Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 72
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Nenave

  Kur gabojme ka termet
  jeta na shendrohet ne front,
  nje parajse gjithmone na pret
  fjale te keqe kurr se thote.

  Eshte nena, si memedhe
  ku na prehet shpirti i trazuar,
  ngrohemi ne krahrorin e saj ,si dje,
  kur ishim te vegjel te padjallzuar.

  Por si shendrite faqja e henes
  ne netet perplote kethjellesi,
  ashtu eshte zemra e nenes
  kur jemi mire ,e bejme miresi.

  Une nene me nuk kam
  kur kam stuhi ,vetem luftoj,
  por shpesh vetes i kam thene
  sikur te ishte ketu, te me mgushelloj.

 2. #22
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Un dhe nena!

  Me admirim shikoja fytyren e nje engjelli,
  bukuri e shenjte qe mbaje emrin "Nene",
  ne prehrin tend drejt syve,mahnitur te shikoja,
  dhe drita i pershkonte sikur te ishin Hene....

  E vogel eren tende sa afer e kam ndjere,
  sa puthje te dhuroja,pa ty isha e mjere,
  floket te perkedhelja dhe nuk te ndahesha kurre,
  i vogel para teje dhe kur u bera "Burre"....

  Nje jete me ty moj nene,po smund te mallem dot,
  ty perendeshe hyjnore sa prane te ndej dhe sot,
  nuk kam fjale te pershkruaj ate qe ndjej ne zemer,
  do ast te ekzistences do ma pushtoj ky emer...

  NENE.....Me ler pak qe te ulem,te ndjej prape gjirin tend,
  femije dua te kthehem,dua te njejtin vend,
  sa fjale kam per te thene,sa shume kam per te dhene,
  qortome si dikur....Nuk mallem dot moj NENE!

  Lediana Kapaj
  "Carpe Diem"

 3. #23
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Malli pr ty!

  E mata rrugen me sy...
  po shpirtit e vogel,e vogel i dukej,
  papritur qante dashuria dhe thelle ne zemer me strukej,
  vrapoja me syte e perlotur,
  fytyren tende diku po kerkoja,
  e heshtur kjo rruge e kalldremte,
  nuk dija as vete se ku shkoja...  Dashurine kerkoja ta jepja,
  ta nxirrja mos vyshkej te une,
  lumturine me ty do te doja,
  vrapoja mes loteve si lume,
  kenaqesi donte shpirti i vrare,
  ngrohtesia.. sa shume i mungonte,
  fluturoja ne rrugen e erret dhe nata e zeze me mbulonte..  Dhe doja te prekja pak floket,
  te puthja shume gjate si dikur,
  dhe doja shume fort te pushtoja,
  te thoja qe ndjenja seshte gur,
  dhe doja te ecja prane teje,
  te flisja,te flisja shume gjate,
  dhe doja mos kish largesi,
  kjo pritje pse duhet te zgjase!  Dhe doja aromen e trupit,
  ta ndjeja dhe lehte ta shijoja,
  te puthja une buzen e nxehte,
  shkelqimin e syve mendoja,
  do doja te vdisja prane teje,
  do doja ne paqe me ty ve te isha,
  do te jepja gjithcka nga vetvetja,
  po vetem kete mall, ket' dhimbje mos kisha...

  Lediana Kapaj  Ps : Respekte dhe perqafime i nderuari Agim Doi.
  "Carpe Diem"

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Ujmiri
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Usa
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nene


  Pse oj nane kaq shum mje merzit
  e di sa shum ke hjek mem rrit
  neper gur bjeshk e thepa
  besa edhe ne pune te veshtira qe pat jeta.

  Pse oj nane mje merzit
  per mua qan nate e dit
  e di se te dhemb shpirti e zemra menjeane
  nuk je vetem moj nane.

  Jam mir me beso
  punen bej si per detyr
  te jem vet e ju me mire
  jam dora jote e vet e dlire.

  Mos qaje ,mos vuaje oj nane
  ma keput shpirtin ketu ku jam
  e di,per ju jam kenga e mergimit
  e ju per mua kenga e zgjimit.

  Te gjitha qe ndjeje i shkruaj ne leter
  ma do zemer me ba veper
  Te rinjeve nje fjal me u than
  Sot e neser keni veq nje nane.

  Dil moj hane ti per jet qofsh perendua
  bani drite nanes te njaj krua
  mos ma le ashtu ne errsir
  jepi drit pak ma mir.

  Dil ,dil mor diell si herave tjera
  mos i thaj kto lule pranvera
  xhemo re ,ti qofsh mallkue
  rruga e mergimit qofte harrue.
  ~~~~~~~~~~~Astrit Dreshaj~~~~~~~~~~~~~~~~

 5. #25
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  thx Agim qe vjen ketu e na sjell xhevahire poetike!
  thx per kengen e bukur ne eurovizion!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Ti nuk m pe kur qava mmbrm,
  Madje as nesr nuk do m shohsh
  Do qaj gjith jetn, askujt si kam thn
  Ndoshta nga e qara, Nn, do m njohsh…

  M njohe kur qeshnim si t hazdisur
  Madje kemi qeshur dhe me kino-tragjedit
  Tani q mbeta vetm i braktisur
  Po qaj se...m dnuan Perndit!...

  M dnuan Perndit duke t marr pr fare
  Ndrsa mua m lan visitor ndr varreza
  Do qaj...do qaj...si pelegrin ndr varre
  E ndoshta n Parajs, ty Nn, do t marr… lemza

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Prilli mizor

  S'munde te mbash
  fillimisht nje kove,
  por deshprimin s'ta pash
  e kalove lehte kete prove.

  Pas disa ditesh ne tualet
  ecje me shume veshtersi
  mbeshtetu do ta kesh me leht!
  - thash dhe doren ta kam shtri.

  Asgje nuk the ti
  as une gjithashtu,
  sikur eshte normale kjo
  qe po ndodhe keshtu.

  ...Prite se te ndihmoj une
  ta qita xhemperin mbi koke,
  ishte e mundimshme kjo pune
  per mua ishte si te pesosh shok.

  Ani - me tha si femi
  te vesha, e rregullova,
  diten tjeter as doren se ngrite
  ishte fund e kuptova.

  Ishte i tmershem ky muaj
  shpirti me ndihej fajtor,
  kujtime te hidhura ruaj
  nga prilli mizor.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  35
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Agim Doi Lexo Postimin
  T dashur poet t FORUMIT.
  Mendova gjat e gjat n kt heshtje time. Vendosa t kthehem pran jush me nj poezi pr nnn time. JU FTOJ TE GJITHEVE te shkruani n kt tem poezit tuaj kushtuar Nnave.  Nns

  N endrra Nn, po m vjen rrall
  Ndonse tek varri, kam ardhur shpesh
  do lot i imi pikon ve mall
  Ti nuk m flet, vetm buzqesh.....

  Floku jot mndafsh i zbutur
  Hapi jot i leht si flutur.
  Loti jot margaritari.
  Zgjon t vdekurin nga varri.


  Ti!
  Ma dhurove puthjen e par q fmi.
  Ti!
  M prkedhele si akush tjetr.
  Ti!
  Nj mbretresh n dashuri
  Ti!
  Legjend e lasht legjend e vjetr.  Ti!
  Me zrin tnd ma ngrohe shpirtin
  Ti!
  Me gjirin tnd m fale jetn.
  Ti!
  M doje mua edhe Krishtin.
  Ne!
  N kraht e engjejve Nn fjetm.
  Pershendetje i nderuari z. Agim, faleminderit per keto poezi kaq me emocion, kushtuar te lumes nene.
  Nena eshte vet bota, eshte vete dashnija, eshte gjitheqka andaj i meriton te gjitha. Lum aj qe eshte mik me nenen e tij.
  ========================
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 9. #29
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  [QUOTE=Agim Doi;2358550]T dashur poet t FORUMIT.
  Mendova gjat e gjat n kt heshtje time. Vendosa t kthehem pran jush me nj poezi pr nnn time. JU FTOJ TE GJITHEVE te shkruani n kt tem poezit tuaj kushtuar Nnave.  Nns

  N endrra Nn, po m vjen rrall
  Ndonse tek varri, kam ardhur shpesh
  do lot i imi pikon ve mall
  Ti nuk m flet, vetm buzqesh.....

  Floku jot mndafsh i zbutur
  Hapi jot i leht si flutur.
  Loti jot… margaritari.
  Zgjon t vdekurin nga varri.


  Ti!
  Ma dhurove puthjen e par q fmi.
  Ti!
  M prkedhele si akush tjetr.
  Ti!
  Nj mbretresh n dashuri
  Ti!
  Legjend e lasht – legjend e vjetr.  Ti![B]
  Me zrin tnd ma ngrohe shpirtin
  Ti!
  Me gjirin tnd m fale jetn.
  Ti!
  M doje mua edhe Krishtin.
  Ne!
  N kraht e engjejve Nn’ fjetm.[
  /QUOTE]

  Me vjen shum keq Z.Agim.Ne nje kohe qe te njoh si te perkushtuar ne poezi,e humbet fare logjiken dhe ben krahasime te tilla.Gabim qe nuk te falet.Pa analizoj pake.C'far do te tregosh me ate fraze?Frike,dobesi,servilizem,marramendje,apo mosdije?I ke te gjitha brenda.Nuk me thuaj:Sa lloj Nenash ka?Se kjo nena jote del pak si ndryshe nga profili i nenes se Gorkit,p.sh, qe ti e njeh pa dyshim?
  Me respekt shum
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ali Baba Tepele : 27-08-2009 m 06:19

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,865
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Un dhe nena!

  Me admirim shikoja fytyren e nje engjelli,
  bukuri e shenjte qe mbaje emrin "Nene",
  ne prehrin tend drejt syve,mahnitur te shikoja,
  dhe drita i pershkonte sikur te ishin Hene....

  E vogel eren tende sa afer e kam ndjere,
  sa puthje te dhuroja,pa ty isha e mjere,
  floket te perkedhelja dhe nuk te ndahesha kurre,
  i vogel para teje dhe kur u bera "Burre"....

  Nje jete me ty moj nene,po smund te mallem dot,
  ty perendeshe hyjnore sa prane te ndej dhe sot,
  nuk kam fjale te pershkruaj ate qe ndjej ne zemer,
  do ast te ekzistences do ma pushtoj ky emer...

  NENE.....Me ler pak qe te ulem,te ndjej prape gjirin tend,
  femije dua te kthehem,dua te njejtin vend,
  sa fjale kam per te thene,sa shume kam per te dhene,
  qortome si dikur....Nuk mallem dot moj NENE!

  Lediana Kapaj
  S'kam c'te them me!E thone vargjet vete komentin!Urime!

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 11 postime
  NNA !  Ajo ishte shtrir n spital e lengonte
  ne mbremje sa keq erresira pa hen
  Vete zemra ime pa ndal lengonte
  se kisha dhembje te madhe per nn !

  Ajo me grahma numronte ditt
  Un meit i qendroja mbi kok me shami
  Kush mund te kuptonte se vitet
  na ndanin me mall e me zi!

  Dhe, trokiti ai cast , mbeta i vetmuar
  pa vellezer, pa motra, si zog ne humner,
  As nna e babai m s'm kan vizituar
  i kujtoj ne shkrime sikur hyjn ne der...!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,865
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga gjakushi Lexo Postimin
  NNA !  Ajo ishte shtrir n spital e lengonte
  ne mbremje sa keq erresira pa hen
  Vete zemra ime pa ndal lengonte
  se kisha dhembje te madhe per nn !

  Ajo me grahma numronte ditt
  Un meit i qendroja mbi kok me shami
  Kush mund te kuptonte se vitet
  na ndanin me mall e me zi!

  Dhe, trokiti ai cast , mbeta i vetmuar
  pa vellezer, pa motra, si zog ne humner,
  As nna e babai m s'm kan vizituar
  i kujtoj ne shkrime sikur hyjn ne der...!
  ...ehhhh!...

 13. #33
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Tek shtrati i nns.....


  Tek shtrati i saj u shtriva mbrm,
  Arom nne mbante shtrati.
  Kujtoj gjithka q m ke thn,
  E kujtoj shprehjen: "M ra takati"...

  Prmbi jastk syt lotuan,
  N vite mbrapa mndja ngeci.
  Kujtimet shpirtin ma trazuan,
  Syt mbi portret,dika po presin....

  E gdhiva natn me arom nne,
  Shtratin e lava me lot t zi.
  E dashur nn,kthehu,m mnde,
  Vetja m duket si nj fmi...

  M kot krkoj gjra t tilla,
  S'kam 'ti bj mndjes s artuar.
  Mbi shtrat ti gjeta fjalt e mira,
  Mbi shtrat e shova mallin e muar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga riza2008 : 01-09-2009 m 14:13

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  shkelqyeshem riza2008

 15. #35
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime
  NENA IME

  Ne enderr une te pashe,
  e merzitur ishe.
  Nje lot ne faqe te ra,
  dhe me shpoi zemren.
  Jeta te shkoi ne pikellim,
  e shkelur nga zakoni.

  E vuajtun nga dhembjet,djegat dhe mergimi!
  nga humbjet e me te dashurve,pervelimi.
  Sa nete pa gjume deri ne agim,
  Oj nene e dashur lot i vargut tim.

  Lotin ta fshiu vellau im,shpirtin ma qetesoi.
  Me dore feminore faqen t'ledhatoi.
  "Mos qaje nene " te tha ,"Ti mos derdh me lot"
  Ti qe linde shtate, nuk i rrite kot.

  Me buzeqeshje, me lot, dhe me pergedhelje;
  Nene , rreth nje sofre ti neve na rrite.
  Ne sofer ti shkrove nje permbledhje,
  kryevepren tende ,shtate rreze drite.

  Kur ne sofer shtroje nje pete te bute,
  ne oborr shpesh hynte nje plake lypsare.
  Nga sofra nje cope pete i dhuroje,
  nga kafshata jone e ndaje.

  Me dhembshuri thoshe:
  " s'ka dhembe plake e ngrate
  dhe ju me dhembet si shpate,
  mund te hani dhe buke thate".

  Ne si femije ndonjehere u hidheruam,
  Se shpirtin as zemren s'ta kuptuam.
  Ti fajin na e fal ,oj nene bujare,
  oj zemerbardha qilibare.

  Kur per nje njeri te mjere,dhe nje fatkeqesi;
  ty po te copetohej ajo zemer e ngrate.
  Si te vegjel qe ishim,nuk dinim ne jo;
  se bashke me peten dhe buken thate,
  hengrem nga nje cope te zemres tende !
  .....................Ne te shtate.

  me nderime per nenen time te dashur dhe te gjitha nenat ,

  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 02-09-2009 m 22:14
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Antarsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Agim Doi Lexo Postimin
  Ti nuk m pe kur qava mmbrm,
  Madje as nesr nuk do m shohsh
  Do qaj gjith jetn, askujt si kam thn
  Ndoshta nga e qara, Nn, do m njohsh

  M njohe kur qeshnim si t hazdisur
  Madje kemi qeshur dhe me kino-tragjedit
  Tani q mbeta vetm i braktisur
  Po qaj se...m dnuan Perndit!...

  M dnuan Perndit duke t marr pr fare
  Ndrsa mua m lan visitor ndr varreza
  Do qaj...do qaj...si pelegrin ndr varre
  E ndoshta n Parajs, ty Nn, do t marr lemza
  I nderuari Agim,respekt.
  Gjithnje kam emocione kur lexoj vargjet tuaja.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  71
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Faleminderit firak

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pak kujtime te bukura

  Kur thurrja nje xhemper
  e virja ne mur,
  e shikoja penderprere
  si te ishte nje pikture.

  E shikonte dhe nena
  mbushur me krenari,
  ketu s'ka vend e thena
  vec t'ja shihnit ata sy.

  Une jam impulsive, shpesh
  i bej gjerat me ngut,
  e nena duke qesh
  me thoshte nje fjale te urte;

  ,,Qenushja qe ngutet
  i bene kelyshet qorr'',
  por kjo gje te zbutet
  eshte pakez zor.

  Edhe sot e ketille jam
  e tani kete te vertete,
  kur shoh se gabim e kam
  ne vend te nenes, vetes i them vete.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Adash i nderuar, Ju prgzoj pr temn e dhe pr poezit Tuaja kushtuar nns...
  Edhe pse kt poezi e kam postuar tek tema "Koh qirinjsh", po e ripostoj pr shkak t tems, dashuris dhe respektit ndaj NNS...  NNS SIME

  N do pal t dimive tua dymbdhjet metra
  Paluar ke nga nj dhembje
  E gzim kishe doher pr mua
  Nga fytyra jote fluturonin
  Pllumbat e bardh
  Pas t cilve vrapoja me ndje
  Pr mua, nata pr ty ishte dit
  Dita ishte shum e shkurtr
  Ti plotsoje dshirat e mia...

  Prandaj sot i thinjur
  E ndiej veten shum t vogl
  Para dashuris tnde mal
  Q nuk matet me asgj
  Ajo ndjehet me shpirt
  E preket me zemr...

  06.12.2003

 20. #40
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,306
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Si te te quaj .

  Qe nga jeta jote me dhe jete
  Qe doren zgjate e me nxore ne drite
  Qe ninullash me perkundje ne djep.
  Ishe ti qe me dhe kete jet.

  Gjthshka rreth meje ka nje emer
  Po per mua s’kane aspak rendesi
  Nje drejtesi dua te te beje ty
  Me thuaj ’emer meriton ti.

  Ti qe dhembsurine ua rrembeve perendive
  Dhe mbi mua, krijese e vogel, e derdhe
  Ti, qe vdekjen perballe e sfidove
  Me thuaj kush te krijoi, nga erdhe.

  ’mbretereshe a perendi je ti
  Qe gjithe bota te bie ne gjunje
  ’force te mbinatyrshme ke
  Qe si nje zot vepron tek une.

  E dashur, e ngrohte, e drejte, me e dhimbsura
  Nuk di emrin si te ta ve
  U mendova pakez dhe belbezova
  Te paren fjale te njerezimit “NENE”.
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •