Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 103

Tema: Copz jete...

 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga [era] Lexo Postimin
  Shume bukur je shprehur, zonja pranvera. Te gjithe i ndjejme emocione te tilla. Dikush eshte me i zoti edhe arrin t'i shprehe, dikush ka me shume frike e pret hapin e tjetrit e me rradhe. Gjithsesi cdonjerit heret a vone i troket kjo ndjenje qe duket sa e bukur ashtu edhe e ashper, sepse te gerryen e te derrmon ca

  Perse bukur thoni ju era ? Apo u pelqejne Copezat e jetes? Si te duket me ca lule neper thellesi kaqubash duhet te vije Pranvera ???

  Jo ! Pa te mbuluar blerimi nuk ka pranver !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 2. #22
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Antarsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  35
  Postime
  2,420
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mos na postoni keto gjera kaq te dhimbeshme sepse na fiksuat fare
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Mos na postoni keto gjera kaq te dhimbeshme sepse na fiksuat fare
  Pa keto EkOnOmIsTi nuk do te kishte kuptim jeta...se vetem me histori te bukura nuk do kishte vuajtje per njeriun...

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Teta Vera flm shme per mendimin tend, por asaj vajze nuk kam se si ti them mos qaj se iku dielli sepse njuk do te shikosh yjet e tjere....
  Krahasohet dielli me nje yll moj teta vera?? Vertet qe dhe dielli eshte yll por eshte ai yll qe ne na jep jete dhe na mban gjalle ne kete planet.
  Ai djale qe jeta e saj moj teta vera, ai qe dashuria e saj, ai qe dielli i saj, ai qe i jepte jete.
  Ajo eshte shnderuar komplet si njeri, nuk do te flase me me njeri dhe mundohet qe te mbaje brenda vetes cdo ndjenje qe ka.
  Ta shikosh ne syte e saj nuk ka me shprese sic kishte dikur, nuk ka me jete sic ka pasur dikur.. por duket se ka nje urrejtje te madhe. Eshte bere si nje njeri i vdekur qe ecen dhe mer frye..
  Nuk eshte lehte moj teta vera qe te te marin nga duart personin qe dashuron dhe te dashuron po ne te njejten menyre. Ishin gati te jepnin jeten per njeri-tjetrin dhe ne fakt kjo po ndodh. Ajo konsumohet dita dites...
  Teta vera kur dielli jot shuhet yjet e tjere nuk ndricojne me per ty... por duken thjesht nje drite mashtruese...
  E vetmja gje qe une kam aritur ti them eshte qe ta mbaje me vete kudo qe shkon ate djale dhe te qaje te nxjerre tere mllefin qe ka ne zemren e saj.. Por nuk mundem kurre ti them mos qaje sepse ajo ka nevoje te qaje...
  Ajo goc e di moj teta vera se cfare po heq, vecse ajo e di.
  Se di se cfare te shkruaj se sahere qe i kujtoj me vjen per te qare ishin si dy pellumba te dy, cift me i bukur nuk kishte shkonn shume me njeri tjetrin... por kjo jete aq sa e bukur mund te jete, aq lumturi qe mund te te fale ne nje dite ashtu sic ta jep ashtu ta mer dhe te ben te cmendesh.
  Ndonjehere mendoj dhe arij te besoj se dy persona qe duhen shume nuk mund te perfundojen bashke asnjehere per shkaqe te ndryshme.
  Si qenka jeta!
  Te pershendes Himitsu!Jam pak e vonuar po me problemet e shkolles tani...Perpos te gjithe te mirave qe meritoni vetem kete keshille kam ...


  Pelhura e jetes sone perbehet prej fijesh te ngaterruara,te mira e te keqia se bashku.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga gjakushi Lexo Postimin
  Perse bukur thoni ju era ? Apo u pelqejne Copezat e jetes? Si te duket me ca lule neper thellesi kaqubash duhet te vije Pranvera ???

  Jo ! Pa te mbuluar blerimi nuk ka pranver !
  Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

 6. #26
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  132 falenderime n 102 postime
  Citim Postuar m par nga pranvera bica Lexo Postimin
  Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

  Besoj qe sejcili nga ne mbjellim lule,per te na dale lule,por shpesh ato dalin therra te dendura,e ne mbesim ne mes tyre.Askush nuk ka deshire te mbes ne mes te gjembave(therrave)por fati eshte i till nuk eshte LULE per te gjithe!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga pranvera bica Lexo Postimin
  Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

  Me duket se une gjithmon me gjemba mbes!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin

  Besoj qe sejcili nga ne mbjellim lule,per te na dale lule,por shpesh ato dalin therra te dendura,e ne mbesim ne mes tyre.Askush nuk ka deshire te mbes ne mes te gjembave(therrave)por fati eshte i till nuk eshte LULE per te gjithe!

  U binda se rruga ime eshte e shtruar me gjemba, por me shpie ne Parajs!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  COPZA JETE


  Ku e di a bejne keto vargje per ketu ?
  Ia kushtova ne mesnate njeres per gjume te mir !!!  Perse kete klithme e bere ti!
  Kerkon shpetim nder njerzi?

  Une jam ai qe te kam ne shpirt
  dhe te shfaq ne poezi !

  Ti kujton se jam ne enderrime
  kushedi se ku notoj !

  Ne da ta jap kete zemren time
  po pastaj si te te dashuroj?
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 10. #30
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  132 falenderime n 102 postime
  Citim Postuar m par nga gjakushi Lexo Postimin
  COPZA JETE


  Ku e di a bejne keto vargje per ketu ?
  Ia kushtova ne mesnate njeres per gjume te mir !!!  Perse kete klithme e bere ti!
  Kerkon shpetim nder njerzi?

  Une jam ai qe te kam ne shpirt
  dhe te shfaq ne poezi !

  Ti kujton se jam ne enderrime
  kushedi se ku notoj !

  Ne da ta jap kete zemren time
  po pastaj si te te dashuroj?

  Pasi e bere kete klithm
  Ndoshta do t'a degjoj
  E ne vend qe te ta merr zemren
  Te veten do ta dhuroj!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin

  Pasi e bere kete klithm
  Ndoshta do t'a degjoj
  E ne vend qe te ta merr zemren
  Te veten do ta dhuroj!
  Jam shume e lumtur ne kete mesnate qe njerez te nderuar te ketij forumi ,poete te mirefillte si Z.Gjakush e e panjohura,japin mendime dhe vargje te bukura per keto ..copeza jete... qe gjithkush besoj se i ka provuar njehere ne jete...
  Respekte!

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2009
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Teta Vera flm shme per mendimin tend, por asaj vajze nuk kam se si ti them mos qaj se iku dielli sepse njuk do te shikosh yjet e tjere....
  Krahasohet dielli me nje yll moj teta vera?? Vertet qe dhe dielli eshte yll por eshte ai yll qe ne na jep jete dhe na mban gjalle ne kete planet.
  Ai djale qe jeta e saj moj teta vera, ai qe dashuria e saj, ai qe dielli i saj, ai qe i jepte jete.
  Ajo eshte shnderuar komplet si njeri, nuk do te flase me me njeri dhe mundohet qe te mbaje brenda vetes cdo ndjenje qe ka.
  Ta shikosh ne syte e saj nuk ka me shprese sic kishte dikur, nuk ka me jete sic ka pasur dikur.. por duket se ka nje urrejtje te madhe. Eshte bere si nje njeri i vdekur qe ecen dhe mer frye..
  Nuk eshte lehte moj teta vera qe te te marin nga duart personin qe dashuron dhe te dashuron po ne te njejten menyre. Ishin gati te jepnin jeten per njeri-tjetrin dhe ne fakt kjo po ndodh. Ajo konsumohet dita dites...
  Teta vera kur dielli jot shuhet yjet e tjere nuk ndricojne me per ty... por duken thjesht nje drite mashtruese...
  E vetmja gje qe une kam aritur ti them eshte qe ta mbaje me vete kudo qe shkon ate djale dhe te qaje te nxjerre tere mllefin qe ka ne zemren e saj.. Por nuk mundem kurre ti them mos qaje sepse ajo ka nevoje te qaje...
  Ajo goc e di moj teta vera se cfare po heq, vecse ajo e di.
  Se di se cfare te shkruaj se sahere qe i kujtoj me vjen per te qare ishin si dy pellumba te dy, cift me i bukur nuk kishte shkonn shume me njeri tjetrin... por kjo jete aq sa e bukur mund te jete, aq lumturi qe mund te te fale ne nje dite ashtu sic ta jep ashtu ta mer dhe te ben te cmendesh.
  Ndonjehere mendoj dhe arij te besoj se dy persona qe duhen shume nuk mund te perfundojen bashke asnjehere per shkaqe te ndryshme.
  Si qenka jeta!
  Vertet e cuditshme!...
  Por, Hugoi i madh thote se lumturia nuk te mbyll nje dere pa te hapur nje dere tjeter. Hidhe shikimin larg dhe do te shohesh se ka me mijra diej dhe me siguri njeri prej tyre eshte krejtesisht per ty. Mjafton te guxosh, por edhe te mos i afrohesh aq sa te te djege. Ky eshte sekreti...
  Pershendetje dhe kurajo, nga Mciri

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  ...dhe tani jemi te lumtura me nje nga yjet...e jo diellin e tregimit...

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga Mciri Lexo Postimin
  Vertet e cuditshme!...
  Por, Hugoi i madh thote se lumturia nuk te mbyll nje dere pa te hapur nje dere tjeter. Hidhe shikimin larg dhe do te shohesh se ka me mijra diej dhe me siguri njeri prej tyre eshte krejtesisht per ty. Mjafton te guxosh, por edhe te mos i afrohesh aq sa te te djege. Ky eshte sekreti...
  Pershendetje dhe kurajo, nga Mciri
  Po Mciri!Eshte e vertete ajo qe thoni ju po ce do qe te ngelen ca pengje ne jete...sado i bukur te jete dielli yt...!

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Me kalimin e kohes do ta kuptosh qe cdo eksperience e jetuar me cdo person eshte e paperseritshme...

 16. #36
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  132 falenderime n 102 postime
  29-10-2009
  -------------------
  Sa heret me doli gjumi sot,me sy te perlotur veshtroja nje foto ne mur,mu duk qe donte te me thoshte dicka.Ishte imagjinat,po ku flet fotoja!?
  U zgjova ngadal u mundova qe askush mos te mi verej syt e perlotur,por nuk ja dola,ata rridhnin!Mbesa ime u zgjua e para,me perqafoj dhe me verejti shiqimin qe e kisha tek fotoja e me tha:
  -Hall,a te kam thn qe un jam engjllusha jote?Pse qan?A nuk m don mua?
  -Jo shpirti i halls nuk po qaj,po kam fjet shum e syt me jan skuqur!U mundova ta mashtroj!
  Dola ngadal ne oborr lshova nj ofshame t thell nga brendsia e zemres,dhe mu duk q m doli zemra nga vendi,mirpo disi u lirova!
  U ktheva brnda por dicka m shtrngonte n fyt,m dukej sikur do mbetem pa ajr,ika n dhomen time,mora ca fotografi i shiqoja dhe mu duk q paksa m lehtsuan.Pas kafs s mngjesit ika tek varrezat dhe me rend i vizitova,pr qudi askush nuk ma uroj ditlindjen,eh thash moj e ngrat,i vdekuri nuk ka mundsi t t'uroj!E dija po imagjinoja,sa mir q ndrrat dhe imagjinatat nuk mund ti merr askush!................
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  29-10-2009
  -------------------
  Sa heret me doli gjumi sot,me sy te perlotur veshtroja nje foto ne mur,mu duk qe donte te me thoshte dicka.Ishte imagjinat,po ku flet fotoja!?
  U zgjova ngadal u mundova qe askush mos te mi verej syt e perlotur,por nuk ja dola,ata rridhnin!Mbesa ime u zgjua e para,me perqafoj dhe me verejti shiqimin qe e kisha tek fotoja e me tha:
  -Hall,a te kam thn qe un jam engjllusha jote?Pse qan?A nuk m don mua?
  -Jo shpirti i halls nuk po qaj,po kam fjet shum e syt me jan skuqur!U mundova ta mashtroj!
  Dola ngadal ne oborr lshova nj ofshame t thell nga brendsia e zemres,dhe mu duk q m doli zemra nga vendi,mirpo disi u lirova!
  U ktheva brnda por dicka m shtrngonte n fyt,m dukej sikur do mbetem pa ajr,ika n dhomen time,mora ca fotografi i shiqoja dhe mu duk q paksa m lehtsuan.Pas kafs s mngjesit ika tek varrezat dhe me rend i vizitova,pr qudi askush nuk ma uroj ditlindjen,eh thash moj e ngrat,i vdekuri nuk ka mundsi t t'uroj!E dija po imagjinoja,sa mir q ndrrat dhe imagjinatat nuk mund ti merr askush!................

  Meqe kalojn ditet, dhe dalin pengesa ne komunikim, per te te pershendetur Ty e panjohura, me deshiren qe te jeshe mire te dergoj keto vargje falnderimi!  GJYMTYRT E HESHTJES


  Sa e gjat kjo dit, kjo heshtje, kjo vetmi
  akoma nuk t dgjova zrin , nuk t lexova mendimin
  n horizont sht shtrir trazimi!

  Prse m drrmohen gjymtyrt m zverdhet buzeqeshja
  nuk dua t endem shtegut q m nxjerr matan
  pa ty ! S ' kam rreze! Pos vaj e lot - muran !

  Nse nuk e ndjen 'do t thot i prhumbur
  Eja! Shiko si dridhen gjymtyrt , si dalin thinjat n kok
  pr t ruajtur hijen e shijes q kishte nata von !

  Je mbuluar me hidhrim ? M ke lan jasht buzqeshjes
  Prderisa un lag me lot lirikn pr ty
  m vjen t plas nga malli t jehojn gjymtyrt e heshtjes !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 18. #38
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  132 falenderime n 102 postime
  Citim Postuar m par nga gjakushi Lexo Postimin
  Meqe kalojn ditet, dhe dalin pengesa ne komunikim, per te te pershendetur Ty e panjohura, me deshiren qe te jeshe mire te dergoj keto vargje falnderimi!  GJYMTYRT E HESHTJES


  Sa e gjat kjo dit, kjo heshtje, kjo vetmi
  akoma nuk t dgjova zrin , nuk t lexova mendimin
  n horizont sht shtrir trazimi!


  Prse m drrmohen gjymtyrt m zverdhet buzeqeshja
  nuk dua t endem shtegut q m nxjerr matan
  pa ty ! S ' kam rreze! Pos vaj e lot - muran !

  Nse nuk e ndjen 'do t thot i prhumbur
  Eja! Shiko si dridhen gjymtyrt , si dalin thinjat n kok
  pr t ruajtur hijen e shijes q kishte nata von !

  Je mbuluar me hidhrim ? M ke lan jasht buzqeshjes
  Prderisa un lag me lot lirikn pr ty
  m vjen t plas nga malli t jehojn gjymtyrt e heshtjes !
  Nganjehere na mungon koha,nganjehere besa nuk dijm as si te pergjigjemi,kto jane peripetit e jetes!Flm per pershendetje me kto vargje domethenese!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 19. #39
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  pershendetje zonje

  Citim Postuar m par nga pranvera bica Lexo Postimin
  Himitsu! Cdo sistem ka te mirat dhe te keqiat e tij...Por Kanuni i Leke Dukagjinit ,perpos te mirave qe ka ,ka edhe disa ligje te tmerrshme sic eshte ky i hakmarrjes...T'i marresh jeten tjetrit qe ia ka dhuruar Zoti per mua eshte gjeja me e tmerrshme ne historine e njerezimit...Kur ishim te vogla dhe qe regjimi i cmontuar tashme,degjonim se kjo vajze eshte e fejuar qe ne djep ,kjo nga ligjet e Kanunit,kesaj i kane marre shamine e kokes ne kullote dhe patjeter duhet te fejohet me djalin qe ia mori ,pa le te ishte ai qorr,sakat apo me ndonje te mete tjeter ishin te detyruara te martoheshin sepse keshtu e thoshte Kanuni...e plot gjera te tilla qe te para nga kendveshtrimet e sotme te duken budallalleqe...pra e kishim fjalen per hakmarrjen ose te hyret ne gjak sic thuhet rendom nga populli...
  Sa keq me vjen per shoqen tuaj e cila vete e di se c'ka hequr apo heq per te shijuar dashurine e saj te pafat sepse i dashuri i saj pra eshte i detyruar t'i vere nje gur zemres per te humbur dashurine e tij per shkak te lulezimit te ketij fenomeni te tmerrshem ,te ketij fenomeni qe po i ndan keto dy zemra ,qe po qajne e semuren per njera-tjetren.per shkak te nje Kanuni...qe ne rastin konkret po sherben per keq...Eh ...te gjorat zemra sa zhgenjime jane te predispozuara per te provuar duke nisur qe nga arsyet vulgare e deri tek justifikimet e justifikueshme...I uroj shoqes suaj te gjeje ngushellim dhe forca tek vetja per te perballuar kete fatkeqesi te shkaktuar nga nje ligj ...i papranueshem...per ke do zemer te dashuruar...
  Ekeshilloj te mos qaje se i iku Dielli se lotet nuk do ta lene te shohe Yjet pastaj...
  me pelqeu tregimi juaj per nje copez te jetes tende...ndoshta po ti beje nje redaktim te mirfillte tregimi do te delte edhe me i mire..

  megjithate nuk ishte tregimi jot ai qe me beri te te shkruaj...me shume u ngacmova nga ajo qe shkruani rreth historise fatkeqe qe pershkuan Himitsu histori qe me shume se e vertete me duket nje pjelle e fantazise se autores..kam degjuar se dashuria nuk njeh pengese..dhe ajo fatkeqe e paska dashte shume...nese do ishte e vertete as vdekja nuk do e kishte ndare por ja qe ajo zgjodhi me mire te moj perzihet ne telashe..

  me vjen inat qe shume njerez gjykojne nje fenomen pa e njohur thelle ate..e kam fjalen per komentet qe ju beni rreth nje kodi zakonor te lavdishem siq sot quhet rendom Kanuni i Lek Dukagjinit..nuk e di nga i ke marre ato theniet se sipas kanunit duhet fejuar keshtu e ashti..nga krahina nga ku vjen ti kam pershtypjen se nuk e ke fare idene se cka ne te vertete permban ky kanun ...jo vetem ti por nje pjese e mire e shqiptareve qe ndoshta as kapakun e ketij kanuni nuk e kan pare ndonjehere e le me ta kene lexuar e studiuar e qe vazhdojne ne menyre sistematike te hedhe balte mbi te..une e kam te trashegua nga familja por edhe e am lexuar kete kanun dhe te them te drejten kerkund nuk kam hasur gjera te tilla se po ja moren qikes shamine do te martohet me ate qe ja mori apo per fejesat ne djep.etj .thjeshte akuza per te njollosur kete kod zakonor...qe po te zbatohet ashtu siq i ka nenet e tij nuk ka shance nje djale te ngacmoje nje femer e jo me ti marre shamine apo edhe me e keqja nderin..se i iken koka per dhjame qeni..e vajzat malsore atje ku vepron me shume ky kanun nuk dalin kodrave te liqenit apo hoteleve e moteleve dhe te zgjohen ne mengjes te dhunuara..malsorja e ruan vehten dhe kur dikush tendon ta ngacmoje apo c'nderoje ka kush e mbron..e nje mbrojtes i fuqishem eshte bash ky kanun...dhe jo neperkembes i te drejtave te saj...

  nuk eshte edhe aq e tmerrshme te vrasesh per hakmarrje..nuk duhet te abuzohet me kete fakt..nese dikush me ka vra mund te te them se nuk pata njeri teper qe dikush tjeter te ma dergoje ne perjetesi..nese ti ke ngritur dore ndaj meje a nuk e kam te drejten edhe une te mbrohem ..a nuk e kam edhe une te drejten te te kundervihem...e di qe vetem zoti e jep jeten dhe ai ka te drejte tja marre gjithkujt...ama nuk kam pse jetoj me pasi te jem c'nderuar..e bash ky kanun e percakton qarte kur te lind e drejta tja marresh jeten dikujt tjeter..e bash kur meson nepermjet ketij kanuni se po demtove dike do te duhet ti kthesh demtimin i ben njerezit me te frenuar per te ndermarre hapa te gabuara...qe neser te jesh faqebardhe ne jeten tende dhe te mos ndihesh i turperuar nga vetja apo pjestare te familjes tende...

  nuk mendoj se ishte vendi per te diskutuar shume mbi kete teme por thjesh ju shkrova qe kur te flasim per dicka duhet te jemi kompetente per ate cka flasim...
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 04-11-2009 m 19:38

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga Kaprosi Lexo Postimin
  me pelqeu tregimi juaj per nje copez te jetes tende...ndoshta po ti beje nje redaktim te mirfillte tregimi do te delte edhe me i mire..

  megjithate nuk ishte tregimi jot ai qe me beri te te shkruaj...me shume u ngacmova nga ajo qe shkruani rreth historise fatkeqe qe pershkuan Himitsu histori qe me shume se e vertete me duket nje pjelle e fantazise se autores..kam degjuar se dashuria nuk njeh pengese..dhe ajo fatkeqe e paska dashte shume...nese do ishte e vertete as vdekja nuk do e kishte ndare por ja qe ajo zgjodhi me mire te moj perzihet ne telashe..

  me vjen inat qe shume njerez gjykojne nje fenomen pa e njohur thelle ate..e kam fjalen per komentet qe ju beni rreth nje kodi zakonor te lavdishem siq sot quhet rendom Kanuni i Lek Dukagjinit..nuk e di nga i ke marre ato theniet se sipas kanunit duhet fejuar keshtu e ashti..nga krahina nga ku vjen ti kam pershtypjen se nuk e ke fare idene se cka ne te vertete permban ky kanun ...jo vetem ti por nje pjese e mire e shqiptareve qe ndoshta as kapakun e ketij kanuni nuk e kan pare ndonjehere e le me ta kene lexuar e studiuar e qe vazhdojne ne menyre sistematike te hedhe balte mbi te..une e kam te trashegua nga familja por edhe e am lexuar kete kanun dhe te them te drejten kerkund nuk kam hasur gjera te tilla se po ja moren qikes shamine do te martohet me ate qe ja mori apo per fejesat ne djep.etj .thjeshte akuza per te njollosur kete kod zakonor...qe po te zbatohet ashtu siq i ka nenet e tij nuk ka shance nje djale te ngacmoje nje femer e jo me ti marre shamine apo edhe me e keqja nderin..se i iken koka per dhjame qeni..e vajzat malsore atje ku vepron me shume ky kanun nuk dalin kodrave te liqenit apo hoteleve e moteleve dhe te zgjohen ne mengjes te dhunuara..malsorja e ruan vehten dhe kur dikush tendon ta ngacmoje apo c'nderoje ka kush e mbron..e nje mbrojtes i fuqishem eshte bash ky kanun...dhe jo neperkembes i te drejtave te saj...

  nuk eshte edhe aq e tmerrshme te vrasesh per hakmarrje..nuk duhet te abuzohet me kete fakt..nese dikush me ka vra mund te te them se nuk pata njeri teper qe dikush tjeter te ma dergoje ne perjetesi..nese ti ke ngritur dore ndaj meje a nuk e kam te drejten edhe une te mbrohem ..a nuk e kam edhe une te drejten te te kundervihem...e di qe vetem zoti e jep jeten dhe ai ka te drejte tja marre gjithkujt...ama nuk kam pse jetoj me pasi te jem c'nderuar..e bash ky kanun e percakton qarte kur te lind e drejta tja marresh jeten dikujt tjeter..e bash kur meson nepermjet ketij kanuni se po demtove dike do te duhet ti kthesh demtimin i ben njerezit me te frenuar per te ndermarre hapa te gabuara...qe neser te jesh faqebardhe ne jeten tende dhe te mos ndihesh i turperuar nga vetja apo pjestare te familjes tende...

  nuk mendoj se ishte vendi per te diskutuar shume mbi kete teme por thjesh ju shkrova qe kur te flasim per dicka duhet te jemi kompetente per ate cka flasim...
  Faleminderit z.Kaprosi!Je shume i sakte ne sqarimet tuaja me vlere!

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •