Close
Faqja 2 prej 568 FillimFillim 12341252102502 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 11341
  1. #21
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    BAOBABI,

    E cka kerkon ti ne kete bote?
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407

    Une e kam gjetur ate qe kerkoja

    Une e kam gjetur ate qe kerkoja dhe tani po e shfrytezoj qe ta perdor per vete dhe per njerezit e mi.

    Cdo njeri ia percakton vete vetes se cfare kerkon ai nga kjo jete.

    Psh, dikush do te behet marinar, dikush traktorist, dikush artist, dikush skafist, dikush martir, etj etj.

    Edhe une si shume te tjere kisha ca objektiva qe tashme i kam realizuar.

    Tani me ngelet qe t'i ruaj ato qe kam arritur dhe tu jap njerezve te mij.

  3. #23
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. mos ki frik se cfare kerkon ti eshte raliteti e vertata. lutu sa te duash po kush do te degjoje
    nga ai qe pret ti pergjigje ka filluar te te hap e te shfletoje biblen te gjej ndoje citat apo shpreje e then tek bibla, mos u merzit se do ta gjej se shpjeti....
    po ti o dreq cke qe i ngacemon keta te shkerte keta qyqare....
    leri rahat
    ia kalofsh mire kudo qe te jesh e sukeses ne cdo fush te jetes.
    me shume respekt
    eda

  4. #24
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    dua te te tregoj nje histori:
    njehere prifti vajti tek ai qe i binte kembanes edhe e pyeti pse nuk i re kembanes sot, ai u pergjigj: jane 61 arsyet, edhe filoj ti numeroj: 1 nuk ka kembane, 2 nuk kishtekush te me ndihmonte...
    prifti i tha mjaft me kaq me mjafton e para arsye. kur nuk kishte kembane jane kote arsyet e tjera sepse basa eshte kembana.

    ti do te me thuash se ēhyne me ty kjo. ta shpiegoj tregimin e kesaj kembane. ti thua "une kur te vdes dua te vdes teresisht, trup e shpirt.. "
    te filloj edhe te te shpiegoj gjerat eshte e kote kur ti nuk njehe edhe nuk di Perendine eshte e kote sa lodhem edhe sa ēirrem, do te beje vetem nje vrime ne uje sepse ty te mungon baza!!!

    te keshilloj qe te kerkosh vetem me nje lutje te vogel Perendine"Perendi n.q.s.ekziston dua te te njohe". gjerat me pas i bene Perendia ne jeten tende edhe te jep shume kuptime per pyetjet qe ke!!!

    Zoti te hapte syte!!!edhe te bekofte!!!
    me respekt edhe dashuri nga "i krishteri"
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    per jeans-boy

    me mire lutu si te tjeret dhe te lutem mos mendo me koken tende se do te keshe problem.ne jemi krijuar bile pa u pyetur dhe ajo as qe qendron ne vulletin tone.dhe ne do bejme si na thote ai duke mos menduar fare mese ai e ka mire sepse ai gjithe mire a ka
    mendoj prandaj jam egoist

  6. #26
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Lightbulb Ca mendime rreth "zotit"...

    Pershendetje. keto jan ca mendime nga njerz te medhenje per zotin e per fen. cfare mendii do te keni per keto te thena e opinone? a mund te jepini mendimin tuaj?

    1***Feja katolike eshte nje metode per te siguruar qiellin me ane te te lypurit. Por meqe eshte shume e veshtire per t`ia arritur, prifterinjte sherbejne si kodoshe. --- Schopenhauer

    2****I krishteri, me zemer te gurte, e ka shtyre urrejtjen ndaj dashurise deri ne kufijt e dashurise ndaj urrejtjes: ferri, ky vend i pameshirshem, eshte Institucioni i pare i krishtere.


    3******I ngaterrojme gjithnje gjygjetaret me drejtesine dhe prifterinjte me Zotin. Keshtu mesohen njerezit per te mos pasur besim as ne drejtesi e as ne Zot.

    4*****Kudo ku ka nje perzierje te fese edhe barbarise, gjithnje eshte feja ajo qe triumfon;por kudo ku ka nje perzierje te barbarise edhe filozofise, eshte barbaria qe fiton.

    5***Thone qe Perendia e krijoi njeriun simbas vetes se vet. Ai na ka dhene me kete, nje ide te zbehte mbi sharmet e tij. Sa here qe takoj N..., qe ka nje bark te kercyer,kembe te shkurtra e nje koke me maje, kam deshire ti them: "A s`ke turp te perfaqesosh perendine ne kete menyre?"


    6*****Feja e Jesu Krishtit, e perhapur nga injorante, krijoi te krishteret e pare. E njejta fe, e predikuar nga dijetare e nga doktore sot krijon vetem mosbesimtare.


    7******Zoti e krijoi boten, por djalli eshte ai qe e ben ate te jetoje.


    8*****Kujdesi eshte frika qe ecen ne maje te gishtave.
    Edhe Zoti ka ferrin e vet. Ai eshte dashuria e tij per njerezit.


    9****** krishteri eshte nje pagan i keq, i konvertuar nga nje cifut i keq.

    10****Po qe se perendia na ka bere simbas vetes se vet, ne ia kemi shperblyer tamam.(kjo eshte me e bukura per mendimin tim)


    11*****I ngaterrojme gjithnje gjygjetaret me drejtesine dhe prifterinjte me Zotin. Keshtu mesohen njerezit per te mos pasur besim as ne drejtesi e as ne Zot.

    Pra keto jan ca te thena nga njerz te medhenj fillozofa, shkencare, politikan.
    cfare mendimi keni e opinoni per keto the thena.
    me shume respekt
    eda

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407

    Go, and from now on do not sin any more

    Jesus Christ

    Shko, dhe ketej e tutje mos mekato me

    Jezu Krisht

  8. #28
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. kush mos te mekatoj me keta qe kan then keto te gjithe kan vdekur.... mase kan shkuar ne ferr se kan then gjera te tilla ku i dihet....
    me respekt
    edi

  9. #29
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje ja edhe nja ca shpreje tjetera:
    ******Nuk eshte dashuria ndaj njerezimit, por pafuqia e dashurise se tyre ajo qe i pengon te krishteret e sotem te na vene ne turren e druve.

    --- Nietzsche

    Sherbetoret perfundojne se ngjari padronit te tyre. Te gjithe "minj e kishes" marrin ,me kalimin e kohes, fytyren e priftit.

    --- de Chazal

    Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.

    --- Populli
    Pse ti lere gjera mangut ku eshte drejtesia e miresia e dashuria??????

    Perendia eshte shume i mrekullueshem per te menduar per gje tjeter vec vetes se vet.--- Aristote

    Hiqini friken e ferrit nje te krishteri dhe ju i keni hequr besimin e tij.

    --- Diderot


    Une tallem me djallin sepse eshte ai qe i merr shpirtrat por s`eshte ai qe i mallkon.

    --- Sartre
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 10-07-2002 mė 00:27

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Danieli
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    134

    Pershendetje!

    Klodi, atehere le ti japim pergjigje shkrimit tend.

    Ky shkrim eshte shkruar nga Sam Shamoun dhe gjendet tek answering-islam.org, shkaku pse eshte shkruar ky shkrim eshte se shume stdujues musliman, si Xhemal Badawi, Hingora etj e kane konsideruar kete si nje argument te Kuranit, mesa duket kjo nuk i pelqen Samit...

    Ajetet jane keshtu:

    Elif, Lamė, Mimė.
    Bizantinėt u mundėn,
    nė tokėn mė afėr (ose me te ulet), po pas disfatės sė tyre, ata do tė ngadhėnjejnė,
    brenda pak viteve (bidhun). Ēėshtja ėshtė vendim i All-llahut, fillim e mbarim (pėr disfatė dhe pėr fitore). E atė ditė (kur do tė fitojnė bizantinėt) besimtarėt do tė gėzohen,
    pėr ndihmėn e All-llahut. Ai ndihmon atė qė do dhe Ai ėshtė i gjithėfuqishėm, mėshirues.
    Premtimi i All-llahut ėshtė (ky), All-llahu nuk e thyen premtimin e Vet, por shumica e njerėzve nuk po dinė.
    (Rruma 1-6)

    Ateher shkaku sipas shume haditheve dhe komenteve qe i kane bere kesaj sijetaret musliman, eshte shkaku se ne nje betej qe u be midis Perseve dhe Bizanteve, Perset fituan, meqenese Perset ishin idhujtare dhe Romaket kristian, muslimanet mbanin anen e kristianeve, ne ate koh per shkak te humbjes se Romakeve muslimanet u zemeruan, kurse idhujtaret e gezuan, prandaj Allahu zbriti keto versete per tu thene muslimaneve se shume shpejte Romaket do te fitojne, dhe fjala shume shpejte "bidhun" ka disa kuptime:

    a)- 3 deri ne 9 vjete

    b)-3 deri ne 12 vjete

    c)-3 deri ne 7 vjete

    Kjo sipas thenjeve te dijetareve te ndryshem.

    Githashtu per tu cuditur eshte fakti se Allahu thote se ata u munden ne "token me te afer", fjala arabe "afer" ka dy kuptime:

    1-Toka me e afre

    2-Vendi me i ulet i tokes

    Pra ne nje ajte kemi tre argumente, e para se ku e dinte Muhamedi se beteja u zhvillua ne vendin e Detit te vdekut, dhe e dyta se eshte pikerishte ky vend vendi me i ulet ne planetin tone, po te shikoni nje hart do te vereni se nje shigjete, e cila tregon se eshte vendi me i ulet...


    Vendi ku u zhvillua beteja, dhe u munden Romaket, ky eshte vendi me i ulet ne Toke...

    Sko tek:

    http://www.hyahya.org/miracles_of_the_quran_p2_02.php

    Pra pergjigjja e pare eshte se gjala 'bidhun" ka si kuptim edhe 3 dri ne 12 vjete, pra asnje problem...
    Tjetar eshte se jane bere disa ngatressa nga kristianet ne datimin e kesaj, eshte nje shkrim teper i gjat qe i jepe pergjigje kesaj ceshtje, per me teper shkoni ne faqen e meposhteme:

    http://www.usc.edu/dept/MSA/quran/maududi/mau30.html

    Ose tek:

    http://www.answering-christianity.co...prophecies.htm

    Ku ndodhet nje shkrim nga Abdula Halem.

    Sa per uptimin e ndryshem qe mere fjala arabe po ti ndryshoshe disa zanore, eshte se ne fakt ka shume ajete qe po tu ndryshoshe zanoret marin kuptim tjeter, porse ceshtja eshte dicka e tille nuk ka ndodhur, Kuranin sic e dime e kane ditur shume sahab permendesh, dhe eshte e pamundur qe ne te mos na vij ndonje argument qe kjo te jete ndryshuar, sa per dijeni kurrsesi nuk lejohej qe dicka te ndryshohej nga Kurani, per me teper qe idhujtaret kete prisnin qe me njehre te sulmonin dhe te thoshin se je tiai qe po i falsifikon gjerat...

    Pastaj po te veresh mire ajtet eshte se Allahi thote se ata u munden, pors se shpejti do te fitojne, dihet shume mire se kur u zbriten keto ajate muslimanet u qetsuan dhe prisnin qe te ndodhete kjo gje, pra pse te qetsoheshin kur kuptimi i saj te ishte i ndryshem?

    Nuk eshte mire qe tja futesh kote, nuk te theme ty, porse atij mashtruesit nga i ke mare edhe ti, si i bene atij goja qe te thote se mund te jete e ndryshuar?

    A do ta besoje ti po te thoja une se Mateu, Luka, Marku dhe Gjoni, kane mashtruar per ato cfar thonin?

    Ti me njeher do te reagoje, se nuk eshte e mundur, kur nuk eshte e mundur per kater perona, cfar mund te themi per qindra sahab?

    Per me tepe mbi kete mrekulli, shko tek:

    www.hyahya.org

    Ketu mund ti shohesh argumentat ne videjo...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Danieli : 13-07-2002 mė 11:22
    Apo jo?

  11. #31
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Jusuf Aliu, anuk eshte nje shkollar musliman, dhe autori thote se Bi'dhun, sipas Aliut dmth 3-9 vjet!

    Ti thua se eshte 3-12 vjet jep reference dhe pse thote Aliu tjeter gje? Une Kuronin e kam lexu' prej Jusuf Aliut per here te pare dhe te disata here ne Anglisht dhe e di mire reputacionin e tij nder muslimane!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Danieli
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    134

    Pershendetje!

    Klodi, une nuk e mohova aspak thenjet e A. Jusuf Aliut, porse shtova qe kjo fjale sipas disa dijetareve te tjere ka kuptim 3 deri 12 vjete, ka edhe nje kuptim porse jo shume i besueshem, pra 3 deri 7 vjete...

    Jusuf Aliu ska dyshim se eshte i respektuar ne mesin e mujslimaneve, dhe thenje e tij eshte me baze, ashtu sic eshte edhe e atyre te tjereve qe thone se eshte 3 deri 12 vjete...

    Sa per dijeni shkrimi i Sam Shamoun bazohet ne disa mendime te disa dijetareve te tjera te cilet thone se lufta u zhvillua 10-11 vjet pas zbritjes se ajetit, pra edhe kjo eshte nje mendim i muslimaneve, sic eshte edhe fjala "bidhun"...


    Po tani cfar do sjellesh?

    Hyrjen e muslimaneve ne Mekke?

    Sille po te deshiroshe, edhe per ate do te keshe pergjigje...
    Apo jo?

  13. #33
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Pershendetje..

    Daniel, dmth kjo qe ne jemi te pasigurte per kuptimin e pasazhit?

    A mund te sjellesh referenca te atyre dijetareveqe thone se ka kuptimin e 3-12 viteve? Pse ky dallim ne kuptim?

    Po per hyrjen ne Meke, c'do te thuash?

    A se harova: Ke lene pa pergjigje artikullin mbi dy manuskriptet e kuranit, qe premtove se pas provimesh do tu pergjigjeshe!

    Shnet!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 15-07-2002 mė 05:56

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Danieli
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    134

    Pershendetje!

    Ore une nuk thashe se ka pasiguri, porse ne fakte ajo fjale permendet edhe per perjudhen 3 deri 12 vjete, pra arabet e perdorin edhe ne kete kuptime, porse ne komentet e tyre disa dijetar thone se ka kuptimin 3-9 vjete, disa te tjere 3-12 vjete, pra ky eshte i vetmi ndryshim...

    Sa per kohen kur ndodhi ngjarja, qe ju e nxirni 10-11 vjet pas ajetit, une do te thoja se kete gje e kane thene pikerishte muslimanet, dhe eshte nje mendim i tyre, porse dhet te dishe se edhe shume te tjere thone se nuk ka ndodhur ne ete kohe, porse para 9 vjeteve...

    Pstaj aty behet fjal per "fitore", cfar kupton ti me "fitore"?

    Sa zgjati lufta?

    Ti thua se Bizantet u munden ne vitin 614 ose 615...

    Dhe Bizantet e filluan luften kunder perseve ne vitin 622, dhe mbaroj ne 625..

    Pra nga humbja e luftes deri ne fitim ka 7 ose 8 vjete (622 - 614 ose 615 = 7 ose 8 )

    Pra perderisa lufta filloj pas 7 vjetes ne jemi brenda fjales "bidhun", pra ketu Kurani e ka pasur fjalen kur Bizantet do te sulmoj dhe fitojne...

    E di ti kur mbarij Lufta e dytre Botrore?

    A e di ti se dhe mbas "mbarimit" te luftes se Dyte Botrore lufta zgjati akoma, pra edhe pse Aleatet kishin FITUAR akoma luftohej, akoma ksihte prpbleme, ne mos gabohem kjo zgjati gati 1 vite...

    Pra edhe pse lufta akoma vazhdonte tashme Aletate kishin firuar, dhe ne kur flasim per fitore flasim athere kur u kuptu se fitorja do te vinte, dhe jo kur do te mbaronte lufta...

    Shembull tjeter, kur Komunizmi FITOI akaoma disa vite pas tij behej luft me Diversantet, pra edhe pse kishte Fituar luft behej akoma, tani si eshte e drejt, qe te themi se Komunizmi fitoi psh ne vitet 60 kur u vran te gjith diversantet, apo ne 1945 kur mbaroj Lufta...?

    Keshtu eshe edhe shembulli me ju, ju vendosni daten 625, pra kur lufta ksihte mbaruar plotesisht, kurse Kurani nuk bene fjal per kete, porse per kohen kur ata do te fitonin, dhe kjo u mundesua brenda 9 viteve...

    Ketu problemi mer fund qe me perjudhen 9 vjecare...

    Sa per 12 vitet, une te theme te drejten per momentin nuk kame ndonje emer dijetari, ashtu sic nuk kame edhe per 9 vjecaren pervec J. Aliut dhe dikujt tjeter, porse per kete gje jame i sigurte...

    Per hyrjen ne Mekke ja po ta leme ty, nese deshirone sille perkethimin, bashke me pergjigjen e saj do te shtoj edhe disa profeci te tjera te Kuranit...

    Per pergjigjen e manukripteve se shpejti inshalla, ceshtja eshte qe ti gjeje te gjitha argumentet qe ta vertetoj se ato kopje jane me te vertet te Uthmanit, edhe pse ti nuk e ke idene fare se pse muslimanet pretendojne qe ato jane te atij...

    Meqe me kerkove pergjigje, athere nese ke mundesi edhe une te kame bere disa pyetje tek tema qe ti hape "Embriologjia ne Kuran...", aty te kame bere disa pyetje, nese ke mundesi mu pergjigj...
    Apo jo?

  15. #35
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Daniel..akrobacira he..! Ata do te ngadhenjejne brenda disa viteve(bidhun) [614 A.D u munden, dhe rifilluan kundrasulmin me 622 A.D =8-vjet diference] Ngadhenjejne do te thote fitore dhe jo fillim sulmi. Fitorja u arrit me me 625 A.D dmth 11-vjet me vone!

    shembulli qe sjell me lufetn e dyte boterore mund te shihet ndryshe: GJermonet su munden me 39'-n kur filluan luften, por me 45-sen, etj!

    Nejse qe te mos e zgjasim shume, secili ka te drejte ti beje vete konkluzionet, qe keshtu e leme kete pike: Cfare mund te me thuash per hyrjen ne Meke!

    Une e kam ndjek artikullin per embrionin, paksa i gjate, megjithate pyetjet qe ngre do te marr kohe qe ti pergjigjem!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Danieli
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    134
    Klodi, e para e punes qe lufta mbaroi ne 625 eshte vetem nje mendim i pak dijetareve, shumica e tyre pranojne se ka mbaruar me para, ceshtja eshte se Kurani flet per fitore dhe jo per mbarim lufte, se kur e fituan ata luften ti nuk mund te thuash se kur ajo mbaroi plotesishete, pasi dihet mjaft mire qe edhe pse dikush akoma lufton ai e ka fituar tashme luften...

    Nejse e leme kete pike, sa per hyrjen ne Mekke une te thashe ty pasi prisja qe ti ta sillje nje shkrim te till, pasi kjo vjen direkt pas asaj qe ne folem, pra thjesht e permenda qe nese doje mund ta sjllesh, nese nuk deshiron s'ka problem...
    Apo jo?

  17. #37
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Njeriu interesohet aq pak per tjetrin sa qe edhe kristianizmi rekomandon ta besh te miren per dashuri te zotit.

    --- Cesare Pavese

    Gjeja me e mire ne fete e ndryshme, jane heretiket e tyre.

    --- Hebbel
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 21-07-2002 mė 00:01

  18. #38
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Eda, paragrafi i trete eshte shume i sakte sepse nje prift pas meshes eshte sjelle shume keq me mua, me ka kercenuar dhe nuk i lejohet absolutisht. Prifti duhet te kete durim maximal saqe edhe kur eshte ne kulmin e etjes dhe eshte duke pire uje, nese dikush e therret, duhet te shkeputet nga gota. Qe atehere me hoqi deshiren per te vajtur ne kishe. Prifti eshte njeri dhe si i tille nuk mund te shihet si Zot. Ai thjesht predikon. Zotin e besoj me menyren time.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    e lexove nje shkrimper fjalen Heretik ashtu jane quajtu te "pafete" ne mesjete dhe ne gjuhen latine bukfalsht do te thoshte "njeri qe mendon me koke te vet"
    mendoj prandaj jam egoist

  20. #40
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    edes

    o eda dua te dije: ti kur vete ne banje(mender muhabeti) vete me mendjen e tjetrit apo tenden???tha nje here njeri, po te te njohe une ty personalisht edhe sikur te kesh 1001 armiq une do te te besoja ty edhe jo atyre. te njohesh personalisht Perendine eshte gjeja me e bukur.

    po te tregoje nje gje per te gjithe ata qe kane mohuar Perendine: ka mijra vjet me radhe qe njerezit dalin thene mendimet e tyre por me pas(kaput)vdesin. po te ishte se Perendia nuk ekzistonte edhe ishte vetem nje ide e njerezimit nuk do te rronte shume kjo ideollogji.

    eda ato qe ti ke thene une te kam dhene disa pergjigje ne fillim fare kur jam futur ne forum, nuk e di se i mban mende keto!!!

    me fal per shprehjen e meparshme por te lutem mos fol me mendimet e njerezve kur nuk e ke shijuar ose provuar vete. nese nuk e ke provuar vete atehere rri urte edhe meso se si mund te provoshe. Zoti te dhente njohurine e vet!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •