Qeveria shprblen akademin pr enciklopedin


Pr punn e madhe q bri Akademia Maqedonase e Shkencave dhe Artit (AMSHA) me botimin e enciklopedis ku fyenin shqiptart, Qeveria e shprbleu me nj shtes t buxhetit pr renovimin e oborrit t objektit dhe ndrtimin e nj avllie, me pretekstin se mos hyn qent n oborr. Punimet pr ndrtimin e avllis s Akademis nisn para disa ditsh, ndrkaq q po punohet me intensitet t shpejt. Shtyllat (kolonat) pr murrin rrethues jan vendosur dhe s shpejti pritet q t prfundojn edhe punimet e tjera.

N vend q t bhet rikonstruimi i akademis dhe akademikt t zgjidhen n baza shkencore e jo politike si jan tani, po bhet rrethimi i akademis. Shum prej akademikve t AMSHA nuk kan qen kurr profesor universitar. I till sht edhe Bllazhe Ristovski, redaktor i Enciklopedis. Ndrkaq, pas reagimeve t shumta kryesia e Akademis mori vendim q t trheq prkohsisht Enciklopedin Maqedonase nga shitja dhe t bj korrigjimin e saj. AMSHA-ja obligoi redaksin q prpiloi Enciklopedin n afat sa m t shkurtr t bj prmasimin e pjesve pr shqiptart n Maqedoni, marrdhniet shqiptaro-maqedonase, agresionin e shqiptarve n Maqedoni, pjest e shkruara ndaj SHBA-ve dhe Britanis s Madhe pr trajnimin e UK-s, Nn Terezn dhe pjes t tjera kontestuese. Nse vrtet trhiqet nga shitja enciklopedia maqedonase, Akademia Maqedonase e shkencave dhe arteve humb edhe 16 milion denar. Pr tu bindur se Akademia vrtet do ta trhiqte kt vepr joshkencore do t ishte mir q t shpallej e pavlefshme, ose t gjitha kopjet t digjeshin n sy t t gjithve. Fakti q botimin e enciklopedis e prshndeti kryeministri dhe botimi i saj u b me buxhet t shtetit do t thot se aty ka vepruar dora e shtetit dhe se gjithka ka qen e planifikuar.

 

16 milion denar kushtojn enciklopedit e botuara

Burime t sigurta brenda Akademis bjn t ditur pr Lajm se jan botuar dy mij kopje t Enciklopedis maqedonase. Nj enciklopedi kushton tet mij denar, ndrsa dy mij kopje kapin vlern e 16 milion denarve. Sipas ktij burimi akoma nuk sht e sigurt se far do t bhet me kto kopje t enciklopedis. Pr ti djegur nuk e besoj, ka shanse q ato t ruhen dhe pas nj kohe srish t nxirren n shitje, gj q m frikson, tha ky burim.