Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Gota e fundit, alkoolistet e orve t lumtura q dehen pr t modifikuar mendimet

  Gota e fundit, alkoolistet e orve t lumtura q dehen pr t modifikuar mendimet


  Fillojn n muzg e vazhdojn deri natn von. T reja, t diplomuara, me nj stil jete stresant, pin n shoqri pr tu ndier m mir dhe pr t zhdukur ankthin. Pa e kuptuar se ku po i on alkooli. I njohim t gjith, sepse kan gjithmon gotn n dor. E n vend q t han, pin. Preferojn kokteil t mbl, mojito, por edhe xhin tonik, Negroni, Bellini, ver t bardh ose birr. Bht fjal pr alkoolistet e orve t lumtura (happy hour), ato q nisin t pin kur dalin nga puna e vazhdojn deri n nett e vona e sknaqen me nj.

  Alkoolistet

  Jan gjithmon e m shum n numr. Dhe t reja. Aq e vrtet sht kjo sa studimet n Evrop thon: Numri i vajzave q konsumojn rregullisht alkool, sht rritur 113 pr qind vitet e fundit. Dhe femrat prbjn gjysmn e pacientve. Shpesh jan t diplomuara (sipas t dhnave t studimeve, konsumi i alkoolit ndrmjet femrave sht prpjestimor me statusin profesional t tyre) dhe me nj stil jete stresant. E prdorin pijen si vetmjekim. N kuptimin q prpiqen t mbushin boshllkun, vetmin,- thon psikologt. Zakonisht fillojn t pin n perndim t diellit, kur shkputen nga angazhimet profesionale e duhet t prballen me jetn personale. N at koh, ankthi nis t rritet e t krkoj t zhduket nga kokteil-et, vera, alkooliket e forta. Sipas psikologve, ky sht nj etilizm i lidhur me depresionin q, n vend q ta kuroj, e rndon, pasi alkooli sht helm pr sistemin qendror nervor, shkakton depresion dhe krijon ankth, duke rigjeneruar nj rreth vicioz, q t bn t pish m shum. Prve ksaj, femrave iu duhet m pak se meshkujve pr tu dehur, sepse kan nj sasi m vogl alkooldehidrogjeni (nj enzim tretse) n organizm. Prandaj filtri i par pr n stomak sht m pak i efektshm dhe alkooli hyn n procesin e tretjes thuajse i plot.

  Gra gjithmon e m mashkullore

  Sipas psikologve, pija modifikon ekuilibrat hormonal femror, ndikon mbi ciklin e t bn m mashkullore. Gjat shtatznis, shkakton keqformime t frikshme t fetusit, ndrsa gjat ushqyerjes me gji mund t shkaktoj vones n zhvillimin mendor t foshnjs. Asnj pik alkool pra, nse jeni shtatzn. Ndrsa normalisht, nevojitet t kufizohesh n nj got e gjysm ver n dit ose nj krikll birr apo nj kokteil alkoolik, duke ndjekur kshillat e Organizats Botrore t Shndetit,- thon specialistt. Shum femra i kalojn dozat q organizmi mund ti metabolizoj. Kan nj problem abuzimi, q mund t dmtoj shndetin e tyre, pa e vn re fare. Sepse pin n orare dhe situata shoqrisht t pranueshme, pa u ndjer skllave t alkoolit. Varsia q shkakton sindromn e abstinencs ngulitet pas disa vitesh. Por sht konsumi i teprt q shkakton simptoma psikofizike, pr llogari t vetn. Femra q pi shum, nuk ndihet n form, mund t vuaj nga gastriti, irritohet leht, sht agresive, e depresionuar, me ankth. I duhet shum t prqendrohet n punn e saj,- shpjegojn psikologt. Sipas ktyre t fundit, hapi i par q duhet t bjn femrat alkooliste sht t pranojn problemin. Nse nuk ia dalin vet, duhet t konsultohen me mjekun. Ti drejtohen pastaj nj psikologu/psikiatri, ose deri nj alkoologu, pr t prshtatur nj trajtim dizintoksikimi e mbshtetje psikoterapeutike.

  Rrug pr t shptuar nga varsia

  Le t flasim qart: askush nuk bhet e varur nga zbardhuesi i rrobave, por pija nuk krahasohet, ajo t plqen. Alkooli modifikon mendimet, ndjenjat, heq emocionet, t qetson. Nis t pihet pr kto qllime. Pastaj, marrja e alkoolit vlersohet n rrafshin e trurit nga lshimi i dopamins. N disa njerz barra bie te sistemet e kontrollit dhe nis varsia. Rreziku sht m i madh pr ata q kan nj prirje gjenetike: pra nj variant t kromozomit 11 e n veanti t gjenit q kodifikon receptort e dopamins,- shpjegojn mjekt. Kush do t shptoj nga kjo, ka m shum zgjidhje: T kontaktojn me qendrat e specializuara, t cilat nuk jan aq t frikshme sa duken. Shum specialist din t japin zgjidhjet e duhura. Nj z esll specialisti vjen n ndihm, jo gotat.

  19 Shtator 2009

  albania
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xingaro
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  640
  Eshte e vertete qe femrat,(nuk e di ne Shq,flas per jashte),vitet e fundit i kane shtuar tendencat e pirjes se alkolit.
  Mbaj mend para ca vitesh,do ju luteshe dhe do i vije anes 2 ore qe ta kthente pak goten me shprese mos vinte ne qejf.Ndersa tani i kthejne wodkat e chupitot me ex si me qene kamionista.
  Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

 3. #3
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Po c'te bejne femrat kur kolektivi i punes vendos te kaloje disa ore shlodhjeje ne pub-e? Qumesht te pije? Eshte me shume faji i shoqerise pernedimore qe eshte e ndertuar ne menyre te atille qe defrimin e vetem e shohin tek socializimi neper pijetore. Eshte e vertete qe bie me shume ne sy se femrat kohet e fundit kane filluar ti frekuentojne me shume pub-et e lokalet por prape alkoolizmi eshte problem qe nuk limitohet vetem tek seksi femeror.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-07-2009
  Postime
  391
  Xhuxhu 1 ore alkool ne shoqeri te mire,vlejne 10 vjet i mbyllur ne shtepi ne nje jete apatike,kenaqesite e jetes jane veset tona,hiq kenaqesite dhe nuk ke jetuar.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xingaro
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  640
  Citim Postuar m par nga Inteligjentja Lexo Postimin
  Po c'te bejne femrat kur kolektivi i punes vendos te kaloje disa ore shlodhjeje ne pub-e? Qumesht te pije? Eshte me shume faji i shoqerise pernedimore qe eshte e ndertuar ne menyre te atille qe defrimin e vetem e shohin tek socializimi neper pijetore.
  Hahahaha...

  Kam pershtypjen se ke tendencen e te parit 'do gje me nje lloj dufi anti-represionist...Te shtirurit e pseudo-viktimes te ben te ndjehesh me mire?
  Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

 6. #6
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Ncuq, ca ka per viktimllik? Thjeshte them realitetin. Shoqeria perndimore ashtu eshte e krijuar. 5 dite pune kafsherore(ose trashese) dhe disa ore "shfryrje". It's actually sad. What I was hoping to point out is that it looks much worse since females have only started recently to show up into bars and that alcoholism is a problem not only for girls. E kupton me mire anglisht?
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xingaro
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  640
  Mua nuk me duket gjendja aq dramatike sa e ben ti....Meshkujve i pelqen pija sepse i lejon te lundrojne neper realitete imagjinare.Nese nuk kalohet ne teprime,eshte kenaqesi qe do ishte mekat te mos ja lejoje vetes.
  Pastaj 'socializimi neper pijetore' duhet pare si mundesi per te njohur njerez interesante,jo si tentative e deshperuar per ti mbushur mendjen vetes qe jemi te gezuar.
  Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

 8. #8
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  S'thashe qe gjendja eshte dramtike, thjeshte qe eshte e trishtueshme. Gjithsesi ti duket se e sheh me sy tjeter. Persa i perket "socializimit", eshte e diskutueshme nqs vertete ndodh pub-eve. Njerezit ne pernedim jane gjithnje e me te mbyllur persa i perket rrethit shoqeror e familjar. Kur dalin me "shoqeri" zakonisht rrine ne pranine e njeri-tjetrit dhe n u "mpleksshin" e bejne sa per sy e faqe. S'di si ta shpjegoj, por ajo qe mua te pakten me ben shume pershtypje eshte se mardheniet shoqerore ketu jane shume te percipeta. Se ke 400 friends ne fb apo se u thua "hi" and "bye" 200 te tjereve nuk do te thote se ke "shoqeri".

  Sa i perket pijes, as qe me shkon ndermend te them se duhet abstinuar. Perkundrazi, nje gote vere here and there does miracles. Une jam rritur ne ambjent (te mirefillte) shqiptar ku pijet alkoolike kane qene gjithnje te pranishme ne tavolina. Thjeshte po thosha qe alkoolizmi (pija me tepri) eshte nje nga ato probleme qe me duket budallallek te bastardohet ne kete fare feje sepse na paskan dale 20 femra pijanece. Eshte problem i atille (kam dashur te shpreh) qe nuk mund te etiketohet ne "femer" dhe "mashkull" sepse te dy sekset jane pjese e shoqerise dhe si te tille ndikojne ne te. Better?
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xingaro
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  640
  Citim Postuar m par nga Inteligjentja Lexo Postimin
  Eshte problem i atille (kam dashur te shpreh) qe nuk mund te etiketohet ne "femer" dhe "mashkull" sepse te dy sekset jane pjese e shoqerise dhe si te tille ndikojne ne te. Better?
  Etiketimin ne kete mes e sheh vetem ti...se ne s'po etiketojme njeri.
  Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

 10. #10
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Shkruesi i artikullit. Kur thua ne per ke e ke fjalen? Ti dhe Perendia? :P

  P.S. It's ok to admit that you agree with me.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xingaro
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  640
  Jemi shqiptare.E kemi tradite te flasim ne 'pluralis maiestatis'...
  Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

 12. #12
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  lol. Fol per vete. Oh prit, ti ate po ben...thjeshte del shumes.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •