Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6

Tema: Salcat

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Salcat

  Salcat jane pjese perberese e gatimeve te shumta ne kuzhine. Per pergatitjen e tyre perdoren produkte me kalori te cilat jane te shendetshme dhe te nevojshme per secilin nga ne.
  Lenda e pare per salcat ose baza per pergatitjen e tyre jane lengu i mishit, pules ose i peshkut por ne mungese te tyre mund te perdoren edhe koncentrate. Per salcat beshalem perdoret qumesht i paskremuar. Si lende trashese per te gjitha alcat perdoret mielli, veza dhe ndonjehere edhe niseshteja.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Salce e kuqe me domate te freskta


  Domatet e ferskta te paqeruara nga cipa grihen dhe zihen me gjalpe. Perzihet me buljon, kripe, piper dafine dhe pak hudhra, nje tufe mjadanozi dhe zihen derisa masa te trashet, por gjali te mos ndahet nga domatja. Kullohet dhe i hidht siper gjalpe i fresket.

  Per nje mase duhen

  5-6 kokrra domate mesatare, 1 luge gjelle gjalpe, kripe, piper, 1 gjethe dafine, 2-3 thelpinj hudhra, 1 tufe majdanoz, leng mishi sa te behet mase e trashe pak gjalpe siper sipas deshires.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Salce me ekstract mishi
  Kjo salce pergatitet nga lengu qe del nga pjekja e mishrave. Gjate pjekje hidhen rrenje aromatike si qepe karrota, kerpudha etj. Pastaj hiqt mishi i pjekur dhe ena vihet ne zjarr. Po te kete leng lihet te avullohet dhe te mbetet vetem lyra. ketu hidhet miell, skuqet, hidht uje sa te behet me trashesi mesatare dhe zihet. Kullohet duke kaluar ne site edhe perimet. I jepet nje vale dhe perdoret per te sperkatur mishin dhe garnituren gjate servirjes.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Salce me qumesht ose beshamel

  Mielli kaurdiset me gjalpe pa marre ngjyre, hidht pak qumesht i vaket dhe perzihet qe te mos behen kokerriza, zihet 2-3 minuta, rregullohet me kripe dhe sipas perdorimit shtohen 3-4 kokrra veze per 1 kg salce. Salca pergatitet sipas deshires. E trasha perdoret per mbushje, mesatarja per sperkatjen e perimeve, musaka, pasticio, llozanja dhe e holla per perime ose frikasete.

 5. #5
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime

  Salca ketchup  Grini holle karrotat,gjethet e selinos,hudhren dhe qepen, i hedhim ne vaji per tu skuqur derisa te marrin ngjyre e te fishken. Me pas shtojme tulin e domateve, gjetheza karafili, gjethe dafine,gjethe timo (trumze, nqs keni ) copen e vogel te xhenxherfilit te grire, si dhe kanelle. I leme te zjejne ne zjarr te dobet per 20 minuta.


  Shtojme tani uthullen, nje luge te vogel maizena (ose miell qe perdoret per te lidhur salcen) te cilin e tresim me pak uji,mustrade (senape) pluhur, pak sheqer, nje luge te vogel kripe , i perzjeme te gjitha ne tenxhere dhe i leme te zjejne per nje ore ne zjarr te dobet, duke shtuar pak uji per mos ta lene te thahet shume.  Zjerrja e gjate, perveē se lejon thellimin dhe shperndarjen e aromes ne salce,sherben gjithashtu per te tretur aromat e uthulles qe do te ishin te vetmet shije ne te gjithe salcen.

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #6
  Jeto qe te mesosh Maska e CuLi-GoaL
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Vendndodhja
  GJAKOVA CITY
  Mosha
  27
  Postime
  437
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime

  Salca jeshile

  Njė salcė e mrekullueshmė qė shkon shumė me ushqimet e detit, mishin ose me pulė tė qėruar tė ftohtė.

  salce jeshile
  Pėr njė filxhan tė madh

  1 fetė bukė italiane
  uthull e kuqe
  njė tuf majdanozz I freskėt
  2 thelpinj hudhėr
  1 vezė e zierė mirė
  1 filxhan I madh vaj ulliri
  kripė dhe piper pėr shije

  Pėr mė shumė lexo kėtu :Salca jeshile

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •