen.


  Propozimet

  • T`u jepen shpjegime t cilat u prgjigjen aftsive njohse dhe emocionale t fmijve q plotsisht ta kuptojn procesin.
  • Mos e lidhni vdekjen me “gjumin” ose me “udhtimin”. Kjo te fmija mund t rezultoj me frikn nga gjumi ose nga udhtimi.
  • Mundsoni fmijs q konceptin e vdekjes ta prjetoj n mnyrn e vet dhe sipas ritmit t tij.
  1. Mos u brengosni nse fmija n fillim nuk shfaq kurrfar shqetsimi.
  2. Fmija ndoshta e mohon vdekjen dhe nuk beson se ajo sht realitet.
  3. Merreni pr baz reaksionin e vonuar ndaj pikllimit.
  4. Pikllimi nuk sht e thn t jet e vetmja ndjenj q shfaq fmija.
  5. Krejtsisht sht normale nse shfaq zemrim ose agresivitet.

  • Nxiteni (por mos e detyroni) fmijn q t flas pr ndjenjat e tij dhe shtroni pyetje.
  Bisedoni pr kujtimet q i keni pr t vdekurin – si pr ato pozitive, ashtu edhe pr ato negative.
  • Mundsojani fmijs q t vizatoj dhe q prmes lojs t shfaq ndjenjat e veta ndaj vdekjes. Shkruarja e letrave personit t vdekur ose ndonj ritual tjetr ndihmon krijimin e ndjenjs s fundsis.
  • Bindeni fmijn se pr t gjithnj do t kujdeset dikush dhe se nuk do t jet i braktisur.
  Prgatiteni fmijn pr varrime dhe pr ritet q lidhen me vdekjen. Ndihmoni q t kuptoj se `duhet t pres.
  Kur t rriturit merren me fmijn, duhet t`i shqyrtojn ndjenjat e tyre ndaj vdekjes.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  rregullimet n t msuar

  Paaftsit n msim ndikojn n aftsit e njerzve pr interpretimin e asaj q shohin dhe dgjojn apo pr lidhjen e informatave nga pjest e ndryshme t trurit. Disa njerz me paaftsi n msim kan vshtirsi n shprehjen e tyre verbale a t shkruar n mnyr t organizuar.

  Fmijt me rregullime n t msuar kan nivel mesatar, mbimesatar ose pak nnmesatar t inteligjencs. Kta nuk jan fmij mentalisht t retarduar.

  Fmijt me rregullime n msim kan probleme specifike me lexim, shkrim ose matematik; m shum sesa do t prisnim n krahasim me prshtypjet tona t prgjithshme pr aftsit e tyre.

  Fmijt me rregullime n t msuar tregojn nj ndryshueshmri n veprim q t huton. Mund t jen shum t talentuar n nj lmi, ose t ken vshtirsi n tjetrn.

  Fmijt m rregullime n t msuar nuk kan probleme t theksuara t natyrs vizuale, auditive ose t natyrs emocionale si shkaktar t vshtirsive pr t msuar.

  rregullimet n t msuar m par jan rezultat i funksioneve t dmtuara prbrenda sistemit qendror nervor sesa i msimdhnies s dobt, situats s rnd n familje, traumave dhe problemeve parsore emocionale.

  Fmijt me rregullime n t msuar jan n gjendje t msojn, porse shpesh kan nevoj pr ndihm t veant.

  rregullimet n t msuar nuk jan i vetmi shkak pse fmijt kan sukses t dobt n shkoll. Probleme t llojeve t tjera, prfshir ngecjet e shumta, pauzat e shkollimit gjat lufts, kalimi prej nj shkolle n shkolln tjetr etj.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  rregullimet n t msuar: far fmije sht ky?


  1. Ky sht fmij inteligjent, i cili ka sukses t dobt n shkoll.

  2. Ky sht fillorist, i cili n vend t numrit 41 shkruan numrin 14, pastaj p n vend t shkronjs d ose b dhe nuk mund t mbaj mend renditjen e shkronjave q formojn fjaln.

  3. Ky sht fmij, i cili dgjon si leh qeni, si fishkllon kamioni, por nuk e dgjon arsimtarin si flet.

  4. Ky sht fmij, i cili harron emrat e njerzve, t vendeve, t gjsendeve, adresn e vet dhe numrin e telefonit t vet, por i kujtohet reklama nga televizori.

  5. Ky sht fmij, i cili i humb detyrat e shtpis, e fut diku librin, nuk e di se `dit a `vit sht, madje as stinn e vitit nuk e di.

  6. Ky sht fmij q mngjesin e quan drek, t cilin e hutojn termat dje, sot dhe nesr, pr t cilin koncepti pr kohn nuk ekziston.

  7. Ky sht fmij, dhoma e t cilit sht e parregulluar, kmisha e nxjerr, lidhset e kpucve t zgjidhura, fmij q pastrtin e trheq si magnet.

  8. Ky sht fmij, i cili nuk shikon nga shkon, prplaset pr dere, z n thua n kmb t veta dhe nuk shikon personin q i drejtohet.

  9. Ky sht fmij, i cili ka probleme t qndroj n rresht, i cili nuk do t`i heq duart nga fmija para tij, i cili nuk ndalet s foluri, i cili krekoset s teprmi dhe qeshet me z t lart.

  10. Ky sht fmij, i cili thot gjithka q i bie ndrmend.

  11. Ky sht fmij, i cili nuk ka qejf t bj as gabimin m t vogl, i cili shprthen edhe pr shkak t cikrrims m t vogl, i cili shkputet n mes t biseds.

  12. Ky sht fmij, i cili do t`ju thot: S`e kam dert ose Nuk dua, kur n t vrtet mendon Nuk e di, i cili m me dshir do q ta quajn t padgjueshm sesa budalla.

  13. Ky sht fmij, i cili gjrat nuk mund t`i paramendoj n kok dhe i cili nuk mund t`i vizuelizoj ose t`i mbaj mend gjrat q i ka par.

  14. Ky sht fmij m i madh, i cili flet pa lidhje, i cili ndalet dhe fillon n mes t fjalis ose t mendimit dhe i cili bashkon shkronja dhe rrokje n t folur.

  15. Ky sht fmij, i cili derisa lexon me z, krcen ose shton fjal.

  16. Ky sht fmij, i cili nuk mund ta mbaj asnj shok dhe i cili m me qejf luan me fmijt m t vegjl nga ai.

  17. Ky sht ekspert pr strategji n lojn e shahut, por nuk mund ta kuptoj enigmn ose shakan.

  18. Ky sht fmij, q di t flas pr jetn n Mars, por nuk di t`i mbledh 2+2.

  19. Ky sht fmij, i cili si pa kok nxiton ta kryej detyrn, i pari e kryen, po asgj nuk sht e sakt.

  20. Ky sht fmij, i cili nuk do q t shkoj n shkoll, n vend t saj shpik probleme lukthi, temperature ose kokdhembjeje.

  21. Ky sht fmij, i cili di t mbledh ose t shumzoj, por nuk di t zbres a t pjestoj. Matematikn e di n kok, por nuk di ta shkruaj.

  22. Ky sht fmij, i cili nuk di t`i ndjek udhzimet.

  23. Ky sht fmij, i cili nuk di ta prsris at q sapo i sht thn.

  24. Ky sht fmij, i cili mban mend at q dgjon, por jo edhe at q e sheh.


  Prshtatur nga libri Nuk ka prgjigje t thjeshta (No Easy Answers), Sally Smith.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •