Babai i tij pėr ēdo mbrėmje i tregonte ndonjė histori tė bukur nga hadithet e Profetit Muhamed sal-lallahu alejhi ue selem.


Dielli filloi tė perėndojė, nė horizont filluan tė shfaqeshin shirita tė zinj, tė cilėt tregonin se nata tanimė kishte ardhur dhe po i hapte rrugėn hėnės dhe yjeve. Nė kėtė moment Ibrahimi po bėhej gati pėr uljen e mbrėmjes me babanė. Babai i tij pėr ēdo mbrėmje i tregonte ndonjė histori tė bukur nga hadithet e Profetit Muhamed sal-lallahu alejhi ue selem.

Ibrahimi: Fatime ku je?

Fatimja: Jam kėtu tani sapo mbarova sė faluri namazin.

Ibrahimi: Unė sot jam shumė i lumtur.

Fatimja: Pėrse vėlla?

Ibrahimi: Sot dy djem po ziheshin nė shkollė me njėri-tjetrin dhe pėr pak sa nuk u rrahėn, porse unė ndėrhyra dhe i pengova qė tė rriheshin dhe kėshtu qė i kam ndaluar ata nga njė e keqe.

Fatimja: Por vėlla a nuk e di ti, se urdhėrimi pėr mirė dhe ndalimi nga e keqja ka disa kushte?

Ibrahimi: Vėrtet! Po cilat janė kėto kushte?

Fatimja: Duhet patjetėr qė tė kesh dije nė lidhje me atė qė urdhėron apo ndalon, si fjala vjen tė kesh dijeni rreth tė lejuarės dhe tė ndaluarės.

Ibrahimi: Po kushti i dytė?

Fatimja: Tė jesh i bindur se do tė ndikosh tek tė tjerėt, pėrndryshe nėse e ke tė qartė se ndalimi nga njė e keqe tė ēon nė njė tė keqe mė tė madhe, atėherė duhet tė gjesh njė kohė, apo mėnyrė tjetėr pėr ndalimin nga kjo e keqe.

Ibrahimi: Po kushti i tretė?

Fatimja: Tė mos bėhet njė gjė e tillė shkak pėr dėmtimin tėnd, si tė vihesh nė rrezik pėr jetėn dhe e katėrta: tė jetė nė mėnyrė tė studiuar.

Ibrahimi: Shkėlqyeshėm, po ku i ke mėsuar ti tė gjitha kėto.

Fatimja: Unė studioj dhe lexoj shumė.
- Kur ja papritur hyri babai dhe ua ndėrpreu bisedėn atyre.

Babai: Selamu alejkum, vogėlushėt e mi.

Fėmijėt: ue alejkum selam babi.

Babai: Pėr ēfarė po bisedonit?

Ibrahimi: Po bisedonim rreth thirrjes pėr tė mirė dhe ndalimit nga e keqja dhe Fatimja po mė tregonte kushtet e kėsaj vepre tė madhe.

Babai: Shumė mirė. Si mendoni sikur t’ju tregoja historinė e shokėve tė anijes, histori kjo tė cilėn e ka marrė Profeti sal-lallahu alejhi ue selem shembull pėr muslimanėt. “Pėrpara disa kohėsh kanė qenė njė grup njerėzish, tė cilėt hipėn nė njė anije tė madhe, e cila ishte e ndarė nė dy pjesė: pjesa e poshtme dhe pjesa e sipėrme. Njerėzit u ndanė nė dy grupe, njė grup qėndroi nė hambarin e anijes, ndėrsa tjetri nė bordin e saj. Ata qė ishin nė hambarin e anijes, sa herė qė kishin nevojė pėr ujė ngjiteshin nė bordin e saj lart pėr tė marrė nga uji i detit, kėshtu lanin me tė enėt e tyre dhe kryenin ēdo nevojė tė tyren.

Njėri prej tyre: Ejani tė ngjitemi e tė mbushim ujė.

Tjetri: Ngjitu ti, sepse unė jam lodhur duke u ngjitur e zbritur.

Dikush: Ne kėshtu po i shqetėsojmė shumė ata qė janė nė bord sipėr, njė e dy dhe ngjitemi pėr tė mbushur ujė.

Njėri prej tyre: Nuk duhet t’i bezdisim dhe t’i shqetėsojmė ata qė janė sipėr.

Tjetri: Duhet tė gjejmė njė mėnyrė tjetėr me tė cilėn nuk do t’i shqetėsojmė mė shokėt qė janė sipėr.

Njėri prej tyre: Kam njė mendim, si thoni nėse bėjnė njė brimė nė fundin e anijes, kėshtu qė sa herė do tė na duhet ujė, nuk do tė kemi mė nevojė pėr t’u ngjitur sipėr.

Tjetri: Mendim i shkėlqyer, sa mirė nuk do tė kemi mė nevojė tė ngjitemi sipėr.

Njėri prej tyre: Mendim shumė i mirė, unė pėr vete jam shumė dakord.

Babai: Kėshtu filluan banorėt e hambarit tė godisnin nė fund tė anijes, nė mėnyrė qė tė bėnin njė tė ēarė, porse goditjet qė ata po bėnin bėnė njė zhurmė shumė tė madhe, gjė e cila i bėri ata qė po rrinin nė bordin e anijes tė shpejtonin pėr tė parė se ē'po ndodhte.

Ata qė banonin nė bord: Ē'ėshtė kjo zhurmė qė po dėgjojmė tė vijė nga hambari i anijes?

Njėri prej tyre: Ejani shpejt tė shohim se ē’po ndodh.

Babai: Kėshtu ata qė ishin nė bord zbritėn nė hambarin e anijes dhe i gjetėn ata kur po mundoheshin tė hapnin njė tė ēarė nė fundin e anijes.

Ata qė banonin nė bord: Ē'ėshtė kjo qė po bėni?

Banorėt nė hambar: Ne kemi nevojė pėr ujė ndaj dhe po e bėjmė kėtė tė ēarė.

Ata qė banonin nė bord: Ēfarė thoni kėshtu… tė ēarė nė anije?!

Banorėt e hambarit: Mos u shqetėsoni, ne nuk duam t’ju bezdisim, pastaj dhe tė ēarėn nė pjesėn tonė po e bėjmė e juve nuk ju dėmtojmė.

Ata qė banonin nė bord: Si ka mundėsi njė gjė e tillė?

Banorėt e hambarit: Mos u frikėsoni, ne vetėm po hapim njė tė ēarė qė ta pėrdorim pėr nevojat tona dhe kaq.

Ata qė banonin nė bord, ashtu tė mėrzitur thanė: Mos vazhdoni mė se do tė na mbytet anija.

Njė nga ata qė banonin nė bord: Ata po bėjnė tė ēarėn vetėm nė pjesėn e tyre dhe nuk kanė ardhur nė pjesėn tonė.

Tjetri: Ē’thua more! Nėse i lejojmė tė bėjnė njė tė ēarė nė anije do tė mbyten ata dhe neve bashkė.

Dikush: Si the do tė mbytemi?!

Tjetri: Po do tė mbytet e tėrė anija dhe nuk ka pėr tė shpėtuar askush prej nesh, ndaj nėse i lemė tė vazhdojnė do tė shfarosemi tė gjithė, por nėse i pengojmė me siguri qė tė gjithė do tė shpėtojmė.

Fatimja: Babi ēfarė ndodhi pastaj? A me tė vėrtetė i lanė tė bėnin njė tė ēarė nė anije?

Babai: Sigurisht qė nuk i lejuan.

Ibrahimi: Po vallė a do tė mbyteshin me tė vėrtetė, nėse do t’i lejonin ta bėnin atė?

Fatimja: Vėrtet babi, si do tė ishte pėrfundimi i tyre?

Babai: Sigurisht qė pėrfundimi i tyre do tė ishte ashtu si e ka pėrmendur Profeti sal-lallahu alejhi ue selem: "Nėse do t’i lejonin, do tė mbyteshin tė gjithė." Kėshtu ėshtė jeta vogėlushėt e mi, njėsoj si njė anije e madhe, nėse do ta lejonim gabimtarin tė vepronte ē’tė donte, atėherė ai do tė vazhdonte mė tej e kėshtu do tė mbytej anija e gjithė.

Fatimja: Faleminderit babi pėr kėtė histori kaq tė bukur.

Babai: Tani nė gjumė vogėlushėt e mi.

Fėmijėt: Selamu alejkum babi.

Babai: ue alejkum selam vogėlushė.

publikimi i parė revsita Albislam nr. 72
30/08/2009 12:29:00 Shadi Fakih
albislam.org