Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 72
 1. #41
  Letersia Maska e feneri
  Antarsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  N Krov
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  37 falenderime n 37 postime
  Ajo gjithmon me uratn n shpirt m tha : Udhembar !
  Tek u nisa shtigjeve t jets t arrij nj cak !
  Kush e di sa her shpirti i rnkoj e zemra i qe ndar
  Kush e di sa her i pata hyr n hak!

  Ajo me dashuri nne m thosh t marr bashkfshataren
  kur un endesha npr qytete ku ndiqja shkollimin !
  Pranova dikur t plotsoj dshirn e saj : Pr bashkudhetaren !
  Dhe, harrova shum aste jete q shkundn ledhatimin!

  Por, trokiti nj ast , dhe t gjith i shkundi si gjethet
  kur fryn era n vjesht dhe i mbledh n humner !
  Me katr bonjaket mbeta - une babai , t m rrokin ethet !
  Duke pritur t shikoj ate trup nene - q t hyj n der...!
  Arbri t qofsha fal, t kam nn e m ke djal !

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Copez jete nga femijeria e nenes

  Cdo dimer pasterma
  rroba per te veshur poashtu,
  kishte rregulle panda'
  ne shtepi te nenes ishte keshtu.

  Do te duhej te ishin
  te lumtur ne maksimum,
  por hall te madh kishin
  se nuk kishin fat shume.

  Zoti i madh ju ka dhene
  kater djem e kater cika,
  se do jet fundi keshtu s'do me thene
  se fati jetes i ve pika.

  Kater vellezer vdiqen femi
  kurse vajzat ishin shendosh,
  por gjyshi kishte merzi
  se e donte nje djalosh.

  Kjo eshte jete per roman
  te vuash pa pasur faj,
  por per momentin s'ma mban
  ndoshta me vone ,pastaj!

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Nena per beben

  Ne familjen tone
  lindi nje vajze,
  cdo njeri dashuri ofron
  ndodhet ne parajse.

  Por i vogeli shpirt
  qe s'di asgje themi ,ne,
  nenen e ka drite
  -se kur behet ,,re'';

  Nga dy duar shtrenguar
  ne forme te gjysem henes
  tani me eshte pushtuar
  ne gjoksin e nenes.

  Bebushja qetesohet
  ne cast e ze gjumi,
  pamja qe shikohet
  eshte pamje fatlumi.

  Eshte nena kjo
  qetesi ,ngorohtesi ofron,
  qe diten e pare cdo kush e do
  deri sa jeta mbaron.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  JU nuk e keni njohur nnn time
  AJO ishte Kolonjare, madje dhe partizane...
  Ngado q shkonim me...transferime
  qytetaret thonin: Shqiponja sht kapedane.

  Ju nuk e keni njohur nnn time
  Ajo hijeshon e buzqeshur n fotografi
  M vjen n endrra...m vjen n kujtime
  Ajo ishte si t gjitha Nenat - det me dashuri

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Shume te vecanta poezite, nese do te shkruheshin sakte drejtshkrimisht do te besoja se ishin poezi nga profesionale. Pergezime!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  elonokton!
  Faleminderit por me konkretisht ju lutem ku mungon drejtshkrimi tek vargjet e mija????
  Pershendetje

 7. #47
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Agim Doi Lexo Postimin
  elinokton!
  Faleminderit por me konkretisht ju lutem ku mungon drejtshkrimi tek vargjet e mija????
  Pershendetje
  Pershendetje dhe prej meje Agim!
  Lexova pothuaj te gjitha poezite, nuk dua te ndalem tek gabimet e ndonjerit, bile drejteshkrimin e permenda ne pjesen e dyte te mendimit per t'i dhene rendesi asaj qe eshte per te thene dhe e vertete pse jo, poezi te vecanta. Ndonese te "papunuara" dhe me gabime nuk humbasin te qenet dicka e bukur.
  Po t'i hidhni nje sy te dyte poezive do te vertetoni ate qe thashe per gabimet. Mos ngulni kembe te gjeni gabime ne poezite tuaja, kane postuar dhe te tjere ketu.
  Pa dyshim, respekte!

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Per nje grua qe su be nene

  Nje grua pa fat
  kur su be nene,
  ajo doren ka zgjate
  por zoti se ka thene.

  Kjo grua shqiptare
  eshte pregatite,
  qe ne moshe mitare
  femije te lind e rrite.

  E mendoni atehere
  kete grua kete femer,
  sa eshte ndier, e mjere
  pa kete epiqender.

  Enderr do kete pare
  nje engjell ta perkund,
  por endrren e ka vrare
  se realiteti e ka shkund.

  Thonin i kane bere magji
  e beri bota fatkeq,
  ajo burrit i tha;martohu ti
  situaten me ndreq.

  Asgje nuk ndryshoi
  jetuan u bene te moshuar,
  burri me pare shkoi
  familjen ka leshuar.

  Gruaja ishte dashuri plote
  per jete ,e per femi,
  andaj macet e rrugeve jo kot
  i ushqente me kenaqsi.

  Dritarja e dhomes sot
  gjysem hapur rri,
  era e perplase fort
  s'ka kush ta mbylle tani.

  Nga anet tona thone
  femiu s'te qon ne gjehnet,
  por jeten ta ploteson
  dhe gjakun s'ta tret.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Nuk e mbaj mend, t zemruar
  Me mall kujtoj fjaln e ngroht
  Sa dashuri m ka dhuruar.
  N syt e saj nuk pash kurr lot.


  Ndaj themi Nn, kur na ther zemra!
  Ndaj vjen do nat, nna n endrra!
  Dorn e saj, e ndjej n gjum….
  Ndonse m fal, kurr s’i thash un!...

 10. #50
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime
  edhe ti nuk je keq te shkruash poezi

 11. #51
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime
  Nena

  O nene sa te dua
  O nene sa te kujtoj
  Je burim per mua
  per aq kohe sa te jetoj


  Te ti gjej ngrohtesine
  te ti marr gezimin
  nga ti mesova dashurine
  madje edhe vajtimin
  Ndryshuar pr her t fundit nga gloreta : 05-11-2009 m 04:26

 12. #52
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime

  Nn te lutem shum
  Ma thuaj nj fjal nga varri
  Kur un t jam n gjum!
  Eja m fshij lotin
  Q m rrjedh si lum
  Eja nn t lutem
  Ma thuaj at fjaln e madhe
  ,,Bij,t dashta shum"
  Eja ma shuaj mallin
  Me ato fjal t buta
  Eja e m thuaj:
  ,,E dij q shum u nguta"
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin

  Nn te lutem shum
  Ma thuaj nj fjal nga varri
  Kur un t jam n gjum!

  Eja m fshij lotin
  Q m rrjedh si lum
  Eja nn t lutem
  Ma thuaj at fjaln e madhe
  ,,Bij,t dashta shum"

  Eja ma shuaj mallin
  Me ato fjal t buta
  Eja e m thuaj:
  ,,E dij q shum u nguta"

  Poezia e lutjes qe shkuajti e panjohura, cilin nuk arrin te preke ?!

  Nena, eshte ajo qe per secilin kur i mungon e kerkon ti afrohet e t'ia thote ata fjal ! Po ata fjale qe i spikat e panjohura se jane fjal te mdha!!!

  Sukses e nderuar !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Antarsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovs
  Mosha
  71
  Postime
  159
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ndjenj e fuqishme e dhimbjes por edhe e dashuris ndaj personit, pjes e t cilit jemi edhe ne vet, pra te t shenjts n n .
  Prgzime dhe suksese e nderuara e panjohura pr kto vargje t cilat prekin veanrisht zemrat e atyre t cilve fizikisht iu mungon shenjtria e nns.
  Uroj q kt ta kuptojn edhe ata/to t cilt ende nuk kan pasur fatin t jen vet prindr.
  "Leht bhesh pasha n nahi
  por sht vshtir t jesh njeri".

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e ardis
  Antarsuar
  12-02-2008
  Vendndodhja
  athine
  Postime
  213
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  nje gje me ben pershtypje ,se si ju drejtohen femijet prinderve ,plaku im plaka ime,nena ngelet nene e vjeter e re po ashtu dhe babai.kur i ke te gjalle prinderit nuk ju a di te gjitha vlerat mbasi vdesin kupton shume gjera.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Antarsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime n 101 postime
  Loti jot margaritari.
  Zgjon t vdekurin nga varri.

  Ajo, pra NENA, fjala e saj , dhimbja e saj , buzeqeshja here-here e vrare nga kujtime te kaluara e dite te pa kthyeshme ne shpirtin e saj, jane FORCA me e PASHTERESHME e Lumturise per Femijet dhe kur LOTI i saj del nga Syte me hije tjeter mbuluar !

  sinqerisht bruna

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-08-2009
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Vellai na la,
  kerrusur nga trishtimi,
  prane te vij.
  Nene rrobat e zise,
  mbi shtrat,
  nje grusht kocka.
  Syte te venitur
  s'shterin,s'shterin...
  Dhe thonjte rrudhur nga dhimbja,
  qe dhe ne gjume shpirtin nduk.
  Vajtimi rreqeth muret
  dhe vete Ajkuna do ta kishte zili.
  Tek ngasheren,s'te pushoj dot.
  Ngrire mbi trupin tend,
  ne heshtje, te lutem:
  Nene moj,
  mos na ler dhe ti!

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2009
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Komplimente per keta poezi te bukura,ju lumt,vazhdoni keshtu!!!!

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2009
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nje Leter Nga Burgu

  Kur Maqedonija ra ne qark,kur Haraqina mori hak, Nga Berati i Shqiprise,vinin pishtaret e lirise, Kur ata ne Tetove ariten,me zemer te gjere na i pritem, Tetovar than he patriota,ju levdon e gjith Bota, Nisni trima keshtu si jeni,guxim zemre gjithmon te keni, Gjaku jone,i boft drite diellit,i fluturoft shqipja qiellit. Kur u permend emri:Azem Galica,kapi pushken e gjith Recica, Na erdhi lajmi nga Shipkovica,se atje lart ne Malet e Sharrit, Zuri vend pushka e Ushtarit,atje ku ndryconte Kodra e Diellit, Ne Brodec dhe Lisec. Ne luft than trima ball per ball,Gazi Baben me e kall. Qe te mbrohen ata shpia,u cun ne kam krejt Shqiptarria, Babe e Bire,Nip e Mbese e dhan fjalen Besa Bese, Te luftojme per liri,per flamur kuq e zi. Nisi shqipja me dy krena ne Flamur qe e kena, Nuk eshte shqipe per se koti,ate naj ka lene Gjergj Kastrioti, Ne Vlore,na prua nga Mali,plaku trim Ismail Qemali. Ne Tetove krisi pushka,shenja e par qe nisi lufta! Kur Haraqina,ndihm kerkoj,UCK-ja drejt Shkupit marrshoj, Pika e marshit,gryka e Drvendit, Aty;ku gurthemelet e zones se lire shqiptare, I vuri i pari;Xhem Has Gostivari. Depertuam ne Zheline,fushave e Maleve,per ne Haraqine. Reth Grupcinit kur u afruam,me Armikun u perballuam! Ku jeni ju o Burra tshkines qe na sulmojshi prapra shpines? Vellezer tham,te vdekur apo te gjalle, Grykes tanksit ball per balle. luft e ashper u zhvillua,ku me tmer e panik, Po ik ushtria e Maqedonise,se akoma nuk kisht pa rrufe te lirise, Iku dita,erdhi nata,ushtrin sllave e zen mandata. UCK-ja rreze e bukur,rreze zjarr,te tille Burra,pse ne varr, Sna mer plumbi i tradhtise,nuk vdes trungu i ushtrise. Jehonte kushtrimi ne stuhi,Haraqina vetem nji. Ne mes krismave nuk pushon,te gjalle trima nuk dorzon. Neper shekuj eshte vetetime,e ka emrin Haraqine! Batalion i vdekjes,qe nuk di me u tret,ne Iliride,esht Drenice vet. Tre dite sikur tre Vjet,armiku trupin ja godet, Por kurr nuk vritet legjenda ime,Haracina zemer trime. Harqin moj, tek ti kala,Lefter Bicaj,dshmor ku ra? Gaze Babe moj,a e pa? Ai e dha jeten per liri,mbeti krushk i gjall, Dshmore i kombit Shqiptare,qe do te jetoj,shekuj me radhe, Zjarr i zemrs s Iliris,flak e pashuar,drit e liris. Kunder teje oj Haraqine,armiqet shum shpejt hubje pesuan, Menjehere armpushim kerkuan, Ne tryesni paqsore te Ohrit ata na ftuan, Ku keta udheheqsit tane,shum shpejt u mashtruan, Qe at marveshje e nenshkruan. Ajo marveshje nga ne,ishte e papranuar, Tokat tona pa i bashkuar,dhe per at kundershtim, Naj dhan Burgun shperblim. Tani sm mbetet gj tjetr,Vetm t shkruaj ne leter! Une kur e them ket poezi,vetem lotet me bejnE shoqeri, Qaj e shkruaj,jam n burg dhe vuaj, Keta me shohin e me ndegjojne,por,kurre sme kuptojne. Burgun un e njoha,per liri kur luftova, Lirine kerkova,pranga ne duar fitova. Mua,gjuha me trazohet,Shpirti mturbullohet. Gjuhe tjeter un nuk flas,se Shqipja mterheq pas, Un nuk jam fajtor dhe them me plot bindje, Ne ket burg te zi,kaloj un shum dhimbje, Me Force me polici me Pranga dhe qeli. Kete padrejtsi ndaj meje,a ka kush e ndalon, Kjo poezi e shkruar,pergjegje kerkon, Pse kjo heshtje keshtu mbretron? Vetem nena ime,mua me ngushllon. Cdo here kur,ajo me viziton,me lot per faqje ajo nga ketu shkon, Ne telefon nuk mundem me e mare, Se me paraqitet duke qare, Nuk dua shpirtin te ja lendojzemten te ja coptoj. Erra trazon lajme,qielli pikon lot,asaj nenes time, I shkoj mundi kot,buzeqeshja ju shendruar ne lot. Do ta luftoj un ket padrejtsi,keshtu i plagosur, Te shkruaj une fjale nuk kam per te sosur, Se shpirtin ky burgu,nuk ma ka varrosur. Esht e drejta ime te shkruaj ne leter,une jam ilirjan, Nuk behem dot tjeter. Kjo poezia ime,me kaq nuk mbaron, Se gjaku i shqiponjes mbi leter pikon. Unitet me gjakun Unitet me Zotin, Unitet shqiptari me kisha dhe xhamija, Feja e shqiptarit eshte shqiptaria; Vetem nje esht Zoti nje esht Perendia. Ju qe lexuat kete poezi,ua le nji porosi: Kur qan zogu i Malit,mos ju duket se kendon Ai me at kenge,Janina vajton,e dashur nn Shqipri, Shpirti m digjet t jem me ty, Kam edhe pak lote,ndoshta kam edhe pak fat, Syte nga malli me kullojne gjak, Vajton Motra Presheva me lot ne sy, Ku je motr amri,na harruan mua dhe Ty, Na lan ne meshire te fatit,pa ardhmeri, Mua motr nen Serbi e ty nen Greqi! Une shum kam luftuar,dhe prap dot luftoj, Keta duar ne pranga une kurre si harroj. Do te dal nga burgu,por kurre s'do te kete qetsi Ballkani, Nese tokat tona ju falni. Do t'ju mallkojn trrimat nga varri, Historia kurr s'do t'jua fali, se ketij vend, Shqiperi i thon,kemb cetniku nuk durron. Pa u bashkuar te gjitha trojet tona,nuk ka rahati, Prap dot krisin Topa,ska qetsi Evropa! Rahati,vetem atehere kur rreth e perqark do t ket ushtar kuq e zi, At rreth do ta quajm kufi,ku perbrenda do te kete: Shqiprin e Dardanin,do t zgjatet prej Ulqini ne Janin. Se e jona sht Ilirida,Kosova Lindore,Shqiperia e madhe,Toka Arbrore... msn: ''xhema@radiofama.org''

 20. #60
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  --------Nns sime-----

  A m ndin o nna ime e shtrenjt
  Kur t thrras e zgjuar dhe n gjum
  Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjt
  Pa Ty mbeta si nj dru-cung!

  Pse ditt kaq t gjata pa Ty
  Pse nett me kalojn pa i mbyll syt
  A thua sht malli q m kaplon
  O nn! m beso,m mungon prqafimi Yt!

  M mungon fjala jote e mbl
  Kshillat tuaja m mbajn n jet
  Po mos t i kujtoja ato fjal
  Qysh moti do isha tret!

  Edhe tani kur prballem
  Me vuajtje e mundime
  Me fjalt e tua c'mallem
  Ishe dhe mbete krenaria ime!

  O duar-buta ime nn
  M mungon ledhatimi yt
  M mungon thnja jote
  ,,T dua moj flok-art"

  As floku m nuk shkqen
  I mungon ai ledhatim
  Eh sa vshtir qenkao nn
  T mbetesh jetim!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •