Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Tre nga dhjet europian e nisin ditn jo n mnyrn e prshtatshme, shpesh me nj kafe apo nj lng t shpejt frutash. Por, studimet e fundit tregojn se ajo q konsumohet n mngjes luan nj rol t rndsishm pr t ushqyer trurin dhe evituar mbipesh

  Nse hani rregullisht mngjes keni zgjedhur mnyrn m t mir pr t mbrojtur shndetin, nse jo duhet t dini dika: nga pikpamja e ushqyerjes, t forms fizike dhe performancave t prditshme nuk ka asgj m t keqe se sa t heqsh dor nga mngjesi. Ky sht nj gabim q bn m shum se 10 pr qind e europianve. Pr m tepr q, nga ata q ulen n tavolin para se t nisin ditn vetm 30 pr qind jan t mirinformuar rreth asaj q po konsumojn. Q mngjesi sht nj nga vaktet m t rndsishme t dits e kan konfirmuar me dhjetra studime. M i fundit sht ai i br nga nj universitet anglez, i cili ka treguar t njjtn gj. Sipas analizs s tyre, nj mngjes i mir jo vetm na jep energjin e nevojshme pr aktivitetet e mngjesit pas gjumit, por bn q n vaktet e mvonshme trupi t marr nj numr m t vogl kalorish. Nj tjetr studim q sapo ka dal n "American Journal of Lifestyle Medicine", tregon rezultatet m t mira n testet konjektive apo logjike t atyre q sapo zgjohen konsumojn t paktn 350 kalori. Sikur t mos mjaftonte, t tjer artikuj n "Public halth Nutriotin" tregojn se kush ha vazhdimisht mngjes ka nj predispozit m t ult pr tu br apo pr t vuajtur nga mbipesha. Prkundrazi, adoleshentt q zakonisht e nisin ditn pa mngjes ishin subjektet m t rrezikuar q kur t rriteshin t kishin probleme me mbipeshn. N fund, t tjera studime tregojn s zakoni pr t ngrn mngjes fitohet q n moshn e fmijris, q kur nna na ushqente me gji. Por ky nuk sht nj problem q prek vetm t rriturit. Edhe te m t vegjlit vihet re nj tendenc e till: nga 10 deri n 30 pr qind e fmijve dhe adoleshentve n Europ e SHBA nuk han mngjes, t paktn n mnyr t rregullt. Nj zakon i gabuar i prhapur q nga viti 1965, q arriti kulmin pas vitit 2000. Shkaqet? Sipas nj sondazhi, jan vet fmijt amerikan dhe europian q tregojn arsyet: pak koh n dispozicion, prgjumja dhe mosrndsia q i kushtojn. E uditshme sht se si vajzat nga 11 deri n 18 vje tregojn se nuk hanin mngjes pr t qndruar n form. Por cila sht mnyra e duhur pr t ngrn mngjesin? far duhet t ham ekzaktsisht? Dietologt tregojn se nuk ekziston vetm nj meny precize dhe e shndetshme pr mngjesin, shum kombinime ushqimesh jan m se t vlefshme. dokush duhet t zgjedh sipas dshirs s momentit. N do rast t bazohen mbi nj rregull t rndsishm: "Vakti i par i dits pr t qen korrekt dhe i balancuar, duhet t ket tri shtylla kryesore: nj baz solide karbohidratesh, fruta, qumsht ose kos". Karbohidratet, burimi kryesor i t cilave jan drithrat, biskotat, buka e thekur, veprojn menjher mbi metabolizmin e glukozit dhe mbi insulinn, ndaj n vaktet e mvonshme trupi ka nevoj pr m pak kalori. Kur nj mngjes sht shum i pasur me karbohidrate, organizmi lshon hormone q rregullojn glikeminn, duke na dhn edhe nj gjendje ngopjeje gjat gjith dits. Po ashtu, fibrat q gjenden te frutat, nse merren n mnyr t rregullt dhe me shumic n nj mngjes t pasur me karbohidrate jan t lidhura me nj nivel t ult kolesteroli. "Qumshti apo kosi, nj prej shtyllave ku duhet t mbshtetet mngjesi, sht i domosdoshm edhe te t rriturit, sepse prmban kalcium q sht shum i leht pr tu prthithur nga organizmi, ndryshe nga ai q gjendet te bimt apo produktet e mishit, q sht m i vshtir pr tu absorbuar leht, sepse sht i lidhur me substanca t tjera", shpjegojn dietologt. Prqindja e kalciumit t absorbuar n nj mngjes me baz qumshti shkon nga 30 deri n 50 pr qind, njlloj sa ajo q merret nga uji. Por nse n vend t qumshtit konsumojm nj pjat spinaq, kjo prqindje ulet n mnyr drastike. Nse jeni intolerant ndaj laktozit dhe organizmi juaj nuk e pranon qumshtin, ai pa laktoz ruan t njjtat veti. N rastin e intolerancs ndaj disa proteinave t qumshtit mund t zgjidhet ai i sojs. Disa shembuj t mir mngjesesh jan si m posht: qumsht, corn flakes dhe fruta; qumsht, biskota t thata dhe nj lng frutash; qumsht, buk e thekur, marmelat dhe lng frutash; qumsht, buk, gjalp, marmelat dhe nj pije; qumsht, kroasan me drithra dhe fruta; qumsht, kroasan dhe nj moll. Po ashtu, sipas kshillave t dietologve sht mir q mngjesi q konsumohet n bar shpesh me briosh dhe kapuino t mos kthehet n nj zakon. T pakshillueshm jan edhe modelet e menyve t mngjesit, ku prfshihet vetm kafeja ose aji, edhe pse shoqrohen me biskota. Edhe mngjeset "alla angleze" nuk jan t kshillueshme, sepse jan shum t pasura me proteina dhe t varfra me fibra e karbohidrate. Megjithat, mngjeset angleze nuk prputhen shum me dietn mesdhetare. Nj doz e moderuar okollate n mngjes nuk prbn problem, mbi t gjitha nse sht nj motiv i mir pr tu ulur n tavolin. Ekspertt thon se: "Vakti i par sht n gjendje t prmbush 30 pr qind t nevojave kalorike t dits dhe mund t bj q n drek t konsumosh vetm nj pjat me perime". Pr m tepr, ata kshillojn se prindrit duhet gjithmon t shohin prbrsit dhe vlerat e tyre ushqyese dhe t orientohen mbi produktet q prmbajn pak yndyr dhe jo yndyra t hidrogjenizuara. Roli i prindrve te mngjesi i fmijve sht thelbsor edhe n aspekte t tjera: "Mngjesi shpesh nuk hahet, sepse prindrit nuk e japin vet shembullin t part. Duhet t jen ata t part q t japin modelin e sjelljes s mir q prej lindjes s fmijs. Qumshti i dhn n mngjes prbn pr ta vaktin e par t dits. Prgjithsisht mngjesi duhet t jet i bollshm, asnjher i njjt dhe shum i larmishm: kakao, qumsht, biskota, mjalt, marmelat dhe fruta. Nj mngjes optimal pr nj fmij duhet t prmbaj nj sasi qumshti t barabart me gjysm litri, d.m.th. nj tas t madh, tre katr biskota dhe disa fruta. Kto sasi mund t rriten m shum nse gjat dits parashikohen aktivitete t ndryshme fizike apo studime t lodhshme. Kshtu, sipas statistikave t bra, nj n katr femra t moshs nga 25 n 37 vjee zakonisht nuk e han mngjesin. Nuk duhet asnjher t harrojm se studimet shkencore t 20 viteve t fundit kan arritur n prfundimin se mngjesi sht vakti m i rndsishm dhe i domosdoshm i dits. Nj mngjes sado i thjesht, me qumsht, reel apo fruta, sht burim vitaminash. Ai bn t mundur nj prqendrim m t madh dhe rrit mundsin pr t kontrolluar peshn. Kshtu, studimet kan treguar se fmijt q han mngjes kan arritur rezultate t larta n provime dhe nj nivel m t lart t prqendrimit n klas. Ata gjithashtu jan m t gjall dhe m kreativ. E njjta gj vlen edhe pr t rriturit. Gjithashtu sht vrtetuar se ata q nuk han rregullisht vaktin e par t dits, kan m shum mundsi pr tu br obez. Shum t rritur nuk han mngjes, me shpres se do t dobsohen. Pr fat t keq, ideja e humbjes s kilogramve n kt mnyr sht krejtsisht e dshtuar.

  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Postime
  572
  dhe studimet vazhdojne....mbase me vone zbulojne dicka tjeter e hedhin poshte te paren per hir te se dytes...keshtu vete gjithmone. njehere thone te ngrohtat bejne mire per fytin e bajamet, pastaj te ftohtat. hajt me!
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ushqimet q nuk rekomandohen n mngjes

  Nse i keni konsumuar pr nj koh t gjat keni vepruar gabim, prandaj filloni e ndryshoni sa m par rutinn tuaj t t ngrnit.

  Hidhini nj sy lists me 10 ushqimet q nuk rekomandohen pr mngjes.

  1. Mos hani krepa. Provoni petulla me fruta si: boronica, luleshtrydhe, banane, etj.
  2. Mos hani drithra, por konfleksa pa sheqer, me pak fruta.
  3. Ndaloni s ngrni bukn e bardh t tostit. Hani buk t zez me fara.
  4. Jo okollat pr mngjes, por buk me gjalp kikiriku.
  5. Mos hani oriz t bardhe, por kaf.
  6. Mos pini smoothie pr mngjes. Merrni, shtrydhni fruta dhe pini lngun e tyre.
  7. Pini qumsht pr mngjes, por vetm pas ushqimit.
  8. Mos hani sandvi t gatshm, por prgatitini vet.
  9. Ndaloni s ngrni salsie t skuqura. Hani m mir mish pule!
  10. Ju sugjerojm q pr mngjes t hani nj vez t skuqur, n vend t proshuts.


  / neps.al / blic.com

  https://gazetablic.com/ushqimet-qe-n...en-ne-mengjes/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Cilat ushqime mund t konsumoni n mngjes dhe cilat jo

  Mngjesi sht vakti m i rndsishm, sepse do t reflektoj n t gjith vazhdimsin e dits tuaj. Dhe pse t mos e filloni ditn tuaj me energji pozitive dhe ushqim t shndetshm?

  sht e vrtet q dreka duhet t jet m e pasur dhe m e gjall, megjithat mngjesi ka t bj vetm me zgjedhjen e prbrsve t duhur, t cilt do tju japin energjin e duhur pr t prballuar ditn tuaj. Duke u bazuar n kshillat e dietologve, ju njohim me ushqimet m t prshtatshme pr tu ngrn n mngjes dhe me ato q duhet t evitoni.

  Ushqimet q mund t konsumoni n mngjes

  Vezt

  Vezt jan nj opsion i shklqyer pr t filluar ditn. Ato jan t pasura me proteina dhe shum ushqyes, t cilt do t prforcojn metabolizmin tuaj si dhe do tju japin m tepr energji.

  Shalqiri

  Duke qen se prmban shum uj ai do tju mbaj t hidratuar dhe pr shkak t pranis s likopenit, shndeti i syve dhe zemrs tuaj do t prmirsohet.

  Trshra

  Ajo mbron stomakun tuaj nga acidi hidrofluorik si dhe e mbron at nga dmtimi ose irritimi. Gjithashtu trshra prmban fibra t tretshme, t cilat ndihmojn metabolizmin tuaj dhe ulin kolesterolin.

  Mjalti

  Mjalti do t zgjoj organizmin tuaj n mngjes dhe do t rris nivelet e energjis tuaj, duke ju rritur gjithashtu prqndrimin dhe produktivitetin prgjat dits. Po ashtu do t prmirsoj gjendjen tuaj shpirtrore, sepse nxit prodhimin e serotins, hormoni prgjegjs pr lumturin tuaj.


  Ushqimet Q Duhet T Shmangni:

  Ushqimi Pikant

  Mund t irritoj tr sistemin tuaj trets dhe pr kt arsye mund t shkaktoj urth dhe mund t dmtoj mukozn e stomakut. Kshtu q bni mir ta rezervoni ushqimin pikant pr n drek.

  Bananet

  Nse hani nj banane n mngjes, do t rrisni nivelet e magnezit n gjak, kjo gj mund t shkaktoj m von probleme t zemrs. Banania mund t shrbej si nj meze e leht dhe e shndetshme, por patjetr duhet ta shmangni at me stomak bosh.

  Pijet e gazuara me sheqer

  Nuk ka asgj q mund t zvendsoj ujin n mngjes apo lngjet e shtrydhura. Kto pije do t ngadalsojn metabolizmin tuaj dhe do tju japin ndjenjn e fryrjes gjat gjith dits.

  Perimet me gjethe jeshile

  Perimet me gjethe jeshile, jan t pasura me aminoacide t cilat mund t shkaktojn n ndjesin e urthit, si dhe t shtojn gazrat. Prandaj sht mir ti evitoni n mngjes.


  /AgroWeb

  https://gazetametro.net/cilat-ushqim...-dhe-cilat-jo/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Vakti i mngjesit n mbar botn, si e nisin ditn vende t ndryshme

  Mngjesi konsiderohet nga dietologt dhe nutricionistt si nj nga vaktet m t rndsishme, pasi i jep trupit t gjith energjin e nevojshme pr t nisur ditn. Ky vakt duket sikur nuk sht aq i pasur n prbrs dhe receta, sa dreka dhe darka, por n fakt, shum vende n bot ofrojn nj shumllojshmri specialitetesh q konsumohen do mngjes.

  Nga drithrat e ndryshme gatuar me miell elbi, supa e shijshme tuniziane me qiqra, te petullat dhe reelrat, po rendisim m posht disa nga ushqimet e konsumuara n mngjes n vende t ndryshme t bots.

  Zvicra

  Gjat ditve t javs, zvicerant konsumojn nj mngjes t shpejt, si p.sh. trshr me fruta t thata dhe kos. Megjithat, n fundjav, ata zgjedhin t han nj mngjes m t plot dhe tavolina e tyre mbushet me djathra, petulla me patate, vez, si dhe briosh t mbushur me mjalt, gjalp dhe reel.

  Etiopia

  “Genfo”, sht nj nga pjatat m t njohura n Etiopi, e ngjashme me qullin. Prgatitet me drithra t ndryshme, miell elbi dhe uj t vluar, derisa formohet nj brum i trash. M pas, “genfo” serviret e shoqruar me gjalp t kulluar, erza dhe kos.

  Tunizia

  Adhuruesve t vakteve t shijshme do t’i plqej padyshim “lablabi”, nj sup me qiqra dhe erza q sht pjata kryesore e mngjesit n Tunizi. Her e shoqruar me copa buke, her me limon t shtrydhur, kremoze me kos ose e mbushur me ullinj, ka pafund mnyra pr ta shijuar kt sup t veant.

  Japonia

  Mngjesi japonez mund t konsiderohet nj nga m t pasurit, jo m kot pjatat q konsumohen n kt vakt mund t serviren n do or t dits. Sipas tradits, japonezt zgjedhin t han me porcione t vogla, por t shumta dhe t ndryshme. Peshq t till si salmoni ose skumbri, supa miso, perime turshi, orizi dhe omleta e mbl, jan t gjitha pjes e pjats s mngjesit.

  Islanda

  Vaji i mlis s merlucit, nj burim i acideve yndyrore omega-3, sht prbrsi kryesor i mngjesit islandez. Gjithashtu, “hafragrautur”, nj tas i mbushur me trshr, arra, rrush t that, ajk qumshti dhe djath i freskt, sht zgjedhja e shum islandezve pr t nisur ditn.

  Italia

  Italia padyshim sht nj nga vendet q shquhet pr gatimet e saj unike n t gjith botn, mirpo kur vjen fjala pr mngjesin, italiant zgjedhin dika t shpejt. Briosh i mbushur me krem ose okollat, si dhe kafe apo kapuino prbjn mngjes standard n Itali.

  Xhamajka

  Nj mngjes n Xhamajka, nuk mund t konceptohet pa gjelln tradicionale t njohur si ackee me peshk. Ackee, nj frut delikat i mbl n form dardhe, kaurdiset me merluc, domate, hudhr, spec djegs dhe qep, duke grshetuar kshtu t mblat, t kripurat dhe pikantet, tipike e nj vendi ekzotik.

  Tajvani

  Nj got qumsht reklamohet si pjes e nj mngjesi t ekuilibruar, por n Tajvan qumshti i freskt i sojs nuk mungon kurr. Ky qumsht shoqrohet gjithmon me petulla ose me peta t skuqura me qep, si dhe me perime t ndryshme.

  Rusia

  Havjari i kuq apo i zi, i shoqruar me nj krep apo petulla t vogla, sht mngjesi tipik rus, gjat fundjavave. Gjat ditve t javs, mngjeset jan m t thjeshta; buk thekre e mbl me gjalp. Gjithsesi, gjja m e rndsishme, q nuk mungon kurr n nj mngjes rus, sht aji i zi.

  SHBA

  Petulla me okollat ose me gjalp, sht nj mngjes klasik amerikan, ku kombinohen gjithmon shijet e kripura dhe t mbla. Prve petullave, nuk mungojn as boronicat e freskta, qumshti dhe shurupet e ndryshme t mbla.

  Turqia

  Pr turqit mngjesi sht padyshim vakti m i rndsishm, si dhe m i bollshmi. Nuk sht e habitshme nse miqt apo familjart e ftojn njri-tjetrin pr t ngrn mngjes, qoft n shtpi, por edhe n restorante luksoze. Sofra turke sht gjithmon plot e prplot me pjata t kripura dhe t mbla. Buka e njohur si “simit”, nj buk rrethore me fara; djathra; ullinj; perime t freskta; patate t pjekura; sallame; hallv; mjalt dhe reelra t ndryshme. Tipike e mngjesit turk, jan vezt e gatuara me feta suxhuku dhe erza pikante.

  Shqipri

  Vez e skuqur, e zier apo omlet sht nj nga format e shpejta q shqiptart zgjedhin pr t konsumuar n mngjes, shoqruar nga nj got qumsht, dhe si gjithmon nj kafe. Gjithashtu, ndikuar dhe nga kulturat e huaja nj tost apo briosh, sht nj nga zgjedhjet q preferohet pr t nisur ditn.

  Megjithat, n nj mngjes tradicional shqiptar trahanaja sht nj pjat tipike, sidomos n ditt e ftohta t dimrit. Po ashtu, gjalpi dhe reelrat, petulla me djath, si dhe byrek t ndryshm me gjiz ose spinaq, mbeten disa nga ushqimet m t konsumuara n mngjes.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/vakti-...e-te-ndryshme/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-02-2022 m 12:57

 6. #6

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  cili-a kalon nga GjakovaEmri: download.jpg

Shikime: 214

Madhsia: 10.6 KB
  e bejn edhe qytetet tjera,por origjinali eshte ne Gjakove me furre druri.

  Me kujtohet pas Lufte ne Kosove nje i jashtem me mision ke ne ,ne fillim nuk kishte guxim te hante ushqimet tona per shkak te sigurise,por nje dite nga aroma fantastike qe ka ushqimi u dorzua.,tha ma beni edhe mua nje se do ta haj te behet qameti.
  Prej asaj dite dhe deri ne diten qe iku ne vendin e vet cdo mengjes kishte vetem kete ne menu,sigurisht me variacione sugjuk me kajmak,gjize vez djathra te ndryshem por sugjuku eshte kryefjala.

 7. Anetart m posht kan falenderuar arberore pr postimin:

  sirena_adria (27-10-2022)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Kto jan ushqimet m t mira me t cilat mund ta nisni ditn

  Vezt jan nj zgjedhje e thjesht dhe shum e shndetshme pr mngjes.

  Ato jan nj burim i shklqyer i proteinave, i cili ndihmon n mbshtetjen e sintezs s muskujve. Meqense proteina merr pak koh pr t’u tretur, ajo gjithashtu ju ndihmon t ndiheni t ngopur.

  N nj studim, njerzit q u dhan vez dhe buk t thekur pr mngjes raportuan dukshm m pak uri sesa atyre q u dhan drithra dhe ushqime t tjera.

  Kosi grek sht po ashtu nj opsion i shklqyeshm nse jeni duke krkuar pr nj mngjes t shpejt.

  Prve ujit, kafeja sht pija m e njohur n bot, prafrsisht 85 prqind pin kafe rregullisht, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

  Manaferrat, boronicat, mjedrat, luleshtrydhet jan t shijshme dhe t mbushura me antioksidant, prandaj si t tilla preferohet q t hahen n mngjes.

  Edhe gjiza sht nj artikull fantastik i mngjesit me proteina t larta. Nj mngjes i pasur me proteina lidhet me ngopjen m t madhe dhe uljen e uris. Nj studim zbuloi se gjiza sht po aq e shndetshme sa veza.

  Nse nuk dshironi nj vakt t plot, por doni t hani dika, ather duhet t provoni frutat. Fibrat n fruta ndihmojn n ngadalsimin e prthithjes s sheqernave nga trupi juaj, duke ju dhn nj burim t qndrueshm energjie.


  Gazeta Blic

  https://gazetablic.com/keto-jane-ush...a-nisni-diten/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 27-10-2022 m 20:43

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Mngjesi perfekt pr do mosh

  do faz e jets krkon nj fokus me lnd ushqyese t ndryshme, nga kalciumi dhe hekuri n fmijri deri te proteinat dhe omega 3 n vitet e arta. Katr dietolog tregojn mngjesin ideal pr do faz t jets.

  Fmij i vogl (2 deri n 6 vje)

  Nutricionistja Marissa Meshulam tregon mngjesin e prshtatshm pr fmijt e ksaj moshe. Nj vez, coptoni bukn e thekur n rripa, lyeni me pak avokado dhe prfshini disa fruta pr nj mngjes t ekuilibruar dhe t larmishm.

  Veza dhe avokado sigurojn yndyrna t shndetshme pr zhvillimin e trurit t tyre, frutat ofrojn disa antioksidant dhe buka e thekur jep disa fibra dhe karbohidrate pr energji, tha Meshulam. Veza gjithashtu prmban vitamin D dhe hekur, t cilat jan t rndsishme pr zhvillimin e kockave dhe muskujve.

  Mosha shkollore (12 e posht)

  Vendimtare pr kt periudh jan kalciumi dhe vitamina D dhe fmijt mund t mos konsumojn sasi t mjaftueshme q jan thelbsore pr zhvillimin e kockave dhe dhmbt e fort, sipas disa studimeve.

  Nj mnyr e thjesht pr t siguruar q fmija juaj t marr mjaftueshm kalcium dhe vitamin D sht nj smoothie. Kombinoni fruta pr karbohidratet dhe mblsin, farat ose arrat pr yndyr dhe ngopje, dhe kos ose qumsht pr proteina dhe kalcium, sipas Meshulam.

  Mund edhe t futni fshehtas disa perime (si spinaq ose lulelakr t ngrir) pr ushqim shtes, shtoi Meshulam.

  Adoleshentt (nga 13 deri n 17 vje)

  Fillimet e hershme dhe oraret e mbushura mund ta bjn t vshtir pr adoleshentt q t marrin karburant t mjaftueshm pr oraret e tyre t ngarkuara.

  Hekuri bhet gjithnj e m i rndsishm pr adoleshentt femra q fillojn menstruacionet dhe proteinat jan thelbsore pr muskujt e tyre n rritje, tha Meshulam. Buka u siguron atyre karbohidrate t mbushura me fibra pr aktivitetet e tyre t ndryshme. Shtoni disa fruta pr fibra dhe antioksidant.

  Marrja e sasive adekuate t hekurit sht thelbsore n kt faz si pr djemt ashtu edhe pr vajzat. Fasulet jan gjithashtu nj burim i shklqyer.

  T rriturit e rinj (18 deri n 30 vje)

  Kalciumi sht i rndsishm pr metabolizmin e kockave, prcjelljen nervore dhe mbshtetjen endokrine, ndrsa vitamina D sht e rndsishme pr prthithjen e kalciumit, tha dietologia Kimberly Rose-Francis. Kshtu q, opsione si parfe me kos grek, buk e thekur me gjiz me salmon, ose nj smoothie me arra, banane dhe qumsht mund t mbshtesin nevojat tuaja pr kalcium dhe vitamin D.

  Mosha e mesme (40 deri n 60 vje)

  Nj omlet e mbushur me perime, petullat me drithra t plota dhe trshra jan opsione mngjesi t mbushura me fibra, tha Rose-Francis. Fibrat jan thelbsore pr tretje t shndetshme pasi ndihmojn mikrobet e mira t zorrve.

  T moshuarit (mbi 60 vje)

  Ngrnia e mjaftueshm e proteinave sht thelbsore n kt faz pr t ruajtur masn muskulore, e cila prkeqsohet natyrshm me plakjen.

  "Ushqimet e pasura me proteina q jan t lehta pr t'u prtypur mund t ndihmojn n ruajtjen e forcs dhe mass muskulore. Meqense oreksi zvoglohet n kt faz t jets, sht gjithashtu e rndsishme t siguroheni q po hani mjaftueshm. Manaferrat e ngrira jan t lehta pr t'u mbajtur n dor, mund ti kombinoni me drithra/bollgur pr t mbushur dietn me antioksidant t fuqishm, tha Rose-Francis.

  Ajo sugjeron gjithashtu nj mngjes t shijshm me salmon, i cili prmban yndyrna omega-3 q stimulojn trurin, vitamin D, hekur dhe antioksidant me baz detare.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/meng...-moshe-i524199

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ja cilat ushqime duhet t shmangni n mngjes, nse nuk doni t shndosheni

  Kur t jeni prpara pasqyrs duke vrar mendjen si u shndosht kaq shpejt, kujtohuni far keni ngrn n mngjes.

  Ekzistojn 5 lloje ushqimesh t cilat nuk duhet t’i konsumoni kurr q n mngjes nse nuk doni t shndosheni.

  Omlet me vez

  Ajo sht shum e shijshme por nuk mund t hani omlet me vez q n mngjes, pasi ato jan shum t pasura me proteina dhe vitamina, por gjithashtu edhe m yndyrna, pasi gatuhen me vaj.

  Drithrat

  Drithrat me qumsht jan shum t kshillueshme n mngjes, por jo do lloj produkti. Shum prej nesh mendojn se po ushqehen shndetshm kur konsumojn drithra me fruta, okollat apo mjalt. Jo, przierja e tyre me sheqer do t ndikoj direkt n shtimin e peshs.

  Lng portokalli

  T pish nj got lng portokalli n mngjes sht nj gabim. Si fillim, kurr mos tentoni t shtrydhni frutin nse keni mundsi ta hani ashtu si sht. Fruti sht gjithnj m i shndetshm nse konsumohet i gjall. E dyta, t gjitha frutat kan sheqer, citon t.sot. Mundohuni t’i konsumoni ato pas dreks.

  Kos me fruta

  Kosi me fruta, prve faktit q ka sasi t mdha sheqeri, sht thjesht nj lloj mblsire e ftoht e cila nuk ju siguron se do t ndiheni t ngopur apo n form gjat gjith dits.

  Buka

  Buka sht nj tjetr produkt q duhet ta shmangni.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/ja-cil...e-shendosheni/

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Rekomandimi i Harvardit pr vaktin e mngjesit

  Mngjesi sht vakti m i rndsishm i dits. Nj fraz q e kemi dgjuar gjithmon nga ekspert dhe nutricionist t shumt, bazuar n faktin se kontribuon n nj shprndarje m t ekuilibruar t kalorive t marra gjat dits.

  sht nj vakt, prbrsit kryesor t t cilit ndryshojn n varsi t zakoneve, kulturs dhe tradits gastronomike t do vendi. Mjekt dhe specialistt e t ushqyerit zakonisht rekomandojn produkte t ndryshme si frutat, perimet, arrat dhe drithrat, si dhe shmangien e produkteve industriale dhe shmangien e ushqimeve t pasura me yndyra t ngopura.

  Mngjesi m i shndetshm sht ai q prbhet nga ushqime me cilsi t lart ushqyese, t cilat jan burime t proteinave, acideve yndyrore, fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Prve ksaj, duhet t merret n porcione t drejta, pasi nuk duhet t kaloj 25% t nevojave ditore pr kalori.

  Nga Harvardi kshillojn konsumimin e arrave sepse ato prfaqsojn nj burim t mir t ushqyesve, yndyrave t shndetshme dhe proteinave, prve nj kontributi themelor n fibra, kalium dhe kalcium n diet. Ekspertt e Harvardit thon se arrat jan nj element pr t kompletuar vaktin dhe jo nj ushqim q duhet ngrn ve. Raporti i fundit nga universiteti i lartprmendur theksoi se arrat kontribuojn n uljen e niveleve t kolesterolit t keq.

  Sipas nj studimi nga Penn State (SHBA), i kryer n vitin 2020, konsumi i prditshm dhe i moderuar i arrave (50 gram) si pjes e nj diete t shndetshme mund t jet nj mnyr e mir pr t prmirsuar shndetin e zorrve dhe pr t zvogluar rrezikun e smundjeve t zemrs. Pr studimin, studiuesit rekrutuan 42 pjesmarrs mbipesh ose obez, t cilt ishin midis moshs 30 dhe 65 vje.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/rekoma...n-e-mengjesit/

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,680

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ngrenia e mngjesit sht nj nga vaktet m t rndsishme t dits, pasi ndihmon n ngritjen e niveleve t energjis dhe n mbajtjen e trupit t shndetshm dhe t ushqyer. Disa nga rregullat m t mira pr ngrenien e nj mngjesi t shndetshm jan:

  Mos e injoro mngjesin. Nuk sht mir t injoroni kt vakt t rndsishm, pasi mund t ul nivelet e sheqerit n gjak dhe t sjell efekte negative n metabolizmin tuaj.

  Konsumoni ushqime t pasura me proteina dhe fibra. Si p.sh., vezt, farat, qumshti, kos, djath, drithrat e integruara, etj.

  Shmangni ushqimet e rafinuara dhe t pasura me sheqer. Ushqimet e rafinuara dhe t pasura me sheqer jan t pashndetshme dhe mund t sjellin efekte negative n trupin tuaj. Prpiquni t shmangni ushqimet e tilla dhe t zgjidhni alternativa t shndetshme.

  Mos injoro frutat dhe perimet. Frutat dhe perimet jan nj burim i mir i vitaminave dhe mineraleve, dhe mund t jen nj zgjedhje t shndetshme pr nj mngjes t shndetshm.

  Hidratohuni. Konsumimi i ujit sht nj element i rndsishm pr nj mngjes t shndetshm. Prpiquni t konsumoni sasi t mjaftueshme uji pr t mbajtur trupin tuaj t hidratuar.

  Mbajini mend se kto jan vetm disa nga rregullat m t mira pr nj mngjes t shndetshm dhe i prshtaten nj personi t shndetshm dhe aktiv. Ju mund t konsultoheni gjithashtu me mjekun tuaj ose me nj dietolog nse keni pyetje n lidhje me dietn tuaj dhe mnyrat pr t ngrn m t shndetshm.

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Si mund t ndikoj mngjesi n ditn tuaj t puns

  T gjith i dim rreziqet e mungess s ngrnies s mngjesit, luhatjet e humorit, dhimbjet e stomaku, rniet n pesh, ata q nuk han mngjes pr t rn n pesh nuk bjn asgj tjetr, prvese i bjn keq vetes.

  Dhimbjet e stomakut shkaktojn trheqjen e vmendjes nga puna, m shum se sa ju e mendoni.

  Ushqimi sht fuqia e trurit

  Ashtu si do organ tjetr, truri juaj ka nevoj pr ushqim n mnyr q t funksionoj n rregull.

  Nse ju hani rregullisht ushqime t kripura dhe t mbla, ju jeni duke ndikuar keq te truri juaj, ku pr fat t keq menuja juaj ndikon negativisht te humori, prqndrimi dhe energjia.

  Kjo do t thot se okollatat dhe fast food-et gjat pjess m t madhe t javs, nuk dmtojn vetm shndetin tuaj por ndikojn dhe te puna juaj.

  Kur hani mngjes duhet t siguroheni se dieta juaj sht e balancuar dhe e shndetshme.

  Pse mungesa e mngjesit ndikon n punn tuaj

  Fillimi i dits me stomakun bosh, do t ndikoj n nivelin e prqndrimit, energjin dhe produktivitetin, ky sht nj fakt shkencor.

  Ushqimet me kalori rrisin produktivitetin dhe duke e ditur kt nuk sht mir ta filloni ditn me stomakun tuaj bosh, nj okollat padyshim do ta rris energjin tuaj por kjo nuk do t jet pr m shum se 30 minuta.

  Ju duhet t hani ushqime t shndetshme, si drithrat q e bjn lshimin e gulkozs n mnyr t ngadalt.

  Nse ju vazhdimisht e filloni ditn tuaj n nj humor t keq, me nj munges t prqendrimit n punn tuaj, ju s shpejti do t jeni nn stres.

  Gjja e par e mngjesit, sht se shumica e njerzve jan plot energji dhe produktiv, nse ju shkoni n pun t lodhur dhe t shprqndruar, kjo do t vihet re qart pr t gjith rreth jush.


  Lajme.al

  https://www.lajme.al/si-mund-te-ndik...tuaj-te-punes/

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,680

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Rekomandimi i Harvardit pr vaktin e mngjesit prfshin nj ushqim t pasur me proteina, fibra dhe yndyrna t shndetshme. Disa nga vaktet e rekomanduara nga Harvardi pr mngjes jan:

  1. Omelet me perime - Omeleta e br me vez t bardha dhe t verdha, me sallat t freskt perimesh dhe mish t pjekur ose djath t pjekur.

  2. Kripra me fruta dhe arra - Kriprat e integruara me fruta t freskta dhe arra t pjekura mund t jen nj zgjedhje e shndetshme dhe t shijshme pr vaktin e mngjesit.

  3. Jogurti grek me fruta dhe fara - Jogurti grek i paketizuar me fruta t freskta, si boronica, qershia ose mjedra, dhe fara t shndetshme, si luledielli ose fara liri, mund t jet nj zgjedhje e shndetshme dhe t mbushur me proteina pr vaktin e mngjesit.

  4. Farat e integruara me fruta - Farat e integruara me fruta, si boronica dhe mjedra, mund t jen nj zgjedhje e shndetshme dhe t shijshme pr vaktin e mngjesit.

  5. Paninat me avokado dhe vez - Paninat me avokado t pjekur dhe vez t pjekur mund t jen nj zgjedhje e shndetshme dhe t shijshme pr vaktin e mngjesit.

  sht e rndsishme t theksohet se do person ka nevoja t ndryshme ushqimore dhe duhet t konsultohet me mjekun ose dietologun pr t zgjedhur nj regjim ushqimor t prshtatshm dhe t shndetshm pr ta. Rekomandimet e Harvardit jan nj udhrrfyes i prgjithshm dhe nuk duhet t zvendsojn kshilln e nj profesionisti t shndetit.

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,680

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ka disa ushqime q duhet t shmangni nse dshironi t mbani nj diet t shndetshme dhe t ushqyerit e ndjeshm ndaj nevojave t trupit tuaj. Ktu jan disa prej tyre:

  1. Ushqimet e rafinuara - Ushqimet e rafinuara, si buka e bardh, makarona dhe trshra e bardh, kan humbur shum nga vlerat ushqyese dhe mund t shkaktojn nj shtim t shpejt t sheqerit n gjak. Pr kt arsye, sht e rekomanduar t zvendsoni kto ushqime me alternativa t integruara, si buk e integruar dhe makarona t integruara.

  2. Ushqimet e ndryshme t konservuara - Ushqimet e ndryshme t konservuara, si thngjillat, frutat e konservuara dhe fasulet e konservuara, prmbajn shum sheqer dhe natrium dhe kan humbur shum nga vlerat ushqyese. Pr kt arsye, sht m mir t konsumoni ushqime t freskta dhe t paprpunuara.

  3. Ushqimet e yndyrshme - Ushqimet e yndyrshme, si mishrat e prir dhe produktet e yndyrshme t konservuara, kan shum yndyr dhe mund t ndikojn n shndetin e zemrs dhe nivelet e kolesterolit. Pr kt arsye, ju mund t zvendsoni kto ushqime me alternativa t shndetshme, si peshk, fara, dhe yndyr t shndetshme si vaj ulliri, vaj kokosi dhe vaj avokado.

  4. Pije t gazuara dhe alkool - Pije t gazuara dhe alkooli prmbajn shum sheqer dhe kalori dhe mund t shkaktojn shtim n pesh dhe probleme shndetsore t tjera. Pr kt arsye, ju mund t zvendsoni kto pije me uj ose pije t pa ngopura t tjera, si aj i zi ose aj i gjelbr.

  5. Ushqimet me gazra t larta - Ushqimet me gazra t larta, si brokoli, lakra dhe fasulet, mund t shkaktojn gazrat dhe ndonjher mund t shkaktojn probleme stomaku. Pr kt arsye, sht e rekomanduar t kufizoni konsumin e tyre dhe t krkojsh alternativa t tjera t perimeve.

  Kto jan disa prej ushqimeve q duhet t shmangni nse dshironi t mbani nj diet t shndetshme. Megjithat, sht e rndsishme t theksohet se secili ka nevoja ushqimore t ndryshme dhe duhet t konsultohet me mjekun ose dietologun pr t zgjedhur nj regjim ushqimor t prshtatshm dhe t shndetshm pr ta.

 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Kto fruta mund ti hani n mngjes, me barkun bosh

  Ngrnia e frutave n mngjes sht mnyra m e mir pr ta nisur ditn.

  Nj gj e till do tju ndihmoj t keni nj mendje t kthjellt por edhe t humbisni n pesh dhe t keni nj sistem trets n form t shklqyer.

  Frutat jan t pasur me vitamina dhe minerale tepr t nevojshme pr organizmin.

  Nse frutat i hani n mngjes dhe esll, do t prfitoni m shum dhe direkt prej tyre.


  Kivi

  Kivi sht nj burim i shklqyer magnezi, kaliumi, vitamine E dhe fibr. Ai prmban dyfishin e vitamins C n krahasim me portokallin.

  Molla

  Molla mund t prmbaj m pak vitamin C, por ajo ka shum antioksidant dhe flavonoid q prmirsojn aktivitetin e vitamins C.

  Luleshtrydhet

  Luleshtrydhet jan nj frut mbrojts pr organizmin. Ato prmbajn sasi t jashtzakonshme t antioksidantve q mbrojn organizmin nga tumoret, bllokimi i enve t gjakut dhe radikalet e lira.

  Portokalli

  Portokalli njihet si ilai m i mbl. Sipas t dhnave, ngrnia e dy deri n katr portokalleve n dit mban bakteret larg, ul kolesterolin, parandalon formimin e gurve n veshka.

  Fiqt

  Kur konsumohen n mngjes, fiqt qetsojn organizmin, japin energji dhe ofrojn vetm mblsi natyrale, lehtsisht t prthithshme nga trupi i njeriut. Konsumimi i fiqve n mngjes shrben edhe si rregullues dhe stabilizues i presionit t gjakut pr aktivitetin e dits n vijim.

  Shalqini

  Fruti q shuan etjen m shum se cdo frut tjetr. Shalqini prbhet nga 92% uj dhe sht i dobishm pr sistemin imunitar. Ky frut prmban gjithashtu edhe antioksidant t dobishm, vitamin C dhe kalium. Shum persona e preferojn shalqinin t shoqruar me djath pr m shum shije.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/keto-f...e-barkun-bosh/

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,680

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  N mngjes, sht e rndsishme t konsumojm fruta me barkun bosh pr t siguruar nj burim t mir t vitaminave, mineraleve dhe fibra t nevojshme pr trupin ton. Ktu jan disa fruta q mund t hani n mngjes me barkun bosh:

  1. Molla (e kuqe, e gjelbr, e verdh): Mollat jan nj burim i mir i fibra, vitamins C dhe antioksidantve. Mund t'i hani t plota, t prerura n feta ose n form t prpunuar si pije frutash.

  2. Portokalli: Portokalli jan nj burim i mir i vitamins C dhe fibra. Mund t'i hani me barkun bosh ose t bni nj lng portokalli t freskt pr t konsumuar n mngjes.

  3. Banant: Banant jan nj burim i mir i karbohidrateve dhe kaliumit. Mund t'i hani t plota, shtypur n nj lng banane ose t shtuar n nj cop druri t trshrs me nj shtys gjalpi.

  4. Kumbulla: Kumbulla jan nj burim i mir i fibra, vitaminave dhe antioksidantve. Mund t'i hani t plota, shtypur n nj lng kumbulle ose t shtuar n nj cop druri t trshrs me nj shtys mjalti.

  5. Qershi: Qershi jan nj burim i mir i vitamins C dhe antioksidantve. Mund t'i hani t plota, shtypur n nj lng qershi ose t shtuar n nj cop druri t trshrs me nj shtys limoni.

  N prgjithsi, sht e rndsishme t prfshijm fruta n mngjes pr t ndihmuar n mbajtjen e niveleve t sheqerit n gjak t qndrueshme dhe pr t siguruar nj burim t mir t vitaminave dhe mineraleve t nevojshme pr trupin ton.

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Mngjesi Tri Rregullat e Arta pr Rnien n Pesh

  Nj nga mnyrat m t mira pr t br nj ndryshim rrnjsor n stilin e jetess, sht ngrnia e nj mngjesi t shndetshm do dit.

  Studimet kan treguar se ngrnia e mngjesit, i jep nj shtys pozitive metabolizmit.

  Megjithat, kur vjen puna tek ky vakt i rndsishm, duhet t dim q jo do ushqim q ham n mngjes ka t njjtin ndikim tek pesha trupore.

  Nse nuk tregojm kujdes, disa ushqime mund t ken efekt t kundrt.

  N kt artikull t AgroWeb.org, do t msoni rregullat e arta t ngrnies s mngjesit q ju ndihmojn t humbisni pesh.

  Hani Menjher Pasi T Zgjoheni

  Studimet kan treguar se ngrnia e mngjesit e v n pun metabolizmin.

  Pr kt arsye duhet t ushqeheni brenda 30-60 minutave pas zgjimit.

  N kt mnyr, do t shfrytzoni plotsisht avantazhet e metabolizmit t shpejt dhe aftsis s trupit pr t djegur yndyrnat.

  Ushqyerja menjher pas zgjimit ju ndihmon t mos keni uri m von gjat paradites.

  Nse kjo ndodh, ather me siguri do t bni zgjedhje t gabuara n vaktin e dreks apo darks.

  Nse nuk jeni tipi i njeriut q preferon t ushqehet n mngjes, ather prpiquni t konsumoni kos me fruta t przier n nj mikser.

  Ushqimet M T Rekomanduara Pr Mngjes
  Proteinat

  Sipas t dhnave t AgroWeb.org, nj ushqim i pasur me proteina vez dhe kos shtpie mban larg kthetrat e uris q dalin n pah gjat paradites.

  N kt mnyr, do t hani m pak dhe rrjedhimisht do t humbisni n pesh.

  Nj studim i kohve t fundit zbuloi se grat q ushqehen me vez n mngjes humbasin dyfishin e peshs n krahasim me grat q e nisin ditn me byrek ose produkte t tjera brumi.

  Proteina tek vezt ju mban m t ngopur dhe rrjedhimisht trupi merr m pak kalori gjat dits.

  Ushqimet e pasura me protein jan nj zgjedhje e shklqyer pr tu ndier t ngopur dhe plot energji.

  Kto ushqime treten m ngadal se t tjerat.

  Drithra

  Ushqime si trshra apo drithrat me banane jan ideale sepse ju mbajn t ngopur pr shum koh dhe ju ndihmojn t humbisni kalori m shpejt.

  Trshra me banana sht jo vetm nj ushqim i shndetshm por edhe i shijshm.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/dieta-k...gullat-renien/

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,680

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  1. Hani menjher pasi t zgjoheni: sht e rndsishme t ushqeheni brenda 30-60 minutave pasi t zgjoheni. Kjo aktivizon metabolizmin tuaj dhe ndihmon trupin tuaj t djeg yndyrnat m efikasht. Duke ngrn n mngjes, gjithashtu do t shmangni urin e mvonshme gjat paradites dhe do t jeni m t gatshm pr t br zgjedhje t shndetshme ushqimore n vaktet e tjera t dits.

  2. Przieni proteina, karbohidratet komplekse dhe frutat: N mngjes, prpjekuni t prfshini nj kombinim t shndetshm t proteina, karbohidrateve komplekse dhe frutave n ushqimin tuaj. Proteina (si vezt, qumshti ose produkte t qumshtit t paketuar, si gjiz ose jogurt) do t'ju jap energji t qndrueshme gjat mngjesit. Karbohidratet komplekse (si gruri i tr, farat e mbla, ose drithrat e integruara) do t'ju jap ndjenjn e ngopjes pr nj koh m t gjat. Frutat jan nj burim i shklqyeshm i fibrave dhe vitaminave.

  3. Kufizojeni konsumin e sheqerit dhe ushqimeve t prpunuara: Kur jeni n krkim t humbjes s peshs, sht e rndsishme t kufizoni konsumin e sheqerit dhe ushqimeve t prpunuara n mngjes. Ushqimet e prpunuara zakonisht prmbajn nivele t larta t sheqerit, yndyrnave shtes dhe ingredientve t pandshirueshm. Przgjidhni alternativa t shndetshme, si fruta, perime t freskta, drithra t integruara dhe produkte t paketuara t natyrshme.

  Kujdesuni pr vaktin e mngjesit dhe przgjidhni ushqime t shndetshme dhe t pasura n nutrient q ju ndihmojn t rnien n pesh dhe t prmirsojn shndetin tuaj. Shtimi i nj rutine t shndetshme t ngrnies n mngjes do t ket nj ndikim pozitiv n energjin tuaj, performancn dhe mirqenien tuaj gjithditore.

  N vijim, m shum rregulla t arta pr t rn n pesh duke pasur parasysh mngjesin:

  4. Prfshini fibra n mngjes: Fibra sht e rndsishme pr tretjen e mir, kontrollin e nivelit t sheqerit n gjak dhe pr t dhn ndjenjn e ngopjes pr nj koh m t gjat. Zgjidhni ushqime me fibra t lart si drithrat e integruara, farat e mbla, perimet e freskta dhe frutat. Mund t prdorni gjithashtu barra me fibra t pasura si lngu i arrs s kokosit ose pemt e thata.

  5. Kujdesuni pr madhsin e porcionit: Edhe n mngjes, madhsia e porcionit sht e rndsishme. Kini kujdes t mos teproni me sasin e ushqimit. Prdorni mjetet e prshtatshme pr t matur sasin, si tasi matse ose lugska. Kjo do t'ju ndihmoj t kontrolloni kalorit dhe t mbani konsumin nn kontroll.

  6. Prdorni alternativa t shndetshme: Nse doni t humbni pesh, prdorni alternativa t shndetshme pr ushqimet tradicionale t mngjesit. Pr shembull, zgjidhni vez t pjekura n vend t vezve t skuqura n vaj, ose zgjidhni drithra t integruara n vend t buks s bardh t prpunuar. Gjeni alternativa t shndetshme dhe t shijshme q t prmbushin nevojat tuaja ushqimore.

  Kujdesi ndaj mngjesit sht nj hap i rndsishm pr t rn n pesh dhe pr t zhvilluar nj stil jetese m t shndetshme. Duke prcjell rregullat e arta t mngjesit, do t siguroheni q t fillojm ditn me energji, t prmbushim nevojat e trupit dhe t prparojm drejt objektivave tona t humbjes s peshs.

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Duke i ngrn kto ushqime pr mngjes, do t ndiheni t ngopur m gjat

  Shum njerz nuk kan koh pr rostieri, ndaj sht e rndsishme q mngjesi i tyre t jet i bollshm dhe i plot. Prandaj nuk sht keq t dini se cilat jan ushqimet m t mira pr vaktin e par t dits.

  Mngjesi sht nj vakt i rndsishm, sepse n at koh trupi yn i shprndan proteinat m s miri dhe duke qen se trupi kalon nj agjrim natyral gjat nats derisa flem, sht thelbsore q organizmi nga nj gjendje urie t jet i ngopur brenda nj ore pas zgjimit.

  Vezt

  Nj studim nga Internal Journal of Obesity zbuloi se njerzit q hanin vez pr mngjes ndiheshin m t ngopur dhe m t knaqur, dhe kshtu hanin m pak pr drek. Kjo pr shkak se vezt jan t pasura me proteina.

  Trshra

  Hulumtimet nga International Journal of Food Science and Nutrition thon se nj mngjes me karbohidrate komplekse mund t ndihmoj me ndjenjn e ngopjes. Trshra njihet pr faktin se ka fibra t tretshme dhe t patretshme dhe nj sasi t madhe proteinash.

  Puding me fara Chia

  Nj vakt shum i njohur sht i ashtuquajturi puding i farave chia. Para konsumimit, farat duhet ti njomni n kos ose qumsht gjat gjith nats. N mngjes, do t merrni nj przierje m t trash, n t ciln mund ti shtoni frutat tuaja t preferuara. Kur farat chia fryhen, formojn nj mas t ngjashme me xhel dhe ofrojn nj ndjenj t madhe ngopjeje.

  Gjalp arrash

  Gjalpi i arrave sht nj burim i shklqyer i proteinave dhe yndyrave q do tju japin shum energji. Mnyra m e mir pr ta konsumuar sht ta kombinoni me fruta ose ta shtoni n nj smoothie.

  Bananet

  Bananet jan nj burim i shklqyer i karbohidrateve t shndetshme q shpejt do ti japin trurit tuaj energjin q i nevojitet pr t filluar t mendoj dhe t marr vendime pr ditn. Ky frut kombinohet m s miri me disa burime proteinash.

  Buk e thekur me drithra t mbir

  Buka me kokrra t mbira n kombinim me vezt japin nj ndjenj t mir ngopjeje. Drithrat e mbir kan nj indeks glikemik m t ult, q do t thot se kthehen n sheqer n gjak m shpejt se llojet e tjera t buks, gj q siguron nj furnizim m t qndrueshm t energjis dhe ngopjes.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/duke-i...opur-me-gjate/

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Rregullat pr mngjesin e duhur...

  Ushqimet m t Mira pr t Nisur Ditn me Energji

  Mngjesi sht vakti m i rndsishm i dits.

  Pavarsisht ors kur e konsumoni, prfitimet e tij jan t panumrta pr shndetin dhe organizmin.

  Nj mngjes i shndetshm prbhet nga proteina, yndyrna t shndetshme dhe karbohidrate komplekse.

  Ruajtja e ekuilibrave sht e domosdoshme pr mirmbajtjen e sheqerit n gjak dhe jo vetm.


  N Fillim Nj Frut

  Ekspertt e AgroWeb.org thon se njerzit duhet ta nisin ditn me nj frut, me prmbajtje t lart uji dhe sheqeri natyral. Frutit i duhet ln pak koh pr tu tretur.

  M Pas Perimet

  Perimet jan nj burim i shklqyer karbohidratesh, vitaminash, mineralesh dhe fibre.

  Omleta me perime sht nj mnyr shum e mir pr t prfshir kto thesare t toks n mngjes.

  Proteina

  Proteina sht e rndsishme pr mngjes.

  Ajo lirohet m ngadal n organizm, ndryshe nga karbohidratet.

  Megjithat, proteina e marr n mngjes zgjat gjat gjith ditn.

  Trshra dhe veza e zier jan burime t mira proteinash.

  Yndyrnat e Shndetshme

  Pr t plotsuar nevojat e organizmit, njeriu nuk ka nevoj t konsumoj shum yndyr n mngjes.

  Mjafton nj sasi e vogl, pr shembull e vajit t ullirit, pr t ushqyer trurin, pr t dhn energji dhe pr t prmirsuar shndetin e flokve dhe lkurs.

  Avokado sht nj burim i mir i yndyrnave t shndetshme dhe kombinohet shklqyeshm me vezn.

  Kur Duhet Ngrn Mngjesi?

  Ekspertt, t cilve u referohet AgroWeb.org thon se nj dit produktive krkon mngjes t pasur me fibr e proteina.

  Ky vakt duhet ngrn patjetr brenda nj ore nga zgjimi.

  Dreka duhet planifikuar 4-5 or m von dhe darka 4-5 or pas dreks.

  Mes vakteve, njeriu duhet t konsumoj fruta dhe arror pr vitamina dhe energji.


  Roli I Mngjesit Tek Rnia N Pesh

  Disa studime sugjerojn se ngrnia e nj mngjesi t shndetshm mund t’ju ndihmoj t largoni peshn e teprt dhe t ruani format e shndetshme trupore.

  Studime t tjera sugjerojn se heqja dor nga ky vakt mund t mos jet aq i keq por vetm n aspektin e mirmbajtjes s peshs.

  Sidoqoft, njeriu sht n gjendje t marr nj vendim mbi kt shtje duke analizuar tre prfitimet kryesore q ofron ky vakt./AgroWeb.org


  AgroWeb

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...diten-energji/

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •