Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6

Tema: Kostaq Duka

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690

  Kostaq Duka

  Nga libri me poezi i poetit Kostaq Duka, "Trėndafili qė ēelte nė janar",

  BOTIMET TOENA, Tiranė, 2008


  Jemi larg dhe jemi afėr

  Jemi larg dhe jemi afėr
  Male s'shohim ne Ēikago
  E malet e Shqipėrisė i kemi mbi shpinė.
  Dhe kėngėt dhe burimet,
  Dhe dashuritė, dhimbjet e shpirtit,
  Zėrat e fqinjėve dhe varret e tė ikurve.
  Shqipėria
  Ėshtė kėtu te ty, tek unė
  Te ne tė gjithė.
  Ėshtė mall e ėshtė brengė,
  Herė lot e herė shpresė.
  Hej, mos e shaj
  E mos thuaj "Mos e pafsha kurrė!"
  Ky mallkim ėshtė pjellė e keqe shqiptare,
  Siē ėshtė reumatizmi,
  E ulēera e trashėguar nė stomak.
  Mos e shaj!
  Ajo tė solli nė jetė,
  Ajo qė nė tė parė, nė tė ecur,
  Nė tė urryer e dashuruar,
  Tė dha hirin e saj.


  Ajo kohė

  Na ishte njėherė
  Kur koha mė tirrej nėpėr duar,
  Tė gjithin mė mbėshtillte
  E dot s'i gjeja fillin...

  Na ishte njėherė
  Kur nė shtėpinė e vogėl nė rrugicė,
  Nė verandė gratė pinin kafe.
  Dhe unė,
  I tallur me kohėn u shihja filxhanin.

  Njė kryq,
  Njė pėllumb,
  Njė gjarpėr kokėposhtė,
  Dhe njė shteg fat i bardhė
  Pėr njė vajzė nė moshė arrirė.

  Shihja, shihja nė fundin e baltėt,
  Figura tė qena e tė paqena.
  E gratė sytė ndernin,
  E seriozisht mėrziteshin,
  lumturoheshin, a nėnqeshnin...

  Na ishte njėkohė
  Kur koha mė tepronte shumė.
  Tani kafen e rrufis nxituar me makinė,
  Cigaren e shuaj
  Pasi e thith vetėm dy herė.


  Sa herė trazohet malli

  Kur mbėrrita nė Amerikė,
  I hutuar e dalldisur,
  Njė valixhe e harrova
  diku mes lėvizjes pa mbarim.

  Pas ca ditėsh
  Ajo mbėrriti
  Dhe thashė: "Tani s'kam ē'pres mė nga Shėipėria".

  Por jo!
  Pėr gati jė dekadė
  Herė, herė nėpėr natė,
  Nuk di nga ē'linja tė ēuditshme
  Vijnė ca "mallra" harruar
  Qė s'pyesin pėr dyer koduar
  E dritare hermetike.

  Herė, herė njė imazh orkestre
  Dėgjuar diku nėpėr gjumė
  Nė njė hotel kryeqyteti a buzė deti.
  Njė copėz rrugice kalldrėmi,
  Me shtėpiza gurėsh e suva gjysmėrrėzuar.

  Herė, herė njė bisedė miqsh e papėrfunduar,
  Diku nė njė kthinė-kafene,
  Me dy tavolina e shumė karrige, ngucur, shtrėnguar.
  Njė puthje e trembur
  Nga njė vajzė fytyrė e pashembėllyer,
  Njė copėz debati i fryrė politik,
  Nė njė sfond revolte kaotike, shfytyruar.
  Herė, herė njė hap i pazėshėm nėne:
  "E bir, po fle a je zgjuar?!"

  Pėr valixhen e mbetur
  Zyrtarisht njoftova nė aeroport,
  Pėr kėto mallra shpirti harruar,
  S'ka nevojė,
  As pėr urdhėr,
  As pėr adresė tė saktė orientimi.
  Ato vijnė
  Sa herė trazohet e zjen si vullkan malli.


  Trėndafili qė ēelte nė janar

  Ai qeshte me dėborėn
  Qė shkiste butėsisht mbi petale.

  Ai qeshte me ngricėn
  Qė s'ndalte dot lėvizjen e lėngjeve
  Drejt bukurisė sė bardhė.

  Ai gjithnjė ēelur, buzagaz,
  I bėnte vizitorėt tė thoshin:
  Ėshtė maj apo janar?!

  Trėndafili im i shpresės,
  I gėzimit pėr jetėn,
  Edhe pse rritur nė tokė tė sertė!


  Ora e 100-vjeēarėve

  Jo, ata s'thonė
  U lodha sė ecuri...
  Merakun e kanė
  Tė mos ndalen ngultas mes rrugės pa fund.

  Jo, ata
  S'dremitin nė karrige,
  Me sy mbyllur lėvizin nė hapėsira tė tjera.

  Kur papritur
  Ndėrpesin komunikimin me botėn hyjnore
  Hapin sytė
  E bėjnė pyetje tokėsore:
  Hapur ėshtė restoranti tani, kam uri...
  Perėndimin e moshės e kanė mbi shpinė,
  Lindjen e ripėrtėrijnė veē nė sytė...


  Takim me njė frymėzues shpirtėror

  Nė qofsh ėngjėll
  Unė fatit tė ngrirė
  Do t'i jap udhė...
  Nė qofsh djall
  Pėr ty ėndėrra ime do tė kthehet nė mallkim.

  Kjo botė ėshtė e thjeshtė:
  Ditė ose natė
  Engjėll ose djall...
  S'e di
  Pres kohėn tė bėhet dėshmitar.


  Pronė e pacėnuar

  Thonė
  Ai humbi gjithēka,
  Nė njė pellg tė errėt
  Ra e s'del dot nė dritė...

  Thonė u bė i paemėr
  Dikush me xhinse e atlete pune...

  Thonė e ē'nuk thonė
  Ata qė me jetėn e tė tjerėve argėtohen pėr sė liri.

  Thonė, por le tė thonė...
  Tė tėra nė i humba
  Nė kėtė hapėsirė tė bardhė letre,
  Jam po aq mbret
  Sa mė i madhi i botės: Poet.

 2. #2
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Anėtarėsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  62
  Postime
  514
  Poezi me nje ndjenje te thelle dhe dashuri te madhe. Nje shpirt i bukur poeti shqiptar, i kudondodhur gjithnje shqiptar!
  Urime per krijimtarine, poetit Kostaq Duka!
  Faleminderit Mondi!
  astritkosturi.com

 3. #3
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Trėndafili qė ēelte nė janar

  Ai qeshte me dėborėn
  Qė shkiste butėsisht mbi petale.

  Ai qeshte me ngricėn
  Qė s'ndalte dot lėvizjen e lėngjeve
  Drejt bukurisė sė bardhė.

  Ai gjithnjė ēelur, buzagaz,
  I bėnte vizitorėt tė thoshin:
  Ėshtė maj apo janar?!

  Trėndafili im i shpresės,
  I gėzimit pėr jetėn,
  Edhe pse rritur nė tokė tė sertė!
  Po vecoj kete poezi midis te tjerave. Urime Kostaqit
  sereno

 4. #4
  Poezi plot mall dhe ndjenje. Urimet me te mira poetit!

  Mondishall faleminderit qe na dhe rastin t'i lexojme...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,861
  Postimet nė Bllog
  1
  Mondi! Edhe une te falenderoj per keto prurje te poetit dhe gazetarit te larguar dhe tashme malluar sic duket dhe ne vargjet e tij,Kostaq Duka. Poezi te malluara si te cdo emigranti qe fizikisht eshte ne Europe , Australi,Greqi apo dhe ne Amerike si ne rastin konkret, por qe mendjen dhe zemren e kane ketu ne Atdhe dhe Kostaqi tek rrugicat me kalldrem...Suksese ish kolegut tim te gazetes...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  I kam percjelle autorit vleresimet tuaja, adresen e ketushme, duke mare prej tij, falenderimet per ju.

  Ja dhe dy poezi te tjera te poetit Kostaq Duka

  Mė jepni njė shuplakė burri

  Hej, kam humbur orientimin.
  Nisem pėr nė lindje,
  Pėrfundoj nė perėndim.
  Hej, kam humbur shpresėn.
  Ditėn rrobtohem e grindem me jetėn,
  Natėn fle nė trembje me vdekjen.

  Hej, kam humbur dashurinė,
  Kur s'e kam e lus me padurim.
  Kur e prek, e nduk, e tkurr
  E gris si njė letėr pa vlerė.

  Hej, mė jepni njė shuplakė burri.
  Kėmba tė mė godasė tokė.
  Syri tė njomet me dritė burimi,
  Zemra tė pulsojė me rritėm besimi.


  Poezia

  Shpesh
  Nė ēaste zbrazėtire
  Mendoj se poezia
  Mė ka braktisur
  Njėherė e mirė...

  Ja, ashtu,
  Si ca dashurira
  Qė i ėndėrrova dhe s'i preka kurrė.

  Por, o Zot!
  Njė vėrshėllimė vjeshte
  Tė dridhet papritur,
  Njė ēast intimiteti
  Tė bulėzojė nė vrenjtėsirė,
  Poezia
  Nė ēast flakėron brenda trupit
  E pushton hapėsirė.
  --------------------------------------------------------
  Po gėnjeva veten nė kėtė jetė, kur do t'ja them pastaj tė vėrtetėn?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •