Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3

Tema: Driton ZENKU

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2009
  Postime
  1

  Driton ZENKU

  MENDIME TĖ PATHĖNA

  Gurra e tmerrit ėshtė aty
  ku mendimi pėrfundon ku lind

  ku zėri lind tinguj memece
  ku mendja ngulfatet
  nė pallate mendimesh,
  ... tė pathėna

  PĖRULJE

  Me ngjyrėn e penės
  vizatoj njė botė,
  jetė,
  njeri
  shpirtin e hedh nė letėr
  t’i jap jetė
  botės,
  jetės,
  njeriut

  NUANCĖ

  Lapsit i kėrkova brushėn
  desha tė ngjyros fletėn e fjetur
  fleta u zgjua e kreshtuar
  me cinizėm mė foli:
  mos mė pirsh nuancėn,
  e ngjyrės sė bardhė

  PREMIERA

  Premiera e djeshme
  nė teatrin shqiptarė
  e ndjeja se mė ftonte
  eja,
  pranė meje sonte

  pasi qėllova atje
  tek miku im nė Shkup
  vendosėm asaj nate
  tė shkojmė...

  ...atje,
  heshtja fliste
  si nė hėnėn e largėt
  s’takuam as pamė njeri
  vetėm rojtarin,
  fjalėt e tij,
  premiera,
  ...nuk do tė shfaqet sonte

  DOSJE

  Kot qė kam penėn nė duar
  sa shkarravis letrat e pafajshme
  fjala nuk mė dėgjon
  vargu i katandisur
  udhėton nėpėr letėr
  mendime tė egra
  vjell para vetes
  neveritem,
  lėshoj penėn nga dora
  si me ēajin nė gotė,
  nxehem me mendimet e mia
  letrat e strukura nėn tavolinė,
  ...digjen

  MOTI I EGĖR

  Shkronjat e gazetės mė duken kėrmij
  nga fleta nė fletė
  mė shfaqet rubrika sport,
  lojtarėt rezervė tė skuadrave,
  rezultate me kompromis tė imponuar
  nga ndikimi i motit tė
  ...egėr

  ZGJUARJE

  Qetėsia e egėr e natės
  fle me gjumin tim
  unė syhapur
  pėrmbysem nėpėr letra,
  lexoj gazetėn e djeshme
  horoskopin gėnjeshtar
  ...kotem.
  KILOMETRA KOHE

  Numėroj duēat nė tabakė,
  minutat natės
  shoqėrohem me hėnėn
  pėrkrah qelqit tė dritares
  tretem mbi librin e Kadaresė
  “Ra ky mort e u pamė”
  me sy tė lodhura peshoj
  kilogramėt...
  e vrara tė kohės

  KRYEVEPRA

  Kokė zvarrė pranė lumit
  duhanin e bėnte tym
  poeti i tendosur me veten
  dje,
  nė tė njėjtin vend
  kishte hedhur letrėn nė lumė,
  letrėn me poezinė e shkruar
  ndoshta,
  kryeveprėn
  ...e kish bėrė anije

  FRENAT E ETURA

  Rrugėve pa zebra
  makinat nė pah
  frenat e etura
  gėlltisin pamėshirshėm
  ... shenjat e komunikacionit

  ĖNDRRA TĖ DALLDISURA

  Brenda manifestimit tė gjumit
  groposur isha
  ėndrrave tė dalldisura
  nėn strehėn e ēasteve tė luciferit
  kur qielli,
  ngjiti tokėn
  goja mė ecte gėrmadhave
  strukur nėn suke ...
  tė palltos sime


  JO, JO

  S’mundem tė qeshem
  buzėt mė janė plasaritur
  sytė le tė qeshen,
  le tė shikojnė,
  dėgjojnė,
  ...flasin
  unė,
  bashkė me veshėt
  do tė ikim
  ... nga kėtu

  VERBĖR

  Lotoj,
  shterem pėr pike
  se kisha ditur
  se jam syri i verbėr,
  nė kokėn e njeriut me bastun nė dorė
  trokit
  nė derėn e shtėpisė sė mbyllur
  duke menduar se ndodhet...
  para derės sė shtėpisė sė tij

  NDJENJĖ E AKULLT

  Veshur me petkun e kohės
  ndjehem i zhveshur
  kam tė ftohtė
  rrezet e diellit
  gjė tjetėr s’bėjnė
  terrin petkun e kohės
  sė kėndejmi mė braktisin
  shiut i shtrojnė rrugėt
  ... me qilim tė kuq

  MINUTA

  Sytė pinė kozmetikėn e kohės,
  diellin e terur,
  valėt e trazuara tė detit,
  shkopin magjik tė plakut
  ...sytė mė mbyllen njėherėsh,
  derisa lotojnė
  ... gjak e pluhur
  LECKĖ

  Leshin e botės mbarė
  si magnet e mbledh
  kjo leckė pantallonash
  pise,
  ...e kėtij shekulli

  NESĖR

  Ngushėllohem,
  nesėr ėshtė e diel
  ditė qė do tė vdesė
  ... nė qytetin tim

  EKSPOZITA IME

  Zemrėn e bėra galeri
  tė shumė pikturave
  ngjyrė vaji,
  korniza tė shformuara
  koka njerėzish
  pa veshė,
  pa sy

  RRUGĖN E RRUGĖVE

  Bashkė me rrugėt sonte vdesim,
  varrosemi nėn errėsirėn e natės
  kalimtarėve u kėrkojmė ndjesė
  ua vodhėm rrugėn time
  ... rrugėn e rrugėve

  ĒAST

  Vetėm pėr njė ēast
  ndryshoi ēdo gjė
  nga dikush askush
  vetėm
  ... pėr njė ēast

  KUFIRI ME ZĖRIN

  Zėrin e fundit lėshoj
  bashkė me lumin qė shteron
  dua tė them shumėēka,
  s’mundem
  buzėt mė mbyllen
  tek zėri aborton heshtjen
  ...lumi tretet

  PSE

  Pse,
  pėr se...
  jo, jo, jo...
  pėrgjigje s’ke...
  e di pse
  nga se,
  ...pse
  pėrse,
  pėrgjigje s’ke
  ...se

  KOHA ĖSHTĖ

  S’do mend se mė do,
  “koha ėshtė”
  e dija se do mė duash
  ėshtė koha
  ...kėtė ta thuash

  NĖ THOJZA

  Fjolla e dėborės
  s’arrin tė zbresė nė tokė
  e pret krahėhapur dashuria
  nė fijen e flokut tėnd

  VALLJA SADISTE

  Fis mė tė afėrt kam ėndrrat,
  shpresat,
  dėshirat...
  pėr popull ndjej zemrėn,
  shpirtin tim
  besoj se je jashtė valles sadiste
  besoj me droje
  se ti vret,
  shfaros
  dėshirat,
  ėndrrat,
  shpresat,
  shpirtin
  zemrėn time

  VEGIM

  Rruga,
  libri,
  kujtimet,
  ėndrrat
  mbathen me hijen tėnde...
  nxitje,
  prehje,
  puthje,
  dashuri,
  urrejtje
  ofron dhe ik
  dėshpėrimi,
  loti,
  shpresa
  ... mė mbeten nė duar

  VJEN

  Vjen nė ėndrrėn time
  si nė koncertin e yllit tė muzikės
  vallėzon me kėngėt e mia,
  dėfrehesh
  unė me rrobat e dhėndrit
  vėshtroj ulėsen e zbrazėt
  pres tė lodhesh,
  tė ulesh pranė meje
  kėnga i thotė valles hesht
  ti bėhesh me krahė,
  fluturon
  del nga ėndrra ime
  ... lartė

  LIGJI NĖ ĖNDĖRR

  Dua sonte tė mė zė gjumi
  tė mos zgjohem asnjėherė
  tė zhytem nė njė ėndėrr tė thellė
  tė gjatė sa jeta
  atje nė ėndėrr s’pyes kėnd,
  me kė dua do tė jetoj
  kush mė kundėrshton kėtė
  syhapur,
  vdekjen do t’ia tregoj
  pėr mua dėnim s’do tė ketė
  ... ligji nė ėndėrr nuk vlen

  BOTA E TRETĖ

  Numėroj botėt e shkuara
  e treta mė kujtohet
  kur unė linda,
  jetova
  vdiqa
  ishte kohė mbretėrore
  ekzistonte njė rob,
  njė mbretėreshė
  Kleopatėr
  ... ti ishe

  RRUGA

  Hyre,
  s’pyete
  tani ankohesh,
  pse jam nė zemrėn tėnde
  qarkullove dejeve tė mia
  vėrdallė
  si ujėvara
  nė shtratin sovran
  ndėrtove ishuj,
  oqeane
  thua s’kam faj
  lutem,
  ik nga hyre
  lėri gėrmadhat,
  le tė mbeten kujtime

  NJĖ FUND

  Pėrsėri njė fund
  nga fundet e shumta
  pėrsėri njė lojė,
  kult
  pėrsėri njė fillim,
  njė ndeshje sportive
  me humbės,
  fitues
  ...pritje
  ndeshje e ardhshme
  qėllimi
  njė humbės,
  njė fitues

  QĖNDRIM

  Sonte do tė vdes
  nesėr tė lindem pėrsėri
  engjėll tė mė thuash
  si sot nė mėngjes
  nėse duhet prapė,
  prapė do tė vdes
  deri sa Zoti t’ua ndalon rrugėn
  rrugėtimeve tė mia

  MĖKATARĖT

  Tre tė vetmuarit e natės
  unė,
  ti,
  hėna
  tretemi ndaras
  paguajmė mėkatet e bėra
  hėna ndaj diellit,
  unė ndaj teje,
  ti ndaj meje
  qė tė tre ndaj Zotit
  ... kujt i rrėfehem kėshtu
  kur askush nuk mė dėgjon
  hėnėn e ka tretur dita,
  ty tė ka marrė era
  kilometra
  ... masin rrugėt tona

  PORTRETI

  Mungon lulja nė vazo
  mungon vazoja nė tavolinė
  mungon,
  shumėēka mungon
  nė kėtė dhomė
  ku dielli dhe hėna,
  nuk duken
  mungon portreti i gjallė,
  ndjenja,
  gjumi,
  ėndrra
  mungon dita,
  nata,
  jeta
  ...mungon

  BULEVARDIT

  Bulevardit zotėroj rrugėt
  jo qė jam dikush,
  po jam i vetmi
  natės tek endem rrugėve
  rrugėve kaq vonė
  kur dhe engjėjt flenė
  unė numėroj shtyllat,
  pikat e shiut tek rigojnė
  sonte kėrkoj,
  dua tė gjej
  ėndrrėn,
  gjumin
  ty
  ... sonte sa fort kėrkoj

  VDES PARA VDEKJES

  Vdes para vdekjes
  jetoj ashtu,
  pa ndjenjėn e tė jetuarit
  ėshtė rėndė tė jetosh zbrazėt
  nga imazhi jetės,
  lumturisė

  SHKRONJA TĖ GDHENDURA

  Thonė
  koha shlyen ēdo gjė
  unė e them tė kundėrtėn
  ndoshta pa tė drejtė
  koha,
  s’mundet tė futet atje
  tė shlyej shkronjat e gdhendura,
  nė ledhin e zemrės

  NUK VDES

  Tani qė nuk takohemi mė
  dashuri mbeti rruga
  ku jeta ime vret kėmbėt,
  kohėn,
  fatin,
  shpresėn...
  vegimi nuk shuhet
  nga dita nė ditė,
  pėrcjell jetėn time
  kur dashurinė tėnde e kam nė zemėr,
  nuk vdes se s’jam me ty

  PA ZEMĖR

  Zemra ime mė s’dashuron
  sot e varrosa
  bashkė me ėndrrat,
  shpresat pėr jetė
  dhimbjet e fundit i mblodha
  nė zemėr i mbylla
  zemrėn e varrosa,
  pėr tė mos e pasur mė
  tani,
  do tė jetoj pa zemėr,
  pa dashurinė pėr ty
  dhe mė nuk do tė dashuroj
  perėndova nga bota e dashurisė
  ... pėr ty

  NĖ VARR

  Gjitha kėngėt,
  romanet
  fjalėt e shkruara pėr dashuri
  m’i sillni nė oborrin tim
  dua t’i varros
  tė shkruaj nė pėrmendore
  ...dashuria nuk ekziston
  roje,
  do tė bėhem,
  do tė qėndroj nė kėmbė,
  brenda nė varr
  ku fjala s’del tej gjeografisė sė njeriut

  PS: Pėrmbledhja me poezi e paraqitur ne kete portal, eshte perfshire ne librin me poezi te titullar "Rruga e Rrugeve" qe eshte botuar ne vitin 2008 ne Maqedoni

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dritonzenku pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-04-2009
  Postime
  389
  Driton,

  Nuk t'i lexova te gjitha (koha eshte me diell, si i thone fjales), por po ta them nje fjale. Ca poezi jane vertete te bukura. Me dukesh shume premtues, ose te them me mire, me dukesh dikush qe i pjell mendja.

  Suksese te metejshme.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Plot pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Poet i nderua Driton:

  Rrofsh qe ke hedh ca copa shpirti fragjil ne kete forum mozaik shume shpirtrash shqiptare nga gjithe globi, ke sjelle shume vargje te bukura ti poeti im me shpirtin purteke-delikat.
  Te bej nje lemsh rrumbullaksim, se ashtu i lexova me nje fryme se jam i lodhur para gjumit por as te shkoj pa i prek me dy tri fjale s'e le...se per pak minuta, do behet Neser ketu...dhe po ta le per neser mund edhe te te mbes borxh per leximin e vjedhur.

  ...Megjitheate Premiera u cfaq, ketu ne forumin shqiptar :
  "Rruga e rrugeve".. Le te vdesi vete vdekja ne rrugen per nje fund, ne theqafje le te shkoje , s'ka varr per kujtimet..le te mbesin kujtimet " Me Shkronja te gdhendura " si epitaf ne zemer...Mekatari i trete le te hedhi drite ku shkruan :" Ketu pushojne shume Mendime te pathena"...nuk pushoj une, as zemra!

  U kenaqa me vargjet!


  Naten e mire per sonte dhe miremengjes per Ty dhe krijimtarine tende!

  Suksese ne krijimtari ,dhe ne cdo segment jetesor !


  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 19-08-2009 mė 23:29
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar bili99 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •