Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 150 prej 150
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,991
  Faleminderit
  32
  35 falenderime n 28 postime
  VIGAN I URT, m dgjo
  ERZI sht pun e madhe
  Pai shndet, mbrothsi, kurdo
  Pai nj vit t pa halle,
  Burra, gra, vasha sorkadhe.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  .................................................
  Ndryshuar pr her t fundit nga Marya : 31-12-2011 m 02:51

 3. #143
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-06-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Ja disa emra me: a, b, - d

  Emri Abaz eshte emer i lasht Shqipetar kurse Abas eshte arab.

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,991
  Faleminderit
  32
  35 falenderime n 28 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Urime festn e Fitr Bajramit

  Citim Postuar m par nga Gi de Masha Lexo Postimin


 5. #145
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Emri Petrit
  Kazaja e Pejs m 1485 ndahej n dy naihije: Pej dhe Altun-ili (zona midis Gjakovs - Junikut - Tropojs), N nahijn e Pejs bnin pjese: vete Peja me 33 shtpi "hane" t konfesionit islam dhe disa lagje t krishtera: Mhalla e Petrit, t birit t Dimitrit kishte 27 shtpi "hane", 5 shtpi .mucerret'' (me kryefamiljar beqarn)
  DISA T DHNA PR PEJN GJAT SHEKUJVE XV, XVI DHE XVII
  Sknder Rizaj

 6. #146
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-09-2016
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Po emri Reis

 7. #147
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2018
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Simbolika sht gjuha e ndrrave. Nj simbol mund t t prcoj nj ndjesi ose nj ide n mnyr m t thell e t plot sesa ndonj fjal. N t njjtn koh, kto simbole mund tju bjn konfuz dhe tju shtojn pikpyetjet mbi kuptimin e tyre.

  T msosh aftsin pr t interpretuar ndrrat tuaja sht nj vegl shum e fuqishme. Duke analizuar ndrrat tuaja, ju msoni mbi sekretet e errta dhe ndjesit e fshehura. Mos harro i vetmi ekspert q i analizon ndrrat m mir pr ju, jeni ju vet.

  Pr tju drejtuar n interpretimin e ndrrave, ne kemi interpretuar mbi 2900 fjal kye n mbi 10000 kuptime n fjalorin ton t ndrrave. Ky fjalor ju ndihmon t kuptoni m shum n eksplorimin e subkoshiencs tuaj, por interpretimi nuk sht kategorik ai duhet analizuar rast pas rasti duke marr n konsiderat nj mori faktorsh t brendshm dhe t jashtm.

  do detaj, madje edhe minutat duhet t merren n konsiderat kur t bni analizn e ndrrave t tuaja. do simbol paraqet nj emocion, nj ndjesi, nj kujtim ose dika q ka lidhje me subkoshiencn q pret t marri kuptim. Shikoni me kujdes karakteret, kafsht, objektet, vendet, emocionet madje edhe numrat dhe ngjyrat n ndrrn tuaj.

  Ky fjalor, s bashku me eksperiencn tuaj personale t ndrrs, kujtess dhe rrethanave do ju shrbej si nj guid pr nj interpretim sa m kuptim plot dhe i personalizuar. Me praktik, ju mund t dekriptoni mesazhet e fsheta q ndrrat duan tju tregojn.

  Zbulo misteret ndrrs tnde: https://www.kriper.al/interpretimi-i-endrrave/

 8. #148
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-03-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Amelia - Ela
  Armela - Mela
  Andrelina - Andra
  Alfons - Fonsi
  brixhilda - Ilda
  Frodian - Frodi
  Orlind-Lindi
  Gjentil - Tili
  Gjensila - Sila
  Endrit - Diti
  Jorgesa - Gesa
  Ledion - Dioni
  Kelmend - keli
  Roderik - Riku
  Isabela - Bela
  Sofia - Sofi
  Rolinda - Linda
  Marsilda - Ilda
  Marsel - Marsi
  Mateo - Mati
  Luisjana-Luiza
  Learta - Arta
  Erin - Eri
  Imelda - Elda
  Izadora - Iza
  Leandro - Leo
  Laureta-Laura
  Iliada-Ada
  klea-Lea
  Stela - Ela

  per ata qe presin bebush..

 9. Anetart m posht kan falenderuar unik01 pr postimin:

  projekti21_dk (12-05-2018)

 10. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  760
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  ,,,,,,,,kush e solli DORENTINEN ,,, dorothea,,theodhora = dhurate nga zoti

 11. #150
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2019
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Domethnia e emrave

  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Rreth prdorimit t disa emrave vetjak me prejardhje t huaj

  Fmija sht krijesa m e bukur dhe m e dashur n nj familje, q kur vie n jet, jo vetm q gzohen t gjith, por vihen n gar kush e kush do t gjej emrin m t bukur pr ta pagzuar at.

  Emrtimi i fmijs n njfar mnyre sht barometr q tregon shkalln e emancipimit t nj familjeje, t nj rejoni a t nj krahine t tr. N Kosov pagzimi i fmijve me emra shqip me t madhe ka filluar n vitet e shtatdhjeta. Kt sigurisht e ka br shkollimi dhe njerzit e kan kuptuar se m mire sht t pagzohet fmija me nj emr q i dihet domethnia, se sa t pagzohet me nj emr t huaj arab, hebraik ( si emri im Adem ), grek, gjerman etj.etj., q nuk u dihet fare kuptimi q ka ose edhe me disa emra q n fakt n gjuhn shqipe dalin shum qesharak. Sa pr ilustrim po marr nja dy-tre shembuj: Emri Nuri-e n gjuhn shqipe prkon me emrin Drit ( pr gjinin femrore) ose Driton, Dritro ( pr gjinin mashkullore), ndrsa emri Hashim ka kuptimin “ ai q prshesh bukn me lng mishi”. Bah!!. Ose, nse lidhet pr shtje fetare, shpesh bjm lajthitje n kt drejtim, ngaq nuk e dim prejardhjen dhe kuptimin e nj fjale t huaj. Kshtu, emri Edita, t cilin e gjejm dendur edhe tek myslimant sht emr i krishtr, me prejardhje gjermane q ka kuptimin “pasuri dhe luft”. Emri Agnez/ ~ a (Anjez, Agnes ) vjen nga fjala greke  q ka kuptimin: i shenjt, i virgjr: lat. Agnus – qengj, emr femre t krishter;Virgjin.

  Prandaj kur bjm pagzimin e fmijve duhet shum - shum t kemi kujdes, sepse at emr do ta bart tr jetn dhe mund t merret me mend nse fmijn e pagzojm me nj emr t tipit Hashim!! Ndoshta fmija do ta ndiej vetn t fyer n shoqri pr gjith jetn, natyrisht po qe i interesuar t dij domethnien e emrit q mbart dhe s’i mbetet tjetr vese t shkoj n zyrn e gjendjes civile pr ta br ndryshimin e emrit.

  N kt shkrim do t jap domethnien e disa emrave vetjak mysliman e t krishtr me prejardhje t huaj, duke menduar se ia vlen t botohet e t lexohet.

  Ndoshta n t ardhmen do t ket shkrime edhe m t thukta se ky, por shpesh her sht e rndsishme t fillohet dika e m von ekspertt e ktij lmi e bjn punn e tyre n mnyr t prkryer.

  T kontribuojm t gjith n kt drejtim. Pra, n postimet n vijim, bni prpjekje t sillni emra t huaj duke dhn domethnien e tyre.

  Ky shkrim nuk ka pr qllim ta fyej dik, as t’i imopnoj dikujt kt, por thjesht pr t ditur domethnien e emrave ton q ndoshta kurr nuk ka shkuar ndrmend ta pyesim veten: vall, ’ domethnie ka emri im!

  Mbase sht shtje personale se me far emri do ta pagzoni fmijn tuaj!

  Respekt pr ju,
  Adem Gashi, Danimark
  Mund te me ndihmosh me dicka?!
  Dua te gjej kuptimin e dikujt por spo mundem
  Esht shum e rendesishme
  Flm

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •