Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Tre nga dhjet europian e nisin ditn jo n mnyrn e prshtatshme, shpesh me nj kafe apo nj lng t shpejt frutash. Por, studimet e fundit tregojn se ajo q konsumohet n mngjes luan nj rol t rndsishm pr t ushqyer trurin dhe evituar mbipesh

  Nse hani rregullisht mngjes keni zgjedhur mnyrn m t mir pr t mbrojtur shndetin, nse jo duhet t dini dika: nga pikpamja e ushqyerjes, t forms fizike dhe performancave t prditshme nuk ka asgj m t keqe se sa t heqsh dor nga mngjesi. Ky sht nj gabim q bn m shum se 10 pr qind e europianve. Pr m tepr q, nga ata q ulen n tavolin para se t nisin ditn vetm 30 pr qind jan t mirinformuar rreth asaj q po konsumojn. Q mngjesi sht nj nga vaktet m t rndsishme t dits e kan konfirmuar me dhjetra studime. M i fundit sht ai i br nga nj universitet anglez, i cili ka treguar t njjtn gj. Sipas analizs s tyre, nj mngjes i mir jo vetm na jep energjin e nevojshme pr aktivitetet e mngjesit pas gjumit, por bn q n vaktet e mvonshme trupi t marr nj numr m t vogl kalorish. Nj tjetr studim q sapo ka dal n "American Journal of Lifestyle Medicine", tregon rezultatet m t mira n testet konjektive apo logjike t atyre q sapo zgjohen konsumojn t paktn 350 kalori. Sikur t mos mjaftonte, t tjer artikuj n "Public halth Nutriotin" tregojn se kush ha vazhdimisht mngjes ka nj predispozit m t ult pr tu br apo pr t vuajtur nga mbipesha. Prkundrazi, adoleshentt q zakonisht e nisin ditn pa mngjes ishin subjektet m t rrezikuar q kur t rriteshin t kishin probleme me mbipeshn. N fund, t tjera studime tregojn s zakoni pr t ngrn mngjes fitohet q n moshn e fmijris, q kur nna na ushqente me gji. Por ky nuk sht nj problem q prek vetm t rriturit. Edhe te m t vegjlit vihet re nj tendenc e till: nga 10 deri n 30 pr qind e fmijve dhe adoleshentve n Europ e SHBA nuk han mngjes, t paktn n mnyr t rregullt. Nj zakon i gabuar i prhapur q nga viti 1965, q arriti kulmin pas vitit 2000. Shkaqet? Sipas nj sondazhi, jan vet fmijt amerikan dhe europian q tregojn arsyet: pak koh n dispozicion, prgjumja dhe mosrndsia q i kushtojn. E uditshme sht se si vajzat nga 11 deri n 18 vje tregojn se nuk hanin mngjes pr t qndruar n form. Por cila sht mnyra e duhur pr t ngrn mngjesin? far duhet t ham ekzaktsisht? Dietologt tregojn se nuk ekziston vetm nj meny precize dhe e shndetshme pr mngjesin, shum kombinime ushqimesh jan m se t vlefshme. dokush duhet t zgjedh sipas dshirs s momentit. N do rast t bazohen mbi nj rregull t rndsishm: "Vakti i par i dits pr t qen korrekt dhe i balancuar, duhet t ket tri shtylla kryesore: nj baz solide karbohidratesh, fruta, qumsht ose kos". Karbohidratet, burimi kryesor i t cilave jan drithrat, biskotat, buka e thekur, veprojn menjher mbi metabolizmin e glukozit dhe mbi insulinn, ndaj n vaktet e mvonshme trupi ka nevoj pr m pak kalori. Kur nj mngjes sht shum i pasur me karbohidrate, organizmi lshon hormone q rregullojn glikeminn, duke na dhn edhe nj gjendje ngopjeje gjat gjith dits. Po ashtu, fibrat q gjenden te frutat, nse merren n mnyr t rregullt dhe me shumic n nj mngjes t pasur me karbohidrate jan t lidhura me nj nivel t ult kolesteroli. "Qumshti apo kosi, nj prej shtyllave ku duhet t mbshtetet mngjesi, sht i domosdoshm edhe te t rriturit, sepse prmban kalcium q sht shum i leht pr tu prthithur nga organizmi, ndryshe nga ai q gjendet te bimt apo produktet e mishit, q sht m i vshtir pr tu absorbuar leht, sepse sht i lidhur me substanca t tjera", shpjegojn dietologt. Prqindja e kalciumit t absorbuar n nj mngjes me baz qumshti shkon nga 30 deri n 50 pr qind, njlloj sa ajo q merret nga uji. Por nse n vend t qumshtit konsumojm nj pjat spinaq, kjo prqindje ulet n mnyr drastike. Nse jeni intolerant ndaj laktozit dhe organizmi juaj nuk e pranon qumshtin, ai pa laktoz ruan t njjtat veti. N rastin e intolerancs ndaj disa proteinave t qumshtit mund t zgjidhet ai i sojs. Disa shembuj t mir mngjesesh jan si m posht: qumsht, corn flakes dhe fruta; qumsht, biskota t thata dhe nj lng frutash; qumsht, buk e thekur, marmelat dhe lng frutash; qumsht, buk, gjalp, marmelat dhe nj pije; qumsht, kroasan me drithra dhe fruta; qumsht, kroasan dhe nj moll. Po ashtu, sipas kshillave t dietologve sht mir q mngjesi q konsumohet n bar shpesh me briosh dhe kapuino t mos kthehet n nj zakon. T pakshillueshm jan edhe modelet e menyve t mngjesit, ku prfshihet vetm kafeja ose aji, edhe pse shoqrohen me biskota. Edhe mngjeset "alla angleze" nuk jan t kshillueshme, sepse jan shum t pasura me proteina dhe t varfra me fibra e karbohidrate. Megjithat, mngjeset angleze nuk prputhen shum me dietn mesdhetare. Nj doz e moderuar okollate n mngjes nuk prbn problem, mbi t gjitha nse sht nj motiv i mir pr tu ulur n tavolin. Ekspertt thon se: "Vakti i par sht n gjendje t prmbush 30 pr qind t nevojave kalorike t dits dhe mund t bj q n drek t konsumosh vetm nj pjat me perime". Pr m tepr, ata kshillojn se prindrit duhet gjithmon t shohin prbrsit dhe vlerat e tyre ushqyese dhe t orientohen mbi produktet q prmbajn pak yndyr dhe jo yndyra t hidrogjenizuara. Roli i prindrve te mngjesi i fmijve sht thelbsor edhe n aspekte t tjera: "Mngjesi shpesh nuk hahet, sepse prindrit nuk e japin vet shembullin t part. Duhet t jen ata t part q t japin modelin e sjelljes s mir q prej lindjes s fmijs. Qumshti i dhn n mngjes prbn pr ta vaktin e par t dits. Prgjithsisht mngjesi duhet t jet i bollshm, asnjher i njjt dhe shum i larmishm: kakao, qumsht, biskota, mjalt, marmelat dhe fruta. Nj mngjes optimal pr nj fmij duhet t prmbaj nj sasi qumshti t barabart me gjysm litri, d.m.th. nj tas t madh, tre katr biskota dhe disa fruta. Kto sasi mund t rriten m shum nse gjat dits parashikohen aktivitete t ndryshme fizike apo studime t lodhshme. Kshtu, sipas statistikave t bra, nj n katr femra t moshs nga 25 n 37 vjee zakonisht nuk e han mngjesin. Nuk duhet asnjher t harrojm se studimet shkencore t 20 viteve t fundit kan arritur n prfundimin se mngjesi sht vakti m i rndsishm dhe i domosdoshm i dits. Nj mngjes sado i thjesht, me qumsht, reel apo fruta, sht burim vitaminash. Ai bn t mundur nj prqendrim m t madh dhe rrit mundsin pr t kontrolluar peshn. Kshtu, studimet kan treguar se fmijt q han mngjes kan arritur rezultate t larta n provime dhe nj nivel m t lart t prqendrimit n klas. Ata gjithashtu jan m t gjall dhe m kreativ. E njjta gj vlen edhe pr t rriturit. Gjithashtu sht vrtetuar se ata q nuk han rregullisht vaktin e par t dits, kan m shum mundsi pr tu br obez. Shum t rritur nuk han mngjes, me shpres se do t dobsohen. Pr fat t keq, ideja e humbjes s kilogramve n kt mnyr sht krejtsisht e dshtuar.

  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  43
  Postime
  572
  dhe studimet vazhdojne....mbase me vone zbulojne dicka tjeter e hedhin poshte te paren per hir te se dytes...keshtu vete gjithmone. njehere thone te ngrohtat bejne mire per fytin e bajamet, pastaj te ftohtat. hajt me!
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ushqimet q nuk rekomandohen n mngjes

  Nse i keni konsumuar pr nj koh t gjat keni vepruar gabim, prandaj filloni e ndryshoni sa m par rutinn tuaj t t ngrnit.

  Hidhini nj sy lists me 10 ushqimet q nuk rekomandohen pr mngjes.

  1. Mos hani krepa. Provoni petulla me fruta si: boronica, luleshtrydhe, banane, etj.
  2. Mos hani drithra, por konfleksa pa sheqer, me pak fruta.
  3. Ndaloni s ngrni bukn e bardh t tostit. Hani buk t zez me fara.
  4. Jo okollat pr mngjes, por buk me gjalp kikiriku.
  5. Mos hani oriz t bardhe, por kaf.
  6. Mos pini smoothie pr mngjes. Merrni, shtrydhni fruta dhe pini lngun e tyre.
  7. Pini qumsht pr mngjes, por vetm pas ushqimit.
  8. Mos hani sandvi t gatshm, por prgatitini vet.
  9. Ndaloni s ngrni salsie t skuqura. Hani m mir mish pule!
  10. Ju sugjerojm q pr mngjes t hani nj vez t skuqur, n vend t proshuts.


  / neps.al / blic.com

  https://gazetablic.com/ushqimet-qe-n...en-ne-mengjes/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Cilat ushqime mund t konsumoni n mngjes dhe cilat jo

  Mngjesi sht vakti m i rndsishm, sepse do t reflektoj n t gjith vazhdimsin e dits tuaj. Dhe pse t mos e filloni ditn tuaj me energji pozitive dhe ushqim t shndetshm?

  sht e vrtet q dreka duhet t jet m e pasur dhe m e gjall, megjithat mngjesi ka t bj vetm me zgjedhjen e prbrsve t duhur, t cilt do tju japin energjin e duhur pr t prballuar ditn tuaj. Duke u bazuar n kshillat e dietologve, ju njohim me ushqimet m t prshtatshme pr tu ngrn n mngjes dhe me ato q duhet t evitoni.

  Ushqimet q mund t konsumoni n mngjes

  Vezt

  Vezt jan nj opsion i shklqyer pr t filluar ditn. Ato jan t pasura me proteina dhe shum ushqyes, t cilt do t prforcojn metabolizmin tuaj si dhe do tju japin m tepr energji.

  Shalqiri

  Duke qen se prmban shum uj ai do tju mbaj t hidratuar dhe pr shkak t pranis s likopenit, shndeti i syve dhe zemrs tuaj do t prmirsohet.

  Trshra

  Ajo mbron stomakun tuaj nga acidi hidrofluorik si dhe e mbron at nga dmtimi ose irritimi. Gjithashtu trshra prmban fibra t tretshme, t cilat ndihmojn metabolizmin tuaj dhe ulin kolesterolin.

  Mjalti

  Mjalti do t zgjoj organizmin tuaj n mngjes dhe do t rris nivelet e energjis tuaj, duke ju rritur gjithashtu prqndrimin dhe produktivitetin prgjat dits. Po ashtu do t prmirsoj gjendjen tuaj shpirtrore, sepse nxit prodhimin e serotins, hormoni prgjegjs pr lumturin tuaj.


  Ushqimet Q Duhet T Shmangni:

  Ushqimi Pikant

  Mund t irritoj tr sistemin tuaj trets dhe pr kt arsye mund t shkaktoj urth dhe mund t dmtoj mukozn e stomakut. Kshtu q bni mir ta rezervoni ushqimin pikant pr n drek.

  Bananet

  Nse hani nj banane n mngjes, do t rrisni nivelet e magnezit n gjak, kjo gj mund t shkaktoj m von probleme t zemrs. Banania mund t shrbej si nj meze e leht dhe e shndetshme, por patjetr duhet ta shmangni at me stomak bosh.

  Pijet e gazuara me sheqer

  Nuk ka asgj q mund t zvendsoj ujin n mngjes apo lngjet e shtrydhura. Kto pije do t ngadalsojn metabolizmin tuaj dhe do tju japin ndjenjn e fryrjes gjat gjith dits.

  Perimet me gjethe jeshile

  Perimet me gjethe jeshile, jan t pasura me aminoacide t cilat mund t shkaktojn n ndjesin e urthit, si dhe t shtojn gazrat. Prandaj sht mir ti evitoni n mngjes.


  /AgroWeb

  https://gazetametro.net/cilat-ushqim...-dhe-cilat-jo/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Vakti i mngjesit n mbar botn, si e nisin ditn vende t ndryshme

  Mngjesi konsiderohet nga dietologt dhe nutricionistt si nj nga vaktet m t rndsishme, pasi i jep trupit t gjith energjin e nevojshme pr t nisur ditn. Ky vakt duket sikur nuk sht aq i pasur n prbrs dhe receta, sa dreka dhe darka, por n fakt, shum vende n bot ofrojn nj shumllojshmri specialitetesh q konsumohen do mngjes.

  Nga drithrat e ndryshme gatuar me miell elbi, supa e shijshme tuniziane me qiqra, te petullat dhe reelrat, po rendisim m posht disa nga ushqimet e konsumuara n mngjes n vende t ndryshme t bots.

  Zvicra

  Gjat ditve t javs, zvicerant konsumojn nj mngjes t shpejt, si p.sh. trshr me fruta t thata dhe kos. Megjithat, n fundjav, ata zgjedhin t han nj mngjes m t plot dhe tavolina e tyre mbushet me djathra, petulla me patate, vez, si dhe briosh t mbushur me mjalt, gjalp dhe reel.

  Etiopia

  “Genfo”, sht nj nga pjatat m t njohura n Etiopi, e ngjashme me qullin. Prgatitet me drithra t ndryshme, miell elbi dhe uj t vluar, derisa formohet nj brum i trash. M pas, “genfo” serviret e shoqruar me gjalp t kulluar, erza dhe kos.

  Tunizia

  Adhuruesve t vakteve t shijshme do t’i plqej padyshim “lablabi”, nj sup me qiqra dhe erza q sht pjata kryesore e mngjesit n Tunizi. Her e shoqruar me copa buke, her me limon t shtrydhur, kremoze me kos ose e mbushur me ullinj, ka pafund mnyra pr ta shijuar kt sup t veant.

  Japonia

  Mngjesi japonez mund t konsiderohet nj nga m t pasurit, jo m kot pjatat q konsumohen n kt vakt mund t serviren n do or t dits. Sipas tradits, japonezt zgjedhin t han me porcione t vogla, por t shumta dhe t ndryshme. Peshq t till si salmoni ose skumbri, supa miso, perime turshi, orizi dhe omleta e mbl, jan t gjitha pjes e pjats s mngjesit.

  Islanda

  Vaji i mlis s merlucit, nj burim i acideve yndyrore omega-3, sht prbrsi kryesor i mngjesit islandez. Gjithashtu, “hafragrautur”, nj tas i mbushur me trshr, arra, rrush t that, ajk qumshti dhe djath i freskt, sht zgjedhja e shum islandezve pr t nisur ditn.

  Italia

  Italia padyshim sht nj nga vendet q shquhet pr gatimet e saj unike n t gjith botn, mirpo kur vjen fjala pr mngjesin, italiant zgjedhin dika t shpejt. Briosh i mbushur me krem ose okollat, si dhe kafe apo kapuino prbjn mngjes standard n Itali.

  Xhamajka

  Nj mngjes n Xhamajka, nuk mund t konceptohet pa gjelln tradicionale t njohur si ackee me peshk. Ackee, nj frut delikat i mbl n form dardhe, kaurdiset me merluc, domate, hudhr, spec djegs dhe qep, duke grshetuar kshtu t mblat, t kripurat dhe pikantet, tipike e nj vendi ekzotik.

  Tajvani

  Nj got qumsht reklamohet si pjes e nj mngjesi t ekuilibruar, por n Tajvan qumshti i freskt i sojs nuk mungon kurr. Ky qumsht shoqrohet gjithmon me petulla ose me peta t skuqura me qep, si dhe me perime t ndryshme.

  Rusia

  Havjari i kuq apo i zi, i shoqruar me nj krep apo petulla t vogla, sht mngjesi tipik rus, gjat fundjavave. Gjat ditve t javs, mngjeset jan m t thjeshta; buk thekre e mbl me gjalp. Gjithsesi, gjja m e rndsishme, q nuk mungon kurr n nj mngjes rus, sht aji i zi.

  SHBA

  Petulla me okollat ose me gjalp, sht nj mngjes klasik amerikan, ku kombinohen gjithmon shijet e kripura dhe t mbla. Prve petullave, nuk mungojn as boronicat e freskta, qumshti dhe shurupet e ndryshme t mbla.

  Turqia

  Pr turqit mngjesi sht padyshim vakti m i rndsishm, si dhe m i bollshmi. Nuk sht e habitshme nse miqt apo familjart e ftojn njri-tjetrin pr t ngrn mngjes, qoft n shtpi, por edhe n restorante luksoze. Sofra turke sht gjithmon plot e prplot me pjata t kripura dhe t mbla. Buka e njohur si “simit”, nj buk rrethore me fara; djathra; ullinj; perime t freskta; patate t pjekura; sallame; hallv; mjalt dhe reelra t ndryshme. Tipike e mngjesit turk, jan vezt e gatuara me feta suxhuku dhe erza pikante.

  Shqipri

  Vez e skuqur, e zier apo omlet sht nj nga format e shpejta q shqiptart zgjedhin pr t konsumuar n mngjes, shoqruar nga nj got qumsht, dhe si gjithmon nj kafe. Gjithashtu, ndikuar dhe nga kulturat e huaja nj tost apo briosh, sht nj nga zgjedhjet q preferohet pr t nisur ditn.

  Megjithat, n nj mngjes tradicional shqiptar trahanaja sht nj pjat tipike, sidomos n ditt e ftohta t dimrit. Po ashtu, gjalpi dhe reelrat, petulla me djath, si dhe byrek t ndryshm me gjiz ose spinaq, mbeten disa nga ushqimet m t konsumuara n mngjes.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/vakti-...e-te-ndryshme/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-02-2022 m 12:57

 6. #6

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  cili-a kalon nga GjakovaEmri: download.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 10.6 KB
  e bejn edhe qytetet tjera,por origjinali eshte ne Gjakove me furre druri.

  Me kujtohet pas Lufte ne Kosove nje i jashtem me mision ke ne ,ne fillim nuk kishte guxim te hante ushqimet tona per shkak te sigurise,por nje dite nga aroma fantastike qe ka ushqimi u dorzua.,tha ma beni edhe mua nje se do ta haj te behet qameti.
  Prej asaj dite dhe deri ne diten qe iku ne vendin e vet cdo mengjes kishte vetem kete ne menu,sigurisht me variacione sugjuk me kajmak,gjize vez djathra te ndryshem por sugjuku eshte kryefjala.

 7. Anetart m posht kan falenderuar arberore pr postimin:

  sirena_adria (27-10-2022)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Kto jan ushqimet m t mira me t cilat mund ta nisni ditn

  Vezt jan nj zgjedhje e thjesht dhe shum e shndetshme pr mngjes.

  Ato jan nj burim i shklqyer i proteinave, i cili ndihmon n mbshtetjen e sintezs s muskujve. Meqense proteina merr pak koh pr t’u tretur, ajo gjithashtu ju ndihmon t ndiheni t ngopur.

  N nj studim, njerzit q u dhan vez dhe buk t thekur pr mngjes raportuan dukshm m pak uri sesa atyre q u dhan drithra dhe ushqime t tjera.

  Kosi grek sht po ashtu nj opsion i shklqyeshm nse jeni duke krkuar pr nj mngjes t shpejt.

  Prve ujit, kafeja sht pija m e njohur n bot, prafrsisht 85 prqind pin kafe rregullisht, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

  Manaferrat, boronicat, mjedrat, luleshtrydhet jan t shijshme dhe t mbushura me antioksidant, prandaj si t tilla preferohet q t hahen n mngjes.

  Edhe gjiza sht nj artikull fantastik i mngjesit me proteina t larta. Nj mngjes i pasur me proteina lidhet me ngopjen m t madhe dhe uljen e uris. Nj studim zbuloi se gjiza sht po aq e shndetshme sa veza.

  Nse nuk dshironi nj vakt t plot, por doni t hani dika, ather duhet t provoni frutat. Fibrat n fruta ndihmojn n ngadalsimin e prthithjes s sheqernave nga trupi juaj, duke ju dhn nj burim t qndrueshm energjie.


  Gazeta Blic

  https://gazetablic.com/keto-jane-ush...a-nisni-diten/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 27-10-2022 m 20:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •