Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27

Tema: Dalan Luzaj

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Dalan Luzaj

  Mbi jeten e Dalan Luzaj nuk kam informacione (pervec faktit se ka qene i denuar politik gjate periudhes enveriste) dhe do isha shume mirenjohese nq se ndonjeri nga ju (vizitoret e kesaj faqeje) i/e cili/a ka njohuri apo materiale mbi te, te shkruante dicka mbi jeten dhe krijimtarine e D. Luzaj, ne pergjithesi.

  Fjala

  Ne qafen e holle te fjales
  nje zilke e ngjyrosur troket;
  fryn ere neper vite,
  zilken as shpata se pret.


  Shpella

  Asnje rreze djelli nuk le te hyje brenda;
  bragtisur ne shpella: myshk lageshti;
  ne barkun e erret bluan njolla te renda,
  komite, pirate, vrau ne tradheti.

  Vjega erresiren pjell e rrit,
  buzeplasur a e pa goje,veten fsheh;
  kur tinez hyn e hap hone ne shpirt,
  Tomorri ne prag, ti s'e sheh.

  *Marre nga libri me poezi - Pa rruge.


  Pantallonat e Iternimit

  Pantallonat e mia
  te mbytura ne andre,
  i lante Burbi,
  pa mundur t'ua hiqte dot vuajtejn.

  Pantallonat e mia si dite te shngjyrosura,
  varur tek dere e kooperatives,
  ne gozhden e dryshkur te internimit.

  Era se largu m'i perkund ne kujtese
  fytyre e pashlyer e mjerimit.


  Nje Dite me Diell

  Kjo eshte per ty qe mbete larg;

  ne mund ta sjellesh pak nder mend
  nje shpirt i ri qe digjej flake,
  nje gur qe ende s'ka zene vend.

  Me vjen e shkuara nder kujtime,
  ekran i mjergullt, me pake nate;
  nje dite me diell ish jeta ime
  kur ty te njoha.
  Cast i arte.


  Grate e Poeteve

  O grate te bardha, patet fat,
  se me vullkanin ju jetoni,
  kur niset llava lume i arte,
  perbrenda saj dhe ju ndriconi.

  Poeti eshte dhe s'eshte i juaj,
  kur ngjall nje lule a shkrep stuhine,
  kur perballe nates rri sy zgjuar.
  Nje shpirt qe digjet per njerine.


  Nje Nene

  Sa lot kish derdhur ne vetmi,
  sa "ah"! tek zoti pat derguar,
  kete vec shpirti i saj e di
  dhe zoti lart n'e paste degjuar.

  Gjithshka qe prekte behej lot
  dhe loti ndriste syte e tretur;
  ah, mrekullite qe kish kjo bote,
  kaq mizorisht ia pati fshehur.

  Gjithe zine e mbledhur neper jete
  a thua vdekja do t'ia trese?
  E luti vdekjen "eja shpejt"-
  dhe vdekja s'mund te mos e merrte.


  Drita

  Drite quhej nena ime,
  E mjera drite nuk pa kurre,
  helmin qe la pas s'e ka as gjarperi nen gure.

  Lodhje. Plage. Trishtim.
  Te njohu emrin qe le pas,
  te njohu brenga e shpirtit tim.
  me ligje vdekja qan mbi ty;
  tani je larg, moj e shkrete,
  mbi ballin tend hedh hijen nje selvi.
  Nene e braktisur... Pese femije...
  Dheu s'te tret,
  nga dheu me ben drite.


  Syte

  Gjithcka vjeterohet,
  qofte nje mrekulli e rralle.
  Vetem syte jane te rinj.

  Shikome dhe nje here
  ne pac meshire te mbetem i gjalle.

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Shume e bukur poezia e fundit "SYTE".
  Ēudi, si nuk plaken kurre syte....
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Vertete poezi te bukura..shume te bukura..

  Hera pare qe degjoj emrin e ketij poeti.
  Ndoshta ka te beje me isuf luzajn, profesor vlonjat qe jetoi ne Usa gjate viteve te PPSH-se. Kjo ndoshta eshte dhe arsye pse ky poeti ka bere burg.
  Duke ju a futur ne Burgje te afermit..PPSH arrinte te asfiksonte emigracionin politik te atyre viteve.
  E kush eshte ai qe ben politik kunder nji qeverie kur kjo qeveri i ka ne dore te afermit ose te dashurit e zemrave.
  Te gjithe kapitullojne..
  Prandaj PPSH jetoi gjate.

  Ja psh a mundem un te kundershtoj Bushin?
  Jo!
  Pse?
  Sepse me ka ne dore.
  Ai e di qe une e kam xhan Corazonin dhe ma mbledh rrup sup.
  Psh i rras gjoba cdo dite asaj te makina dhe ma merzit gocen..
  Aman plasem me kto diktaturat...lol


  Ah moj ti me sy te zi...
  Edhe floket si geshtenj
  Ku ke gjetur bojen ti
  Qe ste njoha une mbrem..

  tara ra ra raaa..

  Kendon sabrija..e ska faj..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Njeh dikush ndonje gje per jeten e Dalan Luzajt ?????

  miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 5. #5
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  43
  Postime
  289
  Dalan Luzaj eshte i biri i Filozofit te njohur shqiptar Prof. emeritus Z. Isuf Luzaj, mik i Sartre-it.
  Neser do tu postoj nje biografi te shkurter te tij sepse e njoh dhe personalisht. (bashkefshatare).

 6. #6
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Dalan Luzaj u lind nė Vlorė. Babai Isufi qe njė nga krerėt e organizatės sė Ballit Kombėtar Shqiptar. Pas ardhjes sė Enver Hoxhės nė pushtet Isuf Luzaj u largua nga Shqipėria dhe nė vend tė tij familja u ndoq dhe u persekutua.
  Dalani publikoi poezi pėr herė tė parė nė revistėn Nėntori nė moshėn 18-vjeēare. Shtatė vjet mė vonė ai dhe gjithė familja e tij u internuan dhe qėndruan pėr 22 vjet tė izoluar. Nė 1990 emigroi nė Itali dhe tani jeton nė Ēikago.

  “Jeta mė gjeti vetėm” u publikua nė 1995; “Diejt tė largėt” nė 1996 dhe “Pa rrugė” nė 2002. Njė vėllim i ri pritet tė dalė nė verėn e 2003.
  Vitrinė


  Xhepa tė ftohtė,
  Xhepa tė shpuar,
  Era e mėngjesit i flladit,
  Era e mbrėmjes u hedh pikėllim.

  Digjet shtrati nga avujt e nxehtė,
  Ndėsra buka
  Shkėlqen
  Nė vitrinė.

  I qasem lules


  I qasem lules.

  Kur e mbaj nė duar
  ėshtė e gjitha e imja.

  E mund t’i jap hije atje ku ka dritė,
  E mund t’i jap dritė atje ku ka hije.

  Duke belbėzuar fjalė prej fėmije.
  Emigranti


  Kur hyn nė orbitėn e vrulli dhe shpresės
  Njeh forcėn shtytėse qė kurrė s’ndalon,
  Sado qė t’i qepet maratonės sė jetės,
  Ngelet nė pjesėn qė gabon.

  Plagė


  Erdhi keta e mė gjeti vetėm,
  Jashtė rrugėve, tė heshtur, syhapur,
  I prita goditjet me pamje tė qetė,
  Me buzagazin e dhimbjes sė zgjatur.

  Erdhi jeta e mė gjeti vetėm,
  Tė dal prej vetmisė s’kam se si.
  Nuk mė rinon as i gjithė kontinenti,
  Plagėt, kur vėrenjten, mė therin nė gji.

  Ku t’i vendos simbolet


  Ku ta vendos simbolin e Nderit dhe tė
  Drejtėsisė?
  Ku ta vendos simbolin e Pritjes dhe tė
  Dhimbjes?
  Ku ta vendos simbolin e Dashurisė`?

  Piedestalet e kohėve moderne.
  Bėhen copė e thėrrime.
  Po i vendos
  Mbi varr tė nėnės sime.

  Puthje e nxehtė


  Puthuni lehtė
  Gjithsesi jo rėndė,
  Pas buzėve janė dhėmbėt,
  Herė si sharra
  Herė thika tė mprehta.
  Puthuni lehtė
  Siē puthen presidentėt plot jetė.

  Bymehen shtetet
  Derdhet gjaku i nxhehtė.

  Do vij tė trokas


  Si flutur
  Nė mbrėmje
  Do tė vijė shpirti im,

  Ē’ngjyrė do tė ketė
  Nuk e di.

  Kudo qė tė jeni
  Do vij tė trokas.
  Me brengėn qė erdha, ika
  Dhe s’munda t’ju flas.

  Mė fal poezi


  U nisa drejt teje nė agimin e jetės,
  Si fėmijė i larė e i ndėrruar.
  Ecja shpresat ushqeja: njė ditė do tė mbėrrija tek ti.
  Cikloni i tmerrshėm ma mjegulloj rrugėn.
  Mė fal, poezi.

  Ku presim


  Me sytė e ndritshėm,
  Mėsoja si ngrihej njė
  Balon,

  Lojra fėmije,
  Lojra njerėzore as nis as mbaron
  Maska dritė-hije.
  Tė mjerėt
  Presim tė vėrtetėn.
  Nė rrugėt ku s’kalon.
  !!!!


  Nė kufijtė e pamundėsisė
  Mbijetuam;
  Diellit tė lirisė
  S’u barazuam

  Lėrja baltės


  Toka eshtrėn e ha ngadalė,
  As pluhur
  As hi
  Vetėm tokė.
  Mbi dhe eshtra bluhet me fjalė;
  Tė lutem,
  Lėrja baltės pjesėn mė tė fort.

  Pa rrugė


  Mes rrugėsh
  Rrugė nga tė katėr anėt
  Rrugė me fund,
  Rrugė pa fund,
  Ti mes rrugėsh mbete pa rrugė.

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Dalan Luzaj u lind nė Vlorė. Babai Isufi qe njė nga krerėt e organizatės sė Ballit Kombėtar Shqiptar. Pas ardhjes sė Enver Hoxhės nė pushtet Isuf Luzaj u largua nga Shqipėria dhe nė vend tė tij familja u ndoq dhe u persekutua.
  Dalani publikoi poezi pėr herė tė parė nė revistėn Nėntori nė moshėn 18-vjeēare. Shtatė vjet mė vonė ai dhe gjithė familja e tij u internuan dhe qėndruan pėr 22 vjet tė izoluar. Nė 1990 emigroi nė Itali dhe tani jeton nė Ēikago.

  “Jeta mė gjeti vetėm” u publikua nė 1995; “Diejt tė largėt” nė 1996 dhe “Pa rrugė” nė 2002. Njė vėllim i ri pritet tė dalė nė verėn e 2003.
  Shume e sakt.

 8. #8
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "Jeta me gjeti Vetem" - Dalan Luzaj

  Me prit

  Me prit ne shtegun ku rri ndarja,
  kur dallandyshet nderrojne fole;
  ne s'ardsha une, te vjen fjala,
  si fund
  apo si nisje e re.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 19-01-2005 mė 14:37

 9. #9
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Brenda teje

  Bisedo me qindvjecaret:
  As ere
  As varre
  As eshter.

  Brenda gjakut tend gurgullojne
  Ata
  Dhe te tjeret...

 10. #10
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Ylberi i moshes

  Pranveres, dashurise sate i rriteshin
  qindra lule.
  Qelqit shpresat pikonin ngazellim.
  Brenda rritej krenaria ylber.
  Kush pritet te vije?
  Te shumtit, s'kthejne,
  Te gjallet i shplau shiu i perbuzjes.
  Zbret shkallet e vetmise bukuria
  Pershendet dimrin e saj.
  Ylberet vyshkur nen kembe;
  Thirr lotet e qaj.

 11. #11
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Sa me larg

  Perse ankohesh shpirt i cfilitur?
  U perplasem kush e di sa here
  Bashke me dhembjen shpresen patem rritur;
  Neper hone diell a drite do te bjere?

  Virtytin e verbon shkelqimi rreme
  Bote e krisur mallin nuk ja ka.
  Turme e shthurur nderit me s'kthen.
  Sa me larg, shpirt, nga ata.

 12. #12
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Atdhemohonjesi

  Qetsi e shpirtit e ka lene
  Nje hije e zeze
  S'ju nda nga pas
  Nje force
  nen vehte e ka vene
  Pa trashegimtar, pa jete, pa gaz.

 13. #13
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Gjakut Shqiptar

  Sa shpata ngriu gjaku tend
  Shperblim
  Nen shpate u derdh pa emer
  Nisjes
  Ngele grua pa mend

  Ky gjak
  S'kthehej me ne zemer.

  U derth mbi det
  Mbiu larg

  Shkelqimi i rralle
  Te befason
  Per peseqind vjen ne trup te
  botes

  Rreh zemr'e tij
  Ne gjuhen tone.

 14. #14
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj (1996)

  Sonte

  M'u dashka sonte vere e vjeter
  Magjia s'di ku me perplas,
  O shpirt me dhimbjen gjer ne eshter
  Trazime, brenga te leme pas.

  U pame me ditet nga kafazi,
  Serishmi heshtjes te kthejme?
  Boshllekut vere te vjeter zbrazi,
  C'ka humbem kurre me s'e gjejme.

  C'te ngeli, pije miku im,
  Mos gezim-dhimbja prap na rren?
  Mohimi vjen pa ngushellim
  Te merr te plas e te mberthen.

 15. #15
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "diej te larget" - Dalan Luzaj

  Riberje

  Kreshta e brenges ne sy.
  Ajzbergu rendon thellesive gjer ne gjak,
  Cdo gjetje venitet pa ty
  Per skllavin
  Liria s'eshte pak.

  Vdekjen pas kraheve...krenojme
  Labirintheve te saj hyjme e dalim pa shkak,
  Me sigurine e njeqind vjeteve jetojme,
  Cuditemi
  Si jetuam kaq pak.

  Flakim mendimet pa vlere,
  Rrjedhes, ribehemi ortek bore
  Nje cast, brenda nesh hyn pa u ndjere
  Brenga
  Si mike e vjeter per dore.

 16. #16
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Keni ndo nje liste te librave te tij?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 17. #17
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Citim Postuar mė parė nga Leila
  Keni ndo nje liste te librave te tij?
  fatkeqesisht, jo.

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ditė tė mirė, paē Mėmėdhe!

  Ditė tė mirė paē Mėmėdhe!
  Gjaku yt kėnd mė kėnd shpėrndarė.
  Sa mė larg aq mė pranė na ke
  Gjithėsesi tė urojmė pėr mbarė!
  Natėn e mirė, paē Mėmėdhe!
  Si u errėn bijtė e vuajtur, bijtė e tu aty?
  Pėr shpėrblim jepu dy pashė dhč,
  Pėr gjithė ē’vuajtėn, ndizu njė qiri!

  Velat e bardha
  Velat e bardha mbi liqen,
  Si luleshqerrat e livadhit tė vendit tim.
  Tej horizonti i fsheh
  Pėr tė ēelur buzė…
  Ēhikagos nė Perėndim
  Karaburun e Sazan ka pėrballė!
  Pėrgjaket dielli supeve shkėmbore.
  Syri pikon bėhet mall.
  Malli rritet e bėhet Vlorė.

  Motra

  Motra ka krah’e tė vjen.
  Motra pas nėnės bėhet nėnė.
  Motra ka zemėr e tė ndjen.
  Motra brenda shpirtit tė gjen!

  Vėllezėrit

  Vėllezėrit larg, nė mes humnerė.
  Pa asnje urė, asnjė sinjal.
  Urrejtja shfryne mbi ta paprerė.
  Nė mes, pėr ndarje rri njė mal.
  T’u ca njė venė, rrodhi njė gjak.
  Pakėsoi gjaku tek ai.
  Vėllai gjakun pyet nga larg,
  Nga cila zemėr rrodhe ti?

  Nė Vlorė

  Nė Vlorė!-tha Ismaili, I pari vet ēau nė kėmbė.
  Shtizė bėri krahun, flakė u bė nė erė.
  Qasi gurėt e themelit, gurėt mė tė rėndė.
  Nė gjunjė ra Isa, sy e zemėr prerė.
  Rilindi Shqiperia. Brofi Mėmėdheu.
  Mėhallat e Atdheut Kosovė e Camėri.
  Sheshit tė Flamurit sosi Skėnderbeu.
  Athdheun Ismail, ta besova ty!
  Kanina djep, varr dhe lavdi.
  Tė gjallė e tė vdekur bashkė ēdo Nėntor.
  Shtiza bėn lart, qiellit kuq e zi.
  Feston Shqipėria, kuq e zi nėVlorė.

  Ora
  Vitet dhe ora,
  Harresa, gjethe vjeshte pa vlerė.
  Nga brenda nxjerrim te dera.
  Mohimin qė njėherėsh kemi lerė.

  Atje
  Hutuar turma veten ndanė.
  Pėrrallat veshėve, Duartė bosh.
  Pėr Krisht Nastradinin kanė.
  I mjeri, ujė tė jep me shoshė.

  Fshatarėt
  Bujkrobėrit e mesjetės, Fshatarė.
  Zgjedha u plagoste qafėn ēdo vit.
  Tė urtė fshatra, si ishuj mes detit shpėrndarė.
  Mallkimi i Zotit i shkonte ēdo ditė.
  Gomari dhe veglat e varrit.
  I vetmi trashėgim.
  Mbrėmjeve bymeheshin pranė hi-zjarrit.
  Mesnatės binin nė mallkim.
  Fshatarin e njihte i pari rreziku.
  Pėr bukėn, fjala tutej.
  Rėndė e turpėronte vetėm miku.
  Bosh sofra, hapur dhé tė futej.
  Tė munduarit, tė harruarit, mbetur shkretė.
  Tė pėrbuzurit, tė varfėrit fshatarė.
  Kolona vertebrore u qėndronte drejtė.
  Fytyrėn dielli dhe nderi ua kish larė.

  Vjeshta
  Njihet vjeshta nga larg.
  E dobėt e verdhė, pa gjak.
  Shtojnė lumenjtė nė vjeshtė.
  Pylli fillikat hesht.
  Zbardhen gjethet tona pėr borė.
  Qetas afron me kosė nė dorė.

  ALI PASHA

  Hėna nxinte, Pasha ndante.
  Gjithė trishtimin me Alinė.
  Pas tradhtia vehten hante.
  Vranė Pashanė, jo historinė.
  Ra Janinės terr e nxinė,
  Mjekėr e thinjur larg udhėton.
  Trupi ngeli pa Alinė.
  Koka digjet, por s'perėndon.
  Ngriti ngjoli dallgė e shkume,
  Vec qytetin s'mund t'a zgjojė.
  Erdhėn nga larg, e vunė nė gjumė.
  Gjaku tij, dorė e huaj.
  Shqipėri qindra vjet,
  Ngjoli namin s'e pėrpiu,
  Nė cdo gjak qė shqipen flet.
  Gjallė ka qenė e ėshtė Aliu.
  Ngjolit thellė nė Janinė.
  Ra e s'mbyti pabesinė.
  Zbriti mal i Trebeshinės.
  Pėr tė lėnė nė fron Alinė.
  Tepelena kėmbė mali,
  Qanė dhe sot me lotė tė nxehtė.
  Ali Pashė o Ali djali.
  Prerė Vjosa shkon nė det.
  Dolli dielli nga Dhembeli.
  Ere e ftohtė, ra e fshiu.
  Ali Pasha gjallė ngeli.
  Jo mor jo s’vdes kurre Aliu!

  Pėrtej
  Njė kontinent mban nėn kėmbė.
  Kėtej, njė continent mbaj mbi shpinė.
  Kur fjalėt bėhen plagė, plaga dhemb,
  Mė tepėr dhėmbin me pabesinė.
  Bashkoje mbrėmjen me vetminė.
  Brenda saj si mbrin papritur?
  Ball pėr ballė dy zemra rrinė.
  Nė mes njė lumė me ujė tė kripur.

  Dimėr
  Hėna dimėron mbi borė,
  Tkurren druret nga malli pėr pranverė.
  Yjet ujin ngrijnė nė oborr.
  Brenda meje ti mbetur djerrė.
  E akullte klithma mbrinė nė timpan,
  Thyer mesnata pa ty.
  Njė shtizė hėne mė rri pranė,
  Malli djeg pėr qiri.
  Mosha ftohu dhe shtratin.
  Letra jote dogji ka vjet,
  Me shpresėn e lodhur pyes fatin,
  Mė duhet pa ty mė kjo jetė?
  Ngadalė ngrica po mė fton,
  Mė e ftohtė vetmia sesa ti.
  Rėnduar ēapi po mė fton,
  Atje, ku rrihet pėr ty.

  Rrėnjėt
  I shkurtėr,
  I gjatė,
  Rrėnjėt nė pjatė.

  Me ditė e netė pres

  Mė rren mesnata e pabesė.
  Besnike mike aq e rrallė.
  Nė paēa jetė njė shekull pres.
  Ndaj nisma shpresėn tė bėj gjallė.
  A thua ndihemi me mend?
  Apo mė ndien kur mė ke pranė?
  Thellė shpirtit ėshtė njė vend,
  Kur zemra zemrėn ngrohtė e mban.
  Ngatėrroj me kohė ē’kaloi,
  I marrė marrosa dikė tjetėr.
  Tė mori malli e tė ēoi,
  Mbi blunė e detit aq tė vjetėr.
  Me ditė e netė pres mbi shkėmb.
  Pulebėrdha tej nė klithmėn blu.
  Mbi krah malli aq i rėndė.
  Pa krah veē klithma sos kėtu.

  Po vjen
  Po vjen tha syri
  Brofi zemra pėr tė dalė,
  Malli djeg si qiriri.
  S’mėsoi malli asnjė fjalė.
  E madhėrishme bėre ballė.
  Pėr rreth shpėrtheu kaq shkėlqim.
  Ky vezullim nga ē’diell ka dalė?
  Nga sytė e saj gjithė ky burim?
  U qesh pak, sytė mė tepėr.
  E rrok…me zemrėn qė ta njohė.
  U shkund mbi ne gjithė qielli vjetėr.
  Brenda saj, asgjė mė s’shoh.

  Atė natė
  Atė natė mike u marrose.
  Edhe hėna u dogj me ne.
  Duke tretur mbeti hark kose.
  Hyr e dil, mbi ulli, mbi ne.
  Atje nga zjarri ende s’ka mbir’bar.
  Ullinjtė mpleksur bėrė rrjetė.
  Hėnė e qielltė mbushur ėshtė me re.
  Pėr t’u zbrazur nė tė dy na prźt.

  Fjala
  Si s’erdhe pas fjales me krah?
  Malli me heshtjen baret.
  Atje ku rrėnjė fjala s’ka.

  Preu flokėt gjimnazistja

  Kur preu floket njė degė e fshehu.
  Sa mbi vetull aq mbi sy.
  Qyeteti sytė mbi ta i shkrehu.
  Sa zemra fshehur rrinė aty.
  Kur preu flokėt u zhveshėn pyjet.
  Skaj globi ēeli njė rrafshnaltė,
  Sa lart, mbi hėnė njė grusht me yje.
  I ndrine asaj mbi ball tė artė.
  Kur preu flokėt ndriti qielli,
  Shkėlqen ajo dhe nė mesnatė.
  Dy shtiza nė mes nisi nga qielli.
  Ylber do thurrte pėr dhuratė.

  E vėrtetė
  E shkrehe armėn, pa zė?
  Brinjė mė brinjė u cel tuneli.
  A kishta arma plumba mė?
  Qė lulėkuqja sėrish tė celė.
  Mos u anko zemėr e plagosur,
  Sa plumba fsheh e ngroh nė gjak,
  Marri e njerėzve s’ka tė sosur,
  Mblidh gjakun qė t’u derdh pa shkak.
  E ftohtė pa gjak dora juaj,
  Kurrė s’heq gisht njė zemėr e nxehtė,
  Horizonti nis tė shuaj.
  Njė krah pulėbardhe qė u bė det.

  Kur mė vėshtron
  Kur mė vėshtron, mė ngroh me sy.
  Sa shpesh njė sy tė rri nėn flokė.
  Kur shpirti dallgėn pėrsėrit,
  Kėrkon ti zemrat t’i bėsh tok.
  As qiell as tokė s’vėshtroj pėr rreth.
  Prej bore kurmi pėrvėlon.
  Nga dega njė qershi e zgjedh.
  Tjetra pranė aq kuqėlon.

  Dy zemra
  Do tė fluturoj, the, drejt meje.
  Mbi det, lum, me krah si zog.
  Shpinės vitet do t’mi ndjeje,
  Si ortek do binin nė tokė.
  Casti I rralle sa do zgjasi?
  Ē’tė zbres tė ndihesh mė lirė.
  Tė nxjerr zemrėn jashtė qė t’ju flasi?
  Se ndoshta gjuha s’flet aq mirė?
  Kudo e bardhė, kudo e ngrohtė.
  Qerpiku i njomur, pėr c’na prźt?
  Nje mall dy zemra bėrė tok,
  Mbi ne njė pulėbardhė kėrkon det!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Sa mire bere Fiori me sjelljen e poezive kaq te deshirueshme per t'u lexuar e shijuar.

  --------------------------------------------------
  Tė krijosh domethėnė...tė krijosh.

 20. #20
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Kam pasur rastin ta takoj poeti e dashur Dalan Luzaj....me pelqejne shume poezite e tij.

  Ja nje perkushtim filozofik qe poeti i njohur Gjeke Marinaj i ben poetit Dalan Luzaj:


  NDERI PER POETIN
  (D.Luzajt )

  Nderi per poetin
  Eshte si frymemarrja,

  Pa te cilin njeriu
  Me pare nxihet ne fytyre
  E pastaj vdes.
  me nderime per poetin Dalan Luzaj,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •