Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 150 prej 150
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,984
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime
  VIGAN I URTĖ, mė dėgjo
  ERZI ėshtė punė e madhe
  Paēi shėndet, mbrothėsi, kurdo
  Paēi njė vit tė pa halle,
  Burra, gra, vasha sorkadhe.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  .................................................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 31-12-2011 mė 02:51

 3. #143
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ja disa emra me: a, b, - d

  Emri Abaz eshte emer i lasht Shqipetar kurse Abas eshte arab.

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,984
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Urime festėn e Fitėr Bajramit

  Citim Postuar mė parė nga Gi de Masha Lexo Postimin


 5. #145
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,425
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Emri Petrit
  Kazaja e Pejės mė 1485 ndahej nė dy naihije: Pejė dhe Altun-ili (zona midis Gjakovės - Junikut - Tropojės), Nė nahijėn e Pejės bėnin pjese: vete Peja me 33 shtėpi "hane" tė konfesionit islam dhe disa lagje tė krishtera: Mėhalla e Petrit, tė birit tė Dimitrit kishte 27 shtėpi "hane", 5 shtėpi .mucerret'' (me kryefamiljar beqarn)
  DISA TĖ DHĖNA PĖR PEJĖN GJATĖ SHEKUJVE XV, XVI DHE XVII
  Skėnder Rizaj

 6. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-09-2016
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Po emri Reis

 7. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-02-2018
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Simbolika ėshtė gjuha e ėndrrave. Njė simbol mund tė tė pėrcoj njė ndjesi ose njė ide nė mėnyrė mė tė thellė e tė plotė sesa ndonjė fjalė. Nė tė njėjtėn kohė, kėto simbole mund tju bėjnė konfuz dhe tju shtojnė pikėpyetjet mbi kuptimin e tyre.

  Tė mėsosh aftėsinė pėr tė interpretuar ėndrrat tuaja ėshtė njė “vegėl” shumė e fuqishme. Duke analizuar ėndrrat tuaja, ju mėsoni mbi sekretet e errėta dhe ndjesitė e fshehura. Mos harro i vetmi ekspert qė i analizon ėndrrat mė mirė pėr ju, jeni ju vetė.

  Pėr tju drejtuar nė interpretimin e ėndrrave, ne kemi interpretuar mbi 2900 fjalė kyēe nė mbi 10000 kuptime nė fjalorin tonė tė ėndrrave. Ky fjalor ju ndihmon tė kuptoni mė shumė nė eksplorimin e subkoshiencės tuaj, por interpretimi nuk ėshtė kategorik ai duhet analizuar rast pas rasti duke marrė nė konsideratė njė mori faktorėsh tė brendshėm dhe tė jashtėm.

  Ēdo detaj, madje edhe minutat duhet tė merren nė konsideratė kur tė bėni analizėn e ėndrrave tė tuaja. Ēdo simbol paraqet njė emocion, njė ndjesi, njė kujtim ose diēka qė ka lidhje me subkoshiencėn qė pret tė marri kuptim. Shikoni me kujdes karakteret, kafshėt, objektet, vendet, emocionet madje edhe numrat dhe ngjyrat nė ėndrrėn tuaj.

  Ky fjalor, sė bashku me eksperiencėn tuaj personale tė ėndrrės, kujtesės dhe rrethanave do ju shėrbejė si njė guidė pėr njė interpretim sa mė kuptim plotė dhe i personalizuar. Me praktikė, ju mund tė dekriptoni mesazhet e fsheta qė ėndrrat duan tju tregojnė.

  Zbulo misteret ėndrrės tėnde: https://www.kriper.al/interpretimi-i-endrrave/

 8. #148
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Amelia - Ela
  Armela - Mela
  Andrelina - Andra
  Alfons - Fonsi
  brixhilda - Ilda
  Frodian - Frodi
  Orlind-Lindi
  Gjentil - Tili
  Gjensila - Sila
  Endrit - Diti
  Jorgesa - Gesa
  Ledion - Dioni
  Kelmend - keli
  Roderik - Riku
  Isabela - Bela
  Sofia - Sofi
  Rolinda - Linda
  Marsilda - Ilda
  Marsel - Marsi
  Mateo - Mati
  Luisjana-Luiza
  Learta - Arta
  Erin - Eri
  Imelda - Elda
  Izadora - Iza
  Leandro - Leo
  Laureta-Laura
  Iliada-Ada
  klea-Lea
  Stela - Ela

  per ata qe presin bebush..

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar unik01 pėr postimin:

  projekti21_dk (12-05-2018)

 10. #149
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  748
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  ,,,,,,,,kush e solli DORENTINEN ,,, dorothea,,theodhora = dhurate nga zoti
  Kryeqyteti i Kosoves eshte Beogradi Fatos Nano

 11. #150
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-08-2019
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Domethėnia e emrave

  Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Rreth pėrdorimit tė disa emrave vetjakė me prejardhje tė huaj

  Fėmija ėshtė krijesa mė e bukur dhe mė e dashur nė njė familje, qė kur vie nė jetė, jo vetėm qė gėzohen tė gjithė, por vihen nė garė kush e kush do tė gjejė emrin mė tė bukur pėr ta pagėzuar atė.

  Emėrtimi i fėmijės nė njėfarė mėnyre ėshtė barometėr qė tregon shkallėn e emancipimit tė njė familjeje, tė njė rejoni a tė njė krahine tė tėrė. Nė Kosovė pagėzimi i fėmijėve me emra shqip me tė madhe ka filluar nė vitet e shtatėdhjeta. Kėtė sigurisht e ka bėrė shkollimi dhe njerėzit e kanė kuptuar se mė mire ėshtė tė pagėzohet fėmija me njė emėr qė i dihet domethėnia, se sa tė pagėzohet me njė emėr tė huaj arab, hebraik ( si emri im Adem ), grek, gjerman etj.etj., qė nuk u dihet fare kuptimi qė ka ose edhe me disa emra qė nė fakt nė gjuhėn shqipe dalin shumė qesharak. Sa pėr ilustrim po marr nja dy-tre shembuj: Emri Nuri-e nė gjuhėn shqipe pėrkon me emrin Dritė ( pėr gjininė femėrore) ose Driton, Dritėro ( pėr gjininė mashkullore), ndėrsa emri Hashim ka kuptimin “ ai qė pėrshesh bukėn me lėng mishi”. Bah!!. Ose, nėse lidhet pėr ēėshtje fetare, shpesh bėjmė lajthitje nė kėtė drejtim, ngaqė nuk e dimė prejardhjen dhe kuptimin e njė fjale tė huaj. Kėshtu, emri Edita, tė cilin e gjejmė dendur edhe tek myslimanėt ėshtė emėr i krishtėrė, me prejardhje gjermane qė ka kuptimin “pasuri dhe luftė”. Emri Agnez/ė ~ a (Anjezė, Agnesė ) vjen nga fjala greke  qė ka kuptimin: i shenjtė, i virgjėr: lat. Agnus – qengj, emėr femre tė krishterė;Virgjinė.

  Prandaj kur bėjmė pagėzimin e fėmijėve duhet shumė - shumė tė kemi kujdes, sepse atė emėr do ta bartė tėrė jetėn dhe mund tė merret me mend nėse fėmijėn e pagėzojmė me njė emėr tė tipit Hashim!! Ndoshta fėmija do ta ndiejė vetėn tė fyer nė shoqėri pėr gjithė jetėn, natyrisht po qe i interesuar tė dijė domethėnien e emrit qė mbart dhe s’i mbetet tjetėr veēse tė shkojė nė zyrėn e gjendjes civile pėr ta bėrė ndryshimin e emrit.

  Nė kėtė shkrim do tė jap domethėnien e disa emrave vetjakė myslimanė e tė krishtėrė me prejardhje tė huaj, duke menduar se ia vlen tė botohet e tė lexohet.

  Ndoshta nė tė ardhmen do tė ketė shkrime edhe mė tė thukta se ky, por shpesh herė ėshtė e rėndėsishme tė fillohet diēka e mė vonė ekspertėt e kėtij lėmi e bėjnė punėn e tyre nė mėnyrė tė pėrkryer.

  Tė kontribuojmė tė gjithė nė kėtė drejtim. Pra, nė postimet nė vijim, bėni pėrpjekje tė sillni emra tė huaj duke dhėnė domethėnien e tyre.

  Ky shkrim nuk ka pėr qėllim ta fyejė dikė, as t’i imopnojė dikujt kėtė, por thjesht pėr tė ditur domethėnien e emrave tonė qė ndoshta kurrė nuk ka shkuar ndėrmend ta pyesim veten: vallė, ē’ domethėnie ka emri im!

  Mbase ėshtė ēėshtje personale se me ēfarė emri do ta pagėzoni fėmijėn tuaj!

  Respekt pėr ju,
  Adem Gashi, Danimarkė
  Mund te me ndihmosh me dicka?!
  Dua te gjej kuptimin e dikujt por spo mundem
  Esht shum e rendesishme
  Flm

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •