Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

  Artistt, t pambrojtur prball pirateris

  Dy shoqatat e krijuara pr mbrojtjen e krijimtaris artistike, nuk e
  justifikojn ekzistencn

  Artistt, t pambrojtur prball pirateris

  Artistt shqiptar mbeten ende t pambrojtur. As shteti e as dy shoqatat e
  mbrojtjes s autorve, nuk kan br ende asgj pr t ndihmuar kta artist
  shqiptar q punojn n t zez. Edhe pse Albautor ka thuajse 10 vjet q
  sht krijuar, e pasuar nga nj tjetr shoqat pr mbrojtjen e krijimtaris
  artistike, nuk sht gjetur ende nj rregullator q t ndihmoj artistt, t
  cilt gjenden prball nj piraterie agresive dhe t pamposhtur. Kjo ndodh jo
  vetm n fushn e muziks e t kinematografis, por edhe t botimeve. T gjendur
  prball nj fakti t till, artistt shqiptar ende nuk kan gjetur nj formul
  t sakt pr mbrotjen e artit t tyre nga vjedhja e pashmagshme. Fajin, askush
  nuk pranon ta mbaj mbi supe. As shteti, i cili ka pr detyr t mbroj kto
  qenie t brishta dhe delikate prball nj ekonomie tregu t egr, as shoqatat
  q din vetm t ankohen pr pamundsin e mbrojtjes s artistve, q sht dhe
  arsyeja e vetme pr t ciln ato ekzistojn, e as institucionet e ndryshme
  kulturore q mendojn se kan t drejt t prdorin artin e njerzve q punojn
  n t, pa i shprblyer kta t fundit. Duke treguar se asnj q ka n dor
  dika, nuk ka respekt pr punn e ktyre artistve t dnuar me mosprfillje.
  Ka mse dhjet vjet q artistt ngrejn zrin pr vjedhjen e muziks, filmave
  apo librave t tyre, dhe shum flitet, por asgj nuk bhet konkretisht. Asnj
  padi n gjykat nga shoqata Albautor dhe rrjedhimisht, asnj artist nuk ka
  dal i fituar, n luft pr t mbrojtur, pjelln e vet t lindur nga muza e
  frymzimit. E duke qen dhe qeniet m t papaguara, n krahasim me vendet e
  tjera t bots, kta artist kan gjetur ngushllim n faktin se nuk jan t
  vetm. Kshtu, Ministria e Kulturs, pak koh m par nxori nj CD me kngt e
  t madhrishmes Vae Zela, por vet bashkshorti i ksaj t fundit, n nj
  prononcim t para pak ditve pr gazetn Sot, u shpreh se Vaja jo vetm q
  nuk ka marr asnj shifr sado t vogl, q llogjikisht do t vinte nga shitja e
  veprs s saj, por as nj CD t sajn nuk e ka n shtpi. E raste si kjo, jan
  t pafundme. Edhe, drejtoresha e arkivit t filmit, Natasha Lako, shprehet me
  shqetsim pr kt pirateri private. Televizionet shqiptare transmetojn
  pafundsisht filma e kng t artistve shqiptar, por asnj prej ktyre
  artistve nuk ka marr nj shum sado t vogl pr kt art t tyrin, thot
  Lako. Artistt, filmat apo kngt e t cilve prdoren vend e pa vend nga TV-t
  shqiptare do t duheshin t paguheshin pr do sekond t transmetuar nga arti i
  tyre, por shteti hesht, e privatve u intereson t mos i paguajn kta artist.
  E nse ne sot flasim pr politika kulturore, ajo e mbrojtjes s artistve
  pikon nga shum an. Ndr prioritetet e Ministris s Kulturs, Rinis dhe
  Sporteve pr kt vit q sapo ka nisur, sht edhe projektligji Pr t drejtn
  e autorit, e cila sht nj ndr pikat q qeveria do t duhet t zbatoj n
  kuadr t hapjes s negociatave pr marrveshjen e stabilizim asocimit me BE.
  Qllimi i ktij projektligji sht prafrimi i legjislacionit t s drejts s
  autorit n Shqipri me standartet europiane, nprmjet identifikimit t
  problemeve dhe mangsive t deritanishme n realitetin shqiptar. N hartimin e
  ktij projektligji jan pasur parasysh disa drejtime, si: kompatibiliteti i tij
  me Konventat Ndrkombtare t nnshkruara nga Republika e Shqipris n fushn e
  t drejtave t autorit dhe t drejtave fqinj, pasqyrimi n t i direktivave t
  Bashkimit Europian n kt fush, implementimi i detyrimeve t Marrveshjes
  TRIPS (Marrveshja mbi aspektet tregtare t pronsis intelektuale) t
  nnshkruar tashm nga Republika e Shqipris n kuadrin e antarsimit n
  Organizatn Botrore t Tregtis. Por ndrkoh q pritet t realizohet kjo,
  artistt shqiptar do t vazhdojn t krijojn art e t mos paguhen pr t, do
  t vazhdojn t presin q nj dit, dikush t mendoj edhe pr ta... Ndrsa
  Albautor do t vazhdoj t ngrej zrin, m shum se pr mbrojten e artistve,
  pr mbrojtjen e shoqats q nuk justifikon as emrin e as synimin pr t cilin
  sht krijuar.
  Teuta Meci
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 2. #2
  Flasin keta per pirateri me thasat e parave qe marrin!!

Tema t Ngjashme

 1. T ndihesh injorant prball nj adoloshenti
  Nga Davius n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 18-03-2007, 19:15
 2. Artet e Bukura t Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:59
 3. Shqipria prball ndrgjegjes s gjymtuar t saj
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-09-2005, 06:40
 4. Marri pr artistt Shqiptar
  Nga Nihon n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2004, 13:14
 5. Shqiperine e lartesojne tragjedianet, dramaturget dhe artistet
  Nga Eagle n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2002, 19:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •