Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e F.M
  Antarsuar
  13-03-2007
  Postime
  40

  Wahabizmi - shpikje e agjentve t fsheht britanik

  Wahabizmi - shpikje e agjentve t fsheht britanik

  Wahabizmi sht nj sekti i Islamit sunit, i cili pretendon nj Islam t pastr dhe t vshtir, t liruar nga adhuronjes dhe modernist t mbledhura ndr shekuj.

  Ky religjion fondamentaliste u shpik nga nje njeri ambicioz dhe i revoltuar n mesin e shekullit t 18, Moh'amed ibn Wahab A'bdel .

  Ky sekt sht i bazuar n urdhra si :
  1. Jo adhurime ndrmjetsuese midis muslimanve dhe All-llahu (ndalimi q t adhuroj nj engjll, pejgamber apo nj shenjt) ,
  2.Gjat lutjes, nuk duhet t prdoren emrat tjer prve All-llahut,
  3.Nuk duhet t pihet duhani e as alkoholi,
  4.Nuk duhet t prdoret nj rruzare n lutje ose meditim,
  5. Nuk duhet t nj minare dhe dekorative t gdhendura n nj xhami,
  6.T mos bhet pelegrinazh n nj varr ...
  7. do njeri duhet t marr pjes n lutjet publike muslimane.
  8.Pushteti fetar duhet t kontrolloj sjelljen dhe jetn e do muslimani ….dhe kjo hap rrugn
  pr t gjitha keqprdorimet.

  Gadishulli arab ka qen gjithmon nj mbledhje e fiseve dhe klaneve. Nj njsi e par sht br nga Islami n shekullin e 7-t prmes pushtimit t pjess m t madhe t bots civilizuese.

  Kjo njsi sht shkatrruar n mnyr t shpejt n shekullin e 16-t nga Otomant (1517).
  Sa i prket Wahabizmit , e gjitha filloi n 1713, kur A'bdel Wahab, nj i ri i errt, por inteligjent dhe agresiv, takoi n Basra nj spiun anglez me emrin Hemfer.

  Moh'amedi tashm kishte udhtuar n Lindjen e Mesme, kishte msuar shum dhe u b nj far "rebeli" n urdhra, i kombinuar me nj doz t madhe ambicje.

  Anglezi zbulon njeriun e duhur q atij i duhej t nxit trazira dhe ndarjen e rajonit (edhe pse n at koh ende nuk vlersohej vajguri dhe mundsit e tij).

  Pasi q kishte dgjuar dhe kuptuar motivet e tij, anglezi i propozon A'bdel Wahabit pr t krijuar nj religjion t ri t bazuar n puritanizm absolut.

  Ai i mson metodat e sabotazhit dhe keqinformimit, "truket e pista" pr t arritur qllimet e tij. Dhe m e rndsishmja, ai e kshillon q n ndrmarrjen e tij t lidhet me fisin Najd (Arabia qendrore) dhe me kren e tij, Moh'amed ibn al Saou'd (ish pjesetar i familjes n pushtet sot).

  Wahab A'bdel arrin lehtsisht t konvertoi Ibn al Saou'd me idet e tij dhe e bn "Kadi", shefi t tij fetar.

  Dhe ja kto dy persona nisin n 1730 pushtimin e Arabis dhe t Islamit, me nj religjion t t ri me mbshteje fondamentaliste.

  Fitore dhe pengesa, prparim dhe kthim mbrapa, tradhti dhe vrasje, bastisje dhe plakitje, n gjurmt e tyre t vdekjes, prdhunim dhe grabitje, dy protagonistt nuk do t shohin pushtimin Meks, e cila do t merret nga rivalt e tyre n 1805, me ndihmn e malsorve t Jemenit, q fituan besimin e ri.

  Jo pr koh t gjat, pr shkak sepse kalifati otoman reagon dhe drgon nj gjeneral t Egjiptit pr t rimarr Mekn n 1814 dhe rivendos besimin e vrtet Islamin sunit.

  Por duhej pritur deri n 1861 kur Arabia Saudite t jet e lir pr nj koh nga "terroristt" wahabite (ather ata jan quajtur "bandit").

  Para dobsimit t autoritetit osman q fundoset pas Lufts s Par Botrore, " veprat e pista" dhe lufta e brendshme e klaneve arabe rifillojn me nj hakmarrje.

  Ather shfaqet nj nj tjetr spiun anglez i quajtur Lorens (Lawrence) q ia dinte vlern nafts.
  Fal atij fillimisht, dhe sidomos John Philby (babai i famshm i spiun prosovjetik), nj klan i errt i Najdit, i ushqyer nga wahabizmi, ngritet n pushtet n Arabi n 1932 dhe q nga ai moment mbretron n mnyr absolute.

  Britania e Madhe instalon si mbret t Arabis nj aleat, A'bd el A'ziz A'bdel Rah'man Ibn el Saou'd, i cili do ti jep qasje n fushat e nafts.

  Edhe pse Anglia sht zvendsuar qysh athere, n pjesn m t madhe nga Shtetet e Bashkuara, "truket e pista " nuk kan pushuar midis fiseve "Jzirat al a'rab. Pr m tepr, protestat nacionaliste kundr "pushtetit imperialist" kan filluar pr t'u dgjuar, m shum e m shum dhe me m z t lart dhe m t prgjakshm!

  Me parat e nafts, Wahabit gradualisht po i zn vendin Islamit sunit.

  Duke dominuar pjesn m t madhe t gadishullit arab, fal subvencioneve arabe, ai prhapet n Egjipt dhe n Palestin, Algjeri, dhe n Evrop, Azi dhe Amerik.

  Ai arrin me para dhe nj shpur t "veprave t pista " q sot quhen "sulme terroriste".
  Qllimi sht gjithmon i njjt, pr t goditur, friksuar dhe destabilizuar dhe n fund pr t pushtuar .

  Jasht xhamive dhe shkollave kuranike, parat e Wahabive ushqejn edhe n Perndim, veanrisht n Franc, disa media dhe ndikimin e OJQ-ve.

  Nga vjen lindja e mendimit aktual islamikisht korrekt t krahasueshme me disfatizmin prpara pushtimit gjerman.

  Qe nga tridhjet vjet fjaln "wahab" posarisht saudite zvendsohet me fjaln "salafi" m universale, sepse ai i referohet fjals"paraardhsit " (salaf) dhe kalifi i par, disa nga t cilt ishin miq t ngusht t Muhamedit (O'thman dhe Ali jan dhndrrit e tij).

  Kta "salaf" ishin m pran me shpalljen e Islamit dhe pastrtis s doktrins. donjeri q hyn n familjen e vrtet t Islamit sht quajtur" Salafi".

  Wahabi-salafit kan shkuar n disa milion pas rnies s Perandoris Osomane dhe sot mbi njqind milion , ose pothuajse aq i rndsishm sa numri shii'teve.

  Prfundimi q do t nxirret nga kjo histori sht se nuk ka nevoj pr nj ushtri deri te qllimi i terrorizmit wahabi dhe pushteti financiar okult i tyre por pr "disa spiunve t mir anglez " q do t din t bjn at q t vjetrit e tyre kan br tash e 3 shekuj.

  Pra, qellimi anglo-amerikan eshte te krijohet nje situate e friks parmanente nga terrorizmi dhe kjo rryme fetare eshte ideale pr arritur qllimet e tyre.

  Kjo shihet edhe n rastin konkret n Kosov, Shqipri dhe Bosnje ku jan t lir t veprojn dhe nuk pengohen nga anglo-amerikanet sepse kjo qon uj ne mulli t tyre.

  Shnim: t dhnat themelore t historis s wahabizmit u botuan n Stamboll n 1888, "Mirat el Haramein" nga Ayyub Sabri Pasha.

  Teksti yn sht i bazuar n nj artikull nga nj gazet turke myslimane "Waqf Ikhlas" botuar 21/6/95.

  marre nga www.explorerunivers.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Lvizja e Muhammed ibn Abdul-Vahabit


  nga Sheikh Muhammed el-Abdah, ish shef-editor i revists Al Bayan (London,UK)*

  N kohn e shekullit t dymbdhjet sipas Hixhrit, shek. XVIII sipas llogaritjes gregoriane, injoranca dhe mbrapambeturia filluan ta kaplojn botn Islame. Drita e besimit shuhej nga zemra e shum Muslimanve, Sheriati ishte njollosur dhe deformuar deri n at shkall saq shum Musliman ran viktim e llojeve t ndryshme t shirkut dhe politeizmit. Ata i prshkruanin shok All-llahut s.v.t. dhe rrshqitnin n Xhahilijet ( gjendje e injorancs fetare) t ngjashm me vrullin e kohs paraislamike. Shum Musliman besonin n shenjtrin e personave t ndryshm, t cilt, sipas tyre, ishin n gjendje t ndrmjetsojn pr ta dhe tu sjellin atyre dobi, fitore, shndet etj. Bestytnit, prrallat dhe inovacionet (bidatet, risit) ishin n kulminacion. Shum pasuri dhe mund investohej n ndrrtimin e prmendoreve dhe prkujtimoreve t cilave ata i bnin ibadet (duke i vizituar dhe duke u falur tek to) dhe n pragjet e t cilave ata prenin kurbane. M tutje, ata glorifikonin dhe u bnin ibadet drujve dhe gurve t posam. Ata krkonin bereqet dhe bekim nga kta "zotra" t falsifikuar. sht fakt i njohur se, njerzit n Bagdad, p.sh., kishin zakon t krkojn bereqet nga nj top i ndryshkur otoman. Ata i sjellnin fmijt e tyre te ky top dhe bnin lutje q fmijt e tyre t ken aftsi dhe tjen t rrjedhshm n oratori.

  N kt koh, gadishulli arabik ishte i prar n nj shkall t madhe. do fshat kishte Emirin e vet, dhe gjendje mes ktyre fshatrave ishte n baza armiqsore, mos ti prmendim armiqsit e ashprta t cilat egzistonin mes qyteteve dhe rajoneve. Prkatsit e fiseve nomade shfrytzonin do mundsi dhe rast q ju ofrohej pr ti sulmuar dhe plakitur banort e komunave dhe qyteteve. Venkalimet dhe rrugt ishin t pasigurta dhe udhtimi ishte prplot rreziqe.

  Nga zemra e ktij kaosi, errsie dhe rregullsie, u dgjua nj z, i cili thrriste njerzit q ti kthehen bukuris dhe dlirsis s Akides, Fes s pastr dhe nnshtrimit t plot ndaj All-llahut s.v.t., thrriste n Teuhid.

  Ky z ishte zri i Sheikh Muhammed ibn Abdul Vahab - it (1115-1206 H / 1703-1791). Ai thirri n riprtrirjen dhe ringjalljen e vlerave dhe cilsive t vrteta t Islamit, t cilat ishin zbehur apo t mbuluara me besime dhe praktika t falsifikuara. All-llahu s.v.t. bekoi lvizjen dhe mundin e Sheikhut me sukses. Thirrja e tij u prhap gjer. Numri i pasuesve t tij filloi t rritet.

  Muhammed ibn Abdul Vahabi msoi shkencat Islame nga babai i tij, i cili ishte gjykats dhe dijetar i njohur. Malli (dshira) dhe oreksi i tij pr dituri e shtyri at q t shkoj n Medine, n regjionin e Hixhazit ku msoi Ilm (Dituri Islame) nga nj numr i dijetarve si ishte Muhammed es-Sindi. Pastaj ai udhtoi pr n Irak, ku studioi Hadith, Jurisprudenc dhe Gjuhabe. Qllimi i tij parsor ishte q t udhtoj pr n Damask pas Irakut, mirpo pr shkak t rrethanave t ndryshme nuk arriti q ta realizoj qllimin. Andaj, ai u kthye n fshatin e tij el-Ujjinah dhe filloi t prhap diturin e tij. Ai thrriste popullin e tij q t largohen nga praktikat e gabuara dhe joautentike (jo t vrteta) fetare dhe t pasojn Dinin origjinal dhe Sheriatin t cilin e prqafuan dhe praktikuan gjeneratat e para dhe t udhzuara drejt n Islam. Ai kritikoi dhe mohoi praktikat e tyre politeiste, ritualet dhe risit e tyre, jo vetm n form teorike por ai pasonte fjalt e tij me vepra. Ai shkatrroi prkujtimoret dhe prmendoret q kishin ndrrtuar populli i tij n varrezat e njerzve, t cilt ata i konsideronin si t shenjt. Ai poashtu rrnonte drunjt, t cilt i adhuronin njerzit.

  S shpejti, mundi i ibn Abdul Vahabit dhe njerzve rreth tij, filloi t tregoj rezultate pozitive. Shum njerz filluan t vijn te ai pr t msuar Ilm. Lajmi mbi kt Sheikh dhe thirrjen e tij filloi t godas fshatrat dhe qytetet e rrethins. Etnitetet udhheqse (me influenc) n at rajon dhe kryepart e fiseve t ndryshme filluan t brengosen dhe t frigohen se thirrja e tij mund t rrezikonte autoritetin e tyre pasiq thirrte pr lirimin e njerzve nga errsira e injorancs dhe nga eksceset e ndryshme dhe nga torturat dhe presionet e qeverive korrupte dhe t manipuluara. Dhe ata kishin t drejt. Sepse, injoranca ishte garancioni i tyre pr egzistenc dhe pr mbajtjen e privilegjeve q ata i posedonin.

  Prandaj, kryepart e ktyre fshatrave dhe qyteteve ushtronin shtypje t jashtzakonshme ndaj kryetarit t el-Ujjinas q ta dboj Sheikhun. Kryetari iu nnshtrua shtypjes s tyre dhe krkoi nga Sheikh ibn Abdul Vehabi q t largohet nga el-Ujjinah. Pas largimit t dhunshm, Sheikhu shkoi n fshatin ed-Darijah, i cili, n at koh ishte nn udhheqjen e Muhammed ibn Saud. Ai (Muhammed ibn Saudi) jo vetm q pranoi msimet e Sheikhut por ai poashtu thurri alianc me t dhe thirrjen e tij pr aplikimin e ligjeve autentike t Sheriatit dhe prhapjen e thirrjes s Islamit t pastr.

  M tutje, Sheikh ibn Abdul Vahabi filloi t kontaktoj udhheqsit, gjykatsit dhe Imamt e xhamive n rajonin e Naxhd-it duke i njoftuar ata me thirrjen (davetin) e tij. Disa prej tyre iu prgjigjn pozitivisht thirrjes s tij, disa t tjer refuzuan at ndrsa disa prej tyre shkruanin punime n t cilat ata mohonin dhe prqeshnin msimet dhe thirrjen e tij. Sheikh ibn Abdul Vahabi iu prgjigjej shkrimeve t tyre duke i komentuar dhe duke i hedhur posht qndrimet e tyre.N ndrkoh, ushtria e ibn Saudit ishte n gjendje t luftoj dhe t friksoj ata t cilt do t donin ta rrezikojn sigurin e Sheikhut apo t provonin q ta pengojn apo ta prkufizojn zhvillimin e prhapjes s msimeve pr ringjalljen e thirrjes Islame. Dhe pas nj kohe t shkurtr, i tr rajoni i Naxhd-it sidhe rajonet fqinje t Arabis lindore pranuan kt thirrje dhe u bn pjes e lvizjes s re pr ringjalljen e Islamit. Sheikh ibn Abdul Vahabi arriti ti prjetoj frytet e thirrjes-davetit t tij - kishte nntdhjet vjet kur ndrroi jet. N kt koh, i tr rajoni i Hixhazit dhe shumica e rajoneve t Gadishullit Arabik u bashkuan nn flamurin e Teuhidit, shtylls s davetit t ibn Abdul Vahabit.

  Teuhidi nnkupton mohimin e hyjnive tjera pos All-llahut s.v.t. Andaj, asnj profet, njeri i shenjt apo engjll nuk meriton t adhurohet, apo tu drejtohet atyre. do gj i drejtohet All-llahut s.v.t., dhe vetm Atij s.v.t.. Teuhidi liron njeriun nga influenca dhe dominimi i shenjtrive apo klereve t ndryshme apo nga kushdoqoft q manipulon fen dhe e shfrytzon at pr t prfituar fuqi dhe autoritet personal. sht revolt ndaj do lloj skllavrimi dhe do tendenc pr t korruptuar dinjitetin e qenies njerzore. I fshin gjurmt e humbjes psikologjike ashtu q Ummeti vazhdon t jet i aft ta riprtrij veten duke pasur besim t fuqishm n rrugn t cil e ka zgjedhur. Teuhidi sht e kundrta e pasimit t verbr, i cii pengon riprtrirjen. Teuhidi i kthen njerzit n normat dhe ligjet e All-llahut s.v.t., t cilat qeverisin universin (gjithsin). Ai unifikon dhe vendos n barazpesh psiqikn e njeriut prmes s cils njeriu njeh barazpeshn mes aspiratave (prpjekjeve) spirituale (shpirtrore) dhe nevojave t ksaj bote. Teuhidi poashtu ka aplikim n praktik: ai pastron dhe zhvillon moralin, sjell qetsi mendore dhe pastrti t ndrgjegjes dhe prforcon besimin e besimtarit n All-llahun, Krijuesin e tij. Mkati m i madh, t cilin njeriu mund ta veproj, sht q All-llahut s.v.t. ti prshkruhen shok apo partner dhe t pohohet apo t besohet se Cilsit, Veprat apo Mundsit e All-llahut s.v.t. mund ti gjasojn atyre t ndonj krijese apo anasjelltas.

  Ka thn ibn Mesudi:

  " E pyeta t Drguarin s.a.v.s.: Cili sht mkati m i madh?- Ai u prgjigj: Mkati m i madh sht ti pshkruash partner All-llahut, i Cili t ka krijuar."
  [Muslimi]

  Ndikimi i davetit t ibn Abdul Vahabit arriti vendet e Indis, Jemenit dhe Afriks Veriore, si rezultat i mundit dhe puns s madhe t shum dijetarve dhe thirrsve (daive), t cil kishin ardhur pr t msuar Dituri Islame t ringjallur nga Sheikhu, me rastin e vizits s tyre Mekkes gjat aplikimit t Haxxhit apo Umres. Ata ishin t befasuar me thjeshtsin dhe botkuptimin e davetit t ringjallur nga Sheikh ibn Abdul Vahabi dhe morrn prsipr q ta prhapin n vendet e tyre dhe kudo q t ken mundsi.

  S fundi, po prsris dhe po theksoj se, duhet t marrim msim nga daveti i ibn Abdul Vahabit dhe suksesi i madh i thirrjes s tij. Nj msim ,t cilin duhet ta mbajn mend mir ata prej nesh, t cilt dshirojn tia rikthejn Dinit famn dhe influencn e kaluar. Ky msim na mson se do lvizje e ringjalljes s Islamit q synon sukses, duhet t bazohet n fundamentet thelbsore t Islamit ashtu si i specifikoi dhe praktikoi i Drguari i All-llahut s.a.v.s.. N krye t ktyre fundamenteve sht Teuhidi, i cili n fakt sht fija e cila qarkullon prmes tr trupit t systemit Islam t besimit dhe adhurimit. Sheikh ibn Abdul Vahabi e kuptoi kt fakt dhe e mbrtheu me gjith zemr dhe punoi n kt drejtim pa kursyer asgj dhe pr kt arsye daveti i tij lulzoi dhe arriti suksesin madhshtor, t cilin ne t gjith e njohim dhe e ndiejm.


  * ky artikull u botua n revistn Al-Jumuah rev.#7, faqe 37.
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e bnik
  Antarsuar
  27-12-2007
  Postime
  152
  Edhe pse mund te kete manipulime nga sherbimet segrete, e verteta eshte se keto organizata/ celula Wehabiste egzistojne realisht, jane faktike dhe operuese ne te gjith boten.
  Antaret e ketyre organizatave/ celulave jane autonom dhe te pavarur, nuk kontrollohen nga askush dhe kane buxhetet e tyre, shpesh nuk i njohin antaret e oganizatave /celulave te tjera qe mund te operojne ne te njeten qytet ose rajon ose shtet.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-08-2009
  Postime
  9
  Fatkeqesia me e madhe per Islamin eshte Wehabizmi.
  Keta barbar primitiv kane mundesi materiale te depertojme kudo me devijimet e tyre .

 5. #5
  Wehabizmi ka dale ne shekullin e XIII dhe jo ne shekullin e XVIII,ne ate kohe nuk kishte agente angleze,,,
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •