Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690

  Gjerms mund ti prsritet Brodeci....!!!!

  Gjerms mund ti prsritet Brodeci


  Nj skenar tjetr i ngjashm me at t Brodecit prgatitet t ndodh n malsin e Tetovs, ndrsa prmendet se n shnjestr t policis maqedonase sht fshati Gjerm. Paralajmrimet fillimisht n mnyr publike erdhn nga ish-deputeti Xhezair Shaqiri Hoxha gjat nj interviste pr "Lajm", ndrsa m von i ka zbardhur kto pohime edhe Gafur Adili, ish-zdhnsi i AKSH-s. N nj intervist pr "Lajm", Xhezair Shaqiri tha: "Po ju them edhe kt se kemi informat se shum shpejt pritet t sulmohet nj fshat n Tetov ose srish t sulmohet Tanusha nga policia maqedonase".

  Prve tij, Gafurr Adili, aktualisht kryetar i Frontit Demokratik pr Bashkim Kombtar, ish-zdhns i AKSH-s, koh m par paralajmroi nj aksion policor n malsin e Tetovs, duke precizuar se kjo pritet t ndodh n fshatin Gjerm. Ai kt e prsriti edhe nj her n nj deklarat pr "Lajm" dhe sipas tij aksioni n fjal pritet t ndodh nga dita n dit. "Kam pasur dhe kam informacione t mjaftueshme se prej shum kohsh n Gjerm t Malsis s Tetovs sht duke u prgatitur skenari i llojit t Kondovs dhe t Brodecit", tha Gafurr Adili. Ai pr kto skenar akuzon kryeministrin Gruevski dhe Akademin e Shkencave t Maqedonis. "Kryeorganizatori i t gjitha ktyre skenarve ka qen dhe mbetet Nikolla Gruevski dhe satelitt e tij, prapa t cilit ka qndruar dhe qndron e ashtuquajtura ASHAM, q nuk sht asgj tjetr prve se nj filiale e ASHA t Serbis", tha Adili.

  Nga Ministria pr Pun t Brendshme e Maqedonis, as nuk pohojn por edhe nuk mohojn informacionet e ktilla, por thon se kjo ministri do ta vazhdoj luftn kundr kriminalitetit. "MPB as nuk ka lajmruar e as q do t paralajmroj aksione dhe pun t ktilla n kompetenc t saj deri sa ata nuk realizohen. MPB ka vepruar dhe vepron kryesisht n prputhje me prgjegjsit ligjore pr luft kundr kriminalitetit", tha pr "Lajm" Ivo Kotevski, zdhns i MPB-s.

  Sipas burimeve t "Lajm-it" arsyetimet pr nj intervenim t till policor n fshatin Gjerm jan q t trhiqet vmendja nga gjendja aktuale me enciklopedin, me pretekstin e ngjashm sikur n Brodec se sillen grupe t armatosura kriminele shqiptare. Gruevski me politikn e tij po krkon edhe nj "fije kashte" q t dshmoj se shqiptart jan destabilizues t rajonit.

  M 7 nntor t vitit 2007, policia maqedonase pas nj aksioni t quajtur "stuhia malore" vrau 6 persona dhe u arrestuan 13 t tjer.
  Pollozhani: Gruevski me Brodecin e varrosi PDSH-n


  "Rastin e Brodecit, Gruevski e realizoi pr ta varrosur PDSH-ne. Aksioni u krye derisa funksionart e PDSH-s flinin, mirpo t nesrmen u kish dal gjumi q ta lexojn komunikatn e shkruar nga Ministria e Punve t Brendshme se atje u vran terrorist nga policia mutietnike. T gjitha jan orba t gatuara nga BIA dhe mbeturinat e UDB-s t servuara me garnin t partive shqiptare n pushtet", ka thn Shptim Pollozhani gjat nj komenti n gazetn "Lajm".


  http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/1484.html
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  eh nese ndodh nje gje e till athere shqiptaret esht momenti i fundit qe te tregohen te bashkuar dhe ne mbrojtje te fshatrave te tyre me arm

 3. #3
  SHQIPRIA sht GJAKU im Maska e fano
  Antarsuar
  11-05-2009
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  53
  Postime
  193
  Ne gazeten lajm nje komentues tregon per kete:

  nga komenuesi nga gazeta lajm ne int.

  arti n 01/10/2009 11:42:31

  Ju uroj LAJM per guximin,deshiroj qe kte qe keni shkruar eshte shum e sakt nga se kam disa shoke qe punojn ne UDBA te maqedonis dhe ato cdo dite po bisedonin per kte dhe disa prej tyre do te ishin edhe ne Akcion Pra Urgjentisht Ky sherbim Te reformohet Nga se do te na ndodhin edhe 100 brodeca edhe ate me e keqja me ndihmen e Shqiptareve qe jane ne Ket sherbim.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  Nese Ka Diqka Te Vertet Nga Kto Qe Po Flitet At.her Fshataret E Ati Lokacioni Duhet Te Jen Te Kujdesshem Dhe Te Vetorganizohen Nga Donje Sulm I Sllavomaqedonasve
  Ju Lutem Me Tregoni Se Nga Cila Pjes Gjendet Fshati Gjerme Ju Lutem Se Nuk Kam Dieni Per Ket Fshat Sa Banor Mund Ti Ket

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  ne 2011 i vdiq nana kesaj pune , veq rrini te gateshem e mos dilni prej skenarit .

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690
  Dy skenar pr Gjermn


  01/10/2009

  Banort dhe bashksia lokale e fshatit Gjerm kan ndrmarr aktivitete pr parandalimin e nj aksioni t ngjashm si ai i Brodecit t vitit 2007, pas publikimit n "Lajm" t deklaratave t Gafurr Adilit dhe Xhezair Shaqirit. Askush nga banort e fshatit Gjerm dhe as nga krert e bashksis lokale nuk duan t prononcohen zyrtarisht, por ata thon se presin nj takim me kshilltarin e tyre dhe krert e BDI-s pr tu informuar m saktsisht me skenarin n fjal dhe pr t ndrmarr aktivitete t prbashkta n kt drejtim. "Sot nuk mund t themi asgj, do t kemi nj takim me kshilltarin ton n Komunn e Tetovs dhe me BDI-n.

  Duam njher t informohemi mir se far din ata dhe far duhet br n kt drejtim", tha nj banor i fshatit Gjerm. Si merr vesh "Lajm" dhe nga banort e tjer, takimi pritet t zhvillohet t mrkurn n mbrmje, ndrsa pr t enjten premtuan nj deklarat zyrtare dhe hollsi nga takimi. Nga ana tjetr, nga burime konfidenciale "Lajm" kupton se pr aksionin n fjal paraprakisht kan qen t njoftuar edhe disa banor t tjer t fshatit Gjerm t cilt lajmin e kan mbajtur t fsheht edhe pse ata kan marr dhe nj arsyetim tjetr pr aksionin e paralajmruar. Sipas ktyre burimeve, policia planifikon q t bj bastisje n kt fshat me pretekst krkim armsh n shtpit e tre t rinjve t arrestuar pr vrasjen e nj qytetari t Tetovs dhe bastisjen e shtpive t tjera t dyshuara pr armmbajtje pa leje.

  As pr takimin n fjal e as pr kto informacione, askush nuk dshiron t flet publikisht, t paktn deri n mbajtjen e takimit, ngase si thon ata, kan frik nga situate e cila sht tensionuar kohve t fundit. Por, banort e ktij fshati than pr "Lajm", se policia nuk ka asnj pretekst pr t ndrhyr n kt fshat ashtu si veproi n Brodec. "Nse krkojn terrorist ne ju themi se nuk ka. Gjendja sht e mir dhe nuk ka as arm e as njerz t armatosur", tha nj banor tjetr, i cili krkoi t mbetet anonim.

  http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/1497.html

  ************************************************** *

  Gjerma e qet, ska nevoj pr policin  Banort dhe bashksia lokale e fshatit Gjerm t Tetovs kan mbajtur t mrkurn nj mbledhje me kshilltarin nga ky fshat dhe prfaqsues t BDI-s, ku sht diskutuar pr paralajmrimet e publikuara n "Lajm" pr nj skenar t mundshm n kt fshat si ai i Brodecit. "Duke e pasur parasysh at q dje shkruante n gazetn ditore Lajm dhe paralajmrimet se gjoja n shnjestr t policis mund t jet nj sulm n fshatin Gjerm t Tetovs, bashksia lokale dhe banort e fshatit n mbledhjen q mbajti mbrm 30.09.2008 reagojn ashpr dhe jan t shqetsuar pr skenart qllimkqija q duan t njollosin fshatin Gjerm me paramendime t ktilla", thuhet n reagimin e lshuar nga kryetari i bashksis lokale, Zilba Hasani. Bashksia lokale e fshatit Gjerm konstaton se jeta n fshat sht m se normale ku banort kryejn punt e prditshme, ndrsa gjendja e siguris sht n nivel dhe vlersojm se nuk ka as nj arsye pr ndrhyrje apo aksion policor.

  "Nuk ka asnj arsye pr nj gj t till meq n fshatin ton nuk ka as grupe t armatosura dhe as individ q mund t rrezikojn rendin, qetsin dhe sigurin publike. Jeta zhvillohet normalisht n Gjerm dhe situate sht e qet", thuhet n fund t reagimit t bashksis lokale. Si kupton "Lajm", fshatin Gjerm e ka vizituar edhe OSBE-ja pr tu njoftuar m afr mbi situatn n kt fshat. Ndryshe, dit m par Gafurr Adili n deklarat e tij pr "Lajm" paralajmroi se kan informacione t sigurta se policia prgatit sulm n fshatin Gjerm, t ngjashm me at t Brodecit n vitin 2007.

  http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/1517.html
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •