Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 196
  1. #21
    Kur fillon agjerimi?

  2. #22
    limi Maska e limmi
    Anėtarėsuar
    01-01-2009
    Vendndodhja
    klin
    Postime
    45
    me 21 gusht fillon muaji i agjerimit ishalla do jete muaj i let per ty nese e agjeron po edhe nese jo ishalla do te jete nje muaj i sukseshem per ty

  3. #23
    Me date 21.08.2009 dita e pare e Ramazanit(duhet te jesh i agjerueshem).
    Ndrysho Firmėn

  4. #24
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Inshallah po, e kemi per detyre agjerimin, dhe eshte nje nga pese shtyllat e islamit.

    un mezi e pres muajn e ramadanit, sepse e ndjej qe gjat ketij muaj pastrohem shperterisht

    Zoti ua pranofte agjerimin muslimanve ne gjithe boten

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Citim Postuar mė parė nga sajmiratn Lexo Postimin
    do te thuash si puna yte homer??

    ata nuk kane nevoje

    sepse ramazanin se kane borxh

    1-shkijet
    2- te cmendurit
    3- te semuret
    4-grate me ciklin mujor

    dhe disa kategori tjere


    ne cilen kategori ti ben pjese?
    Mos harro se as shqiptaret se kan borxh as kush nuk e ka borxh.
    Agjerimi esht nje zgjedh po dashe po nuk dash mos e bej se do te paguash as gja qe te le barkun pa buk po ruaju mos ban keq e mos mendo keq se e keqja do te gjej.

  6. #26
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anėtarėsuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar mė parė nga Midja Lexo Postimin
    Ndoshta diten e par,te mesmen ,dhe te fundit me shum jo.
    agjerim te leht per ata qe agjerojn .
    Po pija nje kafe dje me nje drejtor shkolle dhe me tha do agjeroj diten e pare te mesmen dhe te fundit.
    I thashe kur shkon tek berberi qethesh tamam apo balluket ne maje te kokes dhe ne fund.
    Kur ha buke e mbaron pjaten te gjithe apo i ze fille nga pak.
    Kur rregullon makinen i thua mekanikut vetem tre vida liro.


    Agjerimi eshte servis i trupit dhe i shpirtit.

    Makina e cila mbush 100000 km do servis dhe nderrim vaji.Kush e thote kete?Inxhinjeri dhe projektuesi i makinave.

    Nderkohe qe trupi jone fuksionon si nje makine.Stomaku gjate gjithe vitit fut dhe nxjerr ushqim por njekohesisht brenda tij krijohen mikrobakterie dhe acide te cilat i bejne dem trupit.

    Kur ushqimi qe ha ze ushqimin ne bark kjo mund te behet e demshme pasi krijohet bakterie dhe jo gjithe pjesa e ushqimit kthehet ne energji per trupin pasi nje pjese del jashte.Nderkohe qe Agjerimi eshte nje muaj ku stomaku rri per nje kohe te gjate pa buke dhe uje dhe kjo ben procesin e shplarjes se tij nga cdo lloj bakterie dhe enzimash qe jane te demshme.

    Kur nje depozite uji ju mbushet me uje te piset a nuk e derdhni komplet pastaj e mbushni nga e para.

    Une mendoj se agjerimi i Ramazanit ka shume miresi.

    Miresia shendetsore .

    Doktorret thojne qe agjerimi eshte opracion pa bisturi.Pastrimi qe agjerimi ben stomakut eshte per tu mahnitur.Rigjenerimi i shume qelizave te stomakut dhe veshkave dhe melcise gjate agjerimit jane nje mrekulli e vertete.
    Normalizimi i lendeve si yndyrnat,karboidratet, sheqernat, aminoacidet dhe acidet gjate agjerimit sjellin shendet ne trupin e njeriut.Gjithashtu gjate agjerimit kemi dhe rregullim te tensionit te gjakut per ato qe vuajne nga hipertensioni.

    A na dobeson trupin agjerimi?

    Ushqimi i marre gjate muajit te agjerimit shkon i gjithi per energji nderkohe qe ushqimet e marra ne dite te zakonshme edhe dalin prej trupit.E ngrena me orar gjate agjerimit eshte nje miresi tjeter shendetsore qe ndikon per shendetin e njeriut.

    Shumica e njerzve mundohen te mbajne dieta ndekohe qe agjerimi i nje muaji eshte me te vertete edhe pastrim dhe shendet per njeriun.

    Miresia sociale

    Te pasur dhe te varfer ne kete muaj vendosen para nje gjendjeje te perbashket per te provuar ndjesine e te mos ushqyerit.Te pasurit gjate ketij muaji behen me bamires pasi mendojne se Zoti me te vertete u paska dhene shume te mira atyre nderkohe qe ka njerez te cilet vuajne per buke.

    Kalitja e shpirtit dhe trupit me durim

    Kur njeriu ndalon prej asaj qe e ka te domosdoshme si buka dhe uji imagjinoni si dop jete gjendja e tij para nje tundimi te nje droge, alkoli apo duhani.Pra agjerimi e meson njeriut me durim qe ai te dije te permbahet perpara sfidave ne jete te cilat mund te jene te demshme per te .Njekohesiht agjerimi e meson njeriun me durim dhe ky i fundit eshte nje vecori qe na duhet gjate jetes tone njerzore pasi pa te jeta jone do ishte shume e veshtire.

    ka dhe te tjera por keto mu kujtuan tani.

    Mide ti thashe keto pasi agjerimi nuk e kryen efektin e tij vetem me tre dite.Servisi duhet te kryhet i plote.Doktori kur ta jep nje kure duhet ta besh te gjithen nese do te sherohesh.Edhe agjerimin duhet ta kryesh te gjithe ense do te perfitosh te mirat e tij.
    "Shoku Mjekesise"

  7. #27
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    me njė PO tė madhe si gjithnjė
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-08-2009
    Postime
    102
    Un e kam bo gati barbikjun te oborrri,5 kg mish derri gati per ramazan

  9. #29
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
    ti dhe sajmiratn na knaqet ju qe agjeroni do perfundoni direkt e te zoti na tjert qe per mundesina te ndryshme smundena ne ka me na hanger dreqi
    une jam musliman e ndoshta shume ma i forte se shume nga ata qe agjerojne nje muaj e bajne ***** 11 muaj te vitit

    Mendim i drejt !

    Ne grupin e Satanve hyjne ata qe gjithe vitin bejn 100 te zeza dhe rrejne veten se nje muaj agjerim do i shlyejn te gjitha gjynahet qe kane be.





    Ps. Nje pyetje kisha : c'fare moshe lejohet agjerimi ?
    Se kam pare qe edhe femije agjerojne.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  10. #30
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Vendndodhja
    Ōsensei
    Postime
    1,118
    Unė kam 3 muaj qė jam me diet. Njėsojė sikur po agjeroj ėshtė, thjesht duhet tė bėj iftar.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    I kam blerė nja tri shishe raki( Wiski) Chivas regal 18, pėr ta ginuar ramazanin sepse ai pirati i shkretirės dhe qejfliu i madh MUhameti se kish pas ndalė kurrė; rakin dhe demek atė punėn e uqkurit!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    o shurdhani i ka lan 30 dite se 3dite jan ramazan ,po ai nuk ka ndegju mire ju ka duk se po thon 30 ne vend te 3dite

  13. #33
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Eshte interesante Puna e Ramazanit i cili leviz ne kohe, sepse ne kete menyre eshte Detektues i Dyftyrshave dhe atyre te cilet dallohen per nga Durimi dhe Besimi. Sepse po te ishte Ramazani gjithnje ne sezonen kur eshte koha e shkurter, ateher sa "Besimtari" do rrihte gjoks per besimin e tyre, mirpo jo rastesisht Allahu thot ne Kuran : " A menduat se besuat vetem duke thene se Besuam , pa u sprovuar" (vetem kuptimisht e shkrova)

    Sot ka ardhur koha te shpaloset ne vepra besimi i nje Besimtari dhe Dyftyrsia e nje te dyshimti.
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  14. #34
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    I kam blerė nja tri shishe raki( Wiski) Chivas regal 18, pėr ta ginuar ramazanin sepse ai pirati i shkretirės dhe qejfliu i madh MUhameti se kish pas ndalė kurrė; rakin dhe demek atė punėn e uqkurit!
    Pse nuk e Vjerr ne Konop veten ti, para Ramazanit ? edhe ashtu i kursen ato pare per Raki

    "M*ti ere tjeter ska , perveq si tenden" Lahper "mashkull".
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  15. #35
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Ne pushime qenkan te gjithė moderatorėt? Asnjė se pastron, ga 30 postime 20 bėrllok janė.

    Po do e agjėroj.
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Agjerimi esht me mundesi Mjeksia,kush mundet... rri 7 ore ne kemb e agjero kjo asht e pamundur ,per vete po flas .
    ku esht muaj i madherueshem e kem obligim qe tu ndihmojm edhe te varferve ,ket mundohem ta bej sa me shume edhe nese nuk agjeroj bile ju hjek iftarin disave,apo e kam gabim??.

  17. #37
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    I kam blerė nja tri shishe raki( Wiski) Chivas regal 18, pėr ta ginuar ramazanin sepse ai pirati i shkretirės dhe qejfliu i madh MUhameti se kish pas ndalė kurrė; rakin dhe demek atė punėn e uqkurit!
    ec shko ngjyros vez
    edhe une 2 po ti jap qoja papes
    ups harrova nuk jan pashket tash
    majmun
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  18. #38
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin




    Ps. Nje pyetje kisha : c'fare moshe lejohet agjerimi ?
    Nese nuk priton ,kerkoje ne:

    www.google.com

    Nese priton, ke per te mbetur e pa ditur nga pertesa. Jeten duhet ta jetojme

    ne menyre aktive e jo pasive( si parazite).
    Ndrysho Firmėn

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e diita
    Anėtarėsuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    De
    Postime
    283
    Ka vite qe agjeroj dhe kismet do e mbaj edhe ket vit.

    P.s Nuk me pelqejn ato debate qe jane bere me siper!

  20. #40
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin
    Nese nuk priton ,kerkoje ne:

    www.google.com

    Nese priton, ke per te mbetur e pa ditur nga pertesa. Jeten duhet ta jetojme

    ne menyre aktive e jo pasive( si parazite).
    Mendon se duke dhen nje pergjigje te tille behesh aktiv/e ????
    Agjirim te mbare nqs agjiron.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •