Pr t br nj pkthim apo emertim t nj sendi i cili nuk sht emertuar ende n at gjuh duhet ndjekur disa hapa.

S pari duht t jet nj Univerzitet i gjuhs p.sh: Gjujs Shqipe.

Marrim shembull jan t shumta fjal t elektronike t cilat sht shum e vshir pr ti pkrhyer n Shqip sepse nuk egzistojn Fjalt pr t Emrtuar n Gjuhn Shqipe.

S dyti Duhet ndjekuar me kujdes Shtetet t cilat kan nj kapital t madh t Gjuhs p.sh CINA, RUSIA apo COREA dhe ndonj shtet tjter dhe Franca disi etj...

Duke marr shembull Emerat Amerikan apo Britanik se si jan pkthyer n Gjuen Kineze apo Ruse dhe si theksohet n Gjuhen e pkthyer si Tingon etj ....
Pr kt duhet t ket bashkpnime Univerzitetet Shqiptare me Univerzitetiet e Kosovs etj...
Pr t arritur n nj marrveshje pozitive e cila i jep frym t lir gjuhs Shqipe.

Po pa harruar Fjalt Angleze t cilat prkthehen n Gjuhen Toske nse nuk gjejn nj kuptim t mir ather i duhet ndima e Studjusve t Gjuhs GEGE pr t zavencuar apo frymzuar pkthimin.

Shembull marrim EnglishUK dhe EnglishUS qfar ndryshim kan dhe nj bashkpunim n mes t univerziteteve anasjelltas sjellin gjra pozitive.

Problemet jan se Gjuha Angleze sh Gjuha m e rritur se Shqipja pr ka shtrati po mendoj.


Shembuj ju mund t merrini shum gjra por pr mua shum fjal jan t pkthyera jo n mnyr t drejt.