Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559

  Thumbs up Sukses i mundshem ne gjetjen e vaksines kunder AIDS

  Per te paren here arrihet sukses ne gjetjen e nje vaksine kunder AIDS. Shkencetare tailandeze dhe amerikane bene te ditur sot, se nje vaksine e re e testuar prej tyre arriti te ule probabilitetin e infektimit me virusin HIV me 31.2 %. Deri tani ka deshtuar cdo perpjekje e ngjashme tek njeriu.

  Behet fjale per nje fushate te madhe vaksinimi te sponsorizuar nga US-Army (Ushtria Amerikane) (!) ne bashkepunim me qeverine tailandeze te iniciuar ne vitin 2006, ne te cilen moren pjese 16.402 tailandeze heteroseksual. Studimi eshte disi kontrovers sipas kritikave te deritanishme por rezultati i arritur, eshte statistikisht absolut relevant dhe paraqet nje hap perpara.

  Te shpresojme qe efektshmeria e vaksines te arrije nivelin 80-90% ne menyre qe te hidhet ne treg e te parandaloje semundjen e shekullit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 24-09-2009 mė 10:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •