Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 172
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Jehonn
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  56

  Thėnie ateiste

  Po tė them se jemi tė dy ateistė. Unė thjesht besoj nė njė zot mė pak se ty. Kur tė kuptosh pse ti pėrjashton tėrė zotat e tjerė tė mundshėm, atėherė do tė kuptosh dhe pse unė pėrjashtoj tėndin.

  — Stivėn H. Roberts


  Nėse do tė mė duhej tė zgjidhja njė fe, Dielli dhėnėsi i jetės do tė ishte zoti im.

  — Napoleon Bonapart


  Shumica e njerėzve parapėlqejnė mė mirė tė vdesin se sa tė mendojnė; e nė fakt ashtu dhe bėjnė.

  — Bertrand Rasėll


  Shiko njėherė parashikimin e motit para se tė lutesh tė bjerė shi.

  — Mark Tuein  Pra, dhe mė e liga e tė ligave, vdekja vetė, s'ėshtė asgjė pėr ne, sepse kur ne jemi vdekja s'ėshtė dhe kur vdekja ėshtė ne s'jemi.

  — Epikuri


  Nėse 50 milionė njerėz besojnė njė absurditet, prapė absurditet mbetet.

  — Anatol Frans  Tė dashur miq, -- Njeriu e krijoi zotin, jo zoti njeriun. Juaji pėrgjithmonė, Garibaldi.

  — Xhuzepe Garibaldi


  Gjithėsia nuk u krijua as nga zotat, as nga njeriu, por ka qenė, ėshtė e do tė jetė prore zjarr i pashuar.  — Herakliti

  A mund tė jetė dikush shenjtor nėse zoti nuk ekziston? Ky ėshtė problemi konkret qė kam sot.


  — Alber Kamy

  Tėrė problemi me botėn ėshtė se idiotėt dhe fanatikėt janė aq tė sigurt ndaj vetes, ndėrsa tė menēurit plot me dyshime.

  — Bertrand Rasėll  Feja ėshtė kryevepra e artit tė stėrvitjes sė kafshėve, sepse stėrvit njeriun nė atė se ēfarė duhet tė mendojė.

  — Artur Shopenauer


  Shenjtorėt duhen konsideruar gjithnjė fajtorė derisa tė provohen tė pafajshėm.

  — Xhorxh Oruell


  Nėse qétė e kuajt do tė kishin duar tė vizatonin, qétė do tė vizatonin zota qė ngjajnė me qé dhe kuajt zota qė ngjajnė me kuaj.

  — Ksenofani


  Tė arsyetosh me dikė qė ka braktisur arsyen, ėshtė si t'i japėsh mjekim njė tė vdekuri.

  — Tomas Pein


  Krejt ēka ekziston nė gjithėsi, ėshtė fryt i rastit dhe domosdoshmėrisė.

  — Demokriti


  Gjithēka ka shpjegim natyror. Hėna nuk ėshtė perėndi, por shkėmb i madh; dhe dielli njė shkėmb i zjarrtė.

  — Anaksagora


  Fakti pse bota e lashtė ishte aq e dėlirė, e ēelėt dhe e paqtė ishte sepse nuk njihte asgjė mbi dy mynxyrat mė tė mėdha: sifilizin dhe kristianizmin.

  — Adolf Hitler


  Nuk flasim pėr besim nėse themi se dy dhe dy bėjnė katėr, as kur themi se toka ėshtė e rrumbullakėt. Flasim pėr besim vetėm atėherė kur duam tė zėvendėsojmė ndjenjat pėr fakte.

  — Bertrand Rasėll


  Kleriku i parė ishte mashtruesi i parė qė takoi idiotin e parė.

  — Volteri


  Feja ėshtė krijuar nga njeriu pėr tė kontrolluar individėt mendjedobėt, sepse nė kohė mizorish dhe dėshpėrimi kėta e marrin fuqinė nė numėr.

  — Benito Musolini


  Tėrė fetė janė themeluar mbi frikėn e tė shumtėve dhe zgjuarsinė e tė paktėve.

  — Stendali


  Falė zotit jam ateist...

  — Salvador Dali


  Besimi nuk tė jep pėrgjigje, thjesht tė ndalon tė bėsh pyetje.

  — Frater Ravus  Feja konsiderohet prej popullit tė rėndomtė si e vėrtetė, prej tė menēurve si e rremė dhe prej sunduesve si e dobishme.

  — Seneka i Riu


  O njeri i patru, qė nuk bėn dot njė krimb e megjithatė rri e bėn zota me tepricė!

  — Mishel de Montein


  Feja ėshtė nga sendet mė tė mira pėr tė heshtur popullin e rėndomtė.

  — Napoleon Bonapart


  Tėrė institucionet kombėtare kishtare, qofshin kėto hebraike, kristiane a myslimane, s'mė duken asgjė mė shumė se krijime njerėzore, tė ngritura pėr terrorizimin dhe skllavėrimin e njerėzimit, pėr monopolizimin e pushtetit dhe tė fitimit.

  — Tomas Pein


  N.q.s. zoti foli, pėrse bota nuk ėshtė bindur?

  — Pėrsi Bish Sheli  Frika i solli zotat nė botė.

  — Petroni

  Fakti se njė besimtar ėshtė mė i lumtur se njė mendimtar, nuk do tė thotė asgjė mė shume se fakti qė njė i dehur ėshtė mė i lumtur se njė njeri i kthjellėt.


  — Xhorxh Bernard Sho


  Kėndvėshtrimi im mbi fenė ėshtė si ai i Lukrecit. E konsideroj fenė si njė sėmundje tė lindur prej frike dhe si njė burim mjerimi tė parrėfyeshėm pėr njerėzimin.

  — Bertrand Rasėll

  Klerikėt e dinė qė unė e di se ata e dinė se nuk dinė.

  — Robert Ingersoll


  Duart qė ndihmojnė janė fort mė mirė se buzėt qė luten.

  — Robert Ingersoll


  Me ē'mund tė kujtoj, nėpėr ungjij nuk ka njė fjalė tė vetme nė lavdėrim tė inteligjencės.

  — Bertrand Rasėll


  Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?

  — Epikuri  http://ateistet.org/thenie
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 06-09-2009 mė 00:43 Arsyeja: burimi

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Jehonn pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  iliria e para (25-05-2017),Neteorm (04-08-2017)

 3. #2
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Shume te verteta.


  Dito

 4. #3
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,320

  Shprehjet qe vertet i mendoj si te goditura:

  • O njeri i patru, qė nuk bėn dot njė krimb e megjithatė rri e bėn zota me tepricė!
  • Feja konsiderohet prej popullit tė rėndomtė si e vėrtetė, prej tė menēurve si e rremė dhe prej sunduesve si e dobishme.
  • Tė arsyetosh me dikė qė ka braktisur arsyen, ėshtė si t'i japėsh mjekim njė tė vdekuri.
  • Feja ėshtė kryevepra e artit tė stėrvitjes sė kafshėve, sepse stėrvit njeriun nė atė se ēfarė duhet tė mendojė
  • Tėrė problemi me botėn ėshtė se idiotėt dhe fanatikėt janė aq tė sigurt ndaj vetes, ndėrsa tė menēurit plot me dyshime

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823

 6. #5
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  E njoh fort mirė kėtė epope,
  e vjetėr ėshtė dhe na vjen rrotull;
  me tė e nanurisin, kur ankohet,
  foshnjėn e madhe qė quhet popull.

  Hajnrih Hajne.
  -

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  ma ne fun e postove ni tem te hajrit

  nice
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  567
  shum thenje t'bukura...por kjo me pelqen me se shumti:

  Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?

  — Epikuri

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Besimi nuk tė jep pėrgjigje, thjesht tė ndalon tė bėsh pyetje.

  — Frater Ravus


  kjo eshte shum se sakt , Besimet fetare veq se mundohen ta limitojn dijen dhe aritjen e njeriut .
  We are all Aliens

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar extreme pėr postimin:

  iliria e para (25-05-2017)

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  567
  po kta jan njerzi shum te zgjut Filozofat Ateist...kshtu qe kta besojn vetem logjikes se vet e jo te te marrin pergjigje prej tjerve njerz...kshtu qe kta gjithcka e kan ne logjik dhe me logjiken e vet mendojn, analizojn nje gje pastaj e thojn...per ate quhen Filozofa dhe deri me tash ende nuk ka Filozofa me te fort qe 2000 Vjet dmth kjo i ben me te fortit e botes qe kan qen ndonjeher...

 12. #10
  Į Я † ι $ † Maska e Homer
  Anėtarėsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Selam Aleykum

  * Cili eshte dallimi mes realitetit dhe besimit?
  Njeri eshte i prekshem, tjetri i supozuar.
  ( Nuk e di se kush e ka than, thjesht e mbaj mend )

  * Lutju Zotit por vazhdo te notosh ... ( Proverb Ruse )

  * Ferri Krishter, Ferri Pajan, Ferri Islamik, Ferri Hindu, gjithkund vetem zjarr. Ti besosh fese, Zoti qenka mishpjeks. ( Victor Hugo )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Homer : 24-07-2009 mė 12:58
  D'Oh!

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Homer pėr postimin:

  iliria e para (25-05-2017)

 14. #11
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  * Ferri Krishter, Ferri Pajan, Ferri Islamik, Ferri Hindu, gjithkund vetem zjarr. Ti besosh fese, Zoti qenka mishpjeks. ( Victor Hugo )
  E forte kjo...
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 15. #12
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Njė Galileo nė dymijė vjet mjafton.

  — Papa Piu XII


  S'ka absurditet, sado i madh qoftė, qė tė mos t'i ngulitet njeriut fort nė kokė, nėse fillon t'ia imponosh atė para moshės 5-vjeēare, duke ia pėrsėritur vazhdimisht me ton tejet solemn.

  — Artur Shopenauer


  Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė.


  Jepi njeriut njė peshk dhe do tė ushqehet pėr njė ditė.
  Mėsoje tė peshkojė dhe do tė ushqehet pėr tėrė jetėn.
  Jepi njė fe dhe do tė vdesė urie duke u lutur pėr njė peshk.


  Feja ėshtė njė pasojė e frikės. Pėr njė pjesė tė mirė tė historisė njerėzore, ndoshta ka qenė njė e keqe e nevojshme, por pse vallė ka qenė mė tepėr e keqe se sa e nevojshme? A nuk ėshtė vrasja e njerėzve nė emėr tė zotit njė pėrkufizim tejet i qėlluar i ēmendurisė?

  — Arthur Klark


  "Unė nuk lutem sepse nuk dua ta mėrzis Zotin."


  Sa herė qė fetarėt parashikojnė ditėn kur do vijė fundi i botės, "zoti" sikur e shtyn edhe ca, pėr hajgare...


  Nė parajsė, gjithė njerėzit interesantė mungojnė.

  — Fridrih Niēe


  Njė tekst fetar nuk duhet kurrė t'i kalojė tri faqet. Nėse i kalon atėherė fillon e kundėrthotė vetveten.


  Fetari i vogėl iu lut "zotit" pėr njė biēikletė, derisa e kuptoi se feja nuk funksionon nė atė mėnyrė, kėshtu qė vodhi njė biēikletė dhe i kėrkoi falje "zotit" pėr mėkatin...
  ...............................................


  N.q.s. do tė mund tė arsyetoje dot me fetarėt, s'do tė kishte mė fetarė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 06-09-2009 mė 00:45
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 16. #13
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,334

  Thėnie kundėr fesė

  Nėse do tė mė duhej tė zgjidhja njė fe, Dielli dhėnėsi i jetės do tė ishte zoti im.
  - Napoleon Bonapart

  Mjeranėt e shkretė i kanė mbushur mendjen vetes se do tė jenė tė pavdekshėm dhe do tė rrojnė nė pėrjetėsi, nėse adhurojnė atė sofistin e kryqėzuar e nėse jetojnė sipas ligjeve tė tij... e i marrin kėto doktrina goja-gojės pa ndonjė provė tė qartė. Kėshtu kur mashtruesit e sharlatanėt hyjnė mes tyre, kaplojnė menjėherė pasuri tė mėdha duke sunduar mbi kėta leshko.
  - Lukiani

  Kisha thotė se Toka ėshtė e rrafshėt, por unė e di qė ėshtė e rrumbullakėt, pasi kam parė hijen e saj mbi Hėnė e mė tepėr besim kam tek njė hije se sa tek kisha.
  - Magelani

  Njerėzit i krijojnė zotat sipas vetes, jo vetėm pėr nga pamja, por edhe pėr nga mėnyra e jetesės.
  - Aristoteli

  Kur shoh detarė, njerėz tė shkencave natyrore e mendimtarė, njeriu ėshtė mė i urti mes gjallesave. E kur shoh priftėrinj, profetė e shpjegues ėndrrash, asgjė s'mė vėshtirohet mė keq se njeriu.
  - Diogjeni

  Sa i pėrket fesė, tėrė njerėzit pranojnė pa pyetur besimin e tė jatit, sipas zakoni, tė paaftė pėr tė dalluar tė vėrtetėn nga gėnjeshtra.
  - Abdul al Maari

  Bota mban dy kategori njerėzish: njerėz inteligjentė pa fe dhe njerėz fetarė pa inteligjencė.
  - Abdul al Maari

  Tėrė problemi me botėn ėshtė se idiotėt dhe fanatikėt janė aq tė sigurt ndaj vetes, ndėrsa tė menēurit plot me dyshime.
  - Bertrand Rasėll

  Feja ėshtė kryevepra e artit tė stėrvitjes sė kafshėve, sepse stėrvit njeriun nė atė se ēfarė duhet tė mendojė.
  - Artur Shopenauer

  Kleriku i parė ishte mashtruesi i parė qė takoi idiotin e parė.
  - Volteri

  Tėrė fetė janė themeluar mbi frikėn e tė shumtėve dhe zgjuarsinė e tė paktėve.
  - Stendali

  Feja konsiderohet prej popullit tė rėndomtė si e vėrtetė, prej tė menēurve si e rremė dhe prej sunduesve si e dobishme.
  - Seneka i Riu

  Besim do tė thotė tė mos duash tė mėsosh ēka ėshtė e vėrtetė.
  - Fridrih Niēe

  Feja ėshtė nga sendet mė tė mira pėr tė heshtur popullin e rėndomtė.
  - Napoleon Bonapart

  Tėrė institucionet kombėtare kishtare, qofshin kėto hebraike, kristiane a myslimane, s'mė duken asgjė mė shumė se krijime njerėzore, tė ngritura pėr terrorizimin dhe skllavėrimin e njerėzimit, pėr monopolizimin e pushtetit dhe tė fitimit.
  -Tomas Pein

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,334
  Disa thenje tjera
  http://ateistet.org/thenie

  Pres me shume postime nga tjeter per thenje anti fe.

 18. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2010
  Postime
  713
  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  Nėse do tė mė duhej tė zgjidhja njė fe, Dielli dhėnėsi i jetės do tė ishte zoti im.
  - Napoleon Bonapart

  Mjeranėt e shkretė i kanė mbushur mendjen vetes se do tė jenė tė pavdekshėm dhe do tė rrojnė nė pėrjetėsi, nėse adhurojnė atė sofistin e kryqėzuar e nėse jetojnė sipas ligjeve tė tij... e i marrin kėto doktrina goja-gojės pa ndonjė provė tė qartė. Kėshtu kur mashtruesit e sharlatanėt hyjnė mes tyre, kaplojnė menjėherė pasuri tė mėdha duke sunduar mbi kėta leshko.
  - Lukiani

  Kisha thotė se Toka ėshtė e rrafshėt, por unė e di qė ėshtė e rrumbullakėt, pasi kam parė hijen e saj mbi Hėnė e mė tepėr besim kam tek njė hije se sa tek kisha.
  - Magelani

  Njerėzit i krijojnė zotat sipas vetes, jo vetėm pėr nga pamja, por edhe pėr nga mėnyra e jetesės.
  - Aristoteli

  Kur shoh detarė, njerėz tė shkencave natyrore e mendimtarė, njeriu ėshtė mė i urti mes gjallesave. E kur shoh priftėrinj, profetė e shpjegues ėndrrash, asgjė s'mė vėshtirohet mė keq se njeriu.
  - Diogjeni

  Sa i pėrket fesė, tėrė njerėzit pranojnė pa pyetur besimin e tė jatit, sipas zakoni, tė paaftė pėr tė dalluar tė vėrtetėn nga gėnjeshtra.
  - Abdul al Maari

  Bota mban dy kategori njerėzish: njerėz inteligjentė pa fe dhe njerėz fetarė pa inteligjencė.
  - Abdul al Maari

  Tėrė problemi me botėn ėshtė se idiotėt dhe fanatikėt janė aq tė sigurt ndaj vetes, ndėrsa tė menēurit plot me dyshime.
  - Bertrand Rasėll

  Feja ėshtė kryevepra e artit tė stėrvitjes sė kafshėve, sepse stėrvit njeriun nė atė se ēfarė duhet tė mendojė.
  - Artur Shopenauer

  Kleriku i parė ishte mashtruesi i parė qė takoi idiotin e parė.
  - Volteri

  Tėrė fetė janė themeluar mbi frikėn e tė shumtėve dhe zgjuarsinė e tė paktėve.
  - Stendali

  Feja konsiderohet prej popullit tė rėndomtė si e vėrtetė, prej tė menēurve si e rremė dhe prej sunduesve si e dobishme.
  - Seneka i Riu

  Besim do tė thotė tė mos duash tė mėsosh ēka ėshtė e vėrtetė.
  - Fridrih Niēe

  Feja ėshtė nga sendet mė tė mira pėr tė heshtur popullin e rėndomtė.
  - Napoleon Bonapart

  Tėrė institucionet kombėtare kishtare, qofshin kėto hebraike, kristiane a myslimane, s'mė duken asgjė mė shumė se krijime njerėzore, tė ngritura pėr terrorizimin dhe skllavėrimin e njerėzimit, pėr monopolizimin e pushtetit dhe tė fitimit.
  -Tomas Pein
  tej mase te bukura,
  faleminderit qe i solle ketu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kinney : 30-04-2010 mė 05:13
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 19. #16
  "Pjesėtari i njė fisi nė Shqipėrinė e Veriut nė radhė tė parė ėshtė shqiptar. Ai kurrė s’i ka pėrvetėsuar mėsimet e kristianizmit, as ato tė islamizmit (flas vetėm pėr masat). Krishti dhe Muhamedi janė dy "gomerė magjikė" mbinjerėzorė, ēdonjėrin nga tė cilėt, po ta zbutėsh, mund tė bėjė ēudira."
  — Edit Durham

  "Mos u ēuditni me kundėrshtinė, pėrplasjet dhe urrejtjen midis kėtyre tri feve: judaizmit, krishterimit dhe myslimanizmit. Kundėrshtitė e tyre tė brendshme ideologjike janė shumė herė mė barbare se ēdo tjetėr. Tė gjithė rivendikojnė pėr veten e tyre dhuratėn e perėndisė, tė pagabueshmen, uniken, duke i konsideruar tė tjerėt “dhen flijimi”, ndėrsa vetveten shpėtimtarė tė perėndisė. Fanatizmi i tyre i drejton drejt veprės qė pėlqehet nga zoti i secilit qė tė tė “shpėtojnė” me ēdo mėnyrė, qoftė dhe me prerje koke!"
  — Aristidh Kola

  "Edhe sikur tė kishte "zot", s'mendoj se do tė ishte aq i fiksuar sa tė fyhej nga ata qė i vėnė nė dyshim ekzistencėn."
  — Bertrand Rasėll

  "Fetė profetizojnė fundin e botės e mandej punojnė sė bashku ta bėjnė realitet."
  — Pa emėr

  "Njeriu gjithnjė kėrkon tė gjejė shpjegim pėr gjėrat qė s'kupton e kur ndodh qė s'gjen, e shpik."
  — Pa emėr

  "Hiqi kishės tė mrekullishmen, tė mbinatyrshem, tė pakuptimtėn, tė paarsyeshmen, tė pamundurėn, tė panjohurėn dhe absurden e s'mbetet gjė tjetėr."
  — Robert Ingersoll

  "Tre gjėra qė feja i bėn shumė mirė: Ndan, kontrollon dhe mashtron njerėzit."
  — Pa emėr

  "Jam poliateist, ka shumė zota ku s'besoj."
  — Den Fauts

  "Ēka pohohet pa prova, mund tė rrėzohet pa prova."
  — Kristofer Hiēens

  "Besimi i verbėr ėshtė dhurata mė ironike qė do tė mund t'i bėhej "krijuesit" tė inteligjencės njerėzore."
  — Pa emėr

 20. #17
  "Pėrderisa feja gabon nė atė se nga erdhėm, sa mund tė dijė se ku po shkojmė?"
  — Pa emėr

  "Pėr shqiptarin, liria ėshtė tejet e vyer. Krishterimi e zhvendos problemin e lirisė nė botė tė pėrtejme dhe tė pasigurta. Liri do tė thotė atje nėnshtrim ndaj zotit, siē na tregojnė fletushkat e krishtera. Shqiptarėt nuk e kuptojnė kėtė dhe mė kot do tė lodheni t'ua shpjegoni."
  — Aristidh Kola

  "Fetė orientale karakterizohen nga reja e madhe e zotave hakmarrės e tė tmerrshėm, prej tė cilėve njeriu ėshtė i varur nė pėrjetėsi. Njerėzit atje janė tė detyruar tė kėrkojnė mėshirėn e shpirtmadhėsisė sė zotit, nėn hijen e shpatės sė tij, sė cilės nuk i shpėton dot askush."
  — Aristidh Kola

  "Feja e krishterė, myslimane, judaike, madje dhe ajo indiane, bazohen nė ideologjinė e mėshirės. Mendoj se mėshira ėshtė alfa dhe omega e feve me prejardhje judaike. I luten me pėrulėsi mėshirės sė "zotit", qė do tė thotė se i luten me pėrulėsi dhe mėshirės sė kundėrshtarit, tė fuqishmit, tė pushtuesit."
  — Aristidh Kola

  "Besimtarėt na thonė se ēdo gjė duhet tė ketė njė krijues, por harrojnė tė na thonė se si u krijua ky i fundit."
  — Pa emėr

  "Njerėzit rrallė (nė mos kurrė) ėndėrrojnė zota mė tė epėrm se ata vetė. Shumica e zotave kanė sjelljen dhe moralin njė fėmije tė llastuar."
  — Robert Hajnlajn

  "Ku ėshtė besimi im? Thellė-thellė... nuk ka tjetėr pos zbrazėti e errėsirė... Nėse ka zot - lutem tė mė falė. Kur pėrpiqem tė ngre mendimin tim drejt qiellit, ka njė zbrazėti aq dėnuese sa vetė kėto mendime mė kthehen si thika tė mprehta dhe mė lėndojnė vetė shpirtin... Sa e dhimbshme ėshtė kjo dhimbje e panjohur - nuk kam besim. Krupė, zbrazėti, pa besim, pa dashuri, pa vullnet... Pėr ēfarė punoj? Nėse nuk ka zot, nuk mund tė ketė as shpirt. Nėse nuk ka shpirt, atėherė Jezus as ti nuk je i vėrtetė."
  — Nėnė Tereza

  "Kur ėshtė njė, ai qė vuan nga iluzionet, quhet ēmendi. Kur janė shumė syresh quhet fe."
  — Robert Pirsig

  "Nuk kam frikė nga vdekja. Kam qenė i vdekur pėr miliarda e miliarda vite pėrpara se tė lindja dhe s'kam pasur as shqetėsimin mė tė vogėl."
  — Mark Tuein

  "Frymėzimi i Biblės varet nga injoranca e atij qė e lexon."
  — Robert Ingersoll

 21. #18
  "Nė fe dhe nė politikė, besimet dhe bindjet e njerėzve janė thuajse gjithnjė tė dorės sė dytė dhe pranohen pa u hetuar fare."
  — Mark Tuein

  "Shteti nuk ka asnjė tė drejtė tė lejojė kėdo qė tė predikojė e t'i bashkohet ēfarėdo feje qė dėshiron."
  — Papė Piu IX

  "Dikur thuhej se tėrė bindjet fetare duhet tė ishin tė lira dhe tė adhuroheshin lirisht nė publik. Ne katolikėt e kemi hedhur poshtė kėtė ligj, sepse bie ndesh me kanonin katolik."
  — Papė Piu VII

  "Njerėzit nuk bėjnė kurrė aq keq aq gėzueshėm se sa kur e bėjnė prej bindjes fetare."
  — Blez Paskal

  ""Zoti ėshtė po aq i vėrtetė sa dhe unė!", - kumboi zėri i tij dhe u qetėsova sepse s'kish arsye se pse Plaku i Vitit tė Ri tė mė gėnjente..."
  — Pa emėr

  "Njeriu i rėdomtė nuk di ē'tė bėjė me jetėn qė ka, pale do dhe njė tjetėr tė pėrjetshme."
  — Anatol Frans

  "Teologjia kristiane nuk i kundėrvihet thjesht frymės shkencore; I kundėrvihet ēdo lloj forme mendimi racional."
  — Henri Menken

  "Teologji quhet pėrpjekja pėr tė shpjeguar tė panjohurėn me anė tė ēka s'ia vlen tė njohėsh."
  — Henri Menken

  "Nuk iu besoj njerėzve qė dinė aq mirė ēka zoti don qė ata me bā, se e vrej se gjithmonė pėrshtatet me dėshirat e tyne!"
  — Suzėn Enthėni

  "N.q.s. "zoti" kėrkonte besim nga njeriu, atėherė pėr ēfarė e shpiku arsyen?"
  — Pa emėr

 22. #19
  "Dallimi mes njė kulti dhe njė feje ėshtė nė sasinė e pronave."
  — Pa emėr

  "Nuk e kemi dėgjuar kurrė versionin e djallit, krejt librin e shkroi zoti."
  — Anatol Frans

  "Idiotėsia ėshtė shumė mė e rrezikshme se e keqja, pasi e keqja tė paktėn pushon herė pas here."
  — Anatol Frans

  "Gjithė fetė pjellin krim."
  — Anatol Frans

  "Po them vetėm se njė kishė me rrufepritės mbi ēati tregon mungesė tė madhe besimi."
  — Dag Mak-Laud

  "Dikur zotat ishin tė pavdekshėm."
  — Pa emėr

  "Sa herė qė fetarėt parashikojnė ditėn kur do tė vijė fundi i botės, "zoti" sikur e shtyn edhe ca... "
  — Pa emėr

  "Fetari i vogėl iu lut "zotit" pėr njė biēikletė, derisa e kuptoi se feja nuk funksionon nė atė mėnyrė, kėshtu qė vodhi njė biēikletė dhe i kėrkoi falje "zotit" pėr mėkatin..."
  — Pa emėr

  "N.q.s. do tė mund tė arsyetoje dot me fetarėt, s'do tė kishte mė fetarė..."
  — Pa emėr

  "Feja e sotme ėshtė mitologjia e nesėrme."
  — Pa emėr

 23. #20
  "S'kam nevojė pėr fe, kam ndėrgjegje."
  — Pa emėr

  "...Dhe pastaj njeriu krijoi zotin."
  — Pa emėr

  "Zoti ėshtė njė komik qė luan para njė publiku qė ka frikė tė qeshė."
  — Volteri

  "Nėse do tė mė duhej tė zgjidhja njė fe, Dielli dhėnėsi i jetės do tė ishte zoti im."
  — Napoleon Bonapart

  "Mjeranėt e shkretė i kanė mbushur mendjen vetes se do tė jenė tė pavdekshėm dhe do tė rrojnė nė pėrjetėsi, nėse adhurojnė atė sofistin e kryqėzuar e nėse jetojnė sipas ligjeve tė tij... e i marrin kėto doktrina goja-gojės pa ndonjė provė tė qartė. Kėshtu kur mashtruesit e sharlatanėt hyjnė mes tyre, kaplojnė menjėherė pasuri tė mėdha duke sunduar mbi kėta leshko."
  — Lukiani

  "Kisha thotė se Toka ėshtė e rrafshėt, por unė e di qė ėshtė e rrumbullakėt, pasi kam parė hijen e saj mbi Hėnė e mė tepėr besim kam tek njė hije se sa tek kisha."
  — Ferdinand Magelan
  "Njė Galileo nė dymijė vjet mjafton."
  — Papė Piu XII

  "Po tė them se jemi tė dy ateistė. Unė thjesht besoj nė njė zot mė pak se ty. Kur tė kuptosh pse ti pėrjashton tėrė zotat e tjerė tė mundshėm, atėherė do tė kuptosh dhe pse unė pėrjashtoj tėndin."
  — Stivėn Roberts

  "Shumica e njerėzve parapėlqejnė mė mirė tė vdesin se sa tė mendojnė; e nė fakt ashtu dhe bėjnė."
  — Bertrand Rasėll

  "S'ka absurditet, sado i madh qoftė, qė tė mos t'i ngulitet njeriut fort nė kokė, nėse fillon t'ia imponosh atė para moshės 5-vjeēare, duke ia pėrsėritur vazhdimisht me ton tejet solemn."
  — Artur Shopenauer

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •