Close
Faqja 567 prej 568 FillimFillim ... 67467517557565566567568 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 11,321 deri 11,340 prej 11341
  1. #11321
    Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
    Ku mbet Krymi be s'po e shoh dicka hiq ksajde?
    Po meret me zbulime universale
    Revolution 1848

  2. #11322
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    OOO Eurostar nuk e din keta qe ne Mesjete Krishterimi ka qen vetem nje Fe jo Zyrtare, por ku e panen qe Romaket po e sundojn shum Evropen dhe kan shku deri ne Jerusalem atehere u be Fe Zyrtare. E per kete pastaj ja paten nis me u zgjeru Krishterimi pershkak se njerzit kan pas frike nga Vdekja, e Krishterimi u zgju si besim i Ri dhe ka dal Jezusi ka than ka edhe jete te pertejshme. Se njerzit s'kan pas shpres pse me jetu, kur s'e din se cka ka ndodh pas Vdekjes. Kurse Feja e Krishtere u be ne ate kohe dhe i ka bind shum popullata. Sa qe eshte bere Feja me e perhapne ne Bote. E per kete njezit e kan nje SHpres se per cka jetojn dhe mashtrohen se do te ken jete te Perjetshme. Se mos me pas qen Feja ose Zoti nuk kish pas efekt per njerzit e dobet. Se njerzit e dobet kan prit me shum se sa kjo bote se gjithmon njeri i dobet ka qen ne Roberi e ai pasi ka qen ne Roberi t'pakten e ka besu nje Zot qe ta kete nje Jete me te mire per tjetren. E kjo e ka shty qe te behen Fet. Kshtu ka ndodh edhe me Islamin, dhe kjo e ka bere nje Fe t'veten por me sundime e ka arrit qellimin e vet. Qysh pate than edhe Musolni me thenjen e vet: "Feja ėshtė krijuar nga njeriu pėr tė kontrolluar individėt mendjedobėt, sepse nė kohė mizorish dhe dėshpėrimi kėta e marrin fuqinė nė numėr." Thenje eshte shum e qarte. Per ate jan kriju Fet per te dobetit, e kurse Fridrih Nice pate than: I Forti jeton, krijon dhe gjithmon mbetet i fort. Kurse i Dobeti eshte i pushtuar nga i Forti. I Forti lufton per Pushtet, kurse i Dobeti lufton per Ekzistenc qe ta merr buken e gojes. Filozofat e fort e kan dit se cka ka mbrenda Fejes, per ate edhe Karl Marksi kurr se ka pranu Fejen ne Shtet gjithmon e ka kqyr si Jo te Vertet per ate gje edhe e ka kriju Komunizmin per me e shkaterru Fejen, e kjo ka ndodh ne shum vende, e ato vende besoj qe i dini edhe vet se ku jan . Po them edhe njeher I Forti Jeton, I dobeti Vdek. Shum Njerz kan dasht me shkaterru Fejen se kurr s'e kan pranu, por nje ashtu s'kan mujt me mposht Fejen se atehere shumica e njerziv kishin vdek s'kishin pas nevoj me jetu. Por Lufterat deri me tash e kan dhan nje shtyt qe Feja behen vetem me Luftra, dhe fuqi t'mdhaja. Por Evropa ja ka nis me u zgju me t'madhe se po e shohin qe Fet jan vetem Opium per me Hesht popullin, e nje ashtu masi ta hekin Fejen prej mendjes se vet ata behen te Fort per vetveten e vet dhe do e jetojn jeten se per cka jetohet. Por deri sa ka njerzi ne Toke Fet nuk heken nje ashtu as Lufterat.

    Me te mira Vllazen.

  3. #11323
    Eshte e vertet ajo qe thua , por problemi qendron qe brezat pasardhes e kan gjetur fene ne shtepit e tyre dhe ne gojdhena dhe ketyre brezave te sotem ju duket realitet.
    Nuk di cte them me shume , sepse i te njetit brez jemi edhe ne , por ngadal duhet te kuptojm realitetin dhe te behemi pjese e tije. Nese ka sjelle lajmetar Zoti dikur, le ti sjelli edhe tani, mos ta leri njerzimin pa fjalen e tije dhe ti demaskoje fete qe jan fallso , sepse cdo fe thote qe une jam feja e vertete, na jan bo fete si partit politike.
    Te pershendes
    Revolution 1848

  4. #11324
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Islami ka ekzistu qe prej njeriut te pare dhe do ekzistoje deri tek njeriu i fundit ne kete ekzistenc dhe nuk eshte fe qe rrjedh nga njeriu por nga Krijuesi i pa Fillim.

    Me nderime...

  5. #11325
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Qfar dobije ka aj prej njerzve dhe per qfar i ka krijuar njerzeit? a eshte nevojli per njerzit , qfar karakteri ka allahu?
    Allahu nuk i ngjanson askujt dhe askush nuk eshte i barabart me Te s.w.t.,ne jemi te gjithe krijesa kurse Ai s.w.t. eshte Krijues. Ne sikur te kishim mundur te bisedonim me femijen ne barkun e nenes,e ta pyesnim:"Qka eshte universi?"...ai do te na thoshte se universi eshte te gjitha keto erresira qe po me mbulojn(ne barkun e nenes),po kur i themi ne atij(femiut ne barkun e nenes) se kendej ne jeten tone ka Diell,Hene,planete,yje e ka edhe disa gjera me te cilat fluturon(aeroplanet,helikopteret)...Ai(femija) do na thoshte:"Po keto jane pallavra si mundet qe njeriu te fluturoje...si mundet te kete aso gjerash...qka eshte ai Diell...nuk ka Diell...nuk ka fluturuese(aeroplan...)...as nuk ka nje jete te atill si thoni ju...",keto do ishin fjalet e femiut. Sepse ai gjykon me ligjet e asaj botes ne te cilen jeton(ne barkun e nenes)...prandaj edhe ne mundohemi t'a gjykojm boten pas kesaj me ligjet e ksaj qe jemi por nuk ka mundesi...prandaj edhe shume njerz thone:"Muslimanet jane te krisur...s'ka bote tjeter....s'ka Zot...si ka mundesi te kete nje Fuqi te Atill...si ka mundesi te mos vdesim....",keto jane fjalet tona tamam sikur te femijes ne barkun e nenes sepse me ligje te kesaj bote nuk mund te gjykohet bota pas kesaj...e as me ligjet e botes se femijes ne barkun e nenes nuk mund te gjykohet kjo bote qe jemi ne te...madje me ligje te nje regjioni nuk mund te gjykohet regjioni tjeter. Ne e kemi provuar kalimin nga nje bote ne tjetren dhe kjo ESHTE ARGUMENT PER ATA QE KANE MENDJE TE SHENDOSH...

    ME NDERIME!

  6. #11326
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Marduk ti e pranon hipotezen se njeriu eshte krijuar nga Alienet??

    Me thuaj eshte krijuar si specie e veqant apo si vazhdimsi e "evolucionit Darvinian" , me fjale tjera a eshte kriju njeriu apo eshte shnderru prej nje gjallese tjeter ne kete qe njofim ne ??

  7. #11327
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2010
    Postime
    24
    Pershendetje te gjitheve ketu. Doja qe me shume te debatoja me "Marduk" pasi ai duket qe e njeh kulturen Sumeriane, kulturen me te vjeter ne bote.
    Une po e nis nga libri i pare i bibles ne kapitullin 6

    "1Kur njerėzit filluan tė shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindėn atyre vajza,2bijte e Perėndisė panė qė vajzat e njerėzve ishin tė bukura, dhe morėn pėr gra tė gjitha ato qė i zgjodhėn vetė.3Dhe Zoti tha: "Fryma im nuk do tė hahet gjithnjė me njeriun, sepse nė shthurjen e tij ai nuk ėshtė veēse mish; ditėt e tij do tė jenė, pra, njėqind e njėzet vjet".
    4Kishte gjigantė mbi tokė nė ato kohė, madje edhe mė vonė, kur bijtė e Perėndisė iu afruan bijave tė njerėzve dhe kėto u lindėn atyre fėmijė. Ata janė heronjtė qė jetuan nė kohėt e lashtėsisė, janė njerėzit e famshėm tė kėtyre kohėve.
    5Dhe tani Zoti pa qė ligėsia e njerėzve ishte e madhe mbi tokė dhe qė tėrė synimet e mendimeve tė zemrės sė tyre nuk ishin gjė tjetėr veēse e keqja nė ēdo kohė."

    Disa nga ato qe thua ti me larte ne shkrimet e tua jane shume te verteta. Gjithe zotat qe thua ti kane egzistuar, nuk jane pjelle e fantazise sic mundohen disa te thone. Po te shikosh me vemendje civilizimin Sumer ose edhe ate Egjiptian e kupton qe keto civilizime u krijuan nga mendje me inteligjente nga ajo e njerezve. Sumeret qe ne fillim te civilizimit te tyre kishin qytete te ndertuara me infrastrukture, shkrimin e tyre, shkencen pasi ishin njohes shume te mire te yjeve. Une nuk besoj qe njeriu eshte krijuar nga zotat e mesopotamise por besoj qe eshte krijuar nga Ai qe krijoi edhe zotat gjithashtu. Po te shikosh te referenca qe te bera me lart nga bibla tregohet per "bijte e Perendise (ose Atit qiellor)", te cilet duke banuar ne qiell prane Perendise pane bijat e njeriut ne toke dhe moren secili sa gra te donte per veten dhe nga kryqezimi i tyre lindi nje rrace qe quhet rraca e "Gjigandeve" ose e heronjve pasi ishin dhe njerez dhe perendi. Bijte e Perendise qe jepen ne bibel nuk jane gje tjeter pervecse zotat e Mesopotamise apo Egjiptit ose te shume kulturave te tjera antike. Ishin keta zota qe Sumerianeve u dhane kulturen, dijen, shkrimin, njohurite per yjet, e shume e shume te tjera. Gjithashtu ishin keta zota qe ngaterruan ADN-ne njerezore, duke krijuar nje hibrid. Nqse e ke lexuar epin e Gilgameshit qe thote qe Gilgameshi ishte 2/3 hyjnor dhe 1/3 njerezor. Ka shume referenca ne antikitet per njerezit gjysem perendi. Psh herkuli ne Greqi. Kurse bibla ka shume referenca te cilat arrijne deri ne kohen e mbretit te Israelit , Davidit. me poshte

    Numrat 13:33
    Pėrveē kėsaj aty pamė gjigantė (pasardhėsit e Anakut rrjedhin nga gjigantėt), pėrballė tė cilėve na dukej se ishim karkaleca, dhe kėshtu duhet t`u dukeshim atyre".
    Ka dhe referenca te tjera po nuk i kam tani, por bibla na tregon qe bijte e Iraelit te urdheruar nga Zoti i kane zhdukur te gjthe gjigandet dhe me duket se Davidi vrau te fundit Goliathin.

    Tani sa per zotat ne nje liber i cili nuk futet ne kanonin e librave biblik qe quhet "Libri i Enokut", jep detaje per zotat ose bijte e Perndise te cilet ne fillim u ulen ne Mesopotami ose ne token e Shinarit e cila ne bibel eshte toka myee e urrr. Ti ndoshta ja ke bere kete pyetje vetes qe ku jane keta zota ne epoken e sotme? Keta zota jane ne nje vend te burgosur sepse sipas librit te Enokut thyen komanden e Zotit dhe erdhen ne toke dhe ngaterruan rracen njerezore duke e cuar moralin e saj poshte e perposhte, duke mekatuar kundrejte Perendise, keshtu Perendia duke u bere kundershtar i tyre i burgosi ata per ti nxjerre perseri ne diten e gjqit te madh. Mgjse disa prej tyre i la te lire per te testuar boten tone.
    Juda 1:5-6

    5Dhe dua t`ju kujtoj, ndonėse tashmė i dini gjithė kėto, se Zoti, pasi e shpėtoi popullin e tij nga vendi i Egjiptit, pastaj i shkatėrroi ata qė nuk besuan.
    6Ai i ruajti me pranga tė pėrjetshme nė errėsirė pėr gjyqin e ditės sė madhe, edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn gjendjen e tyre tė parė, po e lanė banimin e tyre,

    Pra bibla thote qe keta qe jane shfaqur si zota ne Mesopotami dhe ne vende te tjera nuk jane gje tjeter vecse bijte e Shume te Lartit te cilet u rrebeluan kundra Tij dhe erdhen ne toke duke u munduar qe gjithsecili te mari sa me shume pushtet dhe adhurim nga njerezit e tokes. Pastaj ata nderthuren historine e tokes, gjasme krijuan njeriun, bene ate e bene kete, dmth si e si te largonin njeriun nga Jahveu, Perendia i gjithpushtetshem, keshtu qe besimi u kthye politeist. Mjafton te lexosh shkrimet Mesopotamase dhe e kupton qe morali i zotave le shume per te deshiruar.
    Lajmi i mire eshte qe Perendia duke u hequr te drejten e tyre (zotave) qe te kthehen ne gjendejn e pare, na e ka dhene mundesine ne njerezve qe te marrim vendin e tyre ne boten qe do te vije me restaurimin e universit. Ashtu sic shkruhet edhe ne Psalme edhe ashtu sic tha Jezus Krishti: "Une ju kam thene : Ju do te jeni perendi (zota) bijte e Shume te Lartit.". Mjafton te kemi Jezus Krishtin ne zemren tone dhe te zbatojme ligjin dhe profetet dhe shperblimi eshte per ne sepse edhe ne do te jemi si qielloret, madje do ti gjykojme ata (zotat).
    1 e korintaseve 6:3

    "A nuk e dini ju se ne do tė gjykojmė engjėj? Dhe aq mė tepėr mund tė gjykojmė gjėrat e kėsaj jete!"

  8. #11328
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Shkrim mjaft Interesante por une s'po e kuptoj qysh mundet me pas Zoti edhe Zotra tjer? Kur thuhet qe Zoti eshte vetem nje Zot nuk ka qysh me u than prap qe e ka kriju Zoti nje Zot tjeter te asaj kohe per me pas ne pushtet ate vend Mesapotanian ose Egjiptian. Sepse me kete Zoti po del ne kundershtim me ate qe thote qe Zoti eshte vetem nje dhe s'ka tjeter. Shkrimi mjaft i mir qenka, por une mendoj per ata Luftetar te asaj kohe, kan qen vetem Luftetar te mdhaj, si Goliathi qe u permend, ai ka qen nje fisi Fenikas dhe ka qen nder me i forti prej atyre qe e ka mbajt Fisin e vet, por kur ka ardh Davidi ate e ka mposht dhe ky ka dhan pastaj ligjet ne vendin Fenikas, aty tash ku eshte edhe vet shteti Izraelit.

    Kurse per Zotat Mesapotanian nuk i Mohoj por vetem jam ne pikepytje me ata Zotra te hershem kurse me i Mohu Absolutisht jo. Po une s'po muj me kuptu shum thelbin e kesaj shkrimi, ky shkrim per mu qenka shum Interesante. Une i kam lexu disa Libra rreth Sumeris sa qe me kan lan shum mbres qe ti lexoj ende ne vazhdim. Por ne qoftese atehere ka pas edhe gjysnjerz edhe gjysperendi une nuk po e kuptoj qysh mundet me qen nje njeri gjysmeperendi gjysmenjeri? Shpjegoma t'pakten kete. Zoti i Kuranit dhe i Bibles ka thane qe ne ju kemi kriju juve te gjithve te njejt per mem besu mu, por ne qoftese nuk eshte keshtu siq nuk eshte te ky tekst atehere s'koka si ne Bibel dhe Kuran, paska dicka qe paska harru Zoti me permend.

    Nje tekst me heret e kam postu tek nje tem qe eshte shum interesante qe te len ne mendim se vertet a kan Ekzistu Zotrat e lashtesis ne Mesapotani apo eshte vetem nje pjellim i njerzve te zgjuar sa qe kan lan gjurme edhe ne kohen tone. Kjo eshte cka po du me then, kurse ky shkrim eshte interesante per te tjeret...

    Te pershendes me te mira.

  9. #11329
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Marduk ti e pranon hipotezen se njeriu eshte krijuar nga Alienet??

    Me thuaj eshte krijuar si specie e veqant apo si vazhdimsi e "evolucionit Darvinian" , me fjale tjera a eshte kriju njeriu apo eshte shnderru prej nje gjallese tjeter ne kete qe njofim ne ??
    Se pari per Aliente nuk e humbi Besimin qe a ekzistojn apo nuk ekzistojn, per ata jam ne pikepytje. Por kur e mendoj gjith ky Univers qe eshte mendimet jan me te medhaja qe nuk jemi vetem, mendoj se duhet te kete Alien. Por prej atyne a jemi te krijum apo jo nuk jam i sigurt. Une ne keto tema kam fol vetem rreth Alienve a mundemi me pas ekzistenc a na kan kriju vertet ata. Une vetem kam fol rreth Alienve s'kam fol dicka rreth ekzistences se tyre dhe te tonve.

    Per Evolucionin eshte fakt qe ndodh. Jan disa lloj peshqi ndoshta pak eshte si Fantazi qe ta permendim por s'e di a ke pa najher peshqi qe Fluturojn? Jan shkak i Evolucionit. Kurse jan edhe disa peshqi tjer qe munden te ecin me minuta te shumt neper toke. E kjo e ben Evolucioni qe te ndodh. Evolucioni eshte gje e ngadalshme qe nuk shihet me sy, por pas nje kohe shum t'madhe shihet rezultati. Sikurse bari nuk rritet per njeher por duhen disa dit qe te rritet...e kjo e ben qe nuk shihet me sy, por pas disa javesh rritet besoj se kesh i kuptrum.

  10. #11330
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
    Se pari per Aliente nuk e humbi Besimin qe a ekzistojn apo nuk ekzistojn, per ata jam ne pikepytje. Por kur e mendoj gjith ky Univers qe eshte mendimet jan me te medhaja qe nuk jemi vetem, mendoj se duhet te kete Alien. Por prej atyne a jemi te krijum apo jo nuk jam i sigurt. Une ne keto tema kam fol vetem rreth Alienve a mundemi me pas ekzistenc a na kan kriju vertet ata. Une vetem kam fol rreth Alienve s'kam fol dicka rreth ekzistences se tyre dhe te tonve.

    Per Evolucionin eshte fakt qe ndodh. Jan disa lloj peshqi ndoshta pak eshte si Fantazi qe ta permendim por s'e di a ke pa najher peshqi qe Fluturojn? Jan shkak i Evolucionit. Kurse jan edhe disa peshqi tjer qe munden te ecin me minuta te shumt neper toke. E kjo e ben Evolucioni qe te ndodh. Evolucioni eshte gje e ngadalshme qe nuk shihet me sy, por pas nje kohe shum t'madhe shihet rezultati. Sikurse bari nuk rritet per njeher por duhen disa dit qe te rritet...e kjo e ben qe nuk shihet me sy, por pas disa javesh rritet besoj se kesh i kuptrum.
    Nuk me je pergjegj ne pyetje

    Te pyeta se si eshte kriju njeriu , sepse nese beson keto qe shkruan ateher i bie se ti beson qe njeriun nuk e ka kriju Zoti , por e kan kriju jashtetoksoret .

    Pyetja ka nese e kane kriju jashtetoksoret , a e krijuen si specie te re apo si vazhdim i specieve tokesore pra "evulucioni" ???

  11. #11331
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Ne krishterim keto pagezime nuk nevojiten, sepse pagezimi eshte shembull shpirteror kur ai person pranon Krishtin si Shpetimtarin e tij. Kur behej kjo ne fillim aty kah fillimi i ketij i mileniumit te pare nuk leshoheshin certifikata zyrtare se ky apo ai person po pagezohej. Jezusi nuk jepte certifikata kur pagezonte njerezit. Ky 'pagezim' (i femijeve) qe behet ne shtetet perendimore nuk ka kurrfare vlere nese personi ne fjale nuk beson kur te rritet, keshtu sikur u pagezua apo u c'pagezua, nuk ka kuptim asgje dhe as qe prek besimtaret e krishtere apo besimin krishter. Eshte liria e tyre te mos besojne, eshte liria e tyre ta shkatrrojne veten dhe shoqerine e tyre dhe te bejne cfare te deshirojne me jeten e tyre. Ndersa sa i perket talljes kjo le te mbetet ne ndergjegjen e atyre personave (nese e kane) te krishteret normal se ofendohen me keto tallje dhe i shohin keto si gjeste te uleta te injoranteve, por nuk bien ne provokime me kesi gjeste sepse dihet se kjo nuk behet per asgje me shume se sa per spektakel dhe ofendim per te krishteret. Zgjidhja me e mire eshte injorimi. Hajde tash le te besojne se majmunet i kane baballare e stergjysher dhe kjo eshte sigurisht ne te miren e tyre dhe shoqerise (me falni per ironine), gjithashtu eshte shume shkencore dhe shume e logjikshme. Pffffff

    Tung

  12. #11332
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
    Ne radh te pare formen e ateizmit nuk e ke shtruar si vertet konceptohet ateizmi por e ke shkruar sic te duket ty komode per te bere dy pyetje prej koti.
    Atesitat nuk besojn tek rastesit por tek argumentet tek fakti real.
    1)Nuk mund te ekzistoj nje sondazh i till sepse ateizmi eshte menyr perceptimi eshte llogjika e vene ne pune. Cdo njeri intelektin e ka te zhvilluar ne menyra te ndryshme kjo bene qe menyra e perceptimit krijon identitetin e personit.
    2)Te jesh ateist nuk eshte e domosdoshme ta deklarosh.
    Mire pra me thuaj ti kush eshte ai fetar qe ka dhene proven e sakt per ekzistencen e zotit?
    Perseris, proven, jo shkrime te thurura bukur me moral te paster. Feja eshte moraliste dhe si ateist qe jam e konsideroj dicka edukative dicka kulturore.
    Nuk perplas koken ne mur duke insistuar tek mendimi im, nuk dua ta besh edhe ti kete gje sepse te dyve do na dhembi koka.
    Ska prova per zotin, e si mund te sjellsh prova per nje ceshtje qe nuk ekziston
    Fakt real eshte kjo. Ne eksistojme, bota ekziston, jeta ekziston. Ekzistojne shume gjera tjera. Kur ka re te dendura nuk shpresojme qe ta shohim henen dhe yjet, por nese na pyet dikush a ekziston hena ne ate moment ne do te jepnim pergjigje pozitive-pohuese. S'ka prova as per ekzistencen e shpirtit, ne nuk shohim shpirtin, po cka d.m.th. kjo. Kjo nuk d.m.th. asgje.
    Nese jemi skeptike, agnostike, ateiste ne nuk besojme ne ekzistencen e shpirtit.
    Nese jemi besimtare ne besojme ne ekzistencen e shpirtit. Shumica e njerezve besojne ne ekzistencen e shpirtit. Nese do te prisnim qe ta shohim Zotin qe te besojme ne ekzistencen e Tij, kjo kurre nuk do te ndodhe, sepse Zoti eshte qenie shpirterore e jo qenie fizike.

    A eshte racionale te besojme ne eksistencen e engjujve, apo eshte jo racionale?! Besimtaret thone se kjo eshte racionale, ateistet thone se eshte jo racionale te besojme ne ekzistencen e tyre. Shume ateiste nuk besojne se ka eksizstuar Jezusi i Ungjillit, por a d.m.th. kjo se 'ai' nuk ka ekzistuar. Nese themi se duhet qe te shohim dicka qe te besojme atehere nuk duhet te besojme se ka ekzistu edhe Skenderbeu sepse ne nuk e kemi pare. Ma tregoni nje shembull ne histori ku shume njerez kane shpik nje person dhe kane thene se ai person ka ekzistu.

    Argumentat i ka secila pale, besimtaret thone se pa besimin ne Zot asgje s'ka kuptim, ateistet thone se kuptimin e gjejme tek vetja jone, tek shkenca.

    As shiu nuk ekziston, eshte vetem uje qe vjen nga qielli pas fenomeneve gjeo-fizike... Ne nuk duhet te besojme se ekziston shiu.

    A te ka thene ndonjehere ndonje i krishter se 'ne po e shohim Zotin, si s'po mundeni ju ateistet qe ta shihni'?!

    Keshtu sic them une eshte dhe pike

    Tung

  13. #11333
    Mesia, nese ti ju beson gjerave me hamendje dhe pa fakte, ky nuk eshte problemi yne, por nese don ti besojsh dickaje dhe don ti bejsh te tjeret qe te besojn ate qe ti thua , duhet ti argumentodh me fakte dhe jo te thuash jo nuk shihet shpirti jo nuk shihet Zoti. Atehere me dy fjale po te pyes: Pse Zoti nuk shfaqet ose pse nuk dergon tjeter profet, duke pare qe njerzit kan dal nga rruga e Zotit. Te lutem mos shkruaj romane, vetem pak dhe sakt
    Te pershendes
    Revolution 1848

  14. #11334
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Une mbeshtetna tek Evolucioni me se shumti. Kurse per Alienet jam vetem si ne pikepytje.

    Edhe ma interesante ish, a thu Alienet a kan Zot? A besojn me ndonje Zot, qysh e mendojn jeten. Qekjo edhe ma interesante eshte se cka mendojn ata, por kete gje nuk besoj se do e kuptojm ndonjher .

  15. #11335
    i/e regjistruar Maska e belive-god
    Anėtarėsuar
    21-09-2009
    Vendndodhja
    All Over the World
    Postime
    79
    Hahahhahahha
    Cpagezime nuk e njeh ligjesisht asnje komunitet, sepse njeriu nje here pagezohet edhe mbet per krejt jeten i pagezuar,
    a kto jan dokrra te ateisteve sepse e dine se Zoti egziston por frikohen per me e pranu se mbaron shkenca e logjikshme eshte kjo sepse krejt merita i mbet zotit e jo njeriut.
    Euro star kur e ku e paske ndi fjalen ateist te paska pelqy shum sa qe frymen edhe dijen kuka ta hup.

  16. #11336
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ne krishterim keto pagezime nuk nevojiten, sepse pagezimi eshte shembull shpirteror kur ai person pranon Krishtin si Shpetimtarin e tij. Kur behej kjo ne fillim aty kah fillimi i ketij i mileniumit te pare nuk leshoheshin certifikata zyrtare se ky apo ai person po pagezohej. Jezusi nuk jepte certifikata kur pagezonte njerezit. Ky 'pagezim' (i femijeve) qe behet ne shtetet perendimore nuk ka kurrfare vlere nese personi ne fjale nuk beson kur te rritet, Pffffff


    Po pse shkrun marrina, se pagezimi i foshnjeve nuk paska vlere? Sipas logjikes sate, i bie qe nje foshnje, qe eshte i semure dhe ka nevoje per nderhyrje kirurgjikale te menjehershme, duhet prite derisa te mbushi moshen madhore, qe te vendosi vete nese do, dhe vetem atehere mund te behet operacion, ndryshe, po iu be operacion, sipas logjikes sate, ky nuk ka vlere!!!!!

    Sa per certifikatat, ato jane domosdoshmeri organizimi dhe jo shpetimi.
    Po pse se pyet veten, duke perdore me ndershmeri te njejtin meter kritik, po Jezusi a mos shperndante kopje te Dhiates se Re atyre qe e pranonin dhe besonin ne Te?




    Logjika jote Mesia$ever (sic eshte e evangjelikeve ne pergjithesi) eshte me ofenduese dhe e rrezikshme per krishterimin se sa perpjekja e ateisteve per cpagezim!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 28-07-2010 mė 05:56

  17. #11337
    Citim Postuar mė parė nga belive-god Lexo Postimin
    Hahahhahahha
    Cpagezime nuk e njeh ligjesisht asnje komunitet, sepse njeriu nje here pagezohet edhe mbet per krejt jeten i pagezuar,
    Dmth, keto ateistat qe jan cpagezuar , ja paskan futur kot eee I mbanka Jezusi me zor te pagezuar me uje cezmje
    a kto jan dokrra te ateisteve sepse e dine se Zoti egziston
    E din more , si nuk e dine qe Zoti ekziston, ja ti psh na e shtove edhe me shume vendosmerine
    por frikohen per me e pranu se mbaron shkenca e logjikshme eshte kjo sepse krejt merita i mbet zotit e jo njeriut.
    Per cfar i ngel merita Zotit dhe jo njeriut, kush ta prodhoj ate PC qe po shkruan budallalleqe ti, Jezusi apo njeriu ?
    Euro star kur e ku e paske ndi fjalen ateist te paska pelqy shum sa qe frymen edhe dijen kuka ta hup.
    Me sa di une , njerezit qe jan te humbur , jan fetaret , qofte nga ana mendore dhe nga ana ekonomike, kjo tregon se jane te paafte ti bejn ball jetes dhe i varin shpresat ne nje jete me te mire " NE ENDRRAT E TYRE"
    Revolution 1848

  18. #11338
    Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
    Une mbeshtetna tek Evolucioni me se shumti. Kurse per Alienet jam vetem si ne pikepytje.

    Edhe ma interesante ish, a thu Alienet a kan Zot? A besojn me ndonje Zot, qysh e mendojn jeten. Qekjo edhe ma interesante eshte se cka mendojn ata, por kete gje nuk besoj se do e kuptojm ndonjher .
    Hehe Marduk, Zot kan patjeter, po a kan kisha dhe xhamija , kryqe dhe perce, a ka kamikaze , prifteri homopedofile, profete qe kan 13 gra nder to 6vjecare, etj kete thuaj ti
    Revolution 1848

  19. #11339
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-07-2010
    Postime
    360
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Hehe Marduk, Zot kan patjeter, po a kan kisha dhe xhamija , kryqe dhe perce, a ka kamikaze , prifteri homopedofile, profete qe kan 13 gra nder to 6vjecare, etj kete thuaj ti
    dhe psikopata te semure si eurostari 1 kete do te dije heheheheh

    ani thuaje mos u turpero se kenaqet kur i thua nje gje te tille eurostarit une shpesh i them pederast ai kenaqet dhe nuk pergjigjet dhe kur nuk pergjigjet kjo dtth se pajtohet me kete qe them une

  20. #11340
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-07-2010
    Postime
    19
    ------------------
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 04-09-2010 mė 06:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •