Close
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 184
 1. #161
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Nje ninulle

  Nina nana flij o gjan
  lumi djepi qe te mban,
  dora e zemres kap per djep
  dashuri pa fund te jep.

  Nina nana kendoj lehte
  e therrase gjumin te vij i qete
  edhe djepin perkund me butesi
  tash gjan i mamit flij.

  Nina nana gjume i mire
  eja tek quni me zemer dlire,
  zbukuroja endrrat si di ti
  te zgjohet plote kthjellesi.

  Nina nana jam plote shprese
  se gjumi do te kete kujdes,
  ka me ardhe tek ti perdite
  djalin e mamit me e rrite.

  Nina nana qun te them
  kur te zgjohesh pran do jem,
  kam me te marre ne krah
  zemra afer zemres te rrah.

 2. #162
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Himni

  Eshte kenge himni
  i bere me krijimin e nje shteti,
  me te identifikohemi
  na njeh i tere planeti.

  Zakonisht ne tekst
  tregohet dashuria per atdhe,
  kur e degjojme ne shenje respekti
  ngritemi ne kembe ne.

  Ne raste te vecanta
  evente sportive nderkombetare,
  kendohet himni gjithmone
  ne na rreh fort zemra krenare.

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  DINI SI PITER PANI

  Gjyshe ina pula ka
  na i mban per sefa,
  jo shume gjashte cope
  i bene te majme pastaj i rrop.

  Ne kotec gjithmone
  harmonia mbretron,
  kur shkon Dini mysafire
  s'kane me dite te mire.

  Njehere deshiren realizoj
  i hipi njeres te fluturoj,
  nen kembe e ka vene
  per dy krah e ka zene.

  Bertiste Dini gja - gja,
  fluturo shpejt ne hava,
  pula sikur u fut ne flake
  kakariste kra - kra - krak.

  Doli gjyshja ine
  pyeti - cka ka pula o Din?
  kur e kuptoi se cka po bene
  shpejt per dore e ka zene.

  Gjithe familja eshte afruar
  pulen per ta shpetuar,
  dhe prisnin se c'do te thote
  cka e gjeti Dinin sot.

  Fluturon kush ka krah
  une nuk kam, pula ka,
  desha ne krahet e saj te fluturoj
  si Piter Pani njesoj.

 4. #164
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  LEKTYRA E PARE E LEXUAR

  Sot bleva nje lektyre
  qe me dha mesuesja detyre,
  kishte poezi plote
  thash kete se kuptoj dot.

  Por gabova pa mas
  se cdo poezi qe vinte pas,
  me mbushte me gezim
  vete beja komentim.

  Babit mamit i thash;
  - edhe nje lektyre e pash,
  me poezi plote
  do ta marre qe sot.

  E para poetja Adelina Mamaqi
  zemren ma kenaqi,
  e dyta,, Keci bardhosh''
  qe kaloi kurthin shendosh.

  Ne vazhdim e di
  do shkoj shpesh ne librari,
  do te marre lektyre
  edhe pa pasur detyre.

 5. #165
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Pushimi veror

  Zonja matemaike
  je plote me enigmatike
  punen shpesh me bene vaj
  me kenaqesi te them baj - baj.

  E nderuara dituri
  kam mesuar shume nda ti,
  per trupin tone ,kafshe, e peme
  edhe ty cao - cao te them.

  Por do lexoj ndoshta roman
  te vogel per mua taman,
  gjuhe e dashur me deshire
  te them u pafshim me te mire.

  Edhe lendet e tjera
  qe me japin dituri perhere,
  s'do te me lene te mbetem cung
  per moment u them tung - tung.

  Se librezen me te gjitha pesa
  me pakez mungesa,
  prinderve do ja dorezoj
  une ne pushim do shkoj.

  Sepse vera e nxehte
  ne sfida me therrete,
  obligime do kem me pak
  do ja kaloj per merak.

 6. #166
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  JAVA

  Nje jave ka
  shtate dite gjithmone,
  asnje nuk merre hua
  kur nje ore se shton.

  Dita me diten jane
  shoqe te mira shume,
  dhe respekt kane
  rregullat si bejne lum.

  E hene,e marte,merkure
  nis java me qel,
  e enjte, e premte, e shtune,
  mbyllet me diten e diel.

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Dielli

  Nje rreze ne qytet
  nje rreze ne fshat,
  e nxejne nje atdhe
  e nxejne nje shpat.

  Nje rreze ne mal
  nje rreze ne det,
  ngrohtesi na fal
  na mbush me jete.

  Behen rreze shume
  bashke diellin formojne,
  kete toke, kete bote
  cdo cep e driterojne.

 8. #168
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Eklipsi

  Eshte mrekulli
  qe ndodh ne qiell,
  ndoshta se ke pare ti
  se fati s'te ka sjell.

  Se ndodh rradhe
  dhe pakes zgjate,
  por eshte si perralle
  se dita behet nate.

  Hena ne kete cast
  para diellit ri,
  levizja ne cdo rast
  sjelle mrekulli.

  Ne fillim duket
  dielli ne pjese te madhe,
  ne mes fare zhduket
  behet eresire totale.

  Kurse ne fund
  dielli per cudi,
  mbasi se ke pare beso
  ka forme draperi.

  Syzet speciale
  te shikosh kete fenomen,
  ne te kundert eshte fatale
  per syrin e lire qe e shikon.

 9. #169
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Detyrat e shtepise

  Detyrat e shtepise
  i bej me kenaqesi,
  pastaj mi kontrollojne
  familjaret ne teresi.

  Detyrat i bej vete
  por te mos dij ka gjas,
  ne keso veshtersi
  ndonjerine therrase.

  Here babi ,here mami
  gjyshi, gjyshja ndonjehere,
  edhe motra e madhe
  nje armat me vlere.

  Te gjithe te ditur
  une ndihem si mbretereshe,
  s'ka problem te pa zgjidhur
  kete konstatoj shpesh.

 10. #170
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Shkolla

  Je zonje e madhe
  ball larte qendron,
  ne krahet e tua
  cdo femi perqafon.

  Te gjithe pa perjashtim
  vendin ja mundeson,
  je plake e menqur
  pa pushim ligjeron.

  Ti i di te gjitha
  cdo gje ke pare,
  nxenesite per njeshe
  si treten duke qare.

  Por me me deshire
  pesa ke numeruar,
  pa fjale me qetesi
  i ke pergezuar.

  Ndodhite femijerore
  te bera pa faj e djallzi,
  neper koridore
  i di vetem ti.


  Te gjitha keto kujtime
  ti i mban per vete ,
  se je e menqur
  andaj je diskrete.

  Ke percjellur ne jete
  gjenaratat pa lot,
  se sa hap e mbylle syte
  oborri te mbushet plote.

 11. #171
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Gjyshja ime


  Gjyshja ime bene llokum
  veq per mua se me ka gjan,
  dy,tre ndonjehere edhe me shume
  kam ngrene se barku mi mban.

  Kur ngopem mire
  i lumtur shpirti me ndihet,
  e puthe e qafe me deshire
  ne preherine e gjyshes me rrihet.

  Gjyshja e kenaqur pa mase
  edhe ajo me qafe shumefish,
  e ve buzen ne gaz
  thote; - keshtu do bejme serish.

 12. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Kukulla

  Kukulla ime s'mund te flase
  ne kete aspekt se ngase,
  kukulla ime nuk ha dot
  as kete veprim se bej kot.

  Por kukullen qe e kam gjan
  shpesh ja dhuroj nje fustan,
  sandale qe i duhen per vere
  frizuren ja rregulloj perhere.

  Per te rroba ska ne dyqan
  andaj per te qepur nje fustan,
  kam angazhuar rrobaqepese te mire
  cka i duhet ti qep me deshire.

  Ne sirtaret e mia mund te gjesh
  mes tjerash edhe vath per vesh,
  edhe ndonje gjesend tjeter
  per miken time te vjeter.

  Kukullen e kam qe tre vjet
  me te e ndaj cdo sekret,
  per nate te mite e puthe ne ball
  shpesh i tregoj ndonje perralle.

  Per shoqet e mia i them
  edhe kur kam ndonje problem,
  e kam moter ,shoqe, e kam gjan
  gjithmone do te kem pran.

 13. #173
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Nenes per tete Mars

  Ti nene je shandan
  terrin se shoh kur te kam pran,
  dashuria jote kur nuk shterron
  por si brumi rritet, gufon.

  Eshte merite e jote fjalori im
  miresjellja qe eshte per lavderim,
  rrobat e pasterta gjithmone
  ushqimi qe kenaqesi me ofron.

  Per keto e pune tjera
  qe per mua i bene perhere,
  kerkova nje send te vertete
  por me beso nene se kam gjete.

  Se ndonjehere shpenzimet jane fars
  keshtu qe per tete Mars,
  per dashurine qe me ofron mua
  te dhuroj buzeqeshje dhe fjalen te dua.

 14. #174
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Dini bebush

  Plote bardhesi ,brishtesi
  embelsi, i ketille Din je ti,
  dhe ne duar kur te mbaj
  kam lumturi paskaj.

  Edhe ti ne krahun tim
  ndien siguri, je plote gezim,
  buzeqeshja te pushton
  kjo mua me tregon.

  Tete muaj jete ke ti
  vlerat e jetes i kupton qe tani,
  kemi dashuri te ndersjell
  gezimi yt, gezim me sjell.

  Me shume e dua nje femi
  kur nise te flase kurse ty,
  te morra ne dore qe ne fillim
  se e ke emrin e babit tim.
  2002

 15. #175
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Si qan Linda

  Nje dite u binda
  se ndryshe qan Linda,
  ze me pak leshon
  e nga suri uji i pikon.

  Ky uje me befasoi
  desha mamin ta konsultoi,
  syrine mos e ka te semure
  qe ece uji si ne gurre.

  Pamje serioze mami morri
  dhe per cudine time perdori,
  diplomaci te nivelit te larte
  qe te me bente te cart.

  Po deshet imagjinoni
  se eshte perpara mikrofoni;
  - uji qe del nga syri jone
  lot eshte quajtur gjithmone.

  Njeriu kur eshte i deshperuar
  i merzituar i trazuar,
  mllefi shpirtin e pushton
  energjia negative rrenje leshon.

  Qe te zhduket kjo energji
  syri loton uje si thua ti,
  pas kesaj zemra e lenduar
  ndihet me e lehtesuar.

  Ti bene loje kur qan
  andaj loti s'te del o gjan,
  qarjen e ke te planifikuar
  ate qe do per te fituar.

 16. #176
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  Pershendetje te gjithe atyre qe kane lexuar keto shkrimet e mia, ju falenderoj shume.
  Ketu ka 160 poezi andaj kam vendosur ta mbyll kete faqe .
  Nese vlersohen si te mira besoj se mund te botohen dy libra .
  Me respekt
  FARA

 17. #177
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Antarsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,745
  Citim Postuar m par nga fara Lexo Postimin
  Pershendetje te gjithe atyre qe kane lexuar keto shkrimet e mia, ju falenderoj shume.
  Ketu ka 160 poezi andaj kam vendosur ta mbyll kete faqe .
  Nese vlersohen si te mira besoj se mund te botohen dy libra .
  Me respekt
  FARA
  Sot, qe per here te pare po i lexoj poezite tua ,do me e mbyll faqen?????????????????

  Reshpekt per shkrimet tua.

 18. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956
  ALEM DE e kam hap nje te re keshtu qe lexoje edhe ate.
  pershendetje.

 19. #179
  i/e regjistruar Maska e PeterPan
  Antarsuar
  07-03-2010
  Vendndodhja
  NEVERLAND
  Postime
  413
  Suksese Fara ,te uroj qe nje dite te afert kto shkrimet tuaja te jene te vlersuara ashtu siq e meritojne
  dhe jam i sigurt qe ke me ja arrite sepse jane me te vertete te bukura .

  Rrespekte.

 20. Anetart m posht kan falenderuar PeterPan pr postimin:

  fara (14-04-2021)

 21. #180
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  956

  Pr: Tok e qiell, krkoj

  Kenga

  Ai qe e bashkoi
  veglen me ze fjale,
  kengen na dhuroi
  meriton medale.

  E trishte rrefenja
  instrumenti flakeron,
  zeri plote ndjenja
  shpirtin e zgjon.

  Gezon e vallezon
  ne krahet e saj,
  here e trishton
  lotin smund ta mbaj.
  24.2.2021
  FaraPallqa

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •