Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 66
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Korart aq divorce sa dhe martesa

  Doja te pyetja teta pranveren, e vertete qe jeni bere keshtu ju korcaret?

  apo ...

  Korart aq divorce sa dhe martesa

  VEPROR HASANI

  03/08/2009 T dhnat flasin pr shtim t zgjidhjeve martesore. T rinjt pre e zgjedhjes s tyre

  KORE- Zgjidhjet martesore, t cilat po bhen gjithnj e m t shpeshta, po kthehen n nj fenomen shqetsues. Tashm rajoni i Kors shnon brenda nj viti aq zgjidhje martese sa numron edhe martesa brenda ktij harku kohor. Kjo do t thot se denduria pr t gjetur nj burr t martuar dy her sht tepr e shpesht, ashtu si mund t gjesh gra t divorcuara nga bashkshorti i par dhe t martuara me nj t dyt. Nse ky fenomen do t ec me kto ritme, nesr do t jet e vshtir t gjesh nj njeri t martuar vetm nj her n jetn e tij, ose kta t fundit do t jen lajm i dits, nj udi e rrall. T martuarit dy apo tri her do t konsiderohen normalitet. Nisur nga kto t dhna zyrtare, t cilat flasin pr raporte t barabarta mes martesave dhe ndarjeve, duket se pr t rinjt e sotm martesa sht kthyer n nj loj, ndrsa ndarja n nj dhimbje, e cila l jo pak pasoja n jetn e tyre, duke filluar q nga fmija jetim q ln pas, rritja dhe mirdukimi i tij e deri te vshtirsit ekonomike, stresi dhe depresioni q mbetet si trashgimi e ndarjes bashkshortore. N raste t tilla kthimi n normalitet krkon edhe kohn e nevojshme. Gjithsesi, tashm rajoni i Kors sht duke e prjetuar realisht nj fenomen t till.

  Divorcet

  T dhnat nga zyrat e gjendjes civile n Kor tregojn se brenda 6 mujorit t par t ktij viti rrethi i Kors ka regjistruar 250 martesa, por ndrkoh t dhnat zyrtare nga gjykata e Rrethit Gjyqsor Kor bjn t ditur se numri i krkesave pr ndarje bashkshortore ka shkuar n 243. Megjithat, t dhnat e zyrs s gjendjes civile u referohen vetm martesave n rrethin e Kors, ndrsa ato t gjykats rretheve Kor, Kolonj dhe Devoll. Pavarsisht nga ky fakt, burime pran gjykats n fjal bjn t ditur se numri i zgjidhjeve martesore ka ardhur n rritje nga viti n vit. Nse pr 6-mujorin e par t vitit 2008 ishin regjistruar gjithsej 183 krkesa pr ndarje, pr 6-mujorin e ktij viti jan regjistruar deri tani 68 krkesa m shum. Nse do t vijohet me kto ritme, ather pritet q n fund t vitit numri i krkesave pr ndarje t jet shum m i madh se kaq, madje mund t tejkaloj edhe numrin e martesave, ka do t thot se numri i zgjidhjeve martesore po barazohet me at t ndarjeve bashkkohore, pasi dy rrethet e tjera (Kolonj dhe Devoll) jan mjaft t vegjl

  Motivet

  Tashm po shihet qartazi se numri i ndarjeve bashkshortore po rritet me shpejtsi. Sipas burimeve pran gjykats s Rrethit Gjyqsor t Kors, nj nga shkaqet e zgjidhjeve martesore sht zgjedhja e gabuar q bjn t rinjt mes njri-tjetrit, ka do t thot se para se t martohen nuk mendohen shum pr t njohur m nga afr partnerin e tyre. Kjo gj bn q jetgjatsia e ksaj martese t jet tepr e shkurtr: vetm dy apo tre vjet. Ky fakt konfirmohet edhe nga burime t gjykats, t cilat pohojn se ndarjet ndodhin te martesat e reja. Ve sa m sipr, burimet n fjal numrojn dhe arsye t tjera, si sht emigracioni, ku pr shkak t tij njri prej bashkshortve sht i detyruar t jetoj larg bashkshortit tjetr. Ndrkaq si shkak pr zgjidhjet martesore evidentohet edhe gjendja ekonomike e t sapomartuarve, pamundsia e punsimit t tyre, mungesa e nj shtpie jo rrallher, por edhe motive t tjera, si jan tradhtia bashkshortore etj. Pavarsisht nga t gjitha kto, numri i lart i zgjidhjeve martesore tregon se sa leht sht t martohesh dhe ti ndrrosh partneret si mbreti grat, ku kta t fundit (t rinjt) bien pre e zgjedhjeve q kan br.

  METROPOL.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Ah kjo do te thote qe po shkojme drejt evropes jo?? Lol (shaka)

  Nuk e di por une di qe akoma Korca ka ate paragjykimin sepse jetoj vete ne korce, dhe ka akoma nje mentalitet pak me te mbyllur se shume vende te tjera dhe me vjen pak cudi qe numri i ndarjeve te jete ne Korce me i madh se ndoshta ne Tirane apo ne vendet e tjera te Shqiperise... Vertet qe shume te rinj bejen hapin "gjigand" dhe shkojne shume shpejt ne martese sikur do ngelen ne dere gocat, dhe shihet dhe fakti qe shume vajza te reja korcare marin per bashkeshort meshkuj me nje diference shume me te madhe per faktin se mund te jene ne vend te huaj dhe me mendimin se mund te bejne nje jete me te mire, pa mare parasysh ndryshimin e mentalitetit apo se sa mund te pershtaten me ate partner qe ato kane zgjedhur ose i kane thene "PO" nese eshte me mbleseri ( dhe jo vetem).
  Prap me vjen cudi qe te jete Korca me me shume divorce... Mah meqe thone ndoshta dhe mund te jete
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 3. #3
  Я ι $ Maska e Homer
  Antarsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Korart aq divorce sa dhe martesa
  Ah kta Himitsut ... qeflije te mdhaja lol
  D'Oh!

 4. #4
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Doja te pyetja teta pranveren, e vertete qe jeni bere keshtu ju korcaret?
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Nuk e di por une di qe akoma Korca ka ate paragjykimin sepse jetoj vete ne korce...
  Ti s'je teta Pranvera lol
  Elegance is an attitude.

 5. #5
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Ah kta Himitsut ... qeflije te mdhaja lol
  Korcare jam po qeflije madhe jo
  Ti s'je teta Pranvera lol
  Ahaha me te vertete nuk jam Teta Pranvera por jam patriote e saj dhe pastaj edhe une mund te pergjigjem
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 6. #6
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Prap me vjen cudi qe te jete Korca me me shume divorce... Mah meqe thone ndoshta dhe mund te jete
  Ketu flitet per rrethin e Korces si dhe per Kolonjen e Devollin (ne e lexova mire) dhe jo per qytetin e Korces. Megjithate nuk eshte ndonje cudi , te gjitha ato motive qe pershkruhen me lart, qendrojne.
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 7. #7
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  962
  Satistikat mund ti besh te thone c'fare te duash dhe ketyre gazetave nuk u duhet besuar edhe aq.
  Pse nuk thone sa njerez banojne aty, pse nuk marrin nje krahasim me ndonje rreth tjeter etj.
  Edhe sikur te jete e vertete megjithese shqetesuese eshte me mire divorc civil sesa dhune e gjithcka tjeter qe mbart shoqeria Shqiptare.
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

 8. #8
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Korcare jam po qeflije madhe jo


  Ahaha me te vertete nuk jam Teta Pranvera por jam patriote e saj dhe pastaj edhe une mund te pergjigjem
  po te jesh ti pe Kore un jam eli fara.

 9. #9
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Ketu flitet per rrethin e Korces si dhe per Kolonjen e Devollin (ne e lexova mire) dhe jo per qytetin e Korces. Megjithate nuk eshte ndonje cudi , te gjitha ato motive qe pershkruhen me lart, qendrojne.
  Ah per mendimin tim Tirana ka me shume divorce ose Durresi se di po shume jane civilizuar njerezit andej.. Pastaj ketej ne Korce dhe aq me teper per ato rrethana qe thuhet ku nejrezit sguxojne te bejne nje gje se e caplojne gojen sa nje kamare.. E jo me qe te flitet per divorce te ketij numri.. Normal qe shkaqet qe thuhen jane te verteta dhe jo vetem per keta te rrethit Korces por dhe per te tjere
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 10. #10
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  po te jesh ti pe Kore un jam eli fara.
  Se kuptoj pse nuk me besojne qe jam korcare
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  korca ka femra seksi
  o xhu ku je ka ke hup
  JO SEKS PARA MARTESE

 12. #12
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  korca ka femra seksi
  o xhu ku je ka ke hup
  Vetem kete dine te shikojne ke Korca keta Me teper su shkojne syte
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 13. #13
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,837
  shenim per veten timeos u lidh me goca Korcare
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 14. #14
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Pastaj ketej ne Korce dhe aq me teper per ato rrethana qe thuhet ku nejrezit sguxojne te bejne nje gje se e caplojne gojen sa nje kamare..
  Korcaret jane vertet konservatore dhe kane qef te ulen ne guret e sokakut per te bere nje dore thashetheme, por kjo sdo te thote qe paragjykojne njeri per pune divorci, e bejne gojen corap vetem kur fillojne e tradhtojne grate/burrat :P

  PS Dicka subjektive......korcaret e vjeter i ke te gjithe pothuajse ne USA
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 15. #15
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Se kuptoj pse nuk me besojne qe jam korcare
  hajde na fol pak korcarke meqe qeke e pa divorcume.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Vetem kete dine te shikojne ke Korca keta Me teper su shkojne syte
  une vec tre qe kam njoft
  jane femra pi korce
  o nene o nene o nene o nene
  drague die sind hbsch
  JO SEKS PARA MARTESE

 17. #17
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  hajde na fol pak korcarke meqe qeke e pa divorcume.
  Ahahah do qe te flas si pe Korce une mo.. Po si mo te flas une ty si te duash ti mo...

  He mo cdo qe te te them?? Se nuk besoke zotrote qe une jam Korcare
  Apo duhet ti fut nje bajat qe thone te tere He mo derka i derkes ( kj operdoret nga zona e devollit) apo ato fjalet qe vendosin sahere nje: Ba ky car thote... Ba kjo car beri, sme pelqen te flas keshtu me pelqen gjuha letrare
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  himitsu ka mbet nej korcare single per mu
  JO SEKS PARA MARTESE

 19. #19
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,837
  Citim Postuar m par nga Himitsu Lexo Postimin
  Ahahah do qe te flas si pe Korce une mo.. Po si mo te flas une ty si te duash ti mo...

  He mo cdo qe te te them?? Se nuk besoke zotrote qe une jam Korcare
  Apo duhet ti fut nje bajat qe thone te tere He mo derka i derkes ( kj operdoret nga zona e devollit) apo ato fjalet qe vendosin sahere nje: Ba ky car thote... Ba kjo car beri, sme pelqen te flas keshtu me pelqen gjuha letrare
  Piiiiiiiiiiiii te derrit oeeeeeeeeee
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 20. #20
  ***mistrece*** Maska e Himitsu
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne forcen e shpreses dhe bukurine e endrres
  Mosha
  31
  Postime
  454
  Citim Postuar m par nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  Korcaret jane vertet konservatore dhe kane qef te ulen ne guret e sokakut per te bere nje dore thashetheme, por kjo sdo te thote qe paragjykojne njeri per pune divorci, e bejne gojen corap vetem kur fillojne e tradhtojne grate/burrat :P

  PS Dicka subjektive......korcaret e vjeter i ke te gjithe pothuajse ne USA
  Jo mo patriot jo se kemi akoma dhe ketu..pastaj ne korcaret kemi dhe kete te keqe qe i beje gjyqin tjetrit dhe futim hundet aty ku nuk duhet... sidomos ajo zona e Strelces (me llafazane nuk ka).
  Eh e kemi kete difekt ne qe ne llafe nuk na i del njeri ..sna i ha qeni shkopin kollaj sa per thashetheme
  Sick of crying, tired of trying, yea I'm smiling, but inside....
  I'm Dying

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •