Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike

  ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike


  Petrika GROSI

  Personazhi i ksaj jave n suplementin Albania Weekend sht kngtarja e mirnjohur Eneda Tarifa. Ajo flet mbi prjetimet dhe ndjesit e t knduarit live, vshtirsit gjat nj rruge q deri tani ka rezultuar me sukses pr kngtaren, zgjedhjen pr t qen serioze n sken, improvizimet, emocionet e para dhe pas skens, planet pr t ardhmen dhe momentet m t vshtira t s shkuars. Gjithashtu, Eneda tregon mbi pasionin e dyt t saj, filozofin. Ajo pohon se i plqen muzika rrok, metal, soul, xhaz, megjithat, Eneda nuk guxon t rrezikoj me eksperimentime, prishjen e imazhit t mir q ka krijuar pr gjith kto vite. Ajo pohon se n mbrmjet kur kndon live mund ti interpretoj t gjitha kto rryma, por kur vjen fjala pr nj album ose nj kng festivali, ather mendohet dy her para se t veproj. Pr kto dhe shum t tjera, na ndiqni n intervistn q vijon, dhn dje, ekskluzivisht pr gazetn Albania.

  Me far po merret pr momentin Eneda Tarifa?

  Nuk kam br m shum se dy dit pushime, ndaj tani po qetsohem nj ik. Gjat vers kam pasur vrtet shum pun me koncerte t ndryshme n bregdet. Aktualisht po vazhdoj t punoj me grupin pr nj sezon dimror me muzik live q do t filloj s shpejti, ndrkoh q jam duke kryer masterin pr Marrdhnie Ndrkombtare dhe Diplomaci tek EUT. M von kam plane pr nj recital dhe disa projekte t tjera.

  Do t shikojm sivjet n ndonj festival?

  Kt vit nuk do t marr pjes n asnj festival, por do t merrem m shum me krijimtarin time dhe me klipet.

  Si ndihesh kur kndon? E kam fjaln kur prplaset ndjesia e t brit nj pun me pasionin pr muzikn?

  N fillim e kisha problem kt prplasje, por tani jam n ekuilibr dhe ndihem e rehatuar.

  Sa e leht sht mbajtja e ktyre ekuilibrave?

  Mua m duket e leht tani q e di kush jam dhe far bj. Kur fiton sigurin dhe prvojn e duhur, e kornizon drejtimin tnd m mir. Prbrenda profesionit, q sht muzika dhe t knduarit, ndonjher ndihesh m mir, e her t tjera m dobt, megjithat, jam e knaqur me at q kam arritur.

  Po mes kngs dhe njerzve t dashur, sa e leht sht t ruash ekuilibrat?

  Kjo prbn nj vshtirsi reale. Por, ndonjher, sht mir q njeriu t tregoj se pr tjetrin mund ta sakrifikoj dhe punn, ashtu si mund t sakrifikosh edhe tjetrin pr punn. Bj gjithmon at q e gjykoj si m oportune. Po ta marrsh nga nj kndvshtrim, muzikn dhe njerzit e dashur, i kam t dyja pran. Problemi sht se duhet t vendossh kohn kur do t prqendrohesh te njra ose te tjetra.

  T gjith e kemi vn re se Eneda ka zgjedhur q n sken t mos jet shum provokuese dhe sensuale. Pse?

  Edhe n jetn e prditshme jam nj njeri serioz. Pastaj, shpesh, meshkujt pas fasads lakuriqe krkojn tipin serioz dhe e kundrta, n nj person q sht serioz krkojn nj tip lakuriq. Ndoshta kshtu jam m intriguese. Sigurisht, kjo nuk sht nj zgjedhje q e kam br un; e kam si natyr t mos e teproj.

  Artistt shpesh eksperimentoj. Po Eneda mund t thot n kt drejtim?

  Me Erionin kam eksperimentuar shum n t kaluarn. Pasi u konsolidua lloji i muziks q plqeja t bja, ather nisa t kem nj far frike ndaj eksperimentimeve q mund t rezultojn edhe t dmshme. Guxoj deri aty sa nuk cenohet imazhi q krijova me mund pr kaq shum vite. Mendohem dy her kur bj dika.

  A ekziston ndonj formul n muzik, e kam fjaln q ta kuptosh m par nse knga do t bhet e suksesshme apo jo?

  Them se suksesi qndron n t qenit vetvetja dhe n t brit dika jo pr t tjert, por vetm pr veten tnde. Mbi t gjitha, knga duhet t t ngjall ty nj emocion. Ky sht thelbi. Nuk e di k quani sukses, pasi mund t jet t fitosh mime, t fitosh para apo t fitosh kng q t jen art dhe t jetojn gjat.

  Pse jo t tria bashk?

  sht shum e vshtir, por kameleont si Madona dhe shum artist t tjer, q un i kam nj pik referimi, ia kan arritur ksaj. Nuk e di far do t sjell e ardhmja, pr momentin jam mir ktu. Ndoshta m von do t dua t bj dika t re pr t qen m trheqse, pr momentin nuk dua t rrezikoj.

  T ka ndodhur ndonjher t dridhesh n sken?


  M ka ndodhur shum her t dridhem n sken dhe nuk ma merr mendja t ket artist q t mos ket emocione prpara se t dal n sken. Emocione kam pasur disa her, kur nuk kam qen e sigurt me kngn dhe me veten time. Kam dal dhe me temperatur n sken.

  Momenti m i vshtir...

  Ishte n nj festival t vitit 2003, kur kndoja dhe nuk dgjoja veten. Ndoshta m mir do t qe ta kisha hequr fare dhe ta flakja kufjen, sesa t emocionohesha aq shum nga kto probleme. Edhe me kngn nuk isha prgatitur shum, pasi gjithka u b n momentin e fundit. Nuk dua ta kujtoj at festival.

  Bashkpunimi me Erionin...

  Nuk kemi harruar t bashkpunojm. Thjesht ka qen nj periudh e ngarkuar pr t, duke br nj biznes tjetr q prap ka lidhje me artin, por jo drejtprdrejt me t kompozuarit. Ndrkaq, edhe un kam pasur bashkpunime me kompozitor t tjer, gj q e kisha t nevojshme dhe q m shrbeu pr t rifreskuar stilin muzikor. Gjithsesi, kt vit besoj se do t kem bashkpunim me Erionin n kng t tjera. N fakt, mezi po e pres kt bashkpunim, pasi gjithmon kemi marr mime me kngt tona. mimi nuk do t thot sukses, por sidoqoft, prcakton nj lloj niveli dhe standardi.

  Teksa flasim pr kngt t duket m shum problem gjetja e nj teksti t mir, apo e nj kompozimi?

  Tekstin e prgatis vet. Jam nj vzhguese e vmendshme e muziks. N nj kng teksti duhet t jet i prshtatur jo me fjal t prgjithshme q jan dgjuar e strdgjuar. Duhet t ket edhe ndonj shprehje t veant, t gjetur, e cila ti qndroj melodis dhe ti jap drejtimin kngs. Nuk po them ndonj gj t re ktu, thjesht nuk m rrihet pa i futur nga pak duart n tekstet e kngve t mia, edhe kur ato jan br nga poet t njohur. Kjo varet shum edhe nga fjala q t vjen me kngn; jan disa probleme teknike t t knduarit q jo t gjith poett i din. P.sh., n refren duhet t ket zanoret a, e dhe o, pasi n kt mnyr knga tingllon m bukur.

  A t ka ndodhur t kndosh nj kng q nuk t ka plqyer edhe aq?

  N prgjithsi kshtu m ndodh. Madje edhe kngt m t bukura t miat nuk m kan plqyer edhe aq n fillim. Ve me kngn Ika larg m ka ndodhur dashuri me shikim t par. Me t tjerat m sht dashur ti prthith njher dhe t ken dal n treg, pastaj t msohem me to. Megjithat, nuk e mohoj q ka kng, t cilat nuk m kan shijuar deri n fund, por i kam br pr hir t nj t prgjithshmeje t mir t kngs dhe marrdhnies me kompozitort, kam pranuar dhe kompromise. Sigurisht, ka pasur edhe kng t cilave u kam thn jo.

  Kur dhe pse e ke refuzuar nj kng?

  E kam br shpesh n ato raste kur muzika ka qen skematike dhe knga nuk sillte asgj t re. Jam e mendimit se nj kng e mir nuk blihet kurr dhe nj kompozitor nj kng t mir nuk e shet dot kurr. T kuptohemi, e kam fjaln pr mimet n tregun ton, pasi jasht funksionon ndryshe.

  A e ke menduar t jetosh dhe t punosh jasht?

  Jetn e kam menduar ktu, duke ngrn nga gjella e ktushme. Jasht mund t kishte funksionuar ose jo, por do t m duhej t sakrifikoja shum gjra, q nga familja, formimi personal e deri te historia ime, t ciln nuk jam gati ta humb. Shpresoj q edhe ktu do t vij nj dit q do t respektohet ligji pr t drejtn e autorit.

  N kt rast, afirmim i mir do t ishte nj vend kryesor n renditjen e Eurosongut, apo jo?

  E kam uar ndr mend, por nuk e kam me shum dshir. Ndoshta sht nj lanim i mir, por mund t jet edhe nj pik minus. Vetm nse fiton Festivalin Europian mund t jet pozitive, por nse mund ta osh n mendje q t fitosh festivalin e RTVSH-s, at t Europs nuk duhet ta mendosh as pr s largu. Kam prvoja nga kompeticione t tilla, ndonse m t vogla. Para disa vitesh isha n Festivalin Mesdhetar q zhvillohej n Turqi dhe e pash se si krijoheshin klanet dhe lobingjet gjeopolitike. Shqipria e ka t pamundur t fitoj, pasi sht vetm shtje vlersimi dhe nuk shikohet zotsia. Kt e them me bindje.

  Si ndihesh sot me skenn?

  Ndihem shum mir sepse m ka ndihmuar s teprmi e knduara live. E dala edhe dit pr dit n skena t vogla ku ka intimitet dhe ti duhet t kujdesesh pr programin artistik t t gjith mbrmjes, e gjitha kjo m ka dhn siguri dhe jam n nj faz t till q n do situat di tia dal mban.

  Si i mban mend vitet 90, muzikn, grupet q u formuan asokohe?

  I mbaj mend me shum nostalgji, megjithse nuk ka qen koha ime, por e motrs dhe e vllait, q ishin m t mdhenj dhe dgjonin muzikn e ndaluar. Isha shum e vogl ato vite pr ti njohur grupet shqiptare. N nj nga kto grupe ka punuar edhe Erioni, i cili fillimisht doli si kitarist. E kujtoj me knaqsi muzikn e asaj kohe dhe do t doja q t kishte vazhduar pak m tepr periudha e rrokut dhe t mos dilte n treg tallavaja dhe muzika popullore. Sa u takon grupeve, mbaj mend Djemt e detit, Centaur, Radical security dhe m von grupin Ritfolk.

  A t tundon rroku, metali, rrepi, xhazi, apo mbetesh vetm te muzika e leht?

  Gjithmon tundohem nga gjrat e reja. Kur ka live, sigurisht q do t kndoj edhe kng t tjera, rrok, xhaz, soul etj. M plqen shum edhe metali. Kto i tentoj, por nj gj t till e bj vetm npr mbrmje t mbyllura private. Ndoshta do t provoj dika prej tyre n t ardhmen, por ju siguroj se populloren nuk do ta provoj kurr. M plqen muzika popullore qytetare, ajo q bnte dikur Fatmira Breani apo Eli Fara dhe Merita Halili. Kemi nj taban shum t bukur, por me kngn popullore nuk do t guxoja asnjher.

  E ke t vshtir t ndahesh nga baladat?

  Baladat jan kngt q n prgjithsi plqehen dhe zgjasin m shum. Ato kndohen bukur sepse kan shtrirje vokale dhe linja t kndshme harmonike. sht vshtir ta prcaktoj, por kam knduar balada arenbie si kngt Zri im dhe Thurje, kam knduar rrok, kngn Rreth zjarrit tnd, kompozim i Shptim Sarait, me t ciln mora mimin esk Zadeja te Knga Magjike etj.

  Cilt jan miqt e tu m t mir kngtar?

  Nuk i ndaj dot. T gjith i kam miq. M ka puqur n fakt me Marizn, Anjezn, Juli Pashn e Jonida Maliqin. Gjithashtu, kam shum miqsi edhe me Flor Mumajezin. Nuk dua ti prmend t gjith, por un nuk jam konfliktuale si natyr dhe fatkeqsisht nuk ndiej as konkurrenc. Nse kam pes fansa, m mjaftojn ata q kam dhe nuk sulmoj asnjher pr lavdi dhe fam apo t synoj pr mime dhe para. Jam e prirur n radh t par t ndihem vet mir pr at q bj.

  A ka pasur raste kur koleget jan xhelozuar dhe kan folur keq pr ty?

  Sigurisht, por nuk dua t prmend asgj konkrete. Secili vepron kur ka fushveprimi. E kuptoj mir kt ndjenj xhelozie, por kam n vetvete nj tendenc pr ti shtyr sa m larg gjrat e kqija.

  Nuk t duket si hipokrizi t bsh sikur nuk ka ndodhur gj kur dikush t prgojon ose t fyen?

  Jam e pazonja t bj armiq. (Qesh.) Kto jan t kqija t vogla. N jet sht e rndsishme t mos kesh fatkeqsi familjare dhe vetjake. T gjitha ndjenjat personale q kan t bjn me egon dhe profesionin vijn n plan t dyt. Nuk jam natyr hakmarrse. Nuk dua t them q jam e pandjeshme, natyrisht, kur dikush m fyen nuk e harroj leht.

  far do t doje t kishe br ndryshe n gjith kto vite?

  T them se e kam br mir gjithka, do t gnjeja shum. Ka gjra q do t doja ti kisha br m prpara dhe t kisha kapur disa momente m t mira pr t vepruar. Por nuk kam humbur ndonj gj t madhe dhe me kt justifikohem. E mira nuk ka fund. Do t kisha dashur pr shembull q albumi im t dilte shum m hert, dhe jo n kto koh kur piratohet gjithandej dhe albumet nuk kan ndonj vler t madhe. Kam dgjuar shum kngtar shqiptar q pr kt arsye prpiqen t bhen t njohur n Kin dhe nse aty do t shessh tre mij kopje n muaj do t qe nj biznes shum i mir. Sa i takon situats ktu, as shtpit diskografike nuk jan m t interesuara pr t bler albume, pasi plqejn m shum prmbledhjet e m shum artistve me kng t zgjedhura. Pr mua e rndsishme sht knga. Nse ajo sht e bukur, mund t dal nga fonoteka edhe pas 20 vitesh dhe t prpunohet prap e t jet n trend.

  Po vazhdon masterin pr nj deg q nuk ka lidhje me muzikn. Pse?

  Ne nuk kemi shkoll t muziks s leht, ndaj zgjodha hobin e dyt, Shkencat Sociale, Filozofi-Sociologji. Masteri q po bj sht gjithashtu shum i prputhur me kto lnd; Marrdhnie Ndrkombtare dhe Diplomaci. M plqen ky drejtim dhe do t m shrbej n at koh kur ikn rinia dhe energjit pr t bredhur npr koncerte nuk ekzistojn m. Me shitjen apo me prfitimet e s drejts t autorit, n Shqipri nj artist nuk jeton dot. I kam br paralelisht t dyja dhe nuk m pengojn fare. Po t duash t gjesh lidhje mes tyre, filozofin mund ta shohsh te nj tekst, n raste t caktuara te melodit apo te thniet e dikujt.

  Cils linj t mendimit filozofik i prkisni?

  Ekzistencializmit. Filozof si Shopenhauer, Sartri, Nie, jan t gjith t prirur drejt njeriut dhe aftsive t tij, dhe jo pas cilsive hyjnore. Zbritm nga besimi i Zotit dhe erdhm te njeriu, tek t ekzistuarit. Sigurisht q dhe mendje t tjera t ndritura si Dekarti e Hegeli jan pr tu admiruar. Filozofia n fillim t duket pak e vshtir, por shpesh t ndihmon pr t br fizkultur t mendjes. E vlersoj shum edhe filozofin shqiptar Artan Fuga.

  Ndrsa flasim pr filozofin, t knduarit si do ta shpjegoje nprmjet saj?

  T knduarit pr mua sht momenti m hyjnor dhe njkohsisht njerzor i ndjesive t tua. sht prmbledhja e t gjith ndjesive, siguria e t ekzistuarit, nj gjendje Nirvana, q m bn t jetoj, t improvizoj, t ekzistoj n fund t fundit.


  19 Shtator 2009

  albania.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Eh, kjo po qe ben jete. Sa do doja te isha ne vendin e saj
  La vita bella...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga [era] Lexo Postimin
  Eh, kjo po qe ben jete. Sa do doja te isha ne vendin e saj
  gjej noj foto te ksaj per draguen,

  se e ka pas kojshije ne kopsh...  p.s

  hot shala...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Ja ketu duke pozuar.  Ketu duke kenduar.  Edhe ketu tek kopshti i drague lol  E lezecme eshte dreqi. Ate p.s. mire e kishe bere ti per kete vajzen, por s'ke shance se eshte e madhe para teje, eshte kengetare:P
  La vita bella...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga [era] Lexo Postimin
  Ja ketu duke pozuar.  Ketu duke kenduar.  Edhe ketu tek kopshti i drague lol  E lezecme eshte dreqi. Ate p.s. mire e kishe bere ti per kete vajzen, por s'ke shance se eshte e madhe para teje, eshte kengetare:P
  oj ti qik

  te vesh ne dukje diqka, s'do te thote qe do ta hash per vete,...

  anyway,

  kush o me i madh, e diskasim...

  i kam shoqe kushrinen,...lol

  gjithsesi tani o bo e mire sak...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhuxhumaku : 19-09-2009 m 15:00
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike

  Eneda ne "Trokit" - In TV Albania


 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike  Janar 2019 - Pjesa e dyte.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike

  https://www.youtube.com/watch?v=dnewUT0fYDc

  Eneda Tarifa - Nuk ia vlen (Dhjetor 2018) .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-05-2019 m 12:31

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike

  Debutimi n Skenn e Festivaleve !  Eneda Tarifa & Saimir ili - Yjet e shpreses ndezim

  (Festivali i Kngs 36 n RTSH, Dhjetor 1997)

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike  Eneda Tarifa performanc LIVE

  Shiko kush LUAN - Tetor 2020

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike  Skuadra Eneda - Ika larg | Night Live Shows | The Voice Kids Albania 2018

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,685

  Pr: ENEDA TARIFA, pasioni pr xhazin dhe baladat romantike

  Premier  Eneda Tarifa ft Walter Ricci - Udhekryq ( Kenga Magjike 2021 )

  Music: Don Production & Walter Ricci - Lyrics: Don Production, Sergio Caropreso & Pasquale Scarano

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •