Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
  1. #21
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    1- se pari interesou po te kesh deshire per ta gjetur origjinalin e dhjates se vjeter ne hebraisht edhe origjinalin edhjates se re ne greqisht edhe do te shikosh!!!

    2- Une e kam pranuar Jezusin kur nuk e dija iden e perkthimeve te bibles edhe te te them te drejten kam gjetur te verten edhe kam kuptuar shume(Perendia perdor edhe gure per te te folu qe nuk e dine gjuhen tende edhe jo me nje perkthimi qe eshte nga me te miret, mjafton ti perulesh Perendise edhe Ai do te te lartesoje). Une tani nuk kam nevoje per perkthimin qe thua ti sepse ēfare bdryshimi ka sipas teje kjo fjale e thene ne keto dy menyra "Perendia e deshi aq shume boten sa qe dha birin e tij te vetemlindur..." edhe "Perendia kishte kaq dashuri te madhe per boten sa dha birin e vet te vetemlindur..."?Rendesi eshte qe te kuptoje dashurine Perendise te tjerat Perendia do te me bekoje edhe do te me hape syte!!!

    3- sa per kryqin neve te krishteret nuk e adhurojme por e mbajme si shenje qe Zoti yn vdiq d.m.th. vendi ku jane lene te gjitha mekatet e botes edhe ku une mbeshtes mekatet e mia te perditeshme. Duhet te dishe nje gje qe vdekja e Jezusit nuk ishte kot ne kryq sepse mund ta vrisnin me gure mund ta varnin mund ta godisnin me shtize etj. por eshte kastile sepse kryqi ka kete kuptim"ne kryq vdesin te mallkuarit" !!!


    keto jane ato edhe vertet te jap nje keshille i dashur mik "lexoje biblen ēdo dite edhe lutu ēdo dite sepse atehere do te rritesh edhe do te kuptosh me shume" (Jozueu 1:8;1thesalonikasit 5:17)!!!

    Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Te dashur besimtare..

    Do tju ftonja ne nja arsyetim me te llogjikshem biblik.
    Jezusi tha: Kush do te me ndjeke , te mohoje vetveten dhe te mare KRYQIN e tij dhe te me ndjeke.
    Mos u merni thjesht me kryqin si origjine. Fjala Kryq ne Krishterizem ka kuptimin:
    1 Te vdesesh dhe te ringjallesh me Jezusin.
    2 Te mohosh veten tende ,pra te qenit ne paqe me Perendine.
    3 Bota te jete kryqezuar ne ty dhe ti ne bota.
    4 Te besh vullnetine Perndise.
    5 Te jetosh ne paqe me Perendine . e tjera.
    Sa per ate cka shkruan Klodi dhe i Krishteri , do te deshironja qe tju ftonja qe te lexoni vargun tek Gjoni:5:37-38:
    Kohet kane treguar se kush i largohet Fjales se Perendise dhe renden pas tradites, fillon te humbase "Shikimin"dhe "Digjimin"
    Me dashuri ne Krisht Deshmuesi
    Ps. Si te krishter qe jeni , ju ftoj qe te lexoni shkrimin me titull:
    " PERSE JO TE GJITHE E PRANOJNE KRYQIN EKRISHTIT."
    Atje do te gjeni pergjijge rreth Kryqit te Krishtit.
    Eshte pak i gjate por mendoj se ka shume vlere.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 18-05-2002 mė 00:44

  3. #23
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Pershendetje te gjitheve!

    Te me falni,por une mendoj,se ne shkruajme pa lexuar njeri-tjetrin,dhe kete e gjykoj konkretisht,sepse edhe pse kam shkruar nje faqe me pare per kete teme,asnje se kundershton,as dhe antitradicionalistat,megjithese kur don tu flasesh te tjereve per Trini,te pelqen te shkosh pas tradites,po keshtu per te autentizuar bilen.
    Une e kam thene:
    1)Bibla nuk eshte nje gazete,qe shitet ne treg per njerez te mencur,qe ti bejne koment e te formojne doktrina.
    2)Bibla(dhiata e re)ka nje autor,KISHA
    3)Bibla(dhiata e re)u formulua,u perdor si TRADITE,dhe u KANONIZUA nga KISHA,qe ka nje bese me KISHEN ORTODOKSE!
    4)Tre shekujt e pare,kur ajo ishte e pakanonizuar ne formen,qe ne e kemi sot,KISHA nuk ishte pa DOKTRINE.
    DOKTRINA e atehershme,sikunder dhe sot,bazohej ne TRADITEN E SHKRUAR(pjese e se ciles ishin dhe letrat,qe formojne DHR)dhe NE TRADITEN GOJORE(qe ndihmoi dhe ne autentizimin e letrave qe hune ne DHR,megjithse ORIGJINALET NUK EKZISTONIN).
    GABOI TRADITA KETU DESHMUES,SIPAS TEJE????????
    5)KISHA KANONIZOI DHR,jo se kish nevoj per te,por per arsye se heretike te ndryshem po perpiqeshin te sillnin doktrina te rreme,te bazuara ne UNGJIJ FALSE,APOKRIFA,ku bazohet dhe Kurani.
    6)KISHA DHE PERSONAT ESAJ QE KANONIZUAN DHR,KISHIN TE NJEJTEN BESIM,THEM TE NJEJTIN,ME KISHEN ORTODOKSE SOT!!!
    Ata e dinin permbajtjen e saj.Po te kundershtonte traditat per shenjtoret,per liturgji,per ikona etj,etj JU SOT NUK DO TA KISHIT DHR.Por qellimi i kanonizimit te saj nuk ishte te jipte nje detajim,fjale per fjale te te gjithe DOKTRINES,por vetem qe te tregonte deshmine apostolike per qenien e KRISHTIT BIR I PERENDISE,DHE PER FILLIMET KISHTARE!!!!
    7)KISHA,si e tille,ka autoritetin primar dhe ndoshta te vetmin per interpretimin biblik dhe te vargjeve ne te.
    8)Kjo sepse e thashe me larte,por edhe se,sic e ka thene diku tjeter Berati,qe duhet te jete ungjillor,Krishti erdhi te themeloj KISHEN,TRUPIN E GJALLE,ADMINISTRATORIN E TIJ,dhe jo nje liber,ku njerez qe s'kane asnje pjese ne te mundohen ta interpretojne dhe c'bejne vecse formojne herezi rresht,si jashte krishterimit dhe brenda saj.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi.

    E lexova me kujdes shkrimin tuaj , por jo gjithshka eshte ashtu sic duhet. Une per vete jam Evangjelist, dhe i perkas kishes se Krishtit. Dhjata e Re nuk fillon me kishen, Cdo gje fillon me ardhjen e Mesise dhe vepren e tij ne kryq. Me pas kemi letrat e apostujve dhe per here te pare ne Antioki ata qe ndiqnin UDHEN, dmth, besimin tek Jezusi , u quajten te Krishtere. Ketu kemi dhe fillimet e kishes se Krishtit.
    Le te ndalemi pak tek tradita dhe besimi.
    Kur JEzusi erdhi ne Izrael , Izraeli nuk e pranoi. Pyetja eshte Perse? A nuk i njihte Izraeli Shkrimet, profecite dhe Ligjin? A nuk deshmonin ato per Krishtin? Peresa ata nuk e njohen Krishtin?
    Keto jane pyetje teper te rendesishme.
    Arsyeja me e rendesishme dhe fakti me i rendesishem qe judenjte nuk e pranuan Krishtin , ishte : ecja e tyre ne tradite, duke humbur te verteten e Shkrimeve profecive dhe Ligjit.
    Mateu:15:8-9: Jezusi thote:
    " Ky popull po me afrohet me goje dhe me nderon me buzet: por zemra e tyre rri larg meje, dhe me kot me nderojne , duke i mesuar doktrina , qe jane urdherime nga njerezit."
    Keto jane fjalet e profetit Isai , i cili na jep nje deshmi te Zotit rreth faktit , kur njeriu ecen pas tradites dhe menjanon Shkrimine e Perendese.
    Konkretisht dua tju them juve dicka , si ortodoks qe jeni. Nje nga parimet e kishes suaj eshte : Si tradita po keshtu edhe shkrimi , jane ne te njejtin nivel, pra per ju, jane te dyja ne te njejtin rendesi. Se pari dua qe te me kuptosh se nuk kam nderment dhe qellim qe te gjykoj kishen , qofte ortodokse , katolike apo protestante. kush jam une qe te gjykoj Nusen e Krishtit , por dua te shpreh mendimin tim rreth ketij fakti.
    Te vendosesh traditen ne te njejtin plan me biblen, i cili eshte shkrimi i Perendise, do te thote qe te udhehiqesh ne te njejten kohe prej te dyjave. Cfare ndodh? Tradita eshte nje pervoje e cila vjen si rezultat i ndikimit te Shkrimit te Perendise. Psh. Apostujt e Krishtit , filluan qe te ndertojne traditen e tyre si ndjekes te Krishtit , te udhehequr nga MESIMI i Krishtit. Pra paresore mbetet gjithmone Shkrimi , ose fjala e Perendise . Po keshtu , apostujt filluan te ngrehin kishen e Perendise , te mbeshtetur jo mbi traditen e tyre hebraike, por te mbeshtetur tek FJALA dhe Udheheqja e FRYMES se Shenjte. E njeta gje eshte edhe sot . Nese ngrihet nje kishe , ajo ndertohet jo mbi traditen , qofte kjo edhe e Krishtere, por mbi themelin Jezus Krisht, dhe nen mesimin dhe fuqine e Frymes se Shenjte.
    Hap librin e veprave , ku ze fillimin kisha e Perendise dhe do te gjesh se si ndertohet Kisha e Perendise. Apostulli Pal na tregon mbi fillimin e ndertimit te kishes se Perendise. Ai e mohon dhe e kundershton cdo tradite dhe ekzperience Hebrakie, persa i perket ndertimit te kishes, nese keto tradita bijen ndesh me mesimin e Krishtit. Pali na jep nje mesimte shkelqyer reth ndertimit te Kishes.
    Tek 1Kor:3:10-11: Pali thote:
    " Sipas HIRIT te Perendise qe me eshte dhene , si arkitekt i ditur, une kam hedhur themelin dhe nje tjeter nderton mbi te, por secili te kete kujdes se si nderton mbi te, sepse askush nuk mund te hedhe THEMEL tjeter , pervec atij qe eshte hedhur, i cili eshte Jezus Krishti."
    Pali thote se jam nje arkitekt i ditur , por kjo dituri, thote Pali ,me ka erdhur prej HIRIT te shumfarshem te Perendise, dhe jo nga dituria , eksperienca apo tradita i te qenit Izrailit.
    Kishen nuk e nderton njeriu, kishen e nderton Jezusi , ne THemel te kishes eshte Fjala e Perendise, e cila e rrit kishen nen udheheqjen e Frymes se Shenjte. Nuk ka kishe pa Frymen e Krishtit.
    Tradita eshte e vlefshme tek cdo i krishtere , vetem nese ajo udhehiqet prej Shkrimit (Bibles) dhe frymes se Shenjte. Cdo tradite qe bije ndesh me Fjalen e Perndise , nuk ben gje tjeter vecse ecen ne te kundert te Perendise.
    Ju jeni ortodoks dhe duhet te pranoni se, nje pjese e madhe njerezish, me te rendesishme kane te qenit ortodoks se sa te qenit i krishtere. Kete tendence e shoh paksa edhe tek ju. Ne nuk jemi te shpetuar sepse jemi ortodokse katolike apo protestante. Ne jemi te shpetuar vetem per faktin sepse besojme tek Jezus Krishti , i cili vdiq dhe u ringjall te treten dite.
    Me pelqevi nje mendim i te Krishterit i cili ne nje shkrim thote se , asnjehere nuk ju flas njerezve qe te behen protestante , por qe te besojne tek Krishti, ky fakt ka rendesi shume te madhe .
    Kur Evangjelistet erdhen ne Shqiperi rreth viteve 91, ata menjehere hyne tek kishat ortodokse dhe filluan te shperndanin broshura dhe bibla, falas, por prifterinjte i zbuan ne rruge duke i quajtur bashkepuntore te djallit. Bile me kujtohet se si benin thirje kunder tyre, duke i ftuar ortodoksit qe te mos i qasnin evangjeliste as ne shtepi dhe asgjikundi, u desh nderhyrja e Janullatosit i cili pranoi se kishte mjaft miq Evangjeliste. Une e kuptoj arsyen se perse ata prifterinj vepronin keshtu , kjo, sepse ishte fillimi i fese ne Shqiperi . Por gjeja qe me cuditi me shume , ishte fakti se kur vajta dhe jetova ne Greqi, atje lufta kunder evangjelisteve ishte edhe me e madhe. A mundet te luftoje nje pjese e trupit te Krishtit ,me pjesen tjeter? Kjo vjen vetem per shkak te tradites, e asaj tradite e cila nuk qendron ne Fjalen e Perendise .
    Ne Greqi , mu dha rasti qe te njoh shume Greker , dhe vazhdimisht i pyesnja rreth Ungjillit dhe Bibles se Perendise, mund te them se po thuajse te gjithe nuk e njihnin Fjalen e Perndise. Per ta Bibla nuk kishte shume rendesi, ata te rendesishme quanin te vajturit ne kishe , te ndezurit e nje qiriri, te pranuarit dhe te mbururit e te qenit ortodoks dhe bibla apo Ungjilli kishte lidhje vetem me Priftin ne kishe. Nese ju deshironi qe ta dini kete fakt mund ta vertetoni shume lehte , duke i pyetur ortodokset rreth thelbit te Ungjillit.
    Une kam plot miq ortodokse , dhje te them te drejten shume pak prej tyre e njohin Biblen e Perendise, dhe fakti me gezon se edhe ju jeni nje prej atyre qe e njihin fjalen e Zotit dhe kjo me gezon , sepse ju mund te ungjillizoni ne kete kishe . Gjithashtu dua te them se, nje ortodoks me se pari ka ne qender te tij te shpallurit e te qenit ortodoks. Me mire eshte te shpallim Jezus Krishtin pasi shpetimi nuk vjen prej Kishes, por prej Krishtit.
    Duhet thene se keto qe thashe rreth tradites , jan te rendesishme per te gjitha sektet e krishtere..
    Ja si e porosit Pali Timoteun:
    1Timot:4:12:
    " Askush te mos e shperfille moshen tende te re, por behu shembull per besimtaret : ne FJALE (i mbeshtetur ne Fjalene Perendise), ne sjellje , ne dashuri, ne FRYME, ne Besim dhe ne ciltersi." Shikoje Palin , ai azgjekundi nuk i thote Timoteut qe te mbeshtete ne TRADITE.
    Po e mbyll me 1Pjetri:1:19:
    " Ne e kemi dhe me te vertetuar Fjalen profetike, te cilen beni mire qe ti kushtoni kujdes, si nje kandil qe ndricon ne nje vend te erret , deri sa te zbardhe dita dhe ylli i drites te linde ne zemrat tuaja."
    Krishti te bekofte.
    Deshmuesi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 18-05-2002 mė 18:11

  5. #25
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Deshmuesit!

    Jam i sigurte,se ti mendon,se e ke kapur dhe kuptuar shkrimin tim,dhe per me teper,se ke dhene nje pergjigje optimale,persa mund te jepet ne nje faqe kuptohet.

    Ndersa une them ndryshe!Sic e kam verejtur edhe me pare,ne nuk lexojme njeri-tjetrin.Me kete une kuptoj,se edhe nqs merret mundimi ti behet nje lexim literal,nuk ka konkluzione te kundershtuara konkretisht,edhe per me teper,edhe aty ku ti mendon te japesh fakte,ato nuk kane te bejne fare me temen ne fjale.

    Per me teper qe ti ben disa gabime.....

    1)TRADITA-

    Kur une flase per Tradite,kjo nuk ka te beje fare me fjalen tradite,qe perdoret ne Ungjill,per te treguar devijimin e judejve nga shkrimet(tradita njerezore,ose korrupsion).
    KRISHTI nuk denoi traditen si koncept,por denoi mesime joautoritare,qe judejte i vune emrin tradite.

    Sic e kam verejtur tek shkrimi i meparshem,madje dhe ne shkrime te tjera,Ungjijte nuk tregojne asnjehere,se nje nga porosite e KRISHTIT ishte te shkruarit e MESIMIT TE TIJ,FJALES OSE DOKTRINES ne nje liber te quajtur DHIATA E RE(DHR),por me teper shohim,se Ai premtoi,se do te ngente TRUPIN e TIJ(KISHA),te cilen edhe Dyert e Ferrit(e jo me herezite muslimane etj etj)nuk do ta mundnin dot.Dhe per me teper kesaj Kishe iu dha AUTORITETI "i te lidhurit" dhe i "te zgjidhurit",dmth qe Kisha ne teresine e saj eshte e pagabueshme(ate qe ne besojme per Sinodet ekumenike).

    KE NDONJE KUNDERSHTIM?

    Kur ti thua,se tradita eshte nje eksperience e bazuar mbi FJALEN,qe ti aludon se eshte SHKRIMI(DHR),ti gabon...

    FJALA ESHTE VETE KRISHTI,dhe asgje tjeter.Ndaj edhe ne Kishe thuhet,se BURIMI I SE VERTETES eshte nje PERSON,KRISHTI dhe KY si FJALE eshte shume me i gjere dhe vital,se koncepti i termit FJALA(SHKRIMI) I PERENDISE.

    Dihet mire tashme,se letrat dhe Ungjijte,qe perbejne DHR,edhe pse te mbaruara se shkruari nga fundi i shek.1,ato mbeten me perdorim te kufizuar lokal dhe nuk ishin te permbledhura ne formen,qe ne i kemi sot si DHR,por ishin vetem pjese te TRADITAVE(dmth MESIMEVE,DOKTRINAVE)lokale,ashtu sic apostojt i kishin marre prej Zotit Krisht per ti cuar ne vende te ndryshme.Keshtu psh. themi se Ungjilli i shen Markut eshte nga te paret dhe pati nje perdorim lokal vetem ne Egjipt.

    KE NDONJE KUNDERSHTIM?

    Edhe letrat po keshtu,mund ti veresh fare qarte dhe nga menyra e te shkruarit,se u shkruajten per perdorim lokal,dhe nuk te lene fare pershtypjen,se ato u shkruajten me qellim qe me to te formohej nje Liber me i madh.Pra edhe ato paten thjesht efektin e nje TRADITE TE SHKRUAR APOSTOLIKE,krahas TRADITES GOJORE.

    Kete ju do ta vereni edhe ne letrat psh tek Selanikasit,shen Pavli uthote qe ata te ruajne traditat te lena me shkrim ose me goje.
    Fare qarte ai i quan te dyja Tradite.

    Pra nqs DhR qe kemi sot eshte vetem ajo qe ne e quajme TRADITA E SHKRUAR,ku qe ndron verejtja juaj kur thua,se une barazoj SHKRIMIN me TRADITEN?
    Cilin,SEPSE ATO JANE NJE!!!

    Kjo KISHE me "MENDJEN" dhe "FRYMEN" e Krishtit dhe me autoritetin e dhene asaj,ishte ne gjendje ta ruante te Verteten.

    KA NDONJE KUNDERSHTIM?

    Deri ne shek 4 pas.K u vazhdua keshtu,derisa nderkohe herezi te ndryshme u munduan te sfidojne te Verteten,duke perdorur Tradita te rreme(si Ungjij false,letra apostojsh false).

    Keshtu,sic ka tthene dhe nje nga Eterit e asaj kohe,Kisha,jo nga nevoja personale,por per te kundershtuar herezite u "detyrua" ti statutizonte disa pjese te TRADITES APOSTOLIKE,dike marre esencen e saj dhe duke formuar DHR.

    Por deri ne kete pike,Doktrina ekzistonte(Krishti Zot,shenjtoret,kungimi,refimi,ikonat etj)dhe DHR u formua pikerisht nga kjo lloj Kishe dhe besimtaresh,vetem si nje deshmi apostolike,dhe jo qe te permbante detaje te Doktrines,si Triniteti,shenjtet,refimi,edhe pse ato permenden ne te.

    KUNDERSHTIM?

    KONKLUZIONISHA APOSTOLIKE QE FORMOI DHR,QE IU DHA AUTORITETI I TE LIDHURIT DHE TE ZGJIDHURIT,KA VETEM AUTORITETIN DHE AFTESINE TE INTERPRETOJE DHE PERDORE DHR DHE GJITHE BIBLEN.KJO KISHE ESHTE KISHA ORTODOKSE,JO PER TIFOZLLEK,POR SEPSE ESHTE AJO QE E COI DHE RUAJTI TRADITEN E SHKRUAR DHE GOJORE DERI ME SOT BESNIKERISHT.
    PRA ESHTE KISHA E VERTETE E KRISHTERE.

    KONKLUZION PERSONAL-VETEM HIDHINI NJE SY JETES DHE SHKRIMEVE TE ETERVE TE KISHES DHE DO TE VERENI VARFERINE E PSEUDOKRISHTERIMIT.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 19-05-2002 mė 12:14

  6. #26
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 19-05-2002 mė 12:14

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi

    Ju mendoni se une nuk i kam lexuar shkrimet tuaj. Une i kam lexuar ato dhe njekohesisht jam dhe nje njohes i mire i doktrines ortodokse. Sic e thashe edhe me lart, nuk kam per qellim qe te gjykoj kishen e Krishtit , pasi kjo gjo nuk me lejohet , por vetem se tregoj disa gjera te cilat nuk ecin simbas masimit te vertete biblik.
    Bibla deshmon se Krishti eshte Themeli ne te cilen eshte ngritur kisha e Perendise. Bibla thote gjithashtu se Jezusi eshte Fjala e gjalle e Perendise, ndersa Bibla eshte fjala e shkrojtur , ku njerezit nepermjet mesimit te saj marin diturine e Perendise per te njohur Jezus Krishtin , per te njohur Perendine , per te njohur Karakterin dhe fuqine e Perendise , e cila ju zbulohet nepermejt Frymes se Shenjte.
    Apostulli Pal na jep nje varg teper sqarues rreth bashkeveprimit te fjales se Perendise te shkrojtur ne Bibel, dhe Frymes se Shenjte. Ja se si thote ai, tek Efes:6:17:
    " Merni dhe shpaten e Frymes qe eshte fjala e Perendise."
    FRyma e Shenjte zbulon tek Besimtari diturine e Perendise , dhe kete e ben nepermejt fjales se shkrojtur ne Bibel. Po keshtu duhet thene se Fryma e Shenjte flet edhe direkt ne besimtari , nepermejt profecive, vegimeve dhe shenjave te tjera, por asnjehere nuk bije ne kundershtim me fjalen e shkrojtur ne bibel.
    Do te desha qe tju pyes: A mund te shpallesh Jezusin pa e njohur fjalen e shkrojtur Biblen?
    Nese nuk do te ishte e rendesishme fjala e Shkrojtur , perse Perendia e mori Mojsiun dhe i tha qe te Shrkuante plotesisht urdhrat dhe ligjet per Izraelin dhe ti zbatonin ato me perpikmeri? . Po keshtu, nese Shkrimi i shkrojtur nuk do te ishte i rendesishem , Perendia nuk do te shkruante me GISHTIN e TIJ Urdherat mbi pllaka. Fjala e shkrojtur shpreh vullnetin e Zotit Perendi.
    Doktrinat fillojne te humbasin te verteten , menjehere sapo ato e menjanojne Shkrimin dhe ecin pas tradites se trasheguar. Shkrimi nuk ndryshon sepse dhe Perendia eshte i njejti dje sot dhe pergjithmone, ndersa tradita ndryshon per shkak te kushteve dhe kultures.
    Me dashuri ne Krisht , Deshmuesi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 19-05-2002 mė 18:08

  8. #28
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    ME FAL,SE TE FIKA LLULLEN!

    MORE PO JU FLISNI......

    A E KUPTON SE ATO QE KAM SHKRU'JT JANE HISTORIKE,JANE JETU' DHE NUK JAN ATO QE UNE PERSONALISHT DO MENDOJA SE SI DO TE KISHTE QENE SIKUR....

    NQS TI FLET ASHTU PER TRADITEN,DHR BIE AUTOMATIKISHT POSHTE,NUK KA MA AUTORITET.

    UNE TE THEM,SE DHR ME 27 LETRAT E SAJ NUK KA QENE PERDORIM DERI NE SHEK.4(POR KA QENE TRADITA KU LETRAT E SAJ BENIN PJESE),E TI ME KTHEHESH SIKUR PALI NENKUPTON ME FJALEN SHPATE,BIBLEN QE TI KE NE DORE DHE DHV,DHE JO DOKTRINEN,TRADITEN E SHPALLURA NEPER KISHA NE ATO KOHE.


    NEJSE UNE ME KAQ E MBYLL KET' INFORMACION.AI QE DON ME KUPTU' KUPTON.

    SHNET

  9. #29
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    klodit

    1- po te beje nje pyetje: bibla perse eshte dhene ne bote, qe te jete e ndaluar apo e lexuar edhe a nuk thuhet ne bibel qe interpretusi i bibles eshte fryma e shenjte edhe jo kisha"katolike apo ortodokse"?

    2 ēfare thuhet ne bibel edhe ēfare do te thote per njerezit qe e lexojne "Jozueu 1:8" edhe ēfare thuhet me pase ne "2timoteu 3:16-17"!!!

    Zoti te hapte syte sepse ti nuk ke kuptuar qe bibla ka qene e ndalur per tu lexuar nga njeriu per faktin sepse kisha katolike edhe ajo ortodokse kishin perfitim materjal. Shiko ate qe tregon historia per kishen katolike edhe ortodokse edhe pse martin luteri kundershtoji!!!

    Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  10. #30
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    E PO KY MUABET ORE!

    DHE TI I PASKE PA CA FILMA,S'QEKE MRAPA JO!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 21-05-2002 mė 13:58

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi.

    Do te te ftonja qe te jesh me i permbajtur dhe me Xhentil, sepse jemi bij te Perendise, dhe dashuria e Krishtit duhet te na udheheqe.
    Ju kini te drejte qe te diskutoni apo te mos diskutoni me cdo njeri, askush nuk ja u heq kete te drejte , por kur ne flasim per nje dicka, eshte mire qe te kuptohemi ne menyre qe te mesojm edhe gjerat qe nuk i dime.
    Une nuk jam kunder tradites , dhe ju nuk me kini kutpuar. Une jam kunder cdo tradite qe bije ndesh me fjalen e Perendsise Biblen.
    Vertet ne ate kohe nuk kishte Bibel, por Shrkimet e shenjta lexoheshin cdo te shtune ner sinagoga, ku apostujt predikonin ne zbulese fjalen e Perendise te udhehequr nga Fryma e Shenjte, dhe ne qender te predikimeve ishte pikerisht Jezus Krishti. Apostujt deshmonin nepermejt Shkrimeve se JEzusi eshte Krishtii, si dhe gjithshka qe Jezusi pesoi ishte plotesisht simbas Shkrimeve. Duhet te dish nje gje : Ne cdo kohe ne kishen e Perndise, qysh ne kohen e hershme edhe deri me sot , Shkrimi i Perendise ka qene prezent. Po ta ilustroj kete me nje varg prej Vepra:17:11: Pali ju shpalli Krishtin grekeve te Thesalonikit dhe te Berjas, dhe konkretisht tek vargu 11-te thuhet :
    " Por keta ishin me fisnike nga ndjenjat se ata te Theaslonikit dhe e pranuan fjalen me gadishmeri te madhe, duke i shqyrtuar cdo dite SHKRIMET , per te pare nese keto gjera ishin ashtu."
    Eshte mesimi gabuar qe te besosh se ne kohen e Postujve dhe me pas deri ne shek. 4-tert, predikohej vetme me tradite pa Shkrimin e Shenjte. Shkrimi i Shenjte ka qene i pranishem ne cdo kishe te Perendise , dhe apostujt te mbushur me Frymen e Perendise , e shpjegonin Shkrimin e Perendise, Dhv.
    Verp:8:26-40" kemi Enukun dhe Filipin. Konkretisht shohim:
    Enuku pasi e lexoi Shkrimin , e pyeti Filipin:
    " Te lutem per ke e thote profeti kete?"
    Dhe Filipi duke filluar nga ky Shkrim i shpalli Jezusin."
    LEtrat qe apostujt dergonin nder kisha , ishin udhezime , rekumandime, pershendetje, inkurajime dhe mesime, te cilat ishin te mbeshtetura plotesisht ne Shkrimin e Shenjte, pra asnje gje nuk ka jashte Shkrimit te Perendise.
    Megjithate edhe sot e kesaj dite , kur ne e kemi Fjalen e Perendise ne biblen e shkrojtur , ortodoksia vazhdon te ece me shume e mbeshtetur ne tradite se sa ne bibel. Ka shume mesime biblike te cilat per shkak te tradites , e humbasin rolin e vertet dhe qellimin e vertete biblik, si mesimi mbi pagezimin , mbi shenjtoret, mbi Marien e tjera.
    Perpiquni te shpallni Krishtin dhe jo sektin, Shpetimi nuk vjen prej sektit ne te cilin ben pjese , por ai vjen prej besimit tek Jezusi.
    Nje nga faktet qe me vjen ne mendje eshte :
    Perse popujt ortodokse e pranuan Doktrinen komuniste, doktrine e cila eshte kryekeput satanike?
    Dhe : Perse Popujt protestante nuk u pajtuan me kete doktrine satanike, por perkundrazi e luftuan ate deri ne rrezim te plote?
    Diku ne nje shkrim te kam thene: kush e menjanon Shkrimin e Perndise dhe rend pas tradites, fillon te humbase "Shikimin dhe Digjimin".
    Kisha ortodokse ka shume nevoje sot per Evangjeliste , ne menyre qe njerezit mos mendojne se , vajtja ne kishe , ndezja e qirinjve, te festuarit e emerit te shenjtorit , mbajtja e nje kryqi ne qafe apo mbajtja e ikonave ne shtepi , te jep shpetimin. Njerezit duhet te kuptojne dhe te pranojne se shpetimi vjen vetem me ane te Besimi tek Jezusi . Nuk ka emer tjeter per shpetim ,i cili eshte dhene nen qiell , pervecse Jesus Krishtit , thote Pali.
    . Tek Efesianet 6.Pali na jep nje besimtar, i cili eshte i paisur me "Paimet " e Perendise. Ato jane "ARMET" qe i krishter i i perdor kunder frymerave dhe pushteteve te erresires. Ben mire ti kushtosh kujdes , sepse pa to nje i krishter eshte vecse nje i deshtuar dhe i mundur prej te ligut. Shembull kemi Jezusin, i cili e kundershtoi dhe e mundi Satanin ne shkretetire, duke i kundrvene Fjalen e Perndise. Ne te tri raste qe satani e tundoi, Jezusi i tha : Eshte "Shkrojtur.....
    Pra fjal e Perndise eshte Shpata qe Besimtari perdor dhe fiton kunder te ligut, kush e menjanon kete mesim, i ngjan nje luftetari pa "shpate" dhe "Armatim" te Perendise, i cili vritet qe ne momentet e para.
    Me dashuri ne Krisht Deshmuesi.
    Ps. Nese deshiron mund ta mbyllim kete teme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 21-05-2002 mė 21:54

  12. #32
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Taulant!

    KUR JU NUKKUPTONI,POR DILNI VAZHDIMISHT FIASKO,SI MUNEN TE TJERET TE KUPTOJNE????!!!!!!

    PERSERI EGJITHA ,QE JU THONI,DEL BOSH,S'KA TE BEJE ME TEMEN FARE!!!!!!!

    NUK DE TE PERSERITEM ME.GJITHSHKA ESHTE E SHKRUAJTUR,SHIKOJE!


    SA PER KOMUNIZMIN,PO TE KUJTOJ SE PARI,SE QE E SJELL DHE LIDH ME KETE TEME,ESHTE FOSHNJARAKE!!!PSE?


    LITUANI,ESTONI,POLONI,CEKI,SLLOVAKI NUK JANE ORTODOKSE,HUNGARIA POASHTU!

    NAZIZMI LINDI NE VATREN PROTESTANTE,KOLONIALIZMI ME I KEQ KA QENE PRETESTANT ANGLEZ.

    KOMINIZMI SA PER DIJENINUK U LUFTUA PREJ PROTESTANTEVE,POR KATOLIKEVE QE NE FILLIMET E TIJ!

    POR TE GJITHA KETO JANE TURP TI LIDHESH ME FENE SI DOKTRINE!

    SA PER NEVOJEN E PREDIKIMIT TUAJ NE VENDE ORTODOKSE,JU NUK E DINI SA BAJAT,TE PASHKOLLUARA DHE NAIVE TINGELLOJNE PREDIKIMET TUAJA NE ORTODOKSE DHE KATOLIKE QE E NJOHIN BESEN E TYRE.

    JU KENI NEVOJE PER NE,TJU REFEROHENI TRADITAVE,ETERVE ETJ,ETJ.

    KUR LEXOJ PRETESTANTET,E KUPTOJ PSE PATI NJE KOHE,QE KISHA PERNDIMORE "NDALOI" LEXIMIN E BIBLES,DUKE E SAKSIONUAR ATE.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    klodi.

    Klodi!
    Nuk di te diskutosh, dhe je shume lark qe llimit . Po e mbyll kete bisede me paqe, por te them si ishin protestantet ata qe i kerkuan papatit qe te ndiqej dhe te zbatohej vetem bibla , si e vetmja fjale dhe mesim i Perendise. I pari i tyre ishte Martin Luter.
    Vendet qe kane pasur bekimin me te madhe nga te gjitha sekte e krishter ne te gjithe boten , kane qene vendet me popullsi Protestante.
    Deshmueis i Krishtit.
    P.S Mund te vazhdonim te diskutonim rreth shume gjerave se bashku por ju deshironi me tepre te qenit ortodoks se sa i krishter.
    Nuk e di se ne cilin vend protestant u ndalua leximi i bibles.?!?!?!?

  14. #34
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    LEXIMI I BIBLES SU NDALUA NE ASNJE VEND PROTESTANT,ME QELLIM QE AJO TE PERDOREJ PER TE KRIJUAR HEREZI,DUKE FILLUAR QE NGA MARTIN LUTER DHE DERI ME SOT.pO ASHTU PER TA DISKRIMINUAR ATE ME MENYREN SI E PERDORIN DHE STUDIOJNE ATE PROTESTANTET,SA DHE MUSLIMANET PO I MBAN LARG TE VERTETES.

    LUTERI KA QENE NJE POLITIKANT I ZOTI,PERVEC KESAJ,NQS TI NUK E DI,PO TE THEM QE KA QENE NJE HORR HORRI DHE NJE FETAR I PADITUR,ARROGANT,LAVDIDASHES,PERCARES DHE IMORAL.

  15. #35
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    habi

    1- klodi dukesh qe luterin nuk e njeh hiē fare sepse po te kishe njohur te pakten 5% te tijen atehere nuk do te flisje keshtu!!!

    2- vertet u nda protestantesmi per faknin se njerezit mendojne te dijne fjalen e Perendise pa iu lutur Perendise para edhe pasi e lexonin biblen, nejse nuk mund te kuptosh shume nga kjo ane!!!

    3- eshte me e keqe kur ndalohet bibla se lexuari sepse atehere faji ngelet i fese edhe jo i njerezimit por kur njeriu fillon edhe e lexon vet atehere ai ka nje barre per ate qe lexon(pergjegjesi).

    4- ne bibel nuk shohim asnje qe e ka ndaluar leximin e bibles edhe pse shohim qe shume e kane shtremberuar(ne interpretim edhe jo ne perkthim), e rendesishme eshte qe njeriu te jete i lire te zgjedhe edhe mos te flasi keq per fjalen e Perendise!!!

    5- shteti a i ndalon ndonjerit mesimin e ligjit te vet, po per avokatet ministrat etj a duhet ta dine ligjin apo te flasin keshtu sipas mendjes se tyre...e njejta gje eshte edhe me besimtaret.qe kur neve pranojme Zotin Jezusi neve behemi administratore te tij edhe jo vetem nje ose dy por te gjithe behemi(secili pjesen qe Zoti i ka dhene per te administruar)!!!

    Zoti te ndihmofte ne shume gjera qe ti kuptosh jo si njeri i mishte por njeri i frymor!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  16. #36
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    orePO KU MU QEPEN KETA KALAMOJTE MU MER DAJE????!!!!!

  17. #37
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    neve nga vlora i themi "kur i thone osmen ske ēi ben"!!!

    klod dua te te them vetem nje gje te rendesishme...Zoti te do jashtmase edhe kjo ka rendesi qe ta kuptosh edhe ti pergjigjesh dashuris se tij!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  18. #38
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    klodi

    Klodi nuk di te diskutosh lal dhe nuk e ke idene se perse po flasin, perpiqu te gjesh nje bibel ne fillim ,Zoti qofte me ju
    ****************************************

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    permbajuni temes

    Kur hapet nje teme e re , diskutantet vazhdojne deri ne nje fare pike te shprehin mendimet e tyre rreth saj , pastaj harrojne dhe hidhen ne sulm ndaj njeri-tjetrit.

    Duke filluar nga vetja , po ju kerkoj te mos i marrim gjerat ne menyre personale dhe te perqendrohemi vetem ne diskutimet rreth ceshtjeve qe hidhen per diskutim.

    FALEMINDERIT!

  20. #40
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Deshmuesit dhe te gjithe ungjilloreve te kesaj teme!

    Une kam dhene disa mendime per kryqin,krishterimin dhe kam sfiduar me ato qe di,diskriminimin,qe disa rryma fetare,qe e kane burimin tek mesjeta europiane,i kane bere Bibles....

    Asnje nuk me dha pergjigje lidhur me kete,por u kalua ne faktin,se ortodoksia eshte gabim,meqe vendet e ketij besimi jane lindore ish-komuniste.Une u pergjigja,se nje arsyetim i tille eshte foshnjarak,se nje gje te tille e gjen kudo,edhe ne perendim.

    Ju thoni,se une nuk di te diskutoj.Shume mire....,nuk e di ne eshte kjo tema,por une do ta pranoja,sikur ne lidhje me shkrimet te me jepej nje pergjigje doktrinore dhe jo gjeografike.....

    Me tej do tju thoja te gjitheve,perfshi mesuesin,pergjigjet jane dhene,cfare eshte konkluzioni????????

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  2. Muhamedi a.s. sipas kėndvėshtrimit tė krishterė
    Nga presHeva-Lee nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:06
  4. Kriptokrishtėrimi nė Shqipėri
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 08:02
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •