Close

Rezultati i Sondazhit: Cili deshironi te jete kryetari i ardhshem i PS

Votues
97. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Ben Blushi

  32 32.99%
 • Arben Malaj

  8 8.25%
 • Edvin Rama

  19 19.59%
 • asnjeri

  38 39.18%
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 173
 1. #-19
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492

  Zgjedhjet ne PS: Rama rizgjidhet kryetar Kundershtaret: Zgjedhjet, nje farse

  Ikėn apo nuk ikėn Edi Rama nga Partia Socialiste, pėr Arben Malaj dhe Ben Blushin tashmė ka pak rėndėsi. Dy figurat kryesore tė kėsaj partie edhe pse jo zyrtarisht janė duke u pėrgatitur seriozisht pėr tė konkurruar pėr postin e kryetarit tė partisė mė tė madhe nė opozitė.


  Strategjia e Ben Blushit

  Ben Blushi ėshtė ndėr figurat kryesore tė Partisė Socialiste. Qė nė momentin qė ka bėrė katapultimin nga bota e medias, nė politikė duket se rruga e tij ka qenė nė ngjitje. Me humbjen e PS-sė nė zgjedhjet e pėrgjithshme, duket se ka ardhur rasti qė Blushi tė shfaqė ambicien e tij pėr t’u zgjedhur kryetar. Duhet thėnė, se nė fillim do tė duhet qė kreu aktual tė japė dorėheqjen nga posti i kryetarit pėr ta futur partinė nė njė proces zgjedhor pėr kreun e vet.

  Deri nė kėto momente Blushi ėshtė duke punuar me gjitha mėnyrat pėr tė dalė njė kandidat fitues nga gara. Pėrveē medias, qė ėshtė njohėse e mirė e tyre, Blushi ėshtė duke kontaktuar me figura brenda partisė.

  Humbja e zgjedhjeve duket se ėshtė njė rast mjaft i volitshėm pėr ambicien e ish-kreut tė grupit kuvendor tė socialisteve. Statura dhe eksperienca e Blushit duket se do jenė mjaft determinuese nė garėn e ardhshme tė socialistėve. Blushi ėshtė njė figurė bashkuese nė PS, duke qenė se asnjėherė nuk ka qenė pjesė e klaneve tė caktuara brenda partisė.

  Duket se strategjia e Blushit ka ende pėr t’u lexuar. Zėra pranė tij bėjnė tė ditur, se me shumė mundėsi ai do tė kėrkojė njė largim dhe mosrikandidim tė Ramės, pasi nė tė kundėrt do tė ishte njė sfidė e vėshtirė tė duelonte me kreun aktual, duke parė funksionimin e strukturave qė janė tė gjitha nė dorė tė kryetarit. Zėrat jashtė partie janė nė favor tė zgjedhjes sė Blushit nė krye tė PS-sė, por qė e njėjta gjė nuk mund tė thuhet dhe pėr anėtarėt e kėsaj partie.

  Ben Blushi po pėrpiqet qė pėrveē pėrkrahėsve tė tij, tė afrojė dhe mbėshtetėsit e ish-kryetarit Nano, i cili duhet thėnė se ka njė raport armiqėsor me Edi Ramėn. Njė fakt pozitiv pėr Blushin ėshtė fakti qė do tė jetė nė Kuvend nė katėr vitet e ardhshme dhe do tė pėrballej me Berishėn nė fushėn ku zhvillohet beteja politike.


  Strategjia e Arben Malajt

  Njė ndėr ekspertėt mė tė mirė tė Partisė Socialiste, Arben Malaj, ka dalė hapur se kėrkon tė jetė pjesė e garės pėr kreun e ri tė opozitės. Ai deklaroi se opozita shqiptare nuk arriti dot tė dilte shumicė dhe tė zbatonte programin e saj nė qeverisje tė vendit. I pyetur pėr kryetarin Rama, Malaj u shpreh se mandati i kryetarit nė momentin qė humbet zgjedhjet ėshtė i ndėrprerė dhe partia futet nė njė proces zgjedhor pėr kryetarin.

  Njė njohės mjaft i mirė i ekonomisė, Malaj ėshtė ndoshta eksperti mė i mirė qė ka PS nė kėtė fushė. Falė dhe rrethanave tė ekonomisė aktuale, duket se prania e tij nė krye tė partisė ėshtė e domosdoshme.

  Duhet thėnė, se Malaj dhe pse nuk ka dalė publikisht, nė shumicėn e rasteve ka qenė kundėr politikave tė ndjekura nga Edi Rama. Madje lidhur me listat e kandidatėve pėr deputetė, Malaj ka pasur hatėr-mbetje me Ramėn pėr faktin se e vendosi tė tretin nė listėn e Vlorės.

  Malaj ėshtė njohur dhe si njė pėrkrahės i fortė i Fatos Nanos dhe duket se do tė jetė ky kandidati qė ish-kryetari do tė mbėshtesė pėr postin e kryesocialistit. Njė paketė anti-krizė e propozuar nga Malaj pėr vendin do tė ishte mjaft joshėse pėr elektoratin shqiptar. Tanimė duket se dhe Malaj ka filluar tė kontaktojė me figura tė larta tė PS-sė dhe me bazėn e partisė.

  Gjithsesi njė duel me tre kandidatė do tė jetė mė efikas, ai qė do pėrdorė njė strategji tė studiuar, pasi dhe rezultati do tė jetė i ngushtė pėr shkak tė ndarjes sė votave.

  http://www.tiranaobserver.com.al/al/...0749&Itemid=42

 2. #-18
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492

  Apo Sllavica Popoviē?

  Sllavica Popoviē ėshtė vajza e madhe e tė ndjerit themelues tė Partisė Komuniste Shqiptare dhe qė prej vitit 1991 Partia Socialiste e Shqipėrisė.

  Duke parė amullinė e krijuar nė partinė e krijuar nga babai i saj, Sllavica ndjen si detyė marrjen pėrsipėr tė rimėkėmbjes sė kėsaj partie.

  http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=112405

 3. #-17
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  Malaj: Do tė garoj pėr postin e kryetarit

  Ish-ministri i Financave, Arben Malaj, deklaron se ėshtė i gatshėm tė futet nė garėn pėr postin e kryetarit tė Partisė Socialiste. Nė njė intervistė pėr "Ora News", ai i mėshoi idesė se pas humbjes mandati i kryetarit aktual ėshtė i mbaruar automatikisht dhe nuk ka nevojė pėr njė akt dorėheqjeje.

  Duke komentuar procesin zgjedhor, Malaj tha se "jemi nė fazėn qė procesi zgjedhor edhe sipas Kodit Zgjedhor ende nuk ka pėrfunduar. Ėshtė kolegji ai qė do t‘u japė pėrgjigje ankesave politike. Do tė ishte shumė mirė qė kjo etapė tė pėrfundonte sa mė shpejt dhe nė mėnyrė sa mė tė rregullt. Ėshtė e detyrueshme tė pėrfundojė me sukses procesi zgjedhor".

  Nė vlerėsimin e tij, hapat brenda Partisė Socialiste do tė jenė pjesė e njė vendimmarrjeje kolektive dhe jo personale. "Nė zgjedhje ne nuk arritėm atė pėr tė cilėn ishim tė pėrkushtuar, por dhe qė kishim detyrimin maksimal. Nuk arritėm tė kishim njė rezultat qė na sillte nė pushtet dhe na ndihmonte tė ishim vendimtarė nė hapat pėr menaxhimin e vendit. Duket se Partia Socialiste e humbi mundėsinė qė tė qeveriste me koalicionin e saj", theksoi Malaj.

  Sipas tij, tė braktisėsh procesin dhe tė merresh me analiza brenda vetes ėshtė qėndrim jo korrekt dhe me ndikim negativ. Gjithsesi, ai konstatoi se do tė duhej qė tė kishte njė hapje mė tė plotė tė koalicionit potencial qė zgjerimi i bazės mbėshtetėse tė bėnte tė mundur rezultatin maksimal.

  "Duheshin vlerėsuar potenciale brenda partisė qė nė karrierėn e tyre erdhėn nė mėnyrė normale. Punuam shumė pėr njė program real, por u ngurrua prezantimi i tij sa mė bindės para elektoratit. Edhe performanca nė debate duket se nuk arriti maksimumin. Njė tjetėr element ishte personalizimi i fushatės dhe fitores sė koalicionit tonė", tha Malaj.

  Anėtari i kryesisė sė socialistėve, duke iu referuar qėndrimeve tė Ramės pas 28 qershorit tha se "pėr njė lider qė nuk ka arritur rezultatin qė ka dėshiruar, jo si ambicie, por edhe si detyrim, nuk ėshtė diēka e lehtė". Kam pasur, vijoi ai, detyrimin dhe pastaj kurajėn qė nė momente tė herėpashershme tė diskutonim pėr atė ēka mund ta bėnim mė mirė. Brenda njė partie duhet tė ruash edhe masėn midis dėshirės pėr tė qenė publik dhe frymės bashkėpunuese qė duhet", nėnvizoi Malaj.

  Malaj tha se qė nė vitin 2005, sė bashku me kolegė ėshtė menduar gjatė qė PS tė mos vuajė nga ato ēka vuajnė shumė parti evropiane.

  "Duke pasur parasysh zhvillimet brenda partisė, u mendua se procesi i sfidave parlamentare tė ishte i qartė. Nėse kryetari humbet garėn, kėtu nuk bėhet fjalė pėr tė kėrkuar dorėheqjen, mandati ka mbaruar dhe fillon njė garė", insistoi Malaj. Ai kėmbėnguli sakaq se investimi i Ramės nė zgjedhjet vendore nuk duhet shikuar bardhezi dhe se dorėheqja nuk ėshtė fundi i njė karriere politike.

  "Ke humbur njė garė dhe dikush tjetėr duhet tė provohet. Rama duhet tė ketė detyrim tė jetė pjesė e sfidave tė ardhshme tė PS. Nė njė kohė tė dytė gjithēka ėshtė e hapur pėr tė gjithė", nėnvizoi Malaj. Ai tha se Rama, nė funksion tė njė kredibiliteti qė ka pasur, nė kohėn e duhur do tė respektojė atė filozofi tė rotacioneve brenda partisė qė e ka promovuar dhe kėrkuar si kusht.

  "Njė lider kushtėzohet shumė nga kredibiliteti i tij. Nuk bėhet fjalė pėr njė dorėheqje dhe ndarje. Besoj se Rama nuk do tė bjerė pre as e telegrameve tė solidaritetit", u shpreh Malaj.

  Duke iu referuar zhvillimeve paszgjedhore, Malaj tha se "nė mbledhjen e fundit tė Kryesisė sė Partisė Socialiste, kishim njė debat se kur PS duhet ta pranojė humbjen". Sipas tij, Partia Socialiste duhet tė luftojė me instrumente ligjore qė tė garantojė votėn dhe se nuk bėhet fjalė tė krijohet njė ambient konfliktesh, por tė krijohet fryma e njė konkurrence nė parti.

  "Nuk kam hezituar tė bėj brenda strukturave dhe nė opinion, oponencėn e asaj ēka na vėshtirėsonte fitoren. Kam bėrė debat nė rastin e ndryshimeve kushtetuese dhe kam qenė kundėr sjelljes ndaj grevės sė urisė. Nuk kam hezituar edhe para se tė shpallej lista qė tė kėrkoja tė kishte njė respekt tė karrierės dhe vlerave", nėnvizoi Malaj.


  Blushi kėrkoi largimin e Ramės nga kryetar

  Njė ditė mė parė, njė tjetėr anėtar i Kryesisė sė Partisė Socialiste, Ben Blushi, kritikoi Edi Ramėn dhe i kėrkoi tė pranojė humbjen. Nė njė intervistė pėr njė tė pėrditshme, Blushi, tha se Edi Rama duhet tė pranojė humbjen dhe t‘u shpjegojė socialistėve se si ka mundėsi qė nuk solli nė pushtet partinė mė tė madhe nė Shqipėri.

  Sipas tij, ēdo pėrpjekje pėr tė nxjerrė opozitėn jashtė Parlamentit do tė ishte njė vetėvrasje pėr PS-nė, e cila nuk mund tė kthehet nė pushtet duke imituar PD-nė dhe Sali Berishėn e vitit 2000.

  "Filozofia e kryetarit tė PS-sė ka dėshtuar dhe pėr kėtė nuk mund tė fajėsohet PS-ja dhe aq mė pak komisionerėt nė tė gjithė Shqipėrinė. Kėto zgjedhje nuk i kanė humbur komisionerėt, siē po interpretohet paturpėsisht, por kauza e gabuar dhe politika e personalizimit tė njė beteje tė pėrbashkėt. Ajo qė po ndodh pas 28 qershorit nė PS ėshtė njė nga aktet mė tė shėmtuara nė historinė e kėsaj partie", nėnvizoi Blushi.

  Ai nuk u pajtua me idenė e Ramės kur thotė se "tani qė partia humbi, unė jam mė i fortė se kurrė".

  "Po pres mbledhjen e forumeve tė partisė pėr tė dėgjuar tė vėrtetėn e kolegėve dhe tė miqve tė tjerė dhe pėr tė thėnė dhe unė tė vėrtetėn time", u shpreh Blushi.

  Ai kėmbėnguli se zgjedhjet e 28 qershorit ishin zgjedhje tė pėrgjithshme, pėr tė cilat ēdo parti pėrgatitet nė katėr vjet dhe ato nuk mund tė trajtohen si zgjedhje tė pjesshme ose lokale, sepse tani kemi humbur Shqipėrinė dhe jo Kasharin. "Prandaj duhet t‘i drejtohemi Shqipėrisė duke shmangur kasharizimin e PS-sė", tha Blushi.

  http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68200

 4. #-16
  Une do te isha per Ben Blushin, eshte me i afte se Malaj dhe eshte me pak i implikuar ne korrupsion, o me mire te themi nuk eshte i implikuar. Malaj kur ka qene minister i ekonomise eshte pasuruar nga apaltet e ndryshme dhe korrupsioni. Une jam per Blushin.

 5. #-15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Une shpresoj te jete Malaj .Per faktin se ai ka qene arkitekti i piramida, e ky fakt do te bej qe Populli te plas syte ,e te mos votoj me kopilat e Popovicit dhe te Mugoshes.Nga nipi i i hales Dhimiter Shuteriqi kam frike.Sepse ai sikurse gjyshi mund te mbaj ne kemb komunistat.Ky popull nuk merr vesh.Eshte mesu me luftu per baben.

 6. #-14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Te pakten kta kane nje fare konkurence per krietar po PD-ja a dini gjo a ka noi kandidat?

 7. #-13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Pandeli Majko ose le tė mbetet Edi Rama. Kėto dy pretendentėt nuk kanė karizėm pėr tė udhėhequr njė parti tė madhe siē ėshtė PS-ja.
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #-12
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  Fillon nė PS lėvizja “Rama ik”

  Pas dėshtimit nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare dhe humbjeve tė njėpasnjėshme si nė nivel lokal ashtu edhe nė atė qendror, nė Partinė Socialiste janė rigjallėruar zėrat qė kėrkojnė njė largim tė mundshėm tė Edi Ramės, nga posti i kryetarit tė partisė.

  Kėshtu, anėtarė tė kryesisė dhe njėherazi deputetė tė kėsaj force politike si Ben Blushi, Pandeli Majko, Arben Malaj dhe Sekretarja pėr Shoqėrinė Civile dhe Shanset e Barabarta nė PS, Edlira Haxhiymeri, i janė kundėrvėnė strategjisė elektorale tė pėrdorur nga Edi Rama nė zgjedhjet e 28 qershorit dhe kėrkojnė nga ai shpjegime tė hollėsishme, pranimin e humbjes sė zgjedhjeve dhe largimin nga drejtimi i partisė.

  Ata e akuzojnė kryesocialistin se po fsheh disfatėn, nėpėrmjet daljeve mediatike, nė pėrpjekje pėr tė shmangur pėrgjegjėsitė qė mban nga humbja e zgjedhjeve dhe dėshtimin e turpshėm para qytetarėve dhe para socialistėve tė thjeshtė, ku kėta tė fundit, po ndjekin me dyshime lėvizjet e Ramės, se si ai po fshihet pas hijes sė vet.

  Ish kryetari i grupit parlamentar nė PS dhe njėherazi anėtari i kryesisė sė saj, Ben Blushi, ėshtė shprehur mė herėt se Edi Rama ėshtė shkaktari kryesor i humbjes sė zgjedhjeve.
  Sipas tij, Rama nuk mendoi pėr fitoren e PS, pasi nė fushatė u paraqit pa program elektoral, me njė filozofi tė dėshtuar dhe se pėr kėtė nuk mund tė akuzohen komisionerėt, siē po bėn rėndom kryesocialisti.

  Blushi u shpreh se Edi Rama duhet tė pranojė humbjen dhe t’u shpjegojė socialistėve, se cila ishte arsyeja qė nuk e solli nė pushtet, partinė mė tė madhe opozitare nė vend.

  Ai shton se ēdo pėrpjekje pėr ta nxjerrė opozitėn jashtė parlamentit, siē ka paralajmėruar Edi Rama, do tė ishte njė vetėvrasje pėr PS-nė. “I kam kėrkuar Edi Ramės tė pranojė humbjen dhe pres qė kjo tė kryhet me dinjitet, pasi tani nuk bėhet fjalė pėr karrierėn e secilit prej nesh, por pėr fatin e opozitės, e cila duhet tė konsiderohet si garant i lirisė nė ēdo vend demokratik. Prandaj opozita duhet tė priret nga e vėrteta dhe jo nga mohimi i saj pėr qėllime meskine”, u shpreh Blushi.

  Nė tė njėjtėn linjė ėshtė shprehur edhe kandidati pėr deputet i PS-sė, Arben Malaj, i cili i bėn thirrje Edi Ramės qė tė japė dorėheqjen, duke respektuar kėshtu edhe rotacionin, tė cilėn e ka kėrkuar edhe vetė si kusht. Malaj u shpreh se humbja e PS nė zgjedhje, erdhi pėr shkak tė strategjive tė gabuara tė Edi Ramės dhe ndaj ai ėshtė pėrgjegjės pėr dėshtimin.

  Ndėrsa, Sekretarja pėr Shanset e Barabarta dhe Shoqėrinė Civile nė Partinė Socialiste Edlira Haxhiymeri vėren se humbja e politikės sė re nė zgjedhjet e 28 qershorit ka nevojė pėr njė analizė tė gjatė nė struktura, pas shpalljes sė rezultatit zyrtar. Megjithatė, sipas saj, gabimet nė trajtimin e programit qeverisės dhe lėnia e kandidatėve nėn hijen e kryetarit Edi Rama ndikuan negativisht pėrkundrejt elektoratit.

  http://www.gazeta55.net/index.php?artikulli=7309

 9. #-11
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Se marr vesh pėrse janė kaq tė interesuar kėta tė PD se c'bėhet nė PS?

  Nga se tė kenė frikė vallė...

 10. #-10
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  ti ishe ajo goca qe me kishte ke lista e injorimit e? po qe paske icik veshtiresi me kontrollu listen.

  Nga se tė ketė frikė vallė...

 11. #-9
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Unė jam pėr edvinin. Mė mirė ai kopuk, sepse duke qenė se ka njė grykėsi tė skajshme, do i bėjė tė gjithė armiq dhe do vazhdojė t'i lėrė komunistėt vetėm me lirinė e fjalės dhe me protestat pėr 29 nėntor. Jam dhe pak kurioz tė di nėse pas 4 vitesh, kur "tė vijė" `[qė i ardhtė mbas qafe] (ndryshojė, ē'rrėnjoset e vjetra, apokalipsi i tė shkuarės) --> Epoka e Re, me gramozin dhe namikun, apo do e sjelli vetėm edvini me erionin e numrave?

  Pastaj, me edvinin fitohet. Fitohet mė shumė. Kryetari qė e votojnė tė gjithė. Kryetari qė ka fituar mė shumė nga tė gjithė. Kėshtu tha edvini dhe te fjalimi "Unė do fitoj". Fitoftė fotoksinėn fitoftė.
  Prektora

 12. #-8
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Unė jam pėr edvinin. Mė mirė ai kopuk, sepse duke qenė se ka njė grykėsi tė skajshme, do i bėjė tė gjithė armiq dhe do vazhdojė t'i lėrė komunistėt vetėm me lirinė e fjalės dhe me protestat pėr 29 nėntor. Jam dhe pak kurioz tė di nėse pas 4 vitesh, kur "tė vijė" `[qė i ardhtė mbas qafe] (ndryshojė, ē'rrėnjoset e vjetra, apokalipsi i tė shkuarės) --> Epoka e Re, me gramozin dhe namikun, apo do e sjelli vetėm edvini me erionin e numrave?

  Pastaj, me edvinin fitohet. Fitohet mė shumė. Kryetari qė e votojnė tė gjithė. Kryetari qė ka fituar mė shumė nga tė gjithė. Kėshtu tha edvini dhe te fjalimi "Unė do fitoj". Fitoftė fotoksinėn fitoftė.


  Kam qesh me gjithė shpirt me kėtė koment o darwin. C'ke me Edin m'qafsh. Mos ke pas gjo shpi ke lana e ta ka prish

 13. #-7
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Une jam pro Malaj-it
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 14. #-6
  SHQIPERIA E BASHKUAR Maska e Der_Kaiser5
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  751
  PS-se i duhet nje grua, dhe me e mira do ishte Nexhmija. Si nen kryetar le te veme Ramizin si dhe si sekretar ky qe eshte kryetar i tanishem. Do jete nje treshe europiano-perendimore fituese qe do sjelle fryme te re per ndryshim.

 15. #-5
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin


  Kam qesh me gjithė shpirt me kėtė koment o darwin. C'ke me Edin m'qafsh. Mos ke pas gjo shpi ke lana e ta ka prish
  Jo mė plak. Thjesht nuk duroj dot shtirjen dhe ndyrėsinė e tij. Kam inat edhe bolshevikėt e partisė sė tij, madje i kam shumė.


  Po ti, pėrse e "dashuron"?


  Mqs je nga Tirona, ka pas ndonjė shtėpi te Lana mė?
  Prektora

 16. #-4
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Jo mė plak. Thjesht nuk duroj dot shtirjen dhe ndyrėsinė e tij. Kam inat edhe bolshevikėt e partisė sė tij, madje i kam shumė.


  Po ti, pėrse e "dashuron"?


  Mqs je nga Tirona, ka pas ndonjė shtėpi te Lana mė?
  Valloj tė kisha pas do e kisha mor inot se do e kishte shėmb.

  Jam simpatizant i tij sepse jam dėshmimtar i gjallė i transformimit tė qytetit. Mė kujtohen shumė mirė si kanė qėnė rrugėt e lagjes sime e se ku kam kaluar kur shkojsha nė shkollė. Mė kujtohet i gjithė qyteti si ka qėnė e si ėshtė bėrė. Thojshin robt edhe nė 2003 kur u bėnė zgjedhjet: Do votojmė Edin, sna bėhet vonė se ka vjedhur se tė paktėn ka bėrė punė. Unė jam koshient se pa pėrjashtim c'do politikan ka futur lekė nė xhep tė tij por tė paktėn, qytetit tim Edi Rama i doli zot. E ktheu nga njė copė me nder muti qė e kishte kthyer PD-ja, nė njė kryeqytet tė vėrtetė.

  E tė thashė se nė 2005 kam votuar PD sepse mendoja se Nano duhet tė ikte e se duhej njė ndryshim, me gjithė antipatinė qė kam pėr figurėn e Sali Berishės, pėrsėri ja dhashė votėn. Por nga ajo votė qė dhashė ngela i zhgėnjyer nga mashtrimet, aferat e fėlliqsirat e pafundme. Aldo Bumēin e kam njeri timin e prapė nuk ja jap votėn, jo vetėm se kam njė konsideratė mė tė lartė pėr Edi Ramėn, por edhe sepse ai monstra qė e futi nė dhe tė gjallė kėtė popull duhet tė zhduket njėherė e mirė. Ujku qimen e ndėrron, por zakonin se harron.

  Tė pyes unė ty tani darwin. Pėrse e do ti kaq shumė Berishėn? Pėrse e do njeriun i cili ėshtė i verbuar nga pushteti? Politikanin tipik komunist i cili pėrdor tė gjitha mjetet e mundshme pėr tė ruajtur pushtetin? Pėrse e do njeriun qė manipuloi zgjedhjet e 1996? Pėrse e do njeriun qė shfrytėzoi lėvizjen studentore pėr tė rrėzuar njė dikatator e pėr tu bėrė vetė i tillė? Pėrse e do njeriun qė manipuloi popullin kundrejt firmave piramidale pėr tė ruajtur pushtetin? Pėrse e do njeriun qė VRAU me qindra Shqiptarė pėr tė ruajtur pushtetin? Pėrse e do njė njeri tė trashė qė nuk di gjė tjetėr vec pushtetit?

  Pėr Berishėn ėshtė e vlefshme kjo thėnia.

  Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

 17. #-3
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,261
  Internacinale do tė jetė bota e re.

 18. #-2
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  Shtohen zėrat pėr dorėheqjen e Ramės

  Shtohen zėrat brenda Partisė Socialiste pėr dorėheqjen e kryetarit Edi Rama. Pas deklaratave tė Ben Blushit, Arben Malaj dhe Edlira Haxhiymeri, pėr pranimin e humbjes nga drejtuesi i selisė rozė dhe largimin e tij nga ky post pėr t'i hapur rrugė zhvillimeve tė reja brenda kėsaj partie, tė njėjtėn gjė e ka kėrkuar dje kryetari i degės sė Partisė Socialiste nė Shkodėr, Edip Shiroka.

  Nė njė prononcim tė dhėnė pėr televizionin kombėtar "Klan", Shiroka ka kėrkuar qė Edi Rama duhet tė zbatojė statutin e partisė dhe tė japė dorėheqjen, pėr t'i krijuar hapėsira pėr tė drejtuar situatėn drejt zhvillimeve tė tjera. "E rėndėsishme ėshtė bėrja e analizave, sepse nuk ka thjeshtė njė dorėheqje pa bėrė analizėn", vlerėsoi zyrtari i Partisė Socialiste.

  Pėr tė, njė analizė pėr shkaqet qė ēuan drejt humbjes nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit, do tė ndihmojė edhe mė tepėr nė pėrmirėsimin e dobėsive dhe forcimin e kėsaj force politike pėr jetėn aktive tė saj. Shiroka tha analiza ėshtė ajo qė tė vė nė pozita pune, tė tregon se ku janė dobėsitė, nė mėnyrė qė kėto gabime tė mos bėhen mė, tė mos pėrsėriten.

  http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=24636

  Edhe PS e Lushnjės kėrkon largimin e Ramės, Abuzoi me partinė

  Nė Partinė Socialiste, zėrat pėr largimin e Edi Ramės nga drejtimi i saj, po intensifikohen dita – ditės edhe nė bazė. Pas Shkodrės, edhe dega e Lushnjes e bėn pėrgjegjės Ramėn pėr humbjen e socialistėve nė kėto zgjedhje, si dhe pėr pėrēarjen e tė majtės.

  Kryetari i degės sė Lushnjes, Leonard Gogu, deklaron se Rama shkeli parimet bazė tė partisė dhe e personalizoi atė, ndaj ai duhet tė largohet pa tė drejtė rikandidimi. Gogu thotė se Rama nuk duhet tė mbahet tek alibia e zgjedhjeve, duke sqaruar se votat janė numėruar edhe nga komisionerėt socialistė.

  http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=6251
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga limbo : 20-07-2009 mė 15:18

 19. #-1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Nuk jam i majt, dhe votova per Blushin i cili aksidentalisht duhet te ket hyr ne Ps se ne pergjithesi ka prirje te djathta,te pakten keshtu e shosh une.

 20. #0
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Pandeli Majko

  ose kerkush tjeter
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •