Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e henri814
    Anëtarësuar
    13-02-2008
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    8

    Shqiptarët në Zvicër

    kam disa dit qe kam ardhur ne zvicer ,dhe bej nje shkoll per gjermanisht ne luzern, dhe do ishte mir qe shqiptaret ne zvicer te kishin mundesi te dinin nese kane shqiptar te tjere atz ku jetojne

  2. #2
    e ëmbël - pa sheqer :) Maska e Yllëza*
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    2,315
    Mendoj se Zvicrra eshte nje vend, ku me se paku duhet te jesh i merakosur se a do gjesh shqiptar a jo. Mjafton te dalesh ne rruge, te hysh ne ndonje shitore apo pub... dhe do takosh patjeter ndonje nga ne...
    Thank God I'm a woman!!!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Henri!
    A je i sigurt se je ne Zvicer!?LOL

  4. #4
    ReaLmadriD
    Anëtarësuar
    15-02-2009
    Vendndodhja
    Madrid
    Postime
    627
    Citim Postuar më parë nga Yllëza* Lexo Postimin
    Mendoj se Zvicrra eshte nje vend, ku me se paku duhet te jesh i merakosur se a do gjesh shqiptar a jo. Mjafton te dalesh ne rruge, te hysh ne ndonje shitore apo pub... dhe do takosh patjeter ndonje nga ne...
    Pajtohem me ty Ylléza.

    Nuk ka dyqan qe nuk ka shqiptar qe punon aty..
    “La filosofía del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e brigada138
    Anëtarësuar
    06-06-2005
    Vendndodhja
    ZÜRICH
    Postime
    89
    ooo plako po qte duhet gjemanishtja ne zvicerr,po dite te flasesh shqip kollaj e ke ,nese prap mendoj se inciativa jote eshte shume e qelluar .Edhe pse ka aq shune shqipe ne zvicerr mendoj se nga organizimi ne qdo aspekt asht shume i dobet.Edhe nje keshill per ty plako nese takon ndonje shqipe e nuk te flet shqip mos u befaso se ka shume te atille qe e ndjejne veten disi te nenqmuar nese tregohen se jane shqiptar,per fund plako take it easy e mos u deshpro se qdo hasesh qdo lloj shqiptari ne zvicerr (nga pervoja e kam).Une jam i gatshem te bashkpunoj per qdo lloj organizimi kulturor ,kombetar etj..... tung
    FAKTET JANE KOKEFORTA

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    ckam njoft nji bjonde zvicerriane nje nate ne austri
    pupupu haka sme hiqet mendsh
    lg
    JO SEKS PARA MARTESE

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga brigada138 Lexo Postimin
    ooo plako po qte duhet gjemanishtja ne zvicerr,po dite te flasesh shqip kollaj e ke ,nese prap mendoj se inciativa jote eshte shume e qelluar .Edhe pse ka aq shune shqipe ne zvicerr mendoj se nga organizimi ne qdo aspekt asht shume i dobet.Edhe nje keshill per ty plako nese takon ndonje shqipe e nuk te flet shqip mos u befaso se ka shume te atille qe e ndjejne veten disi te nenqmuar nese tregohen se jane shqiptar,per fund plako take it easy e mos u deshpro se qdo hasesh qdo lloj shqiptari ne zvicerr (nga pervoja e kam).Une jam i gatshem te bashkpunoj per qdo lloj organizimi kulturor ,kombetar etj..... tung
    Kam përshtypjen se anashkaloni organizimin e komunitetit shqiptar në Zvicër. Veç Gjeneva ka diku 10 shoqata socio-kulturore ku mblidhen njerëz nga komuniteti. Kërkoni nëpër faqet e webit shoqata shqiptare për kantonin ku jeni, jam e bindur që do gjeni.

    Për mendimin tim, problem nuk është mbledhja e njerëzve me njëri tjetrin por cilësia e shkëmbimit mes tyre. Me më shumë se treçerekun, përveç luftës së dikurshme në Kosovë dhe politikës sotme në të dy anët nuk ke se çfarë bisedon tjetër.

    Pra, nëse ke një tjetër dëshirë për të biseduar mbi artin, zhvillimin aktual të shoqërisë ku jeton apo librin e fundit në librari, i gjen me vështirësi bashkëbiseduesit .


    Me të mira

    Elna.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elna Durrësi : 04-10-2009 më 16:38

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e brigada138
    Anëtarësuar
    06-06-2005
    Vendndodhja
    ZÜRICH
    Postime
    89
    Pra, nëse ke një tjetër dëshirë për të biseduar mbi artin, zhvillimin aktual të shoqërisë ku jeton apo librin e fundit në librari, i gjen me vështirësi bashkëbiseduesit .


    Me të mira

    Elna.[/QUOTE]

    pikerisht per kete ekisha fjalen,se jam ngopur me organizime te te rinjeve qe ndegjojne tinguj rom,e qe diskutojne per keto lloj tema
    FAKTET JANE KOKEFORTA

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e aadili
    Anëtarësuar
    21-09-2006
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    295
    Edhe unë kamë vizituar disa shoqata, dhe pashë se shqipëtarët mereshin me këto aktivitete:
    Luajn me karta bixhozi,domino,vën bast për lojat sportive dhe pinë duhan dhe me një tavolin ku skisht njeri, sipër kishte një Gazetë Fakti.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e aadili
    Anëtarësuar
    21-09-2006
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    295
    Ah harova të tregoj se unë thash se hajt të ulem unë e të lexoj pak, fillova por nga faqa e fundit ehapa një faqe vetëm reklama ,ehapa edhe një përsëri reklama 2,3,4,5,6,7 vetëm reklama dhe u çova nga tavolina edhe unë se ndoshta thash se këtu në këte tavolin nuk vjen edhe kamerieri.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e brigada138
    Anëtarësuar
    06-06-2005
    Vendndodhja
    ZÜRICH
    Postime
    89
    Citim Postuar më parë nga aadili Lexo Postimin
    Ah harova të tregoj se unë thash se hajt të ulem unë e të lexoj pak, fillova por nga faqa e fundit ehapa një faqe vetëm reklama ,ehapa edhe një përsëri reklama 2,3,4,5,6,7 vetëm reklama dhe u çova nga tavolina edhe unë se ndoshta thash se këtu në këte tavolin nuk vjen edhe kamerieri.
    ke harruar me e cek se te gjithe i kane kepucat me maja si te kaubojve dhe te gjîthe pine cigare marlboro dhe i kane shkrepsat LULZIM ZHAKU-ALIU etj etj etj
    FAKTET JANE KOKEFORTA

  12. #12
    AlBaNiA FoReVeR Maska e Ares_Ares
    Anëtarësuar
    01-05-2006
    Vendndodhja
    Zurich Switzerland
    Postime
    46
    Pershendetje Per te Gjithe Shqiptaret ne Switzerland.....
    I Am Alibaba Mbrapa me Vijne 40 Hajdut

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Milla
    Anëtarësuar
    19-10-2006
    Vendndodhja
    në zvicër
    Postime
    60

    Faqe e re e shkollës shqipe në Zvicër

    Të nderuar bashkadhetarë vizitone faqën e re të shkollës shqipe ku mund të gjeni shumë e shumë mjete mësimore për ata që duan të mësojnë gjuhë shqipe ose gjuhë frënge. Faqa titullohet"shkolla shqipe". Aty mund të gjeni: mësime, libër leximi, abetare, tregime, përralla, metoda mësimore, vështrime rreth mësmit plotësues, histori,gjeografi, gjuhë dhe letërsi shqipe etj etj.

    Adresa: http://lapshvd.e-monsite.com

    ose: shkolla shqipe

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-01-2010
    Vendndodhja
    Hamburg Reperbahn
    Postime
    453
    Vallahi o ka shqiptar ne zvicer ska as me i ven tjeter te europes.

  15. #15
    Nje pyetje te nderuar shqiptar ne Zvicer, veçanerisht me ata qe jane me pashaport hevete...
    Si e mendojne deklaraten e Gedafit, lajmin e sotshem..., por edhe ato te diteve te shkuara
    A shqetesohen si nenshtetas dhe thjesht ç'fare mendimi keni..., gjithnje si nenshtetas te Zvicres jo thjesht (futja kot katunit) mqs jemi ketu ne forum, por duke patur ate pashaporte dhe pasi qe keni bere betimin e besnikerise atij vendi qe per ju do te jete atdheu i dyte, pra jeni zvicerjan, si reagoni kundrejt kushtrimit per zhihad qe dha Gedafi sot ne mengjes...?
    Perfitoj te shtoj nje nenteme brenda kesaj teme..., pasi qe nuk ka se si te hapet nje teme enkas per nenshtetasit zvicerjan ....

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Nje pyetje te nderuar shqiptar ne Zvicer, veçanerisht me ata qe jane me pashaport hevete...
    Si e mendojne deklaraten e Gedafit, lajmin e sotshem..., por edhe ato te diteve te shkuara
    A shqetesohen si nenshtetas dhe thjesht ç'fare mendimi keni..., gjithnje si nenshtetas te Zvicres jo thjesht (futja kot katunit) mqs jemi ketu ne forum, por duke patur ate pashaporte dhe pasi qe keni bere betimin e besnikerise atij vendi qe per ju do te jete atdheu i dyte, pra jeni zvicerjan, si reagoni kundrejt kushtrimit per zhihad qe dha Gedafi sot ne mengjes...?
    Perfitoj te shtoj nje nenteme brenda kesaj teme..., pasi qe nuk ka se si te hapet nje teme enkas per nenshtetasit zvicerjan ....
    Me pelqyen deklaratat e para te zedhenesve islamike ne Zvicer qe distancohen nga Idiotia e rradhes.
    Nejse do flasin shqiptaret e Zvicres vete...

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga SystemA Lexo Postimin
    Me pelqyen deklaratat e para te zedhenesve islamike ne Zvicer qe distancohen nga Idiotia e rradhes.
    Nejse do flasin shqiptaret e Zvicres vete...
    Kush do te flase, ai qe ka harruar shqipen...?
    Une kerkoj te shprehen ata qe jane nenshtetas por edhe me perkatesi fetare islame, si e shohin dhe e ndjejne kete thirrjen per lufte fetare (zhihad) kunder Zvicres dhe te gjithe shtetasve zvicerjan..., keto te fundit jane fjalet tekstualisht te Gedafit, liderit te Libise.

  18. #18

    Question

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Kush do te flase, ai qe ka harruar shqipen...?
    Une kerkoj te shprehen ata qe jane nenshtetas por edhe me perkatesi fetare islame, si e shohin dhe e ndjejne kete thirrjen per lufte fetare (zhihad) kunder Zvicres dhe te gjithe shtetasve zvicerjan..., keto te fundit jane fjalet tekstualisht te Gedafit, liderit te Libise.
    Prit o Niko, prit ti te te japin pergjigje..., por ndoshta do te me pergjigjen zvicerjanet ata "te vertetet", por ani, boll qe te me pergjigjen...!
    Jam kurioz se si e mendojne ata pertej alpeve......

  19. #19
    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Nje pyetje te nderuar shqiptar ne Zvicer, veçanerisht me ata qe jane me pashaport hevete...
    Si e mendojne deklaraten e Gedafit, lajmin e sotshem..., por edhe ato te diteve te shkuara
    A shqetesohen si nenshtetas dhe thjesht ç'fare mendimi keni..., gjithnje si nenshtetas te Zvicres jo thjesht (futja kot katunit) mqs jemi ketu ne forum, por duke patur ate pashaporte dhe pasi qe keni bere betimin e besnikerise atij vendi qe per ju do te jete atdheu i dyte, pra jeni zvicerjan, si reagoni kundrejt kushtrimit per zhihad qe dha Gedafi sot ne mengjes...?
    Perfitoj te shtoj nje nenteme brenda kesaj teme..., pasi qe nuk ka se si te hapet nje teme enkas per nenshtetasit zvicerjan ....
    I ka ik truri për lesh Kadafit por jo popullsisë zvicereane. Populli zvicerean me votën kundra minareve dha pë kuptuar që seicili kollandris shtepinë vet siç i përshtatet dhe mirë bëri. Kadafi le të kollandrisë Libinë. Mjaft e ka. Nuk ka çfarë i duhet se çfarë bën Zvicra në tokë të vet.

    Elna.

  20. #20
    Kuotoj krejtesisht mesazhin e mesiperm...
    Gedafi le te shohi punen e tij..., nese nuk do qe ti çojne nje milion e gjysem mysliman ne Libi..., keshtu ti mbaj me buke ai ( qe vishet me fustan )...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •