Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139

  Muzika Elektronike

  Muzika Elektronike ėshtė njė zhanėr qė prodhohet kryesisht pėr ambiente tė klubeve tė natės ose pėr njė mjedis qė pėrqendrohet nė argėtime tė bazuara nė kėrcim.

  Kjo muzikė kryesisht krijohet nga DJ-tė nė studio dhe prodhohet me qėllim tė dėgjimit nė interpretimet live ku DJ-tė e bėjnė kalimin nga njė pllakė te tjetra me njė pėrzierje tė sinkronizuar.

  Muzika Elektronike ėshtė njė pėrzierje e zhanreve muzikore kryesisht tė trashėguara nga Muzika Disko e viteve tė 70-ta.
  Ky lloj muzike fillimisht lindi nė skenat rajonale tė klubeve tė natės nė vitet e 80-ta por mė sė shumti u popullarizua nė vitet e 90-ta.

  Kjo muzikė formohet nga pėrdorimi i instrumenteve elektronike siē janė tastierat (synthesizers), daullet elektronike (drum machines) dhe renditėsit (sequencers) , dhe nė pėrgjithėsi thekson tingullin unik tė kėtyre instrumenteve, edhe kur imitohen instrumentet tradicionale akustike.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Artistet me te njohur te Muzikes Elektronike jane:

  Paul van Dyk
  DJ Tiėsto
  Armin van Buuren

  dhe shume te tjere!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Nder kenget me te njohura nga te lartepermendurit jane:

  "For an Angel" nga Paul Van Dyk
  "Lord of Trance" nga DJ Tiėsto
  "Serenity" nga Armin van Buuren

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Ju ftoj qe te bashkoheni ne grupin "Muzika Elektronike" ne Facebook!

 5. #5
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Dj Tiesto me gjithe Ferry Corsten ishin te papermbajtshem kur kishin grupin e tyre (gurjela mo dukej quhej ) . Ne ate periudhe krijuan tunes me vertet melodioze qe nen efektin e kokaines te terbonin fare .

  Mua kjo tune me ka ngele fiksim prej dy Dj's me te mire ne bote te asaj kohe.


  DJ Tiesto feat Ferry Corsten Dreamtime
 6. #6
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  grupi Tangerine Dream
  eshte themelues i muzikes elektonike

  hasanhyseni
  nuk pajtohem me Ty ku e ke cekur ne fillim se :
  Muzika Elektronike ėshtė njė zhanėr qė prodhohet kryesisht pėr ambiente tė klubeve tė natės ose pėr njė......

  te pershendes me nje pik muzikore te ketij grupi

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 20-08-2009 mė 19:24

 7. #7
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  E degjova ate tune busavata.
  Mua sme duket se ka lidhje fare me raving music kjo bande .
  Muzike mistike , tip psychedelic .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  E degjova ate tune busavata.
  Mua sme duket se ka lidhje fare me raving music kjo bande .
  Muzike mistike , tip psychedelic .
  Smth_Poetic
  te pershendes
  ndoshta une e kam gabue temen
  ose tema esht shkrue gabimisht
  un nuk thash se jan te stilit ,, techno "
  por muzik elektronike
  grupi ne fjal kete stil te muzikes e ka filluar qe nga viti 1967
  po te pershendes me nje mjeshter tjeter te keti stili muzikor


 9. #9
  Markus Schulz.
  Sven Vath
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Sefedini_PZ
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  205
  Pajtohem me Busavata.
  Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Ke te drejte Busavata.

  Une ketu e kam fjalen per Muziken Elektronike per Vallezim (ang. Electronic Dance Music) por e kam perkthyer vetem Muzika Elektronike sepse nuk gjeja dot fjalen e duhur per perkthim.

  Pra ketu behet fjale per Muziken Elektronike per Vallezim ku bejne pjese nen-zhanret: Techno, Trance, House, Eurodance, etj.

 12. #12
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  nqs perfshin trance , perse mos te veme ndonje tune te hard-trance.

  tani si ish-dj , e mjeshter i llojit , perse mos ti mesojme ciliminjte me yjet e HARD-TRANCE.

  e ka degjuar ndonjeri sol ray-in mer?

  po dark by desing?  ec e degjoni nje nga kryeveprat e tyre.


  Sol Ray & Dark By Design - Paradise (Original Mix)


 13. #13
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  tani sic e dime , dj me te mire te transit ne bote jane hollandeze , te hardcore house japonezet dhe anglezet , te techno house italianet dhe hollandezet .

  mirepo kush jane me te miret ne hard-trance.

  ahhh good question.

  e kush vecse te cmendurit gjermane.

  ALPHAZONE.

  grup gjerman qe ka krijuar super tune ne kete lloj muzike.

  Edhe pse flashback eshte nje nga me te mirat e tyre , mua me pelqen immortal. pak si cheesy , por kryeveper si tune.

  Alphazone - Immortal


  i admit.
  e kam pak qejf cheesy hard trance

 14. #14
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Tani nje tune tjeter prej alphazone.

  Kjo si tune behet e rrezikshme mbas 5 a 6 pills , sepse te kap keq pilula per menyren e ritmit te pandalueshem qe ka kjo TUNE.

  nejse se nuk eshte edhe aq shume e rrezikshme


  Alphazone - Revelations 15. #15
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Edhe si perfundim nga ky grup

  E shumeperfolura FLASHBACK


  Eshte tune i mire ne fakt 16. #16
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Ato tjerat qe i keni qit ta shpifin
  We are all Aliens

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729
  Ja nje kenge shume e mire House:  Ju lutem pelqejeni ne Youtube!
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Ja edhe dy hite nga mjeshtri i ri i muzikes trance DJ Gareth Emery:  Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Nje nder hitet me te mira Trance i te gjitha koherave:

  Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Ja dhe nje melodi nga mjeshtri i madh Paul van Dyk!

  Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •