Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 72
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime

  Poezi kushtuar Nns.

  T dashur poet t FORUMIT.
  Mendova gjat e gjat n kt heshtje time. Vendosa t kthehem pran jush me nj poezi pr nnn time. JU FTOJ TE GJITHEVE te shkruani n kt tem poezit tuaj kushtuar Nnave.  Nns

  N endrra Nn, po m vjen rrall
  Ndonse tek varri, kam ardhur shpesh
  do lot i imi pikon ve mall
  Ti nuk m flet, vetm buzqesh.....

  Floku jot mndafsh i zbutur
  Hapi jot i leht si flutur.
  Loti jot margaritari.
  Zgjon t vdekurin nga varri.


  Ti!
  Ma dhurove puthjen e par q fmi.
  Ti!
  M prkedhele si akush tjetr.
  Ti!
  Nj mbretresh n dashuri
  Ti!
  Legjend e lasht legjend e vjetr.  Ti!
  Me zrin tnd ma ngrohe shpirtin
  Ti!
  Me gjirin tnd m fale jetn.
  Ti!
  M doje mua edhe Krishtin.
  Ne!
  N kraht e engjejve Nn fjetm.

 2. #2
  Ne mbreterine e Tij.. Maska e inscrite
  Antarsuar
  09-02-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Agim, te falenderoj per kete poezi te bukur!
  Ndertojne shume poshte ata qe ndertojne nen yje...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2009
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk kam cfare te them me: Bukur!

 4. #4
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Akoma se di?!....
  (nns time F.Cato)  Akoma se di,pse zgjodhe fundmajin,
  Q jets ti thoshe lamtumir.
  Ky muaj i bukur ,pse ta qau hallin,
  Apo t plotsoi, t fundit dshir!

  Akoma se di,pse zgjodhe agimin
  Q jets ti thoshe lamtumir.
  Yjet ishin zbehur,deti bri zgjimin
  Vajzat nisn vajin,pr nnn e mir

  Akoma se di, si sht e vrteta
  E zgjodhe ti vdekjen,apo t zgjodhi ajo
  Maji dhe qershori t kan sjell shum brenga
  Dhe kjo breng e fundit jetn ta shkurtoi.

  Akoma se di pse zgjodhe fundmajin
  Kjo dat e mistershme plotson nj dshir,
  Ti i thua vetesdiqa para vajzs
  Kshtu dhe bashkshortit ndoshta i vjen mir.

  Akoma se di ,ndoshta sm besohet
  Se ke vdekur,o nn dhe nuk jeton m,
  Ve n jet kam mall edhe prgjrohem
  Sdua t besoj, m pr as nj gj.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,884
  Faleminderit
  313
  181 falenderime n 148 postime
  Faleminderit Agim!Nenat jane vlerat me me vlere ne jeten e njeriut!Me bukur se ju s'ka kush t'u kendoje e shkruaj atyre.

  Une s'jam poete por per nenen me dalin nga zemra keto dy vargje:

  Nene! Sa bukur kjo fjale tingellon.
  Nenen ,valle kush nuk e deshiron?
  Te gjithe ,kush mbi dhe jeton.
  Fjala Nene i lumturon!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 12 postime
  Ferit RAMADANI :

  ZEMRS Q S'DO T AGOJ !


  ( Nns sime Xifes )


  Fjala jote plot mirsi
  ma e mbl se nektari,
  nj buzqeshje - ma e bukur,
  se sa ngjyrat q sjell behari !

  Dora jote els magjik
  q e zgjidh lamshin e gzimit!
  Nga prgdhelja t rriten vrik :
  - Niprit , mbesat e trashgimit !

  Ku e gjete tr urtsin
  q na fale n jet uratn,
  djersa jote pr dashurin
  e theu, e mposhti dhe shtrngatn !

  N far kurore ta mbrthej
  zemrn q s'do t agoj ?
  Vdekja - Nn ! Ty t rrmbeu!
  Por, ti mbetesh - Pararoj !

  Mbetesh edhe rreze dielli
  plot ngrohtsi e shklqim !
  Rrugmbara e shtigjeve t jets
  q m'prqafoi n do agim !  E botuar n Revistn GZIMI Nr.8, 01.01.1987, Shkup
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 7. Anetart m posht kan falenderuar gjakushi pr postimin:

  Tino Kurti (09-08-2016)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 12 postime
  Gzim MEKULI


  Vegimi i nj nate vjeshte

  N nj nat pa hn, pa yje,
  Nj pragdimri n veri,
  S'po m zbriste gjumi syve
  Dhe s'm flihej kurrsesi.

  Mendja sillej e prsillej
  N shkretina prej vetmie.
  Terri mbas dritares fshihej,
  I pabes, pa drit, pa hije.

  Teksa prisja t m vinte
  Or'e gjumit t shpresuar,
  Mjedis dhoms pash nj drit,
  Ish' e ngroht, ish' e praruar.

  E mbuloi t gjith hap'sirn
  Krejt n shndritje me vizllim
  .Askund s'mbeti vend i errt
  Shkoi terri n mrgim.

  Kaq e bukur ajo drit -
  Rezendritur s'kish t dyt,
  Un i shtangur mbeta ngrir
  E s'mund t'i besoja syt:

  Isha zgjuar? Shihja ndrr?
  Vrtet ishte a delir?
  At ast nj z i mbl
  Pshpriti: Pse s'fle, bir?

  Shihe natn – sht' e errt.
  Shihe orn – u b von'.
  Nesr vjen nj dit tjetr,
  Nj prballje e re t fton.

  Un e di far sht dhimbja
  Dhe largesa dhe vetmia,
  Por mngjesit, kur zbardh dita,
  Pret kujdesjet si fmia.

  Ndaj prmbi dhimbje t shpirtit,
  Mbi vetmin q vret n zemr,
  Mos ul krye, lart t ngrihesh,
  Mposhti e mos lyp rrug tjetr!

  fardo q t ndodh n jet,
  Kto fjal mos harro kurr:
  Si do nn e vrtet -
  Linda djal por rrita burr! ...

  Kaq tha dhe shkoi sikur erdhi
  Ajo drit – m'e mir n bot.
  Mbas dritares ndriti dielli.
  N veri bnte m ngroht.


  (Kushtuar nns sime, Shkurte Mekuli, e cila iku ngakjo bot, n 2002, si pasoj e lufts n Kosov)
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 9. 2 antart m posht falenderuan gjakushi pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Tino Kurti (09-08-2016),Xhenet.M.S. (23-05-2014)

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e Abaz S. Hoxha
  Antarsuar
  01-01-2009
  Vendndodhja
  BRD ( Germany ).
  Mosha
  55
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Or ( Agem ) Gim edhe pse me hape nje nga shume " plaget " por kjo e Nanes mbetet ma e vecantja ... une prej se largu te pershendes qe edhe nepermjet vargjeve tuaja, te ngushellohem se u be nje kohe e gjate pa kene tek varri ... flm shume ... . Nijet e kam ba kur ti hahet " DASHI e HALLVA " rruges se ARBRIT, tek varri i sime jeme, ne heshtje e pa za do i peshperis vargjet tuaja te dhimbshme e te meritume ... per Nanen ... .

  Hera heres i perqullur me lote
  Zemra gufon e lencon shpeshe
  flas e kujtoje duke u perlote
  shfryhem e belbezoj shpeshe

  Ah moj nane si erdhi dita
  Ky Milet (popull) s'po zgidhet
  Mjere Vatani e afer (fro) dita
  i pari vajton e dyta vidhet

  Projt e vijat me shumice
  Dita vjen e bahet deti kos
  por te gjelbrit me pakice
  Drini e Radika s'jan kos

  P.S. ... edhe kur e din se s'jsm poet ...

 11. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime
  Mama!

  Vdekja po hidhte firmn
  Mbi jetn tnde, mama
  E vetmja q refuzonte nnshkrimin
  Zemra me rrahjet e saj.

  S fundi dhe zemra u bind
  N shuarjet e nj ritmi t lodhur
  Nga syt e porsambyllur 'u lind
  Pikloti i fundit kish firmosur.

  Kudo pas m ka ndjekur
  Pikloti i firms-mesazh
  Mes bots s gjall e t vdekur
  M flet shpirtnna-MAMA!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 12. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  Tino Kurti (09-08-2016)

 13. #10
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  43 falenderime n 31 postime
  Dot nuk u 'malla

  Bj jet' t tr' ndnja me nnn
  Kurr' su ndava
  Nj jet' t tr' m priste malli
  E dot su 'malla

  Edhe sa her' m shkuli veshin
  Kurr' nuk qava
  Nj jet' t tr' i putha dorn
  E dot su 'malla

  Edhe n gjum' ja ndjeja dorn prmbi ball'
  Timen e kisha t gjith botn si n prrall'
  Kur kisha hall a kisha ndonj breng n shpirt
  Buzqeshje e saj si nj mngjes elte nj drit'
  Buzqeshje e saj m ndjek nga pas mua dhe sot
  Nj jet' t tr' ndnja me nnn su 'malla dot

 14. #11
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Citim Postuar m par nga Besoja Lexo Postimin
  Dot nuk u 'malla

  Bj jet' t tr' ndnja me nnn
  Kurr' su ndava
  Nj jet' t tr' m priste malli
  E dot su 'malla

  Edhe sa her' m shkuli veshin
  Kurr' nuk qava
  Nj jet' t tr' i putha dorn
  E dot su 'malla

  Edhe n gjum' ja ndjeja dorn prmbi ball'
  Timen e kisha t gjith botn si n prrall'
  Kur kisha hall a kisha ndonj breng n shpirt
  Buzqeshje e saj si nj mngjes elte nj drit'
  Buzqeshje e saj m ndjek nga pas mua dhe sot
  Nj jet' t tr' ndnja me nnn su 'malla dot
  Kete poezi qe ke postur Beso me pelqen jashte mase.Nuk rrija dot pa i shkrojtur dy llafe.Nje nder poezite me me ndjenje qe mua me ben te terin per vete.Rrofsh qe na e rikujtove.Respekte

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  E ndjej mungesn tnde
  pambarimisht...
  T'a dish sa m merr malli?!...
  Po po, mallli me merr kalibo
  e me on drejt teje verbrisht...

  Erdha dje tek varri yt i mermert
  T vura dy lule jasemini...
  Ndoshta me TY, perndia u tregua e rrept
  ...po e rrept...se nuk lihet jetim Agimi!?...

  M ike TI nn, dhe tashti m vjen n endrra
  e un pa TY kndoj nj kng q dikur t'a kushtova
  E kndoj n trishtim... O Zot prher m ther zemra
  Nuk e di, vrtet nuk e di! A m shum t deshta, apo t adhurova...

 16. Anetart m posht kan falenderuar Agim Doi pr postimin:

  Tino Kurti (09-08-2016)

 17. #13
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Agim Doi Lexo Postimin
  Ti!
  M doje mua edhe Krishtin.
  Kete varg nuk e kapa dot. Per mendimin tim shife dhe nje here.
  Poezia ishte e mire !

 18. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Pratolini!

  Nena qe vuajti me rande denimin e padrejte te te birit (Jezu krishtit), ka qen Marija!. Nana ime, Shqiponja, vuante per ato 7 vite qe une ndenja ne mergim! Denim politik i padrejte, qe mua ma beri "e majta". Pra ashtu si deshte dhe adhuronte Krishtin, qe u denua padrejtesisht nga Judenjte, ashtu me donte dhe i dhimbte nenes time, qe u denova nga maskarenjte. Por ti si moderator, mos u merr me krahasimin midis 2 nenave (Marijes dhe Shqiponjes). Ban mire te merresh me filozofine e vargut dhe me objektin poetik.
  Respekte.


  Do ishte qielli dhe me i kalter...!?
  Do ishte hana ma pak e zbehte?...
  Do ishte toka, ndoshta ma e pasur?!
  Kur mungon Nana...nuk asht e leht.

  Me mer shpesh malli, ta puth ne duar.
  Me merr shpesh malli, tia degjoj zrin
  para pasqyrs... s'i kam harruar
  Kur Nna merrte n duar krhrin...

  dhe zbukurohej, si di ve nna...
  Kur nga sherbimi kthehej babaj.
  Ja kish zili, madje dhe hna...!
  nga malli i madh..m vjen te qaj.

  Tashti jam plakur, zbardhur nga thinjat
  Madje dhe mbesat : - o GJYSH! - me thon.
  Se NDJEVA MALL, PER TE GJITH Nnat.!!!
  Sa shume kam mall...sa me mungojn.

 19. Anetart m posht kan falenderuar Agim Doi pr postimin:

  Tino Kurti (09-08-2016)

 20. #15
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Agim Doi Lexo Postimin
  Por ti si moderator, mos u merr me krahasimin midis 2 nenave (Marijes dhe Shqiponjes). Ban mire te merresh me filozofine e vargut dhe me objektin poetik.
  Respekte.
  Po pikerisht kete po bej Agim ; objekti poetik nuk perben nje nocion abstrakt i ndertuar mbi eter, por eshte produkt i shume tullave te lemuara, mbivendosura, katrore ose jo, te lushnjes apo maqedonase...pra produkt i fjales. Vargu qe citova, del prej kuptimit te se teres, ose te pakten keshtu me duket mua. Gjate gjithe poezise i drejtohesh nenes tende, ndersa ne kete varg permend krishtin ; por krishtin e ka dashur Maria jo Shqiponja. Me keto qe me shpjegove, mendoj se mund te rregullohet fare thjesht : duke shtuar nje lidhes krahasimore "si". Pra :

  Ti!
  Me doje mua si Maria Krishtin.

 21. #16
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Pratolini!
  Ke shume te drejte! Vajta "dm" pr nj SI - ndajfolje krahasimi. Sinqerisht eshte sakte. Por une kam tabiat te keq qe shkruaj direkt mbi ekran dhe pa u menduar gjate.
  Te falenderoj

  Nse kjo bot sht e trazuar
  Dhe vetm PAQE i duhet njerzimit
  I gjeni gozhdt edhe drrasat
  Un pranoj ritin e kryqzimit.

 22. #17
  Besimtar Musliman Maska e GjeNcHe.-.D
  Antarsuar
  19-12-2008
  Vendndodhja
  Pej
  Mosha
  25
  Postime
  521
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shum te mira keto poezi

 23. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Se m ikn dhe m lan
  Ata q aq shum i desha
  Ikn larg dhe m s’u pam
  M pllakosi keqas vjeshta...

  U than lulet, u than pemt
  U than pishat n nj maj
  T m han po presin vemjet
  Shokt presin t m qajn...

  Them t iki, arratisur
  Ku s’m njeh, s’m flet njeri
  Mbi vetmin se jam vidhisur
  Si lypsar pa plang e shpi…

  Ku t vete…ku t futem?!
  Pyes ern edhe hnn
  Para Zotit, natn lutem
  Fat i keq m bre gjmn

  Nuk e di se sa do zgjas
  Nuk e di sa do zvarritem
  Vargu – vargun do t vras
  Poezis i kan zn pritn

  Shkruaj, ndalem mbi nj rim
  Gris fletore e radhua…
  Humba gjith dashurin
  As nj gj s’m ngeli mua

  Ti m’i more, t gjith endrrat
  M ke marr dhe shpresn peng
  Zot i Madh, merri dhe vjerrshat!
  Gjith kjo jet qenka nj rreng

 24. #19
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  135 falenderime n 105 postime

  Me mungon!
  ----------------
  Me mungon dora jote
  Me mungon ai ledhatimi yt
  Me mungon zeri yt i embel
  Dicka po me ngulfat ne fyt!

  Me mungojn keshillat e tuaja
  Edhe tani ne kete moshe
  Me mungon edhe qortimi yt
  Pa Ty cdo gje eshte bosh!

  Me merr malli o Nene
  Te qaj ne prehrin tend
  Pa Ty me quanin jetime
  Ah sa fjale e rende!

  Kur mendoj per ty
  Dhe vuajtjet e tua
  Zemra po me digjet
  Lotet me rrjedhin krua!

  Tani kur u rrita
  I lutem qiellit e tokes
  Te lumtura qofshin
  Te gjithe nenat e botes!
  (I nderuari z.Agim nuk eshte poezi e shkruar ne menyren e duhur,por ndoshta me toleroni edhe qe nuk dij te shkruaj si ju Poet i nderuar!)
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 25. Anetart m posht kan falenderuar e panjohura pr postimin:

  Tino Kurti (09-08-2016)

 26. #20
  Shefki Meka
  Antarsuar
  20-11-2008
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjitheve!

  KUR ISHA I VOGEL...

  Gurabijen e dites se rroges,nga babai,
  ma llufiste vellai per qejf,me mashtrime
  Bluzen e lerosur me kumbulla te vjedhura,
  ma lante ime moter te curku,me mallkime

  Nena namusqare me romuze pa zarare;
  me kujtohen syte e saj e vlaget.
  Me fshiu prapanicen kur isha bebe:
  asaj do t'ai fshij kur te plaket!

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •